Weer mooie keramiek in Galerie Tessel „Friends of swing" jazz-promotieconcert van den Brink laat enorme werklust zien GixxljcKttutfcId LAND BOUW Grasgroei verloopt voorspoedig Ouderenreis langs bollenvelden geslaagd uink" concerteert im rv. kerk Oosterend ein Wiedijk ipromoveerd en ton kleding tor goed doel Weer huisconcert in Nieuwe Aanleg Fietspuzzeltocht voor luilak-jeugd Geslaagd landschappen centraal op expositie PAGi IPAG 16 MEI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Dit is het werk van de meest prominente keramiste die momenteel in Galerie Tessel te zien is, Noor Camstra. mogelijk per dag tweemaal schudden. Ook met minder goed drogend weer het gemaaide gras niet te lang op het land laten zwerven. Gebruik van een toevoegingsmiddel is dan de aangewe zen weg om het gras binnen vier a vijf dagen in de kuil te hebben. Hierbij dan gebruik makend van een machine die het gras goed mengt. De drogere en mattere dotten gras komen dan vrij ho mogeen in de kuil. Bij het voeren tij dens de winterperiode zal het opvallen dat uit dergelijk gewonnen kuilgras „meer melk komt" dan uit gras dat droger is, maar dat meer dan een week op het veld heeft gelegen. Ondanks een vrij laat en koud voorjar verloopt de grasgroei gunstig. Op meer dere bedrijven staat er reeds zoveel gras dat er gemaaid wordt. Anderen denken erover om te gaan maaien. Dit laatste 'moet niet te lang worden uitgesteld om voldoende kort weidegras voor de melk koeien beschikbaar te hebben. Mede door de vier dagen verplichte opstalling van het melkvee is het gevaar groot dat het weidegras te lang wordt. En te lang weidegras geeft naast opbrengstverlie- zen aan gras, tevens opbrengstverliezen aan melk. Want te lang gras wordt niet „gemolken". Het advies is om niet te lang te wachten met het maaien ook al is de opbrengst wat laag. Dit wordt ge compenseerd door hogere melkop- brengsten, want uit kort etgroen komt meer melk dan uit lang niet smakelijk gras. Korte veldperiode Zoals de praktijk heeft uitgewezen, hoeft het gras wat ingekuild gaat worden geen droge stofgehalte te hebben van 50%. Met een lagere drogestof-gehalte kunnen de kuilen hogere voedingswaar den behalen. Hiervoor is het van belang dat het gras een korte veldperiode krijgt. Inkuilen na vier dagen veldperiode is beter dan na zeven dagen. Naast ademhalingsverliezen treden er verliezen op aan hergroeidagen. Op een korte veldperiode te bereiken is goed drogend weer een vereiste maar nog belangrijker is het om direct met het maaien te schudden of direct na het maaien te schudden. Het schudden moet dan nog een paar keer worden herhaald. Indien Begunstigd door goed weer is de vori ge week door de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (ANBO) georganiseerde jaarlijkse dagtocht weer een geslaagde reis geworden. Liefst 76 deelnemers, verdeeld over twee bus sen, hadden zich opgegeven voor een rondrit door de kop van Noordholland. Eén van de onderdelen van de door mevrouw Jannie Wassenaar-Wilmink uitgestippelde route zou het bezichti gen van de bloemenmozaïken in Bree- zand zijn. Door het uitzonderlijk koude voorjaar werd dit evenement echter met een week uitgesteld. De bollenvel den stonden wel in bloei en daarvan konden de Texelaars volop genieten. De reis voerde ondermeer langs Huis duinen, Breezand, Wieringen, Wierin- germeer en door West-Friesland. In Schermerhorn werd het „schaatsen- museum" bezocht. De dag werd besloten met een diner in De Linde boom, waar de beorenkapel voor een feestelijk slot zorgde. Vooral de keramiek van Petrie Voet en Noor Camstra die tot 21 juni te zien is in Galerie Tessel aan de Kogerstraat in Den Burg is bij zonder kunstzinnig. Het eveneens fraaie werk van Lies van Vlijmen was al eens in de galerie te zien. Ed Meissenberg maakt meer ge bruiksvoorwerpen, maar hij heeft een fabelachtige techniek. De aquarellen van Ludie Bakker zitten eigenlijk wat onder het niveau dat Tinie Visser meestal in haar galerie brengt. Bij de objecten van Petrie Voet vallen twee dingen direct op: ze bestaan uit twee, elkaar aanvullende vormen en ze zijn beschilderd, op een basis van wit te glazuur. Die elkaar aanvullende vor men geven de mogelijkheid om te ex perimenteren met de beste manier om het geheel op te stellen. De beschilde ring laat zien dat Voet een sterke band met de natuur heeft, in heldere sterke kleuren zijn lucht en aarde weergege ven op het glazuur. De tekeningen lo pen door over de verschillende onder delen van de objecten. Haar gedraaide werk is vooral bijzon der door de prachtige frisse kleuren. Petrie Voet kreeg haar opleiding aan de afdeling keramiek van de techni sche school in Gouda en ze studeerde vervolgens aan de Vrije Academie in Den Haag. Het werk van deze 42-jarige keramiste was onder meer te zien in het Amersfoortse Kapelhuis en op veel andere plaatsen. Nog prominenter is de 32-jarige Noor Camstra die eveneens in het Kapelhuis maar ook in München en Brussel ex poseerde. Bovendien komt haar werk in verscheidene museumcollecties voor. De objecten zijn helemaal met de hand opgebouwd, de draaischijf is er niet aan te pas gekomen. Toch zijn de vormen zeer strak, Camstra beheerst haar materiaal. De kleuren zijn duide lijk maar zacht en opvallend is het ge bruik van „lusters", een soort bekle ding met „metaalglazuur". In één ge val is zelfs twaalf karaat goud ge bruikt. Galerie Tessel legt duidelijk eer in met het werk van deze kunstenaressen. Oermoeders Lies van Vlijmen maakt bëeldjes van nogal ronde, gezellige vrouwenfiguren, al of niet met kinderen aan de borst. Deze „oermoeders" zien er goed uit en Tinie Visser brengt dit werk voor de tweede keer omdat er na de eerste keer zoveel vraag naar was. Een ontdekking is het porselein van Ed Meissenberg. Deze autodidact expo seerde nog niet eerder. Vooral zijn por selein is bijzonder. In het glazuur zijn kristallen meegebakken en door ver schillende technieken kregen die een grote verscheidenheid aan vormen. De potten zijn fraai gekleurd en hebben dankzij de kristallen een heel natuurlij ke schoonheid. Meissenberg beheérst deze moeilijke techniek tot in de punt jes. Dat geldt ook voor zijn raku pot ten, die in een gasoven zijn gebakken. Mooi van vorm en fijn van kleur. Tussen al dit moois vallen de aquarel len van Ludie Bakker een beetje tegen. De impressies van Texelse landschap pen zijn helemaal niet slecht maar ze zijn ook niet bijzonder en dat is het andere werk wel. Het textiele werk lijkt Bakker beter te liggen, hoewel een paar impressies van rietschermen op het strand veelbelovend zijn. Verras send is het waterverfschilderij dat aan de rand ineens overgaat in een kleur potloodtekening. Als Bakker dat idee verder uitwerkt zouden er bijzonder fraaie afbeeldingen uit kunnen ontstaan. Voor liefhebbers van Texelse land schappen toch wel werk om naar te gaan kijken. Het zal in veel kamers goed staan en het is vriendelijk geprijsd. ongebreidelde werklust van schilderes Jeanne van den Brink (61), onachtig te De Koog, heeft weer geleid tot een groot aantal olieverf- ilderijen van Texelse landschappen. Een flink deel hiervan is tot 29 te aanschouwen in de expositieruimte van het gemeentehuis in Den Liefhebbers van sprekende luchten met grillige wolkenmassa's nen gerust zijn, want de geroutineerde kunstenares heeft voor haar liefde als vanouds veel ruimte op de doeken gereserveerd. den Brink woont sinds ruim twee op het eiland enjs opgetogen de talloze uitzichten die Texel I. Zelfs al zou zij dag en nacht deren, dan nog is er tijd te kort al het gewenste vast te leggen. De deres heeft namelijk als gewoonte bepaald stukje natuurschoon va- hetzelfde gezichtspunt meermalen hilderen. De expositie verrast als andschap zowel in winter- als in irtooi wordt getoond. Niet alleen eizoenen, maar ook het uur van ag is bepalend voor de sfeer van landschap. Lichtval Morgens vroeg is de lichtval totaal irs dan later op de dag, zodat ik niet door kan schilderen. Ik moet Kde sfeer proeven", aldus Jeanne den Brink, die meestal zeer volle dagen maakt. Menigmaal worden voornoemde reden drie tot vier derijen per dag onder handen ge- Wanneer alle tijd aan één derij zou worden besteed, zou zij 'n drie a vier weken mee bezig maar nu is dat ongeveer negen !n. favoriete plek is, blijkens de ten toongestelde schilderijen, de Rogsloot nabij De Cocksdorp. Jeanne van den Brink: „Dat gebied heeft werkelijk al les: natuurschoon, sfeer, mooie silhou etten. Ook het vergezicht op De Cocksdorp is van daaruit gezien het aantrekkelijkst." De Rogsloot is in di verse seizoenen in beeld gebracht en vanuit verschillende optieken. De aan trekkingskracht zit ook verscholen in de geschilderde waters. De uitstraling van Van der Brink's luchten keert daar in gedeeltelijk terug. „De weerkaatsing van de lucht 'maakt' het water", aldus de schilderes. Uitdaging „Luchten en water zijn het moeilijkst te schilderen, zegt men. Het is een uitdaging, want het beeld loopt steeds weg. Bovendien ontstaan er voortdu rend variaties in kleur en lichtval. Wat je dus moet doen is zeer goed obser veren. Wat dat betreft heb ik het geluk dat ik een fotografisch geheugen heb," aldus Jeanne van den Brink. Wie meent dat zij uitsluitend natuurge trouwe weergaves van het landschap uit haar penselen „ranselt" heeft gro tendeels gelijk. „Maar zonder gevoel gaat het niet. Dat gevoel is terug te tweede pinksterdag zal Quink aal ensemble een koffiecocert en in de Ned. Herv. kerk van iterend. Het concert begint om twaalf. Het ensemble zal wer- van oude en nieuwe meesters gehore brengen (Byrd, Swee- k, Copland). Zelf zullen zij hier- een toelichting geven. ik verwierf zich bekendheid door veelzijdig repertoire, dat reikt van G-geschiedenisleraar C. H. (Hein) idijk mag voortaan, volgens ver- :hting, „doctor" voor zijn naam itsen. Dinsdagmiddag verdedigde n het Wiskundegebouw van de versiteit van Amsterdam met suc- zijn dissertatie „Koos Vorrink. Ge- Iheid, veralgemening, integratie, biografische studie (1891-1940)", ima de promotie een feit was. Wie- (woonachtig te Alkmaar) heeft Is 1973 aan dit resultaat gewerkt een zeer veel tijd vergende metho- van gegevens destilleren uit menig- i\ nooit eerder onderzochte bron- i. De voltooiing van deze studie is, Is bekend, weergegeven in een k over Vorrink. kledingactie van de stichting Men- in Nood en Caritas Neerlandica onlangs op Texel werd gehouden |ft liefst 10.000 kilogram opge- Jcht. Texelse medewerksters zijn rvoor langs de deur geweest en pben gezorgd dat de opbrengst te men met die van de gehele landelij- actie op de juiste bestemming te- ht komt: bij de armsten in de Derde ireld. de 16e eeuwse a cappella madrigaal kunst tot de a cappella-muziek voor klein ensemble uit de 20e eeuw. De groep maakte verschillende reizen naar het buitenland en debuteerde in november 1985 in de Verenigde Staten van Amerika met een lange en zeer succesvolle toernee. Quink, bestaand uit de sopranen Machteld van Woerden en Paula de Wit, de alt Corrie Pronk, de tenor Har ry van Berne en de bas Marcel Moester, maakte drie langspeelplaten. Deze zijn na afloop van het concert in Oosterend te koop. De toegang voor dit concert is gratis. Er is na afloop een collecte ter bestrijding van enkele kosten. Joke Kliphuis en Jan Beijert geven eerste pinksterdag tussen 14.30 en 17.00 uur weer een huisconcert in De Nieuwe Aanleg aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp. Op het programma staan onder meer voor pianiste Klip huis de sonate in A-groot opus 20 van Franz Schubert en voor Beijert op gi taar La Fileuse van Rass. Verder speelt Beijert een programma van eigen hand. Het pas opgerichte jeugdbestuur van de G.V.T. houdt voor de jeugd (ook niet-leden) een fietspuzzeltocht op lui lak. ledereen tussen acht en twaalf jaar kan zaterdagmorgen 17 mei star ten vanaf de gymzaal aan de Beatrix- laan. De eerste groepjes deelnemers kunnen vertrekken om 6.30 uur, de laatsten om 7.00 uur. De kosten bedragen 70,50 per deelne mer, waarvoor zij onderweg natuurlijk iets te versnaperen krijgen. De tocht duurt ongeveer een uur. Het is natuur lijk de bedoeling dat er genoeg blikken achter de fietsen hangen. Swing" als de beste van veertig or kesten. Hierop volgde een uitnodiging voor de AVRO-microfoon en werden opnamen gemaakt met zangeres Greetje Kauffeld. Sindsdien staan jazz clubs en -festivals in de rij. De groep speelt regelmatig op vele podia in binnen- en buitenland. De stijl van het orkest is duidelijk die van de kleine bezettingen van Benny Goodman, met toch een eigentijds ge luid. Gerrit Brouwer is leider en klari nettist. Hij speelt in de lijn van swing klarinettisten als Benny Goodman en Artie Shaw. Pianist is Jack Koppels en speelt als één van de weinige pianisten in Nederland in de stijl van Teddy Wilson. Op bas: Jan Voogd. Een jon ge bassist, afgestudeerd in de lichte muziek aan het Hilversums Conserva torium, en voelt zich thuis in velerlei stijlen. Ad Funke neemt gitaar voor zijn rekening. Hij speelt akoestische slaggitaar en zorgt daardoor voor een enorme drive en de juiste sound in de ritmesektie. Slagwerker Hans Beun is voor insiders bekend als een snelle, stralle drummer. Ook vocaliste Greetje Kauffeld behoeft nauwelijks toelich ting: zij draait al jaren mee in de jazz en de lichte muziek en beschikt over een volle, diepe stem en geweldige timing. M. Hooijschuur is geslaagd voor het staatsdiploma in het machineschrijven. Ze heeft haar opleiding gevolgd bij de associatie SMK te Eindhoven. Violet Dit verschijnsel is onder meer terug te vinden in de lucht net boven de hori zon. Bijna alle schilderijen tonen vio lette overgangen. Voor de schilderes zelf geeft het schilderen van luchten rust. Zij heeft de nare handicap te tril len, „een ramp" zoals ze zelf zegt, maar door het aanbrengen van de lucht wordt ze rustig en is het hinder lijke bibberen totaal verdwenen. De tentoonstelling is tijdens de ope ningstijden van het raadhuis, 's mor gens van 9.00 tot 12.00 uur en 's mid dags van 14.00 tot 17.00 uur, voor be zoekers vrij toegankelijk. Jeanne van den Brink zal zoveel mogelijk persoon lijk aanwezig zijn om tekst en uitleg te geven. De vereniging Texel Jazz houdt za terdag het promotieconcert voor het Jazzfestival 1986. Traditiege trouw in de grote zaal van hotel De Lindeboom. Op deze avond treedt voor u op de „Friends of swing" met als vocaliste de beken de zangeres Greetje Kauffeld. Voor ts wordt het programma bekend gemaakt en start de verkoop van passe-partouts. ledereen die een passe-partout koopt kan gratis naar binnen. Overige geïnteresseer den betalen 75,— entree. Het optre den begint om 21.30 uur. De „Friends of Swing" is een vrij jon ge formatie van enthousiaste jazzmusi ci uit diverse richtingen, die samen een kwintet hebben gevormd in de sfeer van de jaren '30 swing. Een jury van vooraanstaande jazzmusi ci, optredend namens de Pall Mall Swing-Award', koos de „Friends of Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. 2. Beatrixlaan, Kogerstraat, Waal- derstraat, Burgerhoutstraat. vinden in de kleuren die ik gebruik. Mijn stijl verandert eigenlijk niet meer, maar de kleuren worden steeds meer pastelachtig. Dat zit volgens mij in de zuivere lucht op de Waddeneilanden. De weerkaatsing op de zee maakt de lucht hier minder „hard" dan op het vasteland." Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5