uim tachtig deelnemers 1/Vaddenconferentie trekt m NOODZAAK BLÜFTl '9 Motortreffen van Texelse toerclub heel gezellig Texels vrouwenkoor in concert met mannen Amnesty International viert 25-jarig bestaan ■i loring gemeentecomputer ertraagde uitbetaling an RWW uitkeringen èdeelte Texel drie wartier stroomloos Zaterdag hoogtepunt met voetbal en muziek ,3 M, |JPAG 23 MEI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ior de vierde Internationale Wad- nconferentie die op 22, 23 en 24 i op Texel wordt gehouden, heb- n zich 84 deelnemers laten in- irijven. Het zijn vertegenwoordi- s van gemeentebesturen (veelal rgemeesters) van Nederlandse, istfriese en Noordfriese Wadden- elanden. De Deense Waddeneilan- n zijn niet van de partij. gemeentebestuur van het Deense iö, dat vorig jaar nog wel was ver- jenwoordigd op de Waddenconfe- itie, die toen op Föhr werd gehou- liet nu weten verhinderd te zijn. andere Deense eilanden hebben helemaal niet gereageerd op de iodiging. Kennelijk bestaat er bij de len nog weinig belangstelling voor [e jaarlijkse bespreking van geza- ilijke Waddenvraagstukken, gezelschap (inclusief partners) taat uit 51 Nederlanders en 31 Duit- De Nederlandse en Oostfriese ei- iden zijn allemaal present; van de iordfriese eilanden zijn alleen Föhr, ngenes en Anrum :ei rtegenwoordigd. Organisatie organiserende instantie is het Over- orgaan Waddeneilanden, waarvan secretariaat berust bij de afdeling mtelijke ordening van de gemeente Daar is men al weken doende t het voorbereiden van het confe- itieprogramma, dat niet alleen mei- maakt van vergaderingen over ge- ;htige onderwerpen maar ook van vdA-raadslid Gerard van der Kooi ia/s Nel Ee/man-van 't Veer en Ee/man-van der Kooi voor de e maai zitting hebbend in de mmissie welzijn) zei tijdens de \ndvraag van de vergadering van )rige week donderdag dat hij had women dat de gemeentelijke so- dienst nog geen RWW- ikeringen over de maand april id uitbetaald. Als dit niet alsnog jor de Pinksterdagen zou ge bieden, een schandelijke zaak, dus Van der Kooi. wraag bij de gemeente leerde dat er ior technische storingen in de com- een vertraging was ontstaan, dat donderdagochtend de bedra- in waren overgemaakt. Normaliter vschiedt de uitbetaling de 12de of van de maand. Wanneer de enst de indruk heeft dat de vertra - ng door weigering van de gemeente re computer te ernstig uitvalt, wor- \n alle uitkeringsgerechtigden in dezelfde groep voorschotten ver bekt, aldus een woordvoerder. Ont- nd werd dat bij de uitbetalingen van ze maand de vele ATV-dagen die t gemeentelijk personeel in de eerste iken van mei heeft gehad vertragend ibben gewerkt. nkele gebieden op Texel hebben eni- tijd zonder stroom verkeerd. )ensdag in alle vroegte, om onge ler 4.10 uur, deed zich in de centrale en technische storing voor. Hierdoor verden drie richtingen afgeschakeld: Ie Koog, omgeving Dijkmanshuizen n Den Burg A. Dit deel van Texels oofddorp zat een half uur tot drie 'wartier zonder stroom en in het hui sgebied varieerde dat van drie kwar- er tot een uur. excursies en andere, meer op ontmoe ting en ontspanning gerichte onderdelen. De conferentiegangers arriveren bijna allemaal in de loop van donderdag op Texel, waar zij in diverse hotels worden ondergebracht. De eigenlijke conferen tie (met als voertaal Duits) begint vrij dagochtend om 9.00 uur in De Linde boom. De problematiek van de vervui ling van de Noordzee en de Wadden zee zal worden aangesneden door voorzitter E. Haaksman van het Over legorgaan Waddeneilanden of door gastheer burgemeester A. Schipper. Vervolgens spreekt burgemeester A. Jacobs van het eiland Anrum over hy drologie en morphologie van de Wad denzee en tenslotte zal de regeling „Internationaal Overlegplatform Wad deneilanden" worden vastgesteld. Dit is een afspraak die gericht is op be scherming van natuur en kleinschalige menselijke activiteiten in het Wadden gebied, waarbij rekening wordt gehou den van de verhouding tussen eiland gemeenten en hogere overheden, die per land nogal verschilt. De partners van de conferentiegangers maken intussen per bus een excursie naar de biologisch-dynamische boerde rij Sint Donatus, een wolverwerkend en een lamsbontverwerkend bedrijf. Om 13.00 uur is in De Lindeboom een gezamenlijke lunch. 's Middags bezoeken de conferentie gangers èn hun partners het Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee in 't Horritje, waar Bouwe Kuiper een lezing zal geven naar aanleiding van de resultaten van het biologisch onder zoek dat enige jaren geleden in het Waddengebied van Eems en Dollard is gehouden, het zg. BOEDE-onderzoek. Vervolgens wordt een bustocht ge maakt om de conferentiegangers een indruk van het eiland Texel te geven. Ouwe Sunderklaas Zaterdagochtend worden in De Linde boom de vergaderingen voortgezet. Aan de orde komen de bestuurlijke stand van zaken rond de Waddenzee, waarbij wordt ingegaan op de recente lijk tot stand gekomen gemeentelijke indeling van de Nederlandse Wadden zee en het bestemmingsplan. Door de vertegenwoordiging van het Noordfrie se eiland Föhr wordt gesproken over het probleem van het laagvliegen door Nato-vliègtuigen boven het nationale park „Wattenmeer" Tenslotte worden voordrachten gehou den over taal en cultuur op de Waddeneilanden, waarbij wethouder Piet Zegers van Texel zal ingaan op de Sunderklaasvieringen zoals die op di verse eilanden worden gehouden. De partners van de conferentiegangers brengen intussen per bus een bezoek aan het Natuurrecreatiecentrum bij De Koog en de Texviskwekerij in Oude- schild. Met een samenkomst in infor mele sfeer in de Raadskelder wordt de vierde Internationale Waddenconferen tie zaterdagmiddag om twaalf uur afgesloten. Een hoogtepunt van het bezoek was zeker de bezichting van twee kotters. Het was het afgelopen weekend ,,dik" van de motorfietsen op Texel. Traditioneel komen er veel motorrijders en -clubs met de pinksterda gen naar het eiland. Daarbij was MC Vors, een club uit het Limburgse Broekhuizen-Vors, die te gast was bij de Motortoerclub Texel op camping De Bremakker. Dit tweede treffen was bijzonder gezellig, net als het bezoek dat de harde kern van de Texelaars in april aan Limburg bracht. Zo er al motorrijders op het eiland wa ren die met veel herrie en vertoon van ,,macho"gedrag het publiek tegen zich innamen, dan hoorde deze groep daar zeker niet bij. Jannie Koning van cam ping „De Bremakker": „Het was een heel plezierige groep. Op het terrein re den ze heel rustig en ze trokken echt met elkaar op, je kon goed merken dat het een treffen was. Bovendien lieten ze het terrein keurig achter". Omge keerd waren de gasten ook zeer over hun hoekje van het kampeerterrein te spreken: behoorlijk beschut en een schuur met afdak bood uitkomst toen de barbecue zaterdagavond dreigde te verregenen. Er kwamen zeventien Lim- Het Texels vrouwenkoor geeft tezamen met het Koninklijk Helders mannen koor een concert. De schouwburgzaal van hotel De Lindeboom te Den Burg dient aanstaande zondag vanaf half drie hiervoor als plaats van handeling. De koren staan onder leiding van dirigent Arie Groen en de pianobegeleiding is van Joke Tuinema. AMNESTY INTERNATIONAL Het gezamenlijke optreden vloeit voort uit de medewerking die het Texels vrouwenkoor op zaterdag 19 april gaf aan een jubileumconcert van het Ko ninklijk Helders Mannenkoor in schouwburg „De Kampagne" te Den Helder. Zondag in De Lindeboom vindt een tegenbezoek plaats. Dirigent Arie Groen staat aan de basis van de sa menwerking. Tot voor kort nam hij als dirigent van het Helders mannenkoor ook de Texelse dames onder zijn hoe de. Inmiddels is die situatie gewijzigd. Groen dirigeert nog wel de Texelse da mes, maar heeft de Nieuwediepers verruild voor een koor elders in Noordholland. Het concert van zondagmiddag zal zeer gevarieerd zijn. Als sluitstuk wor den enkele nummers door de twee ko ren gezamenlijk uitgevoerd. De aan vang is om 14.30 uur, de zaal is een half uur eerder geopend. Ter bestrij ding van de onkosten wordt een toe gangsprijs van f2— gevraagd. Het programma luidt: Koninklijk Helders Mannenkoor: Eram quasi agnus - G. P. Palestrina Russische Mariahymne - Anon Die Nacht - F. Schubert Nachtgesang im Walde - F. Schubert Dir, Seele des Weltalls - W. A. Mozart Texels Vrouwenkoor: Laudate Pueri - F. Mendelssohn Occhi dolci e soavi - L. Marenzio Stella coeli - M. Haydn Von alle Bergen nieder - J. Brahms Smücket die Stufen - R. Schumann Gezamenlijk: Ave Verum - W. A. Mozart Pauze Texels Vrouwenkoor: lm Frühling - W. Bargiel Dream of Olwen- - Ch. Williams Mathilde - A. de Klerk L'Espérance - G. Rossini Geschichten aus dem Wienerwald - J. Strauss Koninklijk Helders Mannenkoor: Lasst Lautenspiel und Becherklang - R. Schumann Geisterchor (uit: Rosamunde) - F. Schubert Studentenchor (uit Hoffmans Erzah- lungen) - J. Offennbach Zangersmars - J. Otto Soldatenkoor (uit: Faust) - Ch. Gounod Gezamenlijk: Zur Feier - C. W. von Gluck Slotkoor Te Deum - M. A. Charpentier. burgers op in totaal dertien motorfiet sen. Daarbij zaten echte „toerbuffels", motorfietsen die de prijs van een be hoorlijke middenklasse-auto gekost hebben en waar je bijna op kan wo nen, maar ook oude „dienstfietsen", vaak met veel inzet en kennis onderhouden. Het enige dat tegenviel was de Texelse deelname. Inclusief de kinderen kwa men er acht Texelaars op drie motor fietsen, waarvan twee voorzien waren van een zijspan. Harry Bakker en Henk Witte, de initiatiefnemers van de club: „We begrijpen niet goed waarom de Texelaars wegblijven. Er zijn er toch genoeg die motorrijden of met de mo tor op vakantie gaan". Witte en Bakker kunnen zichzelf tot de groottoeristen rekenen. Met echtgenotes werden er al tochten gemaakt naar Finland en zelfs tot aan de Noordkaap. Ook voor het vervoer van kinderen wordt de drie- of tweewieler gebruikt, een reis- wieg past precies in de neus van het zijspanbakjeOverigens was er nog wel belangstelling van motorrijdende Texelaars die even een kijkje kwamen nemen. Klein De Limburgers waren bijzonder te spreken over Texel als reisdoel. Zondag werd er een uitgebreide toer over het eiland gemaakt. Toine, berijder van een oude Yamaha Twin: „Het is een leuk eiland, maar er waren wel erg veel Duitsers. Een serveerster, die ons Limburgs hoorde praten, dacht dat wij ook uit de bondsrepubliek kwamen. Wat me verder opviel is dat de huizen op het eiland wat klein lijken. De na tuur is prachtig, diverse leden van on ze club maken graag flinke wandelin gen en dat kan hier uitstekend. Vol gend jaar komen we zeker weer." Een zeer geslaagd onderdeel, dat voor „normale" toeristen meestal niet weg gelegd is, was de bezichtiging van twee kotters: de TX 1 van Vonk en dë TX 94 van Kees Boersen. Na dit be zoek reisde de groep weer af naar het bronsgroen eikenhout. Bij de boot hoefden de motorrijders slechts een minuut of twee te wachten, terwijl er toch een autowachttijd van ongeveer vier uur stond op dat moment. De Texelaars zijn weer uitgenodigd voor een tegenbezoek. Er zal dan weer gekampeerd worden op de motorcross baan waar dit jaar ook het treffen was. Ook de Limburgse club tracht bij het ontvangen van gasten bijzondere „ei gen" activiteiten te ontwikkelen. Zo was er vorig jaar een wedstrijd hand- boogschieten. Helaas was Henk Witte,, al sinds vele jaren koningsschutter op Texel, toen niet aanwezig. Lelijke Eend M.C. Vors heeft veel contacten in de motortoerrijderswereld. Dat komt ten dele door de nabijheid van Nederlands enige motorcamping, maar het heeft ook te maken met het actief bezoeken van treffens in Nederland, Duitsland, België en Luxemburg. Het contact met de Texelaars werd gelegd toen Harry en Piëta Bakker met hun zijspancombi- natie in Broekhuizen-Vorst voor een volle camping kwamen te staan. Een lid van de club, toevallig op dat mo ment in een lelijke eend rijdend, merk te dat op en bood de Texelaars gast vrijheid aan op zijn eigen terrein. De Texelse club wil meer activiteiten ontwikkelen. Zo staat bijvoorbeeld een bezoek aan de Jumbo Run op het pro gramma, dat is een tocht voor zijspan- rijders die dan een gehandicapt kind meenemen in de bak, tot wederzijds plezier. Texelaars die belangstelling voor de club hebben, kunnen contact opne men met Harry Bakker, Schilderend 108, Den Burg, (02220) 4738. De motorrijders waren zeer content met hun plek op camping De Bremakker. Mensenrechtenorganisatie Amnesty International bestaat 25 jaar en houdt in het kader daarvan een actieweek. De Texelse werkgroep van de organisa tie neemt daaraan ook deel en heeft een aantal activiteiten gepland. Zaterdag 24 mei gaat de week van start en deze dag heeft direct het meest overladen programma. actie tijdens het jubileumconcert vorige maand in Den Helder. Foto Kees-Nan Dogger). twee koren Op het terrein van Texelse Boys te Den Burg worden twee speciale vriendschappelijke voetbalwedstrijden gehouden. Eén tussen twee veteranen- teams en één tussen twee pupillen- teams. De elftallen bestaan uit leden van alle Texelse voetbalclubs. Om 13.15 uur verricht wethouder Piet Zegers van Welzijnszaken de aftrap van de eerste wedstrijd. In de pauze tussen beide korte wedstrijden wordt een groot aan tal gasballonnen met kaartjes opgela ten door kinderen van de Texelse ba sisscholen. Het sportieve onderdeel zal om ongeveer 15.00 uur zijn afgelopen. Meteen na afloop wordt muzikaal koers gezet naar de Wezentuin, waar een muziekmanifestatie wordt gehou den. Evenals bij het voetbal is ook hier de toegang vrij, „maar giften zijn wel kom", aldus de organisatie. Rock, folk en dixieland worden ten gehore ge bracht. De in de muzieknis optredende artiesten zijn: Three of kind, Jaap Dros en Mark Fonds, Attic Tune, Sas- kia Eelman en Kees de Jong en The Monkeys Revival. In navolging van de succesvolle „Bandpromotie", maart in De Lindeboom, wordt de formule ge- hantee/d van andersoortige optredens tijdens het wisselen der bands. Eén van die acts is een poppen kastspel van Karin de Vries en Tineke Kroes. „Toveren met 'n eitje" begint waarschijnlijk om 15.15 uur. Voorts is een theaterspel in drie bedrijven te ver wachten van theater „Integendeel" van Johan en Liliane Hoogerheide. Onder de titel „The American Way" spelen de twee satirisch in op de Amnesty-activiteiten. De manifestatie duurt tot ongeveer 18.00 uur. Amnesty Texel zal met een informatiekraam aan wezig zijn. Kerken Zondag wordt de aandacht gericht op de kerken. In de meeste Tekelse ker ken staat de actie Zuid-Afrika van Am nesty centraal. Na afloop van de diensten wordt de mogelijkheid gebo den kaarten te verzenden naar gevan genen in dat land. Maandagmorgen is Amnesty Internati onal present met een kraam op de markt, waarin vooral informatie zal worden verstrekt. Eén van de meest bekende activiteiten is de maandelijkse schrijfavond in de bibliotheek. Dinsdag wordt een extra avond gehouden, ge richt op Zuid-Afrika en Syrië. In dit laatst genoemde land is een gevange ne „geadopteerd". Dit houdt in dat groepjes mensen net zolang brieven naar autoriteiten en instanties schrijven totdat de betreffende gevangene wordt vrijgelaten. Mede dankzij de cor respondentie van de Texelse afdeling zijn in de afgelopen jaren op deze wij ze al zes adoptiegevangenen vrijgela ten. In het geval van de Syriër zit nog weinig schot: voor hem zijn de Texe laars al anderhalf jaar bezig. Woensdag staat niets op het program ma, maar donderdagavond wordt in het City-theater te Den Burg de film „The Missing" (met Jack Lemmon en Sissy Spacek) gedraaid. De film han delt over en Chileens echtpaar, waar van de man wordt opgepakt en spoor loos verdwijnt. Zijn echtgenote en haar vader beginnen een zoektocht en ont dekken wat er zich in het land van de militaire junta van generaal Pinochet afspeelt. Voor een bezoek geldt de normale toegangsprijs, maar op ver toon van het programma van zaterdag 24 mei wordt een gulden reductie ver kregen. De actieweek op Texel wordt hiermee afgerond. In de bibliotheek is tijdens de gehele week een affiche tentoonstelling te zien, waardoor een beeld over de acties van Amnesty In ternational kan worden gevormd. Twaalf leden De Texelse werkgroep bestaat sinds 1972. Het ledental heeft telkens rond de vijftien personen geschommeld. Momenteel telt de afdeling twaalf le den, waarvan er drie sinds de oprich ting actief zijn. De schrijfavonden trek ken ook de belangstelling van Texe laars die geen lid zijn maar zich wel bij de doelstellingen van de organisatie betrokken voelen. Naast deze schrijfa vonden houdt de werkgroep lezingen op invitatie, bijvoorbeeld voor vrou wenverenigingen, worden themalessen en -diensten voor scholen en kerken opgezet en staat men 's zomers op de markt. Het verstrekken van informatie behoort, zo is te zien, tot de belang rijkste taken. Voorts wordt meegedaan aan alle landelijke en internationale Amnesty-acties. Soms is het werk frustrerend, maar het welslagen van een actie of een persoonlijke ontmoe ting met een vrijgelaten gewetensge vangene, geeft dan weer een enorme stimulans om door te gaan, aldus Jen- neke Wassink van werkgroep Texel. Bij deze Texelse voorvechtster is ook het Amnesty-correspondentadres ge vestigd: Vloedlijn 31 te Den Burg. Ook tijdens de zomermaanden juli en au gustus wordt aan het Amnesty International-werk meer bekendheid gegeven. Gedurende deze periode wordt namelijk in de Nederlands Her vormde kerk te Den Burg een ten toonstelling gehouden.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9