,Je was soms erg lastig, maar je bereikte wèi wat. Pink Tesselaar terug aan top in sfeervol Oudeschild AGEND4 Joh. C. Roeper nam afscheid |VT in de prijzen WjlNSDAG 27 MEI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 ymvereniging Texel behaalde za- rdag bij de Provinciale kampioen- jhappen springen van het KNGV Badhoevedorp een viertal prïj- n. Deelgenomen werd met een ieisjes- en een jongensploeg. e meisjes-springploeg, samengesteld de extra traininggroepen, kwam uit de turnsters junioren, klasse 2, op r9u' 5 onderdelen paard, minitramp en nge mat. In het totaalklassement erden zij na een spannende strijd ^tyeede met slechts 0,3 punten verschil het sterke K&V uit Opmeer. Wat ■zien de deelname een prima resul- n%t genoemd kan worden. Bij het laardspringen behaalden zij een ge- Jeelde tweede plaats. Op de mini- on!amp waren een aantal schoonheids foutjes te zien, maar op de lange mat een uitstekende prestatie gele- ird. In een vlot tempo met het juiste me werden de diverse sprongen met h hoge moeilijkheidsgraad netjes uit- jvoerd. De jury beloonde hen met ,50 punten, waarmee ze met 2.00 unten voorsprong Provinciaal kampi- en werden op dit onderdeel. De loeg bestond uit Martine Brügemann, ennieta Mulder, Ingrid Brouwer, Est- Witte, Mariëlle Vonk, Tascha Wit- Angelique Rood en Bianca van de Metering ok de jongens-springploeg deed aan eze wedstrijden mee. Niet uit de ex- ra traininggroepen maar een enthousi aste ploeg, samengesteld uit de re- B eatieve jongensgroepen. Deelgeno- !n werd aan de onderdelen mini- ramp, paard- en tafelspringen bij de ugdturners, klasse 2. Zij hadden het eluk dat in hun klasse de deelname leperkt was en eindigden daardoor als weede in het totaalklassement en als erste bij het tafelspringen. De ploeg lestond uit Kees Witte, Karei Dijker, iander van Heerwaarden, Jeroen ichoo, Peter Zijlstra, Sander Mantje, /lark Peter Bakker en Marcel van )sch. takt Enigszins verrassend heeft de Hel- derse coureur Peter „Pink" Tesse laar een zeer snel verreden ronde van Oudeschild op zijn naam ge schreven. In de pelotonspurt profi teerde Tesselaar van een schakel fout van de in gewonnen positie liggende Ab de Kindt (eveneens uit Den Helder) en won met een half wiel voorsprong. Tesselaar werd hierdoor ook leider in het klasse ment dat over de Texelse wieler rondes wordt berekend en mocht zich na afloop in de Jan Brouwer leiderstrui hullen. Weliswaar was Pink Tesselaar, al jaren de beste niet-licentiehouder van de kop van Noordholland en vorig jaar onder meer winnaar van de Tour de Lasalle en de Tour d° +>a,00 weken geleden tweede geworden in de ronde van De Waal, over zijn conditie waren twijfels. Veelvuldig ziekenhuisbe zoek tijdens de winter leek zijn gestel te hebben aangetast. Meer dan aan klampen bij de sterke winnaar Arjan Kos leek hij niet te kunnen. Voor de Oudeschilder ronde was hij dan ook niet als de te kloppen man van start gegaan. Om te zegevieren na een in zeer hoog tempo verreden koers is „macht" in de benen een vereiste en kennelijk had Tesselaar toch nog vol doende reserves in petto. Nummer twee Ab de Kindt, van een concurre rende Helderse ploeg, liet zien eén be langrijk kanshebber te zijn in de zater dag te verrijden „klassieker" over heel Texel. Eerder in de wedstrijden was hij bij een ontsnapping betrokken. Bij an- Dinsdag 27 mei De werkgroep dialect van de histori sche vereniging heeft om 20.00 uur een bijeenkomst in de Thijsseschool in Den Burg. In de openbare bibliotheek is een extra schrijfavond van Amnesty International. In „Eben Haezer" houdt de Baptisten gemeente een bijbelstudiebijeenkomst; thema is „Wedergeboorte", aanvang 19.30 uur. Woensdag 28 mei Van 13.30 tot 14.15 uur bestaat in het Groene Kruis gebouw gelegenheid tot inenting tegen DTP/Rode Hond. In het raadhuis wordt een bestuursver gadering van de Welzijnsstichting ge houden, aanvang 19.30 uur. In dorpshuis d'Ouwe ULO houdt Jaap Vlaming van de SOS Wereldwinkel een lezing onder het motto „Arbeid met een gezicht", 20.00 uur. Donderdag 29 mei De raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergade ring, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt onder andere over de bevol kingsgroei in verband met onderwijs voorzieningen, aanleg van de passan tenhaven in Oudeschild en diverse voorzieningen aan wegen. In de kantine van de school aan de Emmelaan houdt de oudervereniging van het Beroepsonderwijs de oudera vond met discussie over „Verantwoor delijkheid van de ouders"; aanvang 20.00 uur. In De Buureton in Den Burg is vanaf 13.30 uur klaverjassen voor ouderen. In het kader van de actieweek van Amnesty International draait in bio scoop De Vergulde Kikkert de film „Missing"; 20.00 uur. dere uitlooppogingen waren de Texe laars Leen van Elk, Theo Boom (voor eigen publiek), Paul van Arnhem en Dirk Vinke vertegenwoordigd. Vooral de laatste maakte een zeer sterke in druk. Lange tijd reed hij samen met Arjan Kos op kop. Kos veroverde de leidersprijs, Vinke de „bergprijs", voor de meeste eerste doorkomsten op de dijk bij de haven. Fietsende EHBO-er Het nieuwe, brede parcours met start en finish in de Heemskerckstraat viel zowel bij coureurs als publiek goed in de smaak. Zeer veel Oudeschilders stonden langs de route, mede aange lokt door het spektakel van de dikke bandenrace. Een fietsende EHBO-er, een verkleed tandemstel, een uit drie frames bestaand vehikel en de in vrou wenkleren rondtoerende gebroeders Fup en Jaap Krijnen behoorden tot het deelnemersveld. Geen serenade van het visserskoor, zoals aangekon digd, maar evengoed ludiek. Span nend was het bovendien, want Fup Krijnen (met groot verzet) en Willem Schouten (op souplesse) gaven elkaar geen duimbreed toe. Met een geweldi ge eindjump won Schouten. Beide wielerwedstrijden kenden een enorm prijzenpakket, bijeengebracht door de Oudeschilder ondernemers. Zij waren gepord door de in Oudeschild woon achtige wielrenners, die tevens de or ganisatie van de dorpscommissie had den overgenomen en er direct een succes van maakten. Ook steeds suc cesvoller is de prestatieloop over ver schillende afstanden die door de Atle tiekvereniging Texel voorafgaande aan elke dorpenronde wordt gehouden. Opvallend was ditmaal de prestatie van de 11-jarige Jan Willem Kraay, die tus sen twee 16-jarigen met een knappe 9.45 minuten tweede werd op de kortste afstand, de 2/z kilometer (twee ronden). Hetzelfde geldt voor de ATV- jeugdleden Niels Jansen, Denhard van der Slikke en Roald van der Slikke, die op de dubbele afstand moeiteloos vooraan eindigden. Over zes ronden gaf Rob Daalder weer een demonstra tie van zijn goede vorm, met de snelle tijd van 26.35 minuten. De 10-jarige Richard Stevens liep een verbazing wekkende tijd: 32.01. In totaal deden 49 deelnemers mee. ff lohan C. Roeper uit Oosterend wordt binnenkort 65 en dat was voor hem reden om zich niet meer herkiesbaar te stel en als bestuurslid van de Stichting Gemeenschapscentrum Oosterend; Dat betekent tevens dat Roeper zijn taak neerlegt als voorzitter van de dorpscommissie van Oosterend en van Stichting Oosterend Present, omdat deze drie organisaties dezelfde personen als bestuursleden hebben. Het is algemeen bekend dat Roe ier geen alledaags bestuurslid was. Hij is vele jaren lang een krachtige motor geweest die ook luiten zijn dorp respect afdwong door zijn organisatorische kwalitei- en, vooral bij de feesten Ooster end Present. )m die reden werd van Roeper op lijzondere wijze afscheid geno men, namelijk door hem een speci ale afscheidsreceptie aan te lieden. Dat gebeurde zaterdagmiddag in lorpshuis De Bijenkorf. De bestuursle- len hadden ervoor gezorgd dat heel )osterend daarvan op de hoogte was, alleen Roeper zelf bleef tot het laatste moment onkundig zodat het voor hem ien volslagen verrassing was, die hij zichtbaar ontroerd onderging. Roeper en zijn vrouw werden met een antieke Oldsmobile van huis gehaald en naar De Bijenkorf gebracht, waar de Christelijke Muziekvereniging Excel sior voor een muzikaal welkom zorgde. Geschiedenis Secretaris Jaap Hin sprak een wel komstwoord, waarin hij uitlegde waar om men voor Roeper een ander af scheidsfeest had georganiseerd dan in dergelijke gevallen gebruikelijk is. Hij deed dit door in de geschiedenis terug te blikken tot 1959 toen op initiatief van de Oosterender middenstand het eerste Oosterend Present werd georga niseerd, waarbij Roeper zich als de be langrijkste gangmaker ontpopte. Het l saldo van de Present-feesten van 1963 en 1968 werd gebruikt voor de stichting van een dorpshuis in Ooste rend, beheerd door de Stichting Ge meenschapscentrum, tevens dorps- commissie. Het was Roeper die als voorzitter aan dat bestuur ruggegraat en profiel gaf. „Het werk van de dorp scommissie was het werk van Roe per", aldus secretaris Hin, die eraan toevoegde dat Roeper zich inspande onder voorwaarde dat dit in het belang van alle Oosterenders moest zijn. Den Haag (georganiseerd met andere dorpshuisbesturen) een van de indruk wekkendste voorbeelden is. Meer dan eens had Roeper zich geërgerd aan de trage gang van zaken bij de voorberei ding van de dijkverzwaringswerken op Texel. Zijn mening dat hierdoor een onverantwoorde situatie onnodig lang bleef voortduren, werd bevestigd op 3 januari 1976 toen een zware storm met buitengewoon hoog water tot een bijna-catastrofe leidde. Dat was aanlei ding tot de actie, waarbij de Texelaars massaal (er waren bijna dertig auto bussen nodig) naar het Binnenhof trokken en daar voor een demonstratie zorgden, die men zich in Den Haag nog steeds herinnert wegens het mas sale en vooral waardige karakter. Fietspad Ook bij de actie om tussen Den Burg en Oosterend een fietspad te krijgen was Roeper een van de belangrijkste motoren. Ook hier was ergernis de drijfveer: er was wèl geld om telkens toeristische fietspaden aan te leggen, maar voor het voor de veiligheid van fietsende scholieren zo belangrijke pad tussen de twee grootste dorpen van Texel waren er blijkbaar geen mogelijk heden. Het was Roeper die daar ver andering in bracht door alles en iede reen voor zijn kar te spannen en bij Gedeputeerde Staten een beslissing te forceren. Ook het dorpshuis, aldus se cretaris Hin, was vooral een verdienste van Roeper geweest. Het is een ge bouw dat onmisbaar is gebleken; het wordt dagelijks gebruikt en is van es sentieel belang voor het gemeen schapsleven in Oosterend. De zes Oosterend Present-feesten die er inmiddels zijn geweest, waren tel kens weer staaltjes van organisatieta lent. Elk Present-feest overtrof weer het vorige en telkens lukte het weer de Oosterender gemeenschap er ééns gezind achter te krijgen, waardoor de burgerzin blijvend werd aangewakkerd. Ere-voorzitter Jaap Hin deelde mee dat zijn bestuur besloten had Roeper te benoemen tot ere-voorzitter van de Stichting Ge meenschapscentrum en hij overhandig de de oorkonde waarin deze beslissing was opgetekend. Als geschenk was hij een Delftsblauw wandbord, speciaal voor deze gelegenheid gemaakt met de afbeelding van het schaap met lam meren dat als beeldengroep bij het muziekcentrum staat. Een extra ge schenk werd gevormd door een album met meer dan vijftig foto's uit het ar chief van de Texelse Courant, allemaal van Oosterend Present-feesten en van de demonstratie in Den Haag. Voor mevouw Roeper, die voor haar echtge noot een steun is geweest en gastvrij heid heeft geboden voor talloze verga deringen in de loop der jaren, waren er bloemen. Joop en Piet Wethouder P. A. Zegers („Laten we maar Joop en Piet tegen mekaar zeg gen, want dat doen we anders ook") bracht naar voren dat Oosterend te midden van de Texelse dorpen een bij zondere plaats inneemt. Het is een zelfbewuste, actieve en eensgezinde gemeenschap die dat karakter mede heeft te danken aan mensen als Roe per. Zegers had Roeper al jaren gele den van nabij meegemaakt toen bei den lid waren van het bestuur van de Stichting Cultureel Werk. Roeper liet zich daar kennen als een lastig mens met heel eigen opvattingen, die hij herhaaldelijk ventileerde. Een van zijn stokpaardjes was zijn opvatting dat mensen die iets willen organiseren of stichten pas in het uiterste geval bij de overheid om subsidie moeten aanklop pen. Zélf de broek ophouden was zijn devies en Zegers verklaarde het daar mee altijd van harte eens te zijn ge weest. Er was méér overeenkomst van opvatting tussen beide mannen, zodat menigeen ervan overtuigd was dat ze een soort complot vormden en tevoren hun plannetjes smeedden. Zegers ver klaarde dat van dat laatste nooit spra ke is geweest. Hij zei er veel waarde ring voor te hebben dat Roeper welis waar lastig en soms hard was, maar daarbij recht voor zijn raap zei wat hij meende. Daarbij kende hij geen autori teitenvrees. Op zijn eigen wijze stapte hij bij iedereen naar binnen, ongeacht of de betrokken functionaris spreekuur had of niet. Dat laatste was blijkbaar graag voor lief genomen, want Zegers verklaarde: „Het gemeentebestuur is je heel dankbaar". Hij voegde er aan toe het verstandig te vinden om op te stappen nu de 65-jarige leeftijd nadert. Tijdig afscheid nemen betekent dat an dere mensen hun kans krijgen en dat nieuwe energie en nieuwe ideeën aan bod komen. Spreker liet blijken dat sommige mensen in de (plaatselijke) politiek daar een voorbeeld aan zou den moeten nemen. Oosterend was het eerste dorp waar rommeltjesmarkten werden gehouden ten bate van het plaatselijke vereni gingsleven. Roeper was ook daarbij betrokken en liet zich met name ken nen als de man die met een mooi praatje het Rad van Avontuur wist te bedienen. Voor die inzet werd hij ge prezen door Kees Oosterhof van de „Rommelcommissie", die het woord voerde vanuit zijn rolstoel („Als het niet kan zoals het moet, dan moet het maar zoals het kan"). Hij verklaarde het „verrot" te vinden dat Roeper zijn taak neerlegt want het betekent dat hij ook niet meer als raddraaier dienst zal doen. „Waar halen we nu een nieuwe vandaan?" Oosterhof zei het als een troost te voelen dat de rommeltjesmarkt-mensen evengoed op het terrein van Roeper hun werk mo gen blijven doen en dan zullen profite ren van de gastvrijheid van moeder Geertje en de wagen met tractor mo gen gebruiken. Als geschenk werd door mevrouw Oosterhof een doos met dranken en andere lekkernijen overhandigd. Degens gekruist Een van de mensen waarmee de „lastige" Roeper herhaaldelijk in bot sing kwam, was de heer G. A. Os kam, van de afdeling culturele zaken van het raadhuis, tevens secretaris van de Stichting Cultureel Werk, later Wel zijnsstichting. De rechtse Roeper had de linkse Oskam menigmaal met poli tiek getinte opmerkingen op stang ge jaagd. Oskam zei dat de persoonlijke verhoudingen hier niet onder hadden geleden en dat onderstreepte hij door het overhandigen van een persoonlijk geschenkje: een boekje met beschrij ving van alle boekwerken e.d. die inza ke de historie van Texel zijn versche nen. Het overzicht was juist was de pers gekomen. Verder werd het woord gevoerd door Frans Schellinger namens de gezamen lijke dorpscommissies van Texel. Hij zei met Roeper van mening te zijn dat de dorpen regelmatig hun belangen krachtig in „Den Burg" moeten be pleiten. „Als je dat niet doet denken ze daar al gauw dat Texel alleen maar uit Den Burg bestaat". Roeper had wat dat betreft het goede voorbeeld gegeven en Schellinger bewaarde ook goede herinneringen aan de gezamen lijk georganiseerde actie voor de dijk verhoging en aan de stichting van het Oosterender muziekcentrum. Als af scheidsgeschenk had Schellinger een mokkataart laten bezorgen. Dansen Dat de organisatoriche kwaliteiten van Roeper al lang gelegen voor de plaat selijke gemeenschap duidelijk werden, vertelde Klaas Burger, die namens de sportvereniging Oosterend het woord voerde. In het door Huib Fenijn ge schreven openluchtspel „Wel gebo gen, niet gebroken" dat ter gelegen heid van de bevrijding in 1945 werd opgevoerd, had Roeper een werkzaam aandeel maar vooral ook in het in die tijd nogal lichtzinnig gevonden slot van de dag: dansen met muziek van een bandje op het plein van de openbare school. Burger gaf Roeper als cadeau de videofilm van Texel. „Niks" Ter gelegenheid van het afscheid van Roeper had het dorpshuisbestuur alle bestuursleden-oprichters van de Stich ting Gemeenschapscentrum bij elkaar gehaald, wat betekende dat onder an dere het toenmalige schoolhoofd H. G. Wieringa uit Groningen present was. Hij vertelde dat hij destijds als „jong broekie" bij het organisatiewerk werd betrokken, was „ontgroend" en voor zijn verdere leven erg veel van Roeper en zijn medeorganisatoren had geleerd. Hij vond dat Roeper hoort tot het soort mensen waarvan elke gemeen schap er een nodig heeft. Als ge schenk overhandigde Wieringa een fles „Niks", wat een soort sterke drank van een gerenommerde Groninger sto kerij bleek te zijn. Roeper'zelf zei in zijn dankwoord over rompeld te zijn door de hulde. Hij ver telde dat hij eventueel nog een zit tingsperiode had kunnen meedraaien omdat hij op dit moment nog geen 65 is, maar hij had daar heel bewust van afgezien. Overal wordt een punt achter gezet; er is nu nog meer één baantje over: voorzitter van het Agrarisch Mu seum. In dat museum staan echter al lemaal ouwe dingen, die ooit hebben dienstgedaan, zodat Roeper daar nog wel wou blijven.... In de laatstgehouden vergadering van de Stichting Gemeenschapscentrum werd in de vacature KI. van Leeuwen Eric Blom gekozen en in de vacature J. C. Roeper Jan Bloem. Wie straks voorzitter wordt zal in onderling over leg op 3 juni worden beslist. Eén dar geschenken, die de scheidende voorzitter uit handen van secretaris Jaap Hin ontving v bekende gebeeldhouwde schapengroep. 7 wandbord met een afbeelding van de Het erepodium van de ludieke dikke bandenrace van de Ronde van Oudeschild. De gespierde dame Fup Krijnen (2e), winnaar Willem Schouten en nummer drie Arno Cupido zwaaien met de bloemen naar de menigte. Norbert Eelman 9.20; 2. Jan Willem Kraay 9.45; 3. Mike Nolting 9.52; 4. Ingrid van Lubek 10.55; 5. Arnoud Nolting 10.58. 4 ronden: 1. Remco de Beer 19.20; 2. Niels Jansen 20.38; 3. Denhard van der Slikke 21.05; 4. Albert Bakker 21.22; 5. Roald van der Slikke 21.30. 6 Ronden: 1. Ron Daalder 26.35; 2. Dirk Bakker 29.19; 3. Wim Timmer 30.06; 4. Willem Daman 30.19; 5. Dick Witte 30.39. Uitslagen: Wielerronde: 1. Pink Tesselaar, 2. Ab de Kindt, 3. Hans Boks (Den Helder), 4. Edo Kooiman (Texel), 5. Harry Stam (Den Helder), 6. Theo Boom. Klasse ment: 1, Tesselaar, 2. Stam, 3. Kos, 4. Boom. Dikke bandenrace: 1. Willem Schouten, 2. Fup Krijnen, 3., Arno Cupido. Prestatieloop 2 ronden: 1.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7