PWN I Voor het weekend Tweede dienstwoning Koorn overbodig? VERVOLG VAN PAG.l Welzijnsstichting 31 mei en 1 juni 1986 Kerkdiensten Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek pS Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Rijkspolitie Noodslachtingen Brand/ambulance Kustwacht Eierland VERVOLG VAN PAG. I Aanleg zinker zou duurder zijn Zon, maan en hoog v Vreemd geld Zitting Diëtiste FAMILIEBERICHTE PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 30 ME( in de krant had gezorgd en dat was dus niet het geval. Tevens liet Kramer weten dat hij zijn claim niet zou intrekken. Laatste keer Het was de laatste keer dat het bestuur van de Welzijnsstichting bij eenkwam. De stichting wordt geliqui deerd en het desbetreffende besluit om dit per 1 juni te doen (of zoveel la ter als nodig is om het personeel di rect te kunnen laten overgaan naar de nieuwe werkgever), werd met algeme ne stemmen genomen. Zoals bekend zullen de welzijnstaken worden overgenomen door de ge meente en een serie stichtingen die overkoepeld worden door de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk Texel. Tij dens de liquidatie zullen de lopende zaken worden afgehandeld door een li quidatiecommissie waarin S. D. Wijn gaarden, J.W. van Zeijlen en J. Kramer zitting hebben. Ondanks het overlijden van de stich ting heerste op de laatste vergadering een feestelijke sfeer. Al bij de aanvang van de besprekingen werden taartjes rondgedeeld, aan het slot werd een drankje gedronken en tussendoor zorg den drie vertegenwoordigers van het personeel voor bloemen en zelfgebak ken cake. Bij monde van G. Praamstra werd duidelijk gemaakt dat de verhou ding tussen personeel en bestuur de afgelopen periode veel te wensen heeft overgelaten, wat niet wegneemt dat men aan de andere jaren uitste kende herinneringen bewaart. Wet houder Piet Zegers legde er in een slotwoord de nadruk op dat de om streden veranderingen tot doel hadden het niveau van de welzijnsvoorzienin gen op Texel te handhaven en zo mo gelijk te verbeteren en daarbij de eerste verantwoordelijkheid te leggen bij het particulier initiatief, waarbij de gemeente alleen sturend optreedt. yy, Uitsluitend voor spoedgevallen i Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. J. B. Mannessen, telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Lidmaatschapskaart meebrengen. Van vrijdag 18.00 uur tot maandag 8.00 uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, telefoon (02220) 2023. Dokter Eissen is wegens vakantie afwezig van 31 mei tot 15 juni. s l yV \A/o\/QrctrQat QR tolof I Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het Tandheelkundig Centrum, Witte Krujslaan, Den Burg. Kunstgebitreparatie. Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. (02220) 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon (02223) 832. I Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla. Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Het bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is dagelijks geopend van 8.00 tot 18.00 uur (zondags 9.00 tot 18.00 uur). Het bureau te De Koog is alleen dinsdags en donderdags geopend van 16.00 tot 18.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Zondag, 1 juni 1986 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. C. de Jong Den Hoorn 11.00 uur ds. Verbeek m.m.v. The Singers of the Lord De Koog 9.30 uur ds Hoekstra De Waal 11.00 uur ds. Hoekstra Oosterend 9.30 uur ds. Verbeek Oudeschild 11.00 uur ds. De Jong De Cocksdorp 11.00 uur dhr. Kuiper GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur drs. Salakay viering Heilig Avondmaal 19.30 uur drs. Salakay, viering Heilig Avondmaal Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur dr. Koetsier, uit Heemstede 19.30 uur dr. Koetsier GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burc 11.30 uur Student J. R. Visser, Dronten 16.30 uur Student J. R. Visser DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Knipscheer Uitzending via De Lichtboei Kerkbusje Den Hoorn m.m.v. het Heston College Koor BAPTISTENGEMEENTE Den Burg 10.30 uur Evangelist Bootsma uit Callantsoog. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Deri Burg: zaterdag 19.30 uur. Thernadienst, The Gospeltrain zondag: 10.45 uur, Herenkoor Kindernevendienst De Koog: zondag 9.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 10.30 - 11.20 uur Openbare lezing: ,,Van christelijke loyaliteit blijk geven" 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: ,,ls uw oog zuiver?" BAHA'I Kantoorstraat 8, Den Burg Iedere woensdag bestuderen van en lezen uit de Baha'i Heilige Geschrif ten, van 20.00-22.00 uur. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden en in het weekend (0222.0) 3541 via TEM-centrale. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-22222. Voor niet spoedeisend ambulance vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. Voor meldingen van schepen of zwemmers i.n nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Piet Wit was destijds betrokken bij de plannenmakerij rond de vestiging van de waterfabriek. Hij maakte ook deel uit van de studiegroep, die de afgelo pen jaren bekeek of het slim zou zijn een kabel voor elektriciteit naar het ei land te leggen. Hij werkte de laatste jaren bij het hoofdkantoor van het PEN in Bloemendaal. Inmiddels zit hij in de VUT. Zowel de Texelse situatie als de problematiek rond het eventueel van de vaste wal aanleveren van stroom en water zijn hem dus bekend. Hij schat dat een waterkostprijs van ongeveer vier gulden zowel voor het PEN als voor het PWN haalbaar zou moeten zijn. Daarbij gaat hij er vanuit dat de huidige fabriek nog een jaar of tien meegaat. Toerekenen Niet alleen de kostprijs van de produk- tie van de waterfabriek is van invloed op de besluitvorming. Het leggen van een zinker zou weliswaar bij het PWN een besparing opleveren, het PEN zou met de financiële nasmaak blijven zit ten. Ten Have: ,,Dat ligt aan de ma nier van toerekenen. Het is juist dat wij veertien man toerekenen aan de waterfabriek, maar je moet dat zien in de opzet van een gecombineerd be drijf. Als er bij ons mensen een stoomturbine bedienen zijn ze ook be zig voor de waterfabriek, want die draait op dezelfde stoom. Op die ma nier berekenen we dat een derde van de'continudienst, een achtste van de loonkosten algeméne dienst en een kwart van de overige loonkosten in Oudeschild voor rekening van de wa terfabriek komen. Die verdeelsleutel is nagerekend en dat blijkt heel behoor lijk met de praktijk te kloppen. We kunnen door die opzet echter niet, als de waterfabriek op korte termijn weg valt, ook zomaar die arbeidsplaatsen laten wegvallen. Dat moet worden af gebouwd over'een termijn van zeven tot tien jaar". Ten Have wijst erop dat de waterfa briek wel degelijk, in tegenstelling tot wat Haasnoot vertelde, een gecombi neerd project van beide provinciale nutsbedrijven is: ,,Het verschil is dat de N.V. TEM de zaak gefinancierd heeft. Het PEN heeft de leningen overgenomen". Het personeel van het PEN-bedrijf Texel heeft wisselend gereageerd op de berichtgeving tot nu toe. Ten Have: ,,Het was intern al bekend dat het rommelde, maar als het allemaal zo in de krant staat valt dat toch nog rauw op je dak". Wit heeft zich aan die gang van zaken geërgerd. ,,Dit hele verhaal had eerst in het overleg tussen de bedrijven besproken moeten zijn, daarna met het personeel en dan pas had het naar buiten mogen komen. Het geeft geen pas om dat via personeelsbladen en kranten naar buiten te brengen. De mensen op Texel hebben net drie jaar onzekerheid door de kabelstudie achter de rug. Bovendien is tijdens een hoor zitting in 1984 op Texel door Haasnoot nog de indruk gewekt dat de fabriek nog wel tien jaar zou kunnen functioneren" Daar komt nog een punt bij: toen be kend werd dat de centrale van diesels zou worden voorzien, werd ook be kend dat er weliswaar geen gedwon gen ontslagen zouden hoeven te val len, maar er verdwijnen w§l ar beidsplaatsen. Ten Have: ,,We gaan er vanuit dat hier over tien jaar nog een dertigtal mensen werkt. Nu zijn dat er ruim veertig". Dat betekent dat ook hier een besparing voor het PWN in zit. Er wordt immers een percentage van de loonkosten in rekening gebracht. Kostprijs zinker Piet Wit heeft grote twijfels over de genoemde kostprijs van aanleg van de zinker, 8V2 miljoen gulden. ,,Dat ge loof ik pas als er prijzen op ,,turn key- basis" (sleutelklaar) bekend zijn, dat zijn uiteindelijke, definitieve prijzen waar niets meer aan verandert. Zo'n budget proposal, daar kun je geen be leid op baseren dat arbeidsplaatsen kost". Bert Weijdt blijft zeer voorzichtig in zijn uitspraken, omdat hij het onder zoeksrapport niet op tafel heeft liggen. Zijn eerste reactie op het genoemde bedrag en het genoemde tracé (6.5 km) is echter: ,,Toen ik dat bedrag in de krant zag staan dacht ik, dat is een koopje. Het tracé lijkt me erg krap om het ankergebied heen te gaan. Maar nogmaals, ik zou de plannen moeten zien." Weijdt was zeventien jaar gele den ook betrokken bij de plannen die toen gemaakt werden voor aanleg van een zinker. Op de vraag wat de voor naamste waterbouwkundige reden was waarom het toen niet doorging, ant woordt hij: ,,Dat komt omdat het ge bied niet stabiel is. Je kan zeggen dat de Texelstroom sinds de afsluitdijk ge dicht werd nog steeds aan het zoeken is. Het komt steeds dichter naar de kant en het zal dan ook beslist nood zakelijk zijn om het gebied waar de pij pen aanlanden van bodembescherming te voorzien. Dat kost toch al gauw een paar honderd gulden per vierkante meter. Ik schat dat ze bij Texel gauw een miljoen kwijt zijn, alleen aan die bescherming." Diepte Weijdt vraagt zich ook af of het moge lijk is om de leiding goedkoop zo diep te leggen. In de publikatie in het per soneelsblad van het PWN wordt zelfs gerept over twintig tot tweeëntwintig meter inspuiten: ,,Dat komt me gigan tisch voor. Hoe dieper je iets weg wilt hebben, hoe meer het kost en dit is erg diep". Het gevaar voor krabbende ankers ziet de voormalige waterstaats man niet zo zitten: Juist die hele grote ankers krabben niet of nauwelijks." Destijds werd dus besloten geen zinker te leggen omdat het gebied nóg te grote bodemveranderingen vertoont: „Volgens mij is er maar één veilige manier om een zinker te leggen en dat is in het gebied dat door het wantij (de plaats waar de vloedstromen om het eiland elkaar ontmoeten) gestabili seerd is". Ook het college van b en w heeft zijn twijfels over de-haalbaarheid van de plannen. Inmiddels is bij het bureau Haskoning in Nijmegen offerte aange vraagd voor een haalbaarheidsonder zoek van de nu voorliggende mogelijk heden. Het is nog de vraag of het col lege de raad ook metterdaad zal voor stellen het onderzoek uit te laten voe ren. Haskoning is een bureau dat voor al gespecialiseerd is in bagger- en an dere waterbouwkundige werken en in de mogelijkheden voor warmwater- visteelt. Het verrichtte al diverse werk zaamheden voor Texvis. Waardering Piet Wit toonde zich verbaasd over het gebrek aan waardering dat volgens hem blijkbaar bij het PWN betaat voor de prestatie die in Oudeschild geleverd wordt. Je hebt daar een stuk hoog waardige techniek staan dat elk jaar beter wordt. Er wordt enorm gesleu teld aan de energiebesparing op de hele installatie en het bedrijf trekt nog steeds internationaal de aandacht als voorbeeld voor andere dergelijke be drijven in de wereld. Het PWN stelt zich nu heel formeel op alsof alleen het kopen van water van belang is en de inspanning die er achter staat niet. En dat is jammer om meer redenen. Die opeenhoping van technici heeft een duidelijke uitstraling naar Texel. Het is gewoon goed voor een ge meenschap als er zo'n bedrijf staat. De fabriek is weliswaar binnenkort afge schreven, technisch is hij nog lang niet aan zijn einde. Je pleegt dan, als je hem weghaalt, toch een stuk kapi taalsvernietiging. Terwijl je ook tien jaar kan doordraaien met nul kapi- taalslasten en de brandstofprijzen zak ken nog steeds". Ook als Wit het PWN-beleid koppelt aan het provinciale beleid, merkt hij verschillen. ,,De provincie geeft geld uit om werkgelegenheid in stand te houden en nu zal het PWN geld gaan uitgeven om werk op te heffen? Als je gaat kijken hoeveel geld er in Gronin gen bijvoorbeeld wordt uitgegeven om arbeidsplaatsen te scheppen/wordt het contrast wel schril. Texel is verge lijkbaar met Groningen, de structurele werkgelegenheid is daar mager". Over de redenen voor de PWN- plannen tast Wit in het duister: ,,Het lijkt erop dat de zaak naar een zinker toegepraat wordt. Dit zie ik als een schot voor de boeg, maar de bedoe ling van dat schot is nog duister". Ethisch Texvis-directeur Evert Lieuwes heeft daar meer uitgesproken ideeën over: ,,Het lijkt of ze van de samenwerking met het PEN af willen. Als er van Texel veel planologische bezwaren te gen de procedure worden gemaakt en het plan wordt een jaar vertraagd, wordt de hyperfiltratie-installatie of het draaien met de bestaande fabriek van zelf goedkoper...." Lieuwes is blij dat de gemeente even tueel het rapport nader gaat bekijken: ,,Er is met de directie van het PWN, het gemeentebestuur en Texvis een bespreking geweest, waar helaas we thouder Barendregt niet bij was. Dat is jammer, want die heeft er toch voor gezorgd dat wij op Texel kwamen en inmiddels werken er wel acht mensen voor me". De uitspraak van Haasnoot dat hij niet op de hoogte was van de inhoud van het PEN-Texviscontract wordt door Ten Have bestreden. Hij heeft wel gelijk als hij zegt dat het contract nooit is opgestuurd, maar van alle afspraken met Texvis is in het overleg tussen PEN en PWN melding gemaakt. Voor het eerst gebeurde dat in 1983. Van cruciaal belang was de vergadering op 12 november 1984, toen is gemeld dat de levering van vers zeewater aan Tex vis voor tien jaar is gegarandeerd. Op 7 juni 1985 is gemeld dat de aftak kingen voor de viskwekerij aangelegd zijn. Het was dus wel degelijk bekend wat er aan de hand is met Texvis". Haasnoot was bij al die vergaderingen aanwezig. Voor Texvis maakt het niet veel uit of de huidige waterfabriek ver vangen wordt door een hyperfilter. De temperatuur en het zoutgehalte van de brijn die daarvan afkomt, zijn even ge schikt voor de kweek van artemia als het dubbelzoute afvalwater van de hui dige installatie. Gedeputeerde Wim van Gelder, die de provinciale bedrijven in zijn portfeuille heeft, verblijft deze week in Zweden, waar hij voor commentaar onbereik baar was. De heer M. J. C. Koorn mag aan de Nieuwlanderweg geen tweede dienstwoning bouwen, B. en W. hebben aldus beslist omdat de agrarische noodzaak van zo'n woning niet is aan getoond, wat ook de opvatting is van de ministeriële agrari sche adviseur, die desgevraagd advies heeft uitgebracht. Koorn exploiteert samen met H. J. de Jong een bollenbedrijf van ruim 21 ha. Daarvan is 12.1 ha. eigendom van Koorn; de rest wordt gepacht. Alle grond ligt bij elkaar bij de woning Nieuwlanderweg 41. Daarnaast heeft De Jong twee ha. grond in erfpacht aan de Nieuwlanderweg ten hoogte van nummer 30. Naast beide onderne mers zijn ook twee werknemers werk zaam in het bedrijf. Op Nieuwlander weg 30 bevindt zich een bollenschuur en op enkele honderden meters achter Nieuwlanderweg 41 staat een machi neberging. De nu gewenste tweede bedrijfswoning zou moeten komen achter Koorns woning, nabij de machi neberging. De landbouwkundig advi seur (directeur landbouw en voedsel voorziening) is tot de conclusie geko men dat er weliswaar sprake is van een volwaardig agrarisch bedrijf, maar de bedrijfsorganisatorische redenen voor de tweede woning op de ge wenste plaats worden niet overtuigend gevonden, zodat negatief is geadvi seerd. Ook b en w vinden dat het huis uit het oogpunt van bedrijfsvoering niet nodig is; dat zou anders zijn als de woning vlakbij de bollenschuur zou moeten komen in verband met het toezicht daarop. Van gemeentewege is Koorn daarop gewezen, maar toen bleek dat Koorn niet vlakbij de bollen schuur kan bouwen, omdat deze grond eigendom is van Natuurmonumenten. Patstelling B en w spreken van een patstelling. Daar waar een dienstwoning planolo gisch mogelijk is, maken bedrijfssitua tie en eigendomssituatie de bouw daarvan onmogelijk. En daar waar de woning wordt gewenst staat het bestemmingsplan in de weg. Op dit moment kan daarom alleen afwijzend worden beschikt. Bij eventuele gedeel telijke verplaatsing van het bedrijf in de toekomst, komen de mogelijkheden gunstiger te liggen. Koorn vindt dat zijn bedrijfsvoering wel Iedere zaterdagochtend haalt ting Texel oud papier, lompen ei schoenen op. De mensen worde: wille zocht deze spullen vóór 10.00 urn T de straat te zetten, zodat ze vlot nen worden ingeladen. Bij de om papier-wagen kunt u ook gereeds voor de derde wereld kwijt Komende zaterdag wordt het oud pier etc. opgehaald in de volgent straten 4. Molenstraat, Warmoesstraa Gravenstraat, Zwaanstraat, Weststraat, Hollewal, Lijnbaan Gasthuisstraat, Julianastraat. De Waal Te De Waal wordt voortaan ieden laatste zaterdag van de maand 01 pier opgehaald. Leerlingen, oudei leerkrachten van de Redmer IJsfc komen tussen 9.30 en 10.30 uur de huizen. Oud papier kan ookvi afgeleverd bij de schapenboet in: Mars te Den Burg, naast het Kol gebouw (na 10.30 uur). De zon komt 1 juni op om 5.25i gaat onder om 21.50 uur. Maan: 30 mei L.K.; 7 juni N.M Doodtij: 1 juni; springtij: 9 Hoog water ter rede van Oudei Vrijdag 30 mei 1.49 en Zaterdag 31 mei 2.39 en Zondag 1 juni 3.48 en Maandag 2 juni 5.23 en Dinsdag 3 juni 6.31 en Woensdag 4 juni 7.26 en Donderdag 5 juni 8.11 ei Vrijdag 6 juni 8.50 en Zaterdag 7 juni 9.24 Aan het strand is het ongevf uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 hoogwater. Amerikaanse dollar 1 f Engelse pond 1 f Westduitse mark 1.00- f 1 Franse frank 100 f Belgische frank 100 f Zwitserse frank 100 n Italiaanse lire 10.000 f Zweedse kroon 100 f Deense kroon 100 f Noorse kroon 100 f Canadese dollar 1 f Oostenrijkse schilling 100 f Portugese escudo 100 f Spaanse peseta 100 f- Finse mark 100 f Joegoslavische dinar 100 f Griekse drachme 100 f Ierse pond 1 f Australische dollar 1 f degelijk een tweede dienstwoning op de door hem gewenste plaats nodig maakt. De lelieteelt brengt met zich mee dat vaak 's avonds gewerkt moet worden (bijv. spuiten, veelal afhankelijk van de weersomstandigheden). De omstandigheden kunnen alleen worden beoordeeld door iemand die ter plaatse woont en bij gebrek aan een tweede dienstwoning draait hij zelf helemaal voor deze avondactiviteiten op. Het college kan echter niet om het ad vies van de direkteur landbouw en Maandag 2 juni houdt de d|; mevr. S. L. Goote, zitting in het ne Kruis-gebouw van 13.30-15.30 alléén volgens afspraak via tel. (0) 3241. voedselvoorziening heen. B en w den eventueel toch aan het bouw van Koorn kunnen meewerken, mi dan zou een artikel 19-procedure 1 zijn met inschakeling van de provii In dat geval zou het agrarisch adv weerlegd moeten worden, eventue door het inwinnen van advies bij f .andere agrarische instantie. Daarin hebben b en w blijkbaar geen broi gezien. Toch nog onverwacht is van ons heengegaa onze zorgzame vader en lieve opa Jan Dirk Troost, weduwnaar van Adriaantje Eelman, op de leeftijd van 88 jaar. A. Zwanenburg-Troost F. Zwanenburg A. Troost T. Troost-Koopman H. Troost L. Troost-Stroeve klein- en achterkleinkinderen Texel, 27 mei 1986. Herenstraat 54, Den Hoorn Een rouwdienst zal worden gehouden op zatt dag 31 mei om 14.00 uur in de Hervormde ke te Den Hoorn, waarna de begrafenis op h kerkhof aldaar zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren donderdag 29 rr van 19.30 - 20.30 uur in ,,Ons Huis". Correspondentie-adres: Herenstraat 67, 1797 AG Den Hoorn

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2