Het succes van je zilvermeeuw Basisscholen hadden leuke sportdag w CVO sloeg goed figuur bij N.H. schoolvoetbal Texelse Pers „beste in variëteit" Geslaagd Meeuwen tellen in De Geul Winkeliers vieren opening van „Parkstraat-Boulevard" Prijs over .WAT IK ZEGGEN WOU.7' Onze kinderen flIJDAG 30 MEI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 9 I eft Ife hebben op tv allemaal wel eens zo'n film gezien. Honderden of Jfs duizenden zeevogels broedend in grote kolonies langs verre isten. Vogels vliegen af en aan, broedende dieren bakkeleien Dortdurend over de grenzen van hun nest en jongen dringend be- elend op naar bij het nest terugkerende ouders. Ondertussen 'ordt ons haarfijn uit de doeken gedaan hoe de dieren leven, wat >eten, hoe oud ze worden etc. Je zou zo zin krijgen af te reizen m al dat moois ter plaatse zelf te gaan aanschouwen. isschien maar weinig lezers beseffen at je soortgelijke interessante beel- an, weliswaar van andere soorten, ik vlak naast de deur, op Texel zelf, int zien. Herbergen onze natuurge- eden niet ook prachtige zeevogelko- nies? Duizenden meeuwen vinden imers broedplaats in de beschermde ibieden. Oh ja, die meeuwen", hoor is al een intal van u verzuchten, ,,daar vind ik ets aan, daar zijn er alleen maar te jel van". Over smaak valt natuurlijk et te twisten. Veel meeuwen zijn er ker, maar wat is eigenlijk ,,te veel"? Bescherming deze aflevering iets meer over een an onze meeuwensoorten en wel de ootste en meest bekende: de zilver eeuw. Eén van Texels meest talrijke oedvogels. et is zeker dat het aantal meeuwen ons land in de loop van deze eeuw iel sterk is toegenomen. Daarvoor n diverse redenen. In de eerste aats is dat de bescherming die na 00 van de grond kwam. Daarvóór as de soort vogelvrij en met name eieren werden door de (arme) be- Iking voortdurend verzameld voor msumptie. Dat gebeurde op zo'n ote schaal dat er geen of nauwelijks ngen groot kwamen, len de bescherming eenmaal werd lorgevoerd kregen de zilvermeeuwen ndelijk een kans en kwamen er lang- imerhand meer. We danken er zelfs er nieuwe soorten meeuwen aan! vestigde de stormmeeuw zich ifinitief in ons land. In 1926 volgde kleine mantelmeeuw terwijl sinds spectievelijk 1933 en 1942 ook de vartkopmeeuw en dwergmeeuw als 'Idzame broedvogel verschenen, iet alleen meeuwen vonden baat bij ize bescherming. Eigenlijk alle vo- ils. Opvallende voorbeelden zijn o.a. eidereend en bergeend. Het is bij- oorbeeld bijna niet voor te stellen dat hijsse uitvoerig beschrijft hoe hij eind )rige eeuw twee bloedhete dagen oor het hele Texelse duingebied noor- elijk van De Koog moet rondstruinen één nest van een bergeend te vin- Via een Texelse tipgever lukt het im uiteindelijk toch. Thans is de oort hier een algemen broedvogel! Spectaculaire groei ooral de laatste tientallen jaren maken de Nederlandse meeuwen en met na me ook de zilvermeeuw, een nieuwe bloeiperiode door. Om e.e.a. duidelijk te illustreren ontkomen we niet aan een reeks cijfertjes. In de periode 1979-1983 steeg het aan- profiteren maar al te graag van ons af val. De vuilnisbelt is wat dat betreft een paradijs voor de meeuwen. Het hele jaar zijn ze er te vinden en ook in de broedtijd pendelen er voortdurend meeuwen tussen de broedplaats in De Geul en de belt heen en weer. Het is natuurlijk ideaal, zo'n voedselbron dichtbij het nest! Dit is overigens een prima voorbeeld van het feit dat we er niet zijn met de redenatie: we hebben voldoende na tuurgebieden op ons eiland waar plant en dier zich ongestoord kunnen ont wikkelen, dus op de rest kunnen we ongestoord onze gang gaan. Het is niet zo dat we de natuur in speciaal daarvoor bestemde gebieden veilig kunnen „opsluiten", zoals zeldzame dieren in een dierentuin. Natuurbe scherming houdt niet op bij de gren zen van een reservaat! Grenzen Zouden de meeuwen nog maar steeds in aantal toenemen? Waarschijnlijk plaatselijk nog wel iets, maar het ziet er naar uit dat de aantallen zich gaan stabiliseren. Van jaar op jaar wordt de toeneming kleiner, terwijl de grootste kolonies zelfs al tot stilstand gekomen tal broedparen van de zilvermeeuw in heel Nederland van ruim 61.000 naar ruim 86.000 broedparen. Dat is een groei van maar liefst 41%. In diezelfde tijd groeide het aantal paren op Texel van ruim 6400 naar 8500. Dus: onge veer een tiende deel van alle zilver meeuwen vindt broedplaats op ons ei land, maar de groei is hier minder sterk geweest, „slechts" 32%. Van Texel zelf hebben ze een hele reeks gegevens. Enkele daarvan om de voortgang hier te illustreren. In 1973 broedden in totaal nog maar 2408 pa ren. Nu zijn dat er alleen al in De Geul meer dan twee maal zoveel. Die kolo nie in De Geul is trouwens een spe ciaal geval. Sinds 1973 steeg het aan tal daar met bijna 400&. In het overige deel van Texel bedroeg dat percentage maar 162%. Voor dit heel grote ver schil in groei is een vrij eenvoudige oorzaak aan te wijzen: de vuilnisbelt langs de Mokbaai. Tafeltje-dek-je Zilvermeeuwen zijn echte alleseters en zijn. Op Terschelling bijvoorbeeld waar in de jaren 1982, 1983 en 1984 het aantal bleef steken rond de 21.000 paren zilvermeeuwen. Deze stilstand vindt z'n oorsprong waarschijnlijk in het verminderde aantal jongen dat vliegvlug wordt. Onderzoe kers stelden vast dat in 1968 nog 1,25 jong gemiddeld per paar werd grootge bracht, terwijl dat in '83 en '84 nog maar 0,39 jong was. De belangrijkste oorzaak van het teruglopende broed- succes is de sterke toeneming van roof door soortgenoten zelf. Er zitten zoveel meeuwen bij elkaar dat ze steeds meer in contact komen met jongen van de buren. En zoals u wel licht weet, komen jonge zilvermeeu wen op het erf van buurman en buur vrouw dan weten die snel raad met zo'n lekker hapje! Het ziet er dus naar uit dat de meeuwen zelf de grenzen aan hun groei bepalen. Cultuurvolgers Het punt voedsel kwam hierboven al even ter sprake. Meeuwen zijn allese- Een zeven maanden oude langhari ge Perzische poes van de Texelse Perzen Cattery (Jan en Dorien Lusthof) kreeg tijdens de internati onale kattenshow in Bovenkarspel afgelopen weekend het predikaat Uitmuntend 1, het hoogste dat een jonge poes halen kan. Bovendien werd het dier uitgeroepen tot de „beste in variëteit" van alle klassen. Een behoorlijk succes van de Cattery omdat dit blauw-creme smoke poesje van eigen fok komt. De vader werd vorig jaar „Groot Internationaal Kampi oen". Jan en Dorien hebben een tien tal langharige Perzische katten, waar onder een kampioenspoes en twee in ternationale kampioenen. Bovendien hebben ze een veelbelovend nest van twee maanden oud, waarvan de moe der al drie keer is uitgeroepen tot „beste van de show". De vader van dit nest is door een stel Nederlandse fokkers uit de USA naar ons land ge haald. Zijn vader is ooit Amerikaans kampioen geweest. Op de foto van Jan Lusthof het poesje dat nu in de prijzen viel. Aan de Rijks Middelbare Agrarische School te Alkmaar zijn geslaagd: Voor de 2-jarige B-opleiding: Sijp van Egmond en Hans Smit. Voor de 3-jarige A-opleiding: Piet Graaf, Bart Witte, Marcel Witte, Jan Reuvers en Nico Kikkert. Het is van belang en interessant het verloop van de aantallen zil vermeeuwen in ons land te vol gen. Omdat het tellen van alle nesten een heel arbeidsintensief werkje is, gebeurt dat tegenwoor dig nog maar éénmaal in de drie jaren. Ook kunnen we zo de ont wikkeling van de stand in de ga ten houden. Dit jaar is het weer zover dat er geteld moet worden. Staatsbosbeheer roept daarbij graag de hulp in van vrijwilligers. Het geeft een ieder de kans een uitstekende indruk te krijgen van een meeuwenkolonie in een na tuurreservaat, terwijl SBB er erg mee is geholpen. Tevoren opgeven is niet nodig. Enthousiastelingen kunnen zich op zaterdag 31 mei én zondag 1 juni melden bij de bewakingskeet van De Geul, langs de Mokweg. Begin om 7.30 uur op beide dagen. ters (net als wij) en hebben zich han dig aangepast aan onze wegwerpmaat schappij. Een maatschappij die voedsel in overvloed biedt, ook aan zilver meeuwen. Op vuilnisbelten, in steden en dorpen, recreatiegebieden en zelfs in het „boerenland". Bovendien komt ook bij de moderne visserij verschrik kelijk veel afval vrij. Kijk maar eens aan de wolken meeuwen achter de vissersschepen voor de kust. Het is dus niet alleen de bescherming ge weest maar zeker ook het overvloedige voedselaanbod veroorzaakt door ons zelf, die het de meeuwen voor de wind doet gaan. Hoewel het voedsel van zilvermeeuwen voor soms meer dan 90% uit vissen, schelpen en kreeftachtigen bestaat, worden toch ook aanzienlijke hoeveelheden ander materiaal genuttigd. Zowel plantaardig als dierlijk en ook aas. Probleem In dat dierlijk voedsel schuilt voor sommigen het probleem. Vooral de zil vermeeuwen pakken namelijk regelma tig (maar niet echt op grote schaal) eieren of jongen van andere vogelsoor ten. En met zoveel meeuwen kan dat soms toch wel erg en schadelijk lijken. Jonge eendjes worden nogal eens het slachtoffer. Bedenk echter dat het net zo natuurlijk is als een merel die wor men uit de grond trekt, een torenvalk die muizen en mussen vangt etc. etc. Nooit is aangetoond dat een vogel soort in aantal broedparen achteruit gaat doordat er ieder jaar een flink aantal jongen sneuvelt (door roofdieren gepakt wordt). De natuur is op grote verliezen berekend. Als ieder broedpaar in z'n hele leven twee nakomelingen tot wasdom brengt is dat al voldoende voor de instandhouding van die soort! Bergeenden broeden in hun leven ze ker zo'n zeven maal. Bij gemiddeld 10 jongen (vaak meer) betekent dat dus 70 jongen die het nest verlaten. Daar van zullen er voordat die jongen oud genoeg zijn om tot broeden over te gaan dus 68 moeten sterven! Anders zouden we snel een bergeendenplaag krijgen. Een duidelijk voorbeeld dat de ene soort de andere niet echt „bijt" vind ik de ontwikkeling op Terschelling. Vanaf begin deze eeuw steeg het to taal aantal paren meeuwen (3 soorten) van 500 naar 45.000! Toch wist in die tijd de eidereend, waarvan altijd heel veel jongen door meeuwen worden verorberd, zich te vestigen.en te groei en naar 1350 broedparen. Als er plaat selijk al een soort in aantal achteruit gaat, ligt dat veel meer aan andere oorzaken. Niet mogelijk Omdat zilvermeeuwen niet een aan toonbaar gevaar zijn voor het voort bestaan van andere soorten worden de laatste tientallen jaren geen pogingen meer gedaan de aantallen in te per ken. Alleen nieuwe vestigingen op kwetsbare plaatsen worden weieens bestreden. Dit standpunt wordt ook ingegeven door de praktijk. Net na de oorlog heeft men wel degelijk getracht de zil vermeeuw in aantal terug te dringen. Duizenden eieren werden geraapt, ja ren achtereen, maar een goed resul taat werd niet behaald. Integendeel, de meeuwen eerst geconcentreerd in enkele kolonies, verspreidden zich over het hele duingebied. Het is ook logisch dat zoiets niet echt werkt. In de natuur is het nu eenmaal zo dat als er voldoende nestelplaatsen zijn en er voedsel genoeg is, alleen die factoren het totaal aantal dieren bepa len. Denk maar eens aan de konijnen jacht. Duizenden dieren per jaar wor den geschoten, maar van een werkelij ke definitieve vermindering is geen sprake. Voor ieder jong (of bij de meeuwen ei) dat wordt weggehaald krijgt een ander een betere kans vol wassen te worden. Als we dan ook in het achterhofd heb ben dat in Noord- en West-Europa meer dan één miljoen paren zilver meeuwen broeden (is dus twee mil joen dieren) en enige honderdduizen den onvolwassen exemplaren rond zwerven is het wel duidelijk dat een plaatselijke ingreep niet veel voorstelt. Zelfs al wordt zoiets jaren achtereen uigevoerd. Het is vergelijkbaar met het doodslaan van een tiental muggen op één avond. Dan hebben we ook niet het idee dat we werkelijk hebben inbegrepen in de totale muggenstand in ons land! Adriaan Dijksen Dinsdag werd de jaarlijkse sport dag gehouden voor de kinderen van de groepen 5 en 6 van de ba sisscholen op Texel. Ondanks de matige weersgesteldheid hebben de kinderen zich kostelijk ver maakt met de diverse sportonderdelen. Ongeveer 275 kinderen zijn actief ge weest op de speelweide van zwembad Molenkoog om de twaalf sport- en spelonderdelen af te werken. De kin deren werden op tal van manieren aan het werk gezet: sprinten, korfbal doe len, hockeyrace, blikje pakken op de fiets, water overbrengen, een duurloop van vier minuten, doelen, touwtje springen enz. Ook waren er weer drie „wateronder delen": een sprint met grote laarzen aan, een bal met een lepel overbren gen en oversteken met een autoband. In verband met het weer waren deze wateronderdelen niet verplicht. Het vraagt de nodige behendigheid om al les tot een goed einde te brengen, maar de opzet is zodanig, dat iedereen met succes kon meedoen. Opvallend is dat de sportdag de laatste jaren te kampen heeft met ma tig weer. Hoewel de kinderen zich er weinig van aantrekken, maakt het de dag toch minder feestelijk. Vooral het vrij zwemmen na afloop van de sport dag komt dan in het gedrang. Door de goede leiding van de groepsleerkrachten en de diverse inge schakelde moeders kon het programma stipt afgewerkt worden. De organiserende vakleerkrachten complimenteren de kinderen wegens het goed omgaan met de materialen en het netjes achterlaten van de speelweide. Gisteren is de laatste hand gelegd aan de herstructurering van de Parkstraat. Er is nieuwe sierbestra ting aangebracht, er is gezorgd voor fraai straatmeubilair, er zijn nieuwe bomen geplant, de stoepen ;Zijn aangepast en er is voor nieuwe verlichting gezorgd. Op initiatief van de 15 bedrijven die aan de Parkstraat zijn gevestigd zal vrij dagmiddag en -avond feestelijk luister worden bijgezet aan de voltooing. Dat heeft meerdere redenen. Als ge volg van de werkzaamheden is de straat een tijd slecht toegankelijk ge weest en dat leidde tot een verminder de klantenstroom naar de winkels. Vol gens sommige winkeliers liep de klan dizie met meer dan 20% terug. Het kan dus geen kwaad om met wat feestgedruis te laten weten dat de mi sère voorbij is, waardoor de loop er weer snel inkomt. Bovendien zijn de winkeliers erg blij met het eindresul taat. Ze noemen de Parkstraat nu „boulevard" en daarmee geven zij aan dat het karakter van deze straat aan zienlijk verschilt van de andere win kelstraten in Den Burg. De 13 tot 15 meter brede Parkstraat is de ruimste winkelstraat van het dorp en heeft daardoor een open en zonnig karakter. Door deze ruimte was het ook niet no dig de straat verkeersvrij te maken. Je kunt er dus met de auto komen en er zijn ook parkeerplaatsen. De gemeente had overigens toch het plan de Parkstraat verkeersvrij te ma ken. Dat is op hevig verzet van de winkeliers gestuit en het ziet ernaar uit dat dit voornemen nu in de ijskast staat. Het gemeentelijke plan om het verkeer om te draaien staat nog wel ter discussie. Afgezien van de onenigheid over de verkeersmaatregelen zijn de winkeliers zeer tevreden over het feit dat de ge meente bij de herinrichting rekening heeft gehouden met hun wensen. In het eindresultaat kunnen alle betrokke nen zich vinden. De straat is ruim en toch sfeervol en gezellig. Door de feestelijkheden ter gelegen heid van de voltooiing van het werk wil men het publiek er ook aan herin neren dat de bedrijvigheid in de straat zeer veelzijdig is. De meest uiteenlo pende vormen van.nering zijn er te vinden, van bankkantoor tot super markt, terwijl maar weinig bedrijven el- kaars concurrenten zijn. Een goede spreiding van branches dus. Door de afwezigheid van concurrentie is ook een prettige samenwerking tussen de winkeliers gegroeid. Allemaal hebben ze geld uitgetrokken voor het feest, dat vrijdagmiddag om 15.00 uur begint. Er is een feestmarkt met stalletjes en voor de kinderen worden spelletjes ge organiseerd onder leiding van Peter Vos. De Sea Side Jazzband (waar Parkstraatwinkelier Jook Nauta lid van is) zal musicerend door de straat lo pen, en tussen 19.00 en 24.00 uur wordt opgetreden door de Wonderland Steelband die centraal in de straat gaat spelen onder een afdak. Het publiek kan zich onder meer ver maken met een rebus, waarbij de woorden moeten worden afgeleid uit voorstellingen in de diverse etalages. Na vijf uur 's middags zal notaris Bos wijk de trekking verrichten. Hoofdprijs is een buitenlandse vliegvakantie en verder zijn er vijftien geldprijzen van ƒ25,— tot ƒ100,-. Er is nog één prijs niet afgehaald van de verloting van het concours-hippique van „De Blijde Rijders". Het is lotnum mer 434 rose. Deze prijs kan worden afgehaald bij mevr. De Kraker, Schil derend 74, Den Burg. Als vader en moeder van drie reeds overleden jonge spreeuwen, willen wij onze verontrusting uitspreken over de manier waarop wij van onze jonge spreeuwtjes gescheiden zijn op 26 mei j.l. Daar de ongebruikte schoorsteen van Beatrixlaan 120 niet afgesloten was dachten moeder spreeuw en ik, kom hier gaan wij dit jaar een nestje bouwen. Alles verliep geheel naar wens, eerst drie eitjes, later drie ge zonde jonge spreeuwtjes. Door het blijkbaar verstorend gepiep van onze jongen, kwam de bewoner van het pand met de mededeling, dat de schoorsteen afgesloten zou worden. Wetende dat er jonge spreeuwtjes bui ten handbereik in de schoorsteen za ten werd de schoorsteen toch afgeslo ten, waardoor wij onmogelijk bij onze jongen konden komen. Ze zijn dan ook omgekomen van de honger. Waarom liet de bewoner ons de jongen niet eerst groot brengen om na het uitvlie gen de schoorsteen af te sluiten? Namens een diepbedroefde familie spreeuw. G. Terpstra, Den Burg. Ondanks de niet al te beste voor bereiding de zesde klass was de voorgaande dagen op schoolreisje naar Drente kwam de CVO- school uitstekend voor de dag bij het Noord-Hollands voetbalkampi- oenschp voor basisscholen te Heerhugowaard. Ingedeeld in poule B met scholen uit Anna Pauiowna, Wervershoof, Langedijk, Egmond en Zaanstreek noord, slaagde de Texelse kampi oen (jongens) erin om als 2e in de poule te eindigen. De eerste wedstrijd ging tegen Anna Pauiowna. CVO ging zo vanuit de bus het veld op, maar ondanks dit gehaast wisten ze deze wedstrijd met zeer goed voetbal met 2—0 te winnen. De tweede wedstrijd moesten de jon gens tegen Langedijk, de latere Poule winnaars. De Texelaars speelden hier tegen hun slechtste wedstrijd, vooral verdedigend. Door het betere spel van Langedijk werd terecht met 2—1 verloren. Tegen Wervershoof wonnen ze door twee wondermooie doelpunten ver diend met 2—1. Ook Egrhond kon het niet bolwerken tegen de Texelaars, die dan ook met 2 0 wonnen. De laatste wedstrijd tegen Zaanstreek- Noord moest bepalen wie op de 2e plaats zou eindigen. Beide hadden de wedstrijd tegen Langedijk verloren. De wedstrijd met wisselende kansen werd in de laatste drie minuten beslist door een keurig uitgespeeld doelpunt van de Texelaars. Uitslagen: Anna Paulowna-Texel 0—2 Texel-Langedijk 1—2 Texel-Wervershoof 2—1 Egmond-Texel 0—2 Texel-Zaanstreek-Noord 1 —0 Eindstand: 1. Langedijk 5 10 2. CVO Texel 5-8 3. Zaanstreek-Noord 5—6 4. Wervershoof 5—4 5. Egmond 5—2 6. Anna Pauiowna 5—0

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9