Jurdienst is voor rESO heilig NRC-directeur verbaasd over afwijzing „Park" Texelse weerman voor NOS-televisie ]akker rekent af met geruchten EiSs%^Be^™5472 (jfTOCïl /WUTLs ex els W /Oet tOUTL^ poS,9i.o652 ode lammeren in aven Oudeschild Auto-inbraken met Pinksteren opgelost Informatie in De Koog toch helemaal in VVV-handen MEI .GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.084 DINSDAG 3 JUNI 1986 jjactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741 liten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog tel (02228) 266 s7 ~W t m 1 Verschijnt dinsdags en vrijdags. ;ki/an der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393 en Frans C t Abonnementsprijs H8.65 per kwartaal; los 86 cent igeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burq Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 .[oon (02220' 2741, na 18.00 uur 4881. J Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. sstuur en directie van TESO hebben afgesproken dat de irdienst van de boot onder alle omstandigheden in stand I worden gehouden. „We zullen de uurdienst onder geen orwaarde verlaten", aldus president commissaris Bob Bak- r, vrijdag tijdens de aandeelhoudersvergadering. Ook de atste boot van half tien uit Den Helder zal niet worden schrapt. ze mededelingen werden gedaan ir aanleiding van vragen van aan houders. Geruchten dat TESO van n zou zijn de veerboot minder vaak eens per uur te laten varen en dat n zou overwegen ook de laatste Dt uit de dienstregeling te halen, ;n al geruime tijd op Texel de de. or het verwerken van het vervoers- ibod zou straks een groot deel van jaar minder frequent gevaren kun- worden, omdat de dubbeldekker auto's tegelijk kan vervoeren. Min- vaak dan eens per uur varen wordt iter een onaanvaardbare aanslag op kwaliteit van de veerdienst gevon- De halfuurdienst was niet heilig; uursdienst wèl. Herstel? rijn openingswoord van de door 94 ideelhouders bezochte vergadering, istateerde president-commissaris iker dat de daling van het vervoers- -3 ibod zich het afgelopen jaar voort- j te, maar minder sterk dan in veer s' j inde jaren, ondanks het slechte zo- rweer. „Hopelijk een eerste symp- in van een weg naar herstel, een is tel dat niet alleen van belang is ir onze onderneming, maar nog il meer voor het hele Texelse be- fsleven en daarmee de totale Texel- gemeenschap. Weigering kswaterstaat heeft geen gevolg ge ien aan het verzoek van TESO om thans in gebruik zijnde noodaanleg- chting van 't Horntje in stand te la- na de ingebruikneming van de ibeldeks aanleginrichting op 20 juni TESO had de noodfuik graag ge- uden als ligplaats voor het schip dat onderhoud is en als reserve voor geval er ooit eens iets mis zou in met de dubbeldeks aanleginrich- j. Rijkswaterstaat heeft de brugde- van de noodfuik echter elders in land nodig. Als de nood aan de In komt kan de reservefuik binnen uur functioneren. Probleem akker deelde verder mee dat zich oördinatieproblemen" hebben voor- 15jdaan bij de aanpassingswekzaamhe- n in Den Helder. De aannemer (De iel B.V. - red.), die belast is met de ileg van verkeersvoorzieningen is iterop geraakt en het heeft ernaar gezien dat daardoor de aanleginrich- g niet op tijd in gebruik zou kunnen rden genomen. TESO is er achter- gegaan en het ziet er nu naar uit t dit échec kan worden voorkomen, f owel er de komende weken nog veel iet gebeuren. De vertraging die ont- nd door de langdurige winter kan rden ingelopen, vooral dank zij het nnemersbedrijf Daalder en Janson #ng. de wal op Texel is feitelijk het sta- im van afwerken bereikt. Bakker ak lovend over de slagvaardige wij waarop de Dienst Gemeentewerken il dit werk heeft aangepakt, hoe- men („gehinderd door ineffectieve leidsbeslissingen") het werk pas laat starten. Lof was er ook voor de instkring Texel van Rijkswaterstaat, 9 haven van Oudeschild dreef zon- een zak, waarin twee dode lam- iren een en kei werden aangetroffen, ïtrent de toedracht tast de politie in duister. De politie verzoekt de mo- ijke eigenaar van de dieren zo spoe- mogelijk contact op te nemen, te- Don (02220) 2644. waarmee in goed samenspel de aan passing en inrichting van het opstelter rein is uitgevoerd. Ook het varen op de tijdelijke aanleginrichtingen waar nogal tegen werd opgezien, is meege vallen. Ondanks alle improvisatie blijft de hinder voor het publiek beperkt en kunnen de vertrektijden in de regel goed worden aangehouden. Omdat het exploitatieverlies van TESO in vergelijking met 1984 is afgenomen waren de mogelijkheden voor interne financiering ruimer, waardoor de twee miljoen gulden die nodig was voor de terreininrichtingen, op tafel kon komen. Vaktaal Aandeelhouder Harry Ran had kritisch commentaar op het direktieverslag en dat leidde tot een boekhoudkundige discussie, die het grootste deel van de aandeelhouders slechts gedeeltelijk kon begrijpen omdat je er specialistische kennis voor moet hebben. De opmer king van Ran dat de tariefstijgingen bij TESO de laatste tijd sterker zijn ge weest dan de algemene prijsindex werd door Hoogerheide bevestigd. Hij wees op de inhaalmanoeuvre die wat dat betreft gaande is; als in de zestiger jaren al was begonnen met het trend matig verhogen van de tarieven zou TESO in een financieel veel gunstiger situatie hebben gezeten en zouden de tariefsverhogingen van de laatste tijd niet „dubbelhard" zijn geweest. Ran had verder vragen over de kost prijs van de omzet en vond dat de toename van „overige kosten" met maar liefst 28%, erg veel. Hoogerheide liet later weten dat de stijging vooral in de onderhoudskosten zat en dat de sterke stijging het gevolg was van „incidenten". Ook bij de balans en verlies- en winstrekening plaatste Ran diverse vraagtekens. De teneur van zijn op merkingen was dat TESO de cijfers zo danig .hanteerde dat ten onrechte een optimistisch beeld wordt gegeven. Hoogerheide ontkende dat met stellig heid. Hij wees erop dat niet vergeten mag worden dat TESO niet zozeer uit is op winst maar op continuïteit, dus voortbestaan. Ran verwachtte dat TESO volgend jaar een groter verlies zal boeken. Hoogerheide daarentegen zei dat dit jaar of het volgende jaar weer een bescheiden winst kan wor den gemeld. Gordijn Aanmerkelijk agressiever dan Ran, was Gerard van der Kooi Fzn, die de con clusie trok dat de cijfers geen indruk geven van de werkelijkheid, maar be doeld zijn als een „gordijn" waarachter TESO de zaken fegelt. Hoogerheide noemde dat onzin. De cijfers kunnen op een bepaalde manier worden geïn terpreteerd maar ze zijn reëel. „Je moet natuurlijk wel enig verstand van zaken hebben en de uitgangspunten in de gaten houden. Ik heb volledig ver trouwen in de financiële ontwikkeling". Aan dat laatste voegde de direkteur wel toe dat ook TESO afhankelijk is van allerlei factoren waar zelf geen in vloed op kan worden uitgeoefend: de ontwikkeling van de landelijke econo mie, de loonsontwikkeling, de effecten van arbeidstijdverkorting etc. Dat geeft nogal wat onzekerheid, maar dat hoort bii het ondernemersrisico, dat ook Lees verder pagina 7 „Het zal wel komen omdat ik er nog niet achter ben wat de argumenten en gevoelens zijn, maar ik vind het onbegrijpe lijk dat de gemeente Texel niet wii dat de Texelse duinen tot nationaal park worden gemaakt. Dat betekent dat straks een jaarlijkse rijkssubsidie van f120.000zal wegvallen. We kun nen dus alleen maar hopen dat het zal lukken dat geld op een andere manier binnen te krijgen, want we hebben het hard nodig." Aan het woord is de 36-jarige Dr. Ir. Jan Kuiper die gisteren zijn werkzaam heden begon als directeur van de Stichting Texels Museum, na de afge lopen maanden al kennis te hebben gemaakt met de problematiek die hij tot oplossing moet helpen brengen. Belangrijkste probleem is dat de stich ting wegens gebrek aan geld (en dus medewerkers) maar zeer gedeeltelijk gebruik kan maken van de zeer ruime mogelijkheden die er in feite zijn voor uitbreiding van activiteit. Prioriteiten Er zullen prioriteiten gesteld moeten worden en tegelijkertijd moet worden gevochten om meer overheidsgeld, waarbij de gemeente Texel als uit gangspunt hanteert dat rijk, provincie en gemeente gelijkelijk moeten bijdra gen. Het is dus begrijpelijk dat Kuiper moei te heeft met de afwijzing van de Texel se duinen als nationaal park, temeer daar die aanwijzing volgens hem geen enkele beperking inhoudt van het bestaande gebruik van de duinen. „Het is alleen maar een etiket." Aan wijzing tot park is echter een harde voorwaarde die van rijkswege is gesteld om aanspraak te kunnen blij ven maken op het genoemde bedrag per jaar. Eind 1988 valt deze subsidie weg. Kuiper is vol goede moed en boorde vol ideëen aan zijn niet gemakkelijke taak begonnen. Promotie Eén van zijn ideëen is dat Texel met zijn musea veel meer aan de weg moet timmeren en dat het Natuurre- creatiecentrum een informatiecentrum voor Noordzee en Waddenzee moet worden met nationale allure. De lande lijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee wil in Friesland ook een zee-informatiecentrum stichten, maar de Stichting Texels Museum kan dat doen met een veel „vrijere' achter grond dan de Waddenvereniging die in feite ëen actiegroep is en zijn informa tie vooral daaraan dienstbaar zal ma ken. Voordat Jan Kuiper aan uitbrei ding en uitbouw kan denken, zal hij zich met het bestuur en (onder meer) de gemeente beraden over de moge lijkheden tot behoud van de bestaande musea in hun huidige vorm. Daarbij mag volgens hem het geld niet de eni ge drijfveer zijn. Het feit dat de Oud heidskamer kampt met een slinkend aantal bezoekers en toenemende ex ploitatiekosten hoeft op zichzelf geen reden tot sluiting te zijn; het gaat ook om de waarde van wat er in dit ge bouw te zien is in cultuur-historisch opzicht. „De Oudheidskamer heeft ur. ir. jan nuiper, ae nieuwe directeur ven de Stichting Texels Museum. een duidelijk eigen karakter en die kun je dus niet zomaar even combineren met iets anders." Van het Scheep vaartmuseum in Den Hoorn kan Kuiper (en ook zijn bestuur) zich wel de op heffing voorstellen. Overbrengen van de collectie naar het Maritiem Mu seum in Oudeschild ligt voor de hand, maar de kersverse directeur heeft in middels wel begrepen dat vooral het dorp Den Hoorn zich zal verzetten te gen het verdwijnen van deze bezienswaardigheid. Nooit op zondag Een heet hangijzer is ook de nog altijd in discussie zijnde openstelling van het Natuurrecreatiecentrum op zondag. „Het centrum zou op zondag open moeten zijn. Ik heb persoonlijk ervaren hoe vervelend het is als je hier voor de vaste deur komt, maar ik begrijp best dat ook dit een kwestie van centen is, die nodig zijn voor personeel. Je kunt mensen die 38 of 40 uur werken niet zomaar extra dienst laten doen." Kuiper vindt dat het Natuurrecreatie centrum in ieder geval meer aan pro motie zou moeten doen. Dat is ook een belang voor Texel als geheel en het zou volgens hem een goede ge dachte zijn om een deel van het bud get dat straks voor toeristische promo- Speurwerk van de Texelse Rijkspolitie in samenwerking met collega's uit Edam en Volendam heeft geleid tot de aanhouding van twee mannen, die tij dens het Pinksterweekeinde een reeks auto-inbraken pleegden te De Koog. Gearresteerd werden een 20-jarige Vo- lendammer en een 21-jarige jongeman zonder vaste woon- en verblijfplaats. Beiden hebben een bekentenis afge legd. tie beschikbaar is, aan de Stichting Texels Museum beschikbaar te stel len.... Dat het aan die promotie tot dusver heeft gemankeerd blijkt bijvoor beeld uit de enorme bekendheid en populariteit die het zeehondencentrum Pieterburen heeft gekregen dank zij al lerlei publicaties, terwijl de zeehonde nopvang op Texel al veel langer bestaat. Het vergroten van de bekend heid zou gecombineerd kunnen wor den met sponsoracties om geld in het laatje te krijgen. Bedrijven of scholen zouden zeehonden op Texel financieel kunnen adopteren of lid kunnen wor den van de Texelse museumvereniging die hoognodig nieuw leven moet wor den ingeblazen. Het museumbezoek op Texel zou opgenomen kunnen wor- Lees verder pagina 2 Bij nader inzien is besloten af te zien van het plan om De Koog Promotion te betrekken bij het bekostigen en het „bemannen" van het VVV kantoor in De Koog. Er is nu overeen gekomen dat VVV en RST volledig voor de kosten van het openhouden van het kantoor opdraaien, elk voor de helft. Het kantoor zal zes dagen per week van 15.00 tot 19.00 uur geopend zijn en een' VVV informatrice zorgt voor in formatie en andere service. Dat bete kent dat de VVV met meer geld over de brug komt dan eerst de bedoeling was. In de praktijk zal worden bekeken of de genoemde openingsuren zijn af gestemd op de noodzaak. Zonodig zul len ze worden bijgesteld. In ieder geval zal na 1 oktober worden bepaald of en in hoeverre het VVV kantoor in vol gende jaren zal functioneren. De Texelse weerman Kees van der Werf uit De Cocksdorp gaat optreden in een nieuw televisieprogramma van de NOS. Donderdag was een camerateam op Texel voor het maken van een proefopname. Het nieuwe programma zal „Moord kuil" heten en wordt vanaf eind sep tember elke dinsdagavond om 20.00 uur uitgezonden via Nederland II. In het programma krijgen kijkers de gele genheid om kritiek uit te oefenen op radio- en tv-programma's en worden programmamakers naar aanleiding daarvan aan het woord gelaten en er is ook een onderdeel waarin op „ou derwetse" wijze een weerpraatje wordt gehouden door een van de „weerman nen" die Nederland kent, waaronder dus Van der Werf op Texel. Elke week treedt een andere weerman op; telkens als het rijtje weermannen is afgewerkt begint men van voren af aan. Het hangt dus af van het aantal weermannen dat voor het camera optreden bereid en geschikt wordt ge vonden hoe vaak Van der Werf in de loop van het seizoen te zien zal zijn. Volgens eindredacteur Bert Brussche kan erop worden gerekend dat de Texelse weerman tenminste één keer op de buis komt om zijn beschouwing te geven, tenzij de NOS zou besluiten om van het hele programma af te zien, wat in theorie nog mogelijk is. De donderdag op Texel gemaakte opna men zijn in ieder geval wel geslaagd. Van der Werf, in gezelschap van zijn hond, gaf zijn weerkundige visie op de dijk met De Cocksdorp als achtergrond en vervolgens in De Slufter. Wordt het proefprogramma goed bevonden, dan zal eind septemner de eerste voor uit zending bestemde opname worden ge maakt. De foto toont de Texelse weer man met onder meer presentator Dirk Kuin tijdens het afsteken van zijn praatje voor de NOS-camera.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1