„Wij staan open voor studie over interne promotie «Lnnrm HH mum m Pastoor Persoon (86) vierde zestigjarig priesterfeest JAAÜ BS. Voorzitter M. Roeper van VVV Texel pro motie: Raadsvergadering DE IMQODZAAK BLIJFT VERVOLG VAN PAG. I S\S RC-directeur Tulpen voor Japan PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 3 JUNI Het ontwikkelen van promotie-activiteit om de toeristische bedrijvigheid op Texel te stimuleren, is niet alleen een taak van de nieuwe stichting VVV Texel pro motie, maar van alle Texelaars. Zij zullen voor dit doel offers moeten brengen en ze zullen er voor moeten zorgen dat de gasten goed worden ontvangen zodat ze tevreden huiswaarts keren. Burgemeester Schipper tekent namens de gemeente de participatieovereenkomst en het dienstverleningscontract, waarmee werd vastgelegd dat de nieuwe VVV organisatie jaarlijks op meer dan vier ton gemeentegeld kan rekenen. Links voorzitter M. Roeper. Een oproep van deze strekking deed burgemeester A. Schipper gistermid dag in hotel De Lindeboom tijdens de plechtigheid die was georganiseerd ter gelegenheid van de ondertekening van de financiële overeenkomsten (waar door Teso, Recreatiestichting, het Texels Verbond van Ondernemers en de Texelse vereniging van logies- verstrekkers zich verplichten om elk jaarlijks ƒ150,000— bij te dragen voor promotie) en het dienstverleningscon tract waarin is bepaald dat de ge meente jaarlijks ƒ260.000,—.Jsetaalt voor dej. informatieve taken die door .de stichting VVV Texeipromotie worden behartigd. Daarmee kreeg de veel besproken nieuwe structuur van de VVV-organisatie definitief zijn beslag. Felicitatie Het grote belang dat hiermee voor Texel is gemoeid werd onderstreept door meerdere sprekers waaronder dus burgemeester Schipper, die de Texelse gemeenschap met de vorming van de stichting feliciteerde. De recreatie is een van de poten van de economie van het eiland en heeft ondanks de te ruggang van de afgelopen jaren onge twijfeld groeimogelijkheden. Om een behoorlijk aandeel van de binnenland se markt te veroveren zijn extra in spanningen hard nodig. Dat is niet al leen een taak voor de gemeente en de andere participanten maar voor alle Texelaars. Die zullen ervoor moeten zorgen dat de gasten het naar hun zin hebben. De burgemeester achtte dit aspect van het promotievraagstuk zo danig belangrijk dat hij een nadere stu die ervan gewenst achtte. „Tevreden gasten zijn de beste ambassadeurs voor Texel". Ook Harry Wuis, sprekend namens de Texelse vereniging van Logiesverstrek- kers/wees op het belang van „interne promotie" en deed zelfs de suggestie om 25% van het promotiegeld daaraan te besteden. Voorzitter Marius Roeper Pzn van de Stichting' VVV Texeipromo tie reageerde'positief. Hij Wilde zich niet uitspreken over een percentage maar voor extra aandacht voor interne promotie voelde hij wel wat. „De stichting staat voor alles open". Uniek Roeper had in zijn begroetingswoord een overzicht gegeven van de ontwik kelingen die hebben geleid tot de oprichting van de nieuwe stichting. Hij had woorden van lof voor Teso- directeur Hoogerheide die een belang rijk aandeel in de voorbereidingen en die diverse bouwstenen had aangedra gen voor de organisatie die nu tot stand is gekomen. Die organisatie, al dus Roeper, is een landelijk unicum. Nergens anders werkt de gemeente op een dergelijke wijze samen met het be drijfsleven. Hoe het verder zal lopen hangt voor een belangrijk deel af van inzet en enthousiasme van alle betrok kenen want nog niet alle problemen zijn opgelost. Burgemeester Schipper tekende na mens de gemeente Texel het participatie- en het dienstverlenings contract. De heren C. Graaf en C, N. de Wit tekenden namens de Recrea tiestichting, H. Wuis en H. Koopman namens de Vereniging van Logies- verstrekkers en J. Drijver en M. Tromp namens het Texels Verbond van Ondernemers. Telegram VW-direoteur J.W. Dekker las een te legram voor van Drs. F. Jansen, adjunct-directeur van het Nederlands Bureau voor Toerisme. „Wij willen u feliciteren met de nieuwe fase in de bevordering van het toerisme naar Texel. Een zakelijke aanpak, die behal ve een compliment ook navolging verdient." Dekker ging^ verder in op de beleidsuit gangspunten die de nieuwe stichting hanteert. Hij maakte er onder andere melding van dat het streven nog steeds is gericht op vestiging van het VVV hoofdkantoor nabij de Pontweg ter hoogte van Den Burg en dat mo gelijkheden worden onderzocht voer geautomatiseerde informatieverstrek king en reservering in het Teso-kantoor in Den Helder. De reserveringscentrale zal verder wor den uitgebouwd waarbij wordt ge dacht aan meerdaagse busreizen, groepsreizen, vergadertoerisme, educa- De vertegenwoordigers van de participerende organisaties die gisteren de overeenkomsten tekenden. Staand van links naar rechts J. L ver en M. Tromp (TVO), C. Graaf en C.N. de Wit IRecreatiestichting), H. wuis en H. Koopman Vereniging van Logiesverstrekkers). t tafel RST-directeur C. Koorn, voorzitter M. Roeper van de Stichting VVV Texeipromotie en burgemeester Schipper. tieve en sportieve jeugd- en schoolrei zen, etc. Wat betreft' het beleid op korte termijn werd méegedeeld dat promotie veelal in samenwerking met het NBT zal worden bedreven; dank zij de nu getekende participatieovereen komsten kan op ruime schaal worden deelgenomen aan wervingsactiviteiten die zijn gericht op seizoen en nasei zoen. Er wordt onder andere geadver teerd in Panorama en Libelle (een hele pagina in kleur) en er komt ook een campagne in de dagbladen. Duitsland zal worden bewerkt met onder meer een pagina in een bijlage van het blad „Bunte' met een oplaag van 1,4 mil joen exemplaren. In ieder geval komen er extra impulsen die hopelijk de te genvallende resultaten van het voorsei zoen teniet zullen doen. Ook secretaris Dubbeldam van de Ka mer van Koophandel voerde het woord. Hij was vol lof over de veran deringen in de Texelse VVV organisatie en uitte zijn bewondering voor direc teur J.W. Dekker die hij „de beste VVV directeur van Nederland" noemde. Dekker zelf bracht dank aan zijn perso neel voor de inzet die de afgelopen moeilijke en onzekere periode is be toondExtra stress ontstond door het Dinsdag 10 juni, aanvang 19.30 uur, vergadert de gemeenteraad. De agen da luidt als volgt: 1. Vaststelling besluitenlijst raadsverga deringen 29 april 1986 en 13 mei 1986. 2. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording raadsvragen. 3. Verlening van ontslag aan de heer C. G. van Es als administrateur van het grondbedrijf en administrateur van de dienst gemeentewerken. 4. Evaluatieverslag emancipatieaktiviteiten. 5. Toekennen bestuurscompensatie. 6. Gemeentelijk anti-apartheidsbeleid. 7. Benoeming gemeentelijke vertegen woordigers in diverse organen. 8. Bevolkingsvooruitberekening in het kader van het onderwijs. 9. Begrotingswijziging in verband met verkooptransakties. 10. Extra onderhoud Nieuwlanderweg. 11. Voorzieningen kruising Wittëweg- Rommelpot. 12; Aanleg passantenhaven Oudeschild. 13. Extra krediet voor aanschaf reproduktie-apparatuur ten behoeve van de Kompasschool. 14. Begrotingswijziging in verband met verbetering ontwatering Naalrand te Den Hoorn en Ankerstraat te Oosterend. 15. Schadeloosstelling de heer W. A. S wee re. 16. Overzicht onvoorziene uitgaven. 17. Voorbereidingsbesluiten: a. Bouwplan van Palm-Bakker, Oor sprongweg 1 te De Cocksdorp; b. bouwplan van de heer H. E. Lo- bato, Kögerstraat 94 te Den Burg. Pastoor Persoon bedankt de kerkgangers voor hun belangstelling, bijgestaan door drie oud-kapelaans, pastor en misdienaars. De rooms-katholieke parochie Texel vierde zondag een unieke gebeurtenis. Nog niet eerder in de eilandelijke historie was iemand zestig jaar actief priester. De 86-jarige pastoor C.P.G. (Kees) Persoon, vanaf 29 april 1949 pastoor op Texel, bereikte als eerste deze mijlpaal. Het jubileum werd gevierd met een speciale plechtige eucharistieviering in de rk-kerk te Den Burg. De Texelse pastor P. Kolkman werd voor deze ge legenheid bijgestaan door drie oud kapelaans, die op Texel met Persoon hadden gewerkt: Y. Tuin, J. Stam en J. Koopman. Onder de gelovigen in de kerk bevonden zich voorts de oud kapelaans C. van Wel, W. van der Kooi, H. Stam („Stam I"), B. Truyens en J. Suidgeest. In de toespraken kwam naar voren dat Persoon niet hoog verheven boven de „gewone ge lovigen" zijn missen opdroeg, maar zijn roeping tussen hen trachtte waar te maken, ledereen was voor hem ge lijk, ook degenen op de laatste bank van de kerk. „Bij de intocht van Jezus in Jeruzalem waren zij er ook", zo zou Persoon eens de vergelijking hebben getrokken. Persoon werd op 21 oktober 1899 ge boren te Schiebroek (Zuid-Holland) en werd op 29 mei 1926 tot priester ge wijd. Via Alkmaar en Amsterdam be landde hij in 1949 op Texel, als pastoor van Den Burg. Toendertijd waren er op het eiland nog vijf pastoors. In Den Burg dienden bovendien twee kape laans. In 1968 nam Persoon afscheid als pastoor in actieve dienst en mocht met zijn onafscheidelijke huishoudster juffrouw Riek gaan rusten in zijn bun galow „Aggiornamento". Echt neerleg gen van zijn functie was er echter niet bij: tot aan de dag van vandaag doet Persoon nog elke zondag de mis in de kapel van huize Sint Jan. vertrek van adjunct-directeur Hans Bakker van enkele ervaren informatri- ces. Erkentelijk was Dekker vooral je gens informatrice Elly Kramer die zich prima heeft geweerd. Mevrouw Erna Eelman-van der Kooi van de VVD liet weten dat haar partij niet alleen de boeren steunt maar ook van harte staat achter het toerisme. Dprhaivp was mr,o;nir>mpn de nu van kracht geworden maatregelen l dat toerisme te bevorderen. Een geestige felicitatie werd uïtgesp ken door Kees Commandeur van de Stichting Het Texelsche Schaap. Hj vergeleek de nieuwe stichting met e Wc kind dat na een zware bevalling ter wereld was gekomen waarbij de ge meente zorgt voor de kinderbijslag. hoi i AMNESTY INTERNATIONAL den in dagtochten en aldus aantrekke lijk gemaakt. Zo heeft hij nog meer ideëen maar het lijkt hem niet verstandig om daarover veel te zeggen omdat hij nog maar net met zijn taak is begonnen en geen al te hoge verwachtingen wil oproepen. Eerste zorg is het beleidsplan voor de Texelse musea, waarin zal staan wat er de komende jaren op dit terrein kan gebeuren. Officiële start De start van Kuipers werkzaamheden kreeg gisterochtend in het Natuurre- creatiecentrum een officieel tintje. Bur gemeester A. Schipper als voorzitter van de Stichting Texels Museum intro- Texel kreeg zaterdag bezoek van een Japanse delegatie. Plantenziektekpndi- ge N. Nagao van het Plant Protection Station te Yokohama bezocht met me dewerkers een drietal Texelse tulpen velden. De Japanners brengen in Ne derland bezoekjes aan de bloembol lenstreken en daartoe wordt ook Texel gerekend. Er worden op Texel zo'n 350 hectare bloembollen verbouwd, waarvan de helft narcissen en ongeveer 80 hectare tulpen. Er zijn geen exportbedrijven, maar via de in-en verkoopbureaus'gaat wel een percentage bollen naar het buitenland. De totale Nederlandse,ex port bedraagt 3.9 miljard stuks bloem bollen (grootste uitvoer ter wereld), maar slechts 20 miljoen daarvan gaan richting Japan. Deze markt kan dus nog groeien en vandaar dat de Japan se experts in ons land zijn uitgenodigd in het kader van pogingen om de thans nog geldende importbepalingen van Japan verzacht te krijgen. Op Texel waren zij in gezelschap van Mr. A. J. Abbink van de bloembollenkeu ringsdienst, Dr. C. J. Asjes van het La boratorium Bloembollenonderzoek te Lisse (Texelaar van geboorte) en Jos Timmer, voorzitter van de afdeling Texel van de Kon. Algemene Vereni ging van Bloembollencultuur. Het ge zelschap bekeek tulpenpartijen van Smit, Schermer en Terpstra, alle in de Prins Hendrikpolder. nkc :e'> duceerde de nieuwe directeur met korte toespraak waarin hij onder m naar voren bracht dat het publiek neiging zal hebben Kuiper te vergel ken met zijn voorganger Gerrit Jan Haan. Die vergelijking zal bij voorbaat gaan. Kuiper is een heel andere soon en zijn taak zal minder het pn nierskarakter hebben, dat het werk De Haan kenmerkte. Er is in ieder g-^ val sprake van een nieuw begin, ms^ de toekomst van de Texelse musea inzet. „We hopen dat u de stichtinj zal brengen wat wij verwachten", ai de burgemeester. Kuiper had een natuurvriendelijk ani; woord: „Ik voel me als een bloemi de knop. Als je genoeg water geeft 'k wel bloeien." Hij uitte vertrouwenucj, de mogelijkheden tot goede samen werking met het personeel maar we erop dat geld toch wel een belangri voorwaarde is om de uitbouw van musea op Texel tot een succes te m ken. Administrateur G.C. van Es schetste in het kort de geschiedenis van de Stichting Texels Museum en;(S( met name de jongste afdeling daarv a|, het succesvolle Maritiem Museum Kuiper zei in laatstgenoemd museun de meest aantrekkelijke uïtbreidingsrr gelijkheden te zien, vergelijkbaar meiiat: het buitenmuseum van Enkhuizen, mens het personeel uitte Peter Smit|gSi zijn voldoening over dat het Texels Museum weer een directeur heeft, jaar na de dood.van Gerrit de Haan. Het werd tijd, want de behoefte aan leiding liet zich steeds sterker voelen l(|; Smit maakte van de gelegenheid bruik dm kritisch te reageren op i wijzing van de duinen als nationaal park. „De gemeente heeft hiermee een zware verantwoordelijkheid op geladen. Er zal nu een andere manit gevonden moeten worden om de o\ heid tot het geven van steun te bew gen". Burgemeester Schipper ging o| dat laatste niet in, maar hij verwoort de wel zijn bewondering en waarderi voor de wijze waarop het personeel i musea draaiende heeft gehouden in het afgelopen directeurloze tijdperk. Directeur Jan Kuiper woont nu nogi Den Helder (waar hij tot voor kort werkte bij TNO) en verhuist tijdens c komende.schoolvakantie met vrouw twee zoons (van 10 en 12 jaar) naar bedrijfswoning bij het Natuurrecreatiecentrum. De delegatie op het land van Smit aan de Pontweg. Tweede van links Abbir, rechts Asjes en geheel rechts Jos Timmer.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2