VdA wil windmolens in hyperfiltratie Zeewaterleiding stuit op bunker Diploma-uitreiking RSG was gevarieerde avond „WAT/K ZEGGEN WOU." Apartheid Concert in Herv. kerk Geslaagd Opbrengst astmacollecte [gpAG 3 JUNI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Werner Dros met zijn hydraulische sloophamer bezig de bunker op te ruimen. (iTerpstra en Hans Roeper, beiden lid van de Partij van de beid-raadsfractie, hebben gisteren aan het college een lij plan aangeboden dat een reactie bevat op de onlangs irbuiten gekomen PWN-plannen om Texel water vanaf het ie land te gaan leveren. Het is een voorstel om een instal- evoor omgekeerde osmose (hyperfiltratie) te plaatsen die or een deel op windenergie moet draaien. In het I' nstigste geval raken hierdoor twintig mensen aan het rk terwijl de kostprijs voor een kubieke meter water rond «ijf gulden komt te liggen. PvdA zegt bovendien informatie lebben die er op wijst dat de ivoor het leggen van een zin- keer zo hoog zal zijn als door het PWN genoemde be- van 8,5 miljoen gulden, iaseren zich op diverse 'noti- onder meer van het Centrum Energiebesparing in Delft en Rijksinstituut voor Drinkwater- rziening. opmerkelijk onderdeel van het resenteerde plan betreft het be ien van de drinkwateropslag in loge Berg als een soort buffer: het op onrendabele uren laten eien van de windmolens en het rdoor geproduceerde water op in de Hoge Berg. Een an- punt is het 'subsidieperspec- dat voor windmolens gunstig Werkgelegenheid aanbiedingsbrief wordt geconsta- d dat de produktiekosten van om en water op Texel hoog zijn in ielijking met de rest van het land ijl de bevolking van het eiland de- je tarieven betaalt als elders. Het oud van de werkgelegenheid die itkomt uit stroom- en waterproduc- dus vooral afhangen van techni- en economische aspecten als [prijs, afschrijvingstermijnen en ren- ient. gemeente heeft daar vrij weinig in ertellen, de enige mogelijkheden sturing liggen in het kritisch bege- in van ontwikkelde plannen en het iogelijk aandragen van technisch sconomisch haalbare alternatieven, het eind van de aanbiedingsbrief nog verwezen naar het program waarmee de partij de verkiezingen Daarin werden de geschetste gelijkheden al aangekondigd. Verkennend eigenlijke stuk kreeg als titel 'De ikwatervoorziening op het eiland door middel van zeewaterontzou- een verkennende notitie met bij- Er zal ongetwijfeld nog het no- doorgerekend moeten worden, dat is ook juist het voorstel van PvdA. Gepleit wordt voor het ver- lelen van informatie over de werke- kostprijs van de aanleg van zin- het bij gedeputeerde staten be ien van uitstel van de behandeling PWN-plannen en het onderzoe van de mogelijkheid om drinkwa- ereiding door hyperfiltratie, gekop- :aan windenergiebronnen op Texel voeren. Met die eerste twee pun- steunen Terpstra en Roeper het sge. Terpstra: ,,Dit heeft niets met positie voeren te maken. Het belang ver boven de partijen uit." [onderzoek naar de hyperfiltratie- idenergie-variant willen de raadsle- graag opgedragen zien aan het (rum voor energiebesparing. RO stuk wordt constant gerept over Dat staat voor 'reversed osmosis' is Engels voor omgekeerde rase. En dat is weer de naam van natuurkundige proces dat plaats in een installatie voor hyperfiltra- De schrijvers van het voorstel ver te beschikken over een vertrou- rapport van het centrum voor ïgiebesparing (CE) dat een verken de voorstudie deed naar die me den voor zeewaterontzouting op Die vertrouwelijkheid werd naar leiding van de berichtgeving in vo- kranten opgeheven, zodat het rap- als bijlage kon worden opgeno- Milieu en werk studie werden twee belangen in oog gehouden: die van het milieu van de werkgelegenheid. Een tervariant werd niet onderzocht 'in dand met de zeer hoge kosten en risico's'. verband met het milieu is de winde- fgie van belang. Een probleem bij plaatsen van windmolens is dat de ramproductie afhankelijk is van de wienten waarop het waait. Voor een 5de bedrijfsvoering in de centrale is juist echter belangrijk dat er veel öm wordt geproduceerd als er veel 2g is en dat heeft weinig met het daanbod te maken. Het is dus heel d mogelijk dat er veel stroom dt geproduceerd op een moment er weinig vraag is en dan zit je een energie-overschot, dat je kunt igooien of opslaan. Bij het NIOZ oorbeeld speelt deze problematiek omdat alle door de windmolen ge produceerde stroom direct gebruikt kan worden, er wordt niets teruggele verd. De centrale merkt" alleen dat die molen draait door een geringere af name door het instituut. Dat probleem, zo betogen de raadsle den, kan op Texel worden opgevan gen. Als er wind is laat je de molens draaien. Die energie benut je voor het maken van zoetwater in de RO- installatie en dat injecteer je in de Ho ge Berg, zoals dat nu ook gebeurt met een deel van de winterproductie van de huidige waterfabriek. Molens In het stuk wordt berekend dat er, eventueel verspreid over het hele ei land, veertien tot twintig molens ge plaatst zouden kunnen worden van respectievelijk 25 of 20 meter door snee. Die molens zouden dan op plaatsen kunnen staan waar de wind vang optimaal en de beïnvloeding door het landschap minimaal is. Het aantal zou kleiner kunnen zijn. In de CE-studie wordt uitgegaan van een energieverbruik per geproduceerde eenheid water dat ongeveer twee keer zo groot is als het verbruik dat bere kend werd door het PWN. Het is niet uitgesloten dat het tijdsverschil tussen beide studies voor dit verschil verant woordelijk is en het lijkt in dit geval voor de hand liggend om de PWN- waarde te hanteren. Volgens het PvdA-stuk zou het ver standig zijn om de waterproductie niet alleen afhankelijk te maken door win denergie. Het is beter uit te gaan van samenwerking tussen het PEN en de drinkwaterproducent, die dan ge mengd electriciteit van de centrale en molenstroom zal gebruiken. Het PEN is kennelijk belangstellend in de toe passing van windenergie, zo blijkt uit diverse molens die aan de overkant ge plaatst zijn. Bovendien kan de stroom- producent met behulp van de molens en de niet aan tijd gebonden water productie aan 'belastingsturing' doen. Daar komt nog bij dat het ministerie van economische zaken een bedrag van 130 miljoen gulden heeft uitgetrok ken om de toepassing van windenergie betaalbaar te maken. Wellicht zijn er nog meer subsidiemogelijkheden. Stapsgewijs Over de kwaliteit van het water dat door een RO-installatie wordt afgele verd bestaat weinig twijfel, dat schijnt vergelijkbaar te zijn met het product van de huidige waterfabriek. Boven dien zou de toepassing van deze tech niek stapsgewijs kunnen worden inge voerd omdat het mogelijk is wat klei nere windmolens en wat kleinere RO- installaties stuk voor stuk te plaatsen. Een dergelijke opbouw geeft ook de mogelijkheid om de productie al naar gelang de behoefte te vergroten of te verkleinen. Actie M De CE-studie werd uitgevoerd op ver zoek en op kosten van het ministerie van Economische Zaken. Dat heeft een 'actie M' gehad waarbij werd ge keken naar toepassingen van winde nergie. De organisatie voor Duurzame Energie, kaartte het idee aan om te kij ken of de Hoge Berg, buffer voor de waterproductie, ook dienst kon doen als buffer voor de energieproductie. De resultaten van dit onderzoek, waarin dus werd gekeken naar de mogelijk heid van waterproductie met winde nergie, zijn ongeveer twee jaar geleden kenbaar gemaakt aan het PWN in de persoon van een meneer Keizer, aldus Roeper. Voor RO werd gekozen omdat dit pro ces mechanische energie (het water wordt onder druk door de membramen geperst) verbruikt terwijl de huidige fa briek thermische energie (stoom) ge bruikt. De eerste soort is makkelijker te koppelen aan een windmolen dan de tweede. De studie was vertrouwelijk omdat te vroeg naar buiten treden met de resul taten negatief zou kunnen werken, de betreffende nutsbedrijven zouden zich gepasseerd kunnen voelen. Het PEN zou op diverse manieren van de opstelling kunnen profiteren. Tij dens windstille nachten zou er nachtstroom kunnen worden verkocht, waardoor de nachtelijke minimumbe lasting hoger zou kunnen worden en dat is nuttig in verband met het rende ment. Bovendien zou met het PWN overeengekomen kunnen worden dat bij grote stroomvraag de RO-installatie wordt afgeschakeld, zodat er een af vlakking van de productiepieken zou ontstaan. Uit een artikeltje van Jaap Vlaming onder hetzelfde hoofd meen ik te moeten opmaken, dat hij tegen apart heid is. Dat kan ik roerend met hem eens zijn! Zelfs op grond van persoon lijke waarneming. Maar daarmee hou den vermoedelijk onze gelijke opvattin gen op. Dat komt n.l. door de manier waarop je het benadert. Enerzijds maken zeke re actiegroepen zich sterk om door boycot een desinvestering chaos te ontketenen. Bij dat streven wordt bijstand verleend door bomaanslagen met Oost-Europees materiaal met dito instructies. Anderzijds zijn er niet on belangrijke groepen die in een overleg betrokken zijn om op vreedzame wijze •tot resultaat te komen. Denk b.v. aan de Inkata-beweging o.l.v. Buthelesie, die miljoenen aanhangers heeft. Zij wijzen boycot en desinvestering sterk af in de veronderstelling dat dit juist averechts werkt. Politiek zeer omstreden, niet alleen in Nederland, maar vooral ook in de bij zonder ingewikkelde samenleving van Zuid-Afrika. Steun aan het ANC wat de boycof aanhangt, roept polariseren de reacties op door het actief worden van een andere extreme groepering, de AWB. Het moet toch een griezelige gedachte zijn dat daar een situatie uit de hand kan lopen waar je hier alleen maar ach en wee over kunt roepen zonder er enige invloed op te kunnen uitoefenen. Het lijkt mij dat in Zuid- Afrika voldoende krachten zijn om tot een oplossing te komen voor hun ei gen problemen. Laten wij ze van hier uit niet erger maken. Met dit stukje heb ik niet de illusie mensen die zich emotioneel hebben vastgebeten in een bepaalde stelling in hun zienswijze te beïnvloeden. Het is slechts bedoeld om aan te geven dat er ook een andere uitleg bestaat dan de vaak gehoorde. Daarom reageer ik hierover via de pers niet verder. Met vriendelijke dank voor de opname, L. J. v.d. Geest, Oudeschild De bouw van alleen de ontzoutings installaties (totale productiecapaciteit 110.000 kuub per jaar, als proefopstel ling) zou zestig manjaren werk opleve ren en voor onderhoud en bediening onstaat werkgelegenheid voor drie tot vier mensen. Het vervangen van de waterfabriek door een windaangedre- ven RO 'plant' levert 360 manjaar voor de bouw en voor onderhoud en bedie ning ongeveer twintig volledige banen op. De berekeningen zijn gebaseerd op het gebruik van zeewater terwijl het PWN ervan uitging dat zout grondwater ge bruikt zou moeten worden. Dat ver schil zal uitgewerkt moeten worden, evenals het stroomtarief dat het PEN zou moeten berekenen en de fasering van eventuele vervanging van de huidi ge waterfabriek. Schoon en zuinig Tenslotte bevat de notitie nog een bij lage uit een 'Voorstudie zelfvoorziening Kabbelaarsbank', waarin het rijksinsti tuut ten behoeve van een recreatie bungalowdorp in de zoute Grevelingen hyperfiltratie heeft vergeleken met de huidige drinkwaterfabriek op Texel. Daaruit komt naar voren dat het pro duct van een RO-plant schoon is en dat er minder energie nodig is dan bij de huidige fabriek op Texel. De vrij stormachtige ontwikkeling die de plannen de afgelopen we ken doorliepen door de publiciteit die er aan gegeven werd heeft de PvdA enigszins overvallen. Het nu gepresenteerde stuk was kennelijk al in voorbereiding, maar het is nachtwerk geworden om het op tijd klaar te krijgen, te meer daar het PWN van plan is om het zin- kervoorstel al op 30 juni in de eerste besluitvormingsprocedure op te nemen. Het taalgebruik is hier en daar wat ontoegankelijk maar de fractie lijkt toch een inte ressante bijdrage aan de discussie te hebben geleverd. volle aula uit handen van de rector. Angelique Vaars bewees het ongelijk van de leraren en belandde via een lange weg (Mavo en Havo) op het Atheneum en slaagde. Tot de catego rie „rekenaars/gokkers" behoorde Ber nard Ipenburg, die twee jaar geleden op zijn rekenmachine had becijferd dat hij precies zou overgaan maar vergat dat ook het vak maatschappijleer voor overgang meewoog. Chris Blanken versliep zich zo vaak dat hij zelfs een schorsing opliep. Chris je was altijd lastig maar nooit vervelend", aldus Heetveld. De rector memereerde voorts dat tal van leerlingen te kampen hebben ge had met de ziekte van Pfeiffer, waar door zij meestal maanden uit de roula tie raakten. Ook leerlingen die door andere omstandigheden achterstand opliepen, maar nu toch slaagden kre gen een extra felicitatie. Van hen werden twee leerlingen naar voren gehaald: Leon Chang en Ina Koolhof. Marja Brouwer werd geprezen voor haar inzet voor de school buiten schooltijd en Jeroen Haak als expo nent van de leerlingen die eerst het LBO hadden doorlopen. Toespraken waren er verder van conrector Martin de Weijer en Hans Wendrich als voor zitter van de ouderraad. De ge luidstechniek was in handen van Piet Hoogerheide. „Kleinkoor Adventskerk" o.l.v. Teun Groen geeft zaterdag een concert in de Ned. Herv. kerk te Den Burg, aan vang 20.00 uur. Het Kleinkoor is 20 jaar geleden ge vormd uit een selektie van de leden van het kerkkoor van de Hervormde Adventskerk te 's-Gravenhage-Loos- duinen. Er worden werken uitgevoerd van o.a.: Purcell, Bach, Bruckner, Thomas, Schlenker, Strobach, Distier en Hout koop. Medewerking op dwarsfluit, blokfluit en spinet door: Jannie, Willy en Hans Groen. Op zondag 8 juni wordt, samen met de Interkerkelijke Cantorij o.l.v. Dyo Wassink, medewerking verleend aan de kerkdienst in de Ned. Herv. kerk te Den Burg, aanvang dienst 9.30 uur. Aan de Grafische School te Amster dam is Gertha Wessels geslaagd voor de opleiding reproduktie-tekenen. De onlangs gehouden collecte ten ba te van de astmabestrijding heeft op Texel ƒ4378,70 (vorig jaar ƒ4781,20) opgebracht, gespecificeerd als volgt: Den Burg ƒ2211,75; Den Hoorn ƒ541,50; Oudeschild ƒ404,45; De Cocksdorp ƒ149,90; De Waal ƒ233,35; De Koog ƒ141,95; Oosterend ƒ695,80. Bij het graafwerk voor de aanleg van de tweede zeewaterleiding voor het Natuurrecreatiecentrum ter hoogte van het strand van paal 17, stuitte men op een Duitse bun ker die precies in het tracee lag. De bunker moest dus weg en Loonwerkbedrijf Niek Dros kreeg opdracht het van beton en harde baksteen gemaakte gevaarte te slo pen. Dat gebeurde donderdag in snel tempo, dank zij de aan de kraan gemonteerde hydraulische sloophamer waarover het bedrijf sinds kort beschikt en waarmee men binnenkort nog meer bunkers klein wil krijgen. Het betrof overigens geen onbekende bunker. Het ding zat weliswaar vrij diep onder het zand, maar dat is erop gestort toen Rijkswaterstaat een jaar of vijftien geleden de duinen landin waarts liet schuiven. Daarvóór waren deze (woon)bunkers jarenlang vrij te betreden en speelterrein voor de jeugd. De bunker werd vorige week ontdekt door Herman Kreeft. Toen hij een pi ketpaaltje wilde slaan, stuitte hij op een betonnen vloer. Dank zij het snelle slopen van de bunker is de aanleg van de zeewaterleiding nauwelijks ver traagd; volgende week zal de leiding klaar zijn. Bij de aanleg fungeert de Stichting Texels Museum zelf als hoofdaanne mer, die voor het graafwerk aannemer P. Daalder uit Alkmaar heeft ingescha- Examenvrees treffend uitgebeeld in een theaterspel van vijf examenkandidaten. De leraren kij ken geamuseerd toe. Zoals uit berichtgeving in deze krant regelmatig blijkt, hebben de leerlin gen van de rijksscholengemeenschap creativiteit hoog in het vaandel ge schreven. Vrijdag tijdens de feestelijke diploma-uitreiking in de aula van het schoolgebouw aan de Haffelderweg te Den Burg waren hiervan weer uitingen te bewonderen. Zo kon het gebeuren dat voor menig leerling niet de uitreiking van het be geerde papier, maar een schitterend pantomimespel van vijf eindexamen kandidaten het hoogtepunt van de avond van het jaar vormde. Voorts was er een optreden van Marja Brou wer die zichzelf begeleidend op gi taar een gevoelig lied ten gehore bracht. Even daarvoor kreeg het meisje een speciale vermelding als „actiefste leerling". Marja had zich jarenlang in gespannen in de leerlingenraad en me dezeggenschapsraad en stond altijd voor een ander klaar, ,,ook bij mooi weer wanneer anderen naar buiten gingen en lekker lui een shaggie draai den", aldus rector Henk Heetveld. An dere onderdelen van de gezellige avond waren.de muzikale ondersteu ning van de boerenkapel en een foto expositie. Veel foto's waren er ook te bewonderen in een boekwerkje dat ie dere leerling tegelijk met het diploma ontving. Het boekje was vervaardigd door Kees-Nan Dogger, Jan-Willem Hidskes en Toon Berndsen. Geen lege handen Nieuw was dat de leerlingen, die wel waren geslaagd, maar nog geen diplo ma uitgereikt konden krijgen, omdat ze hun cijfers nog wilden verbeteren, niet met lege handen bleven staan. Teken leraar Henk Arendsen had voor hen een speciaal voorlopig diploma ont worpen. De gevarieerde avond was opgezet door een voorbereidingscom missie bestaande uit rector Heetveld, de leraren Peter van Nijen, Toon Berndsen en Jan Mevius, niet onder wijzend personeelslid Peter Hin en de ouderraadleden Tineke Roeper en Son- ja Schilling. De eerste vrucht van hun inspanning was de feestelijke intocht met karren vanaf het parkeerterrein bij garage Grisnigt aan de Bernhardlaan. „Voor wat hoort wat", aldus Heetveld, ver wijzend naar de examenstunt waarbij leraren in politiebusjes werden ont voerd. In zijn toespraak zei Heetveld verder dat er wel eens negatief wordt geoordeeld over het kleine aantal vak ken waarin de leerlingen tegenwoordig examen doen. Die zienswijze bestreed hij: „Een heleboel vakken zijn tijdens de schooltijd wel degelijk aan bod ge komen, maar in verband met pakket keuze losgelaten. Wanneer een Havo leerling in zeven vakken eindexamen doet, komt dat in feite overeen met wel dertien vakken op D-niveau Mavo. Het zelfde geldt voor het Atheneum ten opzichte van de Havo". Een klein aantal leerlingen verdiende een speciale vermelding en kreeg het diploma ten aanschouwe van de over- ran de geul waarin de leiding komt. wordt ge- keld en voor het leggen van de leiding de firma Van Kessei. Gewerkt wordt momenteel aan de zuigleiding tussen het achter de eeste duinenrij staande pompstation en het strand. De inge graven polyleen leiding met een door snee van 16 centimeter reikt tot aan de laagwaterlijn en gaat daar over in een evenwijdig aan het strand liggende drainagebuis van honderd meter die ongeveer twee meter diep in de zee bodem zit. Het aan te zuigen zeewater wordt op deze wijze door het zand ge filterd wat het enorme voordeel heeft dat het direct gebruiksklaar is voor de robbenbassins en dus niet eerst hoeft te worden gezuiverd. De eerste zeewaterleiding die in 1974 werd aangelegd, heeft veel problemen gegeven want deze beschikt over een „vrij" aanzuigpunt dat aangebracht is in een der strandhoofden. Vooral bij oosten wind als het zeewater troebel is, was het aldus gewonnen zeewater nauwelijks te gebruiken. Bovendien kwam het herhaaldelijk voor dat de aanzuigopening werd verstopt door zand als gevolg van de opdringende zandbanken. Ook was het een nadeel dat de aanzuigopening bij laag water droog viel, zodat alleen bij vloed water kon worden aangevoerd. Een tijd lang werd het aangezogen water na gebruik in de poldersloot geloosd, maar sinds dat verboden is moest het gebruikte zeewater via dezelfde leiding weer naar zee worden teruggepompt. Al met al een onpraktische, bewerkelijke toestand waaraan dank zij de tweede zeewaterleiding die ten koste van ƒ92.000,— wordt aangelegd in één keer een eind komt. Het is straks mogelijk om continu water aan te voeren van goede kwaliteit en dit na gebruik door de oude leiding weer te lozen. Met de dragline wordt een deel van de in het tracee liggende duinen weggegraven; de rest maakt met een speciale draineermachine van de firma Van Kessel.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5