Afscheid van Gijs Oskam met verrassingen „Bakkersmeisje exposeert in het raadhuis Hotel „De Hoop" wordt expositieruimte 'eeS waardering voor inzet voor gemeenschap m r r Tweehonderd luisteraars voor Heston College-koor Deelnemersaantal avondvierdaagse flink groeiend natuurgidsencursus Waar blijven de winnaars DE NOODZAAK BLUFT DINSDAG^ 3 JUNI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 9 (p massale, hartelijke en spontane wijze is vrijdagmiddag af theid genomen van Gijs Oskam (59) als hoofd van de afde- ng culturele zaken van de gemeentesecretarie. Na een amb- jüjlte loopbaan van 43 jaar, bijna helemaal op Texel, is hij in Ie VUT gegaan. üjs Oskam en zijn vrouw bij het in ontvangst nemen van de veie goede wensen, dankbe min gen en geschenken tijdens de vrijdagmiddag in de raadszaal gehouden afscheidsre- tptie. Sommige receptiegangers maakten er wat bijzonders van, zoals Cor Ellen die - juist m van het strand - niet alleen een zogenaamd gejut cadeau overhandigde maar ook een lplorna van Neptunes waarin dank werd gebracht voor de inspanningen die Oskam zich ttroostte bij het tot stand brengen van het Maritiem Museum. Iskam werd tijdens een besloten bij- nkomst eerst door het personeel uit- iluid, waarbij het woord werd ge- oerd door wethouder Piet Zegers en jambtenaren J. Ie Roux G. laamstra en P. Witte. Daarna mocht »t publiek van de gelegenheid ge- wik maken om Oskam en zijn familie den de hand te schudden, waarbij jn gemeentewege was bepaald dat jen toespraken zouden worden ge- ouden. Niet iedereen trok zich daar at van aan en dat was niet de enige jrrassing van de middag. Er waren ak nog twee onverwachte zanghuldes ihet klapstuk was een muzikaal pp- aden van de drie Texelse muziekkórp- jn gezamenlijk. Verenigingsman eze en de vele tientallen andere blij- ;n van erkentelijkheid onderstreepten 5 bijzondere betekenis die Oskam oor de Texelse gemeenschap heeft shad, in het bijzonder voor het vere- igingsleven. Het waren dan ook voor- Iverenigingsbestuurders en oud- sstuurders die vrijdag zorgden voor rote drukte in de raadszaal, waar de Ischeidsreceptie werd gehouden, (oor velen van hen is Oskam een her- aaldelijk geraadpleegde vraagbaak of dministrateur geweest, vooral als er lts gesticht, georganiseerd of gesubsi- lieerd moest worden. Respect in bre skring dwong Oskam af door zijn (erklust. Carrière Ie ambtelijke carrière van Oskam be- |on bij de gemeente Callantsoog. Na lie jaar ging hij naar Purmerend waar ij al na een half jaar vertrok omdat urgemeester Reehorst hem vroeg aar Texel te komen, waar hij per 1 ju- i 1946 werd benoemd als adjunct ommies. De militaire dienst bracht hem naar Indonesië waar hij geen ge vechtshandelingen meer meemaakte omdat tijdens de reis erheen de wa penstilstand van kracht werd en hij in Sukabumi getuige kon zijn van de sou- vereiniteitsoverdracht. De kennisma king met Indonesië beviel zo goed dat hij ernstig overwoog om er te blijven. Het lukte echter niet een vaste aan stelling te krijgen terwijl ook de span ningen als gevolg van de Nieuw Guinea-kwestie langer verblijf niet aan trekkelijk maakten. Terug in Holland bleek Oskam tbc te hebben opgelopen en moest hij een tijd kuren voordat hij (in september 1953) weer op Texel aan -hét. werk ■kohDaar was intussen de heer C. de Koning burgemeester ge worden. Aan hem deed Oskam het voorstel om op Texel een „Culturele Raad" te stichten, naar het voorbeeld van de gemeente Lichtevoorde waar over in een tijdschrift was gepubli ceerd. Dat was het begin van wat la ter (1959) de Stichting Cultureel Werk zou worden en vervolgens de Wel- zijnsstichting. De culturele raad kreeg een bestuur van elf mensen, er kwam een muziekcommissie, commissie jeugd- en jongerenwerk etc. In die pe riode werd ook de sportraad geboren, de eerste dorpshuizen werden gesticht en er kwam een muziekschool. Veel mensen uit de bevolking werden er bij ingeschakeld, maar het leeuwendeel van het 'voortdurend toenemende ad ministratieve werk kwam voor rekening van Oskam. Ruimtelijke Ordening Die had niet alleen „cultuur" onder zijn hoede maar ook ruimtelijke orde ning, waardoor hij intensieve bemoeie nis kreeg met de eerste bestem mingsplannen en (bijvoorbeeld) de om vangrijke inspraakprocedure voor het streekplan en het structuurplan moest organiseren en begeleiden. Zelfs toen Johan van Dijk met zijn betere theore tische achtergrond voor dit werk ten tonele verscheen, bleef Oskam nog ge ruime tijd verantwoordelijk voor ruim telijke ordening (op aandringen van burgemeester Sprenger) en zelfs voor het gemeentelijk grondbedrijf. Actief betrokken was hij ook bij het fietspa denplan dat Texel op tijd had klaarlig gen zodat voor miljoenen rijkssubsidie kon worden binnengehaald. Andere plannen waar Oskam zijn energie en werklust in mocht steken waren het Natuurrecreatiecentrum, de electriciteitscentrale/waterfabriek, maar ook in projecten die uiteindeliujk niet van de grond kwamen zoals het Ceres- hotel. Er was toen al lang sprake van een onaanvaardbare werkdruk. Dat bleek bijvoorbeeld uit het feit dat hij gedu rende zes jaar geen tijd had om jaar verslagen van cultureel werk te maken. Overdag driftig tikkend op de schrijf machine achter groeiende stapels pa pier, tussendoor voortdurend mensen ontvangend die kwamen praten over subsidies of over andere onderwerpen waar hij volledig was ingegroeid en er dus alles van wist. En 's avonds zat hij - pratend en notulerend - in talloze vergaderingen. Gemotiveerd Oskam: „Die tijd werd niet gecompen seerd. Ik kwam hoogstens eens een uurtje later op mijn werk als het de avond tevoren, laat geworden was. Ik maak daar niemand een verwijt over; het was mijn eigen schuld. Ik vond het werk aantrekkelijk door de afwisse ling en de contacten met de mensen; ik was sterk gemotiveerd." Aan het eind van de stadsfeesten van 1964 die voor Oskam een enorme portie extra werk hadden betekend kreeg hij een niersteenaanval, maar dit vege teken dat hij het kalmer aan moest doen werd genegeerd. Er moest iets ergers gebeuren om hem tot een nieuwe arbeidshouding te dwingen: in 1978 werd hij getroffen door een hartinfarct en hij moest in Amsterdam een zwarte hartoperatie ondergaan. Dat leidde tot een andere taakverdeling en het blijvend terugne- men van gas, al was ook toen de be lasting nog pittig, bijvoorbeeld als ge volg van de van rijkswege voorge schreven planning van het welzijnswerk. Oskam ziet niettemin met plezier terug op zijn loopbaan. Het wonen en wer ken op het overzichtelijke Texel heeft hij altijd heel aangenaam gevonden en voldoening gaf het vooral als hij - ge bruik makend van veel kersverse rijks regelingen - iets leuks voor de ge meenschap uit het vuur kon slepen. Bijvoorbeeld de multifunctionele ac commodaties die in De Cocksdorp en De Waal tot stand werden gebracht. Dat iets dergelijks voor De Koog door allerlei oorzaken jammerlijk mislukte vervult hem nog steeds met teleurstel ling, alsof het om zijn eigen woning ging. Oskam is niet bang dat hij nu in het beruchte „gat" van vrije tijd zal vallen. Hij tuiniert graag, is heel actief in de historische vereniging, blijft lid van de schouwburgcommissie en wil ook nog geen afscheid nemen van de regionale ouderenstichting. Verder wil hij wat meer tijd steken in muziek, niet alleen door ernaar te luisteren maar door een instrument te leren bespelen.... r® -w -■'v Karla Kassenaar bij een van haar schilderijen. Vee/ Texelaars zullen zich haar nog herinneren a/s het vriendelijke meisje dat in het begin van de jaren zestig met de bakkerskar van haar vader in Den Burg rondreed: de nu 41-jarige Kar/a Kassenaar- Of rein uit Beekbergen. Vriendelijk is ze nog altijd maar brood en banket bezorgen doet ze allang niet meer. Karia is het kunstzinnige pad opgegaan en dat blijkt uit de tentoonstelling die ze tot en met 12 juni in het raadhuis heeft. Schilderen en tekenen is altijd al mijn hobby geweest, vertelde ze ons, toen ze vrijdagmiddag in de raadhuiskelder bezig was de 28 olieverfschilderijen, etsen en tekeningen op te hangen. Er was aanvankelijk echter geen geld om een opleiding in die richting te volgen. Na getrouwd te zijn met Hans Kasse naar (zoon van de muziekleraar, tegen woordig directeur van een internaat voor moeilijk opvoedbare jongens) ging ze zich bezig houden met beeld houwen, boetseren, houtbewerken en ook schilderen en tekenen. De kwali teit die zij leverde was dusdanig dat zij in 1979 vooral op grond daarvan werd toegelaten tot de Academie voor Beel dende Kunsten in Arnhem, hoewel zij het daarvoor vereiste Havo-diploma niet had. Ze maakte de 5-jarige oplei ding (afdeling beeldende vorming) af, had diverse exposities en maakte van haar creatieve gaven gebruik door te gaan werken als creatief therapeute bij geestelijk gehandicapten. Het zélf ma ken van werk schoot er toen een tijd bij in en dat was reden om dit beroep vaarwel te zeggen en weer met eigen werk aan de slag te gaan. Thuis be schikt ze daartoe over-een atelier met etsafdeling. Eén thema Het bijzondere is dat al haar werk al sinds het prille begin is geïnspireerd door één thema: de mens en zijn rela tie tot de medemens. „Met die relatie zit het niet goed. Door mijn werk wil ik duidelijk maken dat de mens als ge volg van zijn ontwikkeling door de eeuwen heen, het meest belangrijke kenmerk van het mens-zijn, namelijk het mede-mens zijn, uit het oog heeft verloren. Eenzaamheid, verlatenheid, afsluiten van- en opsluiting in zichzelf zijn de gevolgen hiervan. Gevolgen die door velen worden ervaren als een welhaast ondraagbare last", aldus Kar la Kassenaar, die haar gedachten over dit onderwerp, compleet met ge schiedkundige achtergrond in een ver handeling op papier heeft gezet. De barrières waarmee de mens zich in zijn egoïsme heeft omgeven, wordt in de schilderijen tot uitdrukking gebracht door hekken, prikkeldraad en schroe ven. Niet gezegd kan worden dat het werk voor een zeer breed publiek toe gankelijk is: er is geen twijfel aan dat Karla Kassenaar veel geld zou kunnen verdienen met andere onderwerpen, want de techniek'beheerst zij uitste kend. Nadrukkelijk verklaart ze echter geen concessies te willen doen aan het thema. Desondanks begint ze naam te maken en gaat er regelmatig werk van de hand. Ook de schilderijen die nu in het raadhuis hangen zijn te koop: de prijzen variëren van 7250,— tot 72000,-. Karla Kassenaar exposeert niet op Texel in de verwachting hier veel te zullen verkopen, maar veel meer om dat ze het leuk vindt om na twintig jaar nog eens op het eiland terug te zijn en de Texelaars kennis te laten maken met hetgeen waarmee zij thans bezig is. De expositie is vrij toegankelijk: op werkdagen van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur. De uitvoering van het Heston College koor, zaterdag in de Hervormde kerk in Den Burg, trok tweehonderd luiste raars, die genoten van een uitstekend programma. Het was de derde keer dat het Amerikaanse koor op Texel op trad. Van precies hetzelfde programma dat op Texel werd gebracht wordt een bandopname gemaakt, die te koop is. Geïnteresseerden kunnen de band bestellen bij de heer F. Schellinger, Heemskerckstraat 8 in Oudeschild, te lefoon 2719. Het aantal deelnemers aan de Avond vierdaagse bedraagt dit jaar maar liefst 680, een stijging van 200 wandelaars ten opzichte van vorig jaar. De weers omstandigheden maakten geen ver schil uit, zodat kan worden gesteld, dat de belangstelling voor het evene ment na vele magere jaren weer groei ende is. Voor het eerst staat een vijf kilometer op het programma, naast de traditio nele tien en vijftien kilometer. Het aan tal zeer jonge lopers is daardoor groter dan in voorgaande jaren. Ruim de helft van het wandelpeloton, dat giste ren een route door De Westen liep, bestaat uit groepen (scholen en de gymvereniging). Het aantal individuele lopers bedraagt 335. Vanavond wordt in de nabijheid van De Waal gewan deld, morgen gaat het naar De Den nen en donderdag volgt de gebruikelij ke afsluiting door de groene paadjes in het Hoge Berg-gebied. De feestelijke intocht is iets gewijzigd. Deze start nu vanaf de inschrijfpost, het LBO- gebouw aan de Elemert. Voorafgegaan door de muziekkorpsen KTF, Excelsior, Margaretha Sinclair en Drumband De Koog gaan de eerste groepen vanaf ongeveer 19.15 uur richting Groene- plaats. De route is: Emmalaan - Bea- trixlaan - Gasthuissstraat - Hogerstraat - Weverstraat - Parkstraat - De Lindeboom. Al meer dan een half jaar is op Texel een groepje mensen bezig een cursus samen te stellen, die bedoeld is voor iedereen die met de natuur bezig wil zijn. De cursus wordt gehouden onder verantwoordelijkheid van het Insti tuut voor Natuurbeschermingsedu catie. Het wordt een uitgebreide, degelijke cursus die een brede ken nis aanbrengt over planten- en die renleven en de samenhang in de natuur. Het I.V.N. is een vrijwilligersorganisatie, opgericht om de milieubeschermings gedachte te' verbreiden en het milieu besef te bevorderen. De plaatselijke afdelingen van het I.V.N. organiseren jaarlijks honderden excursies, begeleid door daarvoor op geleide natuurgidsen. Ze doen dat niet alleen in „natuurgebieden" maar ook dicht bij huis, in de wijk, het park, in de nieuwbouw. Ze vertellen over de samenhang tussen mens, dier en plant en over het belang van een goed ge zamenlijk leefmilieu. Onder de aktivitei- ten van eën afdeling vallen veel meer zaken dan alleen wandelen: zo organi seren ze ook tentoonstellingen over natuur en milieu, film- en dia-avonden, discussiebijeenkomsten, cursussen, flo ra en fauna, invertarisaties, weidevo gelbescherming, nestkastenprojecten, zetten natuurpaden uit, maken route beschrijvingen voor fiets- en wandel routes, werkdagen in natuurgebieden, zoals wilgen knotten, heggen onder houden, natuur- en milieu-educatie op scholen en dergelijke. Het uiteindelijke doel is om een groep mensen op te leiden die in de toekomst mogelijk een eigen afdeling op kan richten. Deze af deling kan natuurlijk zelf bepalen welke aktiviteiten er ontplooid zullen worden. Een I.V.Nrafdeling is alleen maar le vensvatbaar als er voldoende mensen zijn, die in staat zijn dit soort aktivitei ten uit te voeren. De natuurgidsencur sus geeft hier een goede basis voor. De cursus is toegespitst op de Texelse situatie. Elke bijeenkomst zal een ander onderwerp behandelen, zoals vogel trek, schelpen en strand, wegbermen, diersporen, milieuproblematiek en Texelse (natuur)historie. Op de cursu- savonden zal de nadruk gelegd worden op zelfwerkzaamheid en groepswerk. De cursus omvat circa 30 bijeen komsten en 12 excursies. De bijeen komsten zijn twee keer per maand in het gebouw van de huishoudschool aan de Haffelderweg. De kosten be dragen circa 795,—. De cursus zal in september starten. Er is maandag 16 juni om 20.00 uur een introductieles, waar iedereen vrij blijvend kan kennismaken met de werkwijze. Tevens kunnen dan vragen beantwoord worden. Nadere inlichtingen bij Peter Ampt, Duinreep 9, (tel. 4259), Wim Loning, Vloedlijn 25 (tel. 3078), Mies de Wilde, Hoornderweg 21, (tel. 3213) en Henry Soyer, Pontweg 152 (tel. 02228-836). in unieke gebeurtenis was de muzikale hulde die werd gebracht door een muziekkorps dat was samengesteld uit leden van het Kon. titels Fanfare, Excelsior en DEK, onder leiding van KI. Modder. Namens de drie verenigingen sprak de heer Th. Medema uit Oosterend Mkwoorden voor alle steun die Oskam had gegeven bij het verkrijgen van subsidies uit allerlei bronnen. „Wat uw opvolger doet moeten 8 afwachten, wij hadden nooit te klagen", aldus Medema, die een boekwerk over muziek als geschenk aanbood en bloemen had voor leitouw Oskam. Op vrijdag 13 juni zal het voor malige café-restaurant De Hoop aan de Kikkertstraat in De Cocks dorp als tijdelijke expositieruimte met een „museumachtig" karakter in gebruik worden genomen. Het is een initiatief van de Onderne mersvereniging De Cocksdorp-Eierland, die het belangrijk vindt dat het thans leegstaande gebouw (eigendom van de bank) weer een functie krijgt voor het publiek. Gedurende de drie sei zoenmaanden zal in „De Hoop" een fotocollectie te zien zijn over „Eierland vroeger en nu", waarvan de basis is gelegd ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van polder Eierland. Ook zullen wat oude gebruiksvoorwer pen uit de begintijd van de polder worden getoond en er komt een infor matiestand van de KNZHRM. Verder wordt allerlei toeristische en an dere informatie verstrekt, in het bijzon der over de noordkop van Texel. De VVV heeft medewerking gegeven door het beschikbaar stellen van allerlei drukwerk dat aan de bezoekers kan worden uitgereikt. Ook wordt gebruikt gemaakt van drukwerk en ander mate riaal Van het Natuurrecreatiecentrum. Verder komen er wisselende kunstex posities in de „Expositieruimte De Cocksdorp"; in juli wordt door kunste naars „Waddenzeewerk" getoond. Dé ondernemersvereniging zorgt ervoor dat de expositieruimte gedurende de openingstijden is bemand door vrijwilli gers. De openingstijden zijn: dagelijks van 10.00 - 17.00 uur, op donderdag echter van 14.00 tot 22.00 uur in ver band met de toeristische activiteiten, die dan in De Cocksdorp worden ont plooid. De entreeprijs is 72,—. Nog steeds zijn de eerste en de derde prijs van de Jeroenloterij niet afge haald. Ze zijn gevallen op de respectie velijke loten 1941 en 3316. De prijzen staan te wachten bij Zegel Herenmode in de Weverstraat. AMNESTY INTERNATIONAL

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9