Ingelanden draaien voor teveel kosten op Eerste snede gras nu bijna geoogst „Silverado" Historische ontmoeting bij Oudeschilder haven Barendregt in Waterschapsvergadering: Oude Harley's uit Zwolle en Texel LAND BOUW Jeugdorkest Leger des Heils geeft concert U. Project voot pater Peeters afgesloten Schoolfeest Bruinvis Presentatie nieuwe Texelse band in Tasiel PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 6 JUNI; der u Het Waterschap Texel heeft onder meer de zorg voor onder houd van de bij haar in beheer zijnde wegen en dijken. De kosten daarvan worden via de polder/asten aan de ingelan den in rekening gebracht. De andere burgers van Texel heb ben van de polderwegen en de dijken evenveel profijt als de ingelanden, maar zij dragen niet bij. Deze situatie dreigt nog schrever te worden als gevolg van de dereguleringsmaatregelen. De rijksbijdragen worden minder en de waterschappen zullen een naar verhouding groter deel van de kosten aan de ingelanden moeten doorberekenen. In de dinsdag avond gehouden vergadering van hoofdingelanden van het Water schap Texel tekende KI. Barendregt hiertegen protest aan. Tegen dere gulering zei hij geen enkel bezwaar te hebben, maar dan moet het on derhoud van dijken en wegen die voor heel Texel van belang zijn ten laste van de hele gemeenschap ko men en niet alleen van de beperkte groep ingelanden. Dat zijn over het algemeen boeren die het als gevolg van superheffing e.d. toch al moei lijk genoeg hebben. Barendregt maakte zijn opmerking naar aanleiding van de kosten die het waterschap heeft geraamd voor de dit jaar uit te voeren zeewaterkerende werken. Dit betreft onderhoudswerk en vernieuwing aan de diverse dijkvak ken, voor een totaal bedrag van ƒ525.000,—. Dijkgraaf J. S. Dijt wees er op dat het waterschap zelf niets aan de thans ge bruikelijke kostentoerekening kan ver anderen; dat is een zaak van de poli tiek. Wel kan het Waterschapsbestuur te bestemder plaatse op wijziging aan dringen en dat gebeurt ook. Op Texel is de situatie nog niet eens zo beroerd. Het kostbare onderhoud van de Noordzeekust komt daar helemaal voor rijksrekening, alleen de Waddendijk valt onder de zorg van het waterschap. Fietsovergang In de lijst van ramingen is onder meer een nieuwe fietsovergang voor de Een- drachtdijk opgenomen. Dat is een ge volg van de compromisregeling die is getroffen inzake het voor publiek toe gankelijk maken van de dijk. Zoals be kend worden fietsers en voetgangers nu op de dijkweg toegelaten. Op het zuidelijke stuk moeten zij echier aan de westkant van de dijk blijven om verstoring van De Schorren te voorko men en op het noordelijke stuk moe ten zij naar de zeekant, met het oog op de rust in het rotganzenreservaat. De noordelijke oversteek bestaat uit een trap die de dijk haaks kruist. Voor al voor oudere mensen is het een moeizaam karwei om hierlangs met hun fiets over de dijk te klimmen, zo dat een echte" overgang met een flauw talud gewenst is. Het is een vrij kostbare voorziening, waar echter 90% rijkssubsidie tegenover staat. Hoofdin geland Jan Duin maakte de opmerking dat het eenvoudiger was geweest om gewoon langs één kant van de dijk een route te hebben zonder dijkover- gangen, (,,Wat is er mooier dan ge woon rechtdoor fietsen?") maar hij kreeg te horen dat met Staatsbosbe heer en de andere instanties nu een maal iets anders is afgesproken, nadat dit dijkgedeelte aanvankelijk voor alle verkeer was afgesloten, een situatie waartegen veel verzet is gerezen, ook vanuit de gemeenteraad. Veel werk Niet alleen de raming van zeewaterke rende werken maar ook het verslag van werkzaamheden die door het wa terschap zijn uitgevoerd van 18 decem ber vorig jaar tot heden, gaf een in druk van de vele activiteit die door ,,de polder"altijd wordt ontplooid. Dit verslag van technisch ambtenaar Vonk maakte onder meer melding van groot onderhoud dat is gepleegd aan ursus- gaas en hekken van Eierlandse dijk, in- laagdijk, de dijk van de PH Polder, de Eierlandse binnendijken de Noorder- dijk, het opschonen van de kwelsloot van de Eendracht, het uitvullen en bij- zaaien van zakplekken en kale plekken op diverse binnendijken, het verwijde ren van los split en begroeiing van glooiing en onderhoudsberm, bestrij ding van distels en het opschonen van veeroosters. Verder werd een laagje van de berm van de zeedijk van de PH polder weggegraven zodat het regen water dat van de weg (De Reede) stroomt kan afvloeien en ook is mee gewerkt aan de verharding van het dijkplateau bij Dijkmanshuizen ten be hoeve van de veelbesproken accom modatie van de windsurfclub. Tal van hoofdwateringen werden vergraven waarbij soms ook een particuliere aan nemer werd ingeschakeld, zoals bij een deel van het Eierlandse kanaal. Het verslag van Vonk maakte verder mel ding van allerlei taludwerk, het verwer ken van schotwal (modder met plan tenresten die bij het baggeren uit de sloot komt) en werkzaamheden aan dammen, stuwkokers, damhekken en bruggen terwijl zeven oude stuwen door stuwkokers werden vervangen. Na het bemalingsseizoen werden on derhoudswerkzaamheden en verbete ringen uitgevoerd aan onder andere de gemalen De Schans, Eierland en Kras- sekeet. De langdurige winter bracht met zich mee dat veel aan gladheids- bestrijding moest worden gedaan op de polderwegen. Tal van bermsloten werden vergraven, de bomen langs een twaalftal polderwegen werden gesnoeid en er moest naar verhouding veel reparatiewerk worden uitgevoerd aan asfaltverharding van diverse we gen; daaraan was de afgelopen twee winters nogal wat vorstschade ont- Samen met Clint Eastwood's ,,Pale Ri der" heeft Laurence Kasdan met zin laatste film Silverado" de western nieuw leven ingeblazen. Het verhaal in Silverado valt wat moeilijk te omschrij ven. In feite komt het erop neer, dat een groep mannen ergens in het wilde westen hun plek proberen te vinden. Twee zwervers, Paden (Kevin Kline) en Emmett (Scott Glenn), komen el kaar tegen in de woestijn en besluiten samen verder te trekken naar Silvera do. Daar krijgen zij het aan de stok met de Mc.Kendrick-clan. Op weg naar Silverado ontmoeten zij nog de broer van Emmett, Jake (Kevin Cost- ner), die van schieten houdt. Jake staan. Tot de werkzaamheden behoor de ook het opruimen van meierblis- resten, het onderhoud van woningen en werkzaamheden voor anderen. Eendensterfte Een bijzonder karwei dat door de man nen van het waterschap moest worden verricht, was het opruimen van maar liefst 3900 dode toppereenden, die be gin maart op tal van punten van de oostelijke waddendijk aanspoelden. Op 12, 13 en 14 maart werden alle kada vers verzameld en afgevoerd voor destructie. Het vermoeden dat een of andere vergiftigingsramp had plaatsge vonden werd niet bevestigd; de mas sale sterfte had volgens geraadpleegde deskundigen een natuurlijke oorzaak. De eenden hielden zich op in het IJs- selmeer waar ze als gevolg van het ijs geen voedsel konden vinden; ze trok ken toen naar de Waddenzee maar daar was ook niets te halen, zodat de vogels van kou en honger omkwamen. Opdooimaatregelen Naar aanleiding van de gemelde vorst schade aan polderwegen informeerde hoofdingeland Gerard Schraag waarom de wegen niet voor het verkeer wor den gesloten als schade door opdooi dreigt. Uit het antwoord van Vonk bleek dat voor een dergelijke afsluiting toestemming van hogerhand nodig is en die wordt niet zo gauw gegeven. Overigens is de genoemde asfaltscha- de niet veroorzaakt door opdooi, maar door de vorst. Het asfalt wordt dan bros en dus kwetsbaar. Vanuit de vergadering werd geklaagd over toenemende konijnenschade, on der andere bij de steenopslag bij De Eendracht. De konijnen graven gaatjes die dan door de schapen weer worden vergroot. Optreden van jagers heeft niet veel geholpen; mogelijk verloopt de bestrijding beter als eerst de hopen steen zijn geslecht. De dijkgraaf be loofde in ieder geval de jagers nog eens attent te zullen maken op de overmatige aanwezigheid van de dieren. Oude motoren Het voorstel om de oude dieselmoto ren van het gemaal Waalenburg voor het symbolische bedrag van ƒ1,— te verkopen aan de gemeente riep geen enkel bezwaar op. Zoals bekend zijn de motoren terechtgekomen bij de heer A. van de Wetering in Boxtel en de gemeente wil zich inspannen om ze naar Texel terug te krijgen en zal dus met Van de Wetering (de „feitelijke" eigenaar) in onderhandeling moeten gaan. Om de onderhandelingspositie te verstevigen is het nodig dat de ge meente eigenaar wordt en aldus be langhebbend. De bedoeling is de mo toren (of één van de motoren) over te dragen aan de Stichting Juttersmu- seum die ervoor zal zorgen dat ze een goed „museaal" plaatsje krijgen, dus te kijk staan voor het publiek. De Big V-Twin-club uit Zwolle vierde het afgelopen weekend op passende wijze het tienjarig jubileum op de camping De Bol en Dennenoord aan de Grensweg. Omringd door oude tot antieke mo torfietsen nuttigden de leden op het veldje van de camping al het nodige bier en bourbon. Het feest werd daarna voortgezet in de kantine van camping Dennenoord. Zondagochtend was het verza melen op het terrein van de Oudeschilder haven, waar een histori sche ontmoeting plaatsvond. Cees Dros uit Eierland was daar pre sent met zijn rijdende zeldzame ééncilinder Harley van 1916, tien jaar ouder dan de oudste machine die uit Zwolle was gekomen. idwor door het ontbreken van een prograi ifnac ma. Het bezoek aan de haven enchaati ontmoeting met wat belangstellend ör vc Texelaars werden min of meer bij tc oest val geregeld. De motorfietsen ware op het haventerrein een duidelijke a dachttrekker. Met name de motor v Pr( Dros, een 1928-kopzijklepper met ei P bijzonder opvallend zijspan, een 19) 8de zijklepper met zijspan en de diverse esge\ berators, al of niet in legeruitvoerint^et trokken de aandacht. De Indian, die s die na restauratie in showrcomconditie st0° verkeert, was er niet b:j, de berijder sten moest op tijd terug zijn. Het lijkt n's kee uitgesloten dat de contacten tussen 9esc Big V Twin-rijders i.it Zwolle en van Texel na deze eersce ontmoeting zul worden uitgebreid. Een dertigtal Harley Davidsons, waa ronder een paar „nieuwerwetse"; een Indian Big Chief uit het begin van de dertiger jaren en één Honda kwamen allemaal op eigen kracht van Zwolle naar Texel. Het was opvallend hoe fraai de machines eruit zagen en hoe goed het allemaal liep. De leden ver bleven op De Bol en Dennenoord, waar de motorrijders die vrouw en kin deren meehadden een huisje hadden. De clubleden waren zeer te spreken over de ontvangst op de beide cam pings: „In de kantine werden we heel goed ontvangen. De beheerder deelde telkens hapjes uit en een rondje kon er ook best af. Toen de kantine sloot was het bier geloof ik ook op". De cam pingbeheerders waren op hun beurt ook positief. Op Dennenoord hadden ze wel gemerkt dat een paar clubleden aan het eind van de feestavond meer dan een beetje aangeschoten waren, maar er kwamen geen klachten van de andere gasten over heen en weer scheurende motorfietsen of andere overlast. Bovendien werden de huisjes keurig achtergelaten. Mevrouw Van der Berg van De Bol had dezelfe ervaring: „Zowel het veld als de waslokalen zagen er keurig uit toen ze weggingen. Met name dat laatste wil na een feest nog wel eens anders zijn. Mijn ervaringen met mo torrijders zijn over het algemeen toch goed. Het enige nadeel is dat ze hun motor altijd bij de tent willen hebben. Ik begrijp dat wel; er wordt makkelijker iets vanaf gestolen dan een auto, maar in het hoogseizoen kan het vaak ge woon niet. Daarbuiten sta ik het altijd wel toe". Geen programma De jubileumviering werd gekenmerkt wordt bevrijd uit de gevangenis van Sheriff Langston (John Cleese). De drie bereiken Silverado om daar hun „Roots" te vinden. Mal (Danny Glo- ver), een kleurling, die ook naar Silve rado trekt om er achter te komen of er nog familie van hem woont, komt de drie tegen en trekt met hen op, aangezien zij dezelfde belangen heb ben. Tegenover al deze lieden die op weg zijn naar hun stad, staat de mis dadiger Cobb (Brian Ennemy), Sheriff van Silverado en in dienst van de Mc.Kendricks. Familiebanden, vriend schap, loyaliteit, schieten, vechten, humor, goed en kwaad, zijn de ele menten in „Silverado". Zoals in iedere goede western komt de ontknoping in een adembenemende climax, waarin de kogel het laatste woord heeft. „Silverado" in het Citytheater van donderdag t/m maandag, aanvang 20.00 uur. Op de meeste veehouderijbedrijven is de eerste snede geoogst. Hoewel de opbrengst aan gras op alle percelen niet te hoog was, mag aangenomen worden dat het geoogste produkt van goede kwaliteit is. Voorts is een groot voordeel, dat er nergens gras „dood" gemaaid is. Het etgroen komt op alle percelen, nu nadat er ruim 10 mm water is gevallen, snel terug. Dit alles is erg gunstig voor de pro- duktie van melk en vlees. Voor een goede melkproduktie per koe is kort weidegras van groot belang. Met zeer weinig krachtvoer kunnen de melk koeien veel produceren, wanneer ze de beschikking hebben over kort, smake lijk weidegras. Etgroen is tevens van grote waarde voor de opfok van jonge kalveren en lammeren. Deze percelen zijn vrij van maag- en darmwormen hetgeen de besmetting van de kalve ren/lammeren met te grote aantallen wormen voorkomt. Om steeds vol doende en goed weidegras voor de melkkoeien te hebben is een regelmati ge bemesting met stikstof noodzake lijk. Voor een weidesnede is het advies 300 kg kalkammonsalpeter. Op perce len met een laag fosfaat- en kaligehal te is bemesting met een mengmeststof van b.v. 15-12-24 op zijn plaats. Dit vooral als het perceel nog eens wordt gemaaid. Aardappelafvalhopen Gelukkig zijn er steeds meer aardap peltelers die inzien dat de aardappelaf valhopen op tijd dienen te worden op geruimd. Nog niet iedereen is er ken nelijk van doordrongen. Dit is erg ver velend maar diegenen die aardappelen laten groeien op plaatsen waar ze niet zijn gepoot krijgen alsnog het advies om de reeds opgekomen aardappel planten te gaan vernietigen. Dit vernie tigen kan door middel van een on kruidbestrijdingsmiddel. Nog beter is het dat de hopen worden afgedekt met één of twee lagen plastic. Hier mee is te voorkomen dat de aardap pelziekte, Phytophthora infestans, zich over Texel verspreidt. Op de afvalho pen liggen ongetwijfeld aardappelknol len die in 1985 zijn aangetast door de schimmel van de aardappelziekte. De schimmel kan gaan meegroeien met de stengels van de aardappel en van hieruit kunnen schimmelsporen, die op afvalhopen zeer gunstige groeimoge lijkheden krijgen, zich met behulp van de wind gaan verplaatsen naar aardap pelpercelen. Uit het onderzoek blijkt steeds weer dat de grootste besmet tingsbron van aardappelziekte wordt gevonden bij de afvalhopen, hoe klein ook. In Zuid-Holland is véértien dagen geleden reeds de eerste Aangetaste aardappelplant met phytophthora op een afvalhoop gevonden. Hieruit is af te leiden, dat de ziekte binnenkort ook op Texel is te vinden op niet opge ruimde afvalhopen. Bescherming Om de aardappelen in het veld of in de tuin te beschermen tegen de aar dappelziekte moet op tijd een bespui ting worden uitgevoerd, bij een plant- hoogte van plm. 20 cm. Dit dient re gelmatig te worden herhaald, afhanke lijk van de groeisnelheid van het lof, de vatbaarheid van het ras en de weersomstandigheden. Bij snelle groei van het loof of slechte weersomstan digheden, regen en hoge temperatu- op Onder ausciciën van korps Den Held van het Leger des Heils zal zaterdag a.s. het Jeugdmuziekkorps van het ger des Heils een concert geven in muziektent te Oosterend. Aan dit concert, dat begint om 15.0 uur, zal medewerking worden verlee door het Chr. Texels Mannenkoor. B slechte weersomstandigheden zal he concert plaatsvinden in de Ned. Hei kerk te Oosterend. Met dit concert wil het Helderse korps, dat goede herinneringen heef aan het Texels mannenkoor aan de Texelse bevolking dankzeggen voor steun voor het werk van het Leger Heils in het bijzonder bij de jaarlijkse kollekte. ren, moet de bespuiting sneller worden herhaald dan bij langzame groei of droog zonnig weer. Met de herhaalde bespuitingen wordt het gewas zoveel mogelijk onder het middel gehouden, zodat nieuwe infekties van de aardap pelziekteschimmel worden voorkomen. Suikerbieten De suikerbieten zijn op praktisch alle percelen voldoende bezet. De opkomst van het zaad gaf in 1986 nauwelijks problemen. Grotere problemen gaf de harde wind. Plaatselijk is er enige stuifschade opgetreden, maar diege nen die op tijd de grond „tot rust" wisten te krijgen, hebben hier verder geen bietenplanten verloren door stuif schade. Bij controle van de bietenplan ten valt het op dat er op een groot aantal percelen een enorme afzetting heeft plaatsgevonden van de bieten- vlieg. De ei-afzetting is plaatselijk zo groot dat er geadviseerd is gewasbe schermingsmiddel te gebruiken. Dit omdat de eerste generatie de meeste schade aanricht. Granen Op een paar percelen is de „zure ziek te" nog eens weer geconstateerd. De ze „zure ziekte" komt vanwege de te lage kalktoestand van de grond. Het „bijverven" van dergelijke afwijkende plekken kan plaatsvinden door het ge bruik van een basisch werkende stikstof-meststof, zoals kalksalpeter of chilisalpeter. Uiteraard dient voor een volgend kalkminnend gewas de pH (ofwel de zuurgraad) van deze gronden op een normaal niveau te worden ge bracht door kalkbemesting. Voor het overige zijn de graangewassen gezond. De meeste granen zijn zover ontwik keld dat een overbemesting met stikstof kan plaatsvinden. Afhankelijk van de kleur van het graangewas kan de stikstofbemesting bestaan uit 30 tot 60 kg zuivere stikstof per ha. Dit geldt zowel winter- en zomertarwe, haver, wintergerst, rogge en triticale. Deze stikstofbemesting is bedoeld als laatste „reisgeld" voor een goede korrelzet ting van het graangewas. Het „Hervormd Diakonaal Werkver band Texel" heeft op 1 juni 1986 project van het afgelopen jaar afges' ten. Het beoogt steun aan het werk van pater Peeters in Zaïre. Pater Peeters is daar sinds geruime bezig met het opzetten van kleïnsch - ge landbouwprojekten. Hij heeft das - voor eenvoudige werktuigen ontwor pen, die gemakkelijk te bedienen zïjr maar toch effectief werken. De plai selijke bevolking krijgt scholing om projecten verder te ontwikkelen. Das naast heeft pater Peeters zich ook in gezet voor een nieuw ziekenhuisje, wijl door hem ook wordt omgezien naar de ouderen en gebrekkigen. Of die manier is er de laatste jaren al vi tot stand gekomen. Het streefbedrag zal zo spoedig mog lijk worden overgemaakt, waarna hel „Hervormd Diakonaal Werkverband Texel" weer met een nieuw project aan de slag hoopt te gaan. Op zaterdag 7 juni houdt de o.b.s. „De Bruinvis" een feestdag met fancy-fair. Er is gekozen voor het the ma „water". Alle activiteiten hebben betrekking op dit thema. Er staat op het schoolplein een grotef8 tent, waarin de leerlingen optreden vanaf 10.00 uur. De feestelijke afslui ting wordt verzorgd door de band „Forced Exposure" om 16.30 uur de feesttent. Het feest is voor iederei toegankelijk. Op zaterdag 7 juni treedt in Jongerer centrum Tasiel de Texelse band Q-be op. Na maanden lang zwoegen zijn d bandleden zo ver om een try-out te geven. De bezetting is: Ben Bakker (drums), Claudia Reij (zang), Riekes Klooster huis (bas/zang) en Hans Hopman (g> taar/zang). Aanvang 21.00 uur, de zaal is eerder open. De entree is gratis.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2