Morgenavond Taptoe MÜND4 Vierde Schuttevaerrace met éérL Texels team Twintig uitvallers in natte avondvierdaagse Texel-etappe: 110 km wielrennen Zeel schade door irand op kotter Verlenging ochtenden peuterspeelzaal Oudeschild Aanvullende raadsagenda Vaste data Geslaagden ruiterbewijs Honkbal junioren verloren: 10—9 TV uit caravan gestolen Sportvissers vingen slecht in Noorden Schouwburgserie 1986-1987 Surfmasten ontvreemd Diefstal uit auto Fietsen Plattelandsvrouwen Ruit vernield Fiets geplunderd Geslaagd Voetballertjes zorgen voor intermezzo DINSDAG 10 JUNI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Ineen week dat alle aandacht van watersportend Nederland gericht is op de bedrijvigheid bij paal 17, speelt zich aan de andere kust van Texel nog een zeilevenement van naam af: de Schuttevaerrace. Voor het vierde achtereenvolgende jaar alweer fungeert Oudeschild als etappeplaats in deze uithoudingsproef. De onderdelen zijn als vanouds zeilen, hardlopen wielrennen en eveneens volgens traditie is op Texel een parcours voor hardfietsende bemanningsleden uitgezet. Onder de 68 deelnemers be vindt zich één Texels team. bestaat uit de Texelaars Henk Col- lou, Jan Moens, Daan Welboren en Douwe Dros. Kennelijk heeft het vier- lal inspiratie gevonden in de zeer af mattende aflevering van vorig jaar, die veel jachten de strijd voortijdig deed staken wegens materiaalpech of ge dwongen door de zware zeegang. Of de Texelaars een goed figuur zullen is sterk afhankelijk van de zeebe nen van de hardlopende (Welboren) en wielrennende (Dros) bemanningsleden. rWie het beste tegen slingeren kan, heeft de beste kansen", aldus Jan Kui per van Toerclub Taxi 2000 die de or ganisatie op Texel in handen heeft. De club heeft een wielerparcours uitgezet totaal verschilt van voorgaande ja- Geen draaien en keren meer in het Hogeberg-gebied, maar recht toe- recht aan doordouwen, zonder het tijdrovende en ritmebrekende stempe- èn. Het veranderde traject heeft ook tot gevolg dat er minder controle posten noodzakelijk zijn. De start van de omloop van zo'n 22 kilometer (vol gens Douwe Dros die het parcours in middels op zijn duimpje kent) is uite- op de haven en daarna gaat het over de Laagwaalderweg richting De Waal. Dit dorp wordt gepasseerd en de Zaandammerdijk belanden de fietsers op de Stuifweg. Het eind hier- is het keerpunt: langs de Wadden- lijk wordt terug naar Oudeschild gefietst. Dit zeker niet kinderachtige parcours moet vijfmaal worden Elfstedentocht Kilometer fietsen dus en iemand die zojuist zeeziek is geweest kan een opprestatie gevoegelijk vergeten, earns meï de duurste jachten en be ende Nederlandse sporters trekken iaarom niet bij voorbaat aan het ingste eind. Enkele bekende deelne mers zijn: Rein Jonker (tweede in de mm ■nir I wc Ms gevolg van brand op de kotter ierX 34 ,,Sola Gratia" van Hans Daalder uit Oosterend is waar- ichijnlijk voor meer dan een ton "ichade aangericht. )e brand ontstond woensdag op de /erf Hoogenraad en Kuit in Scheve- lingen, waar de kotter momenteel /ordt verlengd en verbouwd. Bij het I «snijden van een winch werd eén pijp (tussen machinekamer en brug), waarin zich elektrische bedrading be- ïindt, zodanig verhit dat de isolatie -damvatte. Daarom raakte de houten tetimmering van de brug in brand, 'aarbij vooral schade ontstond aan de lektronische apparatuur, niet alleen oor het vuur maar ook door het blus- later en de roet. Daarbij bleef ook de Jrect achter de brug gelegen hut van i ie schipper niet gespaard. I folgens de experts zal de schade tus- en de ƒ100.000— en 7120.000,— lig- |en. Het precieze bedrag kan worden lepaald als bekend is wat nog bruik- laar is van de elektronische appara- uur, die momenteel door Radio Hol- and wordt onderzocht. De werf is te- m dergelijke schade verzekerd. )oor de brand zullen de werkzaamhe den aan de kotter niet worden ver- I raagd. Het schip moet over zeven we en klaar zijn. Elfstedentocht), marathonschaatser Teun Busser (beiden zullen op Texel wielrennen), halve marathon-crack Bar ry Kneppers en de vrijwel volledige da meskernploeg schaatsen. Deze wiel rennende dames zijn over vijf jachten verdeeld, die geheel door vrouwen worden bemand. Vorig jaar behoorde slechts één damesteam tot de deelne mers. De damesploegen strijden in een aparte klasse om de hoogste eer. Er zijn dit jaar geen bijzonder grote en dure jachten bij: de grootsten hebben een lengte van zo'n 36 voet. Door om rekening moet handicapfactor kunnen de voordelen hiervan worden genivelleerd. Voorts zijn dure, geheel winddichte zeilen niet toegestaan, mogen er geen licentiehoudende wielrenners meedoen en moeten de fietsen aan boord wor den vervoerd. Vooral bij kleine jachten geeft dit ruimteproblemen. Bepaald is verder dat de deelnemers geheel op ei gen kracht de race moeten voltooien. Bij het wielrennen zijn er daarom geen volgauto's toegestaan, zodat er in ge val van materiaalpech zelf moet wor den gerepareerd. Start De Schuttevaerrace start donderdag morgen om zeven uur in Stavoren. Drie van de vier bemammingsleden moeten dan eerst twee kilometer naar Peuterspeelzaal ,,De Kooterkeet" in Oudeschild wil de speelzaalochtenden verlengen. Dit om het ouders mogelijk te maken beiden buitenshuis te werken enkele ochtenden per week. De speel zaal blijft daarom gewoon open van kwart voor negen tot half twaalf. Daarnaast kunnen er kinderen van - 8.00-13:00 uur opgevangen worden. De groepjes peuters zullen niet te groot zijn (10 - 12 kinderen) en daarom wordt gepeild hoe groot de belangstel ling hiervoor is. Voor informatie kan men contact op nemen met R. Buisman, tel. (02220) 4281, of Ria Visch, tel. (02220) 3968. Dinsdag 10 juni De gemeenteraad vergadert om 19.30 uur in het raadhuis. In De Lindeboom is een swingende dansavond als voorproefje van het Jazzweekend. Er treedt een orkest op, samengesteld uit leden van de Sky- masters en Vara's dansorkest. In nachtbar Casino is trio Bouter, Braber en Rijk aanwezig. In Eben Haezer houdt de Baptistenge meente een bijbelstudie-avond. Thema Gevolgen van de wedergeboorte"; aanvang 19.30 uur. Woensdag 11 juni De Cocksdorper kustzeilvereniging houdt een toertocht rond Vlieland; na afloop barbecue. Vanaf 10.00 uur wordt bij het strand van paal 17 gestreden om de Jump Cup; de finales worden gehouden tus sen 14.30 en 16.00 uur. Op de Groeneplaats wordt van 19.45 tot 21.15 uur de Taptoe Texel gehouden. 's Avonds weer twee jazzconcerten. In café In den Grooten Slock treden Soesja Citroen en Fred Leeflang op en in De Twaalf Balcken het Loek Dikker Quintet en Ferdinand Povel. In nacht hun, aan de andere kant van het stad je in de oude visserijhaven liggende, schepen rennen. Via Kornwerderzand wordt koers gezet naar de eerste etap peplaats, Oudeschild. Na de 110 kilo meter wielrennen gaan de zeiljachten naar Vlieland. Daar moet een halve marathon worden gelopen. Vervolgens is Harlingen aan de beurt, waar weer wordt gefietst, ditmaal over een af stand van 60 kilometer. De jachthaven van West-Terschelling is de vierde an kerplaats. Op Terschelling moet 13 kilo meter worden hardgelopen. De vijfde en laatste etappe gaat via Kornwerder zand naar Hindeloopen. De finish sluit zaterdag om 18.00 uur exact. Volgens dit schema zullen de eerste schepen om ongeveer 13.00 uur de Oudeschil der haven binnenvaren, maar dat is af hankelijk van wind en stroming. De snelste schepen worden vrijdagnacht in Hindeloopen verwacht. De agenda van de raadsvergadering die hedenavond wordt gehouden, is uitgebreid met de volgende punten: 18. Vaststelling Verordening onroerend goedbelasting. 19. Vaststelling bestemmingsplan Waddengebied. 20. Garantie Ronde om Texel. bar Casino een optreden van een swingend trio. Donderdag 12 juni De raadscommissie voor welzijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. De tennisclub De Cocksdorp-Eierland heeft in het Eierlandsche Huis een al gemene vergadering voor leden en belangstellenden. Jazzfestival in de Kantoorstraat, 's Avonds zijn er optredens in De Pilaar (saxofonist Tom Jones), Jelleboog (Rosa King and Upside Down) en De Karseboom (vier saxofonisten en drummer Pedro Nykyruj). In Casino is hetzelfde trio als woensdag weer te beluisteren. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waa rin de raadsvergadering wordt gehou den hebben de raadsfracties van CDA, PSP, Pakt en VVD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergade ring aan de orde zullen komen. Texels Belang houdt dit fractiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. De WAO groep komt elke woensdag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dienstencentrum De Buureton (oude St. Jan) aan de Molenstraat in Den Burg. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielewaal in De Waal, aanvang 19.45 uur. Nieuwe le den zijn welkom. Informatie via tele foon 02220-3565. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in d'Ouwe ULO dins dags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Bij Ponycentrum Elzenhof (De Koog) werd onder leiding van Jenny Kikkert het examen voor het Ruiterbewijs af genomen, erkend door de Stichting Recreatieruiter. De 26 geslaagden zijn: Crista Bakker, Marijke van Beurden, Arriëtte Com- mijs, Lilian Dijker, Carolien v.d. Geest, Elja v.d. Hoek, Douwe Hoekman, René Jager, Niels Kalis, Stef Kalis, Annelies Knipscheer, Selma de Koning, Leonle Kooiman, Linda Koolhof, Arnold Leijstra, Ria van der Meer, Mirjam Moerbeek, Miriam Pansier, Denhard van der Slikke, Sandra Terpstra, Suzan van Tongelen, Ramon van Tongelen, Mariken Veth, Ellis van der Vis, Dirk Jan Wuis. B )n Op traditioneel-feestelijke wijze is donderdagavond de Avond vierdaagse 1986 afgesloten. De honderden wandelaars die de sportieve wan del prestatie had den geleverd, kwamen in vier groepen, voorafgegaan door fanfarekorpsen en drumbands het centrum van Den Burg bin nen om hun medaille in ont vangst te nemen in hotel De Lindeboom. Vrienden en familie leden zorgden ervoor dat ze van bloemen waren voorzien en dat droeg bij aan het sfeertje dat kenmerkend is voor de afs/ui- tinbg van dit jaarlijkse en altijd weer leuke wandelsportevenemen t. De vierdaagse werd voor de 26e keer georganiseerd door de wandelsportve reniging 't Gouden Boltje, conform de richtlijnen van de Nederlandse Wan delsport Bond, die zich al voor het 43e jaar met deze wandelmarsen in de avonduren bezighoudt. Zoals bekend was het aantal deelne mers aan de Texelse avondvierdaagse aanmerkelijk hoger dan vorig jaar: er waren er ongeveer tweehonderd meer. Dat was vooral te danken aan de in voering van de 5 km-route, die in de eerste plaats is bedoeld voor jongere kinderen. Ongeveer 180 wandelaars '9 groep kinderen van de ZMLK-school en het dagverblijf De Troubadour met hun begeleiders, die gebruik maakten van de voor het eerst gebo- I9n mogelijkheid om een 5 km-route te lopen. hadden voor deze korte route inge schreven; er waren kinderen bij vanaf vier jaar, die met de wandeling over het algemeen weinig moeite hadden. Dat gold ook voor de zeven gehandi capte kinderen van 5 - 16 jaar, die da gelijks het een taxibusje naar de Dr. Herder Schee-school en het dagverblijf De Troubadour in Den Helder gaan en voor het eerst met begeleiders aan de avondvierdaagse meededen. Ook zij liepen enthousiast met bloemen mee in de feestelijke finale en genoten er zichtbaar van. Niet gezegd kan worden dat de avond vierdaagse 1986 erg gunstig weer heeft getroffen. De eerste dag was het droog en zelfs te warm, waardoor er naar verhouding veel blaren ontston den, op de tweede dag viel het water met bakken uit de lucht en had menig tippelaar bij het bereiken van de finish geen droge draad meer aan zijn lijf, de derde dag was het buiïg en de laatste dag kon je de regen grijpen maar bleef het nog net droog. Marco Beekhuis uit Den Burg bereikte donderdagavond als eerste de eindcon- trolepost in de LBO-school aan de Em- malaan. Zijn loopstijl doet denken aan snelwandelen. De medische verzorging was weer in handen van de plaatselijke Rode Krui- scolonne, bestaande uit Nel Lexmond, Anita Rab, Carla Beijert, Trees Boon en Noor ten Camp. Vooral de eerste avond moesten veel blaren worden doorgeprikt. Deze „slachtoffers" kon den de volgende dat een „preventie ve" behandeling krijgen: de pijnlijke plekken werden tevoren in het verband gezet en dat werkte prima, want er deden zich geen problemen meer voor. Er waren totaal niet meer dan twintig uitvallers. Acht wandelaars waren maandag ver hinderd om mee te doen; zij konden de vrijdagavond als inhaaldag gebrui ken en verwierven alsnog de begeerde medaille. Voorschrift is dat men vier aaneengesloten dagen moet hebben meegedaan, wat betekent dat meelo pen op een inhaaldag niet is toe gestaan als men bijvoorbeeld op de tweede dag verhinderd is. Onder de wandelaars waren er twee die hebben meegedaan aan alle 26 avondvierdaag- ses die op Texel zijn gehouden: Corrie Visser uit Den Burg en An Bakker uit Den Hoorn. Hoogbejaarde inschrijvers waren er deze keer niet; de oudste was 65. In een spannende en gelijkopgaan- de wedstrijd hebben de Texla- junioren met minimaal verschil ver loren van Herons in Heerhugo- waard. De senioren kwamen dit weekeinde niet in aktie; het veld was door de aanhoudende regen onbespeelbaar geworden. Het stond bij voorbaat vast dat Texel het moeilijk zou krijgen met het verde digen van de derde plaats. Herons is voor de Texelaars vaak een moeilijk bespeelbare tegenstander. Evenals de senioren vorige week verloren de juni oren nu de slag in de eerste inning. Welis waar nam Texla een 0—2 voor sprong, maar in de gelijkmakende slagbeurt wist Herons vijf keer te sco ren. Hoewel Texla in de volgende in nings steeds iets van de achterstand wist af te knabbelen, bleef de ploeg op één punt steken: 5—2. 5—4, 7—4, 9-8. 10-9. In de laatste slagbeurt wist Texla zelfs nog gelijk te komen, maar drie slag mensen lieten zich met 3-slag aan de kant zetten. Herons wist echter de honken vol te krijgen en vervolgens op een keurige stootslag te scoren. Daar mee viel het doek voor de Texelaars. Toch valt er ook positief nieuws over deze wedstrijd te melden. Aan slag speelden David Wolff, Wijnand Baretta en Erik Schneider zich in de kijker door een goede 2-honkslaO te slaan. Bovendien gaan de nieuwelingen steeds beter meedraaien. Arjan Kikkert is inmiddels naar het infield verhuisd. Hij speelde een goede wedstrijd met o.a. een vangbal en aanvallend een knappe honkslag. Rik Siersma, die over een prima werparm beschikt, ver zilverde een moeilijke vangbal in het linksveld. De cijfers: Herons, 2 werpers: 8 keer 3-slag, 12 keer 4-wijd, 5 honkslagen tegen en het veld maakte 3 fouten. Texla, Martin Marinus: 7 keer 3-slag, 12 keer 4-wijd, 1 keer geraakt werper, 7 honkslagen tegen en het veld maak te eveneens 3 fouten. Iemand uit Rhenen deed zaterdag bij de politie aangifte van diefstal. De op een camping bij De Cocksdorp staan de caravan was opengemaakt en een zwartwit televisietoestel was verdwenen. De wedstrijd van zondag j.L, die ge houden werd bij de molen van het Noorden, leverde maar zes vissen op met een gezamenlijke lengte van 180 cm. 17 senioren aanwezig. Eerste werd: Willem Pronk 2 vissen 61 cm, tweede Dirk Roeper 2 vissen 56 cm. In de afdeling jeugd: eerste Alexander Duinker 1 vis 32 cm, tweede Jan Ja cob Keijser 1 vis 31 cm. De volgende wedstrijd is op zondag 15 juni achter hoeve Zeeburg, aanvang 08.00 uur. Op 1 juli begint de serie avond wedstrijden weer. Er wordt op dinsdag en donderdag gevist t/m 14 augustus. Donderdag werd samen met „Onze Krant" de speciale editie betreffende het schouwburgprogramma in De Kampanje in Den Helder voor het sei zoen 1986/'87 bezorgd. Geïnteresseer den wordt aangeraden dit programma te bewaren. Binnenkort zullen zij een folder ontvangen met een bestelbiljet, waarmee zij op de verschillende evene menten, waaraan Texel deelneemt kun nen inschrijven. In afwachting hiervan wordt rechtstreekse bestelling aan de schouwburg ontraden, omdat men daardoor de kwantumkorting kan mislopen, terwijl ook het extra vervoer na afloop van de voorstelling in gevaar kan komen. Zondagmiddag ontdekte een inwoner van Wieringerwaard dat twee fiberglas surfmasten, die hij achter strandhuisjes bij paal 21 had achtergelaten, waren verdwenen. Het betreft masten van lichtgroene kleur, resp. 4.70 en 4.40 m. lang. Een 28-jarige inwoonster van Den Burg mérkte dat in de nacht van zaterdag op zondag haar op het terrein Voge lenzang geparkeerde auto was openge maakt en dat een radio met toebeho ren alsmede een sleepkabel eruit wa ren gehaald. Daarbij werd schade toe gebracht aan het dashboard. Het jaarlijkse fietstochtje voor de Plat telandsvrouwen afdeling Den Burg is op dinsdag 17 juni. Vertrek van de Ele- mert om half twee. Graag opgeven bij Wil den Haan, 02220-3418, voor tien In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een ruit (175 x 181 cm) van restaurant 't Skuurtje op de hoek Badweg-Boodtlaan in De Koog door onbekenden vernield. Het gebeurde omstreeks 02.00 uur. Een inwoner van Den Burg zette zater dagavond zijn fiets op slot aan de Vo gelenzang. Toen hij 's nachts terug kwam was de fiets weg. Verder zoeken de volgende dag had tot resultaat dat de fiets een stukje verderop werd te ruggevonden, echter zonder slot, pomp, handvaten, koplamp en twee leren fietstassen. Edwin Witte (21) uit Den Hoorn slaag de aan het Conservatorium te Alkmaar voor de Acte Muziekonderwijs A: alge mene muzikale vorming. De opleiding duurde vijf jaar. Volgens een minutieus tijdschema zullen de Texelse muziekkorpsen en drumbands zich morgenavond (woensdag) in nog geen anderhalf uur tijd presenteren tijdens de jaarlijkse Taptoe. Zonder onderbrekingen zijn er eerst afzonderlijke optredens die worden besloten met een massale fina le. Een intermezzo in het programma wordt gevormd door een de monstratie van jeugdvoetballertjes van vier Texelse voetbalclubs, op de onvermijdelijke klanken van de mars Koning Voetbal. Om precies kwart voor acht wordt op de Groeneplaats te Den Burg het sig naal gegeven voor het aanmarcheren van de eerste deelnemers: de drum band en majorettes van de Margaretha Sinclair Band. Zes minuten later is het de beurt aan de Christelijke drumband en muziekkorps Excelsior uit Ooster end. Zij worden gevolgd door de fan farekorpsen KTF (Den Burg) en DEK (Den Hoorn) en tenslotte de Koger drumband Voorwaarts Mars. Om vier minuten over half negen komen de voetballiefhebbers die hun tv-toestel hebben verlaten evengoed aan hun trekken met de demonstratie van on geveer vijftig jeugdvoetballertjes van de verenigingen Texelse Boys, ZDH, De Koog en Oosterend. De voetballer tjes komen op met een feestmars door de gezamenlijke orkesten, onder lei ding van Carla Veeger, tambour-maïtre van KTF. Tijdens de demonstratie (op gezet door jeugdtrainer Jitze Beinte- ma) spelen de orkesten Koning Voet bal, gedirigeerd door Dyo Wassink van KTF. Na tien minuten wordt de afmars ge blazen met „Our Director". Om precies kwart voor negen staan dan inmiddels de majoretten van alle verenigingen klaar (zonder drumbands). Na hun op treden, vijf minuten later, is het tijd voor de finale, een indrukwekkend slot. In de volgorde Voorwaarts Mars, DEK, Excelsior, KTF en Margaretha Sinclair stellen de bands zich voor het raadhuis op en na een roffel en een signaal wordt gezamenlijk het Wilhel mus ten gehore gebracht, onder lei ding van Klaas Modder. Met de afmars wordt het einde van de show om on geveer 21.11 uur bereikt. Zitplaatsen De Taptoe verloopt in de loop der ja ren volgens de ontstane succesformu le. Vorig jaar bevolkten naar schatting 2500 mensen de Groeneplaats en bij redelijk weer zullen dat er dit jaar waarschijnlijk niet veel minder zijn. Aangeraden wordt derhalve vroegtijdig aanwezig te zijn om verzekerd te zijn van een goede plaats. In het bijzonder geldt dit voor ouderen en slecht ter been zijnden. Voor hen die moeilijk lang kunnen staan zijn er banken aan wezig. De Taptoe wordt gehouden on der auspiciën van het Kontaktorgaan voor Zang en Muziek. Net als verleden jaar berust de algehele leiding op het plein bij Dik Haker, die tevens als speaker dienst doet. In geval van re gen wijkt de Taptoe uit naar een dag later, donderdagavond om dezelfde tijd.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7