Cjroen ^imrL-Jexels in het karL, Raad geeft 2.7 miljoen voor passantenhaven Houd Ronde in Texelse handen! Toch meer dan twee booreilanden op rede van Texel? Voldoende liggeld om pachtsom te betalen? Terpstra waarschuwt in raadsvergadering „Spantenbier" voor overdekte manege Vijf bromfietsen uit verkeer genomen Landbouwdag Den Hoorn dit jaar nog groter van opzet Auto tegen de struiken OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.087 VRIJDAG 13 JUNI 1986 Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. jmten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Frans Hopman, Ongeren 7, Den Burg, tel. (02220) 5472. \boradvertenties, abonnementen, etc.: üngeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, gefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr, 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. )e gemeenteraad heeft dinsdagavond unaniem besloten f2.687.065— beschikbaar te stellen voor de aanleg van een achthaven ter plaatse van het voormalige kleidepöt in )udeschild. Het overgrote deel van dit bedrag wordt in de vorm van subsidies terugontvangen van rijk en provincie. Algemeen werd deze passantenha ven die ligplaats biedt aan 240 bo- toegejuicht als toeristische iwaliteitsverbetering, maar er werd ook bezorgdheid geuit over i exploitatie. De investeringsopzet namelijk zodanig dat, na aftrek van de diverse subsidies een onge dekt bedrag van f338.337,— over- ilijft. Dat bedrag zal worden aan getrokken als lening en dat bete- :ent een kapitaalslast van 30.000— per jaar, die de gemeente van de beherende watersportvere niging wil terugontvangen door een bedrag van dezelfde grootte als pacht op te leggen. De wa- ersportvereniging moet het geld lalen uit de liggelden en het staat literaard niet voor 100% vast dat er voldoende boten naar Oude- child zullen komen om zoveel lig geld bij elkaar te krijgen, en verdubbeling van het aantal boot- ivernachtingen is bij het thans voorge- omen tarief nodig om de zaak slui- ■nd te krijgen. Dé PvdA-fraktie liet bij wide van Dirk Terpstra weten ak- eord te kunnen gaan onder voorwaar- dat de tarieven zullen worden op- etrokken als blijkt dat de exploitatie sluitend is, zodat het risico dat es nog meer gemeenschapsgeld aar de jachthaven gaat, wordt itgesloten. rna Eelman-van der Kooi (VVD) wees iphet belang van een zo goed moge- jk beheer van de jachthaven; alleen lan moet aanspraak gemaakt kunnen orden op gemeentegeld. Ate lienstra (CDA) vond de jachthaven Kima voor de Texelse economie, maar reesde dat de exploitatie niet direkt luitend zal kunnen zijn omdat bij vol- adige doorberekening van de jaarlijkse echt in de liggelden, deze liggelden iel eens te hoog zouden kunnen zijn vergelijking met jachthavens elders. .Wat ongedekt blijft moet wórden bij- De groei komt dan hopelijk betalen voor een goed geoutilleerde camping. Barendregt wist de PvdA-fraktie ervan te overtuigen dat de in het raad- voorstel genoemde cijfers ,,hard" zijn. Mocht (bijvoorbeeld) blijken dat de btw niet zal worden terugontvangen, dan komt het college terug bij de raad. Tot aanbesteding wordt trouwens pas overgegaan als er volledige finan ciële zekerheid is wat de investering betreft. Inzake de exploitatie zal men toch bereid moeten zijn enig risico te nemen. De tarieven kunnen eventueel aangepast worden; de bij de wa tersportvereniging in rekening te bren gen pachtsom verlagen leek de we thouder minder verstandig want dat zou een goed beheer niet stimuleren. Afgezien van een subsidie van drie ton, is het financiële risico voor de ge meente nogal beperkt en het is daar om verantwoord om er de nek voor uit te steken. Waarnemend gemeentese cretaris Jim Ie Roux deelde nog mee dat jaarlijks 5% op de haven word't af geschreven. Dat wordt doorberekend in de tarieven zodat een onderhouds- fonds kan worden gevormd. Benoemingen In verband met de samenstelling van de nieuwe gemeenteraad zijn vacatures ontstaan in besturen van diverse be drijven, verenigingen en andere organi saties waarin de gemeente is vertegen woordigd. De raad benoemde dinsdag mensen in een achttal organisaties. In de vergadering van aandeelhouders van de N.V. Luchtvaartterrein werd H. E. Beumkes benoemd en als plaatsver vangster mevr. Huitema-Vos; in de ver gadering van aandeelhouders van de AOT werd D. Terpstra benoemd met als plaatsvervanger G. van der Kooi. In de Raad van commissarissen van de AOT werd D. Schilling als vertegen woordiger van b en w benoemd en J. D. Roeper als vertegenwoordiger van de gemeenteraad. Als bestuurslid van het Medisch Centrum Alkmaar werd mevrouw Krijnen benoemd en als plaatsvervanger H. E. Beumkes. In de vereniging Contact Waddenzeege meenten werd P. Bakker benoemd met als plaatsvervanger A. Rienstra. In het bestuur van de Vleeskeuringskring Den Helder werd P. A. Zegers lid en N. C. Barendregt plaatsvervangend lid. In het bestuur van de Recreatiestichting Vragen )fk Terpstra had meer vraagtekens. Ij informeerde voor wiens rekening et onderhoud komt, of de bij de in hering horende btw (491.535,— met Bkerheïd kan worden terugontvangen of de gehanteerde rentenorm van wel reëel is. Het zwaarst tilde hij chter aan het mogelijke exploitatiete- ortals niet meer dan 15,— per boot er nacht wordt berekend. Hij verlang- daarom dat b en w zouden uitspre- en dat dit tarief eventueel omhoog 3t. Die toezegging deed het colle- Terpstra vond dat de jachtbezitters est wat meer kunnen betalen; als de waliteit van de haven goed is, zal dat een bezwaar zijn, net zo goed als impeerders bereid zijn wat meer te Dirk Terpstra heeft in de raadsver gadering van dinsdagavond zijn on gerustheid vertolkt over bedenkelij ke ontwikkelingen die zich voor doen bij de organisatie van de Ronde om Texel. Volgens hem krijgt de commercie steeds meer greep op het evenement en wor den Texelse medewerkers, die ja renlang bij de succesvolle zeilrace waren betrokken zomaar aan de kant gezet. Terpstra had dat laatste van de betrok kenen zelf vernomen. Het gaat om meerdere, hardwerkende personen die door de wedstrijdleiding niet meer no dig worden geacht en niet meer zijn ingeschakeld zonder dat voor een fat soenlijk bericht of bedankje is gezorgd. Terpstra vond dat een symptoom van de hard-commerciële ontwikkeling die de Ronde doormaakt en hij wilde dat de gemeente zijn invloed aanwendt om de Ronde ,,Texels" te houden. Pe ter Bakker van de PSP bleek er ook zo over te denken. Vorig jaar wees hij al op tendensen met een volgens hem kwalijk karakter. Bakker deed nu zelfs het voorstei om de gemeente te laten participeren in de ronde-organisatie om op deze manier van enige invloed ver zekerd te zijn. Voor dat laatste voelde Het hoogste punt is bereikt, dus kan er worden getoast. de burgemeester weinig. Hij vond dat de Ronde een particulier initiatief moet blijven, maar wilde de opmerkingen wel doorgeven aan de organisatie. Garantie De Ronde kwam in de raad ter sprake naar aanleiding van het verzoek om een gemeentelijke garantstelling van ƒ10.000,— voor het geval het evene ment verlies zou opleveren. Vorig jaar is dat ook gebeurd. Gerbrand Poster uitte zijn enthousi asme voor de Ronde, waar ook dit jaar een enorm „uitstralingseffect" van uit gaat. De. zaterdagbijlage van De Tele graaf was helemaal aan dit waterspor tevenement gewijd; een prachtig stuk promotie van Texel. Poster had lof voor de snelle schoonmaakactie die het strand de afgelopen week onder ging, nadat het overdekt was geweest door een vieze laag aangespoeld schuim. Jan van Asselt betreurde het dat het garantieverzoek door de organisatie te laat is ingediend; vorig jaar was dat ook het geval. Verder vond hij het meer voor de hand liggend dat de stichting Texelpromotie een dergelijke garantie zou geven inplaats van de ge meente. Het gaat immers om een pro motionele activiteit? werd mevrouw T. Krijnen gekozen en in het bestuur van de Woningbouwve reniging werd D. F. G. Schilling als lid benoemd en burgemeester A. Schip per als plaatsvervangend lid. Alle ge noemde mensen werden met zeer rui me meerderheid van stemmen geko zen. Alleen bij de benoeming van ge meentelijke bestuurders van de wo ningbouwvereniging was dat niet het geval, want Terpstra liet weten het niet juist te vinden dat Daan Schilling als wethouder van volkshuisvesting in het bestuur van de woningbouwvereniging zit. De gemeente heeft een toezicht houdende taak en moet zich onafhan kelijk kunnen opstellen. De PvdA- stemmen werden daarom op Roeper en Beumkes uitgebracht. Naar aanleiding van het voorstel om een crediet van ƒ100.000,— beschikbar te stellen voor extra onderhoud aan de Nieuwlanderweg, deed Gerbrand Poster het voorstel om bij de uitvoe ring van het werk meteen de gevaarlij ke fietsoversteek ter hoogte van Po mona te veranderen. Wethouder Schil ling vond het een goede suggestie. Na het fatale ongeluk dat daar is gebeurd was gemeentewerken al gevraagd een veiliger situatie te bedenken. „We zul len dat nu oprakelen". De raad trok ƒ18.000,— uit voor snel- heidsbeperkende voorzieningen op het kruispunt Witteweg-Rommelpot in Den Hoorn, zodat een eind komt aan het met hoge snelheid binnenrijden van Den Hoorn. De beste oplossing (het maken van een T-kruising zoals op het punt Hoornderweg-Kleiweg-Diek) is niet mogelijk omdat daarvoor grond nodig is die de betreffende eigenaar niet wil verkopen. De nu gekozen oplossing is het vervangen van de as- faltverharding op het kruispunt door klinkers, gecombineerd met visueel versmallende trottoirbanden. Drempels gevaarlijk? Riet Huitema van het CDA waar schuwde naar aanleiding daarvan in het algemeen tegen het maken van verkeersdrempels. Volgens haar geven Zes weken nadat door het planten van jonge boompjes het sein voor de bouw werd gegeven, is het hoogste punt van de nieuwe mane ge bereikt. Woensdagmiddag kon de vlag in top worden gehesen en stroomde het „spantenbier". Opmerkelijk is dat het toch 8/2 meter hoge gebouw totaal aan het oog wordt onttrokken door de bomensin- gels rondom het terrein aan de Aken- buurtsweg. Pas bij het voorbijrijden wordt het werk zichtbaar. Tot eind au gustus duurt het nog zeker voordat er sprake is van een compleet gebouw, dat een oppervlakte van 48,50 bij 26,26 meter beslaat. Momenteel staan er zeven spanten overeind en komen er voor het weekend nog drie bij. De spanten zijn in eigen bedrijf vervaar digd door de firma Dros, die ook het grond- en straatwerk voor rekening neemt. Het metsel- en timmerwerk is in handen van Jelmer Miedema. Het gebouw zal onder meer worden afge werkt met zo goed als nieuwe deuren van een KLM-hangar. In het gebouw is de meeste ruimte bestemd voor de „binnenbak", de feitelijke overdekte manege. Voorts komt er een één me ter hoger gelegen foyer, waar ruimte is voor toeschouwers, een entreehal en langs de zijmuren stallingen voor de paarden. De stichting Overdekte Ma nege streeft ernaar het gebouw ook voor andere doeleinden te kunnen aanwenden. Het complex in aanbouw staat op een hectare groot terrein, waarop inmiddels een grote buitenbak (25 bij 50 meter) is aangelegd. Hiervan wordt zeer druk gebruik gemaakt. De bak is voorzien van wadzand, dat een grove korrel heeft en daardoor goed water doorlatend is, zodat het zand rul blijft. Voorts wordt een kleinere (20 bij 40 meter) springbak aangelegd, een parkeerterrein en een veld voor het aangespannen paard. die drempels met name in Oudeschild veel narigheid voor fietsers. Er waren zelfs ongelukken gebeurd. Schilling ge loofde het nauwelijks. Hij had verno men dat men in Oudeschild tevreden is over het verkeersafremmende effect, maar van ongelukken had hij nooit ge hoord. Hij zou er zich echter in verdie- pem De burgemeester was blijkbaar ook niet zo enthousiast van verkeers drempels. „Het is net als aspirientjes: ze helpen even, maar genezen niet". De politie heeft woensdag bij een ver keerscontrole op diverse plaatsen op Texel maar liefst vijf bromfietsen uit het verkeer genomen omdat ze waren opgevoerd. De eigenaars zijn ze voor lopig kwijt. De gemeente Den Helder gaat toch niet akkoord met het door de ge meente Texel geboden compromis inzake het meningsverschil over het „parkeren" van booreilanden nabij de Texelse kust. Volgens dit compromis zouden maximaal twee booreilanden voor maximaal twee maanden toelaatbaar zijn en deze termijn zou in dringende gevallen met maximaal twee maanden ver lengd kunnen worden. Den Helder wil echter vier, vijf of zes boorei landen kunnen parkeren. Deze teleurstellende mededeling deed wethouder Daan Schilling in de raads vergadering toen daar het bestem mingsplan voor het waddengebied moest worden vastgesteld. Op voorstel van het college ging de vaststelling evengoed door met daarin opgenomen het door Texel geboden compromis. Dat betekende dat het bezwaar dat Den Helder tegen het totale parkeer verbod had ingediend, gedeeltelijk ge grond werd verklaard, maar het bete kent ook dat dit geschilpunt op hoger niveau verder zal worden uitgevochten, als Den Helder tenminste in beroep gaat bij de provincie. Schilling zei goe de hoop te hebben dat de hogere overheden begrip hebben voor het standpunt van Texel. Men zal de twee toegestane booreilanden eerder teveel dan te weinig vinden. Het bestemmingsplan werd daarop zonder stemming vastgesteld. Zoals bekend is het een gezamenlijk, uniform bestemmingsplan van de vijf wadde neilanden en Wieringen. Het is ver vaardigd op de afdeling ruimtelijke or dening van de gemeente Texel. Die le verde daarmee een prestatie van for maat tegen lage kosten. Zou men het werk aan een gespecialiseerd bureau hebben overgelaten dan zou er veel meer geld mee gemoeid zijn geweest. Overigens moet nog worden afge wacht hoe het plan in de andere be trokken gemeenten wordt ontvangen. In Den Hoorn wordt dit jaar we derom een landbouwdag gehou den. Deze vorig jaar zeer succes volle manifestatie, waarop agra risch Texel zich presenteerde, zal deze zomer nog uitgebreider zijn dan in 1985. Zo wordt de vierjaar lijkse keuring van Texelse koeien door de Vereniging voor Veehoude rij Belangen nu in Den Hoorn ge houden. De datum is donderdag 31 juli. Het Texelse Schapen Stamboek Noord-Holland verzorgt een keuring van alle fokvee. Normaliter,komt uit sluitend geregistreerd stamboekvee voor keuring in aanmerking. Van het niet-stamboekvee zullen alleen vrouwe lijke dieren worden gekeurd. Deze week krijgen alle veehouders hierover een brief in de bus. Tijdens de landbouwdag -van 's mor gens tot 's avonds half negen- worden elk uur keuringen uitgevoerd, van zo wel gebruiks- als hobbyvee. Aan het eind van de dag worden in deze twee categorieën de officiële dagkampioe nen bekend gemaakt. Gekeurd worden onder meer witte en dwerggeiten, kleinvee van Kotex-leden en vogels van Op Eigen Wieken. Voorts is er in samenwerking met de Vrienden van het Paard een concours hippique. Voorts zijn er demonstraties van landbouwmachines- en methoden. Door het hele dorp staan kraampjes. Bedrijven in de agrarische sector kun nen zich nog aanmelden voor een standplaats. Woensdagmiddag reed in een flauwe bocht van het Mienterglop bij De Koog een auto tegen de bermstruiken; de wagen liep daardoor schade op. De 34-jarige bestuurder uit De Koog moest uitwijken voor een tegemoetko mende wagen, bestuurd door een 46-jarige Rotterdammer. Deze had wel gezien dat er op de smalle weg te wei nig ruimte voor veilig passeren was, maar week niet uit omdat hij schade vreesde als gevolg van de scherpe wegkant.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1