LBO Texel is geen „restschool" meer Vernieuwingen camping Loodsmansduin op til Zaterdag eerste rommeltjesmarkt Klippertje op dijk Tassen dijk en duinenrij Dubbeldik Parkeerplaats vergeten FAMILIEBERICHTEN Directeur N. van der Weide bij diploma-uitreiking: Cursus creatief taalgebruik in Den Burg De diploma-uitreiking in de Burgemeester De Koning-ha! in volle gang. Afdeling Textiele Werkvormen: Monique den Braven, Petrina Groen, Petra van Heerwaarden, Erna Koop man, Margo Maas, Evelien Schraag, Helga Bruin, Joke Geertsema, Mariët- te Hoedjes en Sandra Wetsteen. Afdeling Verkooppraktijk: Natalie van den Berg, Colette Boks, Marjan Brouwer, Janien de Bruijn, Sa- bina de Feijter, Sophie Herweijer, Edith Keyser, Justine Kikkert, Gonny Mets, Marjon Mulder, Theo Plaatsman, Mar- gret Prins, Diana Ris, Eliza Schuyl, Ni cole Smit, Poulin Verhagen, Jacco Vinke, Caroline Wetenkamp, donja Witte en Mariska Witte. Booglassen Dinsdag 17 juni was de diploma uitreiking van de geïntegreerde avond cursus booglassen voor gevorderden en beginners. De geslaagden zijn: N.N.J. Barhorst, M. Caspers, R. Mee- dendorp, R.H. Venneman, G. Vlaming, J.W. de Wit en T.N. Witte. De geslaagden van de avondcursus MIG/MAG lassen zijn: A. Barhorst, J.C. Dijker, R. van der Heide, J.A.M. van de Kamp, J.C.M. Smit en H.J.F.M. Soyer. der aantrekkelijke duinen betekenen een mindere aantrekkingskracht op kampeerders. Wethouder Schilling deed een beroep om vooral zuinig te zijn op wat er nu staat. ,,Het is een heel gemartel geweest om bijvoorbeeld de bosjes daar te laten groeien tot de huidige hoogte. Dit fantastische terrein moet zijn gewaarborgd." Kwaliteit PSP-er Peter Bakker hoopte dat het kijkduin behouden zou blijven en kon zich verder prima in het plan vinden. Hij constateerde met genoegen dat de RST weer op haar oude doelstellingen terugkeert, zodat de kwaliteit in de kampeersector wordt verhoogd. Jan van Asselt (Texels Belang) had alleen bedenkingen over de verkeerssituatie KLifRommelpot, ,,een gevaarlijke hoek". Schilling was het met hem eens, maar stelde tevens dat dit voor de camping de enige ontsluitingsmo gelijkheid is. Aan de Mokweg (waar de jongerencamping wordt gehuisvest) komt nog wel een fietsenuitgang. Met de plannen houden zich het Texelse architectenbureau Alkema en een land schapsarchitect van de overkant bezig. Voorts werd in de vergadering gedis cussieerd over de toekomst van de bij drageregeling Oude Land van Texel. Hierbij gaat het erom of de gemeente het beleid om gebouwen landschappe lijk in te passen en daarvoor subsidie te verstrekken, moet voortzetten. Van Asselt reageerde afwijzend: ,,De bijdrageregeling is op deze wijze niet te handhaven, want rijk en provincie zijn schromelijk in gebreke gebleven. De provincie heeft wel de mond vol over instandhouding van cultuur historisch landschap, maar betalen ho maar. De gemeente heeft telkens veel meer moeten uitgeven dan de af gesproken 725.000,—, terwijl de provin cie over vijf jaar totaal slechts 715.000,— betaalde, een fooitje." Vrijwillig Van Asselt wenst pas verdere uitwer king van de plannen als hij meer inza ge heeft in de bijdragen van de hogere overheid. De andere commissieleden willen daar niet het te voeren gemeen telijk beleid van laten afhangen en stemden in met verdere uitwerking. Die nieuwe plannen komen er op neer dat de gemeente niet meer dwingend aanpassingen kan opleggen, maar dat dit voortaan op vrijwillige basis ge beurt. De voorzitter van de adviescom missie bijdrageregeling oude land, P. C. Hin, dacht dat dit geen probleem zou zijn, omdat door de goede wer king de laatste jaren is gebleken dat het publieke vertrouwen in de ambte narij is gegroeid. Commissielid Hans Roeper (PvdA) vroeg zich af of stimu leren evengoed noodzakelijk is. „An ders vrees ik voor een vroegtijdige dood van de regeling en dat zou zon de zijn." De straatjes rondom de Nederlands Hervormde kerk van Oosterend zul len komende zomer weer viermaal vol staan met kraampjes voor de bekende rommeltjesmarkt. Volgens organisator Kees Oosterhof is het aanbod dit jaar groter dan ooit: ,,We hebben al een hele schuur vol". De eerste markt staat voor zaterdag op het programma. De eigenlijke rommeltjesmarkten wor den voorafgegaan door kindervlooien markten in de Verlorenkost van 10.00 tot 12.00 uur. Tevens is de verkoop van versgebakken vis al aan de gang. Om 13.00 uur start de verkoop van „rommeltjes", waaronder vaak nog verrassend goede spullen. Er geldt „wie het eerst komt, die het eerst maalt", dus wie gericht wil kopen moet zorgen snel aanwezig te zijn. Wie naast hetgeen grijpt dat hij of zij op het oog heeft, hoeft niet persé met lege handen de markt te verlaten. Er kan namelijk worden meegedaan aan een prijsvraag waarbij de waarde van een mand boodschappen moet worden geraden. Voorts zijn er attracties voor kinderen, een rad van avontuur en op tredens van de rommeltjesmarktkapel. Een klipperjachtje liep donderdag avond tegen de Waddenzeedijk hal verwege Oudeschild. Het scheepje kon spoedig met een vlet van ha venmeester Willem Welbie worden vlotgetrokken en de Oudeschilder haven binnenvaren. Het vertoonde geen lek, maar wel bleek het grootzeil beschadigd. Het klippertje, (thuishaven Schelling- woude) met aan boord een man van middelbare leeftijd en twee vrouwen, was op weg naar Oudeschild. Doordat de wind en tij gunstig waren werden de zeilen ruim voor het binnenvaren van de haven gestreken. De situatie bleek niet goed ingeschat, zodat werd geprobeerd de motor te starten. Dit mislukte, evenals het werpen van het anker. Het klippertje kwam te dicht bij de kant en liep tenslotte op de stort - berm van de dijk. De negen meter lan ge, 42 pk-vlet van Welbie, met stuur man Jim Ie Roux, kwam als eerste te hulp en wist het klippertje in één po ging uit de benarde positie te bevrij den. Hulp van sleepbootjes van de fir ma Daalder en de „Elisabeth" van Leo Visser was daardoor niet meer noodzakelijk. door Klaas Bonne Het laatste vleugje romantiek Dat moest er aan geloven Wij gaan nu met de hakkepuf Toch eindelijk naar boven Want we moesten onze huid Toch beter gaan verkopen Dus trekken wij nu ieder uur Een blik met auto's open En de strijdbijl van het ja en nee Verdwijnt nu onder water En wacht daar in het brakke zand Op de een of andere flater En Jan, de oude Tesse/aar Zit mokkend op een bolder En fiend dat dubbeldeks gedoe Nog steeds je reinste kolder En het zit hem nog tot hier Dat hij heeft moeten zwichten Maar hij stopt toch plichtsgetrouw Voor al die knipperlichten Daar wacht hij op het groene licht Met zijn voet bij de pedalen En snapt nog steeds niet hoe die li Het in hun harses halen Hij wenst de scheppers van dit plan Een enkele reis den hemel Maar 't is waar, die ouwe Jan Was a/tied al een zemel Dus gaan we dan toch dubbeldik Vanaf en naar Den Helder En hoe het was gaat naar 't archief In de bedompte kelder. Zondag had een 81-jarige Duitser zijn auto geparkeerd in de Jon kerstraat. Toen hij de wagen later wilde ophalen vergiste hij zich in de plek en liep naar De Zes. De wagen stond daar dus niet en de eigenaar was ervan overtuigd dat hij was gestolen. Hij deed aangifte bij de politie en had ook al de dat ders op het oog: een groepje mo torrijders. De politie maakte met de bejaarde toerist een ronde waarbij de wagen spoedig werd teruggevonden, nog keurig op de plaats aan de Jonkerstraat. Op 22 juni overleed onze lieve vader en opa Jan Gerrit Dekker op de leeftijd van 86 jaar. Wij zijn bedroefd om zijn heengaan, maar dank baar, dat hem verder lijden is bespaard. Texel: J. W. Dekker M. Dekker-Wafelbakker Daléa en Wim Esmeralda Veghel: J. J. Feenstra-Dekker Corinne Marianne Karen Lex Texel, 22 juni 1986. Correspondentie-adres: Bernhardlaan 166, 1791 XJ Den Burg. Een korte rouwdienst zal worden gehouden op donderdag 26 juni om 11.00 uur in het crematori um te Schagen, Haringhuizerweg 3. Gelegenheid tot condoleren is er op woensdag 25 juni van 19.30 tot 20.30 uur in de Doopsge zinde kerk, Kogerstraat 17a te Den Burg en na de crematieplechtigheid in het crematorium. PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 24 JUNI AnSD/3 Vroeger hoorde je vaak dat het LBO een restschool was. Daar gingen de kinderen heen die voor iets anders te stom waren. Maar nu komt 55% van alle leerlingen die de basi- schooi verlaten, naar het Texelse beroepsonderwijs. Kun je dan nog spreken van een restschool Aldus directeur Nico van der Weide van het LBO Texel, vrijdagavond in zijn feestrede ter gelegenheid van de uitreiking van de diploma's aan de geslaagde leerlingen. Van de 106 leer lingen die aan de examens deelnamen, slaagden er 94. Van de 12 gezakten hebben er twee herexamen kunnen doen, maar daarvan is de uitslag nog niet bekend. Traditiegeterouw had de diploma uitreiking plaats in de Burgemeester De Koninghal tijdens een feestelijke bijeenkomst van leerlingen, leerkrach ten en bestuur, ouders en andere ge nodigden. Er was muzikale omlijsting van de boerenkapel (het „Texels agra risch orkest") onder leiding van Jan Wieten, er werden drankjes en hapjes geserveerd, Jaap Dros bracht met een aantal eerste klas-leerlingen feestliede ren, er was een bijzondere demonstra tie van de turnselectie onder leiding van Lidy Medema en tot slot werd weer de traditionele LBO-hymne op de wijze van Land of Hope and Glory. Wij kosten alleen maar In zijn feestrede zette directeur Van der Weide zich dus af tegen het on gunstige vooroordeel dat bestond je gens het Lager Beroepsonderwijs en jegens de leerlingen die het aflevert. Hij richtte zich daarbij ook tot de leer lingen zelf en drukte hen op het hart dat zij allerminst minderwaardig zijn in vergelijking met leerlingen van „hoge re" onderwijsinstituten. „Jullie zijn be langrijk voor de Nederlandse econo mie. Jullie zullen de produkten moeten maken, waarmee de centen voor de Nederlandse kas moeten worden bin nengebracht. Wij, mensen met witte boorden, kosten alleen maar". Met voldoening constateerde Van der Wei de dat de tijd voorbij is dat er alleen maar waardering was voor de mensen met een theoretische studie. Mernsen die een vak hebben geleerd worden nu ook gewaardeerd en dat is er mogelijk medeoorzaak van dat de belangstelling voor het LBO toeneemt. Van der Wei de vond echter ook dat de geslaagde leerlingen die daartoe in staat en in de gelegenheid zijn verder moeten leren en dat zij dus nog een paar jaar Vrijdag 5 september gaat in Den Burg een cursus creatief taalgebruik" van start. Deze bestaat uit tien wekelijkse bijeenkomsten en wordt gegeven door Tiny Beemsterboer. Er worden gerichte schrijfopdrachten gegeven die de cur sisten groepsgewijs uitvoeren en de cursus wordt afgesloten met het geza- melijk maken van een boekje. De kosten bedragen 7100,—. De cur susleidster zelf zegt er het volgende over: „Deze cursus is geschikt voor zowel mooipraters als krompraters, voor schoonschrijvers als potloodbij- ters". Opgeven kan bij: Agna Oskam 02220-2185 of Tiny Beemsterboer 02207-14347. weerstand moeten bieden aan de „ver leiding van het grote geld". Rampjaar Van der Weide sprak zijn waardering uit over de inzet die de leerkrachten hebben betracht. Ze hebben het niet makkelijk gehad. Meer dan ooit wer den leerkrachten door ziekte voor kor te of langere tijd uitgeschakeld („Het was een rampjaar") en er moest dus erg veel ingevallen, waargenomen en geïmproviseerd worden. De directeur rekende ook af met het ongunstige oordeel dat het publiek heeft over het LBO A-diploma. Hij legde uit dat de eisen waaraan een A-leerling moet vol doen, helemaal niet zoveel geringer zijn dan bij de B-leerlingen en verklaar de dat de school ook trots is op de A- leerlingen. Namens het bestuur werd het woord gevoerd door mevrouw E.F. de Leeuw- Bakker. Zij feliciteerde de geslaagden en ook de ouders die bewust of onbe wust hun steentje hebben bijgedragen aan het succes van hun zoon of doch ter. Zij ging ervan uit dat iedereen blij was eindelijk verlost te zijn van die rot school, maar voorspelde dat haast al len later nog wel eens met waardering aan diezelfde school zullen terugden ken. Ze vond dat het diploma niet moest worden gezien als een eind maar als een nieuw begin, zowel voor diegenen die gaan werken als de leer lingen die verder gaan leren. Namens de oudervereniging wenste de heer B. Bos de geslaagden geluk met het behalen van het eindresultaat en hij had een pluim voor de directie, leerkrachten en het andere personeel van de school wegens de grote inzet onder soms moeilijke omstandigheden. Over deze nog in een vroeg stadium verkerende plannen werd op informerende wijze gesproken in de raadscommissie voor ruimtelijke orde ning en huisvestingsbeleid (ROH). De bebouwing op het terrein (bij de in gang - onder meer een beheerderswo ning) voldoet op onderdelen (goot- hoogte en dakhelling) niet aan bepalin gen in het bestemmingsplan buitenge bied. De commissie stemde er mee in via een artikel 19 procedure een wijzi ging van het bestemmingsplan te reali seren, zodat de gemeente met de ver dere uitwerking van de plannen kan doorgaan. De vervangende voorzienin gen dienen op vrij korte termijn te zijn gerealiseerd: voorjaar 1987 is de bedoeling. Bij de verlenging van de erfpachtove- De geslaagden verschenen in klasse- volgorde één voor één op het toneel om het diploma te ontvangen uit han den van hun klasseleerkracht. Direc teur Van der Weide gaf de cijferlijst en andere bescheiden. Mevrouw De Leeuw-Bakker gaf het afscheidsboek, de heer Bos van de oudervereniging gaf de omslag voor het bewaren van het diploma en leerkracht W. Huizinga gaf alle geslaagden een bloemetje en de geslaagden van klas H4(verzorgende beroepen) kregen uit handen van mevrouw T. Troost-Lap ook nog het jeugd EHBO-getuigschrift. De namen van de geslaagden: Afdeling Bouwkunde: Leo Beekhuis, Dennis Beumkes, Jan Jacob de Jong, Martin de Ridder, Dennis Saai, Menno Koorn, Robbert Visser, Carlo Bos, Kees Burgman, Marco Dijker, André Eelman, Jan van der Star, Martin Daalder, Wout Koop- mans, Eddy Maas en Hendrik de Vries.. Afdeling Huishoudkunde: Linda Betsema, Irma de Boer, Nadine Charbonnier, Diana Dijker, Petra Eel man, Tineke Eelman, Ellen Eldering, Jackelien Flisijn, Joke de Goede, Da- niela van Hoorn, Shirley van der Meu- len, Ivonne de Porto, Marjanka Trap, Sandra Witte en Trudy Wuis. Afdeling Landbouw: Leendert Bouthoorn, Monique de Jon ge, Constantijn Koorn, Martine Kra- menr. Marcel van der Sar, Peter Stolk, Marco Witte, Hans van Exel, Anita Paagman, Tijmen de Wit, Sandra Zegers. Afdeling Metaal: Marco van Dompselaar, Arthur Hutjes, Nanning Kikkert, Michael Kortenhoeven, Ewald Lap, Edwin Leijstral, Michael Rüngs, Martin Troost, Harry Slaman, Albert Jan Buijsman, Romein Dros, Jerry van Heerwaarden, Erik Kalf, Ar jan Kooger, Danny Siebeling, Niels Vinke, Klaas Jan van der Vis, Peter Weijers, Bert de Ridder en Jan Zijm. reenkomst is de RST met Staatsbosbe heer overeengekomen dat zo'n 15 hec tare van de huidige camping aan de staat worden teruggegeven. Dat be treft het deel dat zich het meest naar het strand toe bevindt. Hier bevinden zich onder meer de hoge duin met restaurant en RST-gebouwen alsmede een aantal bunkers. Gevolgen zijn on der meer nieuwe toegangsweg (Rom melpot), de aanleg van een speelveld je, een andere indeling van de cam ping en een intensiever gebruik, waar voor enkele duinen zullen worden af gevlakt. Volgens de uitleg van één der op de vergadering aanwezige ambtena ren ruimtelijke ordening, zal de laatst genoemde wijziging zo beperkt moge lijk blijven, mede omdat de RST zich anders in de eigen vingers snijdt. Min- De Recreatiestichting Texel (RST) heeft een aantal veranderingen van een van haar kampeerterreinen. Loodsmansduin, op het oog. Een deel van het 50 hectare grote duingebied zal worden afgestaan, maar het andere deel wordt geïntensiveerd en verrijkt met nieuwe voorzieningen alsmede een beperkte nieuwbouw. Het duinlandschap zal zo weinig mogelijk worden aangetast en het aantal slaapplaatsen blijft gelijk. Een belangrijke dag was het gisteren ook voor directeur Piet Evers en zijn personeel van Rebotex b.v. Vlakbij de aanlegmrichtmg van Helder opende hij met een hapje en een drankje voor de passanten zijn nieuwe verkooppunt van patat, kroketten, broodjes paling en ande re kleine etenswaren. Het verkooppunt is ondergebracht in een vast goed geoutilleerd gebouw met een oppervlakte van acht bij vier meter. Rebotex heeft het bedrijf overgenomen van Cor Ruurs die jarenlang met een mobiele kraam op de Helderse veerhaven heeft gestaan. Ruurs stopte ermee om gezondheidsredenen en ook omdat hij inzake het vervolgen van zijn activiteiten op het gewijzigde haventerrein geen overeenstemming kon krijgen met rijkswaterstaat. Rebotex, die ook de horeca-exploitatie in de salons op de veerboten in handen heeft, had de laatste tijd een verkoopwagen bij de Helderse noodfuik in gebruik. Ook in het definitieve verkooppunt zwaait Peter Novak de scepter.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2