"(tijgend aantal deelnemers in wandelronde Texla: eerste homeruns Opgave lammerenmarkt Crossloop De Koog: Duitser klopt Goënga A.V. Texel houdt driekampwedstrijden Gezelligheidsrit paardenvrienden Boks/Van Zon winnaars Cocksdorp-Paal 17 v.v. Ronde-reportage op 4 juli Eerste geslaagden basiszwemdiploma wsÊKMmmSmzèi varen n LsDAG 24 JUNI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Ivveer een ronje Texel; nu te voet. Wandelsportvereniging 't oüden Boltje hield zaterdag voor de zestiende maal de andelronde van Texel. Hoewel het parcours lastig en lang groeide het aantal deelnemers in verglijking met vorig jaar evig, van 143 naar 171. Toen om half acht zaterdagavond de gtste deelnemer terug was op de veerhaven, kon de organi satie terugkijken op een geslaagde dag. orde zestig kilometer wandelen or zand en over asfalt hadden zich [(wandelaars aangemeld. Zeven lamen niet opdagen en twee vielen uit voordat ze een stap hadden ge- Ql jn, beiden op advies van de dokter. Y n het totaal aantal wandelaars dat q nongeveer 07.00 uur vertrok uit het bloc so wachtlokaal bij de boot waren er atie Texelaar. De anderen kwamen me- i ideels met de eerste boot naar het 25 »d. I ieerste kilometers over de Hors wa- in vorige jaren bijzonder zwaar. Het I® Ie zand deed menige wandelaar de «dal snel in de schoenen zakken, ndaar dat deze keer op de moei- j ite plekken hooi was neergelegd, jwel tijdens de tocht bleek dat het se zand alleszins meeviel. Mevrouw T Engwerda uit Emmeloord, die de ht voor de tweede keer liep, stapte ia enkele kilometers op ongelukkige - ;ein een kuil die schuil ging onder ihooi. Ze werd door leden van de 26|, anisatie naar een dokter in De Bksdorp gebracht en die konstateer- lat haar enkelbanden waren „ver loven". Ze reed de rest van de ht, die ze vorig jaar wel voltooide, ein de auto. Nadat gebleken was het zand van de Hors meeviel was een tegenvaller dat het overige Iand slecht te belopen was. Het arde" gedeelte, waarop het anders na wandelen is, bleek te vochtig en snu bijna drassig. De voeten zak- tereen paar centimeter in weg. Te- ar daar de wind noord was en on- won koud, was de eerste helft van •onde voor velen een harde dobber, erom maakte bijna iedereen dank- gebruik van de mogelijkheid om 17 een kop koffie te drinken, het zover was moest een van de mm deelnemers afhaken omdat hij Irieen kwal was uitgegeleden. Een ide weinigen die geen gebruik van de mogelijkheden tot uit- tig kilometer een aangename wande ling, hoewel de vermoeidheid steeds duidelijker van de gezichten viel af te lezen. Maxium snelheid Ik heb alle Texelaars verslagen!" riep Theo Koenis toen hij als eerste op de veerhaventerrein arriveerde. De opval lend grijze 34-jarige man uit Hoorn had de zestig kilometer haast snelwande lend afgelegd, een sport die hij inder daad zo nu en dan beoefent. De wandelronde is echter geen wedstrijd, hoe graag Theo Koenis de eilanders ook verslaat. Volgens de aan kondiging geldt op het wandelparcours zelfs een maxiumsnelheid van zeve- nenhalve kilometer per uur. Dat wist Koenis heel goed, want hij liep de ron de al voor de tiende keer in successie, en ontving van het bestuur van 't Gouden Boltje een standaard met daarop een madaille. En dus geen be keuring voor te hard wandelen. De wandelaars J. van den Berg uit Delft en C.P. Dietrich uit Lunteren waren de enigen, die voor de zestiende maal meededen. Samenwerking De inspanning werd zaterdag niet al leen door de wandelaars geleverd. Hun tocht werd mogelijk gemaakt door de samenwerking van velen. In totaal zo'n vijfentwintig mensen waren in de weer. Het Rode Kruis, met acht vrijwilligsters vertegenwoordigd, Rijkswaterstaat, met jeeps over het strand rijdend en voor deze keer als uitvoerend bouwbe drijf verantwoordelijk voor de brug- constructie over de moeilijk doorwaad bare plaats bij de Slufter. De leden van Scouting Texel, die een tent bouwden, werkten mee en niet te vergeten de sponsors: Albert Heyn en de firma Halsema. Voor het bestuur van 't Gou den Boltje begint de organisatie van de ronde al in februari, als het aan de Bakker (63) heeft het v r geflikt. Hij blééf lopen. »n, was de 63 jarige Han Bakker Oen Burg die, zo getuigden enkele Iiewandelaars, aan èèn stuk door Hij is de oudste deelnemer aan de 1e. Bij De Cocksdorp bleken reeds l mensen te zijn uitgevallen. De de wind bezorgde vele wandelaars fkrampen, ook al omdat sommigen I'Oortvarend van start waren ge il. Volgens Ben Roest, van het luur van 't Gouden Boltje, lopen de - delaars der eerste helft gemiddeld fêsenhalve kilometer per uur, ter- ze blij mogen zijn als ze het stuk IOudeschild naar 't Horntje er drie Het Rode Kruis had in het hoge Hen werk genoeg aan het door ben en verbinden van blaren. Enke- zo verstandig geweest hun vooraf strak in het verband te Het weer had zich tot dus- zij sombere kant laten zien, de grote groep wandelaars de dijk langs de Wadden tent van Scouting Texel van Albert Heyn verzorgde ver werd voorzien, brak de zon at maakte van de laatste twin- wandelverenigingen van de overkant een circulaire stuurt met het reglement van de ronde en de datum waarop hij gehouden wordt. De datum is elk jaar anders en hangt af van de waterstand op het moment dat al de wandelaars de Slufter bereiken moet het daar laagwater zijn. De Texelse ronde valt niet onder restrictie van de Nederland se wandelbond, omdat de afstand te groot is. Populiar De maximum afstand voor de wandel- bond om in één dag af te leggen is Veehouders die zich nog niet hebben aangemeld voor de lammerenmarkt op de ,,Dag van het schaap" met de fol klore op woensdag 16 juli kunnen zich voor opgave en verdere informatie wenden tot Gert Coevert, telefoon 02220-5118. Ook als men het aantal te verhandelen dieren nog niet heeft ge meld, kan dit langs deze weg geschieden. veertig kilometer. Toch is de ronde van het eiland zo populiar dat menig wan delaar van de overkant er andere wan deltochten voor laat schieten. Dit komt volgens Ben Roest voornamelijk door het afwisselende karakter van de tocht. ,,Waar anders in Nederland kun je een ronde bieden die voor de helft uit strand en voor de helft uit dijk bestaat?" En het bestuurslid beant woordt die vraag zelf: „Nergens toch! bovendien hébben we de langste een- dagswandeling van Nederland, en dat is voor veel mensen een uitdaging, ze willen iets aan zichzelf bewijzen". De vijftienjarige zoon van Roest bewees samen met een leeftijdgenoot dat ook jeugdige wandelaars de tocht kunnen volbrengen. Gezondheidsverklaring Voorwaarde om mee te mogen lopen is een door de huisarts afgegeven ge zondheidsverklaring. de ronde vergt veel van het menselijk gestel, maar ook weer niet zóveel dat een volledige sportkeuring nodig is. enkele artsen op Texel begrepen niet dat ze slechts hoefden te verklaren dat de „patiënt" wel of geen hoge bloeddruk had, en weigerden de gezondheidsverklaring. Dit dwong mensen, die van zichzelf De lange afstand wandelaars uit Leeuwarden nemen een hindernis op de dijk bij De Cocksdorp. wisten dat ze gezond waren, bij de start van de ronde een zogenaamde ei gen verklaring op te maken, waarop eventuele gebreken moesten worden vermeld. Dit om grote problemen on derweg te voorkomen, wanneer bij voorbeeld diabetici hulp nodig zouden hebben. De organisatie wil een drin gend beroep doen op de Texelse art sen voortaan die gezondheidsverklaring te verstrekken wanneer mensen daar om vragen. Mensen van de overkant kennen die problemen niet. Werkdag Toen de laatste wandelaars na twaalf- enhalf uur doorzetten om 19.30 uur neerploften in het TESO-wachtlokaal en hun medaille met lintje ontvingen zat er voor het bestuur van 't Gouden Boltje een aangename werkdag op. Een dag zonder grote tegenslagen, dankzij de perfect gesmeerde organisa tie, waarin Roest zelf vervangen werd door zijn vrouw Afke omdat hij voor één keer zelf de ronde liep. Twee heren uit Den Burg waren hekkesluiters. Hier helpt de één de ander bij het ontspannen van de spieren, bij de brug in De Slufter. De Texla-teams behaalden dit weekeinde het maximale aantal wedstrijd- punten. De senioren sloegen bovendien in de „double header" tegen Alc- maria Victrix de eerste drie homeruns van dit seizoen. Peter Agter (2 keer) en Pepijn Wittop Koning waren de mannen van de „lange bal". Vooral in de jeugdwedstrijd heeft het land geduurd, voordat de winst binnen was. Texla ging opnieuw slecht van start. Herons uit Heerhugowaard bleek een goede aanval te hebben en open de met een aantal honkslagen. Texla stelde daar matig veldspel tegenover. Er werden een paar vangkansen ge mist terwijl het team als geheel scherpte miste. Aanvallend produceer den de Texelaars maar één honkslag en verder werd er wat van 4-wijd ge profiteerd. Al met al stond Texla na twee innings met 2—8 achter. De der de inning bracht de kentering. Herons werd van het scoren afgehouden, ter wijl Texla twee man over de thuisplaat kreeg. In de vierde inning werd het Voor de tweede crossloop in De Koog verschenen zondag 107 deelnemers aan de start, 19 meer dan vorige week. De tijden waren aanmerkelijk beter dan vorige week toen het eigen lijk te warm was voor een snelle wedstrijd. Bij de dames won Ingrid van Lubek. Nel Bruining en Tilly Eel- man werden resp. tweede en derde. Na een hele nacht gezwommen te hebben in de „Nacht van Texel" waar in zij uitkwamen voor verschillende ploegen wisten deze drie dames zich toch in de prijzen te lopen, een prima sportprestatie. Minne Goënga werd de ze keer geklopt door een razendsnelle Duitser in de tijd van 27.45 minuten. Volgende week start de derde crossloop van De Koog voor wande laars en hardlopers om 19.30 uur aan de Boodtlaan. Uitslagen: Mini jeugd: Dave Dijkstra 6.45; Mireille Schoo 7.07; Robert van Splunter 7.45. Jeugd: Denhard van der Slikke 19.11; Richard Stevens 19.20; Roald van der Slikker 19.25. Recreanten: Nikolaas Schoo 16.21; An- dré Brouwer 17.09; Remco de Beer 17.32. Dames: Ingrid van Lubek 21.14; Nel Bruining 22.42; Tilly Eelman 22.44. Heren: Walter Rentsch 27.45; Minne Goënga 28.39; Ron Daalder 29.23. Heren veteranen: Dirk Bakker 31.33; Piet Bakelaar 32.36; Wim Daman 33.05. team omgezet, wat ogenblikkelijk re sultaat had. Opnieuw kon Herons niet scoren, maar nu haalde Texla uit. In een lange inning werd de tegenpartij goed onder druk hezet, met als gevolg honkslagen en wat foutjes bij de te genpartij: 9—8. In de resterende an derhalve inning kwam de overwinning niet meer in gevaar. Texla toverde nog een schitterend uitgevoerd dubbelspel op de grasmat en Hayo Wolff sloeg een harde 2-honkslag. Het einde van de wedstrijd kwam met een keurige 3-slag van de tweede pitcher: 12—10. Texla hoefde niet meer gebruik te ma ken van de gelijkmakende slagbeurt. De cijfers: Texla, Erik Schneider, win nend werper met: 1 keer 3-slag, geen 4-wijd, 10 honkslagen tegen, en het veld maakte 5 fouten. Herons, twee werpers: 7 keer 3-slag, 6 keer 4-wijd, 2 keer geraapt werper, 9 honkslagen te gen, en het veld maakte 4 fouten. Texla-AIcmaria Victrix Alcmaria Victrix heeft weinig plezier beleefd aan het reisje naar Texel. Zelf speelde het zwak, terwijl het een goed gemotiveerde slagploeg tegenover zich kreeg. In totaal kreeg het in twee wedstrijden 27 honkslagen om de oren, waaronder drie homeruns en vijf 2-honkslagen. In de eerste wedstrijd ging Texla na een goede infieldtraining eindelijk weer eens goed van start. Texla hield Alcmaria op nul punten en scoorde zelf: 3—0. In de derde inning kwam de machine pas goed op gang. Speler na speler joeg een honkslag het veld in en bij de stand 7 1 was het de beurt aan Peter Agter: met een ver schrikkelijke uithaal realiseerde hij de eerste Texelse homerun van dit sei zoen. Behalve het slaan van Texla viel er weinig te genieten in deze wedstrijd. Alcmaria wist via veldfouten tegen te scoren. In de laatste slag beurt sloegen drie Texla-spelers op rij nog een 2-honkslag, maar daarmee is het verhaal wel verteld. De cijfers: Texla, Pepijn Wittop Ko ning, winnend werper met: 6 keer 3-slag, 3 keer 4-wijd, 3 honkslagen te gen en het veld maakte 3 fouten. Alcmaria Victric, 2 werpers: 8 keer 3-slag, 2 keer 4-wijd, 17 honkslagen tegen en het veld maakte 9 fouten. Alcmaria Victrix-Texla De tweede wedstrijd leverde eenzelfde beeld op. Met een andere pitcher op de heuvel en wat omzettingen in het team was bij Texla de stoom wat van de ketel. Als vierde man aan slag sloeg Peter Agter een precies dezelfde homerun als in de wedstrijd ervoor. Texla bleef aan slag superieur, maar speelde verdedigend net iets te non chalant. In de tweede inning was het de beurt aan Pepijn Wittop Koning voor een homerun: de bal verdween ruim tussen de bomen van de windsin- gel! met de tussenstanden: 3—2, 4—6, 4—13 eindigde de wedstrijd met een snelle laatste inning, waarin nie mand meer scoorde. Texla's beste slag man was Maarten Hengst, met vijf honkslagen uit zeven slagbeurten. De Cijfers: Alcmaria Victrix, 3 werpers: 6 keer 3-slag,3 keer 4-wijd, 10 honksla gen tegen en het veld maakte 4 fouten. Texla, Piet Schneider, winnend werper: 3 keer 3-slag, 1 keer 4-wijd, 4 honksla gen tegen en het veld maakte 6 fouten. Peanutbal Bij de „play offs" hebben de Texla Cowboys een beslissende voorsprong op de Texla Tigers genomen. De Cow boys wonnen met 15—12 en staan nu met 2—0 voor. In deze laatste week voor de vakantie moeten de Tigers de eer zien te redden door de laatste wedstrijd te winnen. Opvallend is dat er bij de peanuts steeds slimmer en beter geslagen wordt: zes homeruns waren er het gevolg van tijdens de laatste wedstrijd. De Atletiekvereniging Texel houdt za terdag 28 juni op de Texelse Boys- velden de eerste van een serie drie kampwedstrijden. Onderdelen van deze driekampen zijn: werpnummers, springnummers en loopnummers. Mee gedaan kan worden door meisjes en jongens tot en met 16 jaar. Inschrijven kan vanaf 13.00 uur bij de kantine van Texelse Boys. De wedstrijden beginnen om 13.30 uur. Voor verdere inlichtin gen: Tilly Eelman, telefoon 02220-2174 of Sportshop Texel, telefoon 02220-3145. Zondag a.s. houdt de Vereniging voor Vrienden van het Paard haar gezellig heidsrit met aansluitend een barbecue. De rit start om 11.00 uur op het par keerterrein aan de Emmalaan in Den Burg. In verband met de barbecue worden alle koetsiers en ruiters ver zocht zich op te geven uiterlijk vrijda gavond bij mevrouw I. de Wit-Roeper, telefoon 02226-357. Belangstellenden die in de koetsen willen meerijden, kunnen zich ook opgeven. De Cocksdorper Kustzeilvereniging hield zondag een langebaan- wedstrijd van De Cocksdorp naar Paal 17 v.v., onder mooie weerstomstandigheden: wind N.O 3 Bf, later toenemend 4-5 Bf. Meteen na de start nam het Tornado team H. Boks en S. van Zon de lei ding, gevolgd door D. en J. Pool op een Hurricane en Warnaar-Rienks met hun „Soeppakket". Bij de vuurtoren aangekomen moest er een voorde- winds rak gevaren worden met de stroom mee. Op de briefing werd er gezegd dat de meetpaal bij De Koog gerond moest worden. Daar aangeko men bleek er geen meetpaal meer te zijn. Toen werd doorgezeild naar Paal 17, waar toevallig een baan was uitge legd voor een surfwedstrijd en is deze maar gerond. Als eerste werd deze gerond door Boks/Van Zon gevolgd door Pool, Warnaar/Rienks en de Tornado van Arie en Gina Langeveld. Op het voor- dewindse rak en stroom mee was het veld nog aardig bij elkaar gebleven. Maar in het kruisrak en tegen stroom werd er weldra aan groot gat geslagen tussen de vier boten in de kopgroep en de rest van het veld. Door allerlei windschiftingen werd er voortdurend stuivertje gewisseld tussen de twee Tornado's en de Supercat. De Hurrica ne van Pool moest op een gegeven moment ook afhaken. In het midden veld werd een mooie strijd uitgevoch ten tussen de twee Hobie-teams Saal- Saal en Zuidema/Zuidema. Uiteindelijk gingen Boks en Van Zon als eerste door de finish, op honderd meter ge volgd door Arie en Gina Langeveld. Daarachter op twee minuten Martin Warnaar en Wop Rienks en daarna Dirk en José Pool. Nu was goed zicht baar hoe het veld uit elkaar geslagen was. Op een half uur kwam de eerst volgende deelnemer, de Hobie van L. en A. Saai, welke als winnaar uit het Hobie-duel kwamen en als vijfde de fi nish passeerden. De einduitslag is uiteindelijk geworden, berekend met de Texel Yardstick '86: 1. H. Boks/S. van Zon 80.38; 2. A. en G. Langeveld 80.64; 3. D. en J. Pool 81.59; 4. M. Warnaar/W. Rienks 81.77; 5. L. en A. Saai 84.78. De wedstrijd telt waarschijnlijk niet mee voor het clubkampioenschap daar er volgens de briefing geen meetpaal gerond is. Over drie weken is de vol gende clubwedstrijd, een Olympische baan nabij De Cocksdorp. De tv-reportage die Veronica heeft ge maakt van de Ronde Om Texel zal vrij dag 4 juli worden uitgezonden tussen 19.12 en 19.50 uur. De beelden van de catamaranronde worden afgewisseld door optredens van artiesten. Alle 37 Texelse kandidaten voor het nieuwe „basiszwemdiploma" deden met gunstige gevolg examen, vrijdaga vond in zwembad Molenkoog te Den Burg. De jongste zwemster was Chan- tal Mosk (11 jaar), de oudste de 15-jarige Samantha Koorn. Het diplo- mazwemmen werd gehouden door zwem- en poloclub TX '71, de beoor deling der kandidaten was in handen van Henk Keyser en Piet Schneider. De geslaagden zijn: Natasja Hogewoning, Jaqueline Kooi man, Mariska Buren, Sander Schouwstra, Esther Pansier, Debbie Mosk, llonka Kuyper.Esther Hut, Clau dia Buren, Ingrid van Lubek, Linda Witte, Sandra Witte, Suzanne Visser, Diane Timmer, Remco Veeger, Reina Bos, Yvonne Weijers, Petra Commijs, Anneke Wit, Louise van Bennekom, Selma de Koning, Brigitta Krijnen, Ca- rolien Timmer, Patricia den Brok, Chanthal Mosk, Edwin van Lubek, Nienke Baars, Marco Witte, Ronnie Witte, Samantha Koorn, Mirjan Gerrit sen, Jofrey v.d. Kooi, Joeri Eilers, Si mon Daalder, Gina Boorsma, Douwe Hoekman en Daniël Sleutel.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9