Cjrotn ^wartsjexels in het harL, fassantenhaven jestekklaar IJskaschool nu zestig leerlingen Theo Eilander ving zeldzame zwaardvis ■v. 4 ibbeldeksverbinding opt nu gesmeerd uit onbeheerde aveloos Orgelconcert in Den Hoorn Streven naar drie klassen Schilderij uit lijst in Koger hotel gestolen Expositie tijdens braderie Carita, wat doe je me nu... Alles halve prijs! Carita's Boutique 2 in 1 jGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.091 VRIJDAG 27 JUNI 1986 sJactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. jijen werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, jns Hopman, Ongeren 7, Den Burg, tel. (02220) 5472 en Michel Gonlag, jhorrenweg 58, Oosterend. Bfadvertenties, abonnementen, etc.: ngeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jjefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. „het verhelpen van wat aanloop- joblemen en kinderziekten functi- o8ert de dubbeldeks aanleginrich- ng thans uitstekend; ook de aan- n afvoer van het verkeer op de (al verloopt vlot, hoewel de dub- «Isdeksverbinding pas in het ko tende weekend met grote drukte maken zal krijgen. enige hapering van betekenis tot sver deed zich dinsdagochtend om tien in Den Helder voor. Een van hijsmotoren van de brug weigerde. i van rijkswaterstaat hadden het (eet na een half uur verholpen. Als evolg hiervan werd een dienst ge- hrapt, waardoor het aangeboden Etvoer zich ophoopte. De dubbeldek- r bleek echter groot genoeg om bij eerstvolgende reis alles mee te ne en; voor het eerst stond het boven- ek helemaal vol auto's. THeo Eilander met zijn bijzondere vangst op het haventerrein van 't Horntje, opweg naar de visafslag in Den Helder. en inwoner van Den Hoorn die op el strand bij paal 8 even zijn tas had chtergelaten om een stuk te gaan lo in, merkte bij terugkeer dat er een mnebril, wat geld en een semaphoon igehaald waren. De gezamenlijke van één en ander is ƒ12.00— (i 50-jarige toerist uit Wijk aan Zee We zoveel aan Bachus dat hij in de s:ht van maandag op dinsdag lave- os en niet aanspreekbaar in de xpsstraat van De Koog kwam te lig- i. De politie liet hem in de cel zijn s uitslapen en maakte proces ver ia! op wegens openbare onkenschap. Hardervisser Theo Eilander uit De Cocksdorp ving woensdagmiddag in de Waddenzee een zwaardvis. Het dier had een lengte van onge veer 21/z meter en woog 100 kilo. Volgens dr. M. Fonds van het NIOZ is het vangen van een zwaardvis (Xiphias Gladius) in de Waddenzee een uiterst zeldzame, bijna unieke gebeurtenis. De zwaardvis hoort thuis in de open oceaan, vooral in het zuiden, en wordt een doodenkele keer gesignaleerd in de Noordzee waar hij wel eens als dwaalgast terecht komt. Zwaardvissen kunnen ruim vier meter lang worden, gemiddeld zijn ze twee tot drie meter bij een gewicht van 60 tot 120 kilo. Het kenmerkende benen zwaard is on geveer een derde van de totale lengte van de vis. Zwaardvissen zijn snelle, krachtige zwemmers, die leven van markreel, sprot en haring waar ze langdurig achteraan jagen. Voor zover is na te gaan is het slechts één keer 09-plannen voor de passantenhaven in Oudeschild zijn bestekklaar, zodat kunnen worden aanbesteed. Dat laatste zal echter pas half augustus beuren omdat de benodigde grond (het terrein van het voormalige sidepot bij de werkhaven) nog moet worden aangekocht van het rijk ihet waterschap en er moeten nog enkele formaliteiten worden afge- 99 ndeld, zoals het verkrijgen van een ontgrondingsvergunning. Verder loet er nog zekerheid komen over de vraag of het bedrag aan btw dat 99 stdeze investering is gemoeid, kan worden terugontvangen. (ontwerp voor de passantenhaven h eerste instantie gemaakt door ge- sntewerken in samenwerking met Watersportvereniging die als be- erder zal optreden. Wegens gebrek menskracht is het maken van het detailleerde ontwerp en de definitie begroting met bestek overgelaten het ingenieursbureau Frederic R. wis B.V. in Den Haag. De totale sten van het project zullen 3,2 mil- n gulden belopen. Het grootste deel dit bedrag wordt door subsidies dekt. Voor zover dat niet het geval moet geld worden geleend en de daarvan zullen uit de havengel- n die de jachteigenaars moeten be ten, worden gedekt, passantenhaven die aan een 200 boten ligplaats zal bieden, zal in ieder geval voor het seizoen 1987 klaar zijn. Bij de aanleg zal een havenkom ont staan met een lengte van ongeveer 250 meter en een breedte van 100 me ter, derhalve een wateroppervlakte van 2/2 hectare. Er zal 160.000 m3 grond worden weggegraven. De havenkom krijgt rondom schuine kanten. Een loodrechte kade van damwanden zou aantrekkelijker zijn, maar zou extra kosten geven, waar de grotere bruik bare oppervlakte van de haven niet te genop weegt. Zoals uit bijgaande tekening blijkt, zul len de jachten liggen aan zeven op pontons drijvende houten steigers van 50 tot 90 meter lengte; aan die stei gers zitten weer zijsteigertjes die in hoogte en breedte makkelijk verstel baar zijn, zodat op eenvoudige wijze aanpassing mogelijk is aan het soort boten dat de haven zal aandoen. De ingang van de jachthaven komt vlak bij de bestaande asfaltfabriek. Bij de hier te maken havenmond komt het clubschip te liggen, dat nu nog het centrale punt vormt van de oude jachthaven. Die oude jachthaven blijft overigens in tact, echter uitsluitend als voorziening ten behoeve van de leden van de watersportvereniging. De „vreemde" jachten gaan straks alle maal naar de nieuwe passantenhaven. Bij het clubschip komt ook het brandstofbootje te liggen. Op voor schrift van rijkswaterstaat moet de bestaande botenhelling in tact blijven, hoewel dat de ontwerpers van het ha venplan niet zo goed uitkwam. Er komt een nieuwe weg langs de bestaande Waddendijk (dus aan de buitenkant van de nieuwe haven) die aansluit op de bestaande Loswal. Ge bouwen zullen op het nieuwe haven terrein voorlopig niet verrijzen, hoewel op den duur een havengebouw ter vervanging van het clubschip niet is uitgesloten. Het is de bedoeling om het nu geproduceerde havenontwerp uitvoerig door te praten met de wa tersportvereniging, zodat met alle wen sen zoveel mogelijk rekening kan wor den gehouden. •uwe havenkom c\u»x v >s=-cr^rr OttebootV r. iIl ;-i= - 5 "nd0 Parkhaven Bestaand" eerder voorgekomen dat in het Wad dengebied een zwaardvis werd gevan gen, dat was in 1815 bij Finsterwolde. Op 11 november 1922 is een vers dood exemplaar aangespoeld bij Noordwijk aan Zee; het skelet daarvan staat in het Leids museum. Op 9 maart 1886 is een school zwaardvissen op afstand waargenomen nabij de Texelse Hors en in juni 1901 werd een zwaardvis van bijna 2.95 meter gevangen in de Zuid erzee; ook dit dier kwam in een mu seum terecht. Ingesloten Eilander deed zijn vangst in de buurt van de Binnenbresem. Hij zag het dier rondzwemmen in water van nog geen meter diep waardoor de rugvin telkens boven kwam. Volgens dezelfde tech niek als bij de hardervangst (rondvaren en met de netten insluiten) wist hij het beest na ongeveer een uur te verschal ken. Bij deze oparatie liet de zwaardvis het leven. De zwaardvis geldt als een exclusieve consumptievis; de smaak lijkt op die van tonijn. In de verwach ting er een goede prijs voor te kunnen maken heeft Eilander de vis donderdagochtend naar de visafslag in Den Helder gebracht. Dinsdag 1 juli wordt in de Ned. Her vormde kerk te Den Hoorn een orgel concert gegeven door: Evert Westra, cantor-organist van de Nieuwe Kerk te Groningen. Het concert begint om 20.15 uur en het programma is als volgt: 1. Magnificat tertii toni; Johan Speth 2. Concerto in g, del Signor Tele- mann, Allegro-Adagio-Allegro: Johann Gottfr. Walther 3. Orgelkoraal Schmücke dich, o lie- be seele"; Joh. Brahms 4. Fantasia (concerto) in G, Allegro- Adagio-Allegro; Joh. Seb. Bach 5. Partita,(10 variaties) „Ach was soil ich, Sünder, machen"; Joh. Seb. Bach 6. Fuga in G; Joh. Seb. Bach Het concert wordt georganiseerd door de Raad van het Zomerwerk van de Texelse Kerken en is gratis toeganke lijk. Bij de uitgang wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de kosten. De Redmer IJskaschool in De Waal is definitief uit de gevarenzone. Voor het nieuwe schooljaar zijn zestig leerlingen ingeschreven en het ziet er naar uit dat er in de loop van het jaar nog vijf tot tien leerlingen bijko men. Aangezien 50 leerlingen genoeg is voor behoud, kan worden ge zegd dat er voorlopig geen gevaar meer is voor noodgedwongen ophef fing. „We zijn de pioniersfase voorbij," aldus het schoolhoofd Ruud Nooij en de voorzitter van de ouderraad Bert Reintjes. Het afgelopen schooljaar begon met 36 leerlingen en eindigde met 55. Die aanwas heeft de vraag opgeworpen of straks een leerlingenstop moet worden afgekondigd. Hoewel ouders en ge meente daarover nog geen definitieve uitspraken hebben gedaan, zal het streven waarschijnlijk worden gericht op een drieklassige school. Zo'n school biedt nog een aantrekkelijke kleinschaligheid met mogelijkheden om het „anderssoortige" onderwijsplan tot uitvoering te brengen en heeft vol doende omvang om een stootje te kunnen verdragen. Verder doorgroeien wordt bovendien niet wenselijk geacht met het oog op de bestaansmogelijk heden van de nadere scholen op Texel, vooral die van de buitendorpen. Uit die buitendorpen blijken namelijk meer leerlingen naar de Waalder school te komen, dan aanvankelijk werd ver wacht. Er is altijd vanuit gegaan dat ze voor het overgrote deel uit Den Burg zouden komen. Van de 60 leerlin gen die het komend jaar de IJska school bezoeken, komen er 23 uit De Waal en omgeving, 18 uit Den Burg (waarvan zes uit de woonwijk De Mars) en de overigen komen zo'n beetje uit alle dorpen, met uitzonde ring van Den Hoorn. Angst dat de IJs kaschool leerlingen gaat „ronselen" door nadrukkelijk aan de weg te blij ven timmeren hoeft men niet meer te hebben. De aanwas van de laatste tijd was trouwens vooral het gevolg van mond-tot-mond reclame. Lokaal tekort Een drieklassige school betekent dat er een lokaal moet bijkomen. Daarover wordt al gepraat, onder andere met de inspectie. Dat lokaal is in feite nu al nodig, want de drie leerkrachten (Ruud Nooij, Elsje Koorn en Silvia Schoo) moeten het nu doen met twee lokalen, zodat af en toe de dorpska mer wordt gebruikt wat een verre van ideale situatie is. Dat extra lokaal zal nopen tot een de mografisch onderzoek (voorspelling van de bevolkingsontwikkeling) om de noodzaak ervan ook op langere termijn te kunnen aantonen. In het geval De Uit hotel De Kooger Hoop te De Koog werd dinsdag een aldaar tentoon gesteld schilderij van de Texelse schil deres Jeanne van den Brink ont vreemd. Het werk vertegenwoordigt een waarde van 7650,—, De verdwij ning bleek nadat een toerist in de bos jes van de Kamerstraat de lijst van het schilderij had gevonden. In het hotel, waar het schilderij in de recreatie-zaal hing, was nog niets be merkt. Het doek, van 60 bij 40 centi meter, stelt een bloeiend koolzaadveld voor. Te zien is een geel veld, een bosje, een windmolentje, een water, rietkragen en een stukje grasland met daarop enkele vogels. Waal moet daarbij het streekkarakter van de school in aanmerking worden genomen; 2/3 van de leerlingen wordt betrokken van buiten De Waal. Vervoer Dat het merendeel van de leerlinqen van elders komt heeft een vervoersre- geling noodzakelijk gemaakt. Het afge lopen schooljaar werden de leerlingen zowel gehaald als gebracht door het taxibedrijf Grootjen op kosten van de ouders. Dat bleek een vrij kostbare af faire te zijn, zodat onlangs is besloten de kinderen ingaand het nieuwe schooljaar alleen 's morgens te halen en de terugreis 's middags in eigen be heer te regelen met inschakeling van de ouders. De vervoerskosten bedra gen dan ƒ120— per jaar voor de kin deren uit de andere dorpen terwijl door de Waalder ouders ƒ80— wordt bijgedragen. Laatstgenoemden betalen dus zonder van het vervoer gebruik te maken, maar door deze bijdrage ma ken ze het vervoer voor de anderen goedkoper, een vorm van solidariteit waartoe eenstemmig is besloten. Ar gument voor deze kostentoerekening is ook dat het systeem bijdraagt aan de instandhouding van de Waalder school, waardoor de Waalder ouders zich de extra kosten besparen die ze anders zouden hebben bij het sturen van hun kinderen naar een school in een ander dorp. Over de gunstige ontwikkeling van de Waalder school werden mededelingen gedaan tijdens een zeer geslaagde slotavond die dinsdag werd gehouden. Leerkrachten, leerlingen en ouders ver zorgden een bont programma waarbij onder andere met zang en bloemen hulde werd gebracht aan allen die op een of andere manier hun steentje hebben bijgedragen aan het onderwijs in het afgelopen jaar. Gedurende de hele zomer zullen tij dens de Koger braderiën (dus elke dinsdag) kunstexposities worden ge houden in de Hervormde kerk aan de Dorpsstraat. Het is een initiatief van de Hervormde kerk die op deze wijze een nieuw en rustig element wil toe voegen aan de vermakelijkheden. De rij kunstenaars die produkten in de kerk laat zien wordt a.s. dinsdag ge opend door Jeanne v.d. Brink, die schilderijen van Texelse landschappen zal tonen. Daarna komt Corrie Gott- schall aan bod en vervolgens andere Texelse kunstenaars die nog niet alle maal zijn benaderd. Gegrond van de nieuwe passantenhaven, volgens het jongste uitgewerkte ontwerp. Het verdwenen schilderij. Den Burg. Ja U leest het goed vanaf vandaag, donderdag 26 juni '86, Starten wij onze grandioze ac tie: ALLES HALVE PRIJS. Dit houdt in, zo luiden de woor den van Carita: alle restanten van onze Deense topcollectie, exclusief voor Texel, met 50% korting. Onze landelijke actie is uniek voor Texel, daarom een goed ad vies, kom tijdig want OP OP. Op de hoogzomer-collectie ont vangt U 20% korting! Vele groetjes Carita en haar medewerkers The Boutique with the best choice. Weverstraat 5, Den Burg, Texel.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1