7 juli Zwembad De Cocksdorp op open U ISI i Zon, maan en hoog water Uitvoering leerlingen Texelse muziekschool Woensdag eerste crossloop bij Paal 28 Besluit B en W: paviljoen op oude plaats Jaren '60-feest in jongerenhonk Tasiel „Zomerwoning" wordt ééngezinshuis „Pierebad" later in gebruik dan gewoonlijk zelfstandige medewerker/ster „Absolute Beginners" eerste film in „De Vergulde Kikkert Spoorbreedte gewijzigd V- PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 27 „We zijn er trots op dat we zoiets als kleine dorpsgemeen schap tot stand hebben gebracht", aldus voorzitter Meijert Boon van de Vereniging Gemeenschap Eieriand. Hij doelt op het overdekte zwembad dat volgende week ais onderdeel van het Eieriandsche Huis in gebruik zal worden genomen. water wordt continu schoongehouden met een zandfilter, waarbij volgens Het is een zeer geoutilleerde voorzie ning geworden, met gunstige exploita tievooruitzichten en dat laatste is voor al te danken aan het feit dat de hele investering kan worden voldaan uit ei gen middelen en subsidies; er zijn dus geen kapitaalslasten. Ook beheer en onderhoud zijn gratis want dat doet het beheerdersechtpaar Nico en Els Ooyenvaar van het Eieriandsche Huis er gewoon bij in de veronderstelling dat de extra consumptieomzetten die het bad in het cafégedeelte van het Ei eriandsche Huis zal veroorzaken, deze extra inspanning ruimschoots zullen belonen. Klaar Het bad is practisch klaar. Op het mo ment dat deze krant verschijnt loopt het eerste water erin en is Niek Wei- boren begonnen met een gigantische schildering op een der muren. Op 1 ju li kan er in ieder geval gezwommen worden; in verband met de seizoen- drukte van de meeste betrokkenen zal de officiële opening eind september plaats hebben. Ook de inmiddels in gebruik genomen tennisbanen zullen dan worden overgedragen. De zwembadruimte van 17x14 meter is een aanbouw van het Eieriandsche Huis op de plaats waar zich het schoolplein bevond. Een schoollokaal is verplaatst om ruimte te krijgen voor de kleedakkomodatie. Het (betonnen) bad zelf is 11.75 meter lang, 5.70 me ter breed en 1.30 meter diep, voorzien van een skimmerrand en afgewerkt met vijf lagen witte epoxiverf. Tot de voorzieningen behoren onder meer ori- derwaterverlichting en een „romaan- se" uitgebouwde trap (dus geen stalen laddertje) waardoor ook mensen die zich minder makkelijk bewegen het bad in en uit kunnen komen. De zwembadrand is ruw gemaakt om uit glijden te voorkomend en ook de fraaie bruine tegel waarmee de hele zwembadruimte is belegd, zijn om die reden stroef, een klein achthoekig speelvijvertje is er voor de kinderen. Het plafond is gemaakt van witte damwandprofielplaten; de twee kleine wanden van de zwembadzaal zijn uit gevoerd in bruin-geel schoonmetsel- werk, dat prachtig contrasteert met het koele blauw en wit van de enorme schildering op de lange wand. Slufterpanorama Niek welboren maakte hier het groot ste schilderij (17x3.20 meter) dat ooit op Texel tot stand is gebracht. Het is een Slufterimpressie, dus een zee- en strandgezicht met zwinnen en banken. Dit wijdse panorama geeft de zwem badbezoekers het gevoel in een zeer grote ruimte te verblijven. Het is alsof je rondzwemt in de echte Sluftergeul. Het water in het zwembad heeft een temperatuur van 27 graden celcius; de lucht in de zwembadruimte zelf is 29 graden. Die lucht wordt voortdurend afgezogen, van vocht ontdaan en de warmte wordt teruggewonnen en afge geven aan het water. Het zwembad- De zon komt 1 juli op om 5.23 uur en gaat onder om 22.03 uur. Maan: 29 juni L.K.; 7 juli N.M. Doodtij: 1 juli; springtij: 9 juli. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 27 juni Zaterdag 28 juni Zondag 29 juni Maandag 30 juni Dinsdag 1 juli Woensdag 2 juli Donderdag 3 juli Vrijdag 4 juli Zaterdag 5 juli 1.16 en 13.26 1.50 en 14.12 2.24 en 15.00 3.04 en 15.50 3.56 en 16.29 4.55 en 17.34 6.11 en 18.32 7.22 en 19.31 8.15 en 20.24 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 ur na hoogwater. Vrijdag 27 juni, aanvang 19.45 uur, ge ven de leerlingen van de Texelse mu ziekschool een uitvoering in de Burge meester De Koninghal. Het programma zal worden verzorgd door de speel- klasleerlingen, de werkgroep lichte mu ziek met het slagwerk-ensemble, het kinderkoor, het accordeon-ensemble, het heterogeen ensemble alsmede in- duviduele leerlingen en duo's, trio's, etc. in verschillende uitvoeringen. De toegang tot de avond is vrij. Wel zal er worden gecollecteerd voor het in strumentenfonds. Tevens zal de gram mofoonplaat die in 1984 ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de muziekschool werd uitgebracht weer verkrijgbaar zijn. Toeschouwers worden verzocht er rekening mee te houden dat het door de kwetsbaarheid van de vloer niet is toegestaan de zaal met naaldhakken te betreden. wettelijk voorschrift de helft van het water dat voor filtering wordt wegge pompt bij de oppervlakte wordt weg gehaald waardoor eventueel drijvend vuil direct verdwijnt. Het is bijzonder dat het bad aan de binnenkant wit is; practisch alle baden zijn blauw. De witte kleur werd gekozen in navolging van een vergelijkbaar bad dat de ont werpers hebben bekeken op een cam ping in Berkhout; het bad lijkt er gro ter door. Bij het bad bevindt zich ge scheiden kleedaccomodatie voor da mes en heren, er zijn apparte hokjes voor mensen die het bezwaarlijk vin den om zich in gezelschap van ande ren om te kleden en er zijn uiteraard de gebruikelijke sanitaire voorzienin gen. Om in het zwembad te komen moet men door het openbare of het schoolgedeelte van het Eieriandsche Huis. Tussen de zwembadruimte en de aangrenzende ontmoetingsruimte be vindt zich een geluidswerende glazen wand. Desgewenst kan daar een gor dijn voor. Daglicht komt in de bad- ruimte via slechts enkele kleine ramen. Exploitatie Het bad heeft ruim 4,5 ton gekost. Dat de Vereniging Gemeenschap Eier iand over zoveel eigen middelen be schikt is te danken aan het feit dat het Eieriandsche Huis met tonnen winst aan de gemeente is verkocht en dat de Stichting Kleuterschool (die werd opgeheven bij het tot stand komen van de basisschool) dank zij goed be heer in het verleden over een positief saldo van rond 730.000,— beschikte dat ook aan de Vereniging Gemeen schap Eieriand werd overgedraaen. Verder is er een investeringssubsidie van 748.000— van de gemeente. Er hoeft dus geen geld te worden ge leend. Er zijn derhalve geen rente lasten, beheer en onderhoud zijn kosteloos en de entreegelden van de badbezoekers zijn dus alleen nodig voor energie, bijkomende kosten, af schrijving en onderhoudskosten. Enquete Het ligt dus voor de hand dat de ex ploitatie een haalbare kaart moet zijn. De initiatiefnemers zijn echter niet over een nacht ijs gegaan en hebben een telefonische enquete gehouden om te bepalen op hoeveel bezoekers onge veer gerekend kan worden. Bijna aile inwoners van De Cocksdorp en Eier iand werden benaderd en daarbij bleek dat een zodanig aantal mensen bereid was een abonnement (7100,— voor volwassene; kinderen tot 16 jaar 770,— kinderen tot en met vier jaar gratis) te nemen, dat jaarlijks 729.000,— zou binnen komen, terwijl 2/3 van dit bedrag al voldoende is om de exploitatie sluitend te hebben. Bij de enquete bleek ook dat de be reidheid om te zwemmen zeer afhan kelijk is van de afstand. Mensen die in De Cocksdorp in de buurt van het Ei eriandsche Huis wonen zijn het meest enthousiast, maar voor wie verder in de polder woont is het moeilijker. Afstandskorting Het verenigingsbestuur verwacht ook toeristen in het bad. Om dat te stimu leren kunnen exploitanten van zomer huisjes en bungalows een abonnement van 7100,— per huisje nemen en de gasten kunnen dan gratis zwemmen. Dat bedrag geldt als het huisjes bin nen een straal van 1 kilometer van het Eieriandsche Huis staat; bij elke kilo meter verder buiten deze straal geldt tot zes kilometer een oplopend kor tingspercentage. Het is de bedoeling dat ook leerlingen van de basisschool in schoolverband gaan zwemmen, als de gemeente tenminste bereid is daar voor een vergoeding te betalen. Combinatie Gunstig voor de exploitatie van het bad is de combinatie van recreatiemo gelijkheden die het Eieriandsche Huis nu kan bieden, dus niet alleen het bad maar ook de bar, de tennisbanen en straks een aardige speeltuin die naast het tenniscomplex is geprojekteerd. De tennisbanen lopen prima. De tennis club telt al 51 leden en ook veel pas santen komen tennissen voor 715,— per baan per uur. Zoals bekend heeft de plaatselijke gemeenschap ook in de tennisbanen veel eigen geld kunnen stoppen, onder andere het batig saldo van het feest ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van Eieriand. Van de gemeente wordt nog een investerings subsidie van 727.000,— verwacht en er wordt nog ongeveer 720.000,— geleend. Het zwembad van het Eieriandsche Huis werd bedacht door Meijert Boon, De zwembadzaal van het Eieriandsche Huis met het nog lege bad. Niek Welboren begint juist aan zijn Slufterpanorama. Donderdag 26 juni De raadscommissie voor financieel economisch en technisch beleid k in het raadhuis een openbare vergadering. Vrijdag 27 juni In de Burgemeester De Koning-hal ven leerlingen van de Muziekschoo Texel een uitvoering, aanvang 19.4: uur. Zaterdag 28 juni Visserijvereniging DETV houdt in Bijenkorf te Oosterend een buitengi wone ledenvergadering, aanvang l( De tennisbanen van het Eieriandsche Huis zijn al volop in gebruikDe animo van zowel clubtennissers als passanten is enorm. tevens hoofdaannemer. Het tekenwerk werd verricht door architectenbureau Alkema uit De Koog. De Technische installatie werd geleverd door Heron, de verwarming werd aangebracht door CVI, de electrische installatie door de VEM, het schilderwerk werd uitge voerd door Jan Graaf, het loodgieters- werk en de dakbedekking waren van Veltkamp, de firma Daalder voerde het metselwerk uit, het tegelwerk was van Fokko Mulder en voor het straat- en grondwerk zorgde de Fa. Westerlaken. Woensdag 2 juli wordt de eerste strandloop op het strand bij paal 28 gehouden. De afstanden zijn 4 en 8 ki lometer en er wordt gelopen in de ca- tegoriën 4km (jeugd t/m 14 jaar); 4 km (recreanten); 4 km (dames, 15 jaar en ouder); 8 km (wedstrijdlopers) en 8 km (ouder dan 34 jaar). De vier kilometer kan ook wandelend worden afgelegd. Voor het algemeen klasse ment moet men drie keer hebben meegelopen. De start is om 19.30 uur. Inschrijven kan vanaf 18.45 uur in het strandpaviljoen bij Piet Zijm. Het in schrijfgeld bedraagt t/m 14 jaar 73,— ouderen 74,—. leder die de eindstreep haalt krijgt een herinneringsmedaille. De horeca-exploitant Henk Koop man mag zijn strandpaviljoen bij paal 15 alleen opbouwen op de plaats waar dat vorig jaar ook stond. Het college van burge meester en wethouders ging ak koord met dit ambtelijk advies. In het najaar van 1984 ontstond on enigheid tussen de toen nieuwe eige naars van twee paviljoens bij paal 15. In december van dat jaar nam B en W het besluit dat de „Zeeaster", de eige naar van het ene paviljoen plus een ki osk, zijn gebouw mocht plaatsen di rect naast het strandslag. Koopman moest zijn paviljoen 150 meter noord waarts opbouwen. Dit jaar heeft Koopman een advocaat in de arm genomen om zijn paviljoen dichter bij het slag te kunnen plaat sen, daar. de exploitatie ervan minder rendabel blijkt dan hij aanvankelijk ver wachtte. De gemeente stelt echter dat „Koopman daar niet zielig over moet doen. Hij wist tevoren dat er enige be drijfsrisico's aan verbonden zijn". De gemeente heeft nu besloten dat Koop man zijn paviljoen alleen op de oude plaats mag opbouwen. Zij maakt ech ter het voorbehoud dat als alle partij en, dus ook de „Zeeaster", dat willen, gemeentewerken zal proberen een an dere oplossing te vinden. De argumen tatie van Koopmans advocaat vindt de gemeente dubieus en is daarom niet bereid op diens aanbevelingen omtrent de plaatsing van Koopmans paviljoen in te gaan. Henk Koopman zelf had geen tijd om op het besluit van de ge meente te reageren. Koopman zei dat hij nog niet van het besluit op de hoogte was gesteld. Jongerenhonk Tasiel in Den Burg houdt zaterdagavond een afsluitings- feest, in de stijl van de jaren '60. Be zoekers worden daarom verzocht zich met de kleding en accessoires uit de tijd van de Beatles, provo en Woodstock bij de ingang te melden. De zaal is open om 21.00 uur, het feest begint een half uur later. De en tree is gratis. Er staat een optreden van (voorheen) Blues Train op het pro gramma en voorts is er een video en wordt uiteraard veel jaren '60-muziek gedraaid. B en W gaan ermee akkoord dat het pand Kogerweg 147 de bestem ming „ééngezinshuis" krijgt. Vol gens het bestemmingsplan is het nu een zomerwoning, maar omdat het gebouw als zodanig nooit is gebruikt en omdat het niet meer dezelfde eigenaar heeft als die van het hoofdgebouw, mag de bestem ming worden aangepast aan de werkelijke situatie en dat houdt in dat het pand dezelfde uitbrei dingsmogelijkheden krijgt als an dere ééngezinshuizen. Er mag bij voorbeeld een garage worden bijgebouwd. Het gaat hier om de zomerwoning bij „Buitenheim" die in 1969 is gebouwd als huisvesting voor de familie Beum- kes. De status zomerwoning werd er aan gegeven omdat het bestem mingsplan geen gewone woning toestond en de gemeente de familie Mensen die op het dagrecreatieterrein van 'T Kerckeland" het zogeheten pie- rebadje wilden benutten constateerde dat dat niet mogelijk was omdat er geen water in stond. Bij navraag bleek dat de verlate openstelling van het badje was veroorzaakt, doordat de monteur die jaarlijks de waterzuiverin ginstallatie in bedrijf stelt door een hartinfarct was getroffen. Door de teleurgestelde recreanten werd verondersteld dat het iets te ma ken had met de zwemparadijs-plannen of dat het badje om hygiënische rede nen gesloten bleef. Men dacht daarbij terug aan de lichte huidaandoeningen die vorig jaar op ,,'t Kerckeland" bij badgasten voorkwamen. Volgens de beheerder Jan Zijm heeft dat er hele maal niets mee te maken. „Dat had den de mensen die in de speelvijver waren geweest. Daarin kan men altijd vrij zwemmen, zonder risico's. Alleen komt er af en toe in de tweede helft van juli een klein slakje in voor, dat jeuk kan veroorzaken. Het heeft echter niets te maken met het opstarten van de zuivering voor het water van het pierebad". Vandaag wordt door een vervangende monteur de zuivering alsnog nageke ken en gestart, maar wegens het mooie weer heeft boswachter Zijm het badje vast vol laten lopen. Om te voorkomen dat het water troebel wordt ververst hij een deel ervan geregeld. Beumkes toch ter wille wilde zijn. Het huis, waarin ook een bedrijfsruimte was ondergebracht, is echter altijd per manent bewoond geweest, door twee generaties Beumkes. Het oude hoofd gebouw Buitenheim werd enige jaren geleden verkocht aan de familie Dan- kers en nu wil de heer Rutte de zo merwoning kopen om er permanent te gaan wonen. Hij wil echter verbouwen en moet daarom van de status zomer woning af. B en W vinden dat een re delijk verzoek. Volgens het ambtelijk advies zou echter niet moeten worden toegestaan dat bij het huis een aparte garage wordt gezet, maar het college heeft ook daar geen bezwaar tegen. Onderzoek De ambtelijke adviseurs vinden het ge wenst om te onderzoeken hoeveel zo- merwiningen en vakantiebungalows op Texel permanent worden bewoond, wat dus eigenlijk verboden is. Overwo gen zou dan moeten worden om tegen deze vorm van strijdig gebruik op te treden, want, zo meenden de ambte naren, er zijn tegenwoordig genoeg „echte" woningen om iedereen aan onderdak te helpen. De zomer- en re creatiewoningen zouden uitsluitend voor recreatieve doeleinden gebruikt moeten worden. Andere ambtenaren onderschreven die mening slechts ge deeltelijk. Zij wezen erop dat er nog al tijd 300 woningzoekenden zijn op Texel. Een deel moet als „starters" en „urgente gevallen" worden aange merkt, waarvan een aantal zeer gehol pen is met een vakantiehuisje of zo merwoning als permanente woonruim te. B en W hebben uitgesproken dat met de inventarisatie van de strijdig gebruikte zomerwoning geen haast ge maakt hoeft te worden. Op het Texelse Boys-veld houdt de letiekvereniging vanaf 13.00 uur eer driekamp voor jeugd tot en met 16 jaar. Om 21.00 uur begint in jongerencee trurr „Tasiel" een afsluitingsfeest ir jaien 60-stijl. Zondag 29 juni Om 11.05 uur start bij 't Horntje de| surf lamsvleestour 't Horntje- Dijkmanshuizen. De Vereniging voor Vrienden van he Paard houdt een gezelligheidsrit die om 11.00 uur start op het parkeerte' rein aan de Emmalaan. De Kustzeilvereniging Westerslag houdt een wedstrijd brandingzeilen paal 17, start om 11.00 uur. Maandag 30 juni Het Kon. Texels Fanfare geeft een „kotterconcert" aan boord van de 27 in de haven van Oudeschild; 20J uur. Tevoren rondgang met drumbe en majorettes door het dorp. Dinsdag 1 juli Om 20.15 uur begint in de Hervorm kerk van Den Hoorn een orgelconc* Voor de overige evenementen zii de Recreatiekrant die tegelijk mi de vorige Texelse Courant is verspreid. Wij zoeken op korte termijn voor ons verzekeringskantoor. Hij/zij dient in het bezit te zijn va het Havo-diploma en het typediplo ma, Leeftijd ca. 20 jaar. Schriftelijke sollicitaties te richter aan: Assurantiekantoor A. de Wijn Postbus 64, Den Burg. Van vanavond tot en met maandag avond draait in „De Vergulde Kikkert" de musical „Absolute Beginners" van Julian Temple, met in de hoofdrollen David Bowie en Patsy Kensit. De film is een combinatie van de mo derne musical en het aloude liefdesver haal, van vriendschap en verraad, te gen de achtergrond van het tumul tueuze Londen van 1958. Een beetje in de lijn van de „West Side Story". In 1958 werd Londen „Swinging London" genoemd en de tieners „absolute be ginners". Middelpunt van de film is Colin, die bijna tiener-af is en behoed zaam allerhande rivaliserende jeugd bendes omzeilt. Hij raakt zijn vriendin netje Suzette kwijt aan een mode ontwerper en de film vertelt het ver haal van zijn onderneming haar voor zich terug te winnen. Het belangrijk! in de film is de combinatie van muz en dans in het swingende Londen, de hitte van de zomernacht vol haal en liefde. De Opel Manta personenwagen van een 20-jarige Texelaar werd dinsdag de Pontweg door de politie aangeho; den wegens ongeoorloofde techniscl veranderingen. De eigenaar had spoorbreedte gewijzigd waardoor de wielen buiten de wielkassen staken, werd proces verbaal opgemaakt en jongen moet er voor zorgen dat de wagen weer in de originele staat wo' gebracht.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2