da Mary in 1985 weemaal zoveel werk In de steigers voor restauratie van toren Hieuw Texels produkt: viert 1-j3Ng beSt33PI leep en badschuim Heet schapenmelk Ifeervol concert Husica Texla ierste clubwedstrijd I.Z.V. Westerslag Geslaagd Dienst voor belangstellenden „Lamsvleestocht" wordt zondag weer gesurfd Kotterconcert in Oudeschilder haven 1 Schrijven voor gevangenen Sljpndefnemers-aktivitejg» WOrkgfOep 31 l66l1St33 11 d 6 fl ss de Waal van de Kadoschop aan Binnenburg heeft handig ingehaakt I ide trend om „echt Tesselse" pro- Aten op de markt te brengen, ielnspireerd door de bekende karne- lelkzeep, benaderde hij zeepfabrikan- 10 in om iets dergelijks te bereiden met ihapenmelk als grondstof. Na enkele oefnemingen bleek dit inderdaad iegelijk en nu is dan „Tesselse scha- tnmelkzeep" en „Tesselse [hapenmelk-badschuim" in de winkel verkrijgen. Behalve in zijn winkeltje iet cadeau-ideeën, heeft De Waal in Ie andere Texelse dorpen een ver- ooppunt. De zeep (75 gram) kost 3,95 en het badschuim (0,5 liter) 1,95. De Waal heeft de schapenmelk -trokken bij Joop Hillen van Johan- tshoeve in de Prins Hendrikpolder. cn zeepfabrikant in het zuiden des inds zorgt voor de verdere verwerking mtoevoeging van zuiver plantaardige mrstoffen. Er worden geen chemi- fie geur- en kleurstoffen gebruikt. 1 let etiket is ontworpen door Petronel- Geurtz, tekenlearares aan de RSG. 'uziekvereniging Musica Texla opende üerdagavond in de Doopsgezinde erk in Den Burg voor 120 mensen en serie van elf zomeravondconcer- n, georganiseerd door de raad voor etzomerwerk van de Texelse kerken, let orkest bracht onder leiding van lichel Duyves werken van diverse imponisten ten gehore. Ger Duyves t Alkmaar, vader van de dirigent, so- erde in orgelconcerten van Handel en 'ichel zelf bewerkte „Divertimento" in Mozart. Hierin kwamen vooral de lazers sterk naar voren. Datzelfde old voor de mandolines in een sym- i inie van Bach, en voor cello en fagot j 'stukken van Grieg. Een lastig werk j an Debussy kwam minder uit de verf, dgens de in de zaal aanwezige oud- i n'gent Dyo Wassink, die overigens i jzonder tevreden was over de avond ode klank van het orkest „uniek' Jemde. De rest van het publiek toon- Is zijn waardering door na afloop uit- undig te applaudiseren. ostzeilvereniging Westerslag houdt ondag haar eerste clubwedstrijd voor siamarans bij paal 17. De briefing is 11110.30 uur bij het clubhuis. Deze edstrijd die meetelt voor het club- inpioenschap 1986 start om 11.00 Leden en niet-leden kunnen vanaf '00 uur inschrijven bij het clubhuis i Paal 17. Het inschrijfgeld bedraagt kir leden 710,— en voor niet-leden b Door allerlei oorzaken kan iemand zonder partner door het leven gaan. Voor de één een bewuste keuze, voor de ander noodgedwon gen. Alleenstaand hoeft echter geen eenzaamheid te betekenen, en dat is waar de werkgroep voor alleenstaanden zich voor inzet. Pre cies een jaar geleden werd de werkgroep, als uitvloeisel van de cursus „Opkomen voor jezelf" op gericht en dit feit wordt zaterdag met een gezellige avond gevierd in de kelderbar van De Lindeboom. De avond, die ook voor toeristen openstaat, is vanaf 21.00 uur en heeft geen vastomlijnd programma. De be doeling is dat het een ongedwongen samenzijn is, waarbij onder meer sug gesties kunnen worden gedaan voor activiteiten in het komend jaar. Dik Haker, een der leden van de uit zes personen bestaande werkgroep: „We zoeken het vooral in de kleinmenselijke dingen: naar de bioscoop, een klaver- jasavondje. Sommigen zien zelfs tegen deze alledaagse dingen op omdat zij niemand hebben om er mee naar toe te gaan. En in de advertenties voor dansles bijvoorbeeld, wórdt altijd gesteld dat echtparen zich opgeven. Mischien dat wij kunnen pogen die denkwijze te doorbreken op de een of andere manier". De avonden die door de werkgroep worden georganiseerd hebben niet tot doel te „koppelen". Voorkomen probeert de werkgroep dit (uiteraard) ook niet, er zijn enkele rela ties als vanzelfsprekend uit deze avon den en het werk in de werkgroep voortgevloeid. De kelderbar is ook de plaats waar vorig jaar met de avonden voor aleenstaanden van start is ge gaan. Toen waren er vijftig personen aanwezig. De behoefte bleek dus aan wezig en dat werd tijdens het eerste bestaansjaar bewezen. Gemiddeld 35 personen bezochten de avonden. Een uitschieter was de zeer drukke en ge zellige barbeque bij het zwembad, an dere activiteiten waren onder meer een Aan de faculteit der Geneeskunde van de Rijks Universiteit van Groningen slaagde oud-Texelaar Johan Brüge- mann voor het arts-examen. Johan begon zijn medicijnen studie in 1979. Hij heeft het voornemen zich verder te specialiseren. Op zondag 29 juni is er weer een dienst voor belangstellenden in de Ge reformeerde kerk te Den Burg (Ele- mert). Aan deze dienst werkt mee het koor „Credo-Singers" uit Slootdorp. Het koor staat o.l.v. Wim Broere. Piet en Thea Bakker op trompet en Peter Zwart aan het orgel zullen voor de muzikale begeleiding zorgen. De avond begint om 19.00 uur. puzzeltocht, bowlingavond en een gespreksavond met de notaris, aanvan kelijk was er geen maxium leeftijd gesteld, maar die werd na enige tijd bepaald op ongeveer 55 jaar. „In het begin kwamen er nogal wat bejaarden, maar dat was eigenlijk niet de bedoe ling. voor die leeftijdsgroep is er de „Soos", aldus Haker. Het sterkst bezet is de groep tussen de dertig en de veertig jaar. Voorts valt op dat de vrouwen in de meerderheid zijn. „Dat komt denk ik omdat mannen hun ei gen „ik" minder gemakkelijk blootge ven", vermoedt Haker. Over het ge middelde van 35 alleenstaanden per avond is hij niet ontevreden, maar meent dat er nog heel wat zijn die best zouden willen komen, maar dit om de een of andere reden niet doen. „Kennelijk is de drempel toch hoog". De surfwedstrijd 't Horntje- Dijkmanshuizen oftewel de Lams vleestocht, vindt zondag weer plaats. De start is om 11.05 uur, inschrijving is mogelijk van 10.00 uur. De wedstrijd staat open voor surfers die geen lid van de Windsurfclub Texel zijn. Niet- leden betalen een tientje, leden 75,- en jeugdleden 72,50. De wedstrijd telt mee voor het clubkampioenschap. Het is toegestaan om de tegenwoordig veel gedragen heuptrapezes te dragen, maar door het geringe drijfvermogen daarvan, zijn de deelnemers verplicht een zwemvest om te doen. Tevens zorgt een drietal volgboten voor de veiligheid. Na afloop is er soep en kof fie in het nieuwe clubgebouw bij Dijk manshuizen Het Koninklijk Texels Fanfarekorps ver zorgt maandagavond in de haven van Oudeschild een „kotterconcert". Er zal worden gespeeld op de kotter TX 27 van de familie Hutjes. Het ruim een half uur durende concert begint om 20.00 uur. Op het repertoire staan lich te/populaire nummers. Voorafgaande aan het concert maken drumband en majorettes van KTF een rondgang door het dorp, vanaf 19.30 uur. Het optreden betekent een der laatste ke ren dat Dyo Wassink de dirigensstok zal hanteren. Wassink, sinds 1981 mu zikaal leider van het orkest, heeft be kend gemaakt deze taak met ingang van het nieuwe seizoen neer te leg gen. Naast muzikale successen op concerten, festivals en concoursen, en een hoogtepunt als het jubileumcon cert bij het 90-jarig bestaan, was on der Wassink ook het uiteengaan van KTF en DEK aan de orde. Het KTF- bestuur zoekt nu met spoed een nieu we dirigent. Verwacht wordt dat het orkest na de zomervakantie uit zo'n 45 muzikanten zal bestaan. PAGINA 5 LjpaG 27 JUNI 1986 ilgens het jaarverslag van de KNZHRM werd er bij de reddingsmaat- ihappij het vorig jaar 450 maal alarm geslagen, een nieuw record. Op jx8| kwam dat vooral tot uitdrukking doordat de motorstrand- ddingboot Ida Mary uit De Cocksdorp 25 keer in actie kwam, tegen loguit twaalf of dertien keer in andere jaren. j Als voornaamste reden voor de ehoorlijke stijging van het aantal jdingoperaties geldt dat het in 1985 wonderlijk slecht weer is geweest, vens neemt men bij de KNZHRM |n dat recreatievaartuigen vaker in oeilijkheden kwamen omdat de uit ing van bijvoorbeeld surfers flink ibeterd is de afgelopen jaren en dat gebruikers ervan daardoorjetwat lermoedig worden. Dit blijkt vooral de grote verschuiving van alarm eringen van beroeps- naar creatievaart. e verschuiving heeft volgens schip- Jaap Groen van de Ida Mary bij el niet plaatsgevonden. Hoewel het ntal acties verdubbeld is, bleef de rhouding tussen beroeps- en recrea- ivaart nagenoeg gelijk. Driemaal trok Ida Mary er voor niets op uit. „Ik ib liever tien keer een loos alarm dan It we één keer te laat komen", zegt roen daarover. Op 27 juli werden hij zijn medewerkers danig op de proef steld toen na een melding van een zee gestort vliegtuig een uitgebreide jekactie volgde. Het bleek dat twee fsns uit De Cocksdorp een model tuigje in zee hadden zien storten. Acties atuurlijk waren er in 1985 ook echte ddingsacties van de Ida Mary en de yhipperploeg in De Koog. Op 6 juli ramen drie alarmmeldingen tegelijk nnen. In het Eierlandsche Gat waren ie jachten bij zware noordenwind erdwaaid. De opvarenden dachten ich tussen Vlieland en Terschelling te avinden. Ze werden door de Ida Mary een boei vastgemaakt en de vol- jnde dag in veiligheid gebracht. Een week daarvoor was er een groots op gezette zoekactie gehouden naar een kokkelvisser, die van een bijboot van de Harlingen 26 was gevallen. De man werd nooit gevonden. Soms is de taak van de KNZHRM on dankbaar. Een Duits zeiljacht werd .door de kustwacht in De Cocksdorp, waarmee nauw wordt samengewerkt, gesignaleerd en onderschept door de Ida Mary omdat hij een levensgevaarlij ke koers volgde. De schipper sloeg de adviezen van Groen in de wind en handhaafde zijn koers. Uiteindelijk liep hij bij de- vuurtoren van Den Helder vast en moest hij losgetrokken wor den. Op 1 september werd groot alarm gegeven voor een vermiste surfer, waarop een zoekactie met vliegtuigen volgde. Uiteindelijk werd hij een dag later op Vlieland gevonden. Leden van de whipperploeg voeren met de rubberboot op 6 juli uit om twee wadlopers, die dreigden te wor den overvallen door de vloed, te red den. De wadlopers bleken echter zeer ervaren en weigerden mee terug te gaan. Ze bereikten Vlieland veilig en hadden met hun ogenschijnlijkt riskan te tocht slechts de whipperploeg een vergeefse tocht bezorgd. Geld Het jaarverslag van de KNZHRM maakt ook melding van een daling van de inkomsten. Het aantal contribuan ten nam zelfs met duizend af, wat een daling van twee procent inhoudt, ter wijl de voorafgaande jaren een duide lijk verbetering van het saldo waar neembaar was. Er zijn door het gehele land activiteiten die als doel hebben geld in te zamelen voor de KNZHRM. TEXELSE aanbrengen van de dakbedekking. De werkzaamheden zullen naar schatting ongeveer acht weken vergen. De restauratiekosten zijn door het bis schoppelijk bouwbureau te Haarlem begroot op 7104.000,—. Hiervan is bijna 720.000— voor steigerhuur en trans port. Het kerkbestuur denkt het werk voor minder geld te kunnen laten uit voeren. Wanneer de restauratie is vol tooid kunnen de steigers weer worden afgebroken. Het bedrijf Steigerbouw Dokter uit Amsterdam stuurt dan weer enkele mensen naar het eiland die er voor zorgen dat er in een mum van tijd niets meer is te zien. De opbouw van de steiger verliep althans in een razendsnel tempo. De Amsterdamse firma is een gespecialiseerd bedrijf, voor wie de „Johannes de Doper"kerk aan de Molenstraat bijna een peule- schil is. De drie op Texel aanwezige werknemers, C. en G. de Boorder en J.D. Witvoet uit Alkmaar en Heems kerk, vertelden desgevraagd dat zij zo juist een tweemaal zo hoge flat in Amsterdam in de steigers hadden ge zet. Na Texel zouden de drie naar Vo- lendam gaan voor eveneens een kerk gebouw. „Toch kan dit werk nog eens zo snel worden uitgevoerd", vertelt een van de De Boorder-broers. „Dat is niet omdat wij zo vaak koffiepauze hou den, maar omdat we hier geen systeemsteigerbouw toepassen. Nu moet er telkens een emmer met losse koppelingen naar boven worden gehesen." Hoogtevrees De voorzijde van de kerk staat geheel in de steugers, de andere zijden niet. Aan de toren zijn wel rondom steigers aangebracht. De stellage is opge bouwd uit drie meter lange ijzeren bui zen, die met losse koppelingen aan el kaar volgens het uit de bouw bekende systeem worden bevestigd. Als op een bepaalde hoogte alle buizen zijn aan gebracht, kunnen twee van de planken waar de „hoogwerkers" op staan op het hoogst bereikte steigerpunt wor den geplaatst, van waaruit weer verder kan worden gewerkt. Hoogtevrees, of tenminste een gezonde vrees voor de grote afstand tot het kerkplein, kennen de mannen niet. Waar uw verslaggever zich angstvallig vastklampt aan steiger palen, dakranden en andere stevig lij kende uitsteeksels, lopen de steigers bouwers rond de torenspits alsof ze in hun voortuintje bezig zijn. Alleen al van de klim naar het hoogste steiger niveau zou menigeen het in de broek doen. Na vele tientallen treden op de smalle, lange trappen naar de kerkklok, moet door de vrijgemaakte galmgaten naar buiten worden geklommen. De dichtst bijzijnde steigerplanken liggen op oog hoogte zodat een klein stukje ophijsen vereist is. Om op het allerhoogste stei gerniveau te belanden moet nog een halsbrekender waagstuk worden uitge haald: buitenlangs klimmen. De werk man die op de begane grond de beno digde steigerdelen aan de takel be vestigt komt langs deze weg probleem loos met een blad met glaasjes prik boven. Doodgemoedereerd wordt, zon der zich om steunpunten te bekomme ren, even gepauzeerd. Eén buigt zich over de rand: „Hé, kun je vangenl Hier heb je m'n glas!" roept hij naar beneden. Daar zijn Texelse bouwvak kers minder spectaculair, maar zeker ook in vlot tempo bezig woningen te bouwen. Het begin van een nieuwe buurt met een vernieuwd kerkgebouw als middelpunt. De Amnestygroep Texel houdt haar maandelijkse schrijfavond aanstaande dinsdag 1 juli van 20.00 tot 21.00 uur in de Openbare bibliotheek te Den burg en op het adres Trompstraat 15 te Oudeschild. Er kunnen voorbedrukte kaarten verstuurd worden naar autori teiten in Zuid Afrika. Voorbeeldbrieven zijn aanwezig om te schrijven voor Ah med El Fessas in Marokko die een ge vangenisstraf van 20 jaar uitzit, en voor Ariel Hidalgo Guillén op Cuba die een gevangenisstraf van 8 jaar uitzit wegens zijn kritiek op de regering. In het kader van de doodstrafactie kun nen brieven verzonden worden naar autoriteiten in Griekenland met het verzoek deze straf af te schaffen. In verband met vakanties zal de schrijfa vond in augustus vervallen. Op 30 au gustus organiseert de Amnestygroep Texel een sponsorfietstocht naar Amsterdam. Deelnemers hieraan moe ten zelf voor sponsors zorgen, die bij voorbeeld per afgelegde kilometer een duit in het zakje doen. Drie jaar gele den werd ook al eens een tocht Texel- amsterdam gehouden. Wellicht kan het zelfs een jaarlijks evenement wor den. Voor opgave of meer informatie over Amnesty aktiviteiten, bellen naar Jenneke Wassink, telefoon 02220-4109. De laatstgehouden activiteit van Am nesty, de feestweek rond het 25-jarig bestaan, was mede door mooi weer geslaagd. Vooral de manifestatie met muziek en theater in de Wezentuin sloeg aan. In totaal resteerde een posi tief saldo. Voorts werden twee reacties uit het Noordduitse Niedersachsen ontvangen op de ballonnenwedstrijd. Een kind uit Neuburg en een uit Rau- ersöhn waren de verste vinders. In Den Burg werd bijvoorbeeld door middel van een bingo-avond 7535,— verdiend. Op Texel werd ook op ande re wijze geld ingezameld, zo bracht Pe ter Kaan uit Oudeschild 71267,— op met zijn orgelspel. Voor een belangrijk deel van haar in komsten is de KNZHRM afhankelijk van de zogenaamde „redders aan de wal". Daarom tracht men voortdurend nieuwe contribuanten te werven, men sen die regelmatig een bedrag schen ken om het noodzakelijke werk van de reddingmaatschappij mogelijk te maken. Bij de KNZHRM op Texel zijn deze week twee mensen 25 jaar actief me dewerker. Piet Stolk uit De Cocksdorp als reserve-schipper, en Gerrit Moens uit Den Burg als reserve-motordrijver. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 7. Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drijverstraat, Binsbergenstraat, Brouwerstraat. De Waal Te De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud pa pier kan ook worden afgeleverd bij de schapenboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (na 10.30 uur). Van onderen! C. de Boorder takelt een der drie meter lange ijzeren steigerbuizen naar bo ven. terwijl zijn collega Witvoet de stellage rond de torenspits monteert. Dat zij op deze hoogte nog niet konden zien dat ze werkelijk op een eiland vertoefden wekte verbazing. ..Waar is de zee?" Een reusachtig steigerwerk is nodig om de kerktoren te restaureren. Een nieuwtje kan het nauwelijks nog zijn, want het werk is duidelijk zichtbaar voor bewoners en bezoekers van Den Burg. Sinds maandag staat de roomskatholieke kerk aan de Molenstraat in de steigers, tot aan de torenspits op 24 meter hoogte. Het zijn voorbereidingen voor restaura tiewerkzaamheden aan de toren. De torenmuur moet zowel in- als uit wendig opnieuw worden gevoegd. Vol gens Jan van Tunen van het kerk bestuur is de 33 centimeter dikke muur op enkele plekken zo bros dat er met een duimstok doorheen kan wor den gestoken. Met name de zuid-west zijde heeft veel te lijden gehad. Van Tunen kan zich niet herinneren dat er in de ongeveer 125 jaar dat het kerkge bouw er staat, iets aan de torenmuur is gedaan. Voorts moeten alle vier de wijzerplaten en wijzers weer worden opgeknapt. Deze zijn onder invloed van de weersomstandigheden zodanig verweerd en aangetast dat de cijfers op de klok vanaf de straat niet meer herkenbaar zijn. Platen en wijzers wor den weer bedekt met een laagje blad goud. Deze klus wordt uitgevoerd door Piet Graaf van firma Z. Graaf uit de Hogerstraat, die ook kosterswerk ver richt. Bij zeventiger Graaf is het werk in vertrouwde handen, want als 16-jarige gezel' heeft hij de wijzerplaten reeds een opknapbeurt gegeven. Aan het uurwerkmechanisme en de klok zelf mankeert niets. Wel zijn gebreken geconstateerd aan het leien-dak van de torenspits. Er is een afbrokke lingsproces aan de gang waardoor de leien tegels hier en daar loslaten. Één maal is er zelfs al een tegel van het dak gewaaid en bij de pastorie door een raam gezeild. Het leien dak zal nu geheel worden vervangen door zoge heten „singels", op lei gelijkende kunststoftegels die gegarandeerd 35 jaar zouden meegaan. De rest van het kerkdak is reeds volledig bedekt met deze singels. Bisschoppelijk bouwbureau Het werk aan de muur en het dak en het verwijderen en weer aanbrengen van de wijzerplaten is in handen van Wieb van der Berg, die voor de tijd van het werk in dienst van het kerk bestuur is. Han Zijm zorgt voor het

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5