Cjroen rwartsjexels in het karL, laad van Toezicht: doorgaan net uitwerking zinkerplan 35,00 Nog geen topdrukte maar wel optimisme Geinig waardering voor actie gemeente Texel René Coltof: belang in artikel 11-gebied Diefstal boot uit jachthaven ALLIBERT volkunststof terrasstoel Nu vanaf BARKER'S IJZERHANDEL éxelaar reed 19 jaar (onder rijbewijs Duitse gasten moeten nog komen Jongen bij sprong in zwin gewond Bosbrandje snel geblust werweging s werd geoo gER|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.092 DINSDAG 1 JULI Ijjlie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. en werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, uHopman, Ongeren 7, Den Burg, tel. (02220) 5472 en Michèl Gonlag, Ko- 5-331 89, Den Burg. jdvertenties, abonnementen, etc.: erëld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ,on (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ^18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. na binnenkomen van de offertes dat de zinker inderdaad veel kost- is dan nu wordt aangenomen gemeente Texel dus gelijk dan kan het plan altijd nog in worden genomen, al- geoordeeld door de Raad Toezicht, conform de mening van W.T. van Gelder, tevens van de Raad van Toezicht, werd gistermiddag be- in de periodieke vergadering Raad van Toezicht, gehouden is bedrijfskantine van de PEN- tale in Velsen. Irritatie en gesprek dat wij vooraf hadden Van Gelder bleek dat deze duide- Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven is prak- ch unaniem van mening dat de voorbereidingen voor het >n van een dubbele zinker voor de drinkwatervoorzie- van Texel moeten doorgaan. De poging van de gemeen- Texel om het verder uitwerken van de plannen te stoppen afwachting van nader onderzoek inzake de preciese sten van de zinkeraanleg, is mislukt. betekent dat het PWN met spoed offertes zal inwinnen en zal starten de procedures die nodig zijn om vergunning te krijgen voor de aan- Zou men dat niet doen, dan is al gauw een kostbaar jaar verloren en wordt onverantwoord geacht. zoek van twee weken kan aantonen dat de PWN-conclusies onjuist zijn, leek hen heel onwaarschijnlijk. Niet blij waren beide heren met het feit dat de gemeente wel op basis van het Haskoning-rapport een verzoek tot uit stel van behandeling bij de Raad van Toezicht heeft ingediend, maar het rapport zelf niet heeft toegestuurd, zo dat het niet eens mogelijk is een voor lopig oordeel erover te geven. Rijkswaterstaat Zoals bekend was een van de belang rijkste bezwaren die de gemeente naar voren bracht dat Rijkswaterstaat geen toestemming zal geven om de zinker ter hoogte van de zinkwerken bij de Prins Hendrikdijk te laten aanlanden. Volgens PWN-directeur Sprey is met Rijkswaterstaat vooroverleg geweest en daarbij is niet gebleken dat er bezwa ren zijn. ,,We zullen ons aan bepaalde voorschriften en regels moeten houden en dan krijgen we die vergunning ge woon". De bewering van de zijde van de gemeente dat er zelfs helemaal geen overleg met Rijkswaterstaat is ge weest, werd dan ook met kracht ontkend. Volgens Van Gelder heeft de ge meente met de actie tegen het zin kerplan gesuggereerd dat de pro vincie zich te weinig gelegen laat liggen aan de werkgelegenheid op het eiland. „Dat is mij in het ver keerde keelgat geschoten, omdat nog onlangs het tegendeel overdui delijk is aangetoond, toen het besluit werd genomen de electrici- teitscentrale op het eiland te hand haven en af te zien van een kabel naar het vasteland, zij het onder voorwaarde dat de centrale wordt overgeschakeld van stoomturbines naar diesels, die veel effecienter zijn. Ook bij het uitbrengen van het rapport waarin de zinker als de beste oplossing voor de Texelse drinkwatervoorziening naar voren komt is het werkgelegenheids aspect duidelijk in de overwegin gen betrokken geweest. Ter wille van twee arbeidsplaatsen kunnen we echter niet elk jaar een miljoen extra toeleggen op de drinkwatervoorziening". Dat de hele 7,7 km lange zinker niet door middel van de zg. inspuitmetho- de in de zeebodem kan worden ge bracht (zoals door Haskoning is ge zegd) is volgens directeur Sprey bij het PWN ook bekend. In de leemlaag in de buurt van de Texelse oostkust wordt de leiding ingegraven inplaats van ingespoten. Op de bewering van de gemeente dat het 3Vz miljoen gul den extra kost als met de voorschriften van Rijkswaterstaat rekening wordt ge houden, hadden Van Gelder en Sprey geen commentaar. „Dan zouden we eerst het Haskoning-rapport moeten zien en dat heeft de gemeente ons niet gegeven. Het lijkt ons erg interes sant om de overwegingen en conclu sies van hét Haskoning-rapport eens na te trekken". Waterkwaliteit Waar gemeente en PWN het ook niet over eens zijn is de kwaliteit van het drinkwater dat uit een hyperfiltratie- installatie komt. W. T. van Gelder Het PWN gaat ervan uit dat die kwaliteit niet zeker is omdat het procédé (waarbij het zoute water onder hoge druk door uiterst dun ne vliezen wordt geperst) kwets baar is. De vliezen kunnen lekra- ken waardoor de ontzilting minder goed verloopt en de bacteriële zui verheid van het drinkwater in ge vaar komt. Dit aspect van het pro- Lees verder pagina 2 De Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven tijdens de behandeling van het zinkerplan. De 18 leden tellende Raad, merendeels provincie bestuurders en bijgestaan door technische mensen van de betrokken provinciebedrijven functioneert als een soort statencommissie en brengt advies uit inzake belangrijke beslissingen alvorens provinciale staten het eindoordeel vellen. „Elke zaterdag en zondag stap ik in mijn vliegtuig en ga van Midden-Zeeland naar Texel. Als ik daar dan uitstap voel ik me echt op vakantie. Lekker veel wind, daar hou ik van. Verder is alles er; natuurgebied, strand, leuke dorpjes. Alleen zijn er onvoldoende slecht- weervoorzieningen, maar daar werk ik aan. Ook zou Texel nog wat harder moeten wor den gepromoot." Dit antwoordt René Coltof, direc teur van René Coltof Bungalows BV (RCB) uit Zierikzee, op de vraag wat hij de aantrekkings kracht van Texel vindt. De man achter de spectaculaire verkoop campagne van de huisjes van De Krim blijkt namelijk zijn zinnen niet uitsluitend op het noordelijke recreatieoord te hebben gezet, maar slaat zijn vleugels verder over het eiland uit. Het meest op merkelijke lijkt Coltof's interesse voor het nog altijd onbenutte arti kel 11-gebied te De Koog. Coltof is inmiddels met Jarino overeen gekomen dat RCB de ontwikkeling van het door Jarino in eigendom zijnde gebied voor zijn rekening zal nemen. Ook een deel van de geplande 144 appartementen valt hieronder. Wel is het zo dat Col tof's toekomstvisie op enkele pun ten verschilt van die van de ge meente. Welke punten dat zijn wilde Coltof nog niet zeggen. Op korte termijn zal hij met de ge meente hierover overleg plegen. RCB belast zich voorts met de bouw en verkoop van 68 apparte menten in in het te bouwen Pelikaan-complex. De verkoop start in augustus en met de bouw kan worden aangevangen zodra het grootste deel is verkocht. In de S-bocht van de Californiëweg laat Coltof verder een 122 kamers tellend hotel bouwen. Momenteel is hij in onderhandeling met een mogelijke koper. De rechten op de grond zijn inmiddels van Jarino overgenomen zodat niets in de weg staat om in het voorjaar van 1987 met de bouw te beginnen. Het wordt een ambitieus opgezet hotel, met tal van slechtweervoor- zieningen zoals een overdekt zwembad, sauna en squashzaal. Telefoon 02220-2346 geirriteerd was over de actie van gemeente. Hij en ook PWN- Ecteur Sprey lieten zich cynisch uit fr het tegenonderzoek dat B en W whet ingenieursbureau Haskoning éten laten uitvoeren en waaruit (f de gemeente de conclusie is ge- ten dat de aanleg van de zinker ;ens het plan dat nu ter tafel ligt, hnisch onmogelijk is e^n dat de ten van de zinker zóveel hoger zijn door het PWN is geschat, dat de sindeljjke produktiekosten van het tovater ongeveer even hoog zijn als typerfiltratie. Van Gelder en Sprey (en erop dat het PWN het pro em twee jaar lang diepgaand heeft itudeerd en daarbij met alle betrok- instanties overleg heeft gepleegd. Haskoning in een bliksemonder- 8) een routinecontrole van de po- te in de buurt van De Waal, hvam voor een 45-jarige Texelaar (indelijk het ogenblik der waar- ted. Zo'n 19 jaar lang reed hij (onder roze papiertje op zak. In al («jaren werd hij nimmer aan (ontrole onderworpen of raakte hij («trokken bij een ongeval. De ir verklaarde bewust nooit (in rijbewijs te hebben gehaald. Jtet zou hem teveel tijd kosten om Den Helder rijlessen te volgen 1 bovendien vond hij rijles te «Jur. De man zei ook achter het üur te kruipen omdat dit nodig (voor zijn bedrijf. De wagen »«rd niet in beslag genomen om- die het bezit is van de vrouw te de tegen de lamp gelopen landgenoot. De kop is eraf, het eerste weekend van het zomerseizoen is achter de rug. Het begin van een waarschijnlijk lang seizoen, want de vakanties van de Nederlandse en Duitse toeristen zijn dit jaar zeer gespreid. In de voor het toerisme op Texel belangrijke Westduitse deelstaat Nordrhein- Westfalen beginnen de vakanties in de derde week van juli, maar die van Noord-Holland zijn deze week begonnen. Weinig Duitsers nog derhalve. Hoewel het eerste weekend iets bij de verwachtingen achterbleef heerst er in de toeristische sector een gematigd optimisme. Oorzaak: mooi weer? „Aardig maar nog lang niet vol", aldus de reactie van VVV-woordvoerdster El- ly Kramer. Gezien het schitterende strandweer had zij het op Texel dit eerste weekend drukker verwacht. De echt grote aanloop zal volgens ver wachting aanstaand weekend komen, maar tot 12 juli zullen de toeristen nog probleemloos zijn onder te brengen. Hotels en huisjes zijn redelijk bezet, maar over heel Texel is er nog vol doende accommodatie vrij. In de lo gies met ontbijt-sector zelfs nog volop. De reserveringen zijn goed te noemen. Campings De bezettingsgraad van de twee grote RST-campings Loodsmansduin en Ko- gerstrand ligt iets achter bij de cijfers van verleden jaar (ca. 30%), maar re kening houdend met de vakantiesprei ding en de grote aantallen reserverin gen blikt RST-directeur C. Koom zon nig vooruit: „Na juli kunnen we met de borst vooruit lopen." Gezien de uit zonderlijk slechte weersomstandighe den van de vorige zomer verwacht Koorn dat de aantallen so wie so gunstiger komen te liggen dan vorig seizoen. De kleinere (familie)campings van de RST draaien uitstekend en ken nen momenteel een bezetting van on geveer 70 a 80 procent van de maxi male capaciteit. Op een ander groot kampeerterrein, De Krim, is het beeld nog iets gunsti ger. Deze week is er een bezetting van 35 tot 40 procent (een lichte stijging ten opzichte van vorig jaar), maar de reserveringen zijn zeer talrijk. Krim- directeur Martin Warnaar: „Dat wijst op een groot succes. De uitbreiding van vorig jaar is helemaal volgeboekt. Volgens de prognoses zitten we vier a vijf weken helemaal vol en dat is ver schrikkelijk goed. Want heel Texel zit maar een paar dagen in het hoogsei zoen echt propvol. Ik hoop dat het on danks de spreiding uitpuilt. Het is goed als Texel in de belangstelling staat." Dubbeldeks „Als de Molengat het tweede dek nog niet had kunnen gebruiken, zou er vrij dag één uur wachttijd zijn geweest en zaterdag twee uur maximaal. Nu wa rp n pr hphnurfpns hppl pvpn dnnr fifin storing, totaal geen wachttijden." Aan het woord is TESO's Jan Bloem, die enthousiast is over het functioneren van de dubbeldekker. Het afgelopen weekend beschouwde Bloem als proef draaien voor het grote werk. De Mars diep werd derhalve al snel ingezet. Vrijdag kwam de enkeldekker om half twaalf in de vaart, tot drie uur s mid dags. Zaterdag deed de Marsdiep al om zeven uur dienst en ging om vier uur weer uit de vaart. Zondag was de inzet van de Marsdiep niet nodig. Het laden en lossen van de Molengat verloopt soepel, vooral op Texel. De stoplichten en verdere verkeersvoorzie- ningen op de Pontweg zorgen voor een vlotte doorstroming. In Den Hel der gaat dit wat trager. Automobilisten moeten er rekening mee houden dat het nu meer tijd vergt om de stad uit te raken. Exacte vervoerscijfers zijn nog niet be kend. Volgens Bloem zullen deze in elk geval onvergelijkbaar zijn met dezelfde week vorig jaar, omdat de vakanties in Duitsland nog niet zijn begonnen. Defect Zoals reeds aangehaald ontstond er tij dens het weekend toch enige wacht tijd. Rond kwart voor tien zaterdag ochtend was vermoedelijk een defect in het electrische circuit de oorzaak van het even onbestuurbaar raken van de Molengat. Het schip ging een slag in de rondte en leek in het vaarwater van de in aantocht zijnde Marsdiep te belanden. Op de noodbesturing werd de veerhaven bereikt, waar de lading van boord kon. Vervolgens werd bui ten de haven getracht de problemen te verhelpen, hetgeen lukte. Om 11.05 uur vertrok de Molengat vervolgens weer volgens schema van Texel. TESO is nog doende om de exacte oorzaak van het euvel te analyseren. Een 21-jarige jongeman uit Haaksber gen werd gistermiddag met spoed naar het ziekenhuis vervoerd nadat hij in een zwin bij De Koog op ongelukki ge wijze in het water was gesprongen. Bij wijze van spelletje klom de jongen op de handen van zijn in het water staande vriend en dook over hem heen. Hij kwam daarbij met zijn hoofd op de bodem waardoor hij duizelig en ziek werd en zich niet goed meer kon bewegen. Gevreesd werd dat hij ern stig letsel aan de nekwervels had op gelopen. Strandbezoekers waarschuw den de strand bewakers van de post bij paal 19 die met assistentie van post 20 in actie kwamen. Het hoofd van de jongen werd in afwachting van de am bulance met zand ondersteund. Voor zichtig werd hij op een schepbrancard gelegd en met de terreinwagen van de politie naar de op het strandslag wachtende ambulance gebracht. Vol gens de laatste berichten uit het zie kenhuis lijkt het met de kwesturen mee te vallen. Het geval illustreert op nieuw hoe gevaarlijk het is om in on diep water te duiken. In het bos aan de Ruijslaan, vlak bui ten de bebouwde kom van De Koog, werd circa tien vierkante meter door brand aangetast. Zondagavond om on geveer tien uur ontstond brand, maar dit werd vrijwel direct bij de brandweer gemeld, zodat die snel ter plekke was en verder onheil kon voorkomen. De oorzaak is het spelen met lucifers door een jongen uit de omgeving. Uit de jachthaven van Oudeschild werd vorige week een visbootje met buitenboordmotor ontvreemd, eigen dom van een inwoner van Den Burg. Vermoedelijk houdt de diefstal verband met een poging tot diefstal van een in de haven gelegen jacht, een Speed- kruiser. Hiervan werden wel een 27 Mc-installatie, een hoeveelheid benzine en een dieptemeter buitgemaakt. 'N WINKEL VOL IDEEENI

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1