%ouw verzorgingshuis irecies op schema m::rrmrm u Supermarkt nu anderhalf keer zo groot Vlot en leuk overzicht muzikale kwaliteiten m Geslaagd eld Riteco geen )oi van vernielers it vernield i/eloos islaagd Texel in het PEN-jaarverslag Wijziging busroute „IJPAG 4 JULI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 f-h - V,,' verzorgingshuis van de Gollards-Samen Eén-stichting in aanbouw. Rechts en midden op de foto de moderne specie-silo's. Links de ingang aan De Zes bouw van het verzorgingshuis van de Stichting Samen Eén- !ards ligt perfect op schema en men hoopt het in het tweede Brtaal van 1987 op te leveren. Na de bouwvakvakantie, die vol- week begint, zal in augustus het hoogste punt worden be ien het gebouw zal voor de winter ,,glas- en waterdicht" zijn. lovember 1985 onthulde de gede- srde Korver het bord bij De Zes bouwgegevens. Hij had de ie paal moeten slaan maar dat door de vorst onmogelijk. Het om het bord was ietwat strak be id en de gedeputeerde, die door werd geroemd om zijn bijdrage e samenwerking tussen de stich- en Samen Eén en Gollards, kreeg er maar moeizaam vanaf. Vervol- isprak hij de wens uit dat de tra- nthulling niet symbolisch was voor verloop van de hele bouw. Kijkt zijn wens grotendeels in ver- ig te zijn gegaan. Behalve een in- ilculeerd aantal dagen vorstverlet lede nieuwbouw van het verzor- shuis geen tegenslagen. Zo werkt er bouw bv efficiënt aan het grootste en in ieder geval duurste pro ject dat de onderneming ooit tot stand heeft gebracht. Een team van twintig goed op elkaar ingespeelde perso neelsleden, allemaal van Drijver zelf, is nu zover dat er vorm in het gebouw begint te komen. Materialen De bouw is ook verder een groten deels Texelse aangelegenheid. Zo werd het complex in opdracht van de Gollards-Samen Eén ontworpen en nu nog technisch begeleid door het archi- tectenburo Alkema uit De Koog. Wel komen geprefabriceerde betonplaten uit Friesland, hoewel de 130 beton nen kamerwanden door Drijver bouw b.v. zelf worden gegoten. Meestal wor den dergelijke wanden gemetseld, maar het aannemersbedrijf heeft als één van de weinigen de bekistingen om beton te storten. Twee wanden per dag komen gereed. Enorm Het naar Texelse begrippen enorme, ƒ7,5 miljoen kostende project, brengt geen bijzondere moeilijkheden met zich mee voor Drijver. ,,Je doet er gewoon wat langer over", zegt Bert de Boer erover. De Boer begeleidt de nieuw bouw namens de aannemer. ,,Wel uniek zijn de twee eigen bouwkranen op het terrein, dat is toch wel type rend voor dit project. En dat we voor de aan- en afvoer van materialen een betonnen straat hebben aangelegd, dat gebeurt ook niet altijd". Bijzonder is tevens de manier van spe cie bereiden. Van de overkant komt een silo, waarin door enkele kleppen open te trekken zand, cement en wa ter in de juiste hoeveelheid worden vermengd en onderaan de silo worden afgetapt. Eén zo'n silo bevat twintig ton Deze oplossing draagt in combi natie met geprefabriceerde betonplaten en voorgelijmde spanten ertoe bij dat Drijver kan volstaan met twintig men sen op het project. Vroeger zouden dat er misschien wel honderd zijn ge weest", zegt De Boer, „tegenwoordig is efficiënter>te werken". Texels werk Ook als de bouw van het verzorgings huis in een fase komt waarin Drijver bouw bv de werkzaamheden moet uit besteden blijft het een Texelse aange legenheid. Wanneer na de bouwvakva kantie het hoogste punt is bereikt kan men in het najaar aanvangen met de afwerking binnen het gebouw. IBS zal zorgen voor de elektrische in stallatie en de firma Schoo is verant woordelijk voor de verwarming. Het loodgieterswerk blijft in beheer van Drijver zelf, terwijl het schilderwerk wordt verzorgd door Bremer uit Ooste rend. Fokko Mulder zorgt voor het te gelzetwerk. Al met al een flink stukje werkgelegenheid. De voorgeschiedenis is bij onze lezers bekend. Oorspronkelijk zou alleen de Gollards Stichting een nieuw verzor gingshuis bouwen, maar omdat ook het verzorgingshuis Irene van de stich ting Samen Eén was verouderd, sloeg men de handen ineen met het nu in aanbouw zijnde „dubbele" rusthuis als resultaat. De eveneens dubbele stich ting Samen Eén-Gollards gaf architec tenbureau Alkema opdracht het plan te maken en de aanbesteding te rege len. De verandering van de plannen bracht met zich mee dat de bouw kon worden gegund aan een Texelse aan nemer, die er bij de aanbesteding van het eerder gelanceerde plan voor het kleinere verzorgingshuis naast greep. Voor de bouw zijn 350 werkdagen nodig. Ruwbouw Momenteel verkeert de bouw nog in de zogenaamde „ruwbouwfase", waar in het geraamte van het gebouw nog aan alle kanten zichtbaar is. Langzaam maar zeker verdwijnt dat geraamte uit zicht, de kalk-zand-stenen blokken gaan steeds meer schuil achter baksteen. Op plaatsen waar verdiepin gen komen te rusten op de muren is het kalk-zandsteen vervangen door be ton. De raamkozijnen zijn in de tim merfabriek van Drijver bouw bv vervaardigd. Het geheel begint nu vorm te krijgen. Het is al duidelijk hoe de ingang aan De Zes eruit komt te zien: een stukje laagbouw met een schuin overlopend dak naar de tweede verdieping van het verzorgingshuis. De entree is open, dus zonder etages. Binnen kan men vanaf de tweede etage over een ba lustrade kijken naar wie er het gebouw binnenkomen. Het centrale gedeelte herbergt tevens de administratie, de keuken, een ge meenschapsruimte, een kapper, een wasserij, een garage en andere voor zieningen, zoals bijvoorbeeld ook een biljart. Aan weerszijden van dit centra le deel verrijzen de woonvleugels, waar in totaal 90 wooneenheden beschik baar komen. Deze eenheden zijn nu nog „woest en ledig", aan alle kanten steekt roestig betonijzer de ruimte in maar de badruimte is al te onderschei den. Ook is al duidelijk dat de mensen op de begane drond een terrasje en zij die op de verdiepingen komen te wo nen, een balkon krijgen. Tropenrooster De twintig werknemers van Drijvers bouw bv hebben de werktijden aange past aan de weersomstandigheden en werken van 's morgens zeer vroeg tot het begin van de namiddag. Bert de boer doet de werkvoorbereiding, ter- wijk twee uitvoerders het werk verde len. Martin de Vries doet dat voor het betonwerk, terwijl Dirk Haker verant woordelijk is voor het metselwerk. Allen zijn intussen aan vakantie toe, een wens die volgende week in vervul ling gaat. Aan het Nautisch College in Den Hel der heeft Perry Knijf'uit Den Burg de examens voor het HTS-diploma Navi gatie met goed gevolg afgelegd. Hier bij verkreeg hij tevens zijn 3e rang stuurman GHV. Zijn afstudeeropdracht, over de geschiedenis van de vuurtoren bij De Cocksdorp, werd beloond met het hoogste cijfer. feit, ndagavond, in de NOS-journalen zeven en acht uur, verscheen het ieling in volle glorie in beeld: het anderhalve meter hoge houten beeld van Peter Riteco. Niet it er een korte impressie werd ge- van de openluchttentoonstelling Leeghwater Beeldenpark te Pur- nd, maar omdat vandalen op bru- ijze in het park hebben toegesla- Vier kunstwerken zijn volledig eld en een bronzen beeld werd Ken. Riteco's beeld behoort niet geheel vernielde objecten, maar er een poging gedaan tot ont ging. Met een koevoet of iets plijks is getracht het beeld van zijn stuk te halen, maar dat is mislukt, beeld zelf werd niet beschadigd, waarvan Riteco zegt: „Mis was het een liefhebber, die het graag wilde hebben. In dat op moet ik zelfs een beetje blij zijn uist dit beeld mooi wordt gevon- Riteco vindt het uiteraard zeer l dat de vernielingen zijn aange- maar wil de affaire toch wat re- ren. „In geen geval mag nu )len worden dat er met de ten- itelling moet worden gestopt. Ik ]ezegd dat we ons niet mogen la- ntimideren, desnoods blijft mijn straks nog als enige staan. Ik zelfs zeggen: je moet juist nu gaan. En ach, dat mijn beeld de kan worden toegebracht, dat ik van tevoren ingecalculeerd, doodziek zal ik er niet van wor- want zoals ik eerder al eens heb I, het beeld is voor mij af, ik er afstand van gedaan". De ten- stelling, die een overzicht biedt de eigentijdse Noordhollandsed ienkunst, loopt tot eind augustus. re de nachtelijke uren van het af- sen weekend werd een ruit van dij 0.40 meter van het gemeente- vernield. Zowel de gemeente als een bewoonster van de straat deden aangifte. De schade sagt 7400,—. 34-jarige man uit Enkhuizen werd fegavond door de politie te De ter ontnuchtering ingesloten. De was in zeer beschonken toestand ad op straat in De Koog aange- Gisterochtend werd hij weer 'je voeten gesteld. ^SKondernemers-aktivileitën^^ De supermarkt „Meermarkt" aan de Dorpsstraat in De Koog, de vroegere A&O, is door verbouwing anderhalf keer groter geworden. Dit is voornamelijk ten gunste ge komen van de winkelruimte voor de klanten, hoewel ook de vers afdelingen zijn gegroeid en er een volledige slagerij bij is gekomen. Dat de naamsverandering samenviel met de uitbreiding is louter toeval. De A&O-keten van vrijwillige filiaalbedrij ven verandert dit jaar van naam: „Meermarkt" voor de grotere zaken en „Attent" voor de kleinere supermarkten. De nieuwe Meermarkt is beduidend groter, de oppervlakte groeide van 400 naar 600 m2. De ingang aan de Dorpsstraat oogt ook beter, omdat de kleuren van Meermarkt veel fleuriger zijn dan die van A&O waren. „Dat trekt toch meer klanten", zegt eigenaar Ton Gieles daar zelf over. „En die eerste weken na de opening bleek in derdaad een toename van het aantal klanten". Oude bekenden van de supermarkt za- gen al meteen bij binnenkomst dat de veranderingen in de zaak drastisch wa ren doorgevoerd. De portiek met de ingang is verdwenen en de ingang is naar links verplaatst en voorzien van automatische schuifdeuren. De slijterij, die in de richting van de Dorpsstraat lag, steekt nu een stukje de winkel in en behoudt de eigen in gang. Moesten de klanten anders altijd met hun wagentjes rechtsaf voor hun winkelronde, tegenwoordig wandelen zij met de wijzers van de klok mee door de supermarkt. Bij het begin staat een tourniquet, een kleine meta len draaideur, die voorkomt dat klanten met hun winkelwagentje de ingang uitlopen. Mensen die gewend waren bij A&O te winkelen, moesten in de Meermarkt wel wennen aan de opstelling van de producten. „Die staan werkelijk alle maal anders", zegt Ton Gieles, „maar ik heb tot nu toe alleen maar goede commentaren daarop gehad". Op plaatsen waar nogal eens filevor ming het winkelplezier deed afnemen, zijn de paden sterk verbreed en dat is volgens Gieles één van de grote voor delen van de ingrijpende verbouwing. Daarnaast is er meer ruimte gekomen voor de veranderingen, zoals de groente- en fruithoek achterin de zaak. Slagerij „Reden voor de verbouwing was on der andere het ontbreken van een sla gerij, omdat dat gemis de waarschijn lijke oorzaak was van een terugloop van het klantenaantal. Nu we in de nieuwe zaak, een volledig ingerichte slagerij hebben, kunnen we een toene mend aantal kopers verwachten", al dus Ton Gieles. „Ook de bier- en fris drankpresentatie is grootser opgezet. Omdat in de winkel meer plaats is, hebben we zelfs minder magazijnruim te nodig". De stapels direckt beschik bare kratten is inderdaad indrukwek kend te noemen. De kassa's zijn een slag gedraaid, maar hun aantal is niet toegenomen: drie. Nieuwbouw Aan de Parnassiastraat wordt een par keerterrein aangelegd. Een deel van het oude parkeerterrein wordt in beslag genomen door de 200 m2 nieuwbouw, die achter tegen de markt is geplaatst. De buitenmuur, die op deze wijze tussenmuur werd, is eruit- gebroken, zodat een nieuwe, grotere ruimte ontstond. Dat de winkel ooit kleiner was, is nu nog slechts zicht baar aan de overgang van oude tegels nëar nieuwe, veel grotere, Het plafond is totaal vernieuwd en bestaat nu uit systemen van brandwerende platen. Het stuk laagbouw dat nieuw is, werd ontworpen door architectenburo Alke ma uit De Koog. Het werk zelf ge beurde onder verantwoordelijkheid van aannemer Duin Bouwbedrijf. De elek trische installatie werd aangelegd door IBS, loodgieter was Veltkamp. Andere taken zoals het leggen van tegels wer den uitbesteed aan overkantse bedrij ven. De bouw is in zeven weken uitge voerd. De laatste tien dagen daarvan was de winkel gesloten. Ruime opzet Behalve dat de presentatie van ver schillende artikelen ruimer is opgezet, is ook het totale verkooppakket kom- pleter geworden. Zo wordt het volledi ge Donatus-pakket aangeboden. Te vens zijn bij de slijterij Texelse produc ten verkrijgbaar. Met deze nieuwe ruimere opzet hoopt Ton Gieles zijn vaste klanten van dienst te zijn en wat meer vakantie gangers naar zijn winkel te lokken. Ook hoopt hij wat gemakkelijker de winter door te komen. De jaarlijkse uitvoering van de muziek school trok een volle zaai, ondanks dat de avond een maand werd ver schoven en de schoolvakanties reeds waren ingegaan. Sommigen stelden hun vertrek zelfs speciaal een dag uit en hoefden daarvan geen spijt te heb ben, want volgens de bekende formule ,,van alles wat" werd een snel en ge varieerd muzikaal overzicht geboden. Volgens enkele leerkrachten, de direc teur en voorzitter van de muziekschool was het niveau waarop werd gespeeld aangenaam goed en iets beter dan in voorgaande jaren. Ondanks dat bij sommigen de zenuwen behoorlijk par ten moeten hebben gespeeld, waren er geen ernstige haperingen te bemer- In het zojuist uitgebrachte jaar verslag 1985 van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland (PEN) wordt in meerdere hoofd stukken aandacht besteed aan Texel. Wij citeren de betreffende passages letterlijk: 1 Geen kabel In verband met de hoge produktie- kosten van de huidige centrale annex waterfabriek op Texel heeft een uitge breide studie plaatsgevonden van de toekomstige elektriciteitsvoorziening van het eiland. Daarbij is onder meer een kostenverge- lijking gemaakt tussen de alternatieven kabelverbinding met het vasteland en lokale elektriciteitsproduktie door mid del van dieselvermogen. Het resultaat van de studie is dat thans, zowel om bedrijfseconomische, technische als sociale redenen, continuering van de lokale produktie door middel van die sels de voorkeur verdient. ken. Hoogtepunten vormden het Brazi liaans getinte slagwerk-ensemble van Cees Dekker en het fluit- en gitaaren semble van Saskia Ouwehand. Voor de zeventig spee/klasleerlingen was er een ander hoogtepunt: de tweedejaars ontvingen de getuigschriften voor de algemene muzikale vorming. Er kon het afgelopen jaar worden gelest in Oosterend, De Koog en Den Burg. De muziekschool telt momenteel 420 leer lingen (ongeveer gelijke aantal a/s vo rig jaar), waarvan er 80 twee instru menten bespelen. Opvallend is de weer gegroeide belangstelling voor de koperinstrumenten. Ook synthisizer is populair. Het installeren van 6 MW nieuw die selvermogen (geschatte investerings kosten 77,8 miljoen) in 1986 zal leiden tot een kostenbesparing van ca. 73,7 miljoen per jaar t.o.v. de huidige vorm van elektriciteitsproduktie. Renovaties Dertien jaar na de inbedrijfstelling wer den in het centralecomplex te Oude- schild enkele belangrijke renovaties uitgevoerd. •Er werd een nieuwe mechanische werkplaats gebouwd. De oude werk plaatsruimte werd al magazijn inge richt, terwijl er door het inleggen van een vloer ruimte ontstond voor een nieuwe kantine en enkele kantoorka mers. Voorts werd een nieuwe werk plaats voor elektrotechniek in instru mentatie ingericht. Door verbouwing van het kantoor werd ook de accom modatie van enkele andere afdelingen verbeterd. Produktie In 1985 bedroeg de produktie van de centrale te Oudeschild netto 39.471 MWh, 2.4% méér dan in 1984. Na af trek van het verbruik voor de zeewate- rontziltingsinstallatie 3.533 MWh werd 35.938 MWh aan het net afgege ven, 2.9% meer dan in het vooraf gaande jaar. De hoogste belasting was in 1985 5.29 hoger dan in 1984; ze bedroeg 7,9 MW en werd geregistreerd op 29 en 30 juli. Het nette warmtecijfer onderging een verbetering van 0,5% ten opzichte van het jaar 1984. Het rendement van de destillaatproduktie liep daarentegen met 1,7% terug. De totale waterproduktie beliep netto 765.147 m3, hetgeen een lichte vermin dering, namelijk van 1,6% betekent. De levering aan het PWN liep slechts 1,3% terug. In 1985 werd door de windmolen De Traanroeier $0,1 MWh opgewekt, een toename ten opzichte van 1984 met 28,6%. In de loop van 1985 werd één van twee grote koelwaterpompen vervan gen door drie kleine. Hierdoor kan de pompcapaciteit beter worden aange past bij de behoefte, met een merkba re energiebezuiniging als gevolg. De verbouwing van het kantoor er» de werkplaatsen alsmede de uitbreiding van de kantine te Oudeschild kwam tegen het einde van het verslagjaar gereed. In verband met de wielerronde en de daaraan voorafgaande stratenloop wordt zaterdag in Oosterend de bus route gedurende enige tijd gewijzigd. De lijn De Cocksdorp-Den Burg van 17.10, 18.10 en 19.10 uur en de lijn Den Burg-De Cocksdorp van 17.25 en 18.25 uur zullen worden omgeleid via de Koningsweg.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 11