VVC richt zich geheel ip wrak Molengat Gamma werd vierde in Italiaans toernooi „Op de bonnefooi" vlot en luchtig eel lading pas in september geborgen ,6!is" Hoornder revue nu in „Klif 23" JU, ,PAG 4 JULI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 3urg vondst en berging van het uit 1638 daterende bronzen kanon, vorig juli in de Waddenzee voor de Texelse kust, vormde wellicht de belan- 28®|jkste aanleiding voor de grootschalige en moderne wijze waarop nu -Jjerwateronderzoek op het wrak van een 17e eeuwse koopvaarder in -~H||Vlolengat wordt uitgevoerd. Onderwater-archeoloog drs. Thijs Maar- KMdvan het ministerie van WVC, heeft zijn vorig jaar nog zeer beschei dt team fors met studenten en andere wetenschappelijke medewerkers ,nen uitbreiden. De komende maanden zullen zo'n twaalf personen d het wrak met de kostbare lading aan het werk zijn, inclusief Hans man, Nan Westerlaken, Jac. Betsema en Flip Duinker van het duik- m „Phileas Fogg", dat het wrak met de kostbare lading ontdekte. ..stalen meetraam is perfect op zijn plaats rond het wrak van een - 09UWS koopvaardijschip in het Molengat afgezonken. De werkzaam- en verliepen in tegenstelling tot twee weken geleden perfect, mede ikzij het rustige weer. Er kan direct met het meetwerk worden tart." Dat meldde drs. Thijs Maarleveld, onderwaterarcheoloog bij het :erie van WVC, woensdagavond laat via Scheveningen Radio. nen met lieren aan de balkuiteinden evenwijdig langs de lange zijden van het frame worden verplaatst, zoals op de bijgevoegde tekening van Hans Eel- man te zien is. De balk met camera hangt anderhalve meter boven de wrakberg en kan desgewenst van een hoogte van maximaal vijf meter zijn werk doen. i er onderzoek op zee kost acht ton, jsief materiaal. Ter plaatse zullen irleveld en zijn team vijf zomers onderzoek verrichten. De resulta- zullen nog voor jaren nadien stu- lateriaal vormen dat op internatio- congressen kan worden uitgewis- aldus verwacht Maarleveld. De in vijkse wetenschapper heeft met oening geconstateerd dat de be stelling voor archeologisch erwater-onderzoek, waardoor zo mogelijk historisch belangrijk ma- ial kan worden geconserveerd en udeerd, groeiende is. alleen bij het ministerie van WVC, rook bij het bedrijfsleven. Deze rasse maakt de operatie die nu van gegaan relatief goedkoop. Het en samenwerking tussen het mi jne van WVC en Rijkswaterstaat, 'lij gebruik kan worden gemaakt hoogwaardige meetapparatuur van Technische Hogeschool Delft, dienst voor de IJsselmeerpolders iliton (voor nader onderzoek van n andere metalen die in het wrak jangetroffen). Stereocamera technische samenwerking met de ivan groot belang voor deze e onderzoeksfase. Zoals bekend t het wrak onder water gefotogra- Dit geschiedt met een stereoca- die langs een balk loodrecht bo- let wrak systematisch wordt ver st. De opnamen worden tegelij- d gemaakt. Via meetpunten op onderzoeksframe kunnen de opna- later op de TH met fotogramme- le apparatuur gedetailleerd wor- uitgewerkt. Maarleveld krijgt uit- otingen van de afdrukken en zal op aangeven wat in kaart moet den gebracht. Wat archeologisch van belang is, zal niet worden ge- Of de opzet lukt moet nog den afgewacht, want het is voor eerst dat met deze apparatuur in loordzee wordt gewerkt. Ooit is deze methode geëxperimenteerd Middellandse Zee, maar daar is water veel minder in beweging en richt veel beter. ,,Hier zijn twee ions met een opwaartse druk kilogram elk nodig om de 'draden waaraan de eveneens 800 jiam zware balk is bevestigd, strak ennen te houden. In de Middel de Zee konden we een camera aan PVC-pijp met ballonnetjes laten en, zo weinig stroom stond daar, Maarleveld. De staaldraden kun- Kostbare lading Deze zomer (er wordt doorgewerkt voor zoverre de weersomstandigheden dat toelaten, mogelijk zelfs tot in okto ber), moet het wrak, zoals dat er nu bijligt, geheel zijn gefotografeerd. Aan het eind van dit jaar moet het zijn ge karteerd. Gedurende de volgende jaren zal het wrak als het ware worden ge peld en wordt de wrakberg laag voor laag gefotografeerd. Zo wordt eep compleet beeld verkregen van de op bouw van de oorspronkelijke lading. Hieraan kunnen interessante gegevens worden ontleend, zoals de herkomst en bestemming van het schip en de afzonderlijke materialen. Ook kan door combinatie met reeds bekende gege vens meer inzicht worden verkregen in sociale en economische gebruiken van die tijd. Volgens Maarleveld is het wrak uniek omdat het nog zeer gaaf is. ,,Het is op natuurlijke wijze gecon solideerd, ondanks dat het naast de scheepvaartroute ligt". Proefboringen en duiken van Hans Eel- man s.c. hebben een vingerwijzing ge geven dat zich een betrekkelijk kostba re, gevarieerde lading aan boord be vindt en dat vergroot de kans dat straks veel historische gegevens aan het licht komen. Nogal zeldzaam zijn de baren lood, smeedijzer en halffabri- kaats tin. Voorts is geconstateerd dat zich kisten met gietijzeren kanonsko gels, een kanon (geen bronzen) en pakketten gevouwen leer van rendier huiden in het schip bevinden. Deze zullen als eerste uit het wrak worden gehaald, echter pas nadat de karte- ringswerkzaamheden op die plaats van het schip achter de rug zijn. Dit zou reeds half juli kunnen zijn, maar dat houdt niet in dat dat deel van de la ding dan reeds boven water kan wor den gehaald om te worden geprepa reerd, bestudeerd en tentoongesteld. Lading zakken Thijs Maarleveld acht het beter om hiermee te wachten tot medio septem ber. De leerpakketten worden dan te zamen met de overige reeds uit het wrak gehaalde lading in één grote vracht naar boven gehesen. Voordien worden de uit het wrak gehaalde spul len onder water gereedgemaakt en in speciale „Marpex"ladingzakken klaar gezet en gelabeld. De fysieke conditie van de ladingdelen zal hierdoor niet worden aangetast. Het in één keer naar boven brengen heeft volgens de WVC-man als grote voordeel dat de opvang boven water dan meer is ge garandeerd dan wanneer de lading stukje bij beetje, tussen de dakwerk zaamheden door zou worden gebor gen. Maarleveld zegt dat de vondsten uit het wrak zonder twijfel op Texel zullen worden tentoongesteld. Dit be tekent niet dat alle vondsten deze weg zullen gaan en ook niet dat dit direct zal gebeuren. De pakketten leer bij voorbeeld zullen door een leerlooierij in Brabant worden geconserveerd, al vorens ze op het eiland worden geëx poseerd. Duiker Hans Eelman had ge hoopt dat hier al in de maand juli sprake van zou zijn, maar kan zich met de nu gevolgde procedure verzoenen. Eelman: Ik ben geen archeoloog, maar heb respect voor de historie". Zijn schip, de „Phileas Fogg", zal wel gedurende het onderzoek ter beschik king staan van de wetenschappers en dienen als werkbasis. Zelf zal hij zoveel als hij kan aanwezig zijn, al zal hij af en toe ook nog eens een huis moeten verkopen want dat is tenslotte zijn broodwinning. In zo'n geval zullen de andere leden van het duikteam het schip naar de juiste positie loodsen. Klaverjashokje Alleen bij dood tij en gunstige wind kunnen de onderwaterwerkzaamheden plaatsvinden. In dat korte tijdsbestek dient een hele reeks handelingen te worden uitgevoerd, waartoe het schoonpoetsen van de camera be hoort. Gehoopt wordt per tij één strook van elf meter (de breedte van het stalen meetraam) te kunnen foto graferen. De camera wordt onder wa ter bediend door een duiker. Deze kan zich eventueel terugtrekken in het po pulair genoemde „klaverjashoekje". Hierin bevindt zich een luchtbel en er kan met de andere duikers worden ge communiceerd. Er kan zo aan efficien cy worden gewonnen. Ook zal geen sprake meer zijn van gesjouw met ge reedschappen. Deze kunnen namelijk onder water aan haken aan de stalen constructie worden bevestigd. Ook het huisje kan als opslag daarvan dienen. De eerste uitwerking van onderzoeks gegevens kan plaatsvinden aan boord van de „Phileas Fogg" en voorts in een zomerwoning achter de voormali ge pastorie van de rooms-katholieke kerk te Oudeschild, waar het WVC- team is gehuisvest. Bronzen kanon Het onderzoek in het Molengat bete kent dat andere, eveneens historische interessante wrakken voorlopig met rust worden gelaten. Deze keuze houdt in dat bijvoorbeeld het wrak van het admiraliteitsschip waarvan het bronzen kanon afkomstig is, voorlopig niet aan verder onderzoek onderwor pen kan worden. Thijs Maarleveld: „We kunnen niet alles tegelijk. Het is natuurlijk zo dat het wrak langzaam, De Gamma-ploeg die de Texelse kleuren in Italië verdedigde. Van links naar rechts de Italiaanse scheidsrechter. Marcel Uriot, Martin Koorn, Bart Heerschap, Jan Hein Studulski, Simon Brand, Wilke Wassenaar en Aad Blom. De geblesseerde Louis Uriot ontbreekt. Marcel Uriot op een 2 0 voorsprong kwam. Grado kwam nog voor de rust terug tot 2—1 en na tien minuten in de tweede helft op 2—2. Gamma had toen echter al kansen laten liggen. Wilke Wassenaar, die een opvallend goed toernooi speelde, zorgde echter op „Antobelli'-achtige wijze voor een 3-2 voorsprong. Toen brak het team zich opnieuw over de hoge tempera tuur in de zaal en te weinig wissels (twee wissels tegen de Italianen zes). Grado maakte tot genoegen van het plaatselijke publiek gelijk en vlak voor tijd scoorde het 4—3 en behaalde daardoor de derde plaats in haar eigen toernooi. Gamma moest genoegen ne men met een vierde plaats. Bij de prijsuitreiking bleek dat het goe de spel van Wilke Wassenaar de orga nisatie niet was ontgaan. Hij werd uit geroepen tot de beste speler van het toernooi. Zaalvoetbalvereniging Gamma Texel heeft vorige week meege daan aan een zaalvoetbaltoernooi in het Italiaanse Grado, een schier eiland in de Adriatische Zee nabij Triest. De ploeg bereikte de vierde plaats, wat een verdienstelijk resul taat is. Nog meer voldoening gaf het feit dat medespeler Wilke Was senaar werd uitgeroepen tot de beste speler van dit Internationale toernooi, wat betekent dat hij een betere indruk maakte dan de ex- profspelers die zich onder andere bevonden in het Nijmeegse „Ori on", de (enige) andere Nederlandse deelnemer aan dit toernooi. De ploeg had de uitnodiging van de Italiaanse zaalvoetbalbond te danken aan de kontakten ten tijde van het Siem Bremer-toernooi op Texel waar aan de laatste jaren ook een Italiaans team heeft deelgenomen. Het Texelse team was van dinsdag tot zondag op pad en bewaart aan de reis en aan de ontmoeting in typisch Italiaanse sfeer uitstekende herinneringen. Het Gamma-team bestond door afzeg maar zeker zal verteren. Daarom wor den tijdelijke maatregelen getroffen om de scheepsrestanten te beschermen voor de toekomst. Er zullen grote ny lon schermen op de zeebodem worden opgetrokken, waardoor de stroom min der is en het schip wat zal verzanden." Hans Eelman dringt aan daarmee haast te maken, want maandag heeft hij nog naar het wrak gedoken en ge constateerd dat zich naast het wrak een doorbrekende geul begint te vor men. Deze zal het slijtageproces ver snellen. Eelman verwacht dat de geul in korte tijd meters diep kan uitslijten. Het was ook tot zijn verbazing dat Maarleveld bekend maakte dat hij niet enkele weken, zoals gebruikelijk, maar enkele maanden voor het onderzoek zou uittrekken. Kennelijk zijn de uit komsten van het historische onderzoek en de technische gegevens van de ge bruikte methode van dusdanig belang, dat onderzoeken van de andere vijf honderd nog op de zeebodem vertoe vende wrakken voorlopig op een zijspoor is gezet. gingen van Nicol Schermer, Gerrie Plaatsman, Martin Land, Gert Pansier en Johnny List uit de volgende spe lers: Bart Heerschap, Louis Uriot, Wil ke Wassenaar, Simon Brand en de jeugdspelers Martin Koorn, Jan-Hein Studulski en Marcel Uriot. Coaches waren Aad Blom en Wim Koorn, ver zorger Ide Moerbeek. Warm.... Het toernooi werd in de avonduren (tussen 21.00 en 24.00 uur) gehouden. Er moest worden gevoetbald in een sporthal waar de temperaturen, on danks het late tijdstip, tussen de 35 en 40° C lagen. Bovendien werden de teams geconfronteerd met nieuwe Uefa-regels, zoals zes wissels op de bank. Geen twee minuten straftijd maar gele en rode kaarten, scoren vanaf de eigen helft en het nemen van een time-out tijdens de wedstrijd. Dat Gamma slechts beschikte over twee wissels zou het team in het ver loop van het toernooi opbreken. In de halve finale ging Gamma ten on der tegen het Nijmeegse Orion met 6—3. Dit was een geflatteerde uitslag want Gamma nam via een strafschop van Louis Uriot de leiding. Via 1—1 nam Gamma door een doelpunt van opnieuw Louis Uriot met 2—1 weder om de leiding, maar door een verdedi- gingsfout werd het nog voor de rust 2-2. Na rust scoorde Jan-Hein Studulski 3—2 en hierna, toch wel door het ge brek aan voldoende wissels, raakte de ploeg in conditieproblemen. Orion trok het spel naar zich toe en boog de 2 3 achterstand om in een 4—3 voor sprong. Louis Uriot kon toen al niet meer op volle kracht spelen door een vrij zware knieblessure die hem ook de volgende dag buiten het team zou houden. In de slotfase maakte Orion de zaak af door 5—3 en 6-3 te scoren, wat inhield dat Gamma Texel de vol gende dag om de 3e en 4e plaats zou moeten spelen tegen het plaatselijke zaalvoetbalteam van Grado. Die wedstrijd, waarin Aad Blom de ge blesseerde Louis Uriot verving, gaf hetzelfde beeld als de vorige dag: een uitstekend voetballend Gamma-team dat via twee mooie doelpunten van Toekomst Gezien de prestaties van de jeugdspe lers en het afwezig zijn van een aantal spelers van het eerste team, kan Gam ma I de toekomst wat betreft de com petitie op het vasteland met vertrou wen tegemoet zien, met name Martin Koorn paste zich moeiteloos aan in dit team en speelde evenals de onver moeibare Simon Brand een uitstekend toernooi. Gamma heeft zich bovendien versterkt met Johnny List en ook dat betekent een aanwinst voor het team. Texelpromotie Evenals vorig jaar verzorgde het team ook nog een stukje Texel-promotie. De meegenomen (in het Italiaans gestel de) folders van de VVV werden door de spelers o.a. uitgedeeld in de sport hal, op straat en op het strand van Grado. Jammer was dat de promotie \>an Texelse produkten door omstan digheden geen doorgang kon vinden. Vorig jaar toen Gamma eveneens in Italië speelde, was dit onderdeel een groot succes, maar misschien lukt het volgend jaar weer, want Gamma heeft voor het volgend jaar al weer een voorlopige uitnodiging voor deelname aan een toernooi in het Italiaanse Na pels op zak. De door Gamma in Italië gewonnen bekers, inclusief de door Wilke Wasse naar verworven bokaal, staan momen teel te kijk in de etalage van Herenmo de Moerbeek in de Parkstraat. De Hoornder zomerrevue „Op de bonnefooi" bleek woensdagavond een soort zomerse en luchtige editie van het „revue-menu" van café-eethuis Klif 23 te zijn. Voor het eerst in zeven jaar werd dit cabaret voor de toe risten niet in dorpshuis De Waldhoorn gespeeld, maar in het eethuis van de spil van het Hoornder theater. Cor van Heerwaarden. Wie het wil meemaken moet plaats reserveren: wie eerst wil dineren, vanaf ongeveer 21.00 uur, voor de overigen om 22.30 uur, elke woensdagavond in juli en augustus. Als er net zo vlot wordt gespeeld als tijdens de première, is „Op de bonnefooi" de garantie voor een leuke avond zowel voor bad gasten als Texelaars. is*" r-:'~ PMILERS FCGG Het zou een verkeerde veronderstelling zijn te denken, dat „Op de bonnefooi" zich op hetzelfde niveau als de revue menu's beweegt. De onderwerpen zijn wat meer voor de hand liggend en op pervlakkiger. ;,De toeristen moeten het ook snappen" is een der uitgangspun ten geweest bij het bewerken van de teksten van Dimitri Frenkel Frank en Paul Hahnen (Margreet Dolman). In een groot aantal korte en simpele lied jes worden in vogelvlucht „typisch" Texelse onderwerpen aangesneden en in enkele sketches voor toeristen èn ei landbewoners herkenbare situaties neergezet. Niet alle sketches hebben op Texel betrekking, zij zouden o.ok in een ander vakantieoord van toepassing zijn. Belangrijk voor het welslagen van de avond is de snelheid waarmee de re vue wordt uitgevoerd. Dat zat woens dagavond snor, hoewel er nauwelijks of niet als groep was gerepeteerd. Het was niet te merken: de teksten zaten er bij alle spelers prima in, de overgan gen verliepen vlot, er werd gelijk ge zongen en leuk geacteerd. Itte de Ruy- ter, een der speelsters, zorgde voor precies de goede stemming met haar accordeon. Er was slechts een kleine hapering toen een cassettebandje met de eindtune niet goed stond afgesteld. Een groter probleem was het voor het kleine toneel grote aantal spelers, in totaal elf. Wanneer zij allen tegelijk op de planken stonden was het tè druk, maar dat werd goed opgelost. Na zo'n „drukke" sketch of lied werd er tel kens een herkenbare reden opgevoerd waarom er veel spelers tegelijk het to neel afliepen („Kom, we gaan naar het naaktstrand"). Een wisselend aan tal spelers bleef dan op het toneel „hangen", zodat er sprake was van een variatie aan éénacters en conver saties tussen steeds andere typetjes. Verkleedscènes waren er slechts in zeer geringe mate, terwijl die hadden kunnen bijdragen tot verhoging van de lol. De meeste lol zat nu in de min of meer humoristische benadering van de onderwerpen. Het spreekt in het voor deel van de Hoornder spelers dat zij door een goede timing het publiek op de gewenste momenten deden lachen. Dat was vooral na de pauze het geval, toen de sterkste scènes werden opgevoerd. Alle sketches en liedjes spelen zich af in een café gerund door Cor van Heer waarden. Eén voor één stromen de toeristen de zaak binnen. „Nu al?" zeggen zowel cafébaas als eilandbe zoekers verbaasd. Door de dubbeldek ker (telkens in de teksten terugkerend) wordt ieders korte vakantie verlengd, zodat oude en nieuwe gasten vroeger dan verwacht op de plaats van bestemming arriveren en het café eer der opengaat dan gepland. Eén toe- riste is er nog dagen lui van, want zij had gedacht op het opstelterrein te Den Helder zeker acht uur te kunnen slapen... In het café (of op het terras ervan) spelen zich achtereenvolgens scènes af tussen twee toeristen die op verwarrende wijze vakantieherinnerin gen ophalen en een zielig oud dametje dat klagend haar verhaal doet tegeno ver de caféhouder. De liedjes tussen door zijn sterker dan deze eerste sket ches. De bekende melodietjes worden aan de hand van een „kalender" met prachtige tekeningen van Marco Bak ker uit het Hoornder Nieuwland heel kort toeristische tips verstrekt. Vissen, fietsen, Texelse produkten, TESO, jut ten (of jatten?), naaktstrand, zwempa radijs, werkloosheid en het Texelse schaap. Buurten Na de pauze (met ter gelegenheid van de première) champagne, zoals gezegd het sterkste deel. Al was het eerste onderwerp intussen wat afgezaagd, namelijk het naaktstrand. Niet echt leuk, al werd het enigszins pikant ge bracht. Zeer sterk en vermoedelijk ook leuk voor de toeristen! daaren tegen was de Tesselse conversatie tus sen twee buurvrouwen van het café. In deze sketch was het pas goed la chen geblazen en dat duurde toch best vrij lang. Na een leuk liedje over de disco, waar ook het publiek bij werd betrokken, werd het sterkste stukje voor het laatst bewaard. Een ober, die op grappig onbeschofte wijze zegt wat hij denkt als een paartje nog laat zijn tent komt binnenvallen. Sterk, maar natuurlijk niet speciaal Texels. De (uitgebreide) groep spelers bestaat uit: Marjo de Vries, Gerdi Grabowski, Janny Schuyl, Charlotte Lorier, Carry Welboren, Linda Zijm, Margriet de Graaff, Itte de Ruyter (accordeon), Ditmar Breidebach, Rob Jongejan en Cor van Heerwaarden.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 13