„Architectuur" van kanten benaderd veel Meyert Boon nam officieuze eerste duik Gemeentelijke steun voor „sociaal alarm" Nationaal Jeugdfonds geeft /500Ür- voor speeltuin in De ü/lars M Toer-in thematentoonstelling in raadhuis Deelname Tally Ho Vakantieregeling maatschappelijk werk Eerste ringsteekwedsi Gemeente heeft geen interesse voor schilderi Zon, maan en hoog water Atletiektraining Zangdienst Mannenkoor N.H. kerk De Cocksdorp Geslaagd PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 4 JUlh Zelden was in het raadhuis een tentoonstelling met zoveel kon trasten te zien als de tot 18 juli durende thema-expositie over „Ar chitectuur". Het is een mix van kunst en zakelijke bouwkundige techniek bestaande uit schilderijen, knipwerk, aquarellen, foto's, surrealistische olieverfschilderijen en „gewone" bouwkundige tekeningen. Dit alles is samengebracht door 21 Texelaars die (aarzelend) reageerden op de herhaalde oproepen om voor deze Toer-in expositie, die door provincie en gemeente wordt gesubsidiëerd, werk in te leveren. De bonte verscheiden heid is daarmee verklaard maar niet goedgepraat, want je kunt je afvragen welke zin het heeft om creaties van zo uiteenlopende kwaliteit en soort bij el kaar te brengen zonder dat naar enige selectie of samenhang is gestreefd. En welke kriteria de jury moet aanleggen bij het toekennen van prijzen zal meni ge bezoeker zich afvragen, vooral om dat van die bezoekers ook een oordeel werd verwacht. Naast de twee door de jury toe te kennen aanmoedi gingsprijzen van f250,— en 7150,—, moest ook nog een publieksprijs wor den toegekend. Volgens het systeem van meeste stemmen gelden" komt die prijs dan bij een van de exposan ten terecht. Die winnende exposant zit dan met de vraag of hij zijn prijs heeft verdiend met kwaliteit of dat de uitver kiezing meer het gevolg is van het grote aantal vrienden, kennissen of fa milieleden dat de tentoonstelling heeft bezocht. Het is mnoeilijk om appels met peren te vergelijken. In welk opzicht is het stukje knipwerk van Lida Licht en Jenneke Wassink minder goed of beter dan (bijvoor beeld) een foto van Alfons Smit of een acryl-krijtschilderij van Henk Arendsen? Een gewetensvol jurylid zou moeten weigeren in zo'n situatie een oordeel uit te spreken en het advies moeten geven het beschikbare prijzengeld over te maken aan een of ander goed doel. Dat neemt niet weg dat de collectie als geheel de moeite van het bekijken meer dan waard is, al zou je bij som mige werkstukken de maker bij de hand willen hebben om van hem enige toelichting te krijgen. Henk Arendsen zou dan kunnen uitleggen waarom hij zijn surrealistische schilderijen de titels „interieur" en „exterieur" heeft gege ven, hoewel de kleurige explosies van verfstrepen die hij op het doek heeft gezet, niet zoveel met architektuur te maken lijken te hebben. Het begrip architektuur is wel herken baar in enkele aardige schilderijen, die L. J. de Vries maakte van het in archi tectonisch opzicht inderdaad opmerke lijke blok houten huizen in de woon wijk De Mars. Leni Steffen heeft boeiende foto's ge maakt van de kleurige pijpconstructies van het stationsgebouw Slotervaart. Goed fotowerk Enige uniformiteit in de benadering van hun onderwerp vertonen Alfons Smit, Peter Boon en Klaas Kikkert met uitgesproken goede foto's, die zijn ge maakt in nieuwbouwwijken op Texel. Niet de meest voor de hand liggende gevels van de gebouwen kregen daar bij aandacht, maar details van binnen plaatsjes en schuurtjes. Dat er wordt geleefd in de wijken wordt ook duide lijk; mensen zijn niet gemeden, achter het raam van het schuurtje zie je fiet sen en wandelwagentjes. Een zo per- fekt mogelijke compositie lijkt bij alle Opgave voor deelname aan de Tally Ho, die zaterdag 12 juli om 19.00 uur in De Koog wordt gehouden is nog mogelijk. Aanmelden kan bij manege Elzenhof, en de paardenverhuur van Kikkert en Zoetelief bij De Koog. Ook kan dit telefonisch bij Frans Bakker van de Blijde Rijders, telefoon 02226-369. Zoals bekend bestaat de Tally Ho uit races van honderd meter stappen, draven en galopperen, zowel met als zonder zadel. Er wordt gestart in drie categorieën: paarden, pony's met stokmaat hoger dan 1.30 meter en lager dan 1.30 meter. In verband met vakantie van maat schappelijk werker Frank van Lare is er op Texel van 7 juli tot en met 11 au gustus 1985 geen spreekuur. Geduren de deze tijd is het maatschappelijk werk in het algemeen via de doorscha- keldienst telefonisch bereikbaar op het bekende Texelse nummer (02220) 4185 van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Indien nodig kan ér voor een gesprek een afspraak gemaakt worden op Texel. foto's het doel te zijn geweest waar naar de makers streefden. Pas na het zien van een geestige foto van Donald de Vrind weten wij wat een prachtige boom er staat voor het huis van de dames Zijm in de Gra venstraat. De dames Zijm, die er trots bij poseren, zijn al bijna even monu mentaal als die boom en met een beetje soepelheid zou je een en ander kunnen zien als een stukje architektuur van de bouwmeester van het heelal. Oud-Texelaar Lody Trap, die als archi tect werkzaam is in Amsterdam, maar binnenkort met partners een eigen be drijf begint, laat in tekeningen op ver schillende schaal een ontwerp zien van een centraal voorzieningengebouw voor het bungalowpark 't Geesteram bacht en tevens een ontwerp voor een stadhuis, geprojecteerd bij een dode tak van het Noordhollands Kanaal in Alkmaar. Dat laatste is een studieob ject dat als doel had een „brug" te slaan tussen de historische binnenstad van Alkmaar en de nieuwe stad. Zo zijn er nog enkele ontwerpen te zien die door hun presentatie duidelijk ma ken hoe een architect bezig kan zijn met de omgeving en daardoor een niet te onderschatten invloed heeft op de leefbaarheid in een stad of dorp. Interessant is ook de bijdrage van Hans Witte (25) van de Nesweg, stu dent bouwkunde aan de T.H. Delft. Hij laat een ontwerp zien voor een „multi media theater", een akkommo- datie van bioscoop (straat)theater, ra diostudio en andere voorzieningen op het gebied van culturele informatie uitwisseling. Het is niet de bedoeling dit projekt echt uit te voeren. Dat is wel het geval met het „Dashboard" voor stadsvernieuwingsgebieden: een voorziening die een combinatie is van brievenbus, intercom, boodschappen- kastje, meterkast e.d. voorzien van een verlicht huisnummer en bestemd om bij woningen te worden gezet als dui delijk en veelzijdig systeem om de be woner te vinden en met hem in kon- takt te komen. Een achttal dames laat staaltjes knip werk zien, voor een deel geïnspireerd door bekende Texelse gebouwen. Ze dwingen respect af door de ongetwij feld grote „schaarvaardigheid" die no dig is om ook zeer kleine details naar voren te brengen. Van opmerkelijke kwalitiet is een ets van 't Horntje, gemaakt door J. L. de Vries uit Zuid-Haffel. Heel goed zijn ook twee aquarellen (het NIOZ- gebouw en het interieur van de kerk van Oudeschild) van D. Bakker. Henk Noordlander uit Den Hoorn exposeert een groot olieverfschilderij met een voorstelling van zeepokken. Zeepokken zijn kalken huisjes waarin een kreeftje leeft, dus óók architectuur.... De thema-expositie is op werkdagen gratis te bezoeken van 9.00 - 12.00 en van 14.00 - 17.00 uur. Exterieur" van Henk Arendsen. Zaterdag gaat in De Waal de se ringsteekwedstrijden van start om kampioenschap van Texel. De wedstrijd wordt gehouden in De| waar de deelnemers zich verzaim op het land van Van Heerwaard® genover de smederij van L. Witte De wedstrijd begint om 19.00 uur, deelnemers worden verzocht ruim schoots op tijd aanwezig te zijn, de wedstrijd op het Hogereind zoi problemen te kunnen laten verlop worden de bewoners en toeristen zocht hier vanaf 18.00 uur geen; te plaatsen. Het gemeentebestuur vindt het nodig om voor 72000,— een uit daterend schilderij van A. Blok va W Velden aan te kopen. Op advies van de commissie vooi kunst- en cultuurbeleid is geoordt dat het schilderij geen belangrijke vulling van de reeds in bezit zijnds lectie van Blok van der Velden is, dat de gemeente reeds een vrijwel identiek doek („Berken" uit 19761 bezit heeft, naast veel ander werk de schilder uit dezelfde periode, olieverfschilderij was te koop aang den door de heer L. Kaper en me vrouw J. Klaver. Isi ooi Ze hadden hem er liever ingejo- nast, maar de medewerkers van het overdekte bad in het Eierland- sche Huis in De Cocksdorp moesten toezien hoe Meyert Boon het heft in eigen hand hield en als eerste officiéél een duik nam. Hij droeg een zwempak dat voor de laatste wereldoorlog al uit de mo de was en dat zaterdag ook dienst deed bij de opening van het zwem bad op de Krim. Het grootste schilderij dat ooit op Texel werd vervaardigd (17 bij 3.20 me ter) beslaat een volledige wand. Schil der Niek Welboren gebruikte acrylverf op een volgens de stucadoor „geglit- te" ondergrond. Het geheel stelt een willekeurige slufter voor, een waterloop tussen twee zandbanken. Het is dus niet een schilderij van hèt natuurge bied De Slufter, zoals sommigen dach ten. Vooral de blauwwitte lucht van het schilderij geeft het zwembad iets ruimtelijks. Welboren heeft gewerkt van een kartonnen schaalmodel, waar mee hij Meyert Boon, voorzitter van de Vereniging Gemeenschap Eierland, overtuigde van het effect van een der gelijke wandschildering. Binnen een week bracht de kunstenaar de.verf aan op de wand en omdat bui ten de bouw van kleedkamers voor de tennisbanen in volle gang was, werkte hij in omstandigheden die normaliter bij een kunstenaar niet de voorkeur genieten. Lawaai van buiten en in zijn tijdelijke „atelier" een temperatuur, die bijna ondraaglijk was. Met het nieuwe binnenbad heeft het „Eierlandsche Huis" er een attractie bij. „Klein Zeist", noemen ze heti al", zegt Meyert Boon. „We hebbi hier immers alles bij elkaar: een bad, een sporthal, tennisbanen, e. school en een ontmoetingscentrun Alvorens in het bad te duiken pres in een korte toespraak Els en Nico Ooyevaar, de beheerders van het! landsche Huis. De bodem van het is wit, zoals in de krant van vrijda: werd beschreven. Nu het gevuld hij eerder groen, een kleur die min goed combineert met het lichtblao schilderij van Welboren. „We zijn nog wat onervaren en vnij, schijnlijk zit er iets teveel chloor in water", zegt Meyert Boon daarove stelt vervolgens dat de kleur van water al snel tegen blauw aan zal nen. Vijf minuten na zijn duik zwo e men en spartelden al tientallen Co: rr dorpers rond in het. nieuwe bad Buurtvereniging „De Marskramer" van woonwijk De Mars heeft een bedrag van 75000— ontvangen van het Nationaal Jeugdfonds (bekend van de jaarlijkse acties voor Jantje Beton). Het geld is bestemd als bij drage in de kosten van de te reali seren speeltuin in de buurt. De plannen hiervoor zijn eerder al be kend gemaakt en zijn behoorlijk ambi tieus te noemen. Naast spel- en re creatiegelegenheden als een voetbal-; volleybal-; basketbal- en barbecueveldje is er een 150 m2 groot terrein voor de kleinste kinderen met speelobjecten. Daartoe behoort een bijzondere attrac tie: een „kindercommunicatie'-project van kunstenaar Ben Witte. Het bestuur van „De Marskramer" deed speciaal voor dit laatste de aan vraag bij het Nationaal Jeugdfonds. Het fonds stuurde de aanvraag voor advies.door naar consulent Holtes van de afdeling Noord-Holland van de NU- SO (de landelijke organisatie voor speeltuinwerk en jeugdrecreatie). Tele fonisch zocht „De Marskramer" con tact met deze consulent en deze advi seerde hen zich niet uitsluitend te rich ten op het project van Witte, maar bij drage voor de hele speeltuin aan te vragen. Holtes maakte er zelfs een soort prestigekwestie van. Op Texel is namelijk nog geen project van het fonds jeugdaccommodaties van de NUSO aanwezig. Nu zou niet alleen een bijdrage van het NJF kunnen wor den verkregen, maar ook een flink be drag van de NUSO. Het NJF zou on geveer tien procent van de verwachte totale kosten voor rekening nemen en de NUSO dertig procent. Het wijkvere- De zon komt 11 juli op om 5.32 uur en gaat onder om 21.57 uur. Maan: 7 juli N.M.; 14 juli E.K. Springtij: 9 juli; doodtijd: 17 juli. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 4 juli Zaterdag 5 juli Zondag 6 juli Maandag 7 juli Dinsdag 8 juli Woensdag 9 juli Donderdag 10 juli Vrijdag 11 juli Zaterdag 12 juli 7.22 en 19.31 8.15 en 20.24 9.01 en 21.10 9.41 en 21.52 10.18 en 22.32 10.55 en 23.12 11.32 en 23.50 -.- en 12.10 0.25 en 12.47 nigingsbestuur maakte een begroting die een totaalbedrag van 747.475,— vermeldde. Inmiddels is de aanvraag bij het NJF geheel gehonoreerd. De 75000,— wordt niet overhandigd, maar pas na aankoop van de benodigde spullen overgemaakt. Van de NUSO wordt 712.000,— verwacht, maar dit bedrag is nog niet binnen. Intussen beschikt de buurtvereniging over 711.000,—, want naast het bedrag van het NJF is er subsidie van de gemeen te van 74600,—zijn er giften van de aannemer Drijver en is er ongeveer 71100,— aan eigen middelen beschik baar (onder meer door het houden van een rommeltjesmarkt). De speeltuin van „De Mars" is een van de 360 instanties aan wie het Na tionaal Jeugdfonds een bijdrage be schikbaar heeft gesteld. In totaal werd ruim drie miljoen gulden uitgekeerd. Het betreffen voornamelijk voorzienin gen die er op zijn gericht kinderen meer speel- en leefruimte te geven. Daarbij wordt rekening gehouden met aanpassing aan de veiligheidsnormen, integratie van gehandicapte kinderen, gastarbeidersjeugd en vele andere der gelijke zaken. De Jantje Beton-actie wordt dit jaar van 3 tot 9 november gehouden. Gedurende de zomervakantie vervalt de atletiektraining van Peter de Hoogh op de vrijdagavonden. Bij voldoende belangstelling is het mogelijk dat Ge rard Mus de training overneemt. Wie zin heeft om tijdens de zomer door te trainen, wordt daarom verzocht te bel len met AVT-voorzitter Ed van Bom mel, telefoon (02222) 448. In de Nederlandse Hervormde kerk te De Cocksdorp vindt zondag om 19.30 uur de eerste zangdienst plaats. Het Christelijk Texels Mannenkoor verleent hieraan zijn medewerking. Er volgen deze zomer nog zes zangdiensten. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 ur na hoogwater. Aan de faculteit der Economische We tenschappen van de Rijksuniversiteit t Groningen slaagde Jaap van Beek uit Den Burg voor het doctoraal examen, richting bedrijfseconomie. B en W gaan ermee akkoord dat een gemeentelijke bijdrage van 76,50 per deelnemer per jaar wordt verstrekt voor het alarmerings systeem dat binnenkort op Texel wordt geïntroduceerd door de Stichting Sociaal Alarm. Als er dertig deelnemers zijn betekent dat een jaarlijkse gemeentelijke bijdra ge van totaal 72340,—. Daarnaast wil het college ook een werkkapi taal van 73500— beschikbaar stel len in de vorm van een lening en de aanschaf van de apparatuur voorfinancieren. Zoals bekend gaat het hier om het systeem waarbij de deelnemers met een draagbaar zendertje via de tele foon alarm kunnen slaan als zij in moeilijkheden komen. Het is een van de manieren om ouderen op een ver antwoorde manier langer zelfstandig te laten wonen en de alarminstallatie komt dan ook in aanmerking voor sub sidiëring krachtens het zg. flankerend bejaardenbeleid. De provincie heeft 720.400,— beschikbaar gesteld. Die subsidie is echter niet toereikend; per zendertje is er een tekort van 768,15. Verder moet rekening worden gehou den met afschrijving en kosten van verzekering, onderhoud, administratie kosten en andere kosten van de alarm centrale. De kostprijs per maand per persoon wordt dan 716,50. Omdat het systeem via de telefoon werkt moeten de deelnemers ook telefoon aanschaf fen voor zover zij die nog niet hebben. Om te voorkomen dat de hoogte van deze bedragen belemmerend is om deel te nemen, verzocht de stichting om een maandelijkse, bijdrage van 75,— per deelnemer. Daar komt dus nu een oplossing voor. De voorfinanciering door de gemeente is nodig omdat de provincie pas be taalt als allerlei formaliteiten zijn afge handeld, terwijl de benodigde appara tuur wel direct moet worden betaald. Het werkkapitaal tenslotte is nodig om het verschil in subsidie en werkelijke aanschafkosten te kunnen betalen als mede de aanloopkosten. In de loop van dit jaar wordt gerekend op een aanvullende provinciale bijdrage waardoor uiteindelijk maximaal 30 ap paraten kunnen worden aangeschaft. Er wordt namelijk vanuit gegaan dat ongeveer twee procent van de ouderen een dergelijk alarmsysteem nodig heeft. Voor het systeem hebben zich tot dusver tien gegadigden aangemeld. Het is niet uitgesloten dat er straks meer belangstellenden dan apparatren zijn, zodat naar urgentie moet worden toegewezen. Voorgesteld is om in dat geval de indicatiecommissie bejaarden oorden in te schakelen. Het onderwerp komt donderdagavond 10 juli ter sprake in de vergadering van de raadscommissie voor welzijnsbeleid. Iedere zaterdagochtend haalt Seoul Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden1 zocht deze spullen vóór 10.00 uur. de straat te zetten, zodat ze vlot ki nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedscl voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pier etc. opgehaald in de volgende straten: 1. Bernhardlaan, Lieuwstraat, Tj kerstraat, Burdetstraat, Meester Kraaistraat, Wilsterstraat, Marelstraat. Marsplan Vanaf 14.00 uur wordt papier opge' haald in het Marsplan. De Cocksdorp en Eierland Zaterdag wordt in De Cocksdorp omgeving oud papier opgehaald do oudercommissie en leerlingen van o.l. school. Men wordt verzocht hel papier uiterlijk 8.30 uur aan de strai te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Si bosschool van 13.00 tot 15.00 uur.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2