Cjroen ^warL-Jexels in het A/a ter Everstekoog moet laar „Dertig Polders" Circus dagen Busch aan de Roland vijf Nikadel ClftCöS B en W Texel in actie voor couveuse-afdeling van Gemini-ziekenhuis WATERSCHAP HOUDT VAST AAN VERLANGEN IESO vervoerde méér LH-01-PT Initiatief van gemeente tot gesprek over betere toegankelijheid veerboot Geslaagd DINSDAG 8 JULI 1986 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. 7;nwerktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Michèl Gonlag, Kogerstraat Oen Burg, telefoon 02220 - 2747. «advertenties, abonnementen, etc.: ■jeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ^on (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. lit Waterschap Texel wil dat het gezuiverde water dat af- jmstig is van de rioolzuiveringsinstallatie Everstekoog als- pg in de richting van het voormalige waterschap „De dertig imeenschappelijke polders" wordt geleld. Dat gebied, lartoe onder andere De Hemmer behoort, is nogal droog kan dus best wat water gebruiken. jwijze van voorlopige regeling komt gezuiverde water, het zg. effluent, in Waalenburg terecht waar eigen- al genoeg water is. 3) it is altijd al de bedoeling geweest de zeer aanzienlijke hoeveelheden er van genoemde rioolzuivering ïting Dertig Polders zouden gaan; dergelijks was dan ook afgespro- met het Hoogheemraadschap Uit- srende Sluizen dat op Texel belast met het kwaliteitsbeheer van het op- èvlaktewater en eigenaar is van de B olzuiveringsinstallaties op het eiland, was van oordeel dat de kwaliteit het gezuiverde water zodanig is tegen lozing op het oppervlakte ler van de drogere delen van Texel in enkel bezwaar was. Dat het na nog steeds niet zover is, heeft te iken met het feit dat een deel van gezuiverde water zou stromen door Aaysloot (ten onrechte Jan Ay- )t genoemd) die dwars door de inwijk De Mars stroomt. De in- etie van de volksgezondheid maak- iaartegen bezwaar. Besloten werd het water voorlopig naar Waalen- te laten gaan, maar een definitie- beslissing liet op zich wachten, iie vrijdagochtend gehouden verga- van hoofdingelanden van het iterschap Texel liet dijkgraaf J.S. Dijt :en dat de kwestie ,,in de versukke- is geraakt, maar dat het Water- top nog steeds van mening is dat water van Everstekoog naar het van de Dertig Polders moet. Hoogheemraadschap Uitwaterende denkt daar anders over en ïft de voorkeur aan de bestaande si- tie, dus lozing op Waalenburg. Er is jens vervoerscijfers van Teso het afgelopen weekend iets ar mensen van Den Heider naar i\ gebracht dan tijdens het ver- jkbare weekend vorig jaar. De wachte afname in wachttijd de boot bleek inderdaad zeer ik. m 5700 personenauto's kwamen donderdag 3 juli tot en met zon- 6 juli naar Texel, tegen 5500 van 4 en met 7 juli 1985. Dat is een toe- ie van meer dan vier procent. Een iets grotere stijging geldt voor het oer van caravans over dezelfde pe- i. Dat ging van 379 vorig jaar tot in 1986, een stijging van 4,75 pro- Exact gelijk bleef het aantal aan- 'agens, dat Teso overzette. Dat tin '85 en '86 namelijk 488. peso spreekt men van een vrijwel dus een verschil van mening, waarbij het Waterschap Texel zich gesteund weet door de gemeente. Beiden vin den dat destijds is afgesproken dat het Everstekoogwater daarom naar de dro ge Hemmer moet. Het Hoogheem raadschap ontkent dat er harde afspra ken zijn gemaakt en wil slechts toege ven dat er „verwachtingen zijn ge wekt" waaraan men zich dus niet ge bonden acht. In laatste instantie is af gesproken dat de betrokken instanties samen naar een oplossing zullen zoe ken, waarbij Uitwaterende Sluizen heeft laten weten dat van Texelse zijde dan ook een financieel gebaar wordt verwacht. Bij de afhandeling van de kwestie wordt geen haast gemaakt. Muskusratten Hoewel tot dusver op Texel geen le vende muskusratten zijn gesignaleerd, draagt ook het Waterschap Texel bij in de kosten van bestrijding van dit scha delijke knaagdier. Volgens de jongste voorstellen gebeurt dat volgens een zodanige verdeelsleutel dat Texel jaar lijks f6693,— bijdraagt. Aanvankelijk was een voor Texel duurdere regeling voorgesteld, waarbij de kosten werden omgeslagen naar verhouding van het aantal geografische hectares van de vier betrokken waterschappen. De nieuwe regeling houdt rekening met „fictieve" hectares van de gebouwde eigendommen, die voor 50% belast worden. De gezamenlijke waterschap pen betalen een kwart van de totale kosten. De provincie betaalt ook een kwart en het rijk de helft. De 12 men sen die de muskusratten bestrijden ko- pechloos weekend. Het waren de eerste echt drukke dagen voor de aan gepaste havens en alles wat daarbij hoort. „Er ging niet of nauwelijks iets fout", zegt woordvoerder Jan Bloem van Teso hierover. Overigens meent hij over de vergelijking met vorig jaar: „De vakantiespreiding is dit jaar heel anders dan vorig jaar, dat maakt het geheel erg verwarrend. In de deelstaat Bremen is men nu al met vakantie, maar het belangrijkste voor ons is Nordrhein-Westfalen en daar begint de vakantie pas volgend weekend." Het belangrijkste verschil met vorig jaar zit hem in de wachttijd voor de boot in Den Helder. Vorig jaar was die op 6 juli 's morgens vroeg al vier uur. Afgelopen zaterdag bedroeg die rond het middaguur nog een vol uur, maar na twee uur 's middags was er van een wachttijd geen sprake meer. Bloem acht het nog te vroeg voor een voorspelling over eventuele toename van het vervoer dit jaar, vooral omdat de spreiding van vakanties heel anders men in provinciedienst. Per 1 januari 1988 zullen al 23 rattenvangers nodig zijn, zo wordt verwacht. Elke ratten vanger betekent een kostenpost van f80.000,— alle kosten inbegrepen. In 1984 werden in Noordholland 75 muskusratten gevangen en vorig jaar 85. De dieren komen vooral in het zuiden van de provincie voor, maar met een verdere opmars noordwaarts houdt iedereen rekening waarbij het al lerminst is uitgesloten dat ook de fau na van Texel met deze onwelkome diersoort wordt uitgebreid. Tot dusver is hier slechts het kadaver van één muskusrat gevonden. Passantenhaven Het bestuur van het Waterschap is er niet gerust op dat de formaliteiten die nodig zijn voor de aanleg van de nieu we passantenhaven bij Oudeschild, tij dig kunnen worden geregeld. Er moe ten diverse procedures worden gevoerd (onder andere voor het verkrijgen van een ontgrondingsvergunning) en ook is overeenstemming nodig inzake over dracht van grond door het Waterschap en moet het beheer worden geregeld voor het stuk zeedijk dat na aanleg van de haven in een soort pier veran dert. Ook moet nog worden vast gesteld wie de eigenaar wordt van de nieuwe haven. Als een en ander niet snel wordt geregeld is er kans dat de subsidie van twee miljoen gulden die voor het project beschikbaar is gesteld, wordt gemist. Dijkgraaf Dijt zei dat het Waterschap van harte achter de plannen voor de passantenhaven staat omdat deze van groot belang voor Texel wordt geacht. Het dagelijks bestuur heeft dan ook verklaard in principe akkoord te gaan, mits de belangen van het Waterschap als grondbeheerder en als beheerder van de dijk niet worden geschaad. De hoofdingelanden gingen vrijdag met dit voorlopige standpount akkoord in afwachting van definitieve voorstellen. Ze verleenden mandaat aan het dage lijks bestuur om die voorstellen uit te werken, waarbij ze zich verenigden met het streven naar een regeling die erop is gericht dat het Waterschap in het toekomstige jachthavengebied geen belangen meer heeft. Technisch ambtenaar Vonk gaf aan het slot van de vergadering een overzicht van recentelijk uitgevoerde werkzaam heden in de polder. Veel van waarover hij sprak kon direct daarop met eigen ogen worden bekeken tijdens de jaar lijkse excursie die dagelijks bestuur en hoofdingelanden vervolgens hielden met burgemeester A. Schipper als speciale genodigde. Een verslag van die excursie staat elders in deze krant. Volgende week donderdag zal op uitnodiging van het Texelse ge meentebestuur een gesprek plaats vinden inzake de toegankelijkheid van de Teso-veerboten. De bespre king vindt plaats onder voorzitter schap van wethouder Daan Schil ling en erbij aanwezig zullen zijn vertegenwoordigers van de AOT, NZH, TESO, gemeentewerken, het bureau milieu en het gemeentebestuur. Als eerste punt op de agenda staat de toegankelijkheid op de veerboot en bij de aanlegplaats en voorts de verblijfs- ruimte op de veerboot voor minder- validen en ouderen. Tweede punt van bespreking is de mogelijkheid een buslijn Den Helder-Texel v.v., ingepast in de dienstregelingen van AOT en NZH. Beide besprekingspunten vloeien feitelijk voort uit voorstellen van de ouderenbond Anbo. Wethouder Schil ling heeft daarop gereageerd dat het hem een discussie waard is, zodat gesteld kan worden dat dit werk- gesprek een initiatief van de gemeente is, zo deelde loco-secretaris Wout Stam desgevraagd mee. Te zijnertijd moet het gesprek tot besluitvorming leiden. In de uitnodiging staat te lezen dat B en W „erop vertrouwen dat, ge let op de gedachtenwisselingen die al jaren plaatsvinden, concrete resultaten kunnen worden geboekt, in het meer voudige belang van een Texel zonder drempels". Betty Geier-Busch met een ven haar Siberische tijgers. Circus Busch Roland uit Bremen zal ingaand woensdag 16 juli vijf dagen lang voorstellingen geven in De Koog. Ge bracht wordt het programma „Western Parade" dat is af gestemd op vakantievierend publiek in gezinsverband. Busch Roland geldt als een goed circus dat door de aankondigin gen gewekte verwachtingen over het algemeen waarmaakt. Elke dag worden voorstellingen ge geven om 15.00 en 20.00 uur waar bij het wild west element (naar aanleiding van het feit dat precies 80 jaar geleden de befaamde Buffa lo Bill met zijn wild west show door het land trok) ruimschoots vertegenwoordigd is, maar waarbij ook kan worden genoten van tra- pezewerk, clownerie, paardendres- suur, evenwichtskunst en voorstel lingen met apen, olifanten en Sibe rische tijgers. Het is de eerste keer dat een buiten- hrsdiep, hier gezien vanaf een volgeladen bovendek van de Molengat, hielp vrijdag en Wagr mee de wachttijden te beperken tot maximaal één uur. (foto Dirk Kuiter). De afdeling neonatologie (waar zie ke pasgeborenen „couveuse kindjes" worden verzorgd) mag niet uit het Gemini-ziekenhuis van Den Helder verdwijnen. Het Texelse college van B en W stelt zich op dit standpunt naar aanleiding van voornemens van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur om de afdeling voor 1990 op te heffen. Het B en W-voorstel om minister Brinkman van WVC te ver zoeken de afdeling te handhaven, wordt vanavond als ingekomen stuk in de gemeenteraadsvergade ring behandeld. Het dichtstbijzijnde ziekenhuis met een zelfde afdeling zal het Academisch Medisch Centrum of VU-ziekenhuis te Amsterdam zijn, waardoor de reistijd voor Texelaars heen en terug zeker vier uur zal bedragen en de totale afstand minimaal tweehonderd kilometer. B en W vinden handhaving van belang „uit oogpunt van spreiding, infrastruc tuur en reeds aanwezige kennis en er varing met intensieve zorg voor pasge borenen". Geconstateerd wordt dat de overlevingskansen van pasgeborenen in de kop van Noord-Holland en Texel de laatste jaren zijn vergroot. Het oor spronkelijke sterftecijfer is sinds de af deling in Den Helder is gevestigd met ongeveer zeventig procent teruggelo pen. Dat cijfer lag voordien tweemaal zo hoog als het landelijk gemiddelde. De grote afstand tussen Texel /Den Helder en de landelijke centra met neonatologie-afdeling zou daarvan een belangrijke oorzaak zijn. Tot de realisa tie van de afdeling in Den Helder wer den de baby's (na eerste opvang in het Gemini-ziekenhuis) per „babylan- ce" naar deze centra vervoerd. On danks de deskundige begeleiding on derweg stierven pasgeborenen voortij dig. De Helderse couveuse-afdeling heeft in korte tijd een goede naam op gebouwd en functioneert zondser ex tra financiële hulp van het rijk. Zowel de ziekenhuisdirectie als ook het Hel derse gemeentebestuur hebben zich bijzonder boos gemaakt over de bezui nigingsplannen van WVC en zullen al les in het werk stellen om de afdeling te behouden. Indien dit niet lukt wordt weer in de oude situatie vervallen en zal weer van de „babylance" moeten worden gebruik gemaakt. lands circus op Texel is. Busch Roland (in 1963 tot stand gekomen door een fusie van het 100 jaar oude circus Busch uit Berlijn en het uit 1948 date rende circus Roland uit Bremen) hoort tot de zeven grote circussen die thans in Duitsland actief zijn. Tot voor kort was het bezoeken van kleinere plaatsen niet mogelijk aange zien de gele circuscaravaan gebruik maakte van extra treinen van de spoorwegen waarmee zoveel kosten waren gemoeid dat alleen in steden met genoeg publiek voor tenminste tien voorstellingsdagen werd opgetreden. Snel verplaatsen Tegenwoordig verplaatst het circus zich gewoon over de weg en dat is veel efficiënter waardoor het mogelijk is tal van Nederlandse vakantiegebie- den aan te doen. De mobiliteit van het huidige circus blijkt uit het feit dat dinsdagavond 15 juli nog een voorstel ling wordt gegeven in Santpoort terwijl de volgende middag in De Koog op Texel moet worden opgetreden. In de tussentijd moet het circus dus worden afgebroken, naar Texel worden overge bracht en weer worden opgebouwd. Dat betekent dat 120 voertuigen van de circuscaravaan 's nachts naar Den Helder reizen waar zij met de (eerste) dienstboot en voor deze gelegenheid in te zetten extra boten naar het eiland worden overgebracht. De voertuigen vormen een rij van meer dan een hal ve kilometer en daar zijn de 16 woon wagens van de artiesten nog niet bij- gerekend. De grootste wagen voert de hoofdtent aan die een doorsnee heeft van 50 meter en plaats biedt aan 3000 bezoekers. De tent past precies in een der parkeervakken van de Nikadel. Voor de opbouw van de complete tenten- en wagenstad zorgt een 60 man sterke kolonne van Marokkanen en Polen die dit karwei in vijf uur kla ren. De hoofdtent (gedragen door vier masten van 18 meter hoog) kan met de binneninrichting in anderhalf uur worden gedemonteerd. Tot het personeel dat aan het circus is verbonden hoort ook de 24 man sterke bedrijfsbrandweer, die beschikt over een uitrusting waarop menige gemeen tebrandweer jaloers zou zijn. Programma De programma's van middag- en avonduitvoering zijn gelijk. De opening bestaat uit een parade en begroeting door ringmeester Tamaro en vervol gens wordt de piste beheerst door squaws op vurige paarden (The Milo's) die de circusbezoekers meenemen naar de wereld van Karl May. John Milos treedt op als scherpschutter te paard, de Jacksons laten met lasso's en zweepgeknal zien dat wat cowboys al lemaal moeten kunnen en Bill Jackson werpt messen nét naast een levende partner. Directeur Oliver Geier-Busch presenteert de cavalerie van zijn circus waarbij 16 tijgerpaarden tegelijk in de piste komen. De Ivanov-familie brengt een nummer met chimpansees en de uit Mexico afkomstige Las Rayers Sisters voeren temperamentvol allerlei toeren uit aan de trapeze op 12 meter hoogte. Het programma vermeldt verder het optreden van de 98 cm „lange" lilli- putclown Patatina uit Turkije en de evenwichtskunst van de Esperanza Sisters uit België, die zich voortbewe gen op houten massieve ballen van 80 centimeter doorsnee. Spectaculair belooft het optreden te worden van de Indische olifanten Ros- witha en Frans Renz en als attractie speciaal voor de jeugd is de 24-jarige jongleur actief met dansende bordjes en discoklanken. Een combinatie van acrobatiek en schoonKteid van beweging wordt gede monstreerd door Edita Jazyna en haar partner Alexander. Verder is er de clownsfamilie Luftman uit Portugal met een temperamentvol en muzikaal num mer. Hoogtepunt van de voorstelling is het tijgernummer dat wordt gebracht door Betty Geier-Busch. Met haar ne gen Siberische tijgers brengt zij een act die in de circuswereld respect heeft afgedwongen. Als extraatje zijn aan de voorstellingen op Texel toege voegd het optreden van Aura en Gior gio, „een astronautische attractie op duizelingwekkende hoogte" en een acrobatennummer van „Drie Marinof". Na de voorstellingen op Texel gaat het circus naar Den Helder en vervolgens naar vakantieplaatsen in Friesland. Léon E. de Wit slaagde aan M.E.A.O. „De Waegh" te Alkmaar in de bedrijf- sadministratieve richting.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1