Texelganger vond „visballetje" uit GERTS GEHEIME MIMI ij W: Texelse vrouw (64) naar ziekenhuis na aanrijding Windscherm kopen? Coaster „De WeereJd" in Oudeschild Crossloop De Koog: progressie Nicolaas Schoo GEKNIPT Granaat op strand Vaste data Brommer weg Antennes stuk Achterop Naar huis Geslaagd Brommer van weg Geslaagden zwemmen Diploma's A en B FAMILIEBERICHTEN PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 8 JUU iK-CpiJMUvwite j oiMikcruScn callige itamet «iö Jb i.Hsi lijkt dne xaas)e$«i: i ga»i«i>leiï ton ik Elite! «HM. Mat Jat tisl jo Is. waarac!uig,'« Een 64-jarige Texelse vrouw moest gisterochtend met verwondingen aan het hoofd per ambulance naar het Gemini-ziekenhuis te Den Helder wor den vervoerd. Zij was op de fiets aan gereden door een personenauto bestuurd door een 34-jarige man uit Noordwolde, op het kruispunt Monni- kenweg/Ploegelanderweg in de Den nen. De vrouw, die in zuidelijke rich ting op de Ploegelanderweg reed, gaf geen voorrang aan de man uit Noordwolde. Een 19-jarige toerist uit Wezep werd vorige week door pech achtervolgd. Eerst werd hij het slachtoffer van oplichting en vervolgens werd hij bestolen. Met kennelijke interesse stond de jongen voor een zaak in de Dorpsstraat te De Koog een wind scherm te bekijken. Hij werd benaderd door een man die het scherm aan prees. In de veronderstelling dat hij van doen had met de eigenaar van de zaak, ging de Wezepenaar over tot koop en betaalde de man ƒ34,90. Nietsvermoedend liep hij nog even door de winkel, maar toen hij weer naar buiten ging, werd hij door attent winkelpersoneel staande gehouden. Spoedig bleek hoe de vork in de steel zat; de jongen was bij de neus geno men door een oplichter. Het signale ment van de persoon die de ,,grap" heeft uitgehaald luidt: lengte 1.90 me ter, mager postuur, donker kort haar, ringbaardje en 35 a 40 jaar oud. Hij droeg een geruit hemd en een lange broek. Vervolgens raakte de vakantie ganger uit Wezep twee witte klapstoe- len kwijt. Deze werden ontvreemd uit zijn tent. De coaster Elvis, „hoofdrolspeler" in de IKON-serie „MS De Weereld" die begin dit jaar op televisie te zien was, heeft afgelopen week voor een jaarlijkse dokbeurt in Ou deschild gelegen. Juni en juli 1985 was het schip in huur bij de IKON voor opnamen voor genoemde dramaserie die voor een groot deel speelde aan boord van de Elvis. Het schip was voor die gelegenheid beladen met vier zogenaamde slaapcontainers, waarin plaats was voor achttien mensen. In totaal bevonden zich vrijwel voortdurend 27 mensen aan boord van het schip, voornamelijk acteurs, actrices en technici van het opnameteam. De bemanning was ook aanwezig en bestuurde het schip in werkelijkheid terwijl via trucage op tv werd getoond hoe de acteurs dat deden. De naam van het schip is afgeleid van de scheepseigenaren, Klaas Elzinga en Jan en Kees Visser. De coaster vaart veelal tus sen Kampen en de zuid-Engelse kust met bulkgoederen. Van Leo Visser uit Oudeschild hoorden de uit Praesens vlakbij Lauwersoog afkomstige eige naars positieve geluiden over het dok van Hans Boom. Daarom hebben zij daar de zorg voor de jaarlijkse dok beurt aan toevertrouwd, tot grote tevredenheid. „Het dok ligt wat afgelegen en .is daarom niet zo bekend", zegt stuur man Jan Visser daarover. „Het grote voordeel was dat we gelijk aan de bak konden. Boom werkt op afspraak; bij andere werven moet je altijd wel een paar dagen wachten". Het schip werd gistermiddag verhaald door twee sleepboten van sleep- en bergingsbedrijf Visser en wacht in de haven op verdere orders van zijn be vrachter, Wagenborg in Delfzijl. „Voor tv-opnames staan we altijd meteen klaar", zegt Jan Visser hoopvol. Naamgenoot Leo Visser van het sleep bedrijf werd aangezocht om de vroe ger hem toebehorende passagiersboot „Dageraad", die tussen Texel en Ter schelling voer, van Zeeland naar Elath in Israël te brengen. Het schip is door de huidige eigenaar verkocht aan een voormalig vlieger, die het in het Midden-Oosten in gebruik wil nemen. Visser vond echter aan de tocht van 3.785 zeemijlen teveel financiële risico's kleven, en wees het aanbod van de hand. Elke sportvisser maakt het wel eens mee: bij het binnenhalen van de lijn blijft de haak onder water ergens achter zitten. Soms lukt het om hem weer los te krijgen, vaak ook niet. De onderlijn met haken en lood gaat dan verloren en blijft zitten tussen de voegen van de basaltblok ken of achter de takken van zinkstukken. Vervelend voor de sportvis ser, maar leuk voor de handelaar in sportvisbenodigdheden, want hij levert graag een nieuw spulletje. Jan Knappers uit Doorwerth, een fa natiek sportvisser, die ieder jaar vier tot vijf weken op Texel is om daar zijn liefhebberij uit te oefenen, vond het hoogst onbevredigend dat hij zoveel onderlijnen met haken en lood kwijt raakt. De schrik sloeg hem om het hart toen hij een vermenigvuldigings som maakte en tot de conclusie kwam dat tienduizenden zeesportvissers in Nederland allemaal wel eens een der gelijk ongelukje meemaken. Milieu De hoeveelheid lood, haken en nylon draad die in zee terecht komt, moet enorm zijn. „Dat is zeer kwalijk", al dus Knappers. „Het is niet alleen de ergernis en de kosten voor de sportvis ser, maar het lood is slecht voor het milieu en het nylon en de haken ver oorzaken veel dierenleed. Ik kan je fo to's laten zien van zeevogels, die ver ward zijn geraakt in draden en haken, waarmee ze bij laag water op de dijk- glooiing of op het wad mee in contact zijn gekomen. Vreselijk! En dat lood slecht is, weet ik ook. Ik heb eens een stukje lood gegooid in een aquarium met guppies. Die zijn taai hoor, maar ze gingen allemaal dood. Lood is giftig". Sleeproute Gedreven door deze onvrede begon Jan Knappers zich af te vragen of het vastraken van de haak op de zeebo dem is te voorkomen. Hij realiseerde zich dat de kans op vastraken zo groot is, omdat de haak bij het binnenhalen en flink stuk over de zeebodem krabt. Vooral bij de dijk is er op die „sleep route" altijd wel een of ander obstakel. Veel beter zou het zijn als de haak loodrecht uit het water werd getrok ken, zodat hij direct loskomt van de grond. Je zou dus eigenlijk met een bootje enkele tientallen meters uit de kant moeten gaan om de lijn binnen te trekken, maar dat doet natuurlijk nie mand. Maar als aan de lijn nu zelf eens een sterk drijvend voorwerp zat, waardoor de lijn rechtstandig blijft als eraan wordt getrokken? Zo kwam Jan Kanppers tijdens het vis sen op het idee van het visballetje. Dat is een plastic bal met een door snee van ongeveer tien centimeter. Net als bij de planeet Saturnus zit er een ring omheen, waardoor het ballet je stabiel en steeds op dezelfde wijze in het water drijft. Verder zit dwars door het balletje een buisje, waar de vislijn doorheen wordt geregen. Dit balletje dient nu als een soort hijsblok, wanneerde lijn wordt binnengehaald. Tijdens het binnenhalen blijft het on geveer op zijn plaats liggen, de lijn die vrij door het buisje kan schuiven, gaat Zondagavond werd in De Koog weer hardgelopen en gewandeld. Er ver schenen 163 deelnemers aan de start en er stonden veel toeschouwers bij de finishlijn. Minne Goënga passeerde als eerste de finish met in zijn kielzog de Zaandammer Wim Roelofs, kampi oen marathonlopen voor veteranen (40-45 jaar). Bij de recreanten won Ni- kolaas Schoo. Nikolaas weet zich tel kens weer in de prijzen te lopen en knabbelt iedere week gemiddeld 15 se conden van zijn tijd af. Als dit zo doorgaat zou het ronderecord van An dre Brouwer (15.20) wel eens zeer dicht benaderd kunnen worden. Aanstaande zondag wordt voor de vijf de keer crossloop gehouden. Start om 19.30 uur. Jeugd t/m 8 jaar: Matthijs Hornby 6.16; Jeroen Broekhof 6.28; Dave Dijkstra 6.28. Jeugd t/m 14 jaar: Niels Jansen 18.44; Richard Stevens 18.49; Denhard van der Slikke 19.46. Recreanten: Nikolaas Schoo 15.55; André Brouwer 15.59; Marcel Boertien 16.49. Dames: Nel Bruining 21.22; Cobie Boertien 21.39; Tilly Eelman 22.59. iriijHensyiuradv ugisitegfcscfciKtercs vanGfirt Citfvett Ti-xp- towtoi inajnWjttóen. Juucr. stroper, ModsUch- Ifên die uiötoötaö ver- VCTVtanSgd worden rz groeien q> Tesel JtetwaslnlMfzegt Gert. die tel! narsteen droppel alcohol ilnoto-, j was si jaren aan hef hrtxi- j delen, ma»r bet wouniaar ou« tukten. Hoc'ik. ookr Imengde. mengsel Weef mwbel. lótdleWstorisclie wets. Bulten woei de wind oo ortonraterwe. lard dat Ut er wakker vort werd. t'Gerrie. ro:jn vrouw, zei nog: Wol moet je rtK. uw. Kaar lit had betIk neef hot hft moet 4 uva hoe/ad moet.riepft.ft Uit Panorama nr. 28 13 tot 11 juli): Gert Coevert. Meerdere dagen waren journalist en ft» graaf bij hem over de vloer. Resultaat: een klein lapje tekst. Overdreven Gert? Maar di\ (over twee volle pagina'sl) is in elk geval schitterend. Heren: Minne Goënga 28.0 29.04; Cees Timmer 29.18. Jan Zijm Heren veteranen: Wim Roelofs 29.02; Nico Vergouw 30.41; Joachim Schöber 30.57. De Elvis (niet genoemd naar Elvis Presley) bij het verhalen in de werkhaven van Oudeschild. dus rechtstandig omhoog en pas als de onderlijn tegen het balletje aan komt, wordt alles naar de kant getrok ken. De kans op vastzitten is daarmee aanzienlijk verkleind, zo niet uitgesloten. Prutsen Zoals bij de meeste uitvindingen is het idee uiterst simpel. Het spreekwoord „Uitvinden is 1% inspiratie en 99% transpiratie", ondervond de sportvisser uit Doorwerth (die al meer dan 25 jaar een trouw bezoeker is op ons eiland, waarmee hij ook familiebanden heeft) aan den lijve. Met het plastic speel goedballetje waarmee hij experimen teerde heeft hij heel wat afgeprutst. Maar uiteindelijk was er een prototype dat geheel aan de eisen voldeed en toen diende Knappers een octrooiaan vraag in en ging op zoek naar een fa brikant die het balletje grootschalig zou kunnen produceren. Brand Hij kwam terecht bij Majoni Plastics B.V. in Kesteren, waar men wel markt zag in dit nieuwe sportvisartikel. De produktie kwam op gang; tienduizen den balletjes van verschillende kleuren werden gemaakt. Op de Visma- tentoonstelling in Rotterdam riep het balletje enthousiaste reacties op en in de sportvispers werd het ding lovend beschreven. Ook het buitenland toon de belangstelling, maar toen sloeg het noodlot toe. De plasticfabriek in Keste ren brandde af, mèt de voorraad bal letjes. Een order voor het buitenland kon daardoor niet worden uitgevoerd. Eind vorig jaar heeft Majoni op be scheiden schaal de produktie kunnen hervatten, maar er zijn veel commer ciële mogelijkheden verloren gegaan. Bij het indienen van een octrooiaan vraag heb je één prioriteitenjaar, waar in je overal ter wereld octrooiaanvra gen kunt indienen. Knappers wilde dat doen in Amerika en een tiental Euro pese landen, maar dat kostte geld, dat verdiend moest worden met de plastic balletjes in Nederland. Door de brand kan dat niet. Het patent in Nederland zorgt er nu voor dat eventuele buiten landse balletjes niet op de Nederlandse markt gebracht kunnen worden en dat Majoni en Knappers de enigen zijn die de balletjes in Nederland mogen produceren. Desondanks heeft een bedrijf uit Weesp de balletjes nagemaakt. Knap pers ontdekte dat toen hij naar een televisie-uitzending keek van een zwemwedstrijd. In een zwembad dre ven de balletjes die als drijvers werden gebruikt voor lijnen waarmee de banen waren aangegeven. Onder dreiging van een gerechtelijke procedure is de be treffende fabriek volgens Knappers in middels gestopt met de produktie en kan worden voortgegaan met het vero veren van de landelijke hengelsport- markt. Op dit moment is de Majoni Fishing Tackle (zoals het ding officieel heet) nog maar bij een enkel bedrijf te koop, zoals bij Watersportcentrum Duinker in Oudeschild. De tijd zal leren in hoeverre het visballetje in een be hoefte voorziet. Bij paal 15 (Westerslag) werd vorige week een mortiergranaat aangetroffen van ongeveer dertig centimeter lengte. Het explosief werd door de politie vei lig gesteld in afwachting van de explosievenopruimingsdienst. Dinsdag 8 juli De gemeenteraad vergadert aanvang 19.30 uur in het raadhuis. In de R.K. kerk van De Cocksdorp wordt een blokfluit- en orgelconcert gegeven, aanvang 20.15 uur. Woensdag 9 juli Sint Jan brengt in „De Lindeboom" het stuk „De grote versierder", 20.00 uur. Donderdag 10 juli De raadscommissie voor welzijnszaken heeft een openbare vergadering in het raadhuis. Onder andere wordt gespro ken over het sociaal alarm. Zie verder de Recreatiekrant die bij de vorige Texelse Courant was ingesloten. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: op woensdag van 14.00 - 17.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene Kruisgebouw, kamer A1, Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Mevrouw drs. R. Postma. Tevens bereikbaar: tel. (02220) 3842, Bernhardlaan 64, Den Burg. Spreekuren college van B en W: We thouder Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Schilling vrijdag van 14.30 tot 15.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Een jongen uit De Koog is sinds don derdag zijn brommer met zijspan kwijt. Het betreft een zelf geknutselde rode crossbrommer, die hij voor het bedrijf van zijn ouders aan de Nikadel had gestald en niet op slot had gezet. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden van twee aan de Bernhardlaan geparkeerde auto's de antennes ver nield. De personenauto's zijn eigen dom van respectievelijk een 58-jarige en een 28-jarige Texelaar. Een bestelauto, bestuurd door een Texelaar, kwam in botsing met een personenauto van een Duitse vakantie ganger. Deze laatste stopte op de Brink te De Koog om af te slaan, het geen door de achterop komende Texe laar te laat werd bemerkt. Er werd al leen materiële schade veroorzaakt. De man uit Enkhuizen, die vorige week laveloos op straat in De Koog lag en ter ontnuchtering op het politie bureau overnachtte, is door de politie naar huis gestuurd. De Enkhuizer bleek zonder middelen van bestaan en onderdak op het eiland te vertoeven. Aan de Soma te Ede slaagden Ben Eelman en Henk Huitema voor het di ploma Wegenbouwtechnicus. Vorig jaar behaalden zij aan dezelfde school het diploma Machinist Grond-, weg- en waterbouw. Aan de Streekschool voor Consump tieve Beroepen te Amsterdam slaagde Christa van Heerwaarden uit Den Burg voor het diploma 3e Instellingskok. Zij is werkzaam bij de Texelse Reede. Maarten-Jan Boon uit De Koog deed met goed gevolg examen aan het In stituut voor de Autohandel, I.V.A. te Driebergen. Wederom haalde de Texelse politie een bromfiets van een jeugdige Texelaar van de weg. De tweewieler van een 16-jarige jongen voldeed niet aan de technische eisen. Vrijdag 20 juni werd er gezwomme voor de diploma's A en B in zwei Molenkoog. Voor diploma A slaagt 63 kandidaten en voor B waren 58. Hun namen: Diploma A: Jacob P. Duyzer, Linda de Ridder; Henk Schaatsenberg; Wilma Vlami- Arjen Kiewiet; Stefan Krotje; Marti; Smit; Titia Kuiper; Marco Hutjes; Ji Zuydweg; Henk Zoetelief; Caroline Hoedjes; Natalja Witte; Katrien Arer sen; Bianca van Liere; Cor Vlaming Vincent Bakker; Ruben van der Hanneke Drijver; Hugo Snip; Guido Schuyl; Pieter Kuiper; Bart Kager; sica Tuinhout; Joris Vlas; Stepfanie Koppenol; Corine van Noort; Isabel Commandeur; Siske Lexmond; Ma; ten Koorn; Martine de Wit; Dave Ki nen; Ilse Reintjes; Marieke Timmer; Saskia Bol; Ilse Brommersma; Math de Jansen; Marleen Kuip; Marcus Kuip; Mieke Bakker; Suzanne Pijlim Diana Bakker; Jeen Everaarts; Wilrr tfl Vlaming; Stefan Huisman; Margriet van Beek; Ronald Marreveld; Coen Timmer; Jitse Betsema; Kim Boeije^S- Erik Jan Veeger; Elise Appel; Gaby van Aperlo; Efaliena Drijver; Jan Wi ter Lok; Jarel Ruurd van Veen; Cole Zijerveld; Patrick van der Gracht; M rieke Brommersma; Annemarie Witt Evelien Zijm; Chantal van Bennekoc Mirian de Haan; Sandra de Vries; riska de Koning; Cindy de Koning. B-Diploma: Geertruida Verhoeve; André Maas; ke Dijker; Fedor Hoedjes; Rob Bruij Laurens Kikkert; Niels Jansen; Yildi Kampstra; Nanny Stark; Dirk Jan Wuis; Suzan Madura; Peter Moert* Joop Veltkamp; Jeroen van der Sai Albert Zandstra; Inge Veldman; Ma leen Heijne; Kim Wichers; Anne Be ta; Arjen van der Slikke; Martijn Marije Smit; Hanneke van Es; Phili; ne Boswijk; Leonie Gieles; Gijs Arer sen; Mariska Witte; Monique van Heerwaarden; Barbara Kok; Mariske van der Gracht; Saron Ramaker; Joj h Verkaik; Jan Hummel; Mariande Mays; Brenda Mays; Borja Eilers; Neeltje Langeveld; Laura Comman- Erw H «el, 4 atrixlc GB aller Mi 8 or 19. ips jwil «rei U 1 or h deur; Jasper Ampt; Sjors Takes; 10/ :3v dy Vlaming; Lara Eilers; Maartje Kaï huis; Wilhelm Blonk; Fedor Eelman; Renate Rood; Kim Bakker; Co Velt kamp; Willeke Eelman; Nicolien Re Mariska Daalder; Henk Pennings; Ik Keyser; Fia Kooiman; Sander Buite" ',er weg; Mariska Beijert; Rienke Riteco Tanja van Arkel; Frouwine de Klijn; Marco Flier. Tot ons groot verdriet is tijdens vele activiteiten op het eiland Texel geheel onverwacht uit ons midden weggerukt mijn lieve man, onze zorgza me vader en lieve opa Willem Aart Prins, echtgenoot van C. J. Schrier, op de leeftijd van 65 jaar. C. J. Prins-Schrier Wim en Ank Annemiek, Marijke Lia en Peter Hans en Laura Jeroen, Ronald Texel, 3 juli 1986. Kerkstraat 6, 1797 AD Den Hoorn. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgehad op de begraafplaats te Den Hoorn. Gev, Wij waren zo blij toen we wisten dat je komer zou. We zijn verdrietig dat we slechts 3 dagen op j; mochten passen. Je bent ons lieve zoontje en broertje René Wij blijven altijd aan je denken! Arie P.C. Koopman Martha E.M. Koopman-Hin - Arie Oosterend, 2 juli 1986. Mc Ondanks ons verdriet werden wij gesterkt door de« blijken van medeleven tijdens de ziekte en na het lijden van mijn lieve man en onze papa, zoon, bro zwager, JAN WITTE Voor de wijze waarop u waardering en vriendscl heeft betoond, uw geboden hulp, uw aanwezigl^ bij het afscheid en de vele brieven, kaarten en bl- men, danken wij u oprecht. Namens allen Gerda Witte-Ran ,'s Hertogenbosch", juli 1986. Diep geschokt vernamen wij het plotselinge overlijden van onze oprichter der Hoornder Schaakclub Wim Prins Wim, hoe kort we ook bestonden, je inzet en in spiratie was voor ons van grote waarde. We zullen je missen. De Hoornder Schaakclub Voor de warme belangstelling en de vele blijken medeleven tijdens de ziekte en na het overlijden onze lieve moeder en oma ELIZABETH TRIJNTJE SCHAGEN-SWAERTS betuigen wij u onze oprechte dank. Kinderen en kleinkinderen Oudeschild, juli 1986. Allen heel hartelijk bedankt voor de grote belang-5 ling bij ons 45-jarig huwelijksfeest ondervonden, namens onze kinderen en kleinkinderen. Klaas en Sientje Kikkert-Henstrs Texel, juli 1986. Kamerstraat 19, De Koog. -II

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2