,ln de Parkstraat kunnen m nog alle kanten op" \ondvraag raadsvergadering Theatergroep Okidoki bezig met kinderen Dag der oude tractoren: om door 'n ringetje te halen Toch maar leren leven met files op de Pontweg... In tweede strandloop 160 deelnemers IIJDAG 11 JULI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Maarten Koorn op zijn Vierzon steekt raak en zal een derde plaats bemachtigen. Nu er praktisch geen veerboten meer varen op de halve uren, betekent dat in feite een verslechtering van de voor rangsregeling die sedert jaren door TESO wordt gehanteerd. Per boot werden altijd maximaal twintig houders van voorrangskaarten toegelaten, dus veertig per uur. Thans zijn het er dus niet meer dan twintig. Aldus werd voorgerekend door Tine Krijnen van Texels Belang, die eraan toevoegde dat dit bij het huidige vervoersaanbod geen problemen geeft, maar bij toene mend vervoer in de toekomst wèl. Ze wilde dan ook dat dit onderwerp aan de orde wordt gesteld in de gesprek ken die het gemeentebestuur met TESO gaat voeren over de toeganke lijkheid van de veerboot voor slecht ter been-zijnden en de eventuele invoering van een buslijn Den Helder-Texel v.v. Wethouder Schilling wilde er wel over praten, maar was niet zo bezorgd over de voorrangsmogelijkheden. De capa citeit van de thans volledig te benut ten „Molengat" is zo groot, dat het al heel gek moet gaan, als een houder van een voorrangskaart niet dïrekt meekan. Krijnens partijgenoot Jan van Asselt had ook een TESO-vraag. Hij wees op het te grote hoogteverschil tussen het landhoofd en de brug van de nieuwe aanleginrichting. Op het laatste mo ment zijn ten behoeve van de auto's die anders een te grote „hobbel" zou den moeten nemen, de zijplaten tus sen landhoofd en brug verlengd. Een dergelijk hoogteverschil zit echter ook in de voetgangersroute over de nieuwe brug en daaraan is niets gedaan, zodat de voetgangers een onnodig aantal traptreden moeten „nemen". Wethouder Schilling was het niet op gevallen, maar hij beloofde ook dit on derwerp ter sprake te zullen brengen. Paniekwaarschuwing Meetellen voor het ringsteekkampi oenschap deed het niet, maar een aardig schouwspel was het wel: ringsteken per oude tractoren. Te zien op de eerste echte fo/kloredag van dit seizoen. Als deze traditie wordt voortgezet dan zal er over enkele weken helemaal vuurwerk zijn te beleven, want op ,,De dag van het dier' zijn dan twee olifan ten present. Maar die zullen waar schijnlijk meer oog hebben voor de groene blaadjes aan de boompjes op de Groeneplaats dan voor de ringen aan de galgen. Vlet tractoren ging het wat de ringsteekkunst betreft niet slecht, woensdagmiddag tijdens de „Dag van de oude tractoren". Bijna alle leden van de Oude trekker- en motorenclub waren met hun oude landbouwvoer tuig aanwezig. Zowel 's morgens als 's middags werd er een rondgang door het vernieuwde centrum van Den Burg gemaakt, beide malen beëindigd met een défilé op de Groeneplaats. De opstelling van meer dan dertig moto ren werd door zeer veel belangstellen den omzoomd, wat uiteraard mede werd veroorzaakt door het ideale weer om een bezoekje te brengen aan een markt. Naast de show van tractoren werden ook andere pronkstukken van de verenigingsleden getoond. Met gro te klappen zorgden enkele oude moto ren ervoor dat ook zij de aandacht trokken. Het oudste exemplaar was een Sendling-motor uit 1929 van de gebroeders Smit uit de Mars. Oor spronkelijk deed de motor dienst voor een waterpomp van kookketels en is tot 1945 in gebruik geweest. Andere opvallende exemplaren: een Royal An- tile motor die de Engelsen in de oorlog gebruikten bij noodaggregaten, een 5 pk Lister-benzinemotor uit 1930, ooit in gebruik voor melkmachines, evenals de uit 1959 stammende zijklepper van het merk wolseley. De meeste aan dacht ging evenwel uit naar de de monstratie met de oude dorsmachine van de gebroeders Uitgeest. Ook bur gemeester Schipper kwam hierbij een belangstellend kijkje nemen. De uit 1929 stammende Lanz-dorskast werd aangedreven door een Field Marshall tractor uit 1952. Het kaf dat van het (speciaal voor deze gelegenheid ge conserveerde) koren werd gescheiden werd vervolgens door een stro-pers uit 1946 van Hollands fabrikaat in stroba len verpakt. Steeds weer een imposan te belevenis. Tijdens de rondgang van de tractoren keurde een jury bestaande uit de heren Ben Dros, Arie Rentenaar en Wim Grisnigt (De Waal) de deelnemende combinaties op presentatie en origina liteit. Als eerste kwam daarbij tractor nummer 19 van Marcel Bakker uit de bus. Het feit dat hij achter zijn tractor een zeer historische ploeg had gekop peld gaf de doorslag. Als tweede ein digde Nic Slot (met aan zijn tractor een oude bietenlichter) en derde werd Koos Tjepkema met zijn Fordson op ij zers. In deze tractor zat zeer weinig gang, maar van dit voordeel profiteer de Tjepkema tot hilariteit van de om standers bij het ringsteken. De uitslag: 1. Hans Smit, 2. Gerard Huisman, 3. Maarten Koorn. Vèt we ook verzinnen, iedere verkeersmaatregel heeft ast voordelen ook nadelen. We zijn niet over één nacht ijs i". Aldus reageerde wethouder Daan Schilling in de adsvergadering van dinsdag op kritiek die Ate Rienstra van CDA had op de jongste verkeersmaatregelen in het cen- iim van Den Burg, met name het omdraaien van de ver- ersrichting in de Parkstraat en de daarop aansluitende fvoerroute". gens Ate Rienstra heeft dit onder lere het probleem opgeleverd dat I van de Warmoesstraat op tandagen en woensdagen niet be is zonder de verkeersregels te ertreden; de nieuwe regeling zou bo- dien schadelijk zijn voor winkeliers de Weverstraat. Even aanzien jthouder Schilling leek er niet erg te schrikken. Aan elke maatregel ven bepaalde bezwaren en over de genomen beslissing is lang genoeg ledacht. Aanvankelijk was het de loeling de Parkstraat voor alle ver af te sluiten, maar naar aanleiding protesten van winkeliers is daar jf gezien en is besloten het een- itingverkeer in deze straat alleen tar om te draaien en verkeer op de inert in beide richtingen toe te la- Het is verstandig dat in de prak- even aan te zien. Als blijkt dat de staande situatie echt opnieuw gewij- moet worden, kan dat zonder ihnische problemen. „Wat de rkstraat betreft kunnen we in de lest letterlijke zin nog alle kanten aldus de wethouder, die eraan voegde dat er volgens hem nog écht grote problemen zijn ge- t, zodat het verantwoord is het roen af te wachten en de situatie daarna te bekijken, in samenhang de nog uit te voeren ichtingsmaatregelen. Genoeg mensen lilling meende dat als er al sprake is verminderde omzetten (onder ir bij winkeliers in het „achterend" de Parkstraat) dat in elk geval niet Ie wijten aan gebrek aan toeloop het publiek. De Parkstraat is aan- kkelijk geworden; er lopen daar er mensen dan vroeger. Doel van verkeersmaatregelen was de ver- ïrsintensiteit te verminderen en dat nelk geval gelukt. Voor het door instra gesignaleerde probleem op landagen en woensdagen zag hij zo uw geen oplossing; bij omdraaien verkeersrichting zou je hetzelf- krijgen. Molenkoog ïbrand Poster (Texels Belang) zei tot verbazing in de Texelse Courant te bben gelezen dat de gemeente het «mbad Molenkoog van de RST wil ernemen. De gemeenteraad of de treffende raadscommissie zijn daaro- nog helemaal niet gepolst en we- van niets. Wethouder Zegers kon hter meedelen dat het bericht klopt, gemeente ziet inderdaad voordelen overname en streeft ernaar dat de akvoor 1 januari a.s. zijn beslag jgt. De onderhandelingen met de ST zijn gaande en de raad zal spoe- 9 op de hoogte worden gesteld, arbij ook zal worden duidelijk ge- akt waaróm het bad gemeente- ïndom zou moeten worden, de besprekingen over de overname 'oor de RST naar voren gebracht 'eerst enkele oude kwesties uit de geruimd moeten worden. De Re latiestichting wil dat de gemeente a vergoedt die de RST heeft raakt voor de ontwikkeling van het 11-gebied en ook moet er duide- beid komen over eigendom en be- van het parkeerterrein bij camping jerstrand. Poster vond het verba- 9wekkend dat met name de kwestie de planontwikkelingskosten van artikel 11-gebied nog speelt. Wet- 'der Barendregt zit zelf in het RST- ked en had dus duidelijk kunnen ken dat de RST niet op gemeente vergoedingen hoeft te rekenen, [endregt verklaarde dat hij een der- Ik standpunt in het RST-bestuur 'daar heeft gemaakt. „Ik vind dat RST de kosten voor haar rekening nemen". Waaruit dus bleek dat Meze kwestie binnen het RST- Huur verdeeldheid heerst. Zoals be- 'd heeft het college termijnen Held om de slepende kwesties met RST in elk geval binnen afzienbare 'uit de wereld te krijgen. reeds bestaande herbestratingsplan. PWN-zinker Poster wilde ook weten waarom de gemeente het rapport van het inge nieursbureau Haskoning (waaruit blijkt dat het „zinkerplan" van het PWN volgens de huidige opzet en de daarbij genoemde kosten niet uitvoerbaar is) niet heeft gestuurd aan de Raad van Toezicht op de Provinciale bedrijven doch alleen een protestbrief met con clusies uit het rapport. Bij de Raad van Toezicht heeft dit irritatie gewekt. Poster had gehoord dat reeds geld is geïnvesteerd in de PWN-zinker, waar mee verklaard zou zijn dat het PEN geen andere oplossing voor het drink waterprobleem van Texel wil. Wethouder Barendregt wist van dat laatste niets en het rapport van Hasko ning zal alsnog compleet aan de Raad van Toezicht worden gestuurd. Vol gens de wethouder was het niet direkt gebeurd door tijdsgebrek en omdat het rapport nog met enige passages moet worden aangevuld. Ondanks de boosheid die met name gedeputeerde Van Gelder heeft laten blijken, zei Barendregt geen spijt te hebben van de snelle gemeentelijke aktie tegen het zinkerplan. Hij kreeg bijval van Hans Roeper van de PvdA, die zelfs blij was met de provinciale ir ritatie. Het wijst erop dat de gemeente heeft raakgeprikt. Roeper had er zich aan geërgerd dat Van Gelder heeft laten voorko men dat de beslissingen over het handhaven van de elektriciteitscen trale op Texel vooral zijn ingegeven door zorg over de plaatselijke werkgelegenheid. Volgens hem had dat helemaal geen rol gespeeld en was het een puur za kelijke afweging van technisch- economische belangen geweest. Roeper vond het ook kwalijk dat van PWN-zijde wordt beweerd dat de kwaliteit van het drinkwater dat wordt geproduceerd door hyperfil tratie „onbetrouwbaar" is waar door het onverantwoord is dit als drinkwater beschikbaar te stellen, tenzij er ten koste van extra geld een zuivering aan wordt toege voegd. Roeper zei dat het Rijks instituut voor Drinkwatervoorzie ning geen enkel bezwaar heeft te gen het filtraat als drinkwater en hij wilde dat het gemeentebestuur daar in het verdere verloop van de onderhandelingen op wijst. Barendregt geloofde ook niet zo erg in de werkgelegenheidsdrijfveren van de provincie bij de beslissing om af te zien van een kabel naar het vasteland. Handhaven van de elektriciteitsopwek king op Texel, (wat mogelijk was door over te schakelen van stoomturbines naar dieselmotoren) houdt meer ar beidsplaatsen in stand, maar dat is een toevallige bijkomstigheid. „Roeper heeft gelijk. Het was een puur ratione le afweging. Het ging erom welke oplossing de beste was. Van Gelders irritatie is misplaatst". FF Bezoekers van de folklore- activiteiten in Den Burg hebben woensdag kennis kunnen maken met de theatergroep Okidoki" die in het centrum bezig was kinderen te vermaken, daarbij gebruikma kend van een mobiele poppenkast die in een handomdraai is te veran deren in een toneeltje. De nieuwe theatergroep is een initiatief van Ineke van vliet en Jacolien Eel- man, die tevens de belangrijkste moto ren en contactpersonen zijn. Ze heb ben nog zes andere theaterenthousi asten om zich heen kunnen verzame len (Jan Eelman, Jane Klein Breteler, Ans de Ridder, José rijkers, Peter Zweedijk en Gerda Wolf) en het is de bedoeling regelmatig actief te zijn, zij het op een andere wijze dan de beken de eilander toneelverenigingen. Ze achten zich niet gebonden aan een vast publiek waardoor ze in vrijheid kunnen experimenteren en improvise ren. Dat het daarbij serieus toegaat blijkt uit het feit dat ze repeteren on der leiding van een docente van de Arnhemse toneelschool waarbij ze on der andere ontspanningsoefeningen hebben gedaan en zich bedreven heb ben gemaakt in het improviseren en in mime. Het is de bedoeling dat de ac teurs alles zelf doen, dus ook het schminken. Ook met het schminken van anderen houden ze zich bezig en dat is zelfs onderdeel van de „clowns- act" waarmee ze tijdens de folklore- middag optraden en erg veel be langstelling trokken. Dat geïmprovi seerde clownstoneel gebeurt zomaar ergens op straat en duurt ongeveer een kwartier waarbij niet meer dan drie leden van de groep tegelijk actief zijn. Aansluitend en/of vooraf worden kinderen die dat leuk vinden ge schminkt zodat ze zich bij het theater betrokken voelen. Tijdens de middag pauze in het folkloreprogramma traden ze op op het podium op de Groene plaats. Het is de bedoeling dit elke woensdag te doen en daarbij poppen kast te brengen, leiding te geven aan kinderkringspelen en „echt" toneelspel uit te lokken door kinderen op het to neeltje uit te nodigen en daar „iets" te doen. De groep bestaat sinds de af gelopen winter en komt elke week bij een. De foto geeft een indruk van de „clownsact" die woensdagmiddag in de Weverstraat werd gebracht. Het was het eerste openbare optreden van „Okidoki". Inventarisatie 'de belangrijkste straten van het "Hum van Den Burg zijn opgeknapt, "het veelal in slechte staat verke nde wegdek van andere straten in en Burg en andere dorpen onder lnden moeten worden genomen. ster wilde een inventarisatie van die aten. Barendregt verwees naar het Het gemeentebestuur heeft zich met schrik gerealiseerd welk een tragedie het zou zijn als bij de nieuwe ver keerslichten op de veerhaven een on geluk zou gebeuren waarbij mensen uit 't Horntje slachtoffer zijn. Om die reden heeft de gemeente op nogal on gebruikelijke wijze door grote adver tenties de weggebruikers opgeroe pen om niet door rood licht te rijden. Aldus liet wethouder Schilling weten, antwoord gevend aan Erna Eelman-van der Kooi (VVD) die belangstellend in formeerde of de advertentie al effekt heeft opgeleverd. De oproep van de gemeente heeft te maken met de voorgeschiedenis. Vanuit 't Horntje is er nogal wat verzet geweest tegen de wegoversteek, zoals die uiteindelijk toch is gerealiseerd. De geruchtmaken de „tunnelkwestie" vloeide eruit voort. Toen geconstateerd werd (Schilling: „Ik heb het ook zelf gezien!") dat au to's door rood licht reden, sloeg bij menigeen de schrik om het hart. „We realiseerden ons dat de kinderen uit 't Horntje van hun ouders te horen heb ben gekregen dat ze veilig kunnen en moeten oversteken als het licht voor hen op groen staat, maar als auto's uit de richting Den Burg dan door rood licht rijden..." Schilling had de indruk dat de oproep helpt. „Als ieder zich gedraagt zoals het moet, dan is daar een veilige situatie voor alle betrokkenen". NRC wat is dat? Henk Beumkes zei het de hoogste tijd te vinden dat het Natuurrecreatiecen- trum („NRC") een andere naam krijgt. „Tachtig procent van de mensen be grijpt niet wat die letters betekenen en buitenlanders helemaal niet. Die zeg gen: NRC, wat is dat?" Beumkes vindt dat het centrum moet worden ge noemd naar Gerrit de Haan, niet al leen ter nagedachtenis aan deze pio nier, maar ook omdat een goede naamsbekendheid gunstig is voor het aantal bezoekèrs, zodat het nadelige exploitatiesaldo (waarin de gemeente moet bijdragen) niet onnodig groot is. Wethouder Piet Zegers zei dat er vol gende week een gesprek is met de nieuwe NRC-directeur. Burgemeester Schipper (zelf voorzitter van de Stich ting Texels Museum) onderstreepte het belang van naamsbekendheid. Files In de praktijk is het praktisch onmoge lijk om te voorkomen dat op de Pont- weg een lange, niet onderbroken file ontstaat door het van de boot komen de verkeer. Weliswaar kan de stroom van de boot komende auto's door mid del van stoplichten een of meerdere malen worden onderbroken, maar dat oponthoud kan slechts een beperkte tijd duren en het gevolg is dat de al dus gevormde stromen al gauw weer op elkaar aansluiten. De voorste auto mobilist ziet namelijk een groot stuk vrije weg voor zich en zal daarom sneller gaan rijden. Aldus zei wethou der Schilling op vragen van Peter Bak ker, die in de mening verkeerde dat de verkeerslichten bij de veerhaven zijn bedoeld om het van de boot komende verkeer te doseren. Thans gebeurt echter het tegenovergestelde: de lich ten werken zodanig dat de respectieve lijke autostromen van boven- en on derdek precies op elkaar aansluiten, zodat zich een rij van 180 auto's vormt, waardoor het van de zijwegen van de Pontweg komende verkeer zeer langdurig moet wachten alvorens te kunnen oversteken. Schilling („ik rijd daar veel rond") vond het niet zo ver schrikkelijk en gaf de indruk dat men daar moest leren leven met dergelijke files. Bakker moest er echter niet aan den ken dat hij post zou moeten bestellen in deze omgeving na aankomst van een boot. Schiling: „Ik zou dat doen tussen tweè boten door..." Aan de woensdagavond bij paal 28 ge houden strandloop hebben 160 perso nen meegedaan. Ze liepen op een goed strand bij een stevige koele bries. De uitslag: 4 km jeugd: 1. Hans v.d. Horst 15.38; 2. Erik Vergeer 17,56; 3. Roald van der Slikke 18.07. 4 km recreanten: 1. Marcel Boertien 15.03; 2. Remco de Beer 15.37; 3. Jan Schraa 15.58. 4 km dames: 1. Sandra de Heus 17.58; 2. Coby Boertin 19.05; 3. Jan- neke Zaadstra 19.53. 8 km: 1. Minne Goënga 28.37; 2. Ron Daalder 29.15; 3. Kees Timmer 29.21. 8 km veteranen: 1. Wim Roelofs 29.39; 2. Nico Vergouw 30.40; 3. Dirk Koning 31.42.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 13