Climmen en klauteren "w het" i mdat het zo leuk is RAADHUIS Expositie van gotoerist Organisatie kwarttriathlon zoekt veel vrijwilligers fXELSE JEUGD BOUWT WEER EIGEN DORP jMededelingen van B.enW.\ Zon, maan en hoog water Kwartjes weg Jonge renners sterk in A-poule WVT Betalen voor diensten en materialen gemeente bij evenementen Niet op slot: brommer weg Grote belangstelling uit hele land juJJDAG 11 J'J LI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 9 "bikomen, maar 'buk spelletje r woonomdat het leuk is". Zowel deelnemers als leiders gaven sgezind dit antwoord op de vraag waarom zij aan Bouwdorp •doen. Deze en volgende week is het terrein achter de gymzaal de Beatrix/aan weer het décor van dit jaarlijks in de zomer de Texelse basisschoo/jeugd gehouden vakantie-evenement, rin totaal tweehonderd jongens en meisjes is het dus weer selen, klauteren en spelen geblazen. En soms ook klieren en \ten. Maar dat hoort erbij. Moe maar voldaan keren ze dage naar huis terug en aan het einde van de week klinkt het: ,,Vol- r weer". Gewoon, omdat het leuk is. rookjesdorp", zo luidt ditmaal thema. De tien maandag en dag zelfgemaakte hutten eren naar namen als ,,De to- rot", „Kasteel Frankenstein", irershut van Ali Baba" en =^ns en Grietje". De bouwsels vervaardigd van planken, stam en ander hout, stevig verbon- met touw. Sommige hutten geheel dichtgetimmerd, andere aan de buitenzijde bedekt met is of zwart plastic. Binnen lig- tal van kussens en langs de len zijn versieringen aange- it, die zijn gemaakt in de itieve tent". [jarige Wouter zit op een kussen top van „De toverkrot". Hij doet eerst mee en hutten bouwen hij prachtig. „Lekker erin zitten ip klimmen", zegt hij. „En met gooien, naar Bastiaan. Die is om te klieren". Vanuit zijn hoge ie durft de enigszins baldadig elegde Wouter dat wel. Hij heeft irens gelijk dat hij deze stek heeft ren, want een bord bij de ingang de hut vermeldt: „Wie hier waagt een kikker". Voorts is het „heel Sjfcreng" verboden te roken. „Be- voor Judi" staat erachter. Judi is idster van de tien kinderen die vijf iMnin deze „toverhut" wonen, ■'rel, wonen is teveel gezegd. Het hele dag een voortdurend in- en len en klauteren. De meegebrach- ichpakketjes worden tussendoor en aan het eind van de mid- iedereen weer naar zijn echte Behalve woensdag, want dan de meeste kinderen een nachtje Niet in hun eigen hut, maar in Ier bekende grote Bouwdorpten- lie dit jaar overigens zijn voorzien lieuwe zeil. Ze beleven dan een drukke dag. Overdag zijn ze ver en geschminkt over de folklore in getrokken en zijn er spelle- ledaan. Na de gezamenlijke bami- tijd in de tent zijn er weer spelle- met muziek erbij. De avond is nog niet ten einde, want met au- wordt naar de Hoge Berg gereden, een avondspel wordt gespeeld. Heimwee van ouders komt er niet aan te en tot dusver is het de papa's en la's ook verboden een kijkje op errein te komen nemen. „Dan die ouders ons hier liggen en den- er helemaal niets gebeurt en lun kinderen hier maar wat aan- nelen", zegt een der leidsters, ter- ze ontspannen met een bekertje op het gras zit bij te komen van ispanningen van de voorbije och- ,Dat is voor ons niet prettig, voor sommige kinderen ook niet. (rijgen heimwee als de ouders net imen kijken". irdag wordt er een uitzondering :e regel gemaakt. Alle ouders [genodigd om 's middags de re ten van de bijna een volle „werk- i" durende Bouwdorp-activiteiten ïkijken. Donderdag moet daarom even flink de fantasie worden ge itdoor jeugd en leidinggevende Er wordt „iets" met het thema ookjes" gedaan. „Poppetje gezien, kastje gesloten", zo luidt het motto van vrijdag. Tijd voor het afbreken van het dorp dus. Het hout wordt verzameld en op één hoop gegooid. Alle spijkers worden eruit ge trokken en dat lijkt een haast ondoen lijk karwei, gezien de ijver waarmee met name de jongens met van huis meegenomen hamers honderden spij kers diep in het hout nagelen, als wil len zij hun hutten in onneembare vestingen veranderen. De gebruikte materialen zijn spoedig opnieuw nodig, want maandag komt wederom een horde van bijna honderd (tot nu toe hebben zich er 86 ingeschreven) jon gens en meisjes bezitnemen van het luw tussen boompjes gelegen veldje. Spijkers en gereedschappen zijn door de kinderen meegebracht, het hout is geleverd door een houthandel en loon bedrijf, kleden en kussens van particu lieren en de bibliotheek zorgde voor stripboeken. Werkgroep Het weekend betekent even rust voor de leiding, in totaal 17 personen sterk. Tien daarvan hebben elk een groep huttenbouwers onder de hoede. De meeste van hen zijn (RSG) scholier of hebben de school niet lang geleden achter zich gelaten. Twee, Jo en Ma rieke, hebben de leiding in de creativi- teitstent, van half tien tot half twaalf en van twee tot vier uur, Er zijn allerlei handvaardigheidmaterialen aanwezig, waarmee de kinderen zich kunnen uit leven, geheel vrijblijvend. Drie perso nen zijn van de „huishoudelijke dienst". Zij zorgen voor koffie, ander drinken en ook het warm eten op woensdag. Twee man vervolmaken het aantal van zeventien personen: jeugd werkers Andries Huberts en Jan Kra mer, die namens de werkgroep Vakan tieweken Texelse Jeugd achter de schermen en ter plekke de organisatie van het Bouwdorp in handen hebben. En niet alleen het Bouwdorp, maar ook de driedaagse Hike en de zeiltoch ten over de Waddenzee, voor de iets oudere jeugd. Eén der zeiltochten is overigens definitief afgelast. Voor de eerste week hadden zich maar drie deelnemers opgegeven, hoewel de be langstelling vorig jaar overweldigend was. Een deel van de Bouwdorp- leiders en -leidsters is ook present bij de andere activiteiten van de werk groep. Vooral de zeiltocht kunnen ze zelf ook goeddeels als vakantie be schouwen, maar na afloop van de we ken zal blijken dat de inspanningen toch zeker zo zwaar als de ontspan ning hebben gewogen. Het werken met kinderen is daar debet aan. Politieagentje" „Het is leuk om met kinderen om te gaan, maar het is wel goed opletten geblazen. Je moet zorgen dat je steeds activeert en bent vaak bezig politieagentje te spelen", aldus leidster Marieke. Zij is nu voor de derde keer bij de leiding van het Bouwdorp be trokken. De eerste keer zat zij nog op de huishoudschool. Omgaan met zo veel RSG-ers vond zij geen probleem. „Het maakt niks uit van welke school je komt. Je trekt gewoon leuk met el kaar op". Nu zit zij alweer twee jaar op de school voor cultureel werk te Hoorn, zodat dit vakantiewerk als een soort stage kan worden opgevat. Ed win, die de inrichtingsschool te Zwolle bezoekt, kan er zelfs een goede aante kening mee verdienen. Hij heeft de lei ding over een groepje jongens, dat zich niet zo makkelijk laat leiden. „Alle ettertjes zijn bij elkaar in een groep gestopt en dat werkt prima. Ik doe ge woon nogal cynisch en daar blijven ze nogal mak onder". Voorts is er nog een groepje met uitsluitend meisjes (de bewoonsters van „De open grot"), maar dat is meer toeval. Voor de rest zijn de groepen in eerste aanleg door de kinderen zelf samengesteld en ver volgens opgesplitst in tien groepen van ongeveer gelijke omvang. Op de vraag waaraan een leider moet voldoen, wordt lacherig gereageerd. „Met kinderen kunnen omgaan", is een logisch antwoord. „Je moet heel flexibel zijn", weet Ricky en bewijst dat even later door gezeten op het zeer stevige platdak van de „Rovers hut van Ali Baba" zich door zijn jeug dige metgezellen onverstoord voor „gek" te laten uitmaken. Verder: je moet tegen kietelen kunnen, minstens zestien jaar zijn en kunnen knopen leg gen. Uiteraard kan de leiding zich geen gammele bouwvallen permitte ren. Alle bouwsels zijn daarom geba seerd op de constructie van driehoe ken binnen elk vierkant, een eis die de stevigheid ten goede moet komen. In een voorbereidend weekend in dorpshuis d'Ouwe ULO werden het bouwen, de spelletjes en de weekinde- ling geoefend en besproken. En ook nu, na afloop van elke dag, worden de Klauter-Wouter overziet het Bouwdorp. zaken nog eens met zijn allen op een rijtje gezet, zodat het volgende week eventueel beter kan. Evalueren dus. Voor ongeveer de helft van de leiding heeft het Bouwdorp totaal geen gehei men meer, want zij ravotten in hun jongere jaren zelf door het zelfgebouw de dorp. The good old times are here again.... De zon komt 11 juli op om 5.32 uur en gaat onder om 21.57 uur. Maan: 14 juli E.K.; 21 juli V.M. Doodtijd: 17 juli; springtij: 23 juli. Hoog water ter rede van Oudeschüd: en 12.10 0.25 en 12.47 0.56 en 13.25 1.24 en 14.03 1.55 en 14.46 2.32 en 15.39 3.27 en 16.54 4.55 en 18.17 6.55 en 19.36 Deze jongens timmeren flink door om hun „Hutje op de heide" nog steviger te maken. Vrijdag 11 juli Zaterdag 12 juli Zondag 13 juli Maandag 14 juli Dinsdag 15 juli Woensdag 16 juli Donderdag 17 juli Vrijdag 18 juli Zaterdag 19 juli Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 ur na hoogwater. Een douchegebouwtje op een kam peerterrein te De Koog werd in de nacht van maandag op dinsdag niet alleen benut voor badpraktijken. Tus sen 1.45 en 2.00 uur werd namelijk een muntautomaat van de muur gesloopt en geheel meegenomen. De automaat was gevuld met een onbe kende hoeveelheid kwartjes. Al vijftig jaar lang brengt schilder Piet Felbert (75) zijn vakantie door op Texel. Van 18 juli tot en met 7 augustus houdt hij in het raadhuis in Den Burg een expositie met de naam „50 jaar Texel". De laatste tijd verblijft Piet Felbert een groot deel van het jaar in De Koog. Alleen in de wat koudere maanden vertoeft hij nog in zijn geboorteplaats Amsterdam. De tentoongestelde werken zijn voor namelijk olieverfschilderijen van Texelse landschappen, hoewel er ook enkele portretten tussen hangen. Piet Felbert heeft zijn leven lang gete kend en geschilderd. Dat laatste te vens voor zijn beroep, alleen was dat „met de grote kwast" als huisschilder. lang zal da rust met duren. Het meisje geheel links vindt gras in de nek van een argeloze leider gooien namelijk een Dat hij schildertalent had, bleek al in 1937 toen hij een landschapschilderij aan prinses Juliana schonk en haar persoonlijke dankbetuiging daarvoor ontving; Naast de collectie van 23 schilderijen zullen in het raadhuis enkele tekenin gen van deze in De Koog als „ome Piet" bekende schilder worden ten toongesteld. Grote trekker van de ex positie zal echter een serie van 160 te keningen zijn die aaneensluitend de volledige kuststrook van Texel voorstel len. Felbert heeft meer dan vier jaar gewerkt aan dit met potlood en conté (diepzwart potlood) vervaardigde pano rama. Toen delen ervan in 1982 en 1984 werden geëxposeerd toonde de gemeente belangstelling voor dat werk. Van een echte overname is tot nu toe geen sprake. Maar: „Ik weet zeker dat 1986 een geluksjaar voor me is", zegt de schilder, hoopvol gestemd. De wielerwedstrijd van WV Texel van dinsdag was een goed bezette wedstrijd met drie gastrenners. De jeugd startte met zes man, waar van er vier in een kopgroep om de eerste plaatsen sprintten. Snelste was Henk Broekman voor Peter Beers en El mar Keijser. In de B-poule kwam gastrenner Lucas Kremer alleen vooruit en werd niet meer ingelopen. De A-poule startte met vijftien renners. Tymen Wit ontsnapte en kreeg Bas Vaars mee en later Hans van Osch. Deze moest later zijn inspanning beko pen en werd gelost uit de kopgroep. Uitslagen: Jeugd: 1. Henk Broekman, 2. Peter Beers, 3. Elmar Keijser, 4. Jordi Vinke, 5. Frans Witte. B-poule: 1. Lucas Kremer, 2. Martin Visser, 3. Evelyn van Arnhem. A-poule: 1. Bas Vaars, 2. Tymen Wit, 3. Hans van Osch. In de expositieruimte zal een bus han gen waar bezoekers worden verzocht een gulden in te gooien. Daarvoor krij gen alle bezoekers een reproductie van een tekening van Felbert. De op brengst van de bus komt ten goede aan het „Tesselhuus" in De Koog. De gemeente heeft voor diverse eve nementen al dan niet gratis gemeente lijke diensten en/of materialen beschik baar' gesteld. Het aantal verzoeken tot beschikbaarstelling daarvan is de laatste jaren dusdanig toegenomen dat het college heeft besloten om bij ko mende verzoeken het zgn. profijtbegin sel te hanteren. Dit betekent dat in het vervolg voor gemeentelijke diensten en materialen altijd betaald moet worden. Dit geldt zonder meer voor evenemen ten met een overwegend commercieel karakter: de intocht van Sint Nicolaas, de Hoornder Dagen, de kermis, de fokveedag, braderieën en feestmarkten in De Koog, Den Hoorn, De Cocks- dorp, en dergelijke. Organisatoren van een evenement met een overwegend sociaal-cultureel ka rakter kunnen een beroep doen op een exploitatiesubsidie via de subsidieveror dening specifiek welzijn. De organisa toren dienen hiervoor een schriftelijk subsidieverzoek bij het college in te dienen dat vergezeld moet gaan van een kostenbegroting van het evene ment, waaruit blijkt dat zonder ge meentelijke subsidie het evenement geen doorgang zal kunnen vinden. Als evenementen met een overwegend sociaal-cultureel karakter worden bij voorbeeld aangemerkt: folkloremidda- gen, taptoe, ronde om Texel voor cata marans, wielerwedstrijden, autocros- ses, rommelmarkt Oosterend, concours hippique, Texel Jazz, Oosterend Pre sent en incidentele feesten als bijvoor beeld de Eierlandse feesten van 1985. Ten behoeve van de opstelling van kostenbegrotingen wordt opgemerkt dat de huur van banken 71.— be draagt, van een toiletwagen 7119,— per dag incl. btw, van vlaggen 72,50 per dag per stuk en voor dranghekken 70,75 per hek per keer met een waar borgsom van 7100,—. Voor tarieven van andere gemeentelijke diensten en ma terialen kan informatie worden inge wonnen bij de dienst gemeentewerken. Voor nadere informatie over de subsi dieverordening specifiek welzijn kan men zich wenden tot de afdeling cul turele zaken van de gemeentesecreta rie. Indien er twijfel bestaat of een te organiseren evenement wordt aange merkt als een evenement met een overwegend sociaal-cultureel dan wel commercieel karakter, wordt geadvi seerd vooraf contact op de nemen met de afdeling culturele zaken. Het is een bekend verschijnsel dat Texelaars hun voertuigen niet afsluiten of op slot zetten. Even bekend is het dat tijdens de zomer de kans groter dan normaal is, dat het voertuig wordt ontvreemd of dat er spullen uit wor den gestolen. Een 17-jarige Texelse jongen onderschatte dit risico kennelijk en verzuimde zijn damesbrommertje op slot te zetten, maandagavond. Hij had de tweewieler gestald voor een winkel in Den Burg. Omstreeks middernacht bleek de brommer verdwenen te zijn. De kwarttriathlon Texel die op zaterdag 13 september om 14.00 uur van start gaat, kan zich verheugen in een grote belangstelling. Naast de dertig Texe laars die zich voor deze krachtproef hebben opgegeven hebben ook ruim 150 triathleten uit het hele land om een inschrijfformulier gevraagd. Onder de inschrijvingen zitten een aantal be kende tri-atleten zoals Goof Schep uit Amsterdam (winnaar van de halve tri athlon in Nieuwkoop en lid van de Ne derlandse triathlonploeg), Siem Jan Stam uit Breezand die uitgegroeid is tot de beste tri-atleet van de kop van Noordholland en dit bevestigde door zowel de kwarttriathlon van Hippoly- tushoef als die van Wieringerwaard met grote overmacht te winnen. Maar ook andere toppers uit de triathlonwe- reld hebben zich reeds aangemeld voor de kwarttriathlon op Texel. De deelne mende Texelse dames zullen ongetwij feld veel tegenstand krijgen van Inge Pool uit Wieringerwaard die al menig kwarttriathlon gewonnen heeft. Ook een aantal Duitse tri-atleten zal aan de start verschijnen. Het parcours is nu officieel vastgelegd. Het zwemmen speelt zich af op het surfstrand nabij Dijkmanshuizen. Er zal daar een drie hoek gezwommen worden van 400 - 200 - 400 meter. Het gehele zwempar- cours is omlijnd en beveiligd door surf planken en motorboten. Het wielerpar cours loopt vanaf het surfstrand naar De Cocksdorp en terug langs de dijk naar Oudeschild en dan via de Hoge- berg naar Den Burg. In de Burge meester De Koning-hal vindt de wissel plaats tussen wielrennen en hardlopen. Het hardloopparcours loopt via de Pontweg, Akenbuurt, Kogerweg (Sara- sani) naar het Waalenburgerdijkje voor De Waal langs en dan via Tienhoven Marsweg, Kadijksweg, Hallerweg, Bernhardlaan, Schilderend, Keesom- laan en Elemert naar de Groeneplaats waar de finish gepland is rond 16.00 uur. De organisatie heeft in grote lijnen het evenement rond. Een dergelijk evene ment vraagt een groot aantal vrijwilli gers voor bijv. afzettingen van kruispunten, bemanning verzor- gingsposten, sportmassage en moto ren. De organisatie heeft dan ook drin gend behoefte aan een kleine honderd vrijwilligers die zich een uurtje willen inzetten om de kwarttriathlon tot een groot succes te maken. Opgave vrijwil ligers bij Gert Pansier, telefoon 3668 of 3373.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 15