Couveuseafdeling moet blijven in Den Helder M I SI 1 Intiem spel Vaste data Raad richt zich tot minister: ,,Out of Africa" Noorderlingen botsen bij De Cocksdorp Ramen kapot Vreemd geld mi Brandblusser weg Nummer zeven geboren Geslaagd Geslaagd PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 11 JULI ito VRIJC Het raadsbesluit om de door de ge meente aangekochte bioscoop De Ver gulde Kikkert in erfpacht uit te geven aan de stichting „Teater Retaet" is op geschort. B. en W. hebben het voor stel in de raadvergadering van dinsdag teruggenomen om na te gaan welke ri sico's de gemeente in deze loopt. Die plotselinge twijfel was opgeroepen door Gerbrand Poster die zich afvroeg of uitgifte in erfpacht wel de juiste methode is. De gemeente geeft dan namelijk het zakelijk recht uit handen. Als Retaet de erfpachtscanon niet kan betalen, wordt de bank heer en meester over het onroerend goed en kan het zelfs verkopen. Na de opmerkingen van Poster ging het college in beraad en liet vervolgens weten dat het voorstel werd terugge nomen om in de volgende vergadering opnieuw aan de orde te worden gesteld. Peter Bakker protesteerde te gen deze gang van zaken. Hij vond het maar vreemd dat het college een voorstel unaniem verdedigt en na op merkingen van één raadslid de zaak te rugtrekt. Bakker vroeg het voorstel on middellijk in stemming te brengen, maar dat kon niet. Als het college in de vergadering besluit een voorstel te rug te nemen, kan de raad daar niets aan doen. Tijdens de behandeling van dit agen dapunt liet'Henk Beumkes (PvdA) we ten zeer tevreden te zijn met het voor stel om het gebouw in erfpacht uit te geven, waardoor de bioscoopfunctie kan worden gehandhaafd. ,,Een goed voorbeeld hoe je in moet grijpen als iets verloren dreigt te gaan", zei hij. Wel had hij bezwaar tegen de konditie dat Valkenburg tenminste 150 bioscoopvoorstellingen per jaar moet geven in het gebouw. De bepaling dat de bisocoopfunctie gehandhaafd moet worden leek hem voldoende. Wethouder Zegers zei dat Valkenburg zelf geen enkel bezwaar heeft tegen het voorgeschreven aantal filmverto ningen. ,,Wij hoeven het niet beter te weten dan hij". Sprekende over de voor- en nadelen van een erfpachtsregeling en de even tueel ook denkbare uitgifte in huur, werd als voordeel van erfpacht ge noemd het feit dat de erfpachtnemer meer credietwaardig is. Bovendien ko men alle zakelijke lasten voor rekening van de erfpachtnemer en heeft de ge meente er de minste bemoeienis mee. In geval van failissement kan de ge meente het erfpachtrecht laten verval len en heeft dan weer de beschikking over het onroerend goed. Gerbrand Poster had echter de genoemde twijfels. Donderdag 10 juli De raadscommissie voor welzijnszaken heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over het so ciaal alarm. Zondag 13 juli De kustzeilvereniging van De Cocks- dorp houdt de tweede clubwedstrijd. Briefing om 10.00 uur; start om 10.30 uur. Maandag 14 juli De raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt over het functioneren van de commis sie en over de instelling van een werk groep tegen discriminatie. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: op woensdag van 14.00 - 17.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene Kruisgebouw, kamer A1, Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Mevrouw drs. R. Postma. Tevens bereikbaar: tel. (02220) 3842, Bernhardlaan 64, Den Burg. Wij willen iedereen bedanken die, in welke vorm dan ook, met ons heeft meegeleefd tijdens haar langduri ge ziekte en na het overlijden van mijn lieve vrouw, on ze moeder en oma CORNELIA MECHIELSEN-MAAT Uw grote belangstelling is ons tot grote steun geweest. C. Mechielsen en kinderen Zuidhorn, juli 1986. Met uw felicitaties, goede wensen, bloemen, gaven en giften bij gelegenheid van ons 25-jarig huwelijks feest heeft u bijgedragen tot een zeer geslaagde dag. Ook namens de kinderen onze hartelijke dank. Marth en Gerard Schraag leder die meeleven heeft getoond bij het plotseling overlijden van mijn man, vader en opa HAN KEESOM door woord, gebaar, kaart je of brief, bezoek en hulp, zeggen wij heel hartelijk dank, vooral Wim, H.H. Dokters, A. Maat en pastor Kolkman voor de mooie H. Mis en goed ge kozen woorden tot ons. Ook namens de kinderen bedankt. B. Keesom-Karsten Texel, juli 1986. Bij deze wil ik iedereen be danken voor de bloemen, kaarten, fruitmanden en belangstelling die ik in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst heb ondervonden. Henk van Leeuwen Heel dankbaar en blij zijn wij met de geboorte van onze dochter en zusje Saskia Gerrie en Simon Stark Bennie en Bert Texel, 7 juli 1986. Vuurtorenweg 54 1795 LM De Cocksdorp Wij willen de mensen van harte bedanken voor hun belangstelling, in welke vorm dan ook, die wij mochten ontvangen bij de geboorte van onze zoon Rieuwert. Mede namens Rieuwert, allemaal heel hartelijk bedankt. John Jacqueline Witte Wij gaan verhuizen op 17 juli 1986 naar Zoetermeer. Ons adres wordt: Fretweide 35, 2727 HG Zoetermeer. Volop nieuwe aarda pelen (Doré). Tel. (022! 2573 of (02226) 600. Jongens van A1, hardstikke bedankt voor mooie mand. Allemaal zonnige vakantie en ziens. Frans. Goedkoop tanken Garage Grisnigt. A.s. zaterdag Hum Dumpy in Karseboom. Nieuwe aardapp Loonbedr. De Tijd. (02223) 334 en 810. (022 3347. Zaterdag 12 juli om uur opening van clubj |g bouw Windsurfclub Dijkmanshuizen. Restaurant Het Viersf is vrijdag a.s. wegens is servering gesloten. I (02220) 3176.5 Herdrukt: De wil fo planten van Texel. A van de mooiste boe) over ons eiland. Volledig kleur, nu in paperbi n (20,— Te koop in H j- Open Boek. ,8 Fotograaf zoekt aug. woonruimte Texel, liefst Den. Burg. voorkeur eigen opg£ Tel. (02518) 51287. T.k. zitgrasmaa z.g.st. Tel. (02220) 325 De gemeenteraad heeft dinsdagavond unaniem besloten om de minister van WVC te verzoeken de afdeling neonatologie couveuseafdeling") van het Geminiziekenhuis in Den Hel der in stand te laten. Zoals bekend zal de afdeling volgens het ontwerp Planningsbesluit intensie ve zorg voor zieke pasgeborenen (zoals beschreven in de wet Ziekenhuisvoor zieningen) voor 1990 worden opgehe ven. Couveusekinderen (en hun fami lie) van Texel en de rest van de kop van Noordholland zullen dan zijn aan gewezen op het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam, een afstand van honderd kilometer, ofwel twee uur reizen. Het handhaven van de afdeling in Den Helder kan zelfs een zaak van leven of dood worden genoemd, want als nauwelijks vatbare te vroeg geboren kinderen snel de juiste zorg krijgen, kan vaak hun leven worden gered. De overlevingskansen van pasgeborenen uit de kop van Noordholland en Texel zijn dankzij de afdeling in Den Helder vergroot; sinds de afdeling daar werd opgericht is het sterftecijfer met 70% teruggelopen. Adhesie Zoals te verwachten was aarzelde de gemeenteraad dinsdag geen ogenblik bij het besluit om de minister te vra gen van opheffing af te zien. Een aan sporing in die zin was ook binnenge komen van de patiëntenraad van dok ter R.H. van de Bent uit De Cocks dorp: de twintig ondertekenaars ver zochten de gemeenteraad protest aan te tekenen. Riet Huitema-Vos van het CDA vertel de dat het Overkoepelend Orgaan van vrouwenorganisatie Texel (1400 vrou wen vertegenwoordigend) adhesie had betuigd aan de actie tot behoud en er was ook een instemmend telefoontje gekomen van de oudervereniging van couveusekinderen. Mevrouw Huitema vond dat de raad een eensgezind standpunt moet nemen en vertelde dat de afdeling in Den Helder niet alleen voor Texel en de kop van Noordhol land van belang is, maar zelfs voor Friesland. ,,Dit specialisme mag niet uit de regio verdwijnen". Tine Krijnen van Texels Belang liet we ten dat haar fractie de actie on dersteunt en Erna Eelman-van der Kooi van de VVD liet eenzelfde geluid ho ren. Een extra argument had ze van een ouder van een couveusekind ver nomen: door de adeling neonatalogie kan niet alleen het leven van veel kin deren worden gered maar ook kan worden voorkomen dat ze voor de rest van hun leven een handicap oplopen. In sommige gevallen kunnen bij te vroeg geboren kinderen de hersenen zonder zuurstof raken. Bij snelle hulp kan de hersenbeschadiging die daaruit voortvloeit, worden voorkomen. Hans Roeper (PvdA) versterkte het pleidooi door op te merken dat door de dreigende opheffing van de cou veuseafdeling de omvang van de kin derafdeling van het Geminiziekenhuis zodanig kan verminderen dat daar één der kinderartsen zou moeten verdwijnen. Wethouder Piet Zegers die een warm pleidooi had willen houden voor be houd van de afdeling, constateerde dat de raadsleden dit al op betere wij ze hadden gedaan en hield verder zijn mond. Hij kreeg nog wel een plagerijt je te verduren van Gerbrand Poster van Texels Belang die opmerkte dat Zegers zich altijd verzet tegen moties vanuit de raad, maar nu ineens blijk baar niet. Zegers: ,,Dit is geen motie maar een raadsbesluit". De brief van de patiëntenraad werd voor kennisge ving aangenomen. Milieu-ambtenaar Het Overlegplatform voor Milieuvoor lichting in Noordholland heeft de ge meente verzocht een „contactambte naar voor natuur- en milieu-educatie" aan te wijzen. Deze functionaris moet zich bezig houden met het geven van voorlichting op het gebied van natuur- en milieubeheer en dat is volgens het door Gedeputeerde Staten ingestelde platform hard nodig in onze vervuilde maatschappij. B en W moeten de brief nog afhandelen, maar Peter Bakker van de PSP liet weten dat hij de aan wijzing van zo'n ambtenaar zou toejui chen. Hans Roeper van de PvdA zei hetzelfde, doch meende dat een amb tenaar van de bestaande milieu afdeling met deze taak kan worden be last. Tine Krijnen dacht ook dat het zo opgelost zou kunnen worden maar vroeg zich wel of af wie of wat dat platform" eigenlijk is. Namens wie spreekt het en wie betaalt het Ze vreesde toenemende bureaucratie als een speciale milieu-afdeling op poten wordt gezet, met de kans dat zo'n af deling zichzelf onmisbaar maakt door steeds nieuwe taken te zien en aan te pakken. Gerbrand Poster meende dat niemand benoemd hoefde te worden omdat Texel zo'n functionaris reeds heeft: de man die met de uitvoering van het hinderwetprogramma is belast. Schilling bevestigde dat de milieuzaken op Texel reeds aardig zijn georgani seerd. Er is in ieder geval een ambte naar die milieuklachten kan behande len. Over de samenstelling van het „milieuplatform" wist de wethouder niet zoveel, maar van belang is dat de ze „club" in het leven is geroepen door het provinciebestuur. Schilling vertelde naar aanleiding van dit onderwerp dat de pogingen van de gemeente Texel om een speciaal hoofd van de gemeentelijke milieu-afdeling aan te werven, zijn mislukt. Er waren maar weinig sollicitanten en onder hen waren nauwelijks geschikte mensen. De enige goede kandidaat heeft zich teruggetrokken zodat de sollicitatiepro cedure opnieuw moet beginnen, wat een maand of drie vertraging geeft. Gemeentesecretaris Zoals te verwachten was, werd de nieuwe gemeentesecretaris P.A. Zoon met zeer ruime meerderheid van stem men benoemd. Hij was de enige kan didaat, omdat twee anderen die waren uitgeselecteerd zich hebben terugge trokken. Hans Roeper liet weten dat zijn fractie tevreden is over de proce dure die is gevoerd en ook over de heer Zoon heeft de PvdA-fractie een positief oordeel. Wel is opgemerkt dat de man nogal vaak gewisseld heeft van functie. Roeper zei echter goede hoop te hebben dat hij het op Texel langer uithoudt. Mogelijk zal het feit dat dit het eerste „echte" eiland is waar hij woont en werkt, daaraan bij dragen. Burgemeester Schipper zei het normaal te vinden dat mensen die graag hogerop komen, al weer snel naar een andere functie solliciteren, maar hij kon zich niet voorstellen dat Zoon spoedig op Texel zal zijn uitgeke ken. Van de twaalf stemmen (de raadsleden Terpstra, Van der Kooi en Eelman-van 't Veer waren met vakan tie) werden er elf op Zoon uitgebracht; één stem was blanco. De grote triomfator tijdens de avond van de Academy Awards. Met zeven Oscars werd deze film bekroond en begint zowat overal ter wereld een groot kassucces te worden. „Out of Africa" is een filmisch ge dicht, een ode aan de ongerepte na tuur van het zwarte werelddeel, opge bouwd uit prachtige beelden. De film is gebaseerd op een' waar ver haal. Een Deens/Zweeds echtpaar vestigt zich in Afrika, waar een koffie plantage wordt gerund. Het huwelijk verslechtert en ook de zaken gaan minder. De vrouw wordt verliefd op een ivoorjager, die zich vooralsnog niet wil binden. Meryl Streep speelt als Ka ren Blixen één van haar allerbeste rol len. Robert Redford is te zien als haar minnaar Finch Hatton en Klaus-Maria Brandauer als haar echtgenoot, baron Bror von Blixen. De film werd geregis seerd door Sydney Pollack. De zeven Oscars waren voor de beste film, re gie, camerawerk, muziek, klank, dé cors en voor het beste scenario. Film keuring: alle leeftijden. Maandag t/m donderdag, aanvang 20.00 uur in „De Vergulde Kikkert". Een Friese fietser en een Groninger automobilist kwamen met elkaar in botsing bij de oversteek van het fietspad langs de Krimweg met de Vuurtorenweg. De fietser (een 18-jarige jongen uit Drachten) stak plotseling over, waardoor hij schade toebracht aan spatbord en ruit van de auto van een 42-jarige man uit Warffum. In de nacht van zondag op maandag sneuvelde een ruit van de CVO-school aan de Wilhelminalaan te Den Burg. Een nacht later was het wederom raak: er werd voor 72000,— schade aangericht door vernieling van een ruit van 2.5 bij 1.5 meter van het gemeen tehuis. Vorige week was daar ook al een ruit vernield. Daders zijn niet bekend. Lia Loef-van Sambeek (Fiona Jones) en Joost Coutinho (Bloome) tijdens van de meer intieme scènes in ,,De Grote Versierder". Toneelvereniging St. bracht op verzoek van ,,De Lindeboom" de moed op om voor het zomerse^II. met alle risico's van dien, het avondvullende stukDe Grote Versierder" in studeren, een blijspel van Philip King en Falkland L. Cary. De 75 toeschouwers in de zaai van „De Lindeboom" reageerden enthousiast, ,ecj, soms zelfs wiidenthousiast op de knap en evenwichtig neergezette humoristis situaties in het blijspel. Het was niet te merken dat een deel van de u het stuk nieuw in moest studeren, terwijl het andere deel de roi reeds vier jaar geleden, toen St. Jan hetzelfde blijspel opvoerde. Voorlopig wumt de komende drie woensdagen opgevoerd in ,,De Lindeboom" en bij belangstelling zal men de serie voorstellingen uitbreiden tot tien. Spreekuren college van B en W: We thouder Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Schilling vrijdag van 14.30 tot 15.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielewaal in De Waal, aanvang 19.45 uur. Nieuwe le den zijn welkom. Informatie via tele foon 02220-3565. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in d'Ouwe ULO dins dags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waa rin de raadsvergadering wordt gehou den hebben de raadsfracties van CDA, PSP, PvdA en VVD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met aan- én opmerkingen, in het over kwesties die in de ring aan de orde zullen komen. Belang houdt dit fractiespreekuur (ji 1 de maandagavond voorafgaand raadsvergadering. Amerikaanse dollar Engelse pond Westduitse mark Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Italiaanse lire Zweedse kroon Deense kroon Noorse kroon Canadese dollar Oostenrijkse schilling Portugese escudo Spaanse peseta Finse mark Joegoslavische dinar Griekse drachme 1 1 100 100 100 100 10.000 100 100 100 1 100 100 100 100 100 100 22C )is tg f pfc f 3^ 711(1 f 34, im[ f 5 ise f 15, 7 33, 7 7 31 7 7 15 7 7 7 47 f Hr 7 Een houder van een camping in de Dennen deed bij de politie aangifte van de ontvreemding van een brand- blusapparaat. Deze werd op een onbe kend tijdstip de afgelopen week buit gemaakt. De schade bedraagt onge veer 7250,—. In het Natuurrecreatiecentrum werd woensdagochtend om half zes de zeven de zeehond geboren; er wordt er nu nog één verwacht. Alle zeehonderbaby's ver keren in blakende welstand evenals hun moeders. Rond het verblijf waar de zee honden met hun jongen te bewonderen zijn, verdringen zich dagelijks veel be zoekers. Op de foto een deel van dit ver blijf waarop vijf jongen zijn te onderscheiden. Vrijdag om 10.00 uur wordt op het adres Gasthuisstraat 6 in Den Burg een babyspeciaalzaak geopend. De naam van de winkel „Babyhallen" staat voor een winkelketen, waarvan tot nu toe in Nederland 27 zaken deel uitmaken. Het bedrijf zegt de opening op ludieke wijze te zullen vieren. Heike Grabowski uit Den Hoorn is geslaagd voor de receptionistenoplei ding van het Helders Onderwijs Instituut. Onze vroegere plaatsgenote Britt Parle- vliet is geslaagd als hostess. Zij werd opgeleid aan het Int. Host en Hostess Instituut „Tunen" in Den Haag.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2