„Ohne Schwendel und ohne dubbele bodum! DURPER MARKT: TWEE UURTJES NON-COMMERCIËLE PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 22 Een eindje verderop staat meester Mo- nen een bonte collectie artikelen te verkopen ten bate van zijn school Dur- per Honk: ouderwetse schoolboeken zijn er bij maar ook allerlei andere za ken, restanten van de eerder gehou den fancy fair voor hetzelfde goede doel. De school heeft geld nodig voor allerlei extraatjes zoals de inrichting van het schoolplein. Bont is ook.de collectie spullen die mevrouw De Ruijter verkoopt ten bate van de school van Midden-Eierland: pannen, grammofoonplaten, ansicht kaarthouders, weckflessen en nog veel meer. Lange Ben" brengt vanuit zijn vis kraam haring, gebakken kabeljauw, rol- mops en aanverwante lekkernijen aan de man en is een van de weinige echte" handelaars op de Durper markt. signaal gevend. Uit de Ploosterstraat zelf komen wolken fijne waterdruppelt jes tevoorschijn. Brandweerman André Robijn geeft hier de jeugd gelegenheid om met de ho gedrukspuit te werken. De kinderen moeten proberen twee houten Donald Ducks (gemaakt door Robijn en zijn collega Henk Leijen) omver te spuiten. Er wordt tegen de straffe wind in gespoten zodat de terugwaaiende wa terdruppeltjes de deelnemers perma nent onder de douche zetten. Het mag de pret niet drukken, temeer daar het niets kost. De Durper commissie heeft er wel kosten aan want het ver spoten water moet aan het PWN wor den vergoed. Schietpartij Plons Een eindje verderop is een concentra tie van lachende mensen met in het midden gymnastiekleider Peter Vos, die leiding geeft aan het spel ,,Vang de plons". Deelnemers moeten met water gevulde ballonnen over een zo groot mogelijke afstand naar elkaar werpen. ,,Zwei ballonen kosten ein gulden!!" De ballon barst als je hem niet of niet goed weet op te vangen en dat geeft een waterballet met me nig nat pak. Leuk. De toeloop van deelnemers ts recht evenredig aan het stemvolume waarmee Vos het spel aanprijst. Hij schreeuwt zich dan ook schor en heeft tegen negen uur geen stem meer over. Hij heeft inmiddels ontdekt dat zijn fraaie bariton zich na een dag of zes weer helemaal herstelt, precies op tijd dus. Bij de Haarstudio en het wolwinkeltjes staat de Durper poppenkast". Een groepje kinderen ervoor, geboeid sta rend naar Jan Klaassen die verwikkeld is in een avondtuur met duidelijk Cocksdorper raakvlakken. Spuiten Het „Vang de plons"spel in volle gang. Het is al vaak gezegd: de weg van Den Burg naar De Cocksdorp is langer dan andersom. Wie vanuit Texe/s residentie naar Texels noordpunt wil, is geneigd dat uit te stellen en vindt dat een hele reis. De Cocksdorp is vréselijk ver weg en door die lange rechte Postweg lijkt het nog verder, zodat menigeen ter hoogte van het vliegveld een bezorgde blik werpt op de benzinemeter. Dat grote aantallen mensen bereid zouden zijn een dergelijke expeditie te on dernemer om een bezoekje te brengen aan de DURPER F EEST- MAR KT die elke donderdag in het hoge noorden wordt gehouden, kun je je haast niet voorstellen. Maar al direct na het passeren van de schitterende bomentunnel van de Mo lenlaan weten we beter. Het kost moeite om een parkeerplaats te vin den. Pas bij het Eierlandsche Huis is nog een gaatje. De markt zelf, in de zuidelijke helft van de Kikkertstraat, is één en al bedrijvigheid en er is veel publiek. Toch is de drukte niet over stelpend; je zou niet over de hoofden kunnen lopen, zoals in De Koog. De sfeer is niet hard-commercieel. Er zijn zelfs opmerkelijk weinig kramen van beroepsmatige handelaars. Zouden die handelaars ook al worden afgeschrikt door de afstand? Dat blijkt niet het ge val. Voorzitter Wim van der Linde van de Durper marktcommissie legt uit dat de markt slechts duurt van zeven tot negen uur. Velen vinden die twee uur tjes niet de moeite waard. En eerder beginnen stuit op problemen omdat praktisch alle mensen die bij de organi satie en uitvoering van de markt zijn betrokken hun normale dagelijkse werk hebben en dus niet eerder dan zeven uur beschikbaar zijn. Verenigingen Evengoed is er genoeg te beleven, maar het gebeurt praktisch allemaal door of namens plaatselijke verenigin gen die op deze wijze hun kas probe ren te spekken. Uitzonderingen vormen jongens als Brian Bakker (9) die op een kleedje opde grond puzzelboekjes, kanariekooi- en, stofzuigeronderdelen en allerlei boeken te koop aanbiedt. Blijkens zijn itleg is de koopwaar af komstig uit persoonlijk bezit, wat ver bazing wekt bij uw verslaggever want in de collectie boeken zitten ook titels als ,,De man op de achtergrond", „Gevaarlijke liefde" en hard-realistische lectuur die je niet verwacht in de boe kenkast van een durper scholier. ,,Van kennissen gekregen!", verklaart Brian. Durper Drup Bij het stalletje met echt-Texelse dran ken staat Bernhard Berkhout uit Spij- kenisse. Hij verblijft met zijn familie op De Sluftervallei en is voor het eerst op Texel. Goedkeurend proeft hij de door Wim van der Linde ingeschonken „Cocksdorper Drup", die wordt aange prezen als „beter dan Haarlemmer olie". „Wij dachten dat Texel niets an ders was dan een bult zand, stampvol met toeristen. Kennissen van ons wa ren hier geweest en die vertelden zulke enthousiaste verhalen, dat we ook maar eens hierheen gekomen zijn. Het is in alle opzichten meegevallen. Veel groter en veel meer te beleven. Wat een variatie! En er is nog ruimte zat; het is eigenlijk helemaal niet druk". Bernard heeft Texel ontdekt als fietsei- land. „We hebben fietsen gehuurd Niet alles op de Durper Markt is van Cocksdorper origine. Cultuur uit andere delen van Texel is er te beleven in de vorm van de Dansgd Oude Dansen (foto) en de Boerenkapel van het Koninklijk Texels Fanfare. André Robijn rechtsmaakt een jonge Duitse toerist vertrouwd met de hogedrukspuit. Bij het kruispunt Ploosterstraat staat met in werking zijnde zwaailichten de gloednieuwe brandweerwagen van De Cocksdorp, van tijd tot tijd een luid maar dat kost ons wel ƒ300,— voor vier personen in drie weken. De vol gende keer nemen we zelf fietsen mee." Bernard rekent de fles Cocks dorper drup af en verdwijnt in de drukte. Wim van der Linde vertelt dat hij en de andere commissieleden niet zo erg blij zijn met de straathandel zoals die door Brian Bakker en andere kinderen wordt bedreven want de totale presen- Een voortdurende schietpartij speelt zich af in de tuin van dokter Van de Bent. Ten bate van SVC geven Sietse van der Heijden en Peter van de Gracht maken velen van de gelegen heid gebruik om met de luchtbuks de schietvaardigheid te testen. Zes scho ten voor ƒ1,—. Prijzen kunnen niet wor den gewonnen, het gaat uitsluitend om het plezier van het schieten. Peter van de Gracht: „We hebben die buk sen speciaal aangeschaft. Omdat ze nogal zwaar zijn hebben we ook twee lichtere buksen, speciaal voor kinderen die willen schieten." Veel spelletjes op de Durpermarkt ho ren tot het soort dat je ook tegekomt op verkoopdagen en fancy fairs. Zoals Bernhard Berhout koopt zijn Cocksdorper drup in de Texelse dranken-stand van Wim van der Linde. André Rijs bij het Rad van Avontuur: „Kern dubbele aoaum.... wijl staat ze vriendelijk mensen te woord die er belangstelling voor heb ben. Ze heeft het kennelijk vaker gedaan. Ontevreden Niet iedereen op de Durper markt is tevreden. De dames van de Hervorm de kerk die wollen en andere zelfge maakte spullen verkopen kijken enigs zins zuur als we informeren hoe het gaat. De mensen kijken wel maar ko pen nauwelijks, zodat om acht uur 's avonds de f30,— staangeld voor deze plek nog niet is terugverdiend. Een zelfde ervaring wordt opgedaan door mevrouw G. de Vries uit Eierland die zelfgemaakte babykleertjes verkoopt. „Het loopt hier niet. Gisteren op de folklore in Den Burg ging het beter". Via de stand van de zaalvoetbalvereni- ging („Drie ballonnen voor een gul den. Altijd prijs!") belanden wij bij het onvermijdelijke Rad van Avontuur. Het succes van die inkomstenbron hangt in hoge mate af van de spreekvaardig heid van de man die het spul bedient. Sportvereniging De Cocksdorp, de be langhebbende organisatie, heeft een goede gevonden. André Rijs (beter be kend als Pa Rijs) blijkt een goed stand werker te zijn. „Ohne Schwendel und hne dubbele bodum", brult hij de wan trouwig kijkende Duitse gasten toe en het resultaat is dat ze toch de beurs trekken. Herman van Beek, Diane Ooievaar en Susanne van Tongelen bakken en ver kopen wafels ten bate van de jeugdr club Het Molenbosch. „Volgens groot moeders recept, ƒ1,25. Recreatiekrant Jaap Nauta, leider van het mobiele re creatiekrant loopt Recreatiekrantjes uit te delen. Ze gaan grif van de hand, 'worden belangstellend gelezen en wor den niet weggegooid. Het krantje is nog steeds het meest effectieve en goedkoopste middel om iets onder het toeristenpubliek bekend te maken. Lang niet alle organiserende instanties zien dat in. Ze laten wel dure aanplak biljetten en advertenties maken, maar tatie lijdt eronder, maar omdat andere marktbedrijvigheid om de genoemde reden onvoldoende aanwezig is, mo gen de jongelui hun gang gaan. De marktcommissie (waar ook Arie Knol, Jan van 't Noordende, Nico Ooievaar en Ank Hooijschuur inzitten) functio neerde tot voor kort voor eigen reke ning en risico, waarbij de mensen per soonlijk aansprakelijk waren voor het geval zich een financiële of andere ramp zou voltrekken. Aan dat gevaar is een eind gemaakt door de commissie tot onderdeel te maken van de onder nemersvereniging De Cocksdorp. de verkoopstand waar Anke de Steur, Nelda Hillen en een aantal moeders geld verdienen voor de peuterspeel zaal. Je kunt raden hoeveel knikkers in een fles zitten, meedoen met een eclectrospel (en daarmee kruidkoek winnen) en een kwartje in een fles wa- ter werpen. Als het kwartje op een be paald punt op de bodem van de fles terecht komt, krijg je twee kwartjes te rug: een betalende gokautomaat van super eenvoudige constructie. Voor „Maris Stella" zit mevrouw Tromp- Stuurman te spinnen: prachtig twee- draads wit, zonder haperingen. Onder- vergeten op tijd redacteur Jitze ma in het raadhuis te bellen om gratis vermelding even te regelen, moet er dan zelf achteraan of moet gegevens „uit derde hand" accepte-, ren, wat fouten uitlokt. De aktivitei van het recreatieteam staan in ieder geval goed in het krantje en het tea heeft dan ook veel toeloop te vem ken. „Gisteren op het volleybaltoer nooi hadden we twintig teams", vei Nauta trots. Het 50 leden tellende Cocksdorper zaalvoetbalteam KSMT (Kikkert Su| Markt Topido) heeft veel geld nodii staat daarom met twee spelle tjesstands op de Durper markt. Gewone kosten van de vereniging» den gedekt uit de contributie. Hetg dat we op de markt verdienen is vol de toernooien, voor verenigingshirts andere 'uitgaven, wordt ons uit De IJsclub Eierland wil een veegrm chine aanschaffen en het geld c voor moet worden verdiend door he publiek gelegenheid te geven om pi tjes te gooien. Drie pijlen voor e gulden. Dan komen we weer een „echte" ondernemer tegen: Van Ro sem die vanuit zijn staanplaats harii patat en andere etenswaren verkoop „Het gaat goed" verzekert hij c Ook mevrouw Terpstra uit de Prins Hendrikpolder die bloembollen ver koopt is tevreden. „Eigenlijk zijn de mensen nog niet in de stemming ot bollen te kopens, want het is nor vroeg in het jaar, maar het valt mee Ja, alle bollen hebben we zelf opoi bedrijf geteeld". Durper sponsie Van je puurste maschisme is sprake de stand van de 9-jarige Christiaan (Chrissie) Stolk en de 10-jarige Arnd Boon. Ze steken hun hoofd dooreei gat in een plank en het publiek mag hen dan van enige afstand zo hard mogelijk een natte spons in het ge zicht gooien. Voor een gulden kunj drie keer gooien en als het dan twei van de drie keer raak is, heb je een Lees verder paginal

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2