Visserij te kijk in Oudeschild Jubilerende Kleppertjes stalen show op concours Driemaal hoofdprijs Du Porto/Coevert Lastige jongens van het eiland af Lading „Olaf" niet gevaarlijk voor badgasten Auto vernield na "Herhaalde joyriding )rie brandjes in ién etmaal tijd liefstal uit tent PAGINA 5 concours hippique. De enige proble men die ze ondervonden zijn die met het slecht in elkaar gezette program maboekje, voor de rest was het heer lijk toeven op het luw gelegen terrein, zij werden op hun wenken bediend door Stentor uit Haarlem met de mu ziek en Loek van Bronkhorst met zijn comentaar. De concoursjury bestond uit de heren S.J. Raat, D. Reijne en B.J. van Bon. De jury voor het schoonste geheel uit de dames Schip per, De Lugt en Kikkert. Hoofdring- meester was Kasper Swaerts uit Cal- lantsoog en riet Goeman-smit had een werkloze middag bij de EHBO-post. Het echtpaar Praamstra had het wedstrijdsecretariaat in handen, de prijzencommissie werd gevormd door de dames R. van den Tempel, I. de Wit-Roeper en A. Eelman-Bakker, hoefsmid was J. Kiljan en de gemeen te Texel stelde het concoursterrein be schikbaar. Dierenartsenpraktijk Texel had vetinair toezicht. Vele bedrijven en organisaties verleenden financiële steun. Uitslagen Eenspannen landbouwtuigpaarden: 1. Oberon (bereider A. Stiggelbout/ei- genaar W. Goënga); 2. Beatrix (ber./eig. J.C. Roeper); 3. Claudius (ber./eig. G. Coevert) en 4. Zoline (ber./eig. B. Beuving). Aangespannen fjorden: 1. Melanie (eig. W. Siebeling) en Elze (ber. W. Siebeling /eig. W. J. Bakker); 2. Flip (ber./eig.C. Zijm; 3. Patrick (ber. Mej. C. Kikkert/eig. C. Kikkert en 4. Nelly (ber. mej. R. Mosk/eig. J. Mosk. Aangespannen pony's kinderen: 1. Donald (ber./eig. Richard Eelman); 2. Wendy (ber./eig.Johnny van der Zwaag; 3. (tevens eerste Shetlandpo- ny) Juliët (ber./eig. Arnold Leijstra en 4. Fiona (ber./eig. Vera Blom). Damesnummer: 1. Zampa (ber. A. Blom-de Graaf/eig. J de Graaf); 2. Mercury (ber. G. Stiggelbout-Witte/eig. W. Goënga); 3. Ulaan (ber. R. van der Tempel/eig. R. Eelman) en 4. Gabber (ber. R. Bak- ker/eig. W. J. Bakker). Enkelingen open klasse: 1. (zilveren zweep) Maestro (ber. G. du Porto/eig. G. coevert); 2. Mercury (ber./eig. W. Goënga); )3. Pionier (ber./eig.H. spigt jr.) )en 4. Ulaan (ber./eig. R. Eelman). Tweespannen open klasse: 1. Claudius en Maestro (ber. G. du Porto/eig. G. Coevert); 2. Oberon en Mecury (ber. M. Huitema/eig. W. Goënga); 3. Pionier en Marco (ber./eig. H. Spigt) en )4. Zabaij (eig. W. Zijm) en Torres (eig. H. Spigt sr.) ber. W. Zijm. Aangespannen pony's ouderen: 1. Wendy (ber. W. Zijm/eig. J. van der Zwaag); 2. Fiona (ber. A. Blom-de Graaf/eig. V. Blom); 3. Princes (ber. Jac de Graaf/eig. T. Blom) en 4. Tinka en Polly (ber./eig. J.A. Keijser). Landbouwnummer: 1. Claudius en Maestro (ber. G. du Porto/eig. G. Coevert); 2. Letske en Gabber (ber. R. Eelman/eig. W. J. Bakker); 3. Pionier en Marco (ber./eig. H. Spigt) en 4. Zabaij (eig. W. Zijm) en Torres (eig. H. Spigt sr.) ber. H. Spigt sr. Best getoiletteerde fjorden- paard:Franka van fok/eig. S. Ran. Schoonste geheel damesnummer: Zampa, ber. A. de Graaf-Blom. Schoonste geheel landbouwnum mer: Zabaij/Torres met een speelwa gen, ber. H. Spigt sr. Stamboekkeuring Nederlandse fjordenpaarden: Algemeen dagkampioen: Feytje (1-jarige merrie) van fokker/eigenaar M. Kikkert. Veulenkampioen: hengstveulen van fok./eig. S. Ran. Kampioen mer ries 3 jaar en ouder: Zara van fokker Y. Kikkert en eigenaar RC Bornrif. Kampi oen stermerries: Simone van fokker R. Pannekoek uit Ernst en eigenaar RC Bornrif. De twee jongens die vorige week kon den worden aangehouden nadat zij vier jacks hadden gestolen bij een sportzaak in Den Burg, hoorden tot een groep van achttien, waarin er meer waren die problemen hadden ge geven op Texel. Ze veroorzaakten hin der op de camping en uit een dancing moesten ze door de exploitant worden verwijderd nadat ze een fles drank hadden trachten te stelen. Van de twee gestolen jacks konden er door de politie slechts twee worden achter haald. De jongens, allemaal afkomstig uit Amersfoort, kregen het dringende advies het eiland te verlaten. Daaraan hebben ze inmiddels gevolg gegeven. De angst van sommige mensen dat de lading van de gezonken vracht vaarder „Olaf" het Texelse strand zal vervuilen en gevaar voor bad gasten zal opleveren, is niet terecht. Eventuele risico's als gevolg van de toename van de hoeveelheid zware metalen in het zeewater gelden voor het milieu, en alleen op lan gere termijn. „Badgasten lopen geen risico. De vliegas, die ontsnapte bij de ramp is niet schadelijk voor de mens, tenzij grote hoeveelheden worden inge ademd, wat zeer onwaarschijnlijk is". Deze geruststellende mededeling deed R.C. Schil van Rijkswaterstaat, dienstkring Noordzee. ,,Op lange ter mijn zullen de ontsnapte stoffen orga nismen schade berokkenen, maar echt merkbaar zal dat nauwelijks zijn". Smit-Tak zal het schip de komende twaalf dagen bergen. Er is goede hoop dat de „Olaf" daarbij niet verder lek zal slaan, zodat de aan boord zijnde materialen niet de Noordzee zullen bevuilen. D|NSPAG 22 JULI 1986 n r TEXELSE COURANT jet dusver onbekende jongens heb- t5n de personenauto van een jarige man uit Den Burg vernield (joor ermee in de sloot te rijden. Het haventerrein van Oudeschild is zaterdag toneel van een informatieve manifestatie. Zaterdagmiddag wordt op het haventerrein van Oudeschild een informa tieve markt gehouden. Centraal op die markt staat de Texelse visserij in al haar facetten. „De opzet is de toeristen meer te laten doen in Oude schild dan alleen maar een rondje haven", zegt Klaas Veenbaas, voorzit ter van de Oudeschilder Ondernemersvereniging, die de visserijmiddag organiseert. Onder andere zijn er op op die markt demonstraties van vismethoden van vroeger en nu. Tevens is er te zien hoe vis wordt verwerkt en wordt gerookt. Bovendien worden visnetten gerepa reerd, zijn er demonstraties van de duikclub en van de reddingmaatschap pij, wordt er modelgevaren en worden foto's tentoongesteld van de vroegere en de moderne vloot. „Ze hebben allemaal weieens van ge rookte vis gehoord", zegt Veenbaas, „maar ze weten niet hoe dat gaat. En dat kunnen ze zaterdag in Oudeschild komen bekijken." Het wordt dus een uitgebreide markt. Behalve de echte visserij-onderdelen zoals bijvoorbeeld het „verwateren" van mosselen zijn er ook kraampjes waarin kunstnijverheid als zelfgemaak te poppen wordt aangeboden. Ondernemersvereniging De Oudeschilder Ondernemersvereni ging is ontstaan uit de G.O., de Ge meenschap Oudeschild. De G.O. heeft besloten 's zomers niets te organiseren en dat over te laten aan de Oudeschil der middenstand plus andere onderne mers, waaronder eigenaars van kotters. De bedoeling van deze markt, die eventueel de volgende zomer meerdere keren zal worden gehouden, is meer toeristen naar Oudeschild trekken. Bo vendien wil men op deze wijze de vis-, serij voor het voetlicht brengen, zodat een bredere laag van de bevolking de ze bestaansbron beter leert kennen. De aanvang van de visserijmiddag is twee uur 's middags. Om vijf uur biedt men een extra attractie aan: het Oude schilder Visserskoor zal dan een optre den verzorgen. In de grote tent op het haventerrein zal s avonds een „visserij bal" zijn. In de tent worden bierpomp jes neergezet en er is de hele dag muziek. Programmaboekje Naar schatting bezochten zo'n acht honderd betalende toeschouwers het Dg bruine Renault 12 die met sleutels nog in, even niet afgesloten aan de l^s was geparkeerd, werd daar in de fucht van vrijdag op zaterdag wegge- aald. De volgende dag werd de wa- cen teruggevonden op het parkeerter- i gin aan de Vogelenzang. Er was een - r;; mee gemaakt, waarbij zich blijkens «schade een aanrijding had voorge- Jjggn. De sleutels zaten er echter niet meer in, zodat het duidelijk was dat daders daarover nog beschikten en 52 auto opnieuw zouden kunnen weg gen. De eigenaar, die waardevolle oullen had verwijderd, kon de auto jjnkzij reservesleutels zelf weer ge- "1 fuiken. De volgende nacht tussen [alftwee en twee uur werd de wagen - «daad opnieuw ontvreemd, vrijwel geker door dezelfde personen. leze keer liep het slecht af want de uto kwam niet terug, maar werd total ss aangetroffen in de sloot van de (adijksweg, nabij hoeve „Concordia". Ie sleutels zaten er nog in. Uit Joedsporen bleek dat de daders niet mgedeerd waren gebleven. Ze waren chter spoorloos. Mensen in de buurt ebben wel lawaai en stemmen ge oord. Ook staat vast dat kort na het rgeluk een andere auto is gepas- srd. De chauffeur van deze wagen lordt door de politie gezocht omdat ij de daders wellicht in de richting 'en Burg heeft zien lopen en informa- iekan geven. èrder is gebleken dat de joyriders de eiste nacht het verkeersbord op de jchtheuvel op het kruispunt oornderweg-Westerweg omver heb- en gereden, waardoor de eerstge- oemde schade is ontstaan. Mogelijk jnook hier getuigen bij geweest. De koninklijke stoet" tijdens het spel van ,,De Kloppertjes". s de parade tonen de ruiters van de jubilerende dub de tekst: „De Kleppertjes bestaan 25 jaar". IE Texelse brandweer kwam vrijdag en jierdag driemaal in actie. De eerste randmelding was vrijdagmiddag om elftwee, de laatste zaterdagmiddag n ongeveer twee uur. Tussendoor oesten om vier uur 's nachts de jngen worden uitgerold om een in •nd staande auto te blussen. Da wa- stond geparkeerd op een terrein fter een hotel in Den Burg en bleek «tbezit van de exploitant daarvan. Er 5S om onbekende reden brand ont man in het dashboard. Aanwijzingen bt het vuur op het late tijdstip zou in aangestoken werden niet gevon- •n. De auto brandde niet geheel uit, aar raakte wel onherstelbaar bescha af Zaterdagmiddag was er feitelijk prake van loos alarm. Er was een leiding gemaakt van terreinbrand aan Ie Stuifweg, maar aldaar gearriveerd leek dat de heftige rookontwikkeling fkomstig was van een brandend bol- iidek. Gevaar voor overslaan van het oor de betreffende bollenboer bewust ingestoken vuur was niet aanwezig, eigens de agrariër was dat niet zijn edoeling geweest. Aanvankelijk waai- ïde wind in een andere richting (na- elijk naar diens eigen erf), in buurtbewoner belde de andweer. njdagmiddag om half twee werd êftn geslagen in verband met een nndje in De Westen, bij het mispunt Westerweg/Bakkenweg. Na- i„Hoekzicht" was de droge begroei- (9van de tuinwal in vlam geraakt, mogelijk als gevolg van spelen met uur door kinderen. De huurder van =iland doofde de vlammen, maar la ir brandde de tuinwal opnieuw, wat wr iemand aanleiding was de brand er te waarschuwen. Die had het Mr snel onder de knie. De tuinwal rerd over een lengte van enkele tien- fa meters geblakerd. structrice Peggy Kamperman bedachte figuren pas vlak van tevoren op het veldje naast het concoursterrein met elkaar waren doorgenomen. Peggy Kamperman: „Dan komt het vooral aan op de slimheid en oplettenheid van de achterste ruiters, de jongste le den in dit geval. Zij hebben dat goed gedaan". Uiteindelijk kwamen de rui ters in het midden van het terrein tot stilstand, waar met borden de tekst: „De Kleppertjes bestaan 25 jaar" werd gevormd. Burgemeester A. Schipper voerde samen met mevrouw A. Eelman-Bakker (secretaresse Vrienden van het Paard) en mevrouw J. de Lugt-Parlevliet de inspectie van de pa rade uit. Voorts waren „De Kleppertjes'" pre sent met een hoedenrace en een de monstratie van een achttal. De hoe denrace is een soort estafette, waarbij de ruiters een hoed van een paal moe ten pakken en die verwisselen met het hoofdeksel dat zij dragen. Er werd in twee groepen van elf tegen elkaar gestreden. Het achttal dat de club ver tegenwoordigt in de concoursen aan de vaste wal, kwam voor de dag met speciaal voor het concours hippique ingestudeerde figuren. Peggy Kamper man: „We hebben de aandacht zoveel mogelijk gericht op de onderdelen die voor het publiek aantrekkelijk zijn om te zien. Er zijn daarom veel mooie fi guren gedraaid, zoals een slangenfolte, halve en hele folte- halve baan, bin nendoor passeren, splitsen. De ver toonde gangen waren arbeidsdraf- en - galop en één diagonaal middendraf". Het achttal bestond uit Tineke en Anette Kossen, Thyrza Weel, Eveline Eelman, Bea Timmer, Annemiek van Ijsseldijk en de invalsters Mariek van der Blaak en Katja de Boer. Het acht tal heeft een drukbezet programma, want zondag werd alweer meegdaan aan een concours in Schoorl en aan het eind van de maand staan de Noordhollandse kampioenschappen te Midden-Beemster op het programma. Maestro Traditioneel hoogte punt van het pro gramma van het juli-concours is de strijd om de zilveren zweep. Henk Spigt jr. had de laatste twee jaar deze ereprijs van het gemeentebestuur in ontvangst genomen, maar moest dit maal met Pionier genoegen nemen met een derde plaats. Na overrijden bleek Gerard du Porto met Maestro eigenaar Gert Coevert) het best rond te gaan volgens de jury. Tweede werd Mercury van berijder /eigenaar Willem Goënga. Niet zo opvallend, maar wel degelijk tot het programma behorend was de keuring van fjordenpaarden. Feitelijk was dat een nieuw onderdeel, want twintig jaar geleden werden er op Texel voor het laatst fjordenpaarden gekeurd. Inspecteur B.J. van Bon uit Hoenderloo, stamboeksecretaris van de landelijke vereniging „Het Nederlandse fjordenpaarden stamboek", was hoogst persoonlijk bij de keuring van de dertig Texelse paardjes. Van Bon noemde de kwaliteit prima. „Vooral de jeugdcate- gorie, dus paardjes tot en met twee jaar is super. Alle gekeurde fjorden- paardjes kregen het predikaat A- premie, wat zeer goed is. Dat duidt er op dat er met een uitstekende hengst is gefokt. Ook de hier aanwezige mer rie Sjanette (24 jaar) heeft daar een steentje toe bijgedragen. Zij is de stammoeder van de meeste Texelse fjordenpaardjes", aldus Bon. De in specteur sprak de hoop uit dat de keu ring jaarlijks zal terugkeren. 'de nacht van donderdag op vrijdag ferd uit een tent op een camping aan feGrensweg een radiocassetterecor- K onderwaterhorloge en een Pola- oidzonnebril gestolen. Gedupeerd is m 20-jarige toerist uit Aalsmeer. De uitbeelding van het sprookje ,,De gelaarsde kat" door de leden van ponyclub ,,De Kleppertjes" vormde zaterdag het absolute hoogtepunt van het concours hippique van de Vereniging voor Vrienden van het Paard. Het schouwspel was een lust voor het oog en het gaf het 25-jarig bestaan van de dub extra kleur. Met een parade van alle K/eppertjes-ruiters en een demonstratie van het wedstrijd-achttal had de dub al eerder voor hoogtepunten van het programma gezorgd. De zilveren zweep voor de winnaar van de open klasse ging verrassend maar terecht naar Gerard du Porto met de 11-jarige ruin Maestro (eigenaar Gert Coevert). De combinatie Du PortoCoevert veroverde driemaal de eerste plaats. De jubilerende „De Kleppertjes" maak ten de „hoofdrol" in het programma helemaal waar, vooral met de uitvoe ring van „de gelaarde kat". Sprookjes achtig en historisch uitgedost toonden de ongeveer veertig Kleppertjes-leden met hun pony's dat zij alle beschikbare tijd en creativiteit hadden aangewend om een prachtig gezamelijk optreden in elkaar te zetten. Twee maanden ge leden waren de eerste voorbereidingen getroffen, naar een idee van voorzitter H. Heetveld en secretaresse J. de Lugt-Parlevliet. Zij herinnerden zich een soortgelijk spel, dat in de begintijd van de club eens werd uitgevoerd. Vervolgens zetten een flink aantal mensen er gezamenlijk de schouders onder. Anjo Pelgrim-Kikkert en Tineke Reuvers namen de regie in handen, Cor Kossen en Mieke Jimmink werk ten het verhaal uit en vele ouders ver vaardigden kostuums en decors. Kort om, een gezamenlijke inspanning, die de onderlinge band verstevigde. Voorts verleenden medewerking of stelden materiaal beschikbaar: Nico van Heer- waarde, Van der Gracht Schilders, Staatsbosbeheer, Aankoopcentrale Texel, Tuincentrum Van der Werve en Henk Collou (schilderen van decors). Op het terrein aan de Ruigendijk werd regelmatig gerepeteerd, eerst met de hoofdpersonen en de laatste week met de complete club. Kasteel Het knappe van de opzet is dat elk lid een rol speelde, zonder dat onover zichtelijkheid het resultaat hiervan was. Alleen of in groepjes kwamen „ak- teurs" het terrein op, om zich vervol gens te verspreiden: de jagers naar het verre bos, de boeren te hooien en graanoogsten, de kooplui naar de (paarden)markt. En uiteraard de koning met zijn gevolg, wonend in een heus kasteel. Centraal staat het verhaal van de jongste van drie zonen, die bij de erfenisverdeling de kat des huizes krijgt toebedeeld door de oude vader. Geen kat in de zak echter, want als „ge laarsde Kat" krijgt het sluwe dier het zelfs voor elkaar dat de zoon trouwt met de prinses, die op het kasteel woont. Het sprookjesverhaal was voor het publiek uitstekend te volgen, mede dankzij de rustige en duidelijke vertel trant van voorlezer Jac. van Wolferen. Wanneer hij bijvoorbeeld zei dat „het volk van vreugde de petten in de lucht gooide", was dit inderdaad te zien. Na vele repetities een vlekkeloze vertolking op het terrrein aan de Wisterstraat, met een sterrol van Marit de Porto als de kat. als een soort toegift de monstreerde zij aan het eind van de uitvoering een reeks van gymnastische toeren. Parade Eerder tijdens het programma had de ponyclub al met toeren van een ander soort de aandacht op zich gevestigd. De veertig aanwezige leden vormden met hun pony's één lange parade, die in allerlei figuren over het terrein trok. alles klopte exact, hoewel de door in- Martin Kikkert trots bij zijn fjordenpaard Feytje, die algemeen dagkampioen werd.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5