Piet van Felbert tekende 40 meter Texels panorama mT IK ZEGGEN WOU." Schipper mag overvaren? Uit het politierapport Graven op Hors Vlaggen gestolen Ruit vernield Geslaagd Straatveiling op Hoornder Donderdag Veel diefstallen Publiek prijst werk kunstenaar Arendsen Mini-kettingbotsing „Col du Zeepkist" „WAT !KZEGGEN WOU.." Verkeerslichtenchaos Club voor zeehondenvrïenden j|NSDAG22^ULM986 L,„R„U,UN VEB/.NtwOWOeLWHEIÜ VAN OE RW, .E TEXELSE COURANT PAGINA 7 De vergelijking met Panorama Mesdag te Scheveningen is overdreven, maar aardig is de tentoonstelling van Amsterdammer en Texel-toerist Piet van Felbert (65) zeker. Voor het vijftigste jaar al bezoekt hij Texel en dit jubileum wordt tot en met 7 augustus in de expositieruimte van het raad huis kleur gegeven. Centraal in Van Felbert's expositie staat de veertig meter lange reeks rekeningen van de omtrek van het eiland. Geachte Teso-directie, Wat laat u ons nu weer schrikken, nu mogen onze kinderen geen gebruik meer maken van de gratis overtochten om dagelijks de school in Den Helder v:' of naaste omgeving te bezoeken. Nu is het twee keer per maand een kaartje kopen a ƒ12,50, dus toch ƒ25,— per lf maand. Toegegeven, het was een schijntje, ƒ12,50 administratiekosten, maar het bestaat al zo lang, in ieder 6 geval ook reeds in de tijd dat u vijf 11 jaar onderwijs aan de vastewal mocht v0|gen. Zou niemand destijds gecon- troleerd hebben of er soms ondeugen- ai de kinderen (of ouders) waren die van 18 de dagelijkse gratis overtocht gebruik maakten, terwijl ze niet elke dag de schookbezochten. Er gingen er toen (s veel meer, er was hier geen RSG en geen LBO. Ineens wordt deze mis- schien wel kleine groep mensen op in- ihaligheden betrapt. Groot gelijk daar een stokje voor te steken, dat hoeft K ook niet. We hebben zelf al drie jaar een dochter in Nijmegen te leren. Het 1 is nog nooit bij ons opgekomen om voor het weekend een gratis kaart aan 0: te vragen. Zo zie je maar weer. De jó goeien moeten het met de kwaaien ontgelden! Maar ter zake; er moet toch een goed- .j, kopere oplossing voor ons zijn. Die 1 stouterikken moeten we pakken, in ie der geval mogen we als Texelaars on der elkaar zulke harde maatregelen niet lcl nemen, dat kan vast anders. Bijvoor- 1{j beeld: u zet vroegtijdig een berichtje in de Texelse Courant, vóór de vakantie. I Daarin wordt gevraagd of een kind da gelijks over moet met de Teso. Dan moet allereerst een aparte schoolver- Ijj klaring ingeleverd worden, dat moet toch bij de studiefinanciering ook. Desnoods een (gratis) maandkaart waar 16 a 20 knipjes op gedaan wor den via de controle, zijn dit er maar vier per maand dan zou er iets niet kunnen kloppen, misschien kan dat nagetrokken worden. Het schoolbe- 3 zoek valt buiten het echte seizoen, dus het is niet zo extra druk! Het loont de moeite. Sorry hoor, die voorwaarde die u nu gaat stellen, begint toch echt wel naar een financieel voordeeltje te ruiken, al ontkent u dat wel tussen de regels door. Immers een klein reken sommetje brengt ons: 42 weken school dus: 21 keer een kaart van /12,50 wordt ƒ262,50 per jaar, dit ver menigvuldigd met 350 leerlingen brengt ƒ91.875— bijna een ton. Alles p is welkom, de kosten moeten er toch weer uit! it Er zijn al zoveel medewerkers gratis met hun gezinsleden, die ik het zeker echt niet misgun, begrijp u allen goed! Ik hoop dat ze niet aan jullie beginnen te knabbelen. Laat u deze 350 kinde- L< ren dan in ieder geval ook gratis ver- 1 voer behouden. Ze zullen u er eeuwig dankbaar voor zijn en vast niet van die s' venijnige snapshots insturen als die 2 oud-Texelaars die naast dit onheilsbe richt geplaatst werden. U hebt al zo- 1 veel gerekend, ik geloof vast dat u hiervoor een betere en goedkopere oplossing zal vinden! Ik denk dat ik namens vele ouders van de dagelijks reizende kinderen schrijf, laat het in ieder geval geen belemme ring zijn om iedere maand naast het verplichte busabonnement ook nog ƒ25,— voor de boot mee te moeten nemen. Bij voorbaat dank. Tine Saalmink Den Burg. 3 Donderdag was er een tasjesdievegge actief. In winkels in Den Burg werden de handtasjes van twee Texelse dames ontvreemd. Eerst was een 43-jarige in woonster van Den Burg het slachtof- 1 fer; in haar tasje zaten cheques en geld. Vervolgens was het de beurt aan e een inwoonster van Oosterend. Een man uit Putten miste vrijdagnacht 31 een broek en een herenfiets. De broek had aan de scheerlijn van zijn tent ge hangen en de fiets stond voor de tent gestald. Uit een afgesloten tent op een cam- I- ping te De Koog werd een bromfiets helm ontvreemd. Eigenaar was een 16-jarige Amsterdammer. Een inwoner van De Koog had zijn au to bij zijn werk aan de Dorpsstraat ge parkeerd en miste bij terugkomst een auto-radiocassetterecorder. Een nog onbekende persoon reed door nadat hij met zijn voertuig voor ƒ500,— schade had aangericht aan een op de parkeerplaats bij De Nikadel te De Koog staande auto van een 52-jarige inwoner uit Rheden. Vijl strandhuisjes bij paal 20 (De Koog) waren doelwit van vandalen. In de nacht van donderdag op vrijdag wer den de ruiten daarvan ingeslagen en de inboedel, vooral handdoeken, verwijderd. André Brouwer uit Oosterend heeft gisteren op zijn vrije middag meer werk verzet dan ooit in zijn bedoeling heeft gelegen. Wandelend op de Hors, bemerkte Brouwer enkele merkwaardi ge uitsteeksels in de onmetelijke zand vlakte. Zijn nieuwsgierigheid was ge wekt, haalde een schop en ging aan het graven. Hoe meer er van het aan de uitsteeksels vastzittende obstakel kwam bloot te liggen, hoe enthousi aster de Oosterender werd. Onder zijn ogen verscheen namelijk het restant van naar alle waarschijnlijkheid een ou- Bij een bestuursvergadering van de Stichting Texels Museum zijn enke le belangrijke besluiten genomen. Onder andere heeft men besloten tot de oprichting van ,,De Vrien denclub van de Zeehondenopvang Texel". Eind volgende week zal het krantje van de club uitkomen, waarin informatie wordt gegeven over Waddenzee en zeehonden. De club is opgericht in nauwe samen werking met het Rijksinstituut voor Natuurbeheer. Binnenkort zal men een actie atarten om leden/donateurs voor deze club te werven. De belangrijkste doelstelling is de mensen meer te be trekken bij de zeehondenopvang op Texel. Met de contributiegelden kun nen in het NRC activiteiten worden ontwikkeld waar nu geen geld voor is. Een ander bestuursbesluit van het Texels Museum is om tot 9 augustus in samenwerking met de Waddenzee vereniging in de hal van het Natuurre- creatiecentrum leden te werven voor die vereniging. Daarbij zullen ook aller lei specifieke Waddenzeespullen te koop worden aangeboden. Onder an dere is het boek ,,De Waddenzee" voor nieuwe leden voor de halve prijs verkrijgbaar. Bij Troost in Den Hoorn bleek zaterdag een reclamevlag gestolen te zijn. De vlag was met stok en houder van de muur gehaald. Begin vorige week was op dezelfde wijze aLeen andere vlag van het bedrijf verdwenen. Geheel ontdaan deed een 21-jarige jon geman uit Montfeert aangifte bij de politie in De Koog over een zojuist be gaan „misdrijf". Voetballend op de straat had hij een wandelende duitse vrouw op het hoofd getroffen. De vrouw was duizelig, maar stelde zich vooralsnog niet onder doktersbehandeling, Een inwoonster van Joure zal zich nog wel eens bedenken alvorens per fiets een bezoekje te brengen aan het jon gensterrein van een camping te De Koog. Toen zij de tent van haar vakan tievrienden verliet, bleek de naast de tent gestalde fiets te zijn verdwenen. Even verderop werd de tweewieler te ruggevonden, als een onherkenbare hoop schroot. De fiets was compleet vernield en verbogen. Of het hier een - oefening betrof voor de „Sterkste man van Nederland" is niet bekend. Bij een hotel in De Koog werd in de nacht van zaterdag op zondag om half vijf een grote ruit ingegooid door een onbekend gebleven voorbijganger. De schade beloopt ƒ1250,—. Ilse Gieles (25) uit Den Burg slaagde voor de ondernemersopleiding voor detailhandel te Alkmaar, zij volbracht deze 3-jarige avondcursus in één jaar. de legertruck. Het wrak van het voer tuig was danig door roest aangetast, zodat uit eventuele naam- of nummer platen geen nadere gegevens over de herkomst waren af te leiden. Het wrak is ongeveer vier meter lang en bevindt zich in de buurt van de Horsmeertjes, ten zuiden van paal 7. Over een even tuele lading is niets bekend. Brouwer, die tot half negen 's avonds op de Hors was bezig geweest, wilde het re sultaat van zijn graafwerk graag op de gevoelige plaat vastgelegd zien. Daar voor zorgde Kees Nan Dogger; hij is dan ook de maker van de hierbij afge drukte plaat. Tevens is besloten een foto- en verha- lenwedstrijd te houden met als onder werp de stranding van de Compass 1. De foto's zullen te zijner tijd worden geëxposeerd op de juttersafdeling van het Maritiem Museum in Oudeschild. Nadere mededelingen over deze wedstrijd kon het bestuur nog niet doen. Donderdag zal een straatveiling ten ba te van muziekkorps Door Eigen Kracht (DEK) de activiteit van de avond zijn op de wekelijkse markt in Den Hoorn. Voor de veiling zijn nog spullen nodig en daarvoor zal DEK woensdag met de wagen door Den Hoorn gaan en ie dereen verzoeken wat af te staan, als men eigendommen te waardevol vindt kan worden overeengekomen dat de eigenaar 75% van de opbrengst zelf krijgt. s Een in een jeugdherberg verblijvend 17-jarig meisje uit Mijdrecht merkte zondag dat zij een spijkerbroek, truien en poloshirtjes kwijt was. De kleding moet tussen middernacht en 3.00 uur zijn ontvreemd. Dezelfde nacht werd een aan de Voge lenzang in Den Burg geparkeerde auto opengemaakt en een radiocassettere corder, twee luidsprekers, een polaroid zonnebril en cassettebandjes werden eruit gehaald. Het moet tussen zater dagavond 22.00 en zondagochtend 02.00 uur zijn gebeurd. Een 43-jarige toerist uit Steenwijk ont dekte zondagavond dat drie wieldop pen waren verwijderd van zijn op cam ping De Krim geparkeerde auto. Een 38-jarige sportvisser uit Wester voort merkte dat zijn vistas met in houd was verdwenen toen hij zijn lief hebberij bij de IJsdijk uitoefende en even was weggelopen. Van de waslijn bij een hotel in De Koog werden twee poioshirtjes gesto len, eigendom van een toerist. In de nacht van zaterdag op zondag (tussen 11.00 en 01.00 uur) werd een bij de Nikadel geparkeerde auto van een 20-jarige Duitser opengemaakt. Twee speakerboxen werden gestolen. Iets eerder op de avond werd op het zelfde parkeerterrein de auto van een 25-jarige Duitse opengebroken. Kleding (gebreide truien en vesten) ter waarde van DM 310 werd eruit gehaald. De daders forceerden een tochtraampje en konden vervolgens de ruiten opendraaien. Voor de toekenning van de pu blieksprijs a ƒ100,- voor de ten toonstelling over het thema „architec tuur", zijn 140 formulieren ingevuld. De meeste (42) voorkeurstemmen wer den uitgebracht op Henk Arendsen, 27 voor zijn totale werk, twee voor „Inte rieur no.1", één voor „Exterieur no.2", zeven voor „Exterieur no.3" en vijf voor „Interieur no.4". Henk Arendsen komt hierdoor in het bezit van de pu blieksprijs 1986. Lenie Steffen (23 voorkeursstemmen), Dick Bakker (19), Donald de Vrind (13) en Henk Noor- lander (10) hadden eveneens veel pu- blieksstemmen. Zoals bekend ging de prijs van de jury eerder al naar Donald de Vrind. Op de kruising Pontweg/Gerritslander- dijkje vond donderdag om ongeveer 12.45 uur een kettingbotsing op kleine schaal plaats. Drie personenauto's stonden achter elkaar opgesteld op de Pontweg, omdat de voorste automobi list wilde afslaan, een uit de richting van Den Burg achteropkomende auto mobilist uit Wijdewormer had de „file" te laat in de gaten en kon niet voorko men dat hij tegen de achterste auto op botste. Het resultaat hiervan was dat alle auto's plaatschade opliepen. Bij het ongeluk waren bestuurders uit Haarlerhmerliede, De Koog en Olde- holtpade (van achter naar voor) betrokken. De entourage zondagmiddag bij de tweede zeepkistenrace op de Schansweg vertoonde opvallende gelijkenis met de aankomst op een bergtop in de Tour de France. Eve nals in de Ai pen en Pyreneëen ook op de Texelse Hoge Berg brede ha gen toeschouwers aan weerszijden van de smalle, steile weg. Met dit verschil echter dat de (voor de zeepkistenrace in zeer grote geta- len opgekomen) kijkers op Texel minder opdringerig waren en dat de coureurs zich niet naar boven zwoegden, maar naar beneden suisden. De eindstreep was dan ook niet de top, maar lager gelegen: voor de deel nemers aan de autopedrace op 150 meter van de start bij de jeugdherberg Panorama" en voor de zeepkisten coureurs op 500 meter. Ditmaal was de gemaakte tijd en niet de afgelegde afstand doorslaggevend, de wedstrijd leiding was weer in handen van het Noodgedwongen is de reeks verdeeld over de twee vertrekken van de raad huiskelder, maar deze handicap is niet onoverkomelijk. Toepasselijk is de en tree bij de tekening van de Teso- veerhaven. Links wordt uitgekeken naar Den Hoorn en omstreken, in de verte doemen de Dennen en De Koog op, en aan de rechterhand bevindt zich de Waddenzeedijk met 't Horntje, Oudeschld en ver weg in de hoek Dijkmanshuizen. In het tweede vertrek het noordelijk deel van het eiland. In dit gedeelte be vindt zich de kern van Felbert's panorama-idee: de omgeving rond de vuurtoren en camping „De Robbenja- ger". „Aan dat plekje bewaar ik speci ale herinneringen, want daar dronk ik tijdens een fietstocht over Texel mijn eerste kopje koffie op het eiland. Voor 7%'cent...." vertelt Piet van Felbert. Er volgden talloze fietstochtjes, meestal „gewapend" met klapstoeltje en schetsboek („en mijn vrouw moest natuurlijk ook mee"). Toen Van Felbert eens een tekening had vervaardigd van de vuurtoren, kreeg hij de behoefte om ook het stukje landschap ernaast met potlood en conté vast te leggen. Gevoegd bij de voorkeur die Van Fel bert heeft voor „De Robbenjager" was er al vlot een panorama van de gehele noordelijke punt ontstaan. Al dus ontstond een collectie van liefst 160 tekeningen, die precies op elkaar aansluiten. Altijd precies passend, maar soms zijn de overgangen wat ge forceerd, zoals in het deel van hoeve Zeeburg tot de IJzeren Kaap bij Ooste rend. Tegelijkertijd is de wijze warop mobiel team van Rekre-actief, onder auspiciën van de Texelse Sportraad. Volgens teamleider Jaap Nauta is de belangstelling voor de activiteiten van de negen recreatieleiders met het nieu we Sportraad-busje prima. In drie we ken tijd zijn al ongeveer 3500 mensen bereikt, de laatste twee weken zelfs gemiddeld 1400 mensen. Per week zijn er 21 aktiviteiten en eenmaal per twee weken een zeepkistenrace. Over twee weken is de laatste race, waarna de totaalwinnaars over drie races bekend zijn. Uitslagen: Autopeds I.Morgan van Deijl 150 m in 34,61 sec.; 2. Lesley Krop; 3. Ko Veltkamp; 4. Ivo Lauwers. Bart Visser en Jeffrey Krop haalden de eindstreep niet. Kleine wielen: 1. Bonito Daalder 500 m in 1.17.66 min.; 2. Ramon Daalder; 3. Mischa Witte; 4. Kees Witte; 5. Aris van der Vis en 6. Sander Witte. Grote wielen: Anneke Veltkamp 500 m in 1.05.46.; 2. Marco witte; 3. Ro nald Zijm; 4. Ronald van der Slikke; 5. Denhard van der Slikke en 6. Jeffrey Koger. van de Waddenzeedijk een blik op de contouren van Oosterend wordt ge worpen trèffend. Verrekijker Een probleem is dat langdradigheid optreedt, bijvoorbeeld in de tekeningen van de Waddenzeedijk, waarin overi gens het surfen bij het strandje van Dijkmanshuizen origineel zichtbaar is gemaakt (a.h.w. door verrekijkergla zen). Deze laatste truc is ook uitge haald bij de Krim, waar vrouwen op het naaktstrand zijn te bewonderen. Alle dorpen, uitgezonderd Den Burg en De Waal, zijn te zien, maar niet door dorpsgezichten. Telkens laat Van Felbert een karakteristiek onderdeel van een dorp er uitspringen, zoals het kerkje van Den Hoorn (zeer geslaagd) en de Oudeschilder haven. Ook heeft hij aandacht voor enkele minder be kende punten, zoals de Bertusnol en de ingang van de Dennen via de Okusweg. Jammer is dat aan enige delen van het landschap naar verhou ding te veel ruimte is toebedeeld, zo als camping Kogerstrand. Vreemd is dat allerminst, want de Van Felberts hebben liefst 42 jaar daar hun tentje opgezet. Een persoonlijke indruk van Texels kustlijn dus en daarover kunnen smaken verschillen. Het tekeningen-panorama is aangevuld met 23 schilderijen, waarvan de lijsten vaak meer opvallen dan de uitbeeldin gen. Wederom landschappen, meestal voorzien van nostalgische voorstellin gen. Treffend zijn de portretjes „Ver slaafde jeugd 1985" en „Oude man in gedachten". Wij waren vrijdagmiddag kwart voor twee op het kruispunt met de ver keerslichten bij 't Horntje en zijn daar als voetgangers overgestoken. Het licht stond op groen en denkend dat het veilig was staken we over. De au to's bleven doorrijden, We ontdekten een jongeman die de auto's wenkte door te rijden. We waren woest en wezen hem op het rode licht voor de auto's. Hij gilde dat de politie meer te vertellen heeft dan een rood licht. Dat begrepen we niet en het leek ons voor een kind helemaal onzin. De jon geman, die niet als politie-agent her kenbaar was, stond tenminste vijftien meter van de kruising en hield met ons voetgangers geen rekening. Dirkje van Zanten Zaltbommel. Jannig de Bloois 't Horntje Voeten aan de grond, want de eindstreep is bereikt voor deze autopedcoureur. De Okusweg is driemaal op Van Felbert's expositie te bewonderen, hier als onderwerp van een schilderij.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7