Jeugd actief in driedaagse hike Veel straattheater in Fo/k/oreprogramma \oensdag a.s in Den Burg Ringrijderij in Den Hoorn Legertruck was schietdoel Lichtmast beschadigd Sluitingsuur overschreden hl succes voor toppertjes in Schoorl Boeskippe" doen op asten van de Tros /R|JDAG 25 JULI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Na twintig kilometer lopen door duinen, over strand en door bos is een slaatje met stokbrood des te lekkerder. Aanstaande zaterdag en volgende week zaterdag wordt geen oud papier opgehaald in Den Burg. De Scouting groep, die daarmee is belast is de ko mende weken op katnp. Het Marsplan In het Marsplan wordt zaterdag vanaf 14.00 uur oud papier opgehaald. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud papier opgehaald. Leerlingen, ouders en leer krachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de schapenboet in De Mars te Den Burg naast het Kotex- gebouw (na 10.30 uurl. De ringsteekwedstrijd in Den Hoorn, meetellend voor het kampioenschap van Texel wordt zondag a.s. gehou den, aanvang 19.00 uur, op het par cours Herenstraat, Stolpweg, Naal- rand, waarbij de galgen zijn opgehan gen in de Herenstraat. Op bewoners en toeristen wordt het beroep gedaan de straat tijdig vrij te maken, dus geen auto's te parkeren. De deelnemers die met hun rijtuigen naar Den Hoorn ko men dienen niet door het centrum te rijden maar te gaan via Kleiweg, Lage- weg en naar het Klif waar het opstel terrein zich bevindt bij K. Lap. keken. Ook het achttal kon zeer tevre den naar huis met een tweede prijs en 127 punten, hetgeen een winstpunt opleverde. De ponyclub heeft in Schoorl laten zien dat ze zeker meetelt in de wedstrijdsport. De volgende combinaties behaalden een prijs c.q. winstpunten. B-dressuur: Lineke Roeper met Patty, 125 punten 1 winstpunt 4e prijs. Jac queline Jimmink met Curfew, 121 pun ten 1 winstpunt 5e prijs. L1-dressuur: Ellis van Egmond met Cinderella, 131 punten 1e prijs 2 winst punten; Chloë Weel met Storm, 131 punten 1e prijs 2 winstpunten; Tineke Kossen met Pascal, 128 punten 1e prijs 1 winstpunt; Bea Timmer met Marina, 126 punten 2e prijs 1 winstpunt; An- net Kossen met Martin, 125 punten 3e prijs 1 winstpunt; Marieke van de Blaak met Polly, 120 punten 1 winst punt nu L2. L2-dressuur: Evelien Eelman met Lin- dy, 128 punten 1e prijs 1 winstpunt; Hannita de Wit met Tavarez, 120 pun ten 1 winstpunt. B-springen: Hannita de Wit met Ta varez, 0 fout 70, 1e prijs, 2 winstpun ten; Bea Timmer met Marina, 0 fout 75, 2e prijs, 2 winstpunten; Masja Roeper met Sandy, 0 fout 59, 6e prijs, 2 winstpunten. L-springen: Annet Kossen met Mar tin, 0 fout voldoende, 2 winstpunten; Corrien Duin met Lady D, 4 fout vol doende, 1 winstpunt. Ook werd de rubriek ,,bestgaande rij- pony" verreden en daaraan deden 52 pony's mee. Er werd gelet op de gan gen van de pony. Hannita de Wit met Tavarez eindigde verdienstelijk als negende. Progressief springen: Corrien Duin met Lady D 18 punten; Marieke Dros met Lucky 15 punten. De groep Foreign Bodies. rie „Appel eet.meloen". Het duurt een vol uur en volgens de ons verstrekte informatie moet het erg leuk zijn voor iedereen vanaf ongeveer zeven jaar. De jonge groep „Okidoki" is ook ak- tief op de theaterdag. De van eerdere folkloredagen bekende clownsact zal voor kinderen op diverse plaatsen in Den Burg worden opgevoerd en de jeugd kan zich door leden van de groep ook weer laten schminken. Graag had de organisatie meer plaat selijke toneelgroepen bij de theaterdag willen betrekken, maar dat lukte niet omdat geen der gezelschappen mo menteel kompleet is wegens vakantie. De komst van de groep Foreign bodies is financieel haalbaar geworden dankzij een subsidie van de provinciale Toer-ln organisatie. Verdeeld over vijf groepjes namen 27 jeugdige Texelaars woensdag deel aan een twintig kilometer lan ger wandeltocht van Den Burg via camping Loodsmansduin naar de speelweide aan de Ploegelander- weg. De tocht maakte deel uit van een driedaagse „hike", georgani seerd door de werkgroep voor vakantie-activiteiten van de Texelse jeugd. ,,Het was leuk vandaag, maar volgend jaar mag het wat korter zijn. En er mogen wat meer avonturen inzitten", legt jeugdleider Andries Huberts uit, algemeen leider van de hike. Onder avonturen verstaat hij hindernissen als sloten die met behulp van een vlot ge nomen moeten worden. Dinsdag sta ken de deelnemers het Eierlands ka naal op die wijze over, nadat ze met de fiets uit Den Burg waren gekomen. Allen hadden dat leuk gevonden, al leen Ricardo van den Berg was met vlot en al omgekiept en te water ge raakt. Erg teneergeslagen was Ricardo daar niet onder. De fietstocht had de groep via Oudeschild teruggebracht naar Den Burg waar men bij het Bea- trixlokaal overnachtte in de grote tent, die daar nog stond van het bouwdorp. Woensdagmorgen in alle vroegte werd de tent door Jan Kramer en Gert Riet veld afgebroken en naar de speelweide in de Dennen gebracht, zodat de 27 jongeren daar de nacht van woensdag op donderdag konden verblijven. Bami De leiding zag dinsdagavond met lede ogen toe hoe de kinderen, allen uit de vijfde en zesde klas van de lagere school of de zevende en achtste klas van het basisonderwijs, het avondeten lieten staan. Veel van hen waren even het dorp ingepiept om een patatje te halen, en dan hoef je daarna geen ba mi meer. Hoe anders was dat woensdag. Reeds bij hoeve St. Donatus, vlakbij Den Hoorn, werden de fietsen aan de kant gegooid en werd de hike een heuse voettocht. En tijdens die wandeling (via camping Loodsmansduin, waar werd gepicknickt, het strand en de duinen naar de speelweide aan de Ploegelanderweg) was geen tijd of ge legenheid iets extra's achter de kiezen te stoppen. Dus was 's avonds het slaatje maar wat welkom. Voor de 27 kinderen waren al gauw acht mensen in de weer. Vijf begelei ders van de groepjes, twee die het huishoudelijk werk zoals koken ver- zorgdden en één algemeen leider. Bui ten de twee mensen die de tent opzet ten transporteert bijvoorbeeld Mare wanRijsselber.ghe_.de fietsen .met. een bus met aanhangwagen van Donatus naar de Monnikenweg, alwaar de kin deren aankomen op het einde van de derde dag als ze de hele dag in duinen en op het strand in de weer zijn ge weest, voornamelijk met spelletjes doen. Woensdagavond deed men voor het slapen gaan een nachtspel in de buurt van de speelweide. Er werd „stratego" gespeeld, ook wel bekend als ,,vlag-verovertje". De lange wandeling van woensdag deed wel een beroep op het uithou dingsvermogen van de nog jonge kin deren. Dat uithoudingsvermogen werd door de organisatoren toch wel wat overschat. Vandaar dat Andries Hu berts na afloop verzuchtte dat het best voor herhaling vatbaar is, maar dan toch op een andere, meer avontuurlijke manier. Het enige zichtbare leed dat de tocht veroorzaakte waren wat bla ren op de voeten. Opdrachten De route bij de fiets- en wandeltocht werd 's morgens bekend gemaakt aan de leiders van de groepjes door middel van een envelop met daarin een aantal opdrachten. Zo werd vanaf Den Burg naar het Eierlands kanaal een fotoroute gevolgd. Via foto's werd aan de kinde ren duidelijk gemaakt hoe ze moesten De oude legertruck die André Brouwer vorige week in het zand van de Hors ontdekte is daar eind jaren zestig te recht gekomen. De auto was van de mariniers van de Mok en bleef bij transportwerkzaamheden ten behoeve van schietoefeningen die toen op de Hors werden gehouden in het natte zand steken. Een tweede auto die kwam om de andere eruit te trekken werd door hetzelfde lot getroffen, al dus werd ons naar aanleiding van de foto in de vorige krant verteld door een toenmalige inwoner van Den Hoorn die het als kind allemaal heeft zien gebeuren. Omdat het oude auto's u waren heeft de marine ze ontdaan van de waardevolle inhoud en ze laten zit- ten om te dienen als schietdoel. Met Grumman Trackers en Neptunes werden er oefenraketten en oefenbom- men op afgevuurd. De nu „ontdekte" auto stak enkele ja ren geleden nog gedeeltelijk boven het zand uit maar is ondergestoven. De als schietdoel fungerende auto's lagen vlak bij de echte schietschijven, die bestonden uit rekken waarop rode lap pen waren bevestigd. De oefeningen op de Hors werden gestaakt nadat ie mand had ontdekt dat er nooit hinder wetvergunning voor was gegeven. De marine vroeg toen alsnog een vergun ning maar die werd door de gemeente -i geweigerd. Uiteindelijk kende de Kroon de vergunning toe, echter onder zoveel beperkende voorwaarden dat er in de praktijk maar weinig gebruik van kon worden gemaakt. Sindsdien is op de Hors nooit meer geschoten en heeft het publiek er steeds vrije toegang gehad. De politie is op zoek naar een automo bilist die in de nacht van dinsdag op woensdag tegen een lichtmast is gere den op de Pontweg ter hoogte van de Emmalaan. De mast werd zwaar be schadigd; er zijn verfsporen gevonden. In de nacht van dinsdag op woensdag werd proces verbaal opgemaakt tegen een café-restaurant in Den Hoorn we gens overschreiding van het sluitings uur. Om 01.45 uur was de zaak nog in rijden. Bij de wandeling werd gebruik gemaakt van een zogenaamde „strip route", waarbij op een kaartje mislei dende aanwijzingen juist niet moeten worden opgevolgd, waardoor men to.ch goed terecht komt. Ook werd ge- bruik gemaakt van een „lijnroute" waarbij op een blanco kaart een lijn de te volgen route aangaf. Zo waren er ook „kralenroutes" en zelfs een „alu miniumfolie route". Het had de beden kers van dit alles dus niet aan fantasie ontbroken. Heel Den Burg Op de vraag of de kinderen voor de drie dagen die de hike in beslag neemt veel spullen meesjouwen, of eigenlijk mee laton sjouwen door de leiding, antwoordde Andries: „Man, het lijkt wel of heel Den Burg is meegesleept!" Hij wees achter zich in de tent, waarin de 27 slaapzakken al gespreid lagen. Voorts legde de algemeen leider uit hoe het financiële plaatje van zo'n on derneming eruit ziet. „Deelname kost f25,— maar de feitelijke kosten zijn ho- ger. Van de totale subsidie die de werkgroep vakantie-activiteiten krijgt wordt dit jaar duizend gulden voor de hike uitgetrokken." In totaal krijgt de werkgroep jaarlijks zestienduizend gilden aan subsidie. Daarvan wordt ook het twee weken durende bouwdorp bekostigd en de twee weken zeilen. Overigens waren voor dat laatste drie weken gepland, maar één is geannuleerd wegens een tekort aan animo. [ïi&aterliefhebbers moeten woensdag in Den Burg zijn, want rthet kader van het folkloreprogramma wordt daar de „Dag j3n het theater" gehouden. Het publiek zal diverse theather- ifoepen merendeels afkomstig van het vasteland, aan het iYerk zien op de Groeneplaats en in de straten van het cen- jum fel wordt geen alledaagse vertoning, pt het toneel dat woensdag in Den fejg is te zien, is van een heel ander jjort dan doorgaans in de Texelse to- gelzalen is te aanschouwen. Het ueft een nogal experimenteel karakter, aaar er is voor gezorgd dat een breed «bliek er plezier aan kan beleven, te keer daar de humor niet is geschuwd. Diashow lovendïen zijn ter afwisseling aan het ragramma enkele onderdelen toege- icsgd die weinig met theater te ma tin hebben: de NlOZ-band treedt en isle keren op en de Duitser Tom Dog ggeft in een tent op de Groeneplaats ien doorlopende diashow met de titel „Rindianer und Mooskesen in Moos- ijna". Het is een „droomachtig thea- lual diaklankbeeld" waarbij (on- persteund door geluid dat via de kop- i^efoon moet worden beluisterd) een aks opnamen wordt geprojekteerd van objekten uit de bosrijke woonom geving van de Duitser. Die objekten zijn met een zodanig camerastandpunt vastgelegd, dat ze onherkenbaar zijn maar niettemin boeiend en prikkelend voor de fantasie. „Je moet het gezien hebben om een idee te hebben wat het is", aldus organisator Rob Valken burg van Theater Retaet". De dia show draait van half elf 's morgens tot vier uur 's middags. Ter gelegenheid van de theaterdag is het terras van ho tel De Lindeboom vergroot. Vier tot vijf keer treedt hier de NlOZ-band op. Foreign Bodies Op ditzelfde terras geeft de tegen woordig in Nederland woonachtige En gelse theatergroep „Foreign bodies" van 11.00 tot 12.15 uur een uitvoering van het stuk „Who will save the world? The incredible foreign bodies". Het is engelstalig maar dat schijnt nauwelijks bezwaarlijk te zijn. Valken burg: „Het is voor iedereen te volgen, het is meer mime dan tekst". De groep is al eens eerder met succes opgetre den voor het NIOZ. Van 13.00 tot 13.30 uur treedt theater Retaet zelf ook op met het stuk „Xe- nox, Xinox en Xavira en hun wervelen de folkloreshow". Meegewerkt wordt door Johan en Lilian Hoogerheide, Claudia Rey en Rob Valkenburg zelf. Het is typisch straattheater, niet ge bonden aan een vast podium. De to nelisten trekken met een kar door het centrum en beginnen „zomaar" ergens. Vervolgens is de beurt aan de Texelse theatergroep „Saai". Van 14.00 tot 14.20 uur wordt op het podium op de Groeneplaats het stuk „De roeiboot" opgevoerd. „Narcis" Om 14.30 uur treedt de groep „De Narcis" uit Amsterdam op met het ex perimentele, kolderstuk „De schele waan", dat een onderdeel is van de se- Tineke Kossen met haar pony Pas tis in Schoorl uitgeroepen tot teste Noordhollandse L-combinatie, "at een bijzondere prestatie is. Tondag deden twee combinaties ton ponyclub De Kloppertjes mee aan het concours hippique aldaar, takend is dat er in Schoorl combi naties komen uit heel Nederland, f°dat de concurrentie zeer groot Dit had voor De Kloppertjes flaen invloed want vele prijzen wer den door de Texelaars mee naar huis genomen. Er waren in totaal 130 pony's die uit kwamen in de klasse L-dressuur. Van dit aantal werden er negen uitgekozen die 's middags over moestéh'rïjden voor „de beste N.H. L-combinatie". Een hele eer voor De Kleppertjes want van die negen waren er vier bij van Texel. Dit waren Evelien Eelman, Chloë Weel, Ellis van Egmond en Tineke Kossen. Uiteindelijk werd Tineke Kos sen de beste N.H. L-combinatie. De meisjes werden door drie juryleden be- »ne uitSchele wat 'gevoerd. tuk dat door de Amsterdaamse theatergroep Narcis wordt rTTogeïiji^uïïe^va^TeH<arret]^rrë^^ „startschot" voor deze race tegen de klok werd verricht door de 76-jarige mevrouw Daalder door een klap tegen een opgeblazen papieren zakje, wat te vens het niveau van. het radiospelletje aangeeft. Mevrouw Hoogerheide had de finale bereikt door in de eerste ron de de goedkoopste artikelen begin nend met een V, een L en een O bij een te zoeken. Een doos lucifers van 70,55, oregano van 70,95 en vloei van 70,30 waren goed voor een totaalwaar de van slechts 71,80. De twee andere kandidaten, uit Hilversum en uit Duits land, konden hier niet tegenop. Alle drie deelnemers konden aan de prij zenslag meedoen, doordat zij daags tevoren in de Spar hadden gewinkeld en in het bezit waren gekomen van één der kaarten die werden uitgedeeld, 's Middags werden de Tros-activiteiten voortgezet op een podium op het nieuwe dorpsplein, met onder meer optredens van zanger Albert West en zangeres Deniece. evrouw N. Hoogerheide (42) van de jpersdijk is winnares geworden van «(radiospel „Prijzenslag", dat een Hm van de Tros zaterdagochtend in Koog hield. Het spel werd op ver- tlende tijdstippen gespeeld in de •supermarkt aan de Dorpsstraat, fevrouw Hoogerheide, die een vaste lint is van de winkel, vergaarde in «l finale-onderdeel voor 7340,95 aan oodschappen. In twee minuten tijd zij hiervoor door de winkel, ter- ijl presentator Bram van der Weide sar vergeefs aanwijzingen toe- hreeuwde. In de hectische toestand ichtte de winnares zoveel mogelijk jurdere artikelen in haar boodschap- inkarretje te smijten, maar zou er be- aan hebben gedaan het tijdvergen- lopen te verruilen voor het zo snel

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 11