Cjrocn '^wartrjexelsin het harL, BAN DolrW®TB(El ^«SSBs Adviescommissie „Kunst spoedig van de grond ,AI onze gasten moeten naar zwemparadijs kunnen Wielervereniging schonk startge/d aan zeehondenopvang Drs. Lettinga van Euroase: u Zomeravondconcert kerkje Den Hoorn Vier auto's zonder geweld opengemaakt Koffie schenken ten bate van watertoren in Brazilië OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.099 VRIJDAG 25 JULI 1986 lajoctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. ijjtjnwerktijd deze week tot en met donderdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- lj075, De Koog, telefoon 02228 - 266. madvertenties, abonnementen, etc.: «eveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, j|aoh (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /18,65 oer kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46,99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. promotieauto van de N.V. Recreatie Maatschappij Texel op de braderie in De Koog. ht eerste grote recreatiebedrijf dat positief en metterdaad ageerde op de plannen om op het Kerckeland bij De Koog m luxueus zwemparadijs te stichten was Euroase in Amers- mrt, die op Texel het bungalowpark De Turkse Tent en hotel Kogerhoop in eigendom en exploitatie heeft. „We zagen lit onmiddeniijk zitten omdat we hierdoor de bezetting van i bungalows met weken zouden kunnen verlengen", al- Drs. G.F. Lettinga van Euroase. Ie hoorden van de plannen van on- beheerder op Texel en hebben on- iddenlijk kontakt genomen met Jelle- op. In beginsel zijn we overeenge- imen aandelen van f200— voor alle sdden van het bungalowpark en het )tel te kopen. De Turkse Tent telt 82 jmgalows alsmede 200 kampeerplaat- in terwijl De Kooger Hoop (dat tot sver 's winters altijd gesloten was) in capaciteit heeft van 77 kamers, ügaat dus om rond 600 bedden en rtis heel wat meer dan de gemiddel- recreatie-ondernemer op Texel kan irengen. Lettinga: „Daar zijn we ons luurlijk van bewust. Als groot bedrijf bben we die plannen van Jellema si flinke duw kunnen geven, uiter- 'd in ons eigen belang maar ook in si belang van de N.V. die dat zwem- iiadijs exploiteert en van heel Texel. m I zouden het zeer toejuichen als 3r recreatie-ondernemers volgen zo- het zwemparadijs er ook werkelijk it". „Buurman" esnelle reactie van Euroase is ook ifklaarbaar door het feit dat het aan Bosrandweg gelegen bungalow- fi'k, dat onlangs met een serie luxu- "se eenheden werd uitgebreid, direkt enst aan het Kerckeland. Vanuit hun lisjes kunnen de gasten er zo heen pen; ze zullen het beschouwen als m onderdeel van het totale complex sarin ze verblijven. De mogelijkheid laan de bestaande voorzieningen sn het terrein het zwemparadijs als «tware toe te voegen, werd dan ook net beide handen aangegrepen. Let- a: „Met het stichten van een ei- overdekte zwemvoorziening zou- gigantische bedragen zijn gemoeid ian nog zouden we nooit de kwali- kunnen bereiken die Jellema voor Sen heeft. Uit de tekeningen die we jt>ben gezien hebben we kunnen af- dat het zwembad op het Kerc- tond het neusje van de zalm wordt in de promotie voor ons bungalow- uk zullen we dat gegeven natuurlijk sbruiken". onderhandelingen Nu de weekcoupons ook in andere weken geldig zijn, is dat een hele ver betering maar nog liever zou Euroase zijn gasten de gelegenheid geven het zwemparadijs te bezoeken zo vaak als zij willen. Daarover wordt nog gepraat. De betrokken partijen denken dat ze wel tot een voor iedereen acceptabele regeling zullen komen, al de mogelijk heden van het ene recreatiebedrijf ook open staan voor het andere. Buiten zomer wil Euroase gaan werken met arrangementen waarbij de toe gangsprijs van het zwemparadijs is in begrepen. Gekeken wordt in hoeverre die arrangementen extra aantrekkelijk kunnen worden gemaakt door er niet alleen het gebruik van het bad aan te verbinden maar ook het solarium en/of de sauna. Lettinga: „Slechtweervoor- zieningen zijn tegenwoordig noodzake lijk om accomodatie een flinke tijd van het jaar te kunnen verhuren. Zo'n zwemparadijs komt bovendien tege moet aan de wens om in weekend of vakantie aktief bezig te zijn in een ge zellige, enigszins luxe sfeer". Nog niet juichen De bestuurders van de in oprichting zijnde N.v. Recreatie Maatschappij zijn ook over andere reacties die ze de laatste tijd hebben gehad tevreden. De aandelen vinden vrij vlot hun weg naar het publiek, maar het is nog veel te vroeg om te juichen. Dat gebeurt pas als voor twee miljoen aan aandelen is verkocht, waarmee voldaan wordt aan de eis van de gemeente en tegelijk de financiering royaal rond is en het bad dus volgend jaar om deze tijd volop in gebruik kan zijn. Auto Tot de activiteiten om de mensen tot het kopen van aandelen te stimuleren hoort het laten rondrijden van een re clameauto met tekeningen en teksten die gewag maken van het grote plan. De boodschap is niet alleen bedoeld voor potentiele aandelenkopers, maar ook voor de toeristen die dan hopelijk bij hun gastheer zullen informeren of die volgend jaar óók gelegenheid zal geven om voor half geld het zwempa radijs te bezoeken. De auto neemt daarom de standplaats in op de toe ristische markten die deze zomer in de verschillende dorpen worden gehouden. In eerdere artikelen over dit onderwerp en ook in de advertenties en folders is geschreven over „het bestuur" van de in oprichting zijnde N.V. Dat leidde tot telefoontjes naar de redaktie met de vraag wie er nu precies in dat bestuur zitten. Desgevraagd verklaarde woord voerder J. Jellema dat het bestuur momenteel uit drie personen/initiatief nemers bestaat: B. Rab van de gelijk namige bouwmaterialenhandel, C. Koorn van de Recreatiéstichting en Jellema zelf. Het is de bedoeling dit bestuur nog uit te breiden met twee vertegenwoordigers van de aandeel houders, te kiezen (op voordracht) door die aandeelhouders zelf. Dat kan uiteraard pas gebeuren als de aandelenemissie zijn beslag heeft De gemeenteraad zal in september een besluit nemen inzake taken en samenstelling van de adviescom missie voor kunst- en cultuurbe leid. Deze commissie wordt in het leven geroepen als uitvloeisel van de taakscheiding bij de Wel- zijnsstichting en zal een centrale rol spelen in het gemeentelijk kunstbeleid. De commissie zal adviseren over toe passing van de Beeldende Kunstrege ling (BKR), aankoop van kunstwerken, beheer van het gemeentelijk kunstbe zit, gebruik en beheer van de exposi tieruimte in het raadhuis, het organise ren van exposities, het inschakelen van kunstenaars bij de vormgeving van het woon- en leefmilieu van Texel, het or ganiseren van kunstuitleen, activiteiten in het belang van de plaatselijke In de Nederlands Hervormde kerk in Den Hoorn wordt dinsdag een concert gehouden, georganiseerd door de Raad voor het Zomerwerk van de ge- zamelijke Texelse kerken. Het mu ziekspel is afkomstig van organist Henk Gijzen en altviolist Jan van Munster. Gijzen studeerde orgel en kerkmuziek aan het Sweelinck Conser vatorium in Amsterdam. In 1979 werd hij prijswinnaar van het Nationaal Or gel Improvisatieconcours in Bolsward. Henk Gijzen is Cantor-organist aan de Streekmuziekschool te Alphen aan de Rijn. Jan van Munster studeerde altviool en kamermuziek aan het Brabants Con servatorium in Tilburg en maakte on der meer deel uit van het Amsterdams Philharmonisch Concert, Miranda kwartet, Janacek kwartet (Tsjechoslo- wakije) en Residentie-orkest in Den Haag. De altviool die hij bespeelt is gebouwd in 1673 door de Italiaanse meester Paolods Albani. Het concert begint om 20.15 uur. De toegang is gratis, maar bij het uitgaan van de kerk wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de kosten. kunstenaars, jaarprogramma's en meer jarenplannen van de gemeente voor zover het culturele activiteiten betreft, toekennen van subsidies op gebied van kunst en andere culturen en op drachten voor kunstwerken door de gemeente of andere instanties. De commissie zal zowel gevraagd als ongevraagd advies geven aan gemeen- In de nacht van dinsdag op woens dag werd gestolen uit vier in Den Burg geparkeerde auto's. In geen der geval len werden sporen van braak aange troffen; de dief (mogelijk in alle geval len dezelfde) heeft de auto's weten open te krijgen zonder iets kapot te maken. Uit de auto van een 27-jarige man uit Grevenbicht, die geparkeerd was op het terrein aan de Emmalaan werden een cassetterecorder, paspoort, che ques en autopapieren ontvreemd. Uit een op hetzelfde parkeerterrein staan de auto van een 38-jarige Duitser werd een camera, walkman, cassetteband jes, rijbewijs en een leren jack gesto len. Het jack was voor de dief blijk baar niet interessant want het werd la ter in de struiken vlakbij de auto teruggevonden. Het derde geval betrof de auto van een 19-jarige toerist uit Alkemade die geparkeerd stond op het terrein op de hoek wilhelminalaan-Drijverstraat. Hier uit verdwenen een versterker, twee luidsprekerboxen, jack, zonnebril en cassettebandjes. Tenslotte werd door een 29-jarige man uit Nieuwerkerk op (Schouwen Duiveland) aangifte ge daan van diefsstal uit zijn auto die stond geparkeerd bij Albert Heijn. Ont vreemd werden een paar schoenen, zonnebril, drie jassen, trainingspack en regenjack. De totale waarde van dit al les was ongeveer 7500,—. Een geval van alleen vernieling deed zich dinsdagochtend voor op de Thijsse- laan. Een daar geparkeerde Volkswa genbus van iemand uit Den burg werd van de ruitewissers ontdaan. telijke organen, schoolbesturen en semi-overheidsorganen. De commissie zal bestaan uit vijf tot zeven personen en er zullen vertegen woordigers inzitten van de 35 plaatse lijke beeldende kunstenaars, de ge meentelijke dienst die zich bezig houdt met de BKR, de twee plaatselijke scholengemeenschappen, de basis scholen en de bij kunst geïnteresseer de burgerij. De leden worden uit een voordracht van twee benoemd door B en W voor een periode van vier jaar; om de twee jaar treedt de helft van de commissie af. Door de afdeling culturele zaken van de gemeente wordt een ambte naar aangewezen die als secretaris aan de commissie wordt verbonden. Taak en samenstelling van de commissie vormen onderwerp van gesprek op de op 14 augustus te houden openbare vergadering van de raadscommissie voor welzijnszaken, waarna de ge meenteraad op 9 september tot vaststelling zal overgaan. In de Hervormde kerk in Den Burg wordt tijdens de folklorewoensda- gen (als de kerk kan worden be zichtigd) koffie geschonken door de Interkerkelijke Vrouwen Kon- taktgroep. Dat gebeurt ten bate van een Wilde Ganzen-projekt in Brazilië namelijk de aanleg van wa terputten en een watertoren. Daar is een tehuis waar 200 zwerver tjes worden opgevangen en waar on geveer 150 andere kinderen elke dag komen eten. Dat eten wordt door de kinderen zelf verbouwd in groentetui nen die echter zeer van de droogte hebben te lijden. Soms valt er zeven maanden achter elkaar geen water en meer dan eens is het zaad dan ook vergeefs uitgestrooid. Er is water maar dat zit op 45 meter diepte zodat een kostbare put moet worden geboord die in combinatie met een watertoren voor bevloeiing kan zorgen. Wie koffie komt drinken tussen 10.30 en 16.30 uur in de kerk doet dus goed werk. Men kan zich daar ook laten informeren over het Wilde Ganzen-werk in het alge meen. Evenals vorige jaren worden ga ven in de vorm van koffie en cake etc. (zodat de kosten zo laag mogelijk wor den gehouden) graag tegemoet gezien tussen 10.00 en 11.00 uur. De Wielervereniging Texel schonk de startgelden van de laatstgehouden fietsdriedaagse aan het Natuurrecreatiecentrum: een bedrag van „schoon" f750— Voorzitter van de wielervereniging, Ko Vinke, zei woensdagochtend bij de overhandiging van het geld aan NRC-directeur Jan Kuiper, dat het een begin is. Als vervolg hierop zal in het najaar een zogeheten „sponsortocht" worden gehouden op Texel. Per verreden kilo meter zal het NRC dan geld ontvangen. Op deze wijze hoopt de wieler vereniging een steentje bij te dragen aan de zeehondenopvang. Tijdens de informele overhandiging bij het bassin van de zeehonden in* het Natuurrecreatiecentrum vertelde Ko Vinke, samen met de voorzitter van de wielercommissie Dirk Eelman, hoe zij op dit idee waren gekomen. „De laatste jaren is de belangstelling voor de fietsdriedaagse afgenomen en om dat we dit jaar de tiende hadden von den we dat er iets bijzonders moest gebeuren. Nog heel even dachten we eraan het gratis te doen, maar bij zijn in diensttreding een maand geleden, hoorde ik Jan Kuiper zeggen dat er extra fondsen moesten worden ge creëerd ten behoeve van de zeehondenopvang. En dat die fondsen moesten ontstaan door middel van ac ties. Eigenlijk is het wielercomité daar spontaan op ingesprongen", aldus Vin ke, die daar nog aan toevoegde: „Ook in de toekomst gaan we geld inzame len voor het NRC. Te beginnen met die sponsortocht in najaar. Maar voor later hebben we nog legio ideeën. Texel is een fietseiland en het staat be kend als een zeehondeneiland; uit die combinatie moet meer te halen zijn". Tegenvaller Ondanks het nobele streven van de wielervereniging was de opkomst bij de tiende fietsdriedaagse een tegenval ler. „Het was toen bloedheet", zegt Dirk Eelman ter verklaring. „Om toch nog met een redelijk bedrag voor de dag te komen hebben we de kosten van c(e fietstocht voor onze eigen reke ning genomen, zodat de opbrengst van de fietsdriedaagse in zijn geheel naar het NRC kon gaan". Eelman sprak de hoop uit dat het geld een goede bestemming zal vinden bij het NRC. „Dat zal het zeker", zei Jan Kui per, blij met het initiatief van de vere niging. „Ik zal niet zeggen dat we als NRC te weinig geld krijgen, maar in het Jicht van de bezuinigingen worden we allemaal krap bedeeld. Geld voor iets extra's is er eigenlijk niet. Daarom is het fijn als de burgers wat doen". De directeur van het NRC liet bij wijze van voorbeeld zien waar de „huilers" (door hun moeder verlaten zeehond jes) worden opgevangen. Hij bleef staan bij twee houten kuipen, waarvan één voor de helft met water gevuld. De ander was droog en daarin lag een jong zeehondje te schreeuwen. „Op deze primitieve manier worden de beestjes opgevangen. Het zou goed zijn als er een grotere en voor die beesten betere mogelijkheid zou ko men, zodat we er veel meer tegelijk kunnen verwerken". Plannen Als reactie op de vraag hoe een derge lijke opvangmogelijkheid eruit ziet trok Jan Kuiper uit een kast in het kantoor van het NRC een tekening van het eventueel te bouwen nieuwe opvang- bassing. Hij legde uit hoe het zou kun nen worden. Twee bassins, elk twee dieptes, zodat de zeehonden niet ver plaatst hoeven worden als ze voor het eerst weer gaan zwemmen. „De in frastructuur zoals zeewaterleidingen en pompinstallaties zijn al aanwezig. Dat maakt dergelijke bassins zeker zes of zeven keer zo goedkoop als wanneer men ze helemaal op zichzelf gebouwd zouden moeten worden." Voorts vertelde de directeur dat de op- vangfaciliteiten van het NRC weliswaar niet echt slecht zijn maar dat het veel beter en moderner zou moeten. „Kijk maar naar Pieterburen, daar is men later begonnen en daardoor heb ben ze ook modernere opvangmoge lijkheden voor zieke zeehonden". Ook de oprichting van de nieuwe „Club voor Zeehondenopvang" wijst erop dat de kersverse directeur van het NRC alles in het werk zal stellen het de zeehonden zoveel mogelijk naar de zin te maken. De wielervereniging is de eerste Texelse organisatie die zijn ideëen metterdaad steunt. WÊÊÊÊÊËkBWM Alsof hij door heeft dat het om hem gaat kijkt (op de achtergrond) een zeehond op, wanneer v.l.n.r.) Dirk Eelman en Ko Vinke van de wielervereniging aan Jan Kuiper, directeur van het NRC, uitleggen wat de bedoeling is van het geld dat zij even later overhandigen.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1