Cf roen kwartsJexels in het harL, l/leeste Kogers zien niets n later sluitingsuur to Volgend jaar betaald parkeren bij Nikadel Voorverkoop concert Earring verloopt vlot LAWAAI OP STRAAT DUURT NU UUR LANGER" line aandelen ik or niet-Texelaars Vat je ver haalt lekker......" Horeca-leden willen goede wil tonen Voor snelle beslissers! Nu 95, BAKKER'S IJZERHANDEL 955 BERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.101 j,ctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. «nwerktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Michèl Gonlag, Kogerstraat ")«n Burg, telefoon 02220 - 2747. advertenties, abonnementen, etc.: ■Lveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, - jóon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1986 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. nachtelijk lawaai in De Koog is weer eens in discussie, lis nooit tevoren beleeft het topseizoen in De Koog een gi- ntische rommeligheid, veroorzaakt door de zeer grote aan- llan jeugdige vakantiegangers en de gemakzucht waarmee e horecaondernemers in De Koog hun zaak exploite- aldus schreef een groep verontruste inwoners van De iog, waaronder meerdere hoteliers aan het gemeente- stuur. Ze hebben op korte termijn maatregelen verlangd dit verzoek werd gesteund door een lijst met niet minder 91 handtekeningen. verontruste Kogers hebben hun >n toegelicht in een gesprek de burgemeester die vervol svan andere kanten inlichtin- inwon en de inmiddels beken- teslissing heeft genomen om wijze van proef het sluitingsuur de café's met een uur te ver- ien. Gehoopt wordt dat door ichuiving van het sluitingsuur meer geleidelijke afvloeiing het publiek zal plaatsvinden, itetrokken bar- en disco- loitanten hebben daarop in- imend gereageerd, maar de en van de handtekeningenac- |jn woedend. later Sluitingsuur is nu precies NIET willen", aldus één van de (iefnemers. ,,Het enige wat nu bereikt is dat de nachtelijke her- i uur langer duurt. We begrijpen liioe die burgemeester zoiets kan liften. Het staat bij voorbaat vast later sluitingsuur verslechtering van verbetering betekent. Dat jsaltijd al in het weekend zien. lagavond duurt de herrie langer normaal omdat de café's dan om iuur dichtgaan." óemde groep Kogers is extra ge- omdat de burgemeester het naam gestelde aandelen van Ir voor het zwemparadijs kun- ook worden gekocht door isen die niet in het bevolkings ster van Texel zijn ingeschre- aldus heeft het bestuur van de Recreatie Maatschappij Texel loten. belangstelling voor kleine op m gestelde aandelen werd «al getoond door mensen die "ixel een tweede woning heb- Het komt er nu op neer dat ral niet op naam gestelde aan- m van f200— als op naam lelde aandelen van f100— voor neen beschikbaar zijn. els La ''een goed stukje vlees hoeft u ech- *t zo ver. Goënga's specialiteitenslagerij, lu van eigen slacht een keur aan %eden, waaronder de tot in alle van ons land beroemde Meesgerechten. toor buitenlandse specialiteiten Salami Milano Saucisson Rosette de Lyon onno Parmaham Sastoldi specialist in BD levensmiddelen idee om het sluitingsuur te verlengen niet eerst met hen heeft besproken. ,,We lazen het in de krant'. Het besluit van de burgemeester was voor de initi atiefnemers aanleiding om dinsdag avond een spoedvergadering te beleg gen om te bepalen wat er nu verder moet gebeuren. Daarbij is onder ogen gezien of het zin heeft, het besluit door middel van een Arob-procedure via de Raad van State of door een an dere juridische procedure ongedaan te maken. Er is inmiddels een brief naar de burgemeester gegaan waarin afkeu ring wordt uitgesproken en waarin an dermaal aandacht wordt gevraagd voor de brief die de Kogers in eerste instan tie in het raadhuis deponeerden. Het was de bedoeling met deze brief niet in de openbaarheid te treden omdat je nooit kan weten of landelijke publici teitsmedia zich niet van dit onderwerp meester maken waardoor allerlei onge wenste effecten optreden. Na de laatste beslissing van de burgemeester kan hen dat niet meer schelen en ho pen ze met publiciteit hun verlangens zelfs kracht bij te zetten. Deuren open Volgens de klagers is de geluidsover last onder andere te wijten aan het feit dat de deuren van de bedrijven open staan, waarbij met name wordt gewe zen op ,,De Toekomst", ,,De Boule vard" en nachtcafé 't Galjoen. Volgens hen weigeren de eigenaars de deuren op verzoek van omwonenden dicht te doen en wil de politie niet optreden omdat de gemeente in deze geen dui delijke geluidsvoorschriften zou hebben afgekondigd. Verder zouden de slui tingstijdens voor disco's, café's, shoar- mazaakjes en nachtcafé's herhaaldelijk worden overschreden. ,,De totale rust en de rem op drankopname is hierdoor zoek". Ook het busvervoer dat sinds kort is georganiseerd om café- discobezoekerss te halen en te bren gen geeft hinder. Volgens de klagers komt de bus vaak laat en staan de mensen die erop wachten zich langdu rig en luidruchtig te vervelen. Ook zou er op Nikadel, Ruijslaan en Kaapstraat sprake zijn van „scheur- racewedstrijden" door elkaar bestrij dende taxibedrijven. Elke plek op de route wordt gebruikt als in- en uitstap- plaats. „Kortom een totale wanorde die soms de hele nacht voortduurt." Onmenselijk De briefschrijvers wijzen op teruglo pende verhuur in de logiesverstrekken- de sector en zien dat als duidelijke waarschuwing dat de toerist niet lan ger meer de „onmenselijke" herrie en wanorde accepteert. Naast deze brief was tegelijk ook een brief van Horecaf aan de burgemeester gestuurd. De plaatselijke afdeling van deze belangenorganisatie van hoteliers (niet te verwarren met Horeca Neder land waarin vooral de cafébedrijven zijn georganiseerd) wijst ook op de rustverstoring die niet in het belang is van een goede toeristische ontwikke ling van Texel. Daarbij wordt de aan dacht gevestigd op de jongerencon- centratie van de RST-camping Ko- gerstrand als bron van onrust. Verder zou sprake zijn van meer vernielzucht in en rond het dorp, steekt de kleine criminaliteit de kop op, doet zich „ont zettende vervuiling" voor en is er spra ke van veel verkeersovertredingen en drankmisbruik. Blijkens de slotzin vindt Horecaf Texel het onaanvaardbaar dat aldus het toeristische gezicht van Texel wordt bepaald door vier weken jongerentoerisme. Gegarandeerde rust Zowel Horecaf als de groep andere kla gers wijzen de verlenging van het slui tingsuur als reactie op hun verzoeken met kracht van de hand. Wat ze wel willen is dat er één slui tingsuur komt voor alle café's, wat dus het opheffen van nachtcafé's zou bete kenen. Als op een tijdstip tussen één en twee uur 's nachts alle bedrijven zouden sluiten, zou het publiek niets meer op straat hebben te zoeken en zou het veel eenvoudiger zijn hen weg te sturen. Hotels en andere logies- verstrekkende bedrijven zouden er dan redelijk zeker van kunnen zijn dat hun gasten in ieder geval na dat tijdstip kunnen slapen. Volgens de klagers laat de controle op de thans geldende slui tingstijden te wensen over. Herhaalde lijk zouden bedrijven veel langer open zijn dan is geoorloofd en aan controle zou het ontbreken. Door dit alles hangt urenlang veel publiek op straat rond en dat publiek gedraagt zich ver re van gedisciplineerd. Het is heel ge woon als iemand dronken op straat ligt of in het zicht van iedereen staat over te geven of te urineren. Ook het op De Dorpsstraat even na een uur in de nacht. Honderden uitgelaten jonge discobezoekers komen allemaal tegelijk op straat en blijven daar kortere of langere tijdhangen". Het lijkt bij een dergelijke massale explosie een vrome wens dat dit zonder overlast voor de siaapbedrij- ven in de buurt gepaard gaat. Een meer geleidelijke afvloeiing van het publiek kan verbetering brengen, vooral als de horeca-exploitanten meewerken. straat leegdrinken van flesjes bier, waarna de flesjes vaak achterblijven of worden stukgegooid is een normaal ta fereeltje. Dit alles levert een weinig verheffend beeld op, een sfeer waarin de op rust gestelde „betere", veelal wat oudere toerist niet gesteld is. Een hotelier: „Mijn gasten verbazen er zich over dat dat allemaal maar kan". Niet waar Het is duidelijk dat de belangen van de twee horecatakken weer eens in botsing zijn: de slaapbedrijven contra de bar-dancings. De eigenaars exploitanten van de laatstgenoemde categorie tillen heel wat minder zwaar aan de overlast die hun klanten na het verlaten van het bedrijf in de omge ving veroorzaken. Met stelligheid wordt van die kant ontkent dat de her rie dit jaar erger is dan in vorige jaren. „Het is juist rustiger", zegt Frits Langeveld, eigenaar van onder meer disco en snackbar De Toe komst, de café's De Beerekuil en 't Galjoen en daarom voor menige ei genaar van een slaapbedrijf dè gro te veroorzaker van de problemen. Volgens hem is er allerminst reden tot paniek want van excessen is zeker geen sprake. Vechtpartijtjes die in vorige zomers soms schering en inslag waren, heb ben zich dit seizoen zelfs nog helemaal niet voorgedaan. Over het latere slui tingsuur is hij wel tevreden want even als de burgemeester en de politie ver wacht hij dat het op straat komen van het publiek nu minder explosief ge beurt, maar dan moeten de bedrijven daar wel aan meewerken. Afbouwen Volgens Langeveld en zijn mede bestuursleden van de Horeca-afdeling dient dat extra uurtje te worden ge bruikt om het publiek in rustige stem ming te brengen. Dat kan op allerlei manieren: rustige muziek, minder ge luidsvolume en uiteindelijk helemaal stoppen van de muziek. Dus niet wer ken naar een climax, waardoor de mensen de neiging hebben uitbundig te schreeuwen als ze de straat op gaan. Alleen als het zo wordt aange pakt zal dat extra uur het beoogde doel bereiken en deze boodschap zal per brief aan alle collega's van de Texelse afdeling van Horeca Nederland duidelijk worden overgebracht. „De exploitanten moeten inzien dat zij nu een mooie kans krijgen om hun goede wil te laten blijken", aldus Langeveld, 'die tegenover de burgemeester zijn be drijfsbeleid heeft moeten toelichten. Hij heeft daarbij laten weten dat hij zijn best doet, al gaf hij toe weieens in overtreding te zijn geweest. Dat het nieuwe sluitingsuur als proef wordt be schouwd staat hem minder aan, om dat hij vreest dat deze versoepeling onmiddellijk weer ongedaan zal wor den gemaakt als zich één of ander in cident voordoet ook al heeft dat niets met het sluitingsuur te maken. Frits Langeveld heeft aannemelijk kunnen maken dat hij - in tegenstelling tot wat anderen beweren - zijn klanten na het sluitingsuur niet zomaar de straat op gooit en zich verder nergens wat van aantrekt. Hij heeft iemand in dienst die „zijn" deel van de Dorpsstraat (het traject tussen Beerekuil en Galjoen) controleert en de mensen zonodig Lees verder pagina 6 In principe wordt het parkeerter rein aan de Nikadel in De Koog volgend zomerseizoen bewaakt. De parkeerder zal daarvoor wel moe ten betalen en de exploitatie van het terrein komt in handen van een particulier, zo heeft het college van burgemeester en wethouders besloten. Naar gegadigden voor die exploitatie wordt nog gezocht. „De voorbereidingen en voorverkoop lopen boven verwachting. Ook de respons van de overkant is prima, mede dankzij de publiciteit rond het door 150.000 man bezochte strandconcert dat de Earring in Scheveningen gaf". Aldus optimistisch vooruitblikkende organisator Bernard Wolf over het popfestival met als hoofdattractie Nederlands beroemdste band Gol den Earring, dat vrijdagavond op het evenemententerrein aan de Nikadel in De Koog wordt gehouden. De eventuele winst komt zoals bekend ten goede aan de overdekte manege, die momenteel in de Akenbuurt in aan bouw is. *6r het eens. Den Hoorn is dich- 'Nan u denkt. ■02226) 252. Liefst zeventig vrijwilligers hebben zich aangemeld na de eerste publicaties en kele weken geleden. Woensdagavond is een deel van hen begonnen met de eerste opbouw van het terrein. Van daag en morgen zijn medewerkers van Kees Duinker Electrotechniek en Niek Dros uit Oosterend belangeloos bezig de opbouw te voltooien. De meeste vrijwillige Texelaars, circa 45 personen, worden vrijdag ingezet bij de orde- en controleploeg. Die staat onder profes sionele leiding van vijf op dit soort evenementen gespecialiseerde mensen uit Den Haag. Voorts worden zo'n twintigtal vrijwilligers aangeleverd door Frans Kaercher, die de horeca-stands op het terrein organiseert. De Texelse medewerkers zijn deels via S.V. Texel en het Fitnesscentrum aangeworven, de overigen hebben zich particulier aangemeld. Hans Zijm van de beveili gingsservice Best regelt het verkeer bij het parkeerterrein, waarvan de toe gang overigens gratis is. Scouting Texel heeft voor een tent gezorgd, waar vijf vrijwillige EHBO-ers plaatsne men. Op het terrein is een arts aanwe zig, De Texelse brandweer is paraat en politiemensen in uniform en burger houden een extra oogje in het zeil. De clowns van Okidoki zullen op verzoek mensen uit het publiek schminken. De artiesten, uitgezonderd de groep Barrelhouse, keren nog dezelfde avond naar de vaste wal terug. Kees Boersen verzorgt de overtocht met zijn viskotter TX 94 „Avontuur". Tegelijkertijd wordt vrijdagnacht alles weer afgebroken, zo dat zaterdagochtend geen teken er nog op wijst dat enkele uren tevoren een groot popfestival is geweest. De bouwhekken van Vissers Bouw- en Timmerbedrijf moeten zaterdag alweer bij het vliegfeest staan. Tweeduizend posters De resultaten op de voorverkoopadres sen wijzen op een goede belangstel ling, maar veel hangt af van de weer somstandigheden. Getracht wordt de laatste dagen nog veel belangstellen den over de drempel te helpen. Twee duizend posters zijn inmiddels ver spreid, op de diverse markten was een geluidswagen actief en er zowel boven Texel als Den Helder luchtreclame wor den gemaakt. r Zoals bekend staat de onder meer op Texel actieve projectontwikkelaar René Coltof Bungalows BV garant voor een eventueel exploitatietekort, maar ver lies wil de Texelse organisatie beslist niet lijden. „Wanneer we quitte spe len, toont de Stichting Overdekte Ma nege Texel tenminste aan dat zij iets groots kan organiseren. En dat is toch een belangrijk punt met zo'n grote slechtweervoorziening in het vooruit zicht", aldus Bernard Wolf. Volgens hem is René Coltof zo enthousiast dat hij al heeft gezegd volgend jaar te pro beren de Rolling'Stones naar Texel te halen... Wie in elke geval dit jaar al naar het eiland komt is oud-redacteur van de Texelse Courant Hans Ooster hof, die de avond zal presenteren. Nieuwe bezetting Diens eerste aankondiging geschiedt vlak voor zessen, voor het optreden van Barrelhouse. In deze bluesformatie speelt oud-Texelaar Bob Dros (van bak ker Ko Dros uit Den Hoorn) mee. Dros vertelde dat Barrelhouse op Texel een van de eerste optredens in de nieuwe bezetting geeft. Bassist Roscoe Stall- worth en vooral de gezichtsbepalende zangeres Jony de Boer zijn opgestapt. Voor hen in de plaats kwam de zan ger/gitarist Theo Houtkoop, die in Amsterdam furore maakte met de blusgriep Ivy and the Terrasstones. Gi tarist Guus Laporte plukt voortaan aan vier (bas)snaren. De overige instru menten blijven bespeeld door John La porte (gitaar), Han van Dam (piano) en Bob Dros (drums). „Het geluid is in elk geval niet gewijzigd, we spelen in dezelfde stijl door", aldus Dros. Bar relhouse wordt gevolgd door een op treden van Jan Akkerman en Kaz Lux, om 20.00 uur. Aanvankelijk wilde Ber nard wolf in hun plaats een reünie optreden van de legendarische groep Cuby and the Blizzards voor elkaar krij gen, maar die poging strandde. Het optreden van Golden Earring begint, als de installatie van de spectaculaire lichtshow vlot verloopt om 22.00 uur. Om ongeveer 23.30 uur is het concert afgelopen. Het terrein mag door het publiek wor den betreden vanaf vrijdagmiddag 17.00 uur. Kinderen tot en met tien jaar hebben gratis toegang. In de voorverkoop kost een kaartje 716,50, aan de kassa vrijdag 720,—. Het is niet toegestaan blikjes en flesjes mee te nemen. Directeur gemeentewerken A. A. T. Doppenberg verklaart: „Het plan om er een betaald parkeren-terrein van te maken is al jaren oud. Dit voorjaar be gon dat weer te leven bij de gemeente en zo kwam dat besluit tot stand. Met de gegadigde voor de exploitatie zal overleg plaatsvinden over eventuele herinrichting. Daarbij denken we niet zozeer aan prikkeldraad omheiningen, eerder aan verkeerstechnische wijzigin gen, zoals één ingang voor al het ver keer. Als die man slagbomen wenst, moeten die uiteraard op zijn kosten worden geplaatst". Het betreft in elk geval een bewaking van het parkeerterrein voor 24 uur per dag, zodat een eind kan komen aan de vernielingen en diefstallen die zich elke zomer weer op dit parkeerterrein voordoen. Philishave type HP 1615 met uitklapbare tondeuse in fraaie cassette. Telefoon 02220-2346 'N WINKEL VOL IDEEËN f

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1