Vliegshow De Krim in twee etappes Spektakel in Dorpsstraat Burgerlijke stand Ronde van Zuidema op zaterdag 16 augustus Weer een vlag weg Zomeravondconcert in R.K. kerk Den Burg Uitslagen wielerclub Rijverbod Fles gas gestolen Auto uit het verkeer Vernieling PAGINA 2 TEXELSE COURANT \l R VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1985 .i'i'iiivtn van 7 juni t/m 28 juli 1986 Geboren: Bart, zv. Lars van Zon en Annemieke van der Have; Stefan, dv. Dirk Sijtsma en Wilhelmina J. Verhoe ve; Tamara Rosita, dv. Hendrik J. Bar- horst en Petronella M. Burgman; Caro- lien, dv. Anne de Vries en Guurtje A. Wuis; Ramon Vincent, zv. Robert V. Timmers en Laila M. Rempt; Thomas, zv. Andries Huberts en Clazina M. de Zeeuw; Petra Marjan, dv. Joost Brou wer en Henderica M. Boogaard; llona Mireille, dv. Ewald J. Witte en Maria E. M. Lionarons; Marinka, dv. Gerard Plaatsman en Akke A. Tjepkema; Mar leen, dv. Robert A. de Vries en Esther J. H. van Swinderen; Laura, dv. Pieter J. Nota en Jacoba M. Visser; Suzanna Maria, dv. Leonardus R. M. Maas en Catharina F. M. Kolkman; Maarten Matthijs, zv. Johannes G. Steenvoort en Boudina J. Wolse; Maria Louise Willemke, dv. Sjoerd J. A. Maas en Geertruida Marks; Mandy, dv. Sijpke N. Roeper en Saskia van der Werve; Martijn, zv. Teunis Huisman en Petro nella E. van Heerwaarden; Yvette Fre- derika, dv. Freerk G. van der Wal en Andrea de Vries; Frank Benjamin, zv. Bernardus Gieze en Elisabeth M. Rijk; Erwin Bernardus, zv. Hendrikus J. Wit te en Elisabeth M. Stobbe; Cees, zv. Melle C. Zegel en Annemarie Ellen; Antoon Benjamin, zv. Jacob D. Koop man en Elisabeth C. Roeper; Saskia, dv. Simon Stark en Gerrie de Jong; Joost, zv. Henk Broekman en Marion E. de Wit; Miriam Marije, dv. Nicolaas J. Slot en Saskia van der Vis; Tho mas, zv. Jan Buis en Mathilda J. M. Leenders; Monique, dv. Paulus H. van Sambeek en Lucina J. Hin; Jennifer Lotte, dv. Nathan Krab en Joan F. Kanters; Lily Elisabeth, dv. Cornelis M. Witte en Cornelia C. M. van Tunen; Simone, dv. Nicolaas H. de Graaf en Theodora Kager. Ondertrouwd: Marcus M. Witte en Jo- zephine Eichelsheim; Herman Ridde- rinkhof en Maria Horzelenberg; Hans C. Vlaming en Elisabeth C. H. C. Schermer; Jan J. Schouwstra en Kare- lien Bouwmeester; Meiert de Ridder en Silvia W. J. Witte; Peter R. Alkema en Petronella A. T. B. M. Dijkstra; Marcel de Kwant en Monica F. M. de Roos; Jacobus P. van Dessel en Ma rieke van Leeuwen. Overleden: Jan Hooijberg, oud 62 jaar; Johanna J. van Exel wv. Broekman, oud 58 jaar; Labertus Bakker, oud 84 jaar; Egon Güse, oud 54 jaar; Roelof Kiewiet, oud 87 jaar; Anna de Beurs, wv. Keijser, oud 85 jaar; Jan Gerrit Dekker, oud 86 jaar; Christina Dogger ev. Drijver, oud 58 jaar; Jan Wiltvliet, oud 76 jaar; Juliana L. E. M. W. de Ridder wv. Bakker, oud«77 jaar; Willem A. Prins, oud 65 jaar; Neeltje Zwart wv, Alphenaar, oud 92 jaar; Frederik Dijksen, oud 90 jaar; Hendrik E. Gott- schal, oud 66 jaar; Jan van Bekkum, oud 59 jaar; Maria Bas wv, De Jonge, oud 89 jaar. De jaarlijkse wielerronde van De Cocksdorp, sinds jaar en dag de Ronde van Zuidema geheten, vindt dit jaar plaats op zaterdag 16 au gustus. In voorgaande jaren werd de ronde één of twee weken eer der in augustus verreden. Voor de vijftig kilometer voor niet- licentiehouders is de start om 18.30 uur in de Kikkertstraat. Vanaf 18.00 uur kan in het Eierland- sche Huis worden ingeschreven. Het inschrijfgeld bedraagt een tientje plus vijf gulden, welk laatste bedrag na in levering van het rugnummer weer wordt terugontvangen. Na afloop van de grote wedstrijd is er een dikke banden-race, waarvoor de fietsen wor den beschikbaar gesteld door de firma Bruining. De origineelste deelnemer ontvangt een speciale prijs. Deelname aan deze race over vijf ronden van 2/2 kilometer kost 75,—, eveneens aange vuld met een borgsom van 75,—. De prijsuitreiking is direct na afloop van de vijftig kilometer bij de finish voor hotel De Hoop. De premies, waarvoor meer dan zeventig Texelse bedrijven een bijdrage hebben geleverd, zijn af te halen in het Eierlandsche Huis. Rij ders van de vaste wal zullen door le den van de organisatie (de dorpscom missie in samenwerking met Wielerve reniging Texel) naar de laatste boot worden vervoerd. De koers telt mee voor het Jan Brouwer-klassement, dat wordt berekend over alle Texelse dor penrondes. De meest vooraanstaande posities worden ingenomen door ren ners van de overkant, aangevoerd door Peter ,,Pink" Tesselaar uit 't Zand. Het hardfietsen voert weer over het van vorige jaar bekende parcours: Kik kertstraat (start en finish). Molenbos, Vuurtorenweg. Langeveldstraat. De bus van 18.45 uur volgt niet de route door het dorp, maar de halte is nu bij de woning van Jan Graaf aan de Post weg, nabij hotel Molenbos. Opnieuw werd van de gevel van rij wielhandel Troost in Den Hoorn een reclamevlag gestolen door onbekende voorbijgangers. Woensdag werd ont dekt dat nu een blauw-witte Camping ,,l™ ,„DnnahaalH Dinsdag 5 augustus wordt in de Rooms-Katholieke kerk in Den Burg een concert gegeven door Piet Wiersma, organist van de Grote (of Sint Nicolaas) kerk te Monnickendam en trompettist Hans Alting die speelt in het Concertgebouworkest van Amsterdam. De aanvang is 20.15 uur. Het programma luidt: 1. Orgel: Fantasia in C, J.S. Bach. 2. Orgel: Trosonate nr. 1 in Es, J.S. Bach, A-Allegro moderato; B-Agadio; C-Allegro. 3. Trompet en orgel: 3 Koraalbewerkin gen, J.L. Krebs. a. Es ist gewisslich an der Zeit; b. Liebster Jesu wir sind hier; c. Wachet auf ruft uns die Stimme. 4. Orgel: Orgelconcert nr. 5 in F, G.F. Handel, a. Larghetto; b. Allegro; c. Si- ciliano; d. Presto. 5. Trompet en orgel: Sonate in G, G.F. Handel, a. Agadio; b. Allegro, c. An dante; d. Allegro. 6. Orgel: 2 Koraalbewerkinqen over a. J. L. Krebs; b. A. guilmant (Fantasie). 7. Trompet en orgel: Variatonen over een thema van Jeremiah Clarkx, Stan ley Weiner. De toegang tot het concert is gratis. Na afloop van het concert wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. De wedstrijden van dinsdagavond van de wielervereniging op het circuit aan de Haffelderweg waren aangevuld met een nieuwe jeugdcategorie. Richard Bousma bleek de snelste jonge renner, voor Jasper Braam en Chris Jansen, die als gast meereed. Bij de A-poule van de jeugd won Henk Broekman. Frans Witte werd tweede en Jordi Vin- ke derde. Uitslagen senioren: A-poule: 1Dirk Vinke 2.Edo Kooiman 3.Willem Trap. B-poule: 1.Peter Kroszynski 2.Jan van Vilsteren 3.Jan Huydink. In totaal Het Veronicateam dat woensdag de uitzending via radio 2 verzorgde hield de hele dag honderden vakantiegangers in De Koog aangenaam be zig Nico Haak deed dat 's morgens al door het publiek uitbundig te la ten meezingen. Maar het echte hoogtepunt vormde 's middags het optre den van de Star Sisters onder de bezielende aanvoering van Patricia Paay tijdens Nederland Muziekland, deze keer gepresenteerd door Peter Tekamp. Aanvankelijk zou de uitzending vanaf het strand bij Paviljoen Drie worden verzorgd. Dinsdagmiddag waaide het echter zo hard dat producer Hans van Riet de knoop doorhakte en besloot de geluidswagens van de NOS en de podiumwagen in de Dorpsstraat op te stellen. De voornaamste reden was de windrichting: de wagen zou met de open zijde naar zee meten staan en volop de westenwind opvangen. „Le vensgevaarlijk", vond Van Riet dat en tijdens het optreden in de Dorpsstraat voegde hij daaraan toe: „Gelukkig maar dat we hier zijn gaan staan, want nu hebben we ook veel publiek". De westelijke helft van de Dorpsstraat stond tjokvol vakantiegangers. De hon derden jongeren genoten van het op treden van de Nederlandse artiesten die met regelmaat het podium beklom men. Tussendoor kon worden bekeken hoe het toegaat in een rijdende studio, want niet alleen de presentator was zichtbaar in de grote opengeklapte truck, ook de regisseur en technici presenteerden zich. Paviljoen Drie De uitzending van „Ook Goedemor gen", geporesenteerd door Bart van Leeuwen, vond wèl plaats vanuit Pavil joen Drie. Van Leeuwen ontving daar enkele Texelaars waarmee hij een gesprekje had over typisch Texelse za ken. Later op de ochtend kwam Veronica-presentatrice Annette van Trigt uit de lucht vallen, bungelend aan Bob Rienks (een aan een parachuin te) van het Paracentrum Texel. Zij l|J maakten gezamenlijk een zogeheten -'lij „tandemsprong". De apparatuur op de rug van de presentatrice behoorde via de NOS radiowagen direct uit te zen den, maar liet het voor een groot deel yQ afweten. Later op de dag volgden ver- schillende disc-jockeys haar voorbeeld, ;p alleen zonder zender. Het optreden van de Star Sisters was een absoluut hoogtepunt en nam wer kelijk de vorm aan van een popcon cert, ware het niet dat ze slechts twee nummers speelden. Lead-zangeres Pa- ie tricia Paay gaf een interview weg aan een vakantieganger en het publiek was laaiend enthousiast over de gevatte antwoorden, die „miss Paay" gaf op Te de dikwijls toch minder discrete vra gen. Ze bewees opnieuw een show- 13 vrouw van allure te zijn en dat bleek fJ later ook uit haar optreden. Dat werd, 10 zo verzekerde Hans van riet, niet play back gedaan, maar live gezongen, vu liswaar met op de band gezette mu ziek. „Ze moeten live zingen", zei de producer, „anders hoeven ze van mi) niet te komen. Waar slepen we andes^ die hele installatie voor mee?" Het steeds maar aanzwellende publiek geboot zichtbaar en dat kwam zeker de sfeer ten goede. Het geheel namfS' het laatste uur de vormen aan van eer te spektakel, zoals Veronica had voor speld, maar helaas voor de enthousi aste toeschouwers was het om vijf u 's middags afgelopen. schaarden de campinggasten zich rondom de machine. Een half uur later verzocht André de mensen zich weer te verwijderen wegens het vertrek van de heli. Binnen vijf minuten stonden de honderden mensen weer achter de in een rechthoek opgestelde lijnen. Bij het opstijgen van de helikopter riep André uit: „Dit eiland wordt steeds unieker!" Een ietwat kromme uit spraak, maar een ware. Grootste vlieger: Jan van Dijk. Mooiste vlieger (een vuilniszak met een nummer): Bert Werkhove. Origi neelste vlieger: Jan Smeets. Eerste prijs knutselwedstrijd: G. Kobes, 2e prijs Annemiek Kluwen. Windstil De wind was woensdagavond zodanig afgenomen dat het bijna windstil was. Niet helemaal want de vijf demonstra tiespringers van het paracentrum draai den toch wel enkele bochten alvorens met zachte plofjes op het grasveld te landen. De enkele honderden toe schouwers waren danig onder de in druk van de demonstratie en applaudi- seerden al toen de springers nog zeker duizend voet hoog waren. Dichter bij de grond maakten de para-instrukteurs de vreemdste capriolen met hun matras-parachutes, van op eikaars pa rachute staan tot kopje duikelen toe. Hoewel de wind was afgenomen kwam hij toch niet uit de goede hoek en moest ballonbouwer bij uitstek Ton Kurvers het houden bij het opblazen van zijn ballon. Was hij woensdaga vond van De Krim opgestegen dan zou hij binnen vijf minuten naar de Noordzee zijn geblazen en zou hem zog slechts een oncomfortabele lan ding op een boorplatform hebben ge rest. Hij verkoos dus aan de grond te blijven en deed een concessie aan het publiek waarvan sommigen heel even met hem mee konden voelen hoe het is op te stijgen in het mandje van een luchtballon. De ballon bleef echter door twee touwen met de grond ver bonden. Amsterdammer Ton Kurvers is als landschapsarchitect betrokken bij de herindeling van camping Loodsmansduin en kent het eiland goed. Na afloop van zijn demonstratie liet hij de ballon leeglopen en transpor teerde hem naar Loodsmansduin, waar hij alsnog opsteeg. De wind stond in de richting van De Cocksdorp en zo zagen nog velen hem woensdagavond overkomen. In de nacht van maandag op dinsdag werd een 32-jarige man uit Tiel in De Koog aangehouden, verdacht van rij den onder invloed. De blaasproef was aanleiding voor het opleggen van een rijverbod van acht uur. Dinsdag ontdekte een toerist uit Enk huizen die op Loodsmansduin verblijft, dat zijn gasfles van tien liter, ter waar de van 780,— was gestolen. De politie hield dinsdag op de Water- L- molenweg een 66-jarige Hoornder aan wiens auto in zodanig slechte staat T verkeerde dat deze voor technisch on derzoek ut het verkeer moest worden genomen. Een 16-jarige jongen uit Berkel Roden rijs merkte maandag dat onbekenden zand in de benzinetank van zijn brom mer had gedaan, waardoor de motor stagneerde en werd beschadigd, Het ij gebeurd toen het ding een tijdje in de Herenstraat geparkeerd stond. De da der is onbekend. Wegens de harde wind konden dinsdag twee belangrijke onderde len van de minivliegshow op het terrein bij camping De Krim geen doorgang vinden. De demonstratie parachutespringen van het Para centrum Texel en de demonstratie ballonvaren van Ton Kurvers wer den daarom naar woensdagavond verschoven. Met succes, want die avond stond er beduidend minder wind en hebben honderden vakan tiegangers in het avondzonnetje er van genoten. Als op bestelling vloog even over half vijf dinsdagmiddag een F16 op niet al te grote hoogte over. Maar dat was echt toeval. De voorafgaande uren wa ren gevuld met het zelf in elkaar knut selen van vliegmachines, die niet hoef den vliegen, enerzijds en het vestigen van een record aantal vliegers boven een voetbalveld anderzijds. Onschuldi ger kon het niet. Henk Switzer was één van die vlieger bouwers. De zeilmaker uit Almere had zijn beroep eer aangedaan en een uit gebalanceerde deltavlieger vervaardigd, die hij vanaf de grond kon besturen. Het waren niet zozeer de omvang en kleur waarmee Switzers vlieger de aandacht trok, dat gebeurde eerder door het veruit meeste kabaal dat de delta voortbracht. De stukjes vishen gel, waarvan de vlieger was gemaakt, bogen met c harde wind door en daardoor ging het spinakerdoek klap peren. De twee draden die van de vlie ger naar de bestuurder op de grond liepen, waren niet van gewoon vlieger touw, maar scheerlijnen Door beurte lings links en rechts te trekken liet Henk Switzer de vlieger langs de grond scheren en stabiel in de lucht staan. Switzer kwam voor de tweede maal op De Krim, en trof evenals vorig jaar niet zulk best weer. „Maar dat geeft niks, ik heb me hier uitstekend vermaakt", verklaarde hij opgewekt. André van der Vliet moedigde met een grote gele microfoon in de hand via de geluidsinstallatie de campinggasten aan meer vliegers op te laten. Die gasten deden hun best: veelkleurige, grote en kleine, gecompliceerde en eenvoudige, zelf en machinaal ge bouwde vliegers vulden het luchtruim, maar het zag er geruime tijd niet naar uit dat het beoogde aantal van 25 vlie gers, opgelaten van een terrein ter grootte van een voetbalveld, gehaald werd. Rond half drie werd de twintig gepasseerd maar een paar kleinere vliegers smakten tegen de grond en het totaal was weer negentien. Plotseling nam het aantal vliegers toe en tegen drieën bedroeg dat zelfs 32. Door de wind waren er veel kapotte vliegers en touwen gebroken, zodat het totale aantal vliegers wel vijftig had kunnen zijn. „Het is in elk geval duidelijk dat het overtroffen kan worden en we dagen andere kampeerbedrijven op Texel uit om het vandaag gevestigde record te overtreffen", zei Krim-directeur Martin Warnaar. Helikopter Om vijf uur hadden honderden cam pinggasten een haarscherpe rechthoek gevormd op het voetbalveld van de camping. De Sikorsky S-61N, de KLM helikopter die inmiddels een bekende verschijning is op het eiland, zou bij uitzondering een landing buiten het vliegveld maken en op De Krim lan den. De storm die dinsdagmiddag woedde, hinderde de helikopter niet. Zelfs bij windkracht tien landt een der gelijk toestel op een booreiland. Van voldoende blusgelegenheid en die heeft ook genoeg kwaliteit". De com mandant doelde op de twee brand weerwagens die aan twee zijden van het veld waren neergezet. Die kwaliteit lichtte hij toe door te zeggen: „We hebben oefeningen gehad met dit soort toestellen. We weten ook hoe je met een uit nood gelande F 16 om moet gaan, want die dingen vliegen hier ook dikwijls over in verband met schietoefeningen bij Vlieland. Instruc ties voor helikopters hebben we ook gekregen". „Eerst de gashandels naar beneden, dan de rotorrem erop", zei B. P. Nieboer van de brandweer om te benadrukken dat hij weet hoe te han delen bij een in moeilijkheden geraakte heli. De verwaaide menigte applaudiseerde dankbaar toen het gevaarte in hun midden neerstreek. De motor werd af gezet en de captain bewees van meer markten thuis te zijn door even later bij de knutselwedstrijd te jureren. Even behield de tot rust gekomen wentelwiek zijn dreiging en liep ieder- Luchtacrobatiek van para's. Nagenoeg op eikaars schouders landen ze met zachte plofjes op het terrein van camping De Krim. daar dat captain Joy Bulters weinig moeite had met de landing op De Krim, terwijl honderden ogen vol be wondering zijn verrichtingen volgden. Onder de toeschouwers bevonden zich acht mensen van de Texelse brand weer, waarvan er zes officieel aanwe zig waren. Brandweercommandant D. van Wilsum verklaarde dat alles vol gens de voorschriften en dus in orde was. „Het veld is obstakelvrij, er is een er met grote bogen omheen, maar nadat André van der Vliet had ver klaard dat „dat ding echt niet bijt", De KLM helikopter trok vee! bekijks....

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2