Landbouwdag leuk voor Texelaars èn toeristen i f ness-n^m Fokveekeuring bood ongekende kwaliteit Twee tassen uit tent gestolen Video uit etalage „Aardigheidje" k predikaat uitmuntend Gulden voor Tesselhuus Uit het politierapport /andbouwdag. Miereen Posthoorn TEXELSE COURANT DINSDAG 5 AUGUSTUS 1J( Agrarisch Texel presenteerde zich voor het tweede achter eenvolgende jaar met een landbouwdag in Den Hoorn en deed dat met toegenomen succes. Zowel kenners als onwe tende belangstellenden onder Texelaars en toeristen over stroomden het dorp donderdag. Het hoogtepunt voor velen vorm den de keuringen in het kader van de 4-jaarlijkse fokveedag, die een belangrijk en omvangrijk onderdeel van het programma uitmaakte. Hoofdzakelijk door de overschake ling op fokken met Amerikaanse stieren, bleek de kwaliteit van de Texelse koeien danig gestegen. Koploper was Bouwe Dros uit Eier- land met zowel de kampioen als de reservekampioen bij de oudere koeien. Wie 's middags per auto naar Den Hoorn ging, kon erop rekenen meer dan een kilometer te moeten lopen. Langs alle toegangswegen stonden lange rijen geparkeerde auto's: op de Westerweg tot aan de Hemmerweg en op de Hoornderweg tot aan ,,Sint Do- natus". Naar schatting van organisator Willem Goënga bezochten meer dan vijfduizend mensen de landbouwdag. De eerste voertuigen arriveerden zelfs al in alle vroegte, om kwart voor zes. Dat waren de veewagens met de koei en voor de fokveekeuring. Normaal gesproken vindt deze keuring eens in de vier jaar plaats. Het is voor de Texelse veehouderij een belangrijk mo ment: de keuringsresultaten geven aan hoe de kwaliteit van het eilandelijke melkvee zich ontwikkelt ten opzich te van vier jaar geleden en in verhou ding tot de rest van het land. Vergeleken met de vorige Texelse fok veedag waren de resultaten in Den Hoorn beduidend beter, vooral in de jongere rubrieken. Ten opzichte van de rest van Neerlands koeien loopt Texel (Noord-Holland) nog enigszins op de ontwikkelingen achter. De oorzaak in beide gevallen is de overschakeling op het fokken met sperma van Ameri kaanse stieren. Bijna alle Texelse vee houders hebben deze stap inmiddels gezet, na aanvankelijk een sceptische houding te hebben ingenomen. H. Tjepkema, voorzitter van de Vereni ging van Veehouderijbelangen (VVB): ,,Het is een uit Duitsland overgewaaid idee. Noord-Holland toonde zich eerst tegen en ik was er ook geen voorstan der van. Op VVB-vergaderingen heb ik zelfs gezegd dat we er niet aan moesten beginnen. De kwaliteit bleek echter zeer goed te zijn. De beroemde Texelse K.bstieren Tonia's Adema 17 en Keimpe 33 van de Beukenhof zijn inmiddels vergane glorie geworden. Van deze voormalige topstieren is nog genoeg sperma in voorraad, maar het wordt niet meer gebruikt." De Amerikaanse invloed zorgt voor koeien die hoger zijn gebouwd en een beter type melkvee zijn. Bij de keuring van donderdag werd speciaal op de ui ers gelet; hooggeplaatste, lange uiers scoorden het hoogst. De keuring van de 229 ingebrachte koeien, afkomstig van 34 Texelse bedrijven, werd verricht door acht keurmeesters, verdeeld in vier groepjes van twee. Arbiter was Ir. J. Zijlstra, veeteeltconsulent voor Noord-Holland, maar zijn doorslagge vende stem was in geen enkel geval noodzakelijk. Zijlstra prees de kwaliteit van het vee, vooral bij de vaarzen (tweejarigen) en de eigenaarsgroepen. Volgens de consulent wordt op het ei land een prima type melkkoe gefokt, met een hoge melkproduktie en een lang leven. Tjepkema: ,,Het enige pro bleem is dat er in de diverse rubrieken nog niet veel lijn zit. Het is moeilijk om een groep samen te stellen, omdat er met veel verschillende stieren wordt gefokt. Er is zodoende en grote ver scheidenheid aan typen in één rubriek. Maar de Noordhollandse veehouderij komt zeker weer terug aan de top. De koeien zijn van een zeer sterk geslacht en de boeren weten heel goed wat de beste melkkoe is. Niet te arm „bespierd", beste poten en uiers. Kop en horens zijn bij keuringen van min der belang geworden". Vooruitstrevend Concours hippique Het is niet verwonderlijk dat Bouwe Dros van ,,De Propagatie" aan de Hoofdweg de vetste prijzen in de wacht sleepte. Vader Jacob Dros was één der eerste veehouders die het met Amerikaanse vaders probeerde en die vooruitstrevende instelling werd be loond. Dros sleepte met de 5-jarige Bontje 83 zowel het kampioenschap bij de oudere koeien als de prijs voor de mooiste uier in de wacht. Bontje 77 (twee maanden ouder) werd reserve kampioen. In beide gevallen was de Amerikaanse stier Puget Sound Sheik de vader. Voorts werd Dros beloond met de prijs voor de beste eigenaars- groep. Burgemeester A. Schipper reik te hem het hiervoor beschikbaar gestelde wandbord van de gemeente uit. In de jeugdcategorie werd de 3-jarige Heidi van maatschap H. Tjep kema en Zoon tot kampioene uitgeroe pen. Dit dier werd door de Hoornder dorpscommissie (die de landbouwdag organiseerde) later tot dagkampioen van het gebruiksvee uitgeroepen. Re servekampioen bij het jonge vee werd de 2-jarige Putter 99 van J. Rutten. De combinatie met de landbouwdag was de organisatoren van de fokvee dag, (de VVB en KI Texel) goed beval len. Voorheen vonden de keuringen op ,,Bloemwijk" aan het Gerritslanderdijk- je plaats, maar er waren stemmen op gegaan om de keuringen vroeger in het seizoen te houden. Herfstkalvende koeien zouden anders nooit op de fok veedag kunnen worden gepresenteerd. Op ,,Bloemwijk" bleek verschuiving van de datum onmogelijk, waarna werd ingegaan op het verzoek van de Hoornder organisatie. VVB-hoofdcon troleur D. Kalverboer: „Het is ons hier prima bevallen,maar we misten alleen de huiselijke sfeer van de familie Witte van „Bloemwijk". Johanna stond altijd voor iedereen klaar met koffie en koek in de huiskamer. Maar de Hoornder or ganisatie heeft ons ook gastvrij ont haald, het was alleen anders". Tjepke ma: „Massaler, een enorme publieke belangstelling. We hebben nu ook zeer veel toeristen kunnen laten zien hoe het met de veehouderij op Texel is gesteld. Het was nu net een soort show. Bovendien konden de dieren rui mer worden opgesteld". Poetsen Ofschoon de Hoornders dat wel zou den willen, is Tjepkema niet voorne mens er een jaarlijkse keuring van te maken. Op de eerste plaats is er de kostenfactor: alleen al het vervoer be loopt enkele tientjes per koe. Ook voor de boeren zelf zijn de voorbereidingen niet mis: scheren, halsters omdoen, wassen, poetsen en een hele dag schoonhouden zijn vereist. Wel houdt Tjepkema de mogelijkheid tot een klei ne inzending open. Hij heeft gemerkt dat zo'n dag voor de veehouders een belangrijk samenzijn betekent, die een goede band schept. Bang dat de op handen zijnde.reorganisatie van veehouderij-organisaties de fokveedag bedreigt is Tjepkema niet: „We blijven toch wel zelf in staat om te zorgen dat deze dag wordt gehouden". Gezien alle uitlatingen valt de dag dan weer sa men met de landbouwdag. Want dat de landbouwdag een vervolg krijgt, staat vast. De Rabobank, die van oudsher stevige banden onder houdt met de agrarische bevolking, zag het belang van een jaarlijkse pre sentatie ook in en wierp zich op als hoofdsponsor. Ten opzichte van vorig jaar is de landbouwmanifestatie qua budget en omvang gegroeid. Door de komst van de fokveedag lag de totale veebezetting een stuk hoger en waren er ook de helft meer schapen. Het j hun mooist waren. „Op Eigen Wie ken" zal daarom ook volgend jaar weer aanwezig zijn", aldus secretaris J. Daalder. Witte geiten Veel belangstelling was er ook voor de demonstratie van witte geiten. Ook hier was er geen keuring en de indruk van Renske van den Tempel, die na mens „De witte geit" aanwezig was, was dat het publiek het melken en an dere proeven interessanter vindt dan keuringen. Wel haalden begeleiders H. Spigt sr. en R. Goeman-Smit de beste geiten naar voren. Kotex De keuringsuitslagen van „Kotex" zijn als volgt: Konijnen: 1. H. Roeper, Franse hang oor, predikaat F (fraai); 2. M. Slikker- Dekker, Nederlandse hangoordwerg, ZG (zeer goed). 3. J. Dijker, tan, ZG. Grote hoenders: 1. Th. Witte, Barne velder, F; 2. J. Slikker, Hollandse hoen, ZG; 3. R. Terpstra, New Hamps hire, ZG. Dwerghoenders: 1. A. van der Star, Sebright, F; 2. Idem; 3. A. van Haastrecht, Orpington, F. Duiven: 1. R. Terpstra, Nederlandse hoogvlieger, U (Uitmuntend); 2. H. van Heerwaarden, Nederlandse schoonheidspostduif, F; 3, Idem. De inzending van Terpstra werd later be loond met het dagkampioenschap voor het hobbyvee. Dwerggeiten Keurmeester P. Sibma uit Ureterp keurde de dwerggeiten. Ten opzichte van de vorige keuringen in Den Hoorn bleek de kwaliteit toegenomen. Dat is geen verrassing, op keuringen aan de vaste wal komen de Texelaars telkens De landbouwdag werd afgeloten do? een concours hippique, gehouden ex het land van Lap. De Vereniging voer Vrienden van het Paard had de dorp^ commissie veel werk uit handen geno men en droeg zorg voor de organise 8 tie, maar dat betekende niet dat de deelnemers ook lid van deze verenig': moesten zijn. De opkomst viel iets minder groot uit dan gehoopt, ondei meer omdat ponyclub „De Klepper- tjes" aan de provinciale kampioen schappen te Midden-Beemster meedeed. Het concours was daardoor vlotter Ie einde dan gepland, maar omdat het kouder werd, gaf dat niets. Irma Reu vers bezat in Frister de bestgaandeij pony boven stokmaat 136 en reserve kampioene werd Jacobien de Wit me haar kleine pony. In de open klasse tweespan, het sluitstuk, werd eer be wezen aan de grote man achter de schermen van de landbouwdag: Wil lem Goënga. Met het span Mercury? Oberon bleef hij de combinaties van A. Brans en M. Huitema voor. Overige uitslagen: Limietklasse: 1.A Stiggelbout, 2. G. Coevert, 3. H. Spigt jr. Open klasse enkelspan: 1. G. du Pon 2. H. Spigt, 3. Jac. de Graaf. Friese aanspanningen: 1. M. Huitems 2. W. J. Bakker, 3. Rita Bakker. Damesrubriek: 1. E. Luyckx-Bakker.É G. Stiggelbout-Witte, 3. A. Blom-de Graaf. Schoonste geheel: R. v.d. Tempel. Voor de keuringsuitslagen zie el ders in deze krant. Uit een tent op een camping bij Den Burg zijn donderdag twee tassen gestolen. De eigenaressen zijn twee meisjes van zestien jaar uit Alphen 3 de Rijn. De ene tas was van rozerooi nylon gemaakt en erin zaten kleding en een fototoestel met een totale waarde van 7500,—. De andere was een zwarte weekendtas, waarin ook kleding en een fototoestel zaten md een waarde van 7200,—. Vorige week is in de nacht van wo# dag op donderdag uit de etalage va Schoorl BV in de Waalderstraat ee*1 deorecorder met bijbehorende cam# gestolen. De dief of dieven sloegen daarvoor een etalageruit kapot, waf ze genoemde apparatuur meenamen Op het geluid van brekend glas kW# een buurman af, maar toen die arri veerde was er niemand meer te zien De eigenaar was, gewaarschuwd do° een stil alarm, reeds binnen enkele" nuten ter plekke, doch kon slechts constateren dat de schade aanzienlijk was. De totale schade aan ontvreem apparatuur en etalage wordt geraafl' op 715.000,-. Zeer tot zijn eigen verbazing behaalde de duif die Roel Terpstra had ingezonden voor de landbouwdagkeuringen een eerste prijs om vervolgens zelfs te worden uitverkozen tot dag kampioen bij het hobbyvee. „Ik had hem gewoon voor de aardigheid ingestuurd", vertel de Roel de volgende dag, nog blij verrast. De 35-jarige monteur bij de PEN had de enige sierduiven uit zijn bezit, twee Nederlandse hoogvlie gers, ingezonden om de rubriek „duiven" van zijn vereniging Kotex aan te vullen. De doffer (het man netje) verbaasde de keurmeester en juryleden en kreeg het predi kaat uitmuntend. Roel Terpstra: „Ik heb weinig aan het beestje hoeven doen, want net als de dui- vin is hij gefokt door Kees de Bruin uit Den Hoorn. Het zijn mijn enige rasduiven. Voor de rest heb ik postduiven, die niet zijn geringd en gekeurd." Nog bekender is Terpstra als secretaris van de kleindiersportvereniging en als in zender van Noordhollandse blau we en New Hampshire-kippen. Meer dan vijftien jaar geleden was hij ooit eens Kotex-lid met sierdui ven, zoals Engelse dwergkroppers. Na het onverwacht behaalde suc ces denkt Terpstra niet dat hij ver der gaat met de kampioensduif, die overigens pas in november het best in conditie is. „Nee, ik denk dat hij nergens meer komt, behal ve dan hier in de lucht. Ik heb geen duivenlidmaatschap en houd ze alleen voor de aardigheid. Plan nen om te fokken heb ik niet, het koppeltje moet alleen op peil wor den gehouden, dus twee tot vier broedsels per jaar is genoeg." van Bouwe Dros met kampioenskoe Bontje 83. (Foto Pieter de Vries). Sommigen beklommen zelfs de toren van het Hoornder kerkje om getuige te kunnen zijn beeld van het voorleiden van de in de prijzen gevallen melkkoeien. (Foto Pieter de Vries). goed uit de bus. Vijf inzendingen de overkant behaalden een eerste prij en de overige kampioenen waren af komstig van Texel. Kampioen van de boklammeren werd(fg Sarad 1 van der Mieden van genaar J. M. Groeneweg. Reservekair ie pioen: Romeo van der Burght (A. C, Pool). Bokken 1 jaar en ouder: Kam pioen Sylvester 3 van het Rheewold (combinatie Noord-Holland). Geitlammeren: kampioen: Sarad 3 va:|jcl der Mieden (J. M. Groeneweg); re kampioen Bambi 7 van de (K. de Ridder). Jeugdgeiten: kampioen Lillybit vandsiar Barbanessahoeve (C. Plomp); res. kampioen Farinde 4 van Tyeslemore li et Voskuil). Oudere geiten: kampioen Sara van Mieden (J. M. Groeneweg), res. kam-lo pioen Jikke fan de Griene Brêge (S, de Vegt). Beste inzending van de hei M show: Farinde 4 van Tyeslemore. aantal tentoongestelde landbouwma chines viel wat tegen en bovendien stonden deze in een hoek van het land van Jaap Lap op een wat ongelukkige plaats. Kloek met kuikentjes Meer aandacht trokken de stands in het dorpscentrum. Er waren twintig kramen meer dan op een normale Hoornder donderdag. Toch waren er ook veel bekende kramen met agrari sche waar, waaruit blijkt dat Den Hoorn een overwegend boerendorp is en dat niet onterecht de landbouwdag daar wordt gehouden. De meest op vallende stand was ongetwijfeld die van kleindiersportvereniging „Kotex". In een enorme buitenren met graszo den liepen pluimvee en konijnen. Voor al bij een kloek en kuikentjes waren de kinderen onder de bezoekers niet weg te slaan. Niet alleen melkvee werd gekeurd, ook andere verenigingen lieten hun fraaiste exemplaren de kritische blikken van de keurmeesters ondergaan. De keuring van het Texels Schapenstamboek had de volgende resultaten: Kampioen bij Vrijdag werden uit een boetiek in de Weverstraat in Den Burg tussen kwart voor vijf en vijf uur 's middags twee jacks gestolen. Vrijdagavond werd op de Pontweg de Opel Manta van een man uit Ede aan gehouden. Behalve een grote hoeveel heid mankementen, bleek de auto ook een „FBI-hoorn" te hebben. De auto is afgevoerd voor verder onderzoek. Aan de VW-bestelbus van een man uit Utrecht bleek zoveel te mankeren, dat hij voor verder technisch onderzoek uit het verkeer werd gehaald, vrijdaga vond op de Pontweg. Een motorrijder uit Den Burg is in de nacht van zaterdag op zondag aange houden en kreeg een rijverbod opge legd. Hij had teveel alcohol gebruikt. Bij de schilderijen- en tekeningenten toonstelling van Piet van Felbert in het raadhuis hangt bij de uitgang een bus waarin bezoekers een gulden kunnen gooien. De bezoekers krijgen dan van de kunstenaar een reproduktie van een van zijn tekeningen en de gulden komt ten goede aan het Tesselhuus. De ten toonstelling duurt nog tot en met donderdag. de oudere rammen werd de inzending van Y. Kikkert, de reservekampioen werd geleverd door A. G. Boerhorst. Bij de 1 V2-jarige rammen werd een ram van H. Kikkert kampioen en één van P. Brouwer reservekampioen. Het beste drietal oudere ooien was van J. Duinker, gevolgd door W. J. Bakker. J. Duinker was ook het meest succesvol bij de 1 Va-jarige ooien, H. Kikkert leverde het een na beste drietal af. Deze rubriek telde liefst zes eerste prijzen. De beste inzending in de ru briek drietal ooilammeren was van W. Goënga, gevolgd door W. J. Bakker en bij de ramlammeren kreeg P. A. Bakker de beste beoordelingen. Hij sleepte twee eerste prijzen in de wacht. Eigenlijk viel de keuring te vroeg in het seizoen: pas in het najaar hebben de schapen de beste conditie. Toch liet bijvoorbeeld de rubriek 1%-jarige rammen uitstekende vachten zien. Vogeltjes Een zelfde euvel kende vogelvereniging „Op Eigen Wieken". De vogeltjes (ka naries, parkieten, kwartels en dwerg papegaaien) hadden nog geen veren- pak dat een keuring zou kunnen doorstaan. Keurmeesters waren dan ook niet aanwezig en ook het aantal inzendingen was beperkt. Zeven.leden hadden ingezonden, terwijl dat er nor maal gesproken zo'n 25 zijn met circa 250 vogels. Pas in november houdt de vereniging een eigen show in dorps huis d'Ouwe ULO in Den Burg. Toeva- lig had de Hoornder dorpscommissie ook zeven prijzen ingekocht dus de verdeling daarvan leverde geen proble men op. De vogels stonden opgesteld bij het houtdraaiwerk in de schuur van Han Bakker. Vele mensen bekeken de vogeltjes geïnteresseerd en hadden niet in de gaten dat ze niet eens op De 1Z -jarige kempioensram van H. Kikkert.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 6