Cjroen '2warL-Jexels in het harL. >ea Festival nu met tropische" braderie - J I Oppassen met woningbouw in buitendorpen? ompensatie voor wegblijfen Surfpool Veel schade bij aanrijding WIK ZEGGEN WOW /O-bijdrage Vrees voor leegstand als tekort is ingelopen Dansschool Siebe/ing Nieuw plein krijgt naam van pater Witte „Wat je ver haalt is lekker......" fGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.105 VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1986 ijjctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. ten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Michèl Gonlag, Kogerstraat Den Burg, telefoon 02220 - 2747. sadvertenties, abonnementen, etc.: igaveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, fton (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. it Tropical Sea Festival dat dit jaar evenals de twee voor inde jaren in De Koog wordt gehouden belooft opnieuw «geslaagd feest te worden. Dit ondanks het wegblijven «de Holland Surf Pool, waarmee het evenement de vorige ten samenviel. De leden van de onlangs opgerichte stich- ij Tropical Sea Festival hebben er extra stevig de schou- rs ondergezet om er een onvergetelijk festijn van te ma- Gezien de gecontracteerde muziekformaties maakt de chting een goede kans de festivals van 1984 en '85 te doen Weken. nieuws dat Holland Surf Pool haa ndingsurfwedstrijd niet meer zou den voor het strand van De Koog, im dit voorjaar als een donderslag heldere hemel. Deze grote publiek- werd Texel dit jaar onthouden commerciële redenen. Sportief ge- izijn de wedstrijden voor de kust iTexel echter de mooiste die de Holland Surf Pool jaarlijks houdt; na derhand gaf de organisatie dat ok toe. Nu zijn reeds afspraken gemaakt de wedstrijd volgend jaar toch weer te houden bij De Koog. De sponsor heeft daarvoor reeds een landelijke reclame actie voor in het vooruitzicht gesteld. Omdat de wedstrijd van de Holland Surf Pool twee jaar geleden de directe ioude bekende in eetcafé ,,'t Klokkie": Exotica Tropical. aanleiding vormde voor het houden van het Tropical Sea Festival was een band ontstaan tussen die organisatie en de Koger horeca-ondernemers. Vo rig jaar bleek hoe goed die samenwer king verliep tijdens het laat in het sei zoen gehouden Tropical Sea Festival. Dat het festival op verzoek van de Holland Surf Pool op het eind van het seizoen werd gehouden vonden de on dernemers van De Koog niet bezwaar lijk, hoewel het een risico inhield want er zijn dan heel wat minder mensen op het eiland dan een paar weken eer der. ,,We hebben onze nek uitgesto ken", aldus Rein Stam, bestuurslid van de Stichting Tropical Sea Festival. ,,Maar het is goed afgelopen." „Zo'n festival eind augustus betekent een enorme seizoenverbreding", vult zijn collega-bestuurder Ger Bongers aan. Frans Pais van dezelfde stichting: Ik heb al van veel jonge mensen in juli gehoord dat ze eind augustus terugkomen". Om de continuïteit van het festivalsuc ces te waarborgen hebben de leden van de stichting hard moeten werken de afgelopen maanden, vooral omdat ze allen werkzaam zijn in de horeca en het voor hen net zo goed hoogseizoen was. Het grote probleem was het ,,gat" te vullen, dat was ontstaan door het wergvallen van de branding- surfwedstrijd. Zelf het spectaculaire surfen te organiseren was ondoenlijk en aanvankelijk zaten de Koger onder nemers met de handen in het haar. Gelukkig werd er iets op gevonden. Markt Zaterdag 30 augustus zal er net als op de wekelijkse braderie in de Dorps straat een markt worden gehouden. De lokale ondernemers hebben ieder een kraampje en zullen zich zo exo- De Fabiana's: zes meisjes geven op de markt zaterdagmiddag het goede voorbeeld. tisch mogelijk presenteren. Drankzaken verkopen speciale tropische drankjes en supermarkten zullen de nadruk leg gen op tropische produkten als vruch ten. De Stichting Tropical Sea Festival wilde nog niet zeggen hoe de straat zelf eruit gaat zien, maar er zal in ie der geval geen zand worden gestort in de Dorpsstraat. Daar heeft men vorig jaar slechte ervaringen meer opge daan. De essentiële bedoeling van het geen zaterdagmiddag in de Dorpsstraat plaatsvindt is de bezoekers er toe aan te zetten in de toekomst van het Tropical Sea Festival „spon taan" een tropisch carnaval te maken, waarbij de ondernemers beloningen voor de opvallendste of kleurrijkste uit dossing niet uitsluiten. Om de bezoe kers van De Koog dié zaterdag al op ideëen te brengen zullen in de Dorpsstraat sombrero's en rieten rokjes worden verkocht. Bovendien geven zes meisjes in Braziliaanse kledij op de markt het goede voorbeeld. Zij dansen op Zuid-Amerikaanse muziek van zes jongens. Die laatste zijn reeds bekend in De Koog omdat ze regelmatig op de Braderie optreden. Salsazanger Van zaterdagmiddag vijf uur tot 's avonds acht uur verzorgt de bekende Nederlandse salsazanger Ruben Salas met zijn orkest een aantal optredens op een podium op het plein bij de bowling. Volgens de aankondiging van de stichting is Ruben Salas het beste dat Nederland op salsagebied heeft. Het ontbreken van steun van een lan delijke organisatie als de Holland Surf Pool mocht niet betekenen dat er aan het gebodene tijdens de avonduren iets mocht schorten. De stichting, in het leven geroepen om hoofdelijke aansprakelijkheid te vermijden, stelde Lees verder pagina 2 Aanzienlijke schade aan twee auto's ontstond maandagavond omstreeks half negen bij een aanrijding op de Nieuwlanderweg. Een Belgische auto mobilist merkte te laat dat hij vanaf de Nieuwlanderweg de Pijpersdijk had moeten oprijden, stuurde daar de berm in en wachtte op een gelegen heid om te draaien. Hij liet enkele wa gens passeren, meende toen de weg op te kunnen rijden, maar er kwam op dat moment nog een auto aan, van een toerist uit Rotterdam. De wagens raakten elkaar ongeveer frontaal. De auto van de Rotterdammer kwam ver volgens tegen een verkeersbord tot stilstand. Persoonlijk letsel bleef achterwege. iharte onderschrijft het bestuur van Texels Verbond van Ondernemers sielling van de heer J.K.P. Zwan 2/3 van het Texelse bedrijfsleven snkelijk is van het toerisme. Niet Éct is echter zijn bewering dat de leden nog niet aan hun verplich- hebben voldaan jegens de Stich- VVV Texel-promotie. De eerste lijn van /"90.000,— was op tijd bin- Ook van veel niet-leden is een 'rage ontvangen. We hebben er dan het volste vertrouwen in dat ook ['est op korte termijn binnen is. Een wlans daarbij moge zijn dat het 'isme weer in de lift lijkt te zitten, letwijfeld mede dank zij de extra 'en die (deze keer nog voor reke- van Teso) voor promotie zijn uit- 'kken. Het is beslist noodzakelijk op deze weg wordt voortgegaan, en dan kunnen de rendementen de bedrijven blijvend worden ver kan er voldoende in kwaliteits- leningen worden geïnvesteerd J'door Texel zich verzekert van een rende toeristenstroom over een kdeel van het jaar. We zijn blij dat gedachten nu in brede lagen gaat !i, nadat er aanvankelijk veel kritiek Bestuur T.V.O. Moet de gemeente voorzichtig zijn bij het plannen van nieuwbouw in de buitendorpen? Over deze vraag bleek ver schil van mening te bestaan in de raadsvergadering van dins dag, waar de planningslijsten nieuwbouw, verbetering en verbouw voor de periode 1987 tot en met 1991 werden behandeld. De gemeente streeft ernaar nieuwe woningen niet alleen in Den Burg tot stand te brengen, maar ook in de an dere dorpen, zodat deze leefbaar blij ven. Volgens wethouder Schilling blijkt echter herhaaldelijk dat de animo om in de buitendorpen te wonen niet zo groot is als wel eens wordt beweerd. Zelfs „urgente" woningzoekenden voe len er weinig voor om een woning in bijvoorbeeld De Cocksdorp te betrek ken en zelfs in Oosterend zou de be langstelling voor woningen die daar straks worden gebouwd minder groot zijn dan wel eens is aangenomen. Onderzoek Dat vertelde Schilling nadat zijn partij genote Tine Krijnen krachtig pleitte voor de bouw van met name kleine woningen in De Cocksdorp, bestemd Javastraat 92 - 94 - 96, telefoon 02230-12681, Den Helder. Woensdag 20 augustus van 17.00 - 20.00 uur inschrijving voor het nieuwe dansseizoen in de grote zaal van „De Lindeboom" te Den Burg. De lessen vangen aan 2e week september. De school waar je je vrienden en gezelligheid vindt. voor kleine huishoudens, zowel jonge ren als ouderen. De wethouder zei dat de woningbouw- planning mede is gebaseerd op het woningbehoefte-onderzoek over heel Texel. Daaruit blijkt dat voor Den Burg verreweg de meeste animo bestaat. Schilling wilde zich beslist niet verzet ten tegen woningbouw in de buiten dorpen, maar maande tot voorzichtig heid. In de praktijk blijkt dat nieuw bouw in buitendorpen voor een be langrijk deel wordt bewoond door mensen die elders op Texel hun werk hebben. Zolang er woningtekort is zul len alle huizen op Texel wel volblijven, maar zodra er een overschot komt zal de eerste leegstand zich in de buiten dorpen manifesteren, zo voorspelde hij. Hij zei overigens van harte te wil len meewerken aan het leefbaar hou den van de dorpen, al kun je van me ning verschillen over wat daaronder moet worden volstaan. Sociale woningbouw Hans Roeper (PvdA) pleitte voor meer sociale woningbouw in de komende ja ren, waarbij hij niet alleen dacht aan woningwetwoningen maar ook aan hooggesubsidiëerde koopwoningen. Hij deed het voorstel om het stuk grond in de Mars dat bestemd is voor „bij zondere" bebouwing te gebruiken voor sociale woningbouw. Riet Huitema twijfelde of er wel zoveel behoefte is aan grotere woningen en evenals Tine Krijnen vond ook zij dat meer in de buitendorpen moest wor den gebouwd. Schilling vertelde dat het woningbehoefte-onderzoek heeft aangetoond dat ook kleinere huishou dens in veel gevallen prijs stellen op een wat grotere woning. Oorlog.... Niet ter discussie stond dat de ge meente Texel een krachtig en door dacht woningbouwbeleid voert en goed weet te profiteren van de contin genten die van rijkswege beschikbaar worden gesteld. De betreffende afde ling weet er handig en flexibel op in te spelen. Schilling: „Woningbouw is oorlog. Je moet aanvallen, soms te rugtrekken en dan weer een andere strategie bepalen". De resultaten zijn ernaar: de afgelopen jaren is sprake van een gestage stroom nieuwbouw. Het idee de locatie voor bijzondere be bouwing in De Mars op te heffen vond Schilling goed. Een kleuterschool of winkel komt daar toch niet. Ate Rienstra vond dat de animo om in de buitendorpen te willen wonen moet worden aangewakkerd door de kwali teit van de dorpen op te vijzelen, dat is ook een toeristisch belang. Tine Krijnen hield vol dat er in De Cocksdorp wel veel behoefte is aan kleine woningen. Dat had ze gehoord van mensen van de ouderenbond. Schilling merkte op dat mevrouw Krij nen blijkbaar met andere mensen heeft gesproken dan hij. Bioscoop Gerbrand Poster, Jan van Asselt en Tine Krijnen van Texels Belang stem den tegen het voorstel om de bioscoop de Vergulde Kikkert in erf pacht uit te geven aan de stichting Teater Retaet van Rob Valkenburg. Ze wilden in plaats daarvan de bioscoop op basis van een vijfjarig, te verlengen huurcontract aan Valkenburg geven. Een tegenvoorstel van die strekking kreeg echter geen steun van andere fracties. Zoals bekend was het voorstel B en W zullen de gemeenteraad voorstellen om het plein met de daarop uitkomende straatjes van de in aanbouw zijnde woonwijk achter de R.K. kerk te noemen naar pater Michiel Witte. Pater Witte (geboren op Texel in 1895 en overleden in Halfweg in 1961) was een missionaris (congregatie van de Heilige Geest) met een indrukwekken de staat van dienst in het toenmalige Britse Oost-Afrika, waar hij zijn werk in 1922 begon. Hij is daar vooral van betekenis ge weest voor het onderwijs. Onder zeer moeilijke omnstandigheden stichtte hij er 15 missieposten, lagere scholen, ambachtsscholen en kweekscholen. Hij leidde honderden onderwijzers op op een geheel eigen wijze, waarbij werd ingespeeld op volksaard en tradities. Daardoor slaagde hij waar anderen faalden. om de bioscoop in erfpacht uit te ge ven in de vorige raadsvergadering al aan de orde geweest. Gerbrand Poster zei toen dat de gemeente hiermee risi co loopt. Als Valkenburg een hypo theek zou opnemen en zijn verplichtin gen niet zou nakomen, zou de bank over het onroerend goed kunnen be schikken; de gemeente zou de bios coop dan dus kwijt zijn. De burgemeester nam het voorstel toen terug om de gelegenheid te heb ben gedetailleerd op de opmerkingen van Poster te kunnen ingaan. Boos Dinsdagavond toonde Poster zich te leurgesteld. Volgens hem was het col lege gewoon met het oude voorstel te ruggekomen en was helemaal niet in gegaan op zijn opmerkingen. Aan het voorstel was alleen een stukje toege voegd waarin werd uitgelegd hoe erf pacht in zijn werk gaat, maar niet ont kend was dat de gemeente inderdaad de kans loopt de bioscoop kwijt te ra ken. Wel was toegevoegd dat de er fpacht een goed middel is om starten de ondernemers op weg te helpen. Dat laatste kon Poster best onder schrijven maar zijn bedenkingen waren daarmee niet weerlegd. Dirk Terpstra had weinig goede woor den voor het verzet van Poster. „Nu breekt mijn klomp. De kampioen van de startende ondernemers probeert roet in het eten te strooien. Het is toch duidelijk dat het goed zit. Er is niets aan de hand!" Terpstra verweet Poster dat hij een maand vertraging heeft veroorzaakt en naar het Grond bedrijf had moeten gaan om zich te informeren. Wethouder Klaas Barendregt legde uit dat een erfpachtovereenkomst in dit geval toch wel de beste regeling is. In tegenstelling tot wat Poster beweerde, was het college wèl ingegaan op zijn concrete vraag inzake de risico's voor de gemeente. Als hypotheekverplich tingen niet worden nagekomen kan het gebouw zelf niet worden geëxecu teerd, alleen het erfpachtrecht. Poster geloofde het niet. „Als er wat mis gaat met de hypotheek zijn we de bioscoop kwijt". Die gedachte werd door de andere raadsleden echter niet overgenomen. Het tegenvoorstel van Texels Belang werd met 12 tegen 3 stemmen verworpen. Pater Michiel Witte pasfoto uit 1954) Witte voelde zich oprecht verbonden met de mensen waarvoor hij werkte, hij steunde hun streven naar onafhan kelijkheid en was een van de zeer wei nige blanken die het volledige vertrou wen van de mensen wist te winnen. De wijze waarop pater Witte te werk ging, werd echter door de superieuren van zijn orde lang niet altijd in dank afgenomen; menigmaal raakte hij met hen in ernstige conflicten, zoals blijkt uit de studie die van zijn leven en werk is gemaakt door zijn ordegenoot Albert de Jong uit Berg en Dal. Pater Witte was in tal van opzichten zijn tijd vooruit. „Werkzaamheden die wij nu als ontwikkelingshulp zouden aanduiden, waren voor hem reeds ge meengoed, naast zijn kerkelijke taak", aldus b en w, die het ook wel passend vinden dat het vlakbij de r.k. kerk ge legen pleintje naar deze geestelijke wordt genoemd. Een uitvoerig artikel over leven en werk van pater Witte publiceren wij in een volgende krant. Voor een goed stukje vlees hoeft u ech ter niet zo ver. In Goënga's specialiteitenslagerij, vindt u van eigen slacht een keur aan heerlijkheden, waaronder de tot in alle hoeken van ons land beroemde lamsvleesgerechten 1 kilo riblappen f14,98 500 gram f 7,98 Bieftartaar f 6,98 Ook specialist in BD levensmiddelen Probeer het eens. Den Hoorn is dich ter bij dan u denkt. Tel. (02226) 252.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1