Cjroen jjjwartsj~exels het harL, Spierziekte-jongeren uit elf anden wisselen ervaring uit Scholierenregeling TES0 wordt soepel toegepast burgemeester opende A MDA-co nfer&ntie liteerwedstrijd triathlon Ook geld terug bij ziekte inbrand in de ïm gemoord Gemeente proeft koffie uit Wereldwinkel Compensatie voor Kortenhoeven? Openingstijden politiebureaus Fuchsia's trokken veel publiek Dansschool Siebeiing inschrijving voor het nieuwe dansseizoen BERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.106 DINSDAG 19 AUGUSTUS 1986 jjctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. jien werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- - j75, De Koog, telefoon 02228 - 266. jadvertenties, abonnementen, etc.: «veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, öon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs A18.65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. de Groeneplaats in Den Burg rdt zaterdag 13 september en imi- nvedstrijd gehouden, bedoeld als jctie voor de mensen die de finish triathlon willen meemaken. Zo- in het TV-programma „Wordt ver- jdkunnen de kandidaten hun fa- >te stripfiguur of bekende Neder- nadoen. Maar wie andere gelui- kan imiteren, zoals een brandsire- een stem van „Ome Joop" of iets ilijks is ook welkom, leder die iets emand denkt te kunnen nadoen, zich tot 1 september opgeven bij smbad Molenkoog. De wedstrijd jint 13 september om 15.00 uur en rdt onderbroken door enkele play ck-vertoningen. De tijdelijke EAMDA-nederzetting bij de Bertimóushoeve. 1 - -K 7Ïin nnnp\/ppr fiflf) v/nrsrhïllpnHa <;nnrt ids vrijdag staan bij de Bartiméushoeve nabij Oosterend tenten van de internationale overkoepelende organisatie ir verenigingen van lijders aan spierziekten, de EAMDA. tenten staan daar voor de grootste conferentie die de MDA tot nu toe organiseerde. Bij de twee voorgaande bij- ikomsten, beiden in Denemarken, waren minder mensen rokken. Bij de conferentie op Texel zijn zestig personen elf landen betrokken. vrijdag a.s. wordt uitge lid gediskussieerd over het roren vastgestelde thema: essentieële waarden van leven ondanks de beper- igen van gehandicapten, nnen het kader worden en weer tussen de afge- ardigden gegevens uitge- sseld. Bovendien zorgt de lanisatie voor de nodige wisseling door het inlassen rustdagen, een bezoek het natuurrecreatiecen- im, strandwandelingen een ibeque en een tocht met schip. ■rgemeester Schipper opende conferentie zondagmiddag twaalf uur met een korte spraak in het Engels. Hij be- «ïtoonde de aanwezigen niet willen overspoelen met woor daar dat al genoeg zou ge nen tijdens de conferentie, hipper betreurde het dat de Sp van zestig personen niet lig kan worden geïtegreerd Texelse samenleving, maar t wat geïsoleerd opstelde ir op de hoeve te verblijven, alternatief dacht de burge- sster aan gastgezinnen maar besefte tegelijkertijd dat dit te praktijk waarschijnlijk on gelijk was. Niettemin heette te groep van harte welkom rei blij te zijn deze zestig toe tennen voegen aan de ®0 gasten die er al zijn op eiland. Voorts sprak hij de uit dat de gesprekken tij- is de conferentie vruchtbaar W zijn. Diskussies ■oeren van gesprekken, vooral de ardigingen van verschillende lan en de daaruit voortbloeiende uit wisselingen van informatie vormt het belangrijkste doel van de conferentie. Zondagavond barstte meteen al een zodanige diskussie over het beoogde thema los dat men de deelnemers een halt toe moest roepen omdat het an ders nachtwerk zou zijn geworden. Er zijn ongeveer 600 verschillende soorten spierziekten, onderverdeeld in twee hoofdgroepen. Spierdystrofie betekent een aantasting van spieren, waarbij het lichaam niet genoeg nieuwe li chaamcellen kan aanmaken om het aantal afgestorven cellen te vervangen. Als gevolg daarvan ondervindt de lijder aan spierdystrofie een langzame ach teruitgang, die eindigt met de dood. Spieratrofie, de andere hoofdsoort, houdt in dat door beknelling van zenu wen bepaalde spieren niet gebruikt kunnen worden. Deze spierziekte ver toont een veel stabieler beeld en vaak kunnen lijders hieraan oud worden. Vooral bij spierdystrofie geldt dat de medische wetenschap nog voor veel raadsels staat. Het komt er feitelijk op neer dat men niet weet waar de ziekte door ontstaat. Vereniging De lijders aan spierziekten houden kontakt via de Vereniging spierziekten Burgemeester Schipper hijst onder het toeziend oog van een der conferentiegangers de Texelse vlag omhoog. Een gehandicapte met een bevriende begeleidster. Nederland (VSN), die jaarlijks voor haar leden een kamp organiseert er gens in Nederland. VSN heeft een groot aantal werkgroepen. Zo zijn een aantal mensen aktief bezig met het bij houden van nieuwe technieken, die via de vereniging zo snel mogelijk bij de gehandicapten worden geïntroduceerd. De afdelingen en werkgroepen van de vereniging zijn .verspreid over heel Ne derland en het hoofdkantoor staat in Baarn. Omdat de lijders aan spier dystrofie veelal jonger zijn heeft de vereniging een eigen jongerenkrant, waarin de leden schrijven over hun er varingen. ,,Dat komt veel beter over dan dat buitenstaanders erover zouden schrijven", zei Rob Jordaans uit Dor drecht. lid van de Jongeren Initiatief Groep (JIG) en zelf lijders aan één van de ergste vormen van spierdystrofie, die „Duchienne" genoemd wordt. Als medewerker bij een Dordrechts nieuwsblad en daarbij gespecialiseerd in nieuws over en voor gehandicapten is hij woordvoerder van de groep van twaalf, die ons land vertegenwoordigt op de EAMDA-conferentie. Lees verder pagina 5 Volgens de nieuwe regeling voor het scholierenvervoer bij TESO wordt het geld dat moet worden betaald voor de speciale voor twee weken geldende scholierenknipkaart elk kwartaal terug betaaldop vertoon van de gebruikte kaarten. Uit de knippen" in de kaar ten blijkt namelijk of de scholier ook werkelijk vijf dagen per week van de boot gebruik heeft gemaakt om naar school te gaan. Daardoor wordt be reikt dat uitsluitend scholieren die da gelijks heen en weer moeten reizen van de regeling profiteren. In de gisteravond gehouden verga dering van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid bleek de veronderstelling te heer sen dat TESO deze regeling zo strikt toepast dat de scholieren hun geld niet terugkrijgen als ze niet telkens èlle „knippen" kunnen laten zien, bijvoorbeeld omdat ze wegens ziekte een paar dagen niet naar school zijn geweest. Bij het college werd erop aangedrongen TESO te verzoeken aan deze „on billijkheid" een eind te maken. Toen we directeur Th. Hoogerheide gisteravond vroegen of TESO werkelijk zo formeel handelt, reageerde deze boos. „Ik word kotsmisselijk van dat gepraat. Het spreekt natuurlijk vanzelf dat we een dagscholier, die gewoonlijk vijf dagen per week van de boot ge bruik maakt, niet straffen als hij soms is verhinderd naar school te gaan. Wie een keer niet naar school kan, moet in het vakje waarin anders de „knip" wordt gezet, maar een aantekening maken. We zullen dan heus niet moei lijk doen en het bedrag gewoon resti tueren. Die raadsleden kunnen weten dat de nieuwe regeling is bedoeld om scholieren die doorgaans, dus struc tureel vijf dagen per week van de boot gebruik maken, gratis te laten reizen en dat we dus niet kinderachtig zullen zijn als er door schoolverzuim af en toe eens een of meer knippen ontbre ken. Ik zou die commissieleden willen aanraden voortaan eerst bij ons te in formeren alvorens ze met zulke india nenverhalen in de openbaarheid ko men en daardoor onnodige onrust en werk veroorzaken. De nieuwe scholie renregeling is gunstiger dan hij ooit geweest is." Visserijschool In de gisteravond gehouden commis sievergadering werd (door Henk Beum- kes van de PvdA) ook gewezen op de oudere leerlingen van de visserijschool in Den Helder die doorgaans vier da gen per week naar Den Helder reizen. De vijfde dag blijven ze voor praktijk- onderricht op Texel en zouden daar door dus geen gebruik kunnen maken van het gratis vervoer. Beumkes wilde dat b en w bij TESO aandringen op versoepeling van de regeling, zodat ook de visserijscholieren gratis kunnen reizen. Beumkes had over dit onder werp een brief ontvangen van me vrouw Bruin-Koopman en overhandig de deze aan de burgemeester die het schrijven als ingekomen stuk voor de raadsvergadering zal behandelen. Riet Huitema van het CDA tenslotte brak een lans voor de Texelaars, die drie dagen per week de streekschool van Heerhugowaard bezoeken en dus ook niet in aanmerking komen voor gratis TESO-vervoer. Naar aanleiding van dat laatste liet Hoogerheide ons weten voor deze ca tegorie scholieren niets te kunnen doen, omdat de regeling die eenmaal is bedoeld voor scholieren die gewoon lijk dagelijks heen en weer reizen. Dat de uiterste soepelheid wordt betracht bij het toepassen van die regeling, blijkt uit het feit dat de leerlingen die vier keer per werek naar de visserij school gaan erg voordelig uit zijn. Zij hebben geen recht op restitutie, maar mogen wel de voordelige scholierenknipkaarten gebruiken, zodat ze twee weken reizen voor f18,50. „Verder kunnen we echt niet gaan, anders is het eind zoek", aldus Hoogerheide. De gemeente gaat bij wijze van proef een tijdje koffie gebruiken, die afkomstig is uit de wereldwin kel, aldus werd gisteravond in de commissievergadering voor alge meen en organisatorisch beleid meegedeeld door de burgemeester. Als de koffie goed smaakt en de finan ciële consequenties kunnen worden geregeld, zullen de ambtenaren de kof fie blijven drinken en aldus een effek- tieve bijdrage leveren aan ontwikkelingshulp. De koffie van de wereldwinkel is af komstig van coöperaties en wordt ge produceerd en verhandeld op een zo danige wijze dat de plaatselijke bevol king er behoorlijk profijt van heeft. Het voorstel om de gemeente te laten overschakelen op wereldwinkel-koffie, werd enkele maanden geleden gedaan door Henk Beumkes en viel al direkt bij burgemeester A. Schipper in goede aarde. B en W zullen nagaan of het mo gelijk is de parkeergelegenheid voor bloemenhandel Kortenhoeven aan het Schilderend te vergroten. Een dergelijke maatregel zou be doeld zijn als compensatie voor het feit dat Kortenhoeven nadeel ondervindt van de omgedraaide verkeersrichting nadat hij al eerder gedupeerd was door de aanleg van een plantsoentje, waardoor par keergelegenheid verdween. Het idee om Kortenhoeven parkeer ruimte terug te geven werd gistera vond door Henk Beumkes van de PvdA geopperd in de vergadering van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid. Beumkes vond dat Kortenhoeven „dubbel gepakt" is en meende daarom dat een tegemoet komend gebaar op zijn plaats zou zijn. Burgemeester Schipper beloofde dat het college er zich over zal buigen. De openingstijden van de politiebu reaus in Den Burg en De Koog zijn sinds gisteren weer als gebruike lijk. Dat wil zeggen: het bureau Den Burg dagelijks van 's morgens 9 uur tot 's avonds 6 uur en het bu reau De Koog dinsdag- en donder dagmiddag van 4 tot 6 uur. In De Koog geldt echter dat het bureau ook open is wanneer daar een politiebeambte aanwezig is. Dat is in elk geval vaker dan tij dens de genoemde openingstijden. De open dag, die Willem Trap in zijn fuchsiatuin hield, trok meer dan 250 bezoekers, die van de gast vrije Oosterender allemaal koffie met koek kregen. Driekwart van de bezoekers waren Texelaars, vooral getrokken door het geen er vorige week over Willem Traps fuchsia's in deze krant stond. De reac ties op de fuchsiaverzameling varieer den van enthousiast tot verbaasd. „Das haben wir nicht in Deutschland", schreef een Duitser onder zijn naam in het handtekeningenboek van mevrouw Trap. Een collega-fuchsiaverzamelaar uit Breezand had van de open dag ge hoord en was op de fiets naar Ooster end gekomen. Javastraat 92 - 94 - 96, telefoon 02230-12681, Den Helder. Woensdag 20 augustus van 17.00 - 20.00 uur in de grote zaal van „De Lindeboom" te Den Burg. De lessen vangen aan 2e week september. De schooi waar je je vrienden en gezelligheid vindt.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1