Verontrustende toename van auto-diefstallen Commissie akkoord met Pater Witte-pleiif Twee Texelaars vielen in de prijzen Administratiekantoor Beijert lid VASPAC Diefstal uit twee tenten Vijf Abrahams voor Jan Geus Barbecue voor alleenstaanden Busje belandde in greppel Rit van de nostalgie Koppeltijdrit wielervereniging Twee camera's ontvreemd Dubbele overtreding Diefstal uit tent Bromfiets verdwenen n Fotowedstrijd „Ronde om Texel" Oppassen met woningbouw in df buïtendorpen? - - *S«»4ÏS£éuw - PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 19 AUGUSTUS IJj EKondernemers-aktiviteitenl Administratiekantoor Beijert in Den Burg is lid geworden van de Van Spaendonck Accounting Groep, (VASPAC). VASPAC is een samenwerkingsverband van administratie- en belastingadvies bureaus met het Bureau van Spaen donck. De bij VASPAC aangesloten kantoren behouden hun zelfstandig heid en kunnen een beroep doen op de binnen het Bureau aanwezige spe cialismen. Het in Tilburg gevestigde Bureau van Spaendonck telt 270 me dewerkers en kan gezien worden als een centrum voor advies- en dienstver lening ten behoeve van het bedrijfsle ven, de non-profit sektor en de overheid. Het werkterrein van het administratie kantoor Beijert bestaat onder meer uit de financiële registratie van alles wat er in een bedrijf gebeurt en de verslag geving daarvan. De heer Beijert: ,,De maatschappij is zo komplex geworden dat een ondernemer in het midden- en kleinbedrijf niet kan en mag volstaan met de registratie van de feiten alléén. Steeds meer zien wij behoefte aan deskundige advisering op een breed terrein. Het betreft hier zaken als fiscale adviezen, subsidieregelingen, fi nancieringsmogelijkheden, investerin gen, etc. Het adviseren en begeleiden van de ondernemer heeft bij ons altijd centraal gestaan. Wij denken mee met de ondernemer en dienen vaak als klankbord. Het VASPAC-lidmaatschap stelt ons in staat zeer specifieke kennis in huis te halen als een van onze klan ten daar behoefte aan heeft". Uit twee tenten op een camping aan de Grensweg werd gestolen in de nacht van woensdag op donderdag. Uit een tent van een 22-jarige vrouw uit Heme (Did.) verdween voor meer dan 7330,— aan Duits en Nederlands geld. Uit de tent van een 30-jarige man, eveneens uit Herne, was 550,— DM verdwenen. Beide toeristen waren een deel van de nacht afwezig geweest. De Texelse brandweer dacht een originele stunt uit te halen door in de tuin van Jan Geus aan de Em ma/aan een als brandweerman verklede pop neer te zettendie Abraham" moest voorstellen. Geus werd vrijdag namelijk vijftig jaar. Toen de spuitgasten in alle vroegte met de pop arriveerden bleek dat Jan Geus meer relaties heeft, die op dat idee waren geko men, want er zaten al enige ,,Abrahammen" in de tuin, ook fraai verklede poppen. Sommige poppen waren gemaakt naar Jans beeld en gelijkenis; zelfs zijn vrouw Dora en zijn hondje Tommy waren aldus vereeuwigd. Onze fo tograaf kon dus even later het bo venstaande plaatje maken van de 50-jarige (maar nog zéér krasse) échte Jan temidden van de Abrahamcollectie. Aan een van de poppen was een brief bevestigd met de tekst: ,,Dit is Jan Geus, 50 jaar, dan zit hij hier dan zit hij daar. Jan gaat nogal eens aan de loop, dan ligt hij de volgende dag in de knoop, ook al is hij veel waard, voor de Vrienden van het Paard". Zaterdagavond a.s. om 18.00 uur wordt op de kleuterweide bij het zwembad Molenkoog een barbecue voor alleenstaanden gehouden, geor ganiseerd door de Werkgroep voor Al leenstaanden. Deze bijeenkomst is het begin van een nieuwe serie aktiviteiten van de werkgroep, die daarmee in haakt op allerlei suggesties die zijn in gediend. Het programma vermeldt on der meer een instruktie-avond voor be ginnende klaverjassers, deelname aan danslessen om de uitgaansmogelijkhe- Op de Ploegelanderweg is donderdag ochtend om kwart over vijf een Toyota busje op zijn kant in de greppel terecht gekomen. De acht inzittenden bleven ongedeerd. De 20-jarige chauffeur uit Leeuwarden raakte door onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt toen hij in de richting van Den Hoorn reed op de Ploegelanderweg nabij de Randweg, Het busje sloeg om en gleed op zijn zijkant in de linkergrep pel, waarbij het zwaar werd beschadigd. den te vergroten, een bowlingavond, etc. De danslessen gaan al binnenkort van start, zpdat belangstellenden zich zo snel mogelijk moeten aanmelden. De werkgroep ziet graag dat ieder een introducee meeneemt, wat ook geldt voor de andere aktiviteiten. Nadere informatie over de danslessen zijn dagelijks (na 18.00 uur) te krijgen via telefoon (02220) 4903. Degenen, die zaterdag naar de barbecue willen (kosten 710,— kunnen zich via hetzelf de nummer opgeven of via 5094 en 4616. De toegang tot de kleuterweide is vdorbij de hoofdingang van het zwembad en dan rechtsaf. Bij slecht weer wordt de barbecue ergens binnen gehouden. De vereniging voor het aangespannen paard ,,De Blijde Rijders" organiseert op zaterdag 30 augustus een rondrit voor ouderen. Deze zogeheten ,,rit van de nostalgie" werd in voorgaande jaren gehouden voor bewoners van rusthuizen. Deze keer echter komen de nog zelfstandig wonende ouderen van 70 jaar en ouder aan bod. Bij slecht weer zal de rit een week worden uit gesteld. Opgeven is mogelijk bij Bep van der Meer, telefoon 02220 - 3611. In het afgelopen weekend werden 22 auto's in Den Burg en De Koog opengebroken. Uit de meeste wa gens werden spullen gestolen. Met totale waarde van circa 712.000 De schade aan de geforceerrde slo ten en ingeslagen ruiten was nog niet te ramen. De wijze waarop de auto's werden geopend verschilt, hoewel er twee manieren zijn te onderscheiden die dikwijls terugkeerden. Van de zes auto's die in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Ruyslaan in De Koog en omgeving werden open gebroken waren de sloten geforceerd met een schroevendraaier. Later in het weekend werd bij vier auto's in Den Burg ingebroken zonder een spoor na te laten. Vermoedelijk werd via het rubber het portier geopend. Bij andere auto's in De Koog werden raampjes in gedrukt. De gedupeerden waren bijna allen toeristen, veelal Duitsers. Alleen werd in de nacht van zondag op Donderdag werd een koppeltijdrit ver reden door de leden van de Wielerver eniging bij de PEN-centrale. De jongste jeugd reed een individuele tijdrit over een ronde van 4 km. Uitslag: 1. Richard Bousma 7.45 min; 2. Jasper Braam 8.35 min; 3. Fedor Eel- man 10.03 min. De oudere jeugd reed een koppeltijdrit van 8 km. Uitslag: Martijn Braam en Udo Visser 16.29 min.; Jordi Vinke, Frans Witte en Pe ter Beers 14.14 min. De senioren reden 24 km. Uitslag: 1. Dirk Vinke-Edo Kooiman 33.53 min; 2. Evert Koopman-Niels Jimmink 34.37 km; 3. Willem Trap-Gerard Koorn 35.19 min; 4. Douwe Dros-Jan Buis 35.28 min., 5. Tiemen Wit-Richard Koopman 35.38 min; 6. Theo Boom-Jaap Kuiper 35.49 min.; 7. Hans Koorn-Jos Huis man 36.29 min.; 8. Willem Keijser- Simon Appel 37.46 min., 9. Martin Visser-Jan Huydink 38.48 min.; 10. Wil Braam-Kenneth de Veij 39.42 min. maandag ingebroken in de auto van een man uit Den Burg. Hij had zijn* to geparkeerd op de Thijsselaan er slot werd geforceerd. Uit zijn auto werd niets ontvreemd. De dief of die- ven vertoonden een opvallende voor- keur voor audio-spullen zoals radio- cassetterecorders, luidsprekers en ra dio's, hoewel ook zonnebrillen en gjfj kaarten werden meegenomen. Dep# tie is verontrust door de enorme toe name van het aantal autodiefstallen J zal de komende dagen extra aandach besteden aan de veiligheid van gepar, keerde auto's. ijdj Uit een tent op een camping in De Koog werden in de nacht van vrij op zaterdag twee camera's ontvreenï De eigenaars zijn toeristen uit Twello, die opgaven dat het om een Minolta van 7300,— gaat en een Kodak poel» camera van 7300,—. Zondagochtend om 5 uur werd een 26-jarige Utrechtenaar aangehouden, Hij reed met zijn Daf weg uit De Ko en bleek onder invloed van alcoholt( zijn. Na de bloedproef werd hem rijverbod opgelegd. Bovendien bh het kenteken van de auto vals tezijiiit Het voertuig werd in beslag genoma Vrijdag werden uit een tent op een camping bij De Koog een identiteit wijs en een bruine leren halsportemd1 nee gestolen. De gedupeerde wasei 16-jarige Duitser. Tussen 8 en 15 augustus verdween voor een discotheek in De Koog eei bromfiets, model Puch Maxi, tegelijlii met een witte helm. De bromfietsw i| eigendom van een 33-jarige man uil Den Burg. en had als nummer op he verzekeringsplaatje: LCJ 448. De raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid heeft gisteravond laten blijken van harte akkoord te gaan met de naam Pa ter Witte-plein voor het pleintje met toelopende straatjes van de nieuwe woonwijk achter de R.K. kerk in Den Burg. Riet Huitema van het CDA en Tine Krijnen van Texels Belang wilden ech ter ook de voorletter in de naam opge nomen zien. Het zou dan worden „Pa ter M. Witte-plein". Dit om verwarring te voorkomen met een Texelse missio naris die nog steeds in Afrika actief is: pater C. Witte. Door onder meer ambtenaar W. Stam' werd er echter op gewezen, dat voor letters als regel worden weggelaten in straten, die naar personen worden ver noemd. In een regeltje onder de naam staan enkele aanvullende gegevens om duidelijk te maken om welke persoon het precies gaat en waarmee in dit ge val tevens verwarring met de andere pater Witte kan worden voorkomen. De dames Huitema en Krijnen bleven echter van mening dat de ,,M" (of M. J.) in de straatnaam moet worden opgenomen. Kampeerregels De gemeente betracht spoed bij het opstellen van een nieuwe kampéerver- ordening, zodat deze het volgende sei zoen al van kracht kan zijn, aldus werd door ambtenaar W. Stam meegedeeld naar aanleiding van een vraag van me vrouw Huitema. De nieuwe regels zul len in overeenstemming moeten zijn met de kampeerwet en het bestem mingsplan buitengebied. Dat laatste betekent dat het kamperen bij de boer niet verder kan gaan dan één tent per erf, tenzij bij de op handen zijnde wij ziging van het bestemmingsplan wordt besloten de mogelijkheden te verrui men. Het is de bedoeling dat de nieu we kampeerregeling eerst ter goedkeu ring aan de landelijke instanties wordt voorgelegd, zodat de gemeenteraad bij vaststelling de zekerheid heeft dat de ze formeel-juridisch goed in elkaar zit. Enige onzekerheid bij de voorbereiding wordt veroorzaakt door het feit dat de kampeerwet nog maar gedeeltelijk in werking is. Kampeerboerderijen Mevrouw. Huitema merkte op dat ex ploitanten van kampeerboerderijen mo menteel niet weten waaraan zij toe zijn. Ambtenaar Wout Stam meende riat f|p mnpk vnnr kamnBSrhnfirdfiriiBn heel duidelijk zijn, maar dat mevrouw Huitema blijkbaar doelde op kampeer boerderijen die zonder vergunning draaien. Met name een bepaald bedrijf heeft de aandacht van de gemeente omdat het illegaal is. Mevrouw Huite ma zei verder prijs te stellen op con trole op inrichting en voorzieningen van kampeerboerderijen, vooral met het oog op de schoolwerkweken die er weer aankomen. Tellen Tot de werkzaamheden die de afdeling algemene zaken van het raadhuis voor de boeg heeft, hoort ook het inventa riseren van de toeristische accommo datie ën het opnieuw tellen van het aantal toeristische slaapplaatsen in het laatste kwartaal van dit jaar. Henk Beumkes was daar tevreden over. „Onze fractie heeft daar steeds op aangedrongen". Minder tevreden was Beumkes over de plannen om de haven van Oudeschild van het rijk over te ne men. Hij betwijfelde of dat verstan dig is. De gemeente zou zich daar mee wel eens onvoorspelbare kosten en practische problemen op de hals kunnen halen. De beslommeringen worden nu door Rijkswaterstaat geregeld. De gemeente heeft geen verstand van waterbouw, baggerwerk e.d.' Er zouden misschien specialisten voor moeten worden aan getrokken. Beumkes achtte het zelfs niet uitgesloten dat door deze ontwik keling het werk voor rijkswaterstaat zo danig zal slinken dat de dienstkring van Texel zou verdwijnen. Verder vroeg hij zich af of ook de vissers straks lig geld moeten betalen; ze maken nu gratis van de haven gebruik. Resume rend vond Beumkes dat het rijk z'n ei gen boontjes maar moet doppen en de haven gewoon in eigendom en be heer moet houden. Burgemeester Schipper liet weten dat het idee om de haven aan de gemeente over te dragen niet van de gemeente zelf is gekomen maar van het rijk. Hij beloof de dat de gemeente zich zorgvuldig op de hoogte zal stellen van de consequenties. Belbus Tot de activiteiten van de afdeling hoort blijkens het overzicht dat ter in formatie aan de commissie werd voor gelegd ook het bedenken van een re geling ter stimulering van het open baar vervoer, inclusief de buslijn Texel- □Rn Hfildfir v v- Naar aanleiding van dat laatste werd in de vergadering op gemerkt dat zo'n buslijn waarschijnlijk geen haalbare kaart is en dat inmiddels al een beter plan is gelanceerd: de bel bus of beltaxi. Tine Krijnen zag ook in die belbus of beltaxi nog practische bezwaren. Wie bepaalt wie er mee- mag? Moet daarvoor een indicatiecom missie in actie komen? Het oppikken van de mensen bij hun huis op Texel is geen probleem; maar waar moeten de mensen instappen bij terugkeer naar Texel? Henk Beumkes vond dat het belbussysteem in ieder geval niet door de Texelse taxibedrijven moet worden gerund. Er zou dan weinig van terecht komen „want die hebben altijd ruzie". Beumkes pleitte voor het als nog maken van een verblijf voor slecht ter been zijnden op het rijwieldek van de veerboot. Tine Krijnen zag meer in het alsnog maken van een lift bij de aanleginrichting. „Dat zou het mooiste kunstwerk zijn dat ik me op de haven kan voorstellen". Ambtenaar Stam her innerde eraan dat beide suggesties technisch/financieel onmogelijk zijn gebleken. De belbus is nog niet zo'n gek alternatief. Als opstapplaatsen in Den Helder zouden het station en het ziekenhuis kunnen worden aangewezen, Booreilanden In de rondvraag vroeg Beumkes te on derzoeken welke onderhoudswerken gebeuren aan de booreilanden, die bij Texel worden geparkeerd en hij wilde weten welke voorwaarden de dienst domeinen daarbij stelt. Beumkes vreest voor aantasting van het wad denmilieu en verzet zich daarom ook tegen het verlangen van Den Helder dat bij Texel tenminste vijf boorplat- forms mogen liggen. Tine Krijnen vroeg na te gaan of voor de omzetting van zeewater in drinkwa ter op Texel geen EEG-subsidie kan worden verkregen. De burgemeester vreesde dat destilleren en hyperfiltratie niet experimenteel genoeg zijn om voor een dergelijke subsidie in aanmer king te komen, /naar het is het probe ren waard. Wat de drinkwatervoorziening betreft is er naast het bestaande ontziltings- systeem, een zinker onder het Mars diep en hyperfiltratie nog een andere mogelijkheid: destillatie volgens een nieuwe, meer economische techniek. Een Israëlisch bedrijf dat deze appara tuur levert, heeft de gemeente hier voor inmiddels benaderd en zou dins dagmiddag (dus heden) een gesprek hebben met het college. Erna Eelman-van der Kooi van de VVD uitte haar voldoening over het geslaag de vliegfeest en was ook tevreden over de exploitatie van het vliegveld in het algemeen. Mede door toename van het aantal starts en landingen is de exploitatie nagenoeg sluitend. Bur gemeester Schipper onderstreepte dat. „Het aantal vliegbewegingen neemt toe maar blijft binnen aanvaardbare proporties. Als toeristische trekpleister is het veld ook belangrijk". Aan het slot van de vergadering zei de burgemeester dat momenteel de erva ringen met het latere sluitingsuur voor café's worden geïnventariseerd. Maan- Twee Texelaars hebben een prijs ge wonnen in de fotowedstrijd die door het dagblad De Telegraaf was uitge schreven ter gelegenheid van de cata maranronde om Texel. Daan Koopman uit Den Burg won de vierde prijs: een weekend (twee nach ten, zes maaltijden) in een suite van hotel „Opduin" in De Koog, Dirk Kui ter uit Oosterend was winnaar van de zesde prijs: een surfplank. Beide prij zen hebben een waarde van ongeveer duizend gulden en waren beschikbaar gesteld door respectievelijk hotel Op- duin en René Colthof uit Zierikzee. Koopman had meerder zwart wit foto's ingezonden; de vierde prijs viel op het hierboven afgedrukte plaatje van bra- ningzeiler die zich gereed maakt voor de grote wedstrijd. De plaat van Kuiter die de zesde prijs kreeg was een kleu renfoto van het Marsdiep met daarop de veerboot Molengat temidden van de kleurige zeilen van deelnemers aan de Ronde. Koopman, Kuiter en de an dere prijswinnaars waren vrijdag in het hoofdgebouw van De Telegraaf aan de Basisweg in Amsterdam om hun prijs in ontvangst te nemen. Ze werden aangenaam ontvangen. Eerst werd een diaserie over het functioneren van De Telegraaf bekeken, vervolgens werd een rondgang gemaakt door het be drijf en daarna werd een bezoek ge- bracht aan de Zaanse Schans en werd gegeten in een restaurant. Totaal wa ren er ongeveer 1500 inzendingen (van een belangrijk kleiner aantal inzenders) die via de „Vaarkrant"bijlage op de wedstrijd waren geattendeerd. Het on derwerp van de foto's was „De Ronde om Texel" in de ruimste zin van het woord. Het is de bedoeling dat de winnende foto's worden geplaatst in de Vaarkrant. De eerste drie prijzen waren beschikbaar gesteld door Fuji Nederland, camera's ter waarde van respectievelijk 7649,— 7539,— en 7329;= Merkwaardig is dat de vierde, vijfde en zesde prijs een hogere waar de hebben, wat verklaard wordt door het feit dat de sponsors daarvan zich in een later stadium aanmelden, toen reeds was vastgesteld dat de hoofd prijzen uit Fuji camera's zouden bestaan, hetgeen voor Fuji (die ook in de jury was vertegenwoordigd) promo tionele waarde heeft. Daan Koopman vertelde ons dat hij in derdaad het weekend gaat doorbren gen in hotel opduin. „Mijn vrouw zei al direkt toen ik die foto's instuurde dat ze daar best eens een weekend zou willen verblijven", aldus Koopman, die niet erg onder de indruk was van de gemiddelde kwaliteit van de foto's die voor de wedstrijd waren ingezon- dag is er een gesprek met de Hore- ca/Horecaf en kort daarna zullen beslissingen voor de verdere toekom jf worden genomen. Een korte, Voorlopige reaktie op d vragen van mevr. Krijnen-Bays en antwoorden van wethouder Schilling betreffende de bouw van kleine won gen voor ouderen en anderen in de buitendorpen. De werkcommissie van de Regionale Stichting Welzijn voor Ouderen is in samenwerking met de regio Texel de ANBO bezig met het opzetten v; een enquête naar de woningbe' van ouderen vanaf 60 - 65 jaar. In hi kader van het zgn. Flankerend Oude renbeleid is daarvoor door het minis! rie van WVC 71500,— beschikbaar gesteld. Ons verzoek aan het Gemeentebesti is om de uitslag van die enquête al wachten en daarna definitief de ling van de toewijzing vast te stellen ;e Een van de belangrijkste vragen is n melijk: „Als er in Uw buitendorp wo|| ningen gebouwd worden met 2 kamers (type Schoorwal), Jan Reijstraat, Krakeling), wilt U dan nóg naar Den Burg?", Over het begrip leefbaarheid van kle kernen hebben wij ook een mening. Namens de regio Texel AN6 S. de Waard (voorzitter) J. A. Brinks (secretaris), den. Dirk Kuiter is geen beoefenaar van de windsurfsport en begint daar ook niet aan, zodat hij de gewonnen surfplank waarschijnlijk zal verkopen JM": A X «c De foto van Dirk Kuiter (in werkelijkheid in kleur, ter grootte van 18x24 cm).

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2