li Jan Adams (Den Helder) won 29e Zuidema-race Muziekschool draait weer lose Harmony Singers met Hozarts „Krönungsmesse" Eilandcompetitie volleybal start in september ,,PIT" op zoek naar collectanten BAKKER* IJZERHANDEL Hoekstra wint clubwedstrijd Botsing op Rommelpot PAGINA 7 soonlijke risico's aan verbonden waren, zagen de organisatoren ervan af door te gaan met de ronde. Het duurde tot 1969 voor wethouder J. J. Westdorp, tevens bestuurslid van de V.V.V., het initiatief nam de Zuidema-ronde nieuw leven in te blazen. Hij verzocht Kees zijn stempel op de ronde te blijven drukken door het startschot te lossen en de prijzen uit te reiken. Hij wist niet dat Kees voor dat startschot een dub belloops jachtgeweer zou hanteren.... Wegens de drie uitgevallen jaren wordt pas volgend jaar de dertigste ronde van Zuidema verreden. Een jubileum dat het zeker verdient om in het hoog seizoen te worden gevierd. De eilandcompetitie volleybal gaat op dinsdag 2 september weer van start. De eerste avond is zoals gewoonlijk bestemd om in te spelem. Er is dan geen programma, ledereen die een oe fenwedstrijd wil spelen is vanaf 19.00 uur welkom in de Sporthal. De dins dag daarop, 9 september, gaat de competitie officieel van start. In de opzet van de competitie wordt niets veranderd. Er kan zowel bij de dames als bij de heren in drie klassen worden ingeschreven. Gemengde teams komen bij de heren uit. De wedstrijden bestaan uit twee sets en er wordt op tijd gespeeld. Wel zal worden geprobeerd het competitie schema zodanig op te zetten dat er zoveel mogelijk regelmaat komt in de speeldata van de teams. Dit houdt echter wel in dat er minder rekening kan worden gehouden met voorkeurstijden. Tot en met 2 september kunnen er teams voor de eilandcompetitie wor den opgegeven. Het inschrijfgeld, dat niet meteen hoeft te worden voldaan, bedraagt onveranderd 7200,— per team. Opgaven bij Piet Keijzer (5320) 's avonds of Sporthal Ons 'Genoegen (3471) overdag. Wegens verhuizing is André v.d. Vliet tijdelijk niet bereikbaar. De opbrengst van de jaarlijkse collecte ten bate van het Protestants Interker kelijk Thuisfront loopt terug, vooral als gevolg van gebrek aan collectanten die in hun woongebied op pad willen. Ook op Texel is men daarom op zoek naar collectanten. Het PIT zet zich in voor begeleiding, opvang en recreatie van de (dienstplichtige) militair. Jaarlijks wordt in de protestantse militaire te huizen ruim een miljoen bezoekers ontvangen. Uit een enquête is gebleken dat 2/3 van de militairen prijs stelt op geestelij ke verzorging. Ongeveer 5500 militairen bezoeken jaarlijks het vormingscentrum ,,Beukbergen" van de protestantse geestelijke verzorging. De overheid subsidieert dit werk slechts gedeelte lijk. Als er meer collectanten komen, kan de opbrengst van de jaarlijkse PIT- collecte weer stijgen, wordt voorko men dat militaire tehuizen moeten slui ten en dat militairen worden gedupeerd. Elke collectant zal niet meer dan onge veer twee uur kwijt zijn voor dit werk. Wie mee wil werken kan contact op nemen met mevrouw T. Lap-Stolk, Da geraad 61, 't Horntje, telefoon (02226) 666 of het bureau van het Pit, Geest brugweg 91, 2281 CH Rijswijk, tele foon (070) 994170. Ingrijpende wasmiddelbesparing en een zeer lange levensduur zorgen samen voor een onge kend voordeel van minstens 700 gulden. In 1981 introduceerde Miele een nieuw „sopcirculatiesysteem", waardoor met minder wasmiddel kon worden gewas sen terwijl het perfekte wasresultaat be houden bleef. Nu, in 1986, worden de nieuwe Miele wasautomaten voorzien van een een voudig werkend, doch slim kogelventiel, waardoor het wasmiddel zich alleen daar bevindt waar het nodig is: nl. in de kuip. En nergens anders. Daardoor bereikte Miele opnieuw een besparing van ten minste 20%. Omdat elke Miele wasautomaat ge bouwd is voor 5.000 wasbeurten, kan door deze techniek gedurende de lange levensduur van een Miele wasautomaat zo'n 7350— tot 7750,— aan wasmiddel worden bespaard. Hetgeen natuurlijk óók vriendelijk is voor het milieu. Een Miele wasautomaat is natuurlijk uiterst zuinig met stroom en water. Deel de hogere prijs door de zeer lange levensduur en door de vele voordelen. Dan weten wij wel wat uw keuze wordt: een Miele! Hij staat bij ons voor u klaar. Telefoon 02220-2346 N WINKEL VOL IDEEËN! S!( [INSDAG 19 AUGUSTUS 1986 TEXELSE COURANT Marjon de Graaf en Evelien Blok, twee laatkomers die in de prijzen vielen. oubollig aandoende wedren is in de loop der jaren uitgehold door afne mende animo. Zeventien mensen ver schenen zaterdagavond aan de start, traditioneel door Kees Zuidema met zijn dubbelloops jachtgeweer ingeluid. De renners" begonnen te vroeg en ze hadden al een ronde achter de rug toen Marion de Graaf en Evelien Blok uit De Cocksdorp hun fietsen door rij wielverhuurder Hielke Bruining uit De Koog over de dranghekken lieten zet ten en zich alsnog bij het deelnemers veld voegden. Veel deed het er niet toe, want de dikke banden-race was meer gezellig dan spannend. Zo doken er halverwege de zeven rondes twee mensen op een vreemde tandem op in de race. De achterste zat achterstevo ren en na twee rondes kregen ze ap plaus van de aanwezigen. Het meest kleurrijk waren twee pootaardappelte- lers, die in jute zakken rondreden en daarop reclame maakten voor hun af nemer, de firma Hettema in Emmel- oord. Onder hun snelbinders hadden zij heel toepasselijk een aardappelstruik en een schop. Koplopers René Boon en Leen de Bra ven maakten er een heuse wedstrijd van en sprintten er enthousiast op los, met de handen in het midden van het stuur. Uiteindelijk won René met een banddikte voorsprong op Leen. Martin van der Werve werd derde. Trijn Boon was de eerste vrouw die de zeven ron des completeerde, gevolgd door de laatkomers Marion de Graaf en Evelien Blok. Udo Visser won het klassement van de kinderen. Dirk Westdorp en Angela Maas werden tweede en derde. Volgens jaar dertigste De inmiddels 70-jarige Kees Zuidema herinnert zich goed hoe hij in 1954 te gen zijn vrienden in De Cocksdorp tij dens de Tour de France zei: ,,Dat kun nen wij ook. Laten we zélf een tour organiseren". Op zijn verjaardag op 6 augustus werd dat jaar de eerste Zuidema-race verreden. Een jaar later verschenen de eerste racesturen in de ronde. Leo Garritsen won daarmee en Wim de Boer, zaterdag ook aanwezig, werd tweede. In de loop van de tijd groeide de ronde en zag tijdens de ra ce de Kikkertstraat zwart van de men sen. Toen was er ook een aparte vrou wenrace en de ronde kreeg in 1958 zelfs een internationaal tintje toen een Duitse gast won. De man had de smaak te pakken en kwam het jaar daarop speciaal voor de ronde terug naar Texel en won opnieuw. In die jaren werd na afloop van de ronde een feest gehouden, dat tot diep in de nacht duurde. (Zuidema: ,,Met dat helse discolawaai van tegen woordig kun je het geen gezellig feest meer noemen"). Toen in 1966 bleek dat er teveel per- Zonnig weer en een matige oosten wind, kracht 3, zorgden voor een goe de sfeer en een spannende tweede clubwedstrijd voor catamarans bij de Kustzeilvereniging Westerslag bij paal 17. Aan de start verschenen 17 cata marans. In de eerste manche, die om half twaalf startte, verraste de wind de deelnemers vaak en door de vele windschiftingen en de sterke stroom werd het voor de deelnemers moeilijk om op het juiste moment een slag te slaan. Dirk Pool en José Hoogenbosch slaagden erin om als eersten de aan de windse boei voor het clubhuis te ronden, gevolg door Tornado's, een Prindle 19 en een Supercat. De eerste manche werd gewonnen door Dirk Pool met de Hurricane. Bij de start van de tweede manche trok de wind iets aan, waardoor op de baan sneller gezeild kon worden. De gebroeders Hoekstra hadden de juiste koersbepa ling en konden als eerste de boei ron den. De Tornado's van Langeveld en Boks moesten beiden nog een keer overstag voordat ze deze boei konden ronden, waardoor de Supercat van Warnaar.een flinke voorsprong behaal de. Als eerste kwam Herman Boks met een Tornado over de finishlijn ge vólgd door de gebroeders Hoekstra die déze manche na berekening met de Texel Yardstick wonnen. Bij de derde manche lag het wedstrijdveld direct uit elkaar. De Tornado van Arie Langeveld lag zo'n 300 meter voor op de rest van het veld en wist deze voorsprong te behouden. De Prindle 19 van Hoekstra en de Supercat van Warnaar moesten nog strijd leveren voor de tweede en derde plaats. Uitslagen: (na berekening met de Texel Yardstick 1986) 1. Jeroen en Sjoerd Hoekstra met Prindle 19 13 punten; 2. Arie Lange veld en Sidny van Zon met Tornado 16 punten; 3. Herman Boks en Willem Houwing met Tornado 17.7 punten; 4. Dirk Pool en José Hoogenbosch met Hurricane 19,7 punten; 5. Martin War naar en Wop Rienks.met Supercat 20 21,4 punten; 6. Roel en Marjan Grun- wald met Prindle 16 39 punten; 7. Guus Rutten en Jacob den Houting met Prindle 18., 39,7 punten; 8. Do nald en Remco Kenbeek met Dart 45 punten; 9. Leo Vlas en Jos van de Biesen met Prindle 18 46 punten; 10. Diederick van Wijk en Hans Boks met mochten de 50 kilorheter afrijden. Klapbanden zorgden regelmatig voor uitvallers en soms leek het een afvalra ce. Hans Boks reed zeer sterk, voerde voortdurend het peloton aan en velen konden zijn tempp niet volgen. Die werden genadeloos gedubbeld" door hen die dat wél konden. Vier ronden voor het einde .kwam de grote kente ring. Niet Hans Boks maar Peter den Haan uit Den Helder lag toen aan kop, met Jan Adams vlak achter hem. Hun demarrage leek te slagen toen ze de commentaarpositie aan de finish voor de zeventiende maal passeerden. Com mentator Peter Vos moedigde het pe loton aan de twee renners uit Den Helder te achterhalen. Dat leek te hel pen. Bij de volgende passage lag Dirk Vinke voorop, met Jan Adams in zijn wiel. Inmiddels waren de renners die meer dan één ronde op de koplopers achterliepen uit de race genomen. Het was lichtelijk tragisch te zien hoe man nen met van inspanning rood aangelo pen gezichten hun teleurstelling moesten verbijten omdat ze de rit niet uit mochten rijden. Adam winnaar In de laatste vijf kilometer van de race vergrootten de twee koplopers hun voorsprong en leek het peloton ,,stuk" te zitten. Jan Adams liet het niet op een eindsprint aankomen, vertrouwde niet op zijn eigen sprintkracht en de marreerde al ver voor de finish. Daar door was de beslissende eindstrijd al gestreden toen de rijders bij de finish arriveerden. Jan Adams mocht als overtuigende winnaar de beker en bloemen in ontvangst nemen van Kees Zuidema. Ditmaal waren het niet al leen de winnaars die met prijzen en premies naar huis gingen, zoals in vo rige jaren. Op aanraden van Zuidema had de organisatie besloten de premies over het voltallige peloton te verdelen, zodat mensen die telkens als tiende of twintigste over de finishlijn reden ook kleine geldpremies ontvingen. Dit maakte de race als geheel zeker aan trekkelijker, omdat ook de rijders in het achterste veld bleven doorzetten. Dikke banden Enkele toeschouwers herinneren zich nog hoe het 32 jaar geleden allemaal begon in De Cocksdorp. Er was toen nog geen sprake van racefietsen; men reed op eenvoudige herenfietsen met dikke banden de Zuidemaronde. Als een geinige herinnering daaraan volgt op de Ronde van Zuidema elk jaar de zogenaamde dikke banden-race. Deze Jin Adams komt als eerst door de finish in de Zuidema race van 1986. De ronde van De Cocksdorp werd zaterdagavond gewonnen door Jan Adams uit Den Helder met een overtuigende voor sprong op Dirk Vinke uit Den Burg, die tweede werd. Pas ruim een halve minuut na de winnaar passeerde het peloton finish voor het voormalige restaurant ,,De Hoop". De massasprint om de derde plaats werd gewonnen door Peter den Haan, eveneens uit Den Helder. Hans Boks ontving de eidersprijs; hij kwam het meest als eerste over de finishlijn. De wielerronde, beter bekend als Ronde van Zuidema", werd dit aar voor de 29ste maal verreden en is veruit de oudste wielerronde Texel. In 1954 begonnen als aardigheidje op de verjaardag van Iransportondernemer Kees Zuide- is de Zuidemarace met zijn tijd meegegaan en maakt nu deel uit ran de Texelse wielercompetitie. publieke belangstelling viel zater- lavond wat tegen. Als voornaamste pelbrekers golden de onaangename ivind en de verlate datum waarop de ace werd gehouden. Gewoonlijk wordt de race op de zaterdag gehou- len die het dichtst bij Kees Zuidema's dag ligt. Kees is op 6 augustus '0 geworden, maar dit jaar vonden de jrganiserende instanties, de dorpscom missie en de wielervereniging Texel, het beter de ronde te verschuiven we gens andere activiteiten in en rond De Cocksdorp eerder in augustus. Daar mee viel de ronde ietwat buiten het hoogseizoen en was er als gevolg daarvan geen sprake van drommen be langstellenden. „Jammer", vond Kees Zuidema, „er zitten nog wel genoeg Duitsers hier, maar die hebben lang niet zoveel belangstelling voor zo'n wielerronde als de Nederlandse vakantiegangers". De race De race van 44 wielrenners was zater dagavond smetteloss. In hoog tempo werd het parcours van 2Zz kilometer door De Cocksdorp twintig maal afge legd door de renners. Niet alle renners let koor The Rose Harmony Sin- iers geeft dinsdag 26 augustus een pmerkelijke uitvoering in de Her- wmde kerk van Oosterend in het ader van de serie zomeravondcon- erten van de gezamenlijke Texelse erken. Het opmerkelijke betreft et feit dat in het programma de Iröningsmesse in C-dur van Mo ert is opgenomen, een werk dat 5tot 40 minuten in beslag zal temen. Ie Krönungsmesse geldt als een koor kerk dat voor amateurs moeilijk is; de leeste koren beginnen er dan ook «et aan. De 13 Rose Harmony Singers lebben het onder de enthousiaste lei ding van Hanny Roos als een nieuwe litdaging gezien. Bij de laatste repeti- ies is duidelijk geworden dat ze het enkunnen, wat overigens niet zo ver anderlijk is voor een koor dat ook 'iet opziet tegen de Johannes Passion enTelemann. Laatsgenoemd werk «staat echter voor tweederde uit so- werk. In de Krönungsmesse is het oltallige koor, permanent aan het ®ord. Het werk te onderscheiden in >yrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedic ten Agnus Dei, staat als eerste op «tprogramma van dinsdagavond. In- i'imentale medewerking wordt gege- endoor Hans Cadee en Coja van Ar- ;l(fluit), Gerard Smeenk (viool), Win- fed Gieskens (fagot) en Dyo Wassink pinet). 'evolgende programmapunten heb- Sn eenjichter", en zelfs zeer ont- 10 Duitse Mercedes en een Texelse 5nau't botsten zaterdagmiddag om ^'tvoor vijf op de Rommelpot bij {n Hoorn. De 35-jarige Duitse toerist ®d met zijn auto achteruit de Rom- p°t op, waar de 33-jarige man uit in Hoorn reed met zijn Renault. De !Xe'aar kon niet meer tijdig stoppen. ,0ral de Renault werd zwaar bescha- M Niemand werd gewond. Vorige week zijn de nieuwe speel- klascursussen van de Texelse mu ziekschool begonnen. Aan deze lessen kan worden deelgenomen door leerlingen vanaf groep 5 van de basisschool. De twee-jarige cur sus vormt een schakel tussen de muzieklessen op de basisschool en eventuele toekomstige instrumen tale lessen op de muziekschool. Lesplaatsen en -dagen zijn: Den Burg (muziekschool) op maan dag van 16.00-17.00 uur en van 17.00-18.00 uur. Oosterend (School met de Bijbel) ook op maandag van 16.00-17.00 uur. Den Hoorn (J. Drijverschool) op woensdag van 13.15-14.00 uur. De Cocksdorp (Eierlandsche Huis) ook op woensdag van 14.15-15.00 uur. Kinderen uit De Waal, Oudeschild en De Koog kunnen deelnemen aan de lessen in één van de boven genoemde plaatsen. Ook voor de instrumentale lessen (mogelijkheden: viool, klarinet, kope ren blaasinstrumenten, slagwerk, harp, gitaar, banjo, saxofoon, blokfluit, dwarsfluit, piano, orgel, spinet, accor deon, harmonica en synthesizer), kun nen nog enkele leerlingen geplaatst worden mits zij nog geen 23 jaar zijn en zij nog niet gedurende zeven jaar instrumentale lessen gevolgd hebben. Binnenkort beginnen de repetities van het kinderkoor van de muziekschool weer. De leiding zal het komende jaar weer in handen zijn van de heer B. Teilegen. De minimumleeftijd voor deelname is gesteld op 8 jaar. Goed noten kunnen lezen is nog niet nodig, want in het begin kan op het gehoor worden gezongen. Het repertoire zal bestaan uit één- of tweestemmige lie deren met of zonder instrumentale be geleiding. Ook voor het komende schooljaar staan weer diverse aktivitei- ten op het programma. De repetities zullen worden gehouden op maandag van 18.15-19.15 uur in de voorspeel ruimte van de muziekschool (ingang Wilhelminalaan), en wel voor het eerst op 25 augustus. De kosten bedragen 730,— per jaar, leerlingen van de speel- klassen kunnen gratis meedoen. Zowel „oude" als nieuwe leden kunnen zich aanmelden. Volwassenen Bij voldoende belangstelling zal bin nenkort ook weer een cursus algeme ne muzikale vorming voor volwassenen van start gaan. Deze lessen zijn vooral bedoeld voor hen, die graag iets aan muziek willen doen en wat basisregels onder de knie willen krijgen of hun kinderen willen helpen bij het muziekonderwijs. Het cursusprogramma omvat o.a. zin gen, zelf muziek maken met behulp van Orff-instrumenten, de grondbegin selen van de muziektheorie, gehoor- en ritmetraining, kennis van instrumen ten en blokfluit leren spelen. De kosten zijn afhankelijk van het aantaj deelnemers, de lessen worden op maandag- of dinsdagavond gqgeven door de heer Tellegen. Öok aan enkele ensembles van de. Texelse muziekschool kan worden deel genomen door volwassenen en andere niet-muziekschoolleerlingen, mits zij over voldoende vaardigheid op een in strument beschikken en noten kunnen lezen. Met name het accordeon ensemble .(onder leiding van Bert Kern- per), de werkgroep lichte muziek (on der leiding van Betty Witte-Bakker) en het heterogeen ensemble (onder lei ding van Saskia Ouwehand), waaraan voornamelijk blokfluit-; dwarsfluit7 viool- en gitaarleerlingen deelnemen, staan open voor deelname van buiten de muziekschool. De kosten bedragen 730,— per jaar, de repetities zijn in de muziekschool. Nadere informatie over de genoemde lessen en cursussen kan worden ver kregen bij de muziekschool, Schilder end 39, tel. (02220) 3493. Aanmelding als deelnemer/leerling is daar ook mogelijk. spannen karakter „Voi,che sapete" van W.A. Mozart door Rene Begeer en Dyo Wassink, „I love mij love" naar een bewerking van G. Holst, en een medley van liedjes die vooral bekend zijn geworden door het eertijds be roemde duo The Carpenters naar een bewerking van lemke Roos. Verder wordt gebracht „Mood Indigo", ook een bewerking van lemke Roos en tenslotte de „The Rose Harmony Song". De uitvoering begint om 20.00 uur. De vrouwen bij de start van de Zuidema race in 1955.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7