s het al „dag" met e dagvlinders? Hulde voor tien jaar strandlooporganisatie Meer deelnemers aan zwemvierdaagse Scheerapparaat gestolen Dit jaar op Texel weer open school jjj itIJDAG 22 AUGUSTUS 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ordat we over de verschillende dagvlinders en het onderzoek daar- jr gaan vertellen, moeten we iets uitleggen. Lang niet alle vlinders overdag vliegen zijn namelijk dagvlinders. Ook uit de groepen van inners, spinners, uilen en pijlstaarten vliegen enkele soorten over- j. Toch zijn dat geen echte dagvlinders alle direkte verwanten van 10 vlinders vliegen alleen als het donker is. Dagvlinders zijn vrij ge- JJikelijk te onderscheiden van nachtvlinders. Daarvoor moeten we op de uiteinden van de sprieten die alle vlinders op hun kop jben. Bij dagvlinders zijn die altijd knopvormig. Bij de nachtvlin- kunnen die uiteinden allerlei vormen vertonen, maar zijn ze nooit ipvormig. oral sinds 1981 is het onderzoek ar het vóórkomen van dagvlinders vig aangepakt. Een groot aantal jnsen, meest amateurs, heeft sinds- jn al een schat aan gegevens verza- >ld. In totaal werden er samen met waarnemingen uit vroegere jaren, /verschillende soorten in ons land eld. Van deze 107 behoren 71 tot de zogenaamde standvlin- j, Standvlinders zijn, net als stand els, dieren die hun hele leven, dus ei tot volwassen dier en van gene- itot generatie, in ons land leven, rijn ook trekvlinders, maar daarover meer. Teruggang geruime tijd bestond de indruk dat, «Is met zoveel „natuur" in ons land, tmet de dagvlinders niet zo goed Helaas werd dat idee door het onderzoek meer dan be- iiigd. Van de 71 soorten blijken er ör liefst 10 verdwenen te zijn, terwijl sterk en 11 licht in aantal achteruit gen. Bij 55 soorten dus een nega- beeld! De vlindergegevens worden ameld per „uurhok". Een uurhok is bast vierkant van 5 bij 5 km. Ne- and in z'n geheel kent 1677 uur- Iken. Stukjes Texel liggen binnen 15 «schillende uurhokken. In het kaartje de Texelse uurhokken aangegeven 8hun vaste nummers. In het over- lit ziet u de gegevens over het Jitomen van het bruin zandoogje uurhok. Onderzoek op Texel onderzoek op Texel laat zien dat recentelijk 30 verschillende soorten jvlinders zijn vastgesteld. Maar liefst soorten hiervan zijn in de periode 1 tot en met 1983 vaker gezien dan svoor! Helaas moeten we de vreug- over dit wel heel positieve beeld «Itemperen. Het lijkt namelijk gro- tfeels een gevolg van het feit dat er tr 1981 nauwelijks naar dagvlinders ~3xel is gekeken en er weinig gege- zijn genoteerd. Ook op ons ei- d zullen de vlinders gelijk met de «men en kruiden uit veel weilanden akkers verdwenen zijn. Door de 'k verbeterde ontwatering kan te- iwoordig veel eerder gemaaid wor- Daardoor wordt de tijd om van via rups en pop naar vlinder te «ien te kort en de nog aanwezige ders kunnen dus niet meer voor doende nageslacht zorgen. Positief Min of meer fanatieke natuurlief hebbers hebben bijna allemaal wel een specialisme'. Overal serieus mee bezig zijn zou immers meer dan een dagtaak betekenen. En zo kijkt de een het liefst naar vogels, de ander naar plantjes en weer een ander zoekt graag naar schelpen. Eén van de reservaatbewakers van Staatsbosbeheer, Erik van der Spek, heeft de laatste jaren veel naar dagvlinders gekeken. Een mooi onderwerp voor een zomer- Witte Lie uw. Dit verhaal is een enigszins be werkte versie van een uitgebreid verslag dat hij over de Texelse dagvlinders schreef. Er is echter zoveel interessants over deze die ren te vertellen, dat we het stuk in twee delen hebben moeten hakken. Volgende week dus het vervolg! 'Xt- i sip" Wethouder Zegers overhandigt het SVC-geschenk aan Peter van der Gracht voor tien jaar trouw organisatiewerk Bruin zandoogje (tekening Peter van de Wolf) jat alle voor Texel bekende stand vlinders op één na, nog steeds en vaak in grote aantallen voorkomen. Vooral in de natuurreservaten, maar ook in de bermen, ruige hoekjes en tuinen. Er is zelfs een tot nu toe offi cieel voor Texel niet bekende soort vastgesteld: het heideblauwtje. Trekvlinders De dagvlinders zijn onderverdeeld in verscheidene' families. De meeste soor ten die op Texel leven zullen we per familie de revue laten passeren. Dege ne die teen exacte lijst wil hebben van alle op ons eiland ooit waargenomen dagvlinders kan zich wenden tot Erik van der Spek, Boodtlaan 41, De Koog (02228-951) die zich ook aanbevolen houdt voor nieuwe gegevens. Voordat we met de families beginnen eerst nog iets over een speciale groep: de trekvlinders. Vier van de van Texel bekende dagvlin ders behoren hiertoe: de atalanta, dis telvlinder, gele luzernevlinder en oranje luzernevlinder. De eerste atalanta's kunnen al in maart/april uit Zuid-Europa aankomen. Die eerstelingen zien er na zo'n reis doorgaans wat slordig, vaal en rafelig uit. Iets later komen de distelvlinders, waarschijnlijk helemaal uit Afrika, maar over de vlindertrek is eigenlijk niet zo heel veel bekend. In ieder geval krijgen deze soorten in ons land wel nakome lingen. Een klein deel daarvan trekt in- het najaar weer in zuidelijke richting. In Nederland overwinteren kunnen ze niet, ook niet als ei of pop. De gele lu zernevlinder die vermoedelijk vanuit het zuiden van Duitsland komt en zijn oranje „neef" uit het Middellandse Zeegebied, komen hier in veel kleinere aantallen terecht. Ze hebben waar schijnlijk nooit nakomelingen. Verzoek naar het voorkomen van het bruin zandoogje op Texel De op 'Texel levende parelmoervlinders behoren tot de soorten waarop we bij zonder zuinig moeten zijn. We hebben drie soorten: de grote, kleine, en duin- parelmoervlinder. Alle drie zijn landelijk sterk in het aantal achteruit gegaan en grotendeels naar het duingebied van vooral de Waddeneilanden terugge drongen. Van de grote parelmoervlin der heeft Texel met vijf bezette uur hokken zelfs één derde van de uurhok ken waarin de soort standvlinder is, binnen z'n grenzen. Deze vlinders danken hun naam aan de parelmoervlekken op de ondervleu gels. De rupsen van deze soorten le ven hier op duinviooltjes. Deze viool tjes groeien het liefst op wat open plekjes tussen een lage begroeiing van mossen en grassen. Uit onderzoek is gebleken dat de pa relmoervlinders in aantal achteruit gaan als begrazing met schapen wordt gestopt en ook als door een myxoma- tose uitbarsting de konijnenstand in el kaar stort. De grassen kunnen on gestoord doorgroeien en verdringen de duinviooltjes. En dan is er dus geen voedsel voor de rupsen meer! Want het is niet zo dat de rupsen dan wel aan iets anders beginnen. Elke vlinder soort heeft een bepaalde plantensoort of een groep van planten waar de eie ren opgelegd kunnen worden. Ontbre ken die planten, dan ontbreekt de vlin der. Een vierde soort parelmoervlinder op Texel is de zilveren maan. Deze vlinder, waarvan de rupsen op moeras viooltjes leven, is vermoedelijk ooit standvlinder op Texel geweest. Dat moet dan in Waalenburg geweest zijn. De laatste jaren is het dier echter niet meer terug op het eiland vastgesteld. In het hele land is deze soort enorm in aantal verminderd. Dat komt door de ontwatering van natte graslanden, waardoor de moerasviooltjes verdwe nen. Wat de Waddeneilanden betreft komt de zilveren maan nu alleen nog op Terschelling voor. Overigens, Ter schelling verslaat Texel in de wadden competitie zeker als het om dagvlin dersoorten gaat en wat andere dier- groepen en planten betreft is het vaak ook nog meer een natuureiland dan Texel!). Blauwtjes Op Texel komen vier van deze (kleine) vlindersoorten voor: het icarus (of ge woon) blauwtje, het bruine blauwtje, het (vuil) boomblauwtje en het heide blauwtje. De laatste soort was dus voor 1981 niet van Texel bekend. Het uit elkaar houden van de verschillende soorten is vrij lastig. De verschillen zijn zo klein dat je er eigenlijk eerst een aantal moet vangen om ze goed te le ren kennen. Van het boomblauwtje, waarvan de rupsen op o.a. vuilboom, klimop en dopheide leven, doen zowel het mannetje als het vrouwtje hun naam eer aan: ze zijn beide blauw van kleur. Bij het icarus- en heideblauwtje bekennen alleen de mannetjes kleur. De vrouwtjes zijn bruin en vallen dus veel minder op. Het bruin blauwtje laat het wat kleur betreft allemaal blauw blauw, d.w.z. (U vermoede het al) man en vrouw zijn bruin! De rupsen hebben per soort verschil lende planten op het menustaan. Voor het icarusblauwtje bestaat de kost uit o.a. rolklaver en hazepootje, het heide blauwtje lust naast struikheide ook wikke, terwijl ooievaarsbek en reiger- bek voor het bruinblauwtje een lekker hapje vormen. «HOK voor 1981 1981 t/m 1983 geen exemplaren 1.000 geen exemplaren geen exemplaren 1 tot 10 1 tot 10 H 11 tot 100 1.000 5 geen exemplaren 11 tot 100 9 11 tot 100 11 tot 100 1 tot 10 11 tot 100 5 geen exemplaren 11 tot 100 geen exemplaren geen exemplaren geen exemplaren 11 tot 100 geen exemplaren 11 tot 100 1 geen exemplaren geen exemplaren 12 geen exemplaren 1 tot 10 (3 geen exemplaren 11 tot 100 0 geen exemplaren geen exemplaren Het aantal zwemmers dat meedoet aan de zwemvierdaagse, deze week in zwembad de Molenkoog, schommelt dit jaar rond de 400. Vorig jaar waren dat er 375. Ook de publieke belangstelling voor de vierdaagse is toegenomen; honder den mensen méér kwamen maan dag en dinsdag kijken naar het zwemmen en hetgeen daarna ge schiedde in en rond het zwembad. Maandagavond werd de eerste dag van de zwemvierdaagse afgesloten met een onderwater-zwemwedstrijd. Onge veer duizend belangstellenden zagen hoe Fieke van Groenigen 27.90 meter onder water aflegde en won bij de meisjes, terwijl Norbert Eelman bij de jongens won met 54.55 meter. Dat be tekende dat hij tweemaal een baan zwon zonder adem te halen. Hangen aan een touw, dat bevestigd is aan een oude lantaarnpaal in het zwembad, stond dinsdagavond op het programma. Toen waren er 1100 toe schouwers en Sandra Bakker hield dat touwhangen het langste vol: twee mi nuten en acht seconden. Woensdag was de reservedag en don derdag werd een minikermis gehou den, met een grabbelton, een poffer tjeskraam, een verloting en nog veel meer. Vanavond (vrijdag) is de slot- avond van de zwemvierdaagse en daarvoor staan een playbackshow, een kunstzwemdemonstratie door de zwemclub en een rommeltjesmarkt van de Texelse jeugd op het programma. De minikermis van donderdag zal er dan opnieuw zijn. De organisatie rekent vrijdagavond op ongeveer 1400 belangstellenden. Voor de playbackshow hebben zich al elf „artiesten" opgegeven, waaronder „Pia Zadora" en de „Miami Sound Machine". Gezwommen wordt er 's morgens van 10 tot 12 uur en 's avonds van half 6 tot half 8. In principe houdt men vast aan deze blokken, maar wanneer de deelnemers echt noodzakelijk op een ander uur willen zwemmen kan in overleg met de badmeesters daarvan worden afgeweken. Kinderen beneden elf jaar dienen tus sen tien en twintig baantjes te zwem men en ouder dan elf jaar mag men vanaf twintig baantjes tot één kilome ter zwemmen. Woensdagavond werd bij Paal 28 onder niet al te beste weers omstandigheden de laaste SVC- strandloop gehouden. Traditiege trouw werden na afloop in het strandpaviljoen van Piet Zijm de prijzen uitgereikt door wethouder Piet Zegers. Voordat hij overging tot het uitdelen van de fraaie tro feeën aan degenen die de beste plaatsen hadden bereikt in het eindklassement, zette hij Peter van der Gracht in de bloemetjes. De SVC-man heeft tien jaar lang een belangrijk deel van de organisatie voor zijn rekening genomen en heeft aldus heel wat verantwoordelijk werk verzet. Als blijk van dank van de vereniging overhandigde Zegers een geschenk on der couvert. Veel animo De strandlopen bij Paal 28 („De enige échte strandloop van Texel omdat de andere lopen ook door eeen stuk bin nenland voeren") zijn dit jaar bijzonder succesvol geweest. Aan de acht lopen deden totaal 1280 mensen mee, 120 meer dan vorig jaar. Dat betekent dat ook de betekenis als inkomstenbron voor SVC is gestegen. Woensdag avond lieten zich 85 deelnemers in schrijven, wat erg meeveel want het aantal toeristen (er doen maar weinig Texelaars mee) is aardig geslonken en het buiïge weer was niet aanlokkelijk. Gezien het weer en het hoge water waren de tijden die genoteerd konden worden ook niet slecht. Bij de dames (4 km) werd Ingrid van Lubek eerste (18.02); 2. Janneke Zaadstra (18.49). 3. Nel Bruining (19.43). Jeugd. 1. Hen drik Plata (15.18); 2. Denhard van der Mierenlijfwacht Tussen de blauwtjes, de rupsen eigen lijk, en mieren bestaat een merkwaar dige „samenwerking". Als zo'n rups door een mier gevonden wordt, laat hij een soort uitstulping op z'n achterlijf ontstaan en gaat rond de rups rennen. De rups laat daarop uit z'n „honing- klier" een druppel vloeistof los die door de mier wordt opgegeten. Als het eenmaal zover is blijft er steeds een mier bij de rups. Enkele malen per uur komt zo'n druppel vrij en de mie ren stimuleren dit ook door met hun poten op het achterlijf van de rups te klopppen. Mogelijk beschermt de lijf wacht van de mieren de rups tegen aanvallers, maar of dit echt effect heeft is niet bekend. In ieder geval is het zo dat de rups niet door (andere) mieren wordt opgegeten. Een ander voordeel is dat de mieren zo leren de rups te accepteren. Als de tijd van verpoppen komt zoekt de rups name lijk het mierennest op. Een veiliger plaats, ongestoord en zelfs beschermd door de mieren, is nauwelijks denkbaar! Rupsen die niet vooraf door mieren zijn bezocht en proberen een nest in te kruipen worden direkt door de diertjes aangevallen en gedood. Als de ge daanteverwisseling van pop tot vlinder is voltooid kruipt de vlinder het mie rennest uit. Buitengekomen worden dan de vleugels gestrekt om ze op te laten drogen. De pas ontpopte vlinder wordt door de mieren vaak uitgeleide gedaan en krijgt een „lijfwacht" mee tot hij wegvliegt. Eigenlijk is er nog een soort die tot de blauwtjes moet worden gerekend. Dat is de kleine vuurvlinder. Dit vlindertje is opvallend oranje en meestal te vinden waar schapezuring en veldzuring groeien. Dat zijn (dus) de planten waarop hun rupsen leven. Erik van der Spek en Adriaan djjksen Slikke (17.05). 3. Jan Willem Kraaij (17.15). Recreanten. 1. Jan Plato (14.35); 2. Rob Bakker(15.45); 3. Nor- bert Eelman (16.19). Veteranen: I.Albert Hoven (16.19); 2. Herman Reeb (30.30); 3. Wim Timmer (31.29). Heren 8 km: 1; Ron Daalder (28.18); 2. Cees Timmer (28.18); 3. Ron Stobbe (28.51). Timmer en Daalder kwamen hand in hand gelijk over de finish (voor het eindklassement was er niets te verliezen of te winnen) maar Tim mer werd als tweede beschouwd om dat hij beter in het eindklassement zat. Het eindklassement (tijden over drie afstanden) ziet er als volgt uit. Heren 8 km: 1. Minne Goënga (80.59); 2. Cees Timmer (83.15); 3. Ron Daalder (84.09). Veteranen: 1. Albert hoven (88.28); 2. Joachim Schöber (91.42); 3. Piet Bakelaar (92.23) Jeugd: 1. Hendrik Plato (45.29); 2. Denhard van der Slikke (51.13); 3. Jan Willem Kraaij (51.27). Damens: 1. Monique de Goe (52.39); 2. Anke Graf (53.33); 3. In grid van Lubek (54.26). Uit een op camping Prins Hendrik bij Oosterend staande tent van een 28-jarige toerist uit Horst (Limburg) werd een scheerapparaat ter waarde van 7150,— gestolen.. De nieuwe wet op de basiseducatie maakt het mogelijk dat dit jaar op Texel weer met een eerstejaars open school-groep wordt begonnen. Wie daarvoor belangstelling heeft kan zich nader op de hoogte stellen op woens dagavond 27 augustus in dorpshuis d'Ouwe ULO, waar een informatie avond wordt gegeven, aanvang 20.00 uur. De Open-School is bedoeld voor vol wassenen, die na de lagere school meteen zijn gaan werken of nog een paar jaar naar de LTS, een huishoud school of een andere school voor voortgezet onderwijs zijn gegaan. Ook voor mensen die om wat voor re den dan ook een verbrokkelde school tijd hebben gehad is de Open-School een mogelijkheid om weggezakte ken nis op te halen of een tussenstap te maken naar bijvoorbeeld de Avond- Mavo. Op de Open School wordt weinig „schools" gewerkt. Er wordt les gege ven in de vakken Nederlands en reke nen. Daarnaast komen onderwerpen aan de orde, die door de deelnemers samen met de begeleidsters worden gekozen, zoals alternatieve geneeskun de, recht, computers, milieu, kaas ma ken, wonen enz. Het opdoen van kennis is niet het eni ge belangrijke. Er wordt op de Open School ook veel aandacht besteed aan: leren gemakkelijker te praten in een groep léren voor je mening uit te komen. vergroten van zelfvertrouwen kritisch lezen en luisteren. Meedoen kost 715,— per maand. Zich opgeven kan op de informatieavond van woensdag. Wie daar niet aanwe zig kan zijn, kan zich ook aanmelden bij Mijkje Uittenbogaard, telefoon (Q2220) 4203.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5