Combinatie Weel-Eelman kampioen ringsteken College wil lokale voorlopig niet op omroep kabel Orgelconcert in Doopsgezinde kerk Stratenloop en wielerronde in Den Hoorn Tiende crossloop SV De Koog Amnesty houdt weer sponsorfietstocht naar Amsterdam S.V. De Koog Uitslagen wielerwedstrijd U T ,WAT!KZEGGEN WOU.." VVV Herfst/winternummer Texeltoerist „Soli Deo Gloria" bestaat tachtig jaar Zon, maan en hoog watH Vreemd geld Surfwedstrijd Dijkmanshuizen PAGINA 8 TEXELSE COURANT VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1955 Woensdagavond werd op de Groe- neplaats in Den Burg de laatste wedstrijd om het Texeks kampioen schap ringsteken verreden. Direkt na de wedstrijd werd de combina tie bekend gemaakt die deze zo mer het Texels kampioenschap ver overde. Het bleken koetsier Jozef Weel en zijn steekster A. Eelman- Bakker te zijn. Hoewel ze met het paard Winston in hun jachtwagen woensdagavond niet bij de besten hoorden, hadden ze in de voor gaande wedstrijden zoveel punten vergaard, dat ze niet meer te berei ken waren voor hun belagers. Ondanks de wat kille avond en de af en toe vallende regen werd het inmid dels op Texel vertrouwde schouwspel woensdagavond op de Groeneplaats door een talrijk publiek bekeken. Spre ker Loek van Bronkhorst overspoelde de toeschouwers met deskundige ge- Zaterdagavond 23 augustus wordt in de Doopsgezinde kerk in Den Burg, Kogerstraat 18, een orgelbespeling ge geven om kwart over acht. Het orgel wordt bespeeld door Piet Kraijma. Het volgende programma zal ten geho re worden gebracht: 1. Prelude et Fugue in D Alexandre Pierre Francois Boëly; 2. Terzett Justin Heinrich Knecht. 3. Giga Onbekende Italiaanse componist. 4. Der Tag, der ist so freudenreich Joachim Pachelbel. 5. Sinfonïa Johann Sebastian Bach 6. Offertoire Léon Boëllmann 7. Prelude C. J. Bute 8.Cantabilé J. Lemmens 9. Grand Choeur Alexandre Guilmant. De orgelbespeling is gratis toeganke lijk. Bij de uitgang is er een collecte voor het orgelfonds. Zaterdag wordt in Den Hoorn een stra tenloop gehouden, gevolgd door een wielerronde, waarbij gebruik wordt ge maakt van hetzelfde parcours. De stratenloop, georganiseerd door de Atletiekvereniging Texel begint om 17.00 uur en start op de Herenstraat. De deelnemers kunnen naar keus het parcours van twee kilometer, een, twee of drie keer lopen. Inschrijving is mogelijk vanaf 16.15 uur bij „Loodsmanswelvaren". Jeugdige leden van de Atletiekvereniging mogen gratis meedoen. Jeugdige (t/m 16 jaar) die geen lid zijn betalen 72,—. Senioren leden betalen 71,— en senioren niet- leden 74,—. De wielerronde voor niet licentiehou ders, georganiseerd door de wielerver eniging Texel start op dezelfde plaats om 18.30 uur. Er worden 25 ronden over het parcours gereden, dus totaal 50 km. De ronde is de voorlaatste wedstrijd die geldt voor het Jan Brou werklassement. Inschrijven is om 18.oo uur bij „Loodsmanswelvaren", waar na afloop ook de prijsuitreiking is. Het in schrijfgeld is 710,—. Onder goede weersomstandigheden werd door 150 personen meegedaan aan de tiende crossloop van SV. De Koog. Er wordt a.s. zondag nog één crossloop gehouden (start om 19.30 uur aan de Boodtlaan), maar die telt niet mee voor het algemeen klasse ment. Er kan gestart worden voor 4,8 of 12 kilometer. Na afloop is de prijsüitreiking van het algemeen klasse ment. leder die zeven keer of meer heeft meegelopen en die geen prijs kreeg, krijgt een herinneringsstan daard. Ook is er voor ieder een lijst met gelopen tijden. De uitslag van de voorlaatste loop: Jeugd: 1. H. Plato, 17.14; 2. Denhard van der Slikke, 18.51; 3. Richard Stevens, 19.25 en snelste meisje, Nicole Bakker, 21.47. Mini-jeugd: 1. J. Hartmann, 6.18; 2. Dave Dijkstra, 6.32 en 3. Nanda Koop man 6.37. Recreanten: 1. Jan Michael Plato, 16.07; 2. Nikolaas Schoo, 16.07 en 3. Ronald van der Wetering, 16.38. Damens: 1. Ingrid van Lubek, 20.16; 2. Nel Bruining, 21.18 en 3. Tilly Eel- man, 21.58 Heren: 1. Minne Goënga, 28.14; 2. Ron Daalder, 28.42 en 3. Cees timmer, 29.05. Veteranen: 1. R. Heerde, 28.58; 2. Al- bert Hoven, 30.05 en 3. Dirk Bakker, 31.06. gevens over paarden en rijtuigen, die in hoog tempo passeerden. Eerste plaats Jozef Weel stond met zijn steekster bij aanvang van de wedstrijd woensdag al op de eerste plaats, maar werd ernstig bedreigd door de combinatie Siebeling en De Porto, die beiden maar één punt minder hadden. Op de vierde plaats stond op iets grotere afstand R. Eelman met als steekster José Eelman- Schaafsma. Die laatste combinatie bleek woensdag de grootste concur rent voor de latere kampioenen, want de Eelmans haalden met een grote overmacht de dagprijs naar zich toe en naderden de combinatie Weel-Eelman tot op twee punten. Als derde eindigde de combinatie G. A. de Porto en mevrouw Witte-De Kindt met het paard Claudius Maestro. De poedelprijs ging naar de combina tie Johan van der Zwaag-Janette Boo gaard met het paard Wendy. Zij be haalden over hun slechtste ringsteek wedstrijden plus die van woensdag het De Texelse werkgroep van Am nesty International houdt zaterdag 30 augustus een sponsorfietstocht naar Amsterdam. De fietsers, zo wel wielrenners als gewone wielrij ders, vertrekken met de boot van zeven uur en het is de bedoeling om 19.00 uur weer terug te zijn. Onderweg wordt in Heiloo of Castri- cum bij een Amnesty werkgroep een koffiestop gehouden. Het einddoel van de fietsers is een van de Amsterdamse werkgroepen. Hier wordt gepauzeerd, waarna de terugtocht wordt aanvaard. Momenteel is al een groep van tien mensen gevormd, die de 90 km lange tocht (en terug) gaat maken. Meer deelnemers zijn welkom. Ze kunnen zich aanmelden bij Willem Witte in Oosterend (tel. 02223-870), Hilde Af man in 't Horntje (tel. 02226-533), Ria Visch in Oudeschild (tel. 02220-3968) of Jenneke Wassink in Den Burg (tel. 02220-4109). Gehoopt wordt dat de tocht evenals twee jaar geleden (toen er 73100,— meer werd verdiend) weer veel geld zal opbrengen. Sympatisanten kunnen het initiatief steunen door het beschikbaar stellen van een bepaald bedrag per ki lometer of andere giften. Ze kunnen zich daarvoor wenden tot de genoem de personen. De opbrengst komt uiter aard geheel ten goede aan het werk van Amnesty International. minste aantal punten. Een minder vro lijke noot vormde het paard Windy van Joop Noom. Telkens als het dier pas seerde kon het publiek zien dat zijn staart was afgeknipt. Dat was 's nachts door onverlaten gebeurd. Prijzen De kampioenen kregen de wisselbeker (de „Jan Agter sr. bokaal) een een dekkleed voor het paard, beschikbaar gesteld door het veevoederbedrijf Hy- postar. De tweede en derde combina tie kregen waardebonnen. De uitslag van het kampioenschap luidt als volgt: 1. J. Weel met steekster A. Eelman- Bakker; 2. R. Eelman met steekster J. Eelman-Schaafsma; 3. G. A. de Porto met mevr. Witte-de Kindt. Voor de dagprijs luidde de uitslag: 1. R. Eelman met J. Eelman- Schaafsma; 2. W. Zijm met J. van der Zwaag en 3. J. S. Jimrhink met J. Jimmink. De winnaars van het kampioenschap komen in aanmerking voor uitzending naar de provinciale kampioenschappen in Rijnsburg op 13 september. Vorig jaar werden die kampioenschappen op Texel gehouden. In het weekend zal S.V. De Koog een aantal oefenwedstrijden spelen. De Koog 1 speelt zondag om 2 uur 's middags in Den Hoorn tegen ZDH. De dames spelen thuis om 1 uur tegen een team uit Lemmer en De Koog 2 ontvangt maandagavond om half ze ven De Cocksdorp. Tijdens de wielerwedstrijd van dinsdag ging bij de B jeugd Richard Bousma vol op de pendalen en de anderen hadden het nakijken. Uitslagen:1. Richard Bousma; 2. Jasper Braam en 3. Robin Verduyn. De A. Jeugd bleef op Martijn en Udo na lang bij elkaar. Later moest ook Stefan lossen. Het werd een sprint tussen drie man. Uitslag: 1. Frans Witte; 2. Peter Beers; 3. Jordi Vinke; 4. Stefan Bousma; 5.Martijn Braam en 6. Udo Visser. In de A poule bleef alles bijeen tot twee ronden voor het einde, toen Dirk Vinke en Evert Koopman wegspron gen. Evert won de sprint. Uitslag: 1. Evert Koopman; 2. Dirk Vinke; 3. Willen Keijser; 4. Edo Kooi man en 5. Douwe Dros. De kampioenen ringsteken 1986: Jozef Weei met de steekster A. Eelmai steekster houdt in haar hand de Jan Agter-bokaal. -Bakker. De Het antwoord van Jaap Dekker dat is verwerkt in het naschrift bij mijn inge zonden stuk is nu echt Dekker ten voeten uit. Om de zaak te rechtvaardi gen meet hij alles breed uit, van alles wordt opgesomd om maar te betogen dat hij gelijk heeft. Wat de oplaag van „Waddeneiland Texel" betreft, natuur lijk is het niet mogelijk om het aantal precies vast te stellen, maar als er ja ren lang duizenden teveel worden ge drukt met zelfs een uitschieter van 15.000, dat is toch te gek. Aan de grieven inzake het personeelsbeleid gaat hij voorbij. Juist Dekkers houding is de oorzaak van veel verloop. De be loofde regelmatige uitgave van het le denbulletin blijkt een zoethoudertje voor de vergadering geweest te zijn. Nu wordt gezegd dat al jaren het ene gat met het andere is gedicht; maar dat is wel jarenlang ontkent. Eén be langrijk gat is nog steeds niet gedicht, nl. het achterstallig loon van een van de beste krachten van het bureau, B en W vinden dat de lokale om roep voorlopig geen vergunning moet krijgen om via de kabel in Den Burg programma's uit te zen den. De gemeenteraad wordt dan ook geadviseerd niet op dit ver zoek in te gaan. Het college is van mening dat eerst moet vaststaan welke financiële conse quenties er voor de gemeente ont staan als de lokale omroep te zijner tijd via de ether gaat uitzenden. Als nu zou worden toegestaan dat de om roep alvast via de kabel gaat werken (en daardoor bijna de helft van de Texelse bevolking kan bereiken) zou een behoefte worden gecreëerd „die niet meer omkeerbaar is zonder te we ten waar dit uiteindelijk zal eindigen". Voor iedereen B en W zijn voorstander van lokale omroep via de ether als dat kan tegen voor de gemeente aanvaardbare kosten. Alleen dan kan elke Texelaar en toerist worden bereikt. B en W wil len duidelijkheid over die kosten alvo rens akkoord te gaan met tijdelijk uit zenden door middel van de kabel. Op grond van de huidige gegevens zijn die kosten niet te ramen. „Een dergelijke afweging kan alleen worden gemaakt als de Stichting Lokale Omroep Texel inzicht verschaft in de kosten van een etheromroep, waarbij iedere Texelaar en recreant middels de radio kan wor den bereikt op kwalitatief verantwoor de wijze! Op het moment dat Uw col lege en de gemeenteraad akkoord zijn gegaan met de wijze waarop de ether- omroep van start kan gaan en met de hieraan verbonden kosten is het ver antwoord te beslissen over de vraag of vooruitlopend op de realisatie van de etheromroep gestart kan worden mid dels het verstrekken van een zend machtiging voor het verzorgen van programma's via de kabel", aldus het ambtelijk advies, dat het college dus heeft opgevolgd. Doorgaan Het bestuur van de lokale omroep bleek nog niet op de hoogte te zijn van de afwijzing van het college. Voor zitter Cor van Poelje verwacht echter dat de omroep er zich niet bij zal neer leggen. „Het college kan wel negatief adviseren, maar het is de gemeente raad die beslist. Wij hebben de indruk dat een ruime meerderheid van de raad achter ons staat en we verwach ten daarom dat ons plan om via de kabel uit te zenden toch kan door gaan. We hebben de toestemming van de gemeente daar trouwens niet voor nodig. Het is louter uit tact en be leefdheid dat we dit met medewerking van de gemeente willen doen. De be zwaren komen ons nogal gezocht voor. We denken dat in werkelijkheid de angst dat het de gemeente veel geld zal kosten, een rol speelt. Maar er is een goede kans dat het practisch niets zal kosten omdat voor het uitzenden via de kabel slechts eenmalige kosten moeten worden gemaakt, een kwestie van een paar duizend gulden. We zijn bezig met een sponsor die deze kosten missschien wil dragen. Eigenlijk is het enige probleem dat we nog niet over een vaste uitzendstudio beschikken, want om via de kabel te kunnen uit zenden moet een telefoonaansluiting worden gemaakt en op dit moment weten we dus niet waar dat moet gebeuren". De lokale omroep wil vooral graag op de kabel van Den Burg om de mede werkers enthousiast te houden. Die maken thans uitzendingen die alleen maar in de rusthuizen en bejaardenwo ningen kunnen worden ontvangen. Ze willen eindelijk een groter publiek, an ders geven ze er de brui aan en is de lokale radio verder van huis dan ooit. Verder zou bij gebruik van de kabel het publiek van Den Burg alvast met de programma's kennis kunnen maken. Het wordt dan mogelijk donateurs of leden te werven en aldus kan de finan ciële basis worden gevormd voor de latere ether-omroep. Weigering De Stichting Lokale Omroep Texel heeft onlangs nog een andere te leurstelling moeten verwerken, om dat minister Brinkman heeft beslo ten dat de lokale omroepen in het land geen gebruik mogen maken van de ether. De Organisatie van Lokale Omroepen in Nederland (OLON) zal door inschakeling van de Arob-rechter trachten deze beslissing ongedaan te maken, waarbij de aanvragen van Texel en het in dit opzicht vergelijkbare Tholen in Zeeland als „proefkonij nen" naar voren zullen worden geschoven. Voor zowel Texel als Tholen geldt na melijk dat zij op de ether zijn aange wezen om alle ingezetenen te kunnen bereiken aangezien het volledig „beka- belen" van deze gebieden een com- merciëel onhaalbare kaart is. Maar zelfs als deze Arob-procedure succes heeft, zal er veel tijd gemoeid zijn, waardoor de behoefte om alvast via de kabel met de uitzendingen te beginnen nog groter is geworden. Het gemeen tebestuur kan er echter een nieuwe aanleiding in zien om de boot af te houden omdat alleen lokale radio die op heel Texel te ontvangen is, aan vaardbaar wordt geacht. Zolang er kans is dat de daarvoor benodigde ethervergunning nooit komt, begint men liever nergens aan. Nog voor de komende herfst vakantie verschijnt het herfst- en winternummer van het toe- ristenmagazine „Texel toerist". Om ervoor te kunnen zorgen dat alle daarin opgeno men gegevens correct en zono dig aangepast zijn, doen de sa menstellers een beroep op alle betrokkenen om tijdig de juiste gegevens te verschaffen. Dat geldt met name voor de „tips'-pagina's, waarvan prij zen, (openings)tijden e.d. moe- ten worden aangepast. In ver band met ziekte onder de me dewerkers, zijn wij niet in staat alle betrokkenen zelf te bena deren, zodat op hen het drin gende beroep wordt gedaan eventuele correcties en aanvul lingen uiterlijk de volgende week zelf even door te geven, liefst schriftelijk zodat geen misverstanden ontstaan. Men wende zich tot de uitgever Lan geveld en de Rooy, Parkstraat 10, Den Burg. vanaf 1982 een bedrag dat inmiddels de 720.000,— nadert en waarvoor nog geen oplossing is gevonden. Over het openhouden van het kantoor in De Koog is veel te doen geweest. Op de laatste vergadering werd het verlangen nog afgedaan met de mede deling dat het veel beter via Den Burg kon. Ik heb drie keer de moeite geno men om te kijken in De Koog. De drukte in het kantoor is enorm! Tot 's avonds laat rijen mensen binnen en buiten, niet even, maar permanent. Dat kantoor moet in volgende jaren de hele dag open zijn. We worden via on ze vereniging gewoon belazerd. Het bestuur van het TVO reageerde serieus op mijn betoog. Ik wens hen toe dat het totale bedrag gauw binnen is. 760.000,— is nog een grote slok op de TVO-borrel. Misschien deze door mijn opmerking hierover komt de zaak in een stroomversnelling. Niemand kan daar wat tegen hebben. Het is alleen jammer dat door de nieuwe construc tie de vereniging moet worden opge ruimd met minder fraaie middelen. J. K. P. Zwan, Den Burg. NASCHRIFT: Namens het bestuur en de (met va kantie zijnde) direktie van de VVV gaf Elly Kramer-van Cadsand het volgende commentaar: Het is mij niet bekend dat er grote hoeveelheden drukwerk zouden zijn vernietigd. Wanneer er van een to tale hoeveelheid drukwerk 1000 exemplaren overblijven is dat (gelet op de oplage) een te verwaarlozen percentage. Wat betreft de brochure „Wadden eiland Texel" kan ik mededelen dat er in 1980 3000 overdruks zijn ge maakt van de lijsten waarop alle le den zijn vermeld, in 1982 en in 1984 hebben wij hiervan 1000 overdruks gemaakt, in eigen beheer, in 1983 heeft drukkerij Brügemann 1000 overdruks gemaakt. Eind 1985 wa ren er inderdaad ca. 500 brochures over; deze zijn niet vernietigd, maar uitgedeeld op beurzen in 1986. Naar aanleiding van de opmerking over het personeelsbeleid kan ik mededelen dat er op dit moment een funktiewaarderingsonderzoek plaatsvindt door Van der Torn en Buningh, organisatieadviseurs. Bin nen afzienbare tijd zal dit onderzoek kunnen worden afgerond. Salarië ring en sekundaire arbeidsvoorwaar den zullen op basis daarvan met te rugwerkende, kracht tot 1 januari 1986 worden aangepast. Inderdaad zijn in het afgelopen jaar een aantal medewerkers bij de VVV weggegaan, mij is niets bekend van onvrede of iets dergelijks met be trekking tot de onderlinge relaties. Met betrekking tot de opmerking van de heer Zwan over achterstallig salaris wil ik opmerken dat dit een interne aangelegenheid is die zich naar mijn mening niet leent voor een discussie in de krant. Wel kan ik hierover opmerken dat betrokkene het bijzonder betreurt dat op deze wijze een privé- aangelegenheid in de publiciteit wordt gebracht, en in feite misbruik wordt gemaakt van het gegeven vertrouwen. Ook wij erkennen dat er gebrek is aan duidelijke informatie betreffen de de Stichting VVV Texel Promo tie naar leden van de TVL. Belang rijke reden voor het uitblijven van deze informatie is het gebrek aan tijd, dat voornamelijk ontstaan is door de toename van het aantal De komende winter is het tachtig jaar geleden dat bakker Gerrit Bremer in Oosterend het gemengde koor „Soli Deo Gloria" oprichtte. Het nieuwe zoen van het koor staat in het teken van dit jubileum en het is de bedoelii jr vrijdag 20 februari een bijzondere jubi di leumuitvoering te geven. De repetitiesd daarvoor beginnen dinsdag 26 au gustus in het Muziekcentrum te Oos-s terend onder leiding van dirigent Jan Beijert. Ook nieuwe leden kunnen z bij die gelegenheid aanmelden. Het koor heeft het laatste seizoen al een forse groei doorgemaakt en telt 52 leden. De zon komt 1 september op om 6.! uur en gaat onder om 20.28 uur, Maan: 26 aug. L.K.; 4 sept. N.M, Springtij: 22 aug.; doodtij: 29 Hoog water ter rede van Oudeschil Vrijdag 22 augustus 11.40 en Zaterdag 23 augustus 0.12 en 12| Zondag 24 augustus 0.37 en 12' Maandag 25 augustus 0.47 en 13.' Dinsdag 26 augustus 0.55 en 13,3L Woensdag 27 augustus 1.01 en 13,4 mE Donderdag 28 augustus 1.32 en 14.1 Vrijdag 29 augustus 2.34 en 15.1 (da Zaterdag 30 augustus 3.55 en 16,2 k Aan het strand is het ongeveer eei® uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 ur hoogwater. Amerikaanse dollar Engelse pond Westduitse mark Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Italiaanse lire Zweedse kroon Deense kroon Noorse kroon Canadese dollar Oostenrijkse schilling Portugese escudo Spaanse peseta Finse mark Joegoslavische dinar Griekse drachme Ierse pond Australische dollar 1 1 100 100 100 100 10.000 100 100 100 1 100 100 100 100 100 100 1 1 f 1i 3,3 iv£ 7 7 7110,Ito 7 33,2 7 5,2 !H 7137,11* 7 15,4 igi 7 32,fr 7 7 30,Éjg 7 1,6 rit 7 15,8 7 7 7 45,2 7 0,< 7 1, 7 2,9 7 1 Bij de surfaccommodatie Dijkmanshi zen wordt zondag om 11.00 uur een surfwedstrijd gehouden. Het betreft een koersrace, een half windsbaan de vorm van een grote driehoek, w in een slalom is opgenomen. Hetisj een race voor „snelle" planken, die] meetelt voor het clubkampioenscht hoewel iedereen mee mag doen. Deze race is vanaf de dijk goed te gen en zal het publiek volgens club veel spektakel bieden. Inschrijfgeld is voor leden 75,— (je11! 72,50) en niet-leden: 710,— (jeugd 75,-). ro|

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 8