Aantal werklozen onder driehonderd Nummer 100.000 in Natuurrecreatiecentrum ABEL Fysiotherapeute in Oudeschild ^DENQOD NOODZAAK BLIJFT S.V. Texel Kankerbestrijding vraagt collectanten Volleybal S.V.C. Voetbalvaardigheidstest iva/iden in de ke/s or de d nende ir etc. c olen: Duinreep, tlfslag, Va Henriëtte Timmermans Henriette Timmermans, afkomstig uit Veldhoven, heeft zich op Texel gevestigd als fysiotherapeute. Haar praktijk heeft zij ondergebracht in een deel van de bovenverdieping van het voormalige groothandels gebouw aan de Schilderweg in Ou deschild, waar ze officieel per 1 september van start gaat. Op Texel waren al zes fysiotherapeuten gevestigd, zodat niet gezegd kan wor den dat zij in een zeer dringende be hoefte voorziet. Toch is ze tot de con clusie gekomen, dat er werk voor haar zal zijn, al is het de eerste tijd waar schijnlijk geen volle dagtaak. Overi gens staat het voor haar allerminst vast dat op Texel fysiotherapeuten ,,te veel" zijn. In Den Helder (60.000 inwo ners) zitten 25 fysiotherapeuten en die hebben allemaal werk. Ook elders blijkt 1 fysiotherapeut op ca. 2000 in woners niet overdadig te zijn. Henriëtte Timmermans heeft haar 4-jarige opleiding gevolgd in Amster dam, waar ze bevriend is geworden met een Texelaar en zodoende sa men met hem op het Waddenei land is terechtgekomen. Om na te gaan of er een mogelijkheid was om hier het beroep uit te oefenen had ze onder meer gesprekken met de Texelse huisartsen. Die waren, op één uitzon dering na, niet afwijzend, zodat zij niet de verwachting heeft te worden ge boycot als patiënten voor fysiotherapie moeten worden verwezen. Het zieken fonds wil voorlopig echter geen con tract met haar aangaan, wat betekent dat ziekenfondspatiënten die zich door haar laten behandelen, dat uit eigen zak moeten betalen. Ze zal het dus moeten hebben van mensen die „an ders" zijn verzekerd en die zijn er naar verhouding op Texel erg veel. Verder is het een kwestie van mond tot mond reclame. Of mensen graag naar een bepaalde fysiotherapeut gaan, hangt niet alleen af van de para-medische bekwaamheid maar ook van het per soonlijk contact. ,,lk zal mijn kwalitei ten moeten bewijzen door de mensen goed te behandelen, alert te zijn en door voor een goede begeleiding te zorgen, waarbij het er niet om gaat om de mensen alleen maar van wat pijn af te helpen maar om eraan bij te dragen dat de oorzaken van het onge mak worden weggenomen. Doorver wijzen zal dan vaak nodig zijn." De nieuwe fysiotherapeute behandelt op afspraak (telefoon 5423) maar komt desgewenst ook langs, al zullen de meeste behandelingen het best kun nen worden gegeven in de praktijk ruimte, waar UKG-, UG-apparatuur, oe fenmaterialen, behandeltafel en andere hulpmiddelen zijn opgesteld. Henriëtte Timmermans is voornemens zich verder te bekwamen in bepaalde „richtingen" van het fysiotherapievak, zoals kaptonomie. Dat is niet zozeer een bepaalde techniek alswel een be naderingswijze van de patient. Met manuele therapie („kraken") houdt ze zich voorlopig niet bezig. „Dat ge beurt op Texel door anderen al goed genoeg". Bijzondere belangstelling heeft ze wel voor behandeling van sportblessures, ook in de preventie ge richte begeleiding. Hoeveel werk er feitelijk voor een fysiotherapeut ligt, is moeilijk te bepalen. Feit is dat veel mensen wel klachten hebben die ei genlijk zouden moeten worden behan deld, maar gereid zijn daarmee te le ven temeer daar ze niet levensbedrei gend zijn, zodat je er oud mee kunt worden. Steeds meer mensen willen de kwaliteit van hun leven verhogen en weten via de arts de weg naar de fysiotherapeut te vinden. Als die trend ook op Texel doorzet, zou er voor Henriëtte Timmermans op den duur best een dagtaak kunnen inzitten. AMNESTY INTERNATIONAL Het aantal mensen dat eind juli werkloos was op Texel, bedroeg 288. Dat cijfer was eind juni nog 328. Het is het kleinste aantal werklozen op Texel sinds augustus 1982 toen er 277 mensen op het ei land zonder werk zaten. Dat het werkloosheidcijfer op Texel in te genstelling tot het landelijk gemid delde nog steeds daalt, heeft vol gens direkteur A. Maasdam van het arbeidsbureau alles te maken met de invloed van het toeristen seizoen. Vooral valt op hoe groot de daling van het aantal werkloze vrouwen in juli is geweest. In de handel ging dat aantal van 22 naar 13, in de horeca nam het af van 21 tot 16 en bij de overige be roepen daalde het met twaalf van 32 tot 20. De groep die zo laat in het sei zoen een baan vindt, noemt Maasdam de „seizoenafbouwers". Ze nemen de plaatsen in van scholieren, die zelf met vakantie gaan. De leeftijdopbouw van de werklozen bevestigt die theorie. De meeste vrouwen die in juli een baan vonden, zitten in de leeftijdsgroep van 25 tot 40 jaar. Bollenoogst De daling bij mannen is minder spek- taculair dan bij vrouwen. Er was vol gens directeur Maasdam wel vraag naar bloembollenarbeiders, maar voor de scholieren die zich meestal bij deze activiteit laten inzetten, kwam de vraag te vroeg. De reden dat het ar- nog wat uit te breiden. Naar aanlei ding daarvan opperde Nel Eelman-van 't Veer dat in het NRC een echt biolo gisch lescentrum wordt gevestigd. Er na Eelman-van der Kooi deed de sug gestie om in de kampeerboederijen be kendheid te geven aan het bestaan van het NRC zodat nog meer scholen die hier een werkweek doormaken, het NRC bezoeken. Volgens wethouder Zergers is dit nauwelijks nodig. Prac- tisch alle scholen die voor een werk week naar Texel komen, gaan al naar het NRC. Zegers vertelde dat het be leidsplan voor de Texelse musea door directeur en bestuur van de Stichting Texels Museum wordt vervaardigd sa men met twee studenten die dit doen als studieopdracht. Na een wel zeer positieve oefencam pagne komt dinsdag 26 augustus om half zeven de Helderse derdeklasser WGW op bezoek voor de eerste ronde om de KNVB-districtsbeker. Texel staat bekend om goede resultaten in beker wedstrijden tegen hoger geplaatste elf tallen en het zou dan ook niet verwon derlijk zijn als de groen-zwarten zich door een overwinning zouden'plaatsen voor de 2e bekerronden. TC Zaterdag spelen de A, B en C junioren van S.V. Texel een toernooi bij WW in Wervershoof. De C-junioren worden om 7.30 uur bij het veld verwacht, zo dat met de boot van 8.00 uur naar de overkant kan worden gegaan. De A- en B-junioren gaan op eigen gelegen heid met de boot van 11.00 uur. Van donderdag tot en met maandag draait in theater „De Vergulde Kikkert" de Nederlandse film „Abel". Abel is 31 jaar en woont nog in het huis bij zijn vader en moeder. Vanuit de meeste kamers kan over de stad worden uitgekeken. Abel heeft de ou derlijke woning nog nimmer verlaten en bespiedt de stad met een verrekij ker. Zijn moeder verwent hem en soms spelen zij wat erotisch aandoende spelletjes. Zijn vader Victor heeft een belangrijke positie in de maatschappij en geneert zich diep voor zijn zoon, beidsbureau niet volledig aan die vraag kon voldoen is dat de scholieren nog werk hebben door het toeristisch sei zoen. Het werk in de bloembollen- oogst is geen „passende" arbeid voor werkloze vakarbeiders in de landbouw. Dankzij de seizoenverbreding als ge volg van de vakantiespreiding (o.a. het gunstig vallen van herfstvakantie in Duitsland en Nederland) zal het werk loosheidcijfer, volgens A. Maasdam langer laag blijven dan in voorgaande jaren. Niettemin rekent hij erop dat het cijfer in oktober weer scherp zal stijgen. In de bouw is het aantal werklozen in juli gedaald van 28 tot 24. Maasdam verwacht dat er voorlopig steeds nieu we bouwprojecten zullen komen en dat het dus met de werkgelegenheid in de bouw goed blijft zitten. „Grote bouwprojecten geven een stabiele werkgelegenheid", aldus Maasdam. Hij hoopt dat men zeer binnenkort in Oosterend van start gaat met een nieuwe leerlingenbouwplaats. Er vindt op dit moment overleg plaats over de bouw van premiekoop-; bejaarden- en woningwetwoningen. Het comité van het'Koningin Wilhelmi- na Fonds op Texel heeft nog collectan ten nodig voor de kankerbestrijdingcol- lecte. Deze wordt dit jaar gehouden van 25 augustus tot 7 september. Met het ingezamelde geld financiert het Koningin Wilhelmina Fonds weten schappelijk kankeronderzoek, kanker voorlichting, patiënten begeleiding, on derwijs en opleiding. Voor 1986 is daar 45 miljoen gulden mee gemoeid. Het K.W.F. is vrijwel volledig afhankelijk van de bijdragen van de bevolking. Aanmelden als collectanct is mogelijk bij: J. Visser, Dorpsstraat 21, De Koog, telefoon 02228-312. Donderdag 28 augustus beginnen de volleybaltrainingen bij SVC. De aan vang is om 20.15 uur in het Eierland- sche Huis. Nieuwe leden zijn welkom. Dames en heren trainen gelijktijdig. die nog nooit iets gedaan of bereikt heeft, waarmee hij voor de dag kan komen. Victor kan zich af en toe aan de be klemmende huiselijke sfeer onttrekken via de amateurtoneelvereniging. Bij een toevallig bezoek aan een sexclub, maakt Victor kennis met „Zus", die daar werkt. Met haar begint bij een liefdesrelatie, waar moeder niets van weet. De verhouding tussen Abels ou ders is gespannen en als de spanning in huis een hoogtepunt bereikt, wordt Abel het huis uitgezet. De voorstelling begint om 8 uur 's avonds en is toegankelijk voor alle leeftijden. Zaterdag- en zondagmiddag draait voor de tweede week de film „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". De aanvang daarvan is half drie. 22 ^AUGUSTUS 1986 TEXELSE COURANTPAGINA 9 4ECondernemers-aktiviteitinl i, sdag deed zich op de Dorpsstraat )e Koog een aanrijding voor, waar- i ie snorfiets, die door een 22-jarige in- ser was gehuurd in De Koog on- I de auto van een Texels bedrijf te il kwam. De honderdduizendste bezoeker Henk van Werven (werkzaam bij een zuive ringsschap in Dordrecht) was niet voor het eerst op Texel. Drie jaar geleden waren hij en zijn vrouw er voor het eerst en ook toen bezochten ze het Natuurrecreatiecentrum. Evenals toen verblijven ze met hun caravan op „De Krim". „Een goede camping in een rustige omgeving, niet zo druk en toe ristisch als De Koog". De familie Van Werven heeft verder ontdekt dat de weersomstandigheden op Texel beter zijn dan in het grootste deel van het land (met name de afgelopen dagen waren de verschillen spectaculair) en wat ook reden was om naar Texel te gaan (en dus niet naar een van de an dere Waddeneilanden) is de makkelijke bereikbaarheid voor iemand die een auto met caravan bij zich heeft. De fa milie heeft verder ontdekt dat Texel een ideaal fietseiland is met veel variatie. Zondag open? Het Natuurrecreatiecentrum kwam vo rige week ter sprake in de vergadering van de raadcommissie voor welzijnsbe leid. Wethouder Zegers bracht daar verslag uit van het kennismakings gesprek dat hij met directeur Jan Kui per had gehad en waarbij tal van vraagstukken die met het museumbe leid samenhangen, de revue passeer den. Daarbij kwam naar voren dat de directeur en het personeel geen princi piële bezwaren hebben tegen openstel ling van het NRC op zondag, waarmee niet is gezegd dat het NRC spoedig op zondag zal opengaan omdat er finan ciële en organisatorische konsekwen- ties aan zijn verbonden. Het onder werp krijgt de aandacht in het be leidsplan dat in de maak is. Ook over een betere naam voor het NRC is gesproken, maar tot suggesties is het nog niet uitgekomen, ledereen is het erover eens dat „Natuurrecreatiecen trum" een lange, en daardoor weinig gebruikte naam is, die bovendien ver warring oproept. Gezocht wordt naar een korte naam die op de juiste wijze aangeeft wat het centrum is. Tips uit publiek zijn welkom; voor het uitschrij ven van een prijsvraag voelt men ech ter niet zoveel. Verder kwam de wen selijkheid naar voren om het contact tussen NRC en de plaatselijke scholen, met name het voortgezet onderwijs Zaterdag (morgen) wordt op het Texel se Boys-terrein aan de Haffelderweg een voetbalvaardigheidstest gehouden voor jongens en ook meisjes van 7 t/m 16 jaar. Voor diegenen die al op voetbal zitten is het een mogelijkheid om de vaardigheid te beproeven en voor anderen is het een gelegenheid om te proberen of voetbal leuk is en of ze er mee door willen gaan. Mocht het laatste het geval zijn, dan is het mogelijk om bij Texelse Boys vrijblij- vensd een aantal trainingen te bezoeken. Op de test komen onder andere de volgende onderdelen aan bod: doel- schieten, dribbelen, drijven en ingooi en. Begonnen wordt om 10.00 uur. De deelname is gratis en elke deelnemer krijgt een certificaat waarop de resulta ten zijn aangetekend. Zeebries, Vloedlijn, Vaargeul, Schoorwal, Duitser reed met een andere snor ter op de rijwielstrook in de rich- Den Burg. Toen de een de ander kwam eerstgenoemde buiten lijwielstrook (die ter plaatse door ribbelrand" van de overige weg jaar ^scheiden) zodat hij werd geraakt een achteropkomende Toyota wa- bestuurd door een 52-jarige man Burg. Dat leidde tot een val- waar de Duitser goed vanaf elii in. De snorfiets kwam echter on- ubijde auto terecht, waardoor een van de auto lek raakte en de rfiets werd beschadigd. Een van de kinderen Van Werven krijgt van NRC-directeur Jan Kuiper een button. deelnemers aan de EAMDA- ||j ferentïe in Bartiméushoeve in •terend onderbroken hun discussies msdagmiddag voor een vaar- en Dcht met de kotter TX 27 „Lida to" op de Waddenzee. Totaal gin s' zo'n vijftig personen mee met de- lij iseciale vaart, waaronder twintig tien in rolstoel. Het „laden en los- 2| van die rolstoelgangers leek eerst 21 jrobleem, want het beloofde een 3.1 idurige operatie met veel gesjouw 3.3iiorden. Op even simpele als effi- 3-4 nte wijze werd dit probleem opgé- 1-1 iwant de rolstoelen met inzittenden 5.11 èn met twee tegelijk in een soort 6.2 «gereden die vervolgend met een ee in van loonwerkbedrijf Niek Dros boord van de kotter werden gezet, rn jpns een ontwerp van Werner Dros sde kooi daags tevoren in elkaar at, waarbij gebruik werd gemaakt leen oude bierbeun die al een paar fop het erf van de firma lag. Zowel Éden als het lossen verliep alsof 2,1 dagelijks werk was, tot groot ple- 3,1 Ivan de gehandicapten zelf. De fo- O/i tont hoe twee rolstoelgangers met 3,1 provisorische kraanlift door machi- 5,1 iHans Witte behoedzaam van de 7,1 8 op de kade in Oudeschild wor- 5.1 igezet, waarna ze naar het hefplat- 2,( nvan de Bartiméusbus rijden om 8.2 'hun conferentieoord te worden Omgebracht. De EAMDA-conferentie, lij It vandaag afgesloten. Het Natuurrecreatiecentum trekt meer bezoek dan vorig jaar, on danks het overwegend mooie weer, waardoor publiek niet is „gedwongen" tot museum-bezoek. Dinsdagochtend werd het honderd duizendste toegangskaartje van dit jaar verkocht aan Henk van Werven uit Oosterhout, die met zijn vrouw Hennie en dochters Martine (3%) en Malou (1) op Texel een kam- peervakantie doorbrengt. NRC-directeur Jan Kuiper overhandig de als geschenk het boekje „De wilde planten van Texel" van Johan Reydon en Adriaan Dijksen, een fraaie poster en enkele zeehondenbuttons. De 100.000 e bezoeker meldde zich een week eerder dan in 1985 toen uit eindelijk 135.000 bezoekers door de poorten kwamen. Die enorme toeloop was echter helaas te danken aan het slechte weer, waardoor de toeristen naar de musea trokken omdat er in de buitenlucht^weinig plezier viel te bele ven. 1985 werd daardoor een topjaar maar een record was het niet. Dat re cord staat nog op 1981 toen totaal 137.000 mensen naar het Natuurre creatiecentrum kwamen, vrijwel zeker als gevolg van de uitgebreide rechtstreekse televisieuitzending die de EO toen vanaf het NRC-terrein ver zorgde. In 1982 was het bezoekersaan tal weer een stuk minder: 129.000. In 1983; 123.000 en in 1984; 130.000. zaterdagochtend haalt Scouting oud papier, lompen en oude op. De mensen worden ver deze spullen vóór 10.00 uur aan te zetten, zodat ze vlot kun- worden ingeladen. Bij de oud kunt u ook gereedschap de derde wereld kwijt. zaterdag wordt het oude pa- opgehaald in de volgende

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9