Blijvend jongerencontact pa EAMDA-conferentie Solex-race als extra trekpleister? (laas Jan van der Vis oppermachtig bij surfen iaratetraining Zadels ontvreemd Onbekende dader Botsing op Emmalaan Achteruit tegen auto Texeltoerist iderlinge wedstrijden PC TX 71 èxla wint van itesse Schamele opkomst bij sportviswedstrijd Ouderengymnastiek in Den Hoorn Judo-training Shima Balletlessen Meer publiek nodig bij wielerronde-stratenloop O 2 piUSDAG 26 AUGUSTUS 1986 Cl li lijders aan spierziekte, die vorige week op Texel confereerden, iiben tijdens die conferentie positieve resultaten geboekt. Behal- l ie intensieve uitwissling van gegevens en ervaringen werd een 'tin gemaakt met het opzetten van een internationaal jongeren merk. Ais afsluiting van de in alle opzichten geslaagde week op '«el kwam donderdag voorzitter Bruno Mansson van de EAMDA j Kopenhagen over om de aktieve jongeren van waardevolle ad- jtien te voorzien. 335TTF Rob Jordaans van de Vereniging spierziekte Nederland: ,,in Zweden zijn gehandicapten vol ledig geïntegreerd in de samenleving". ktkontakt tussen jongerengroepen in jverse landen verliep vóór de confe ctie stroef, als er al sprake was van ontakt. De zuidelijke landen hadden jan echte jongerenorganisatie en j;or de Joegoslavische afvaardiging uren de geluiden over aktiviteiten oor jongeren zelfs helemaal nieuw, ijdens de conferentie bleek telkens pnieuwd het verschil tussen noordelij ken zuidelijke landen, want Neder- (id, Denemarken en Zweden hebben ^jongerenorganisaties wèl en namen ok het voortouw bij de oprichting jn een internationaal mgerenkontakt. ludat de elf bij de Europese overkoe- strainingstijden van MST-karate zijn wijzigd. De tijden luiden nu als ;lgt: Maandag 17.30 uur tot 18.30 urvoor alle leden; Vrijdag 17.15 uur 118,15 uur voor beginners en 18.15 j irtot 19.30 uur voor gevorderden, tor informatie kan gebeld worden: £220) 5207. pelende organisatie van spierziektenve- renigingen (EAMDA) aangesloten lan den deelnemen aan het jongerenkon- takt, was het noodzakelijk dat er een centraal punt kwam, van waaruit de deelnemende jongeren berichten ont vangen. Deze internationale kontakt- man werd de Deen Flemming Larsen, zelf gehandicapte en één van de grote motoren van het initiatief. Naar hem worden berichten (onder andere over technische vernieuwingen) gezonden, waarna hij regelmatig een nieuwsbrief samenstelt en rondstuurt naar de lan delijke afgevaardigden van jongerenor ganisaties. In een land als Joegoslavië betekent dat, dat de ontvanger van die brief met de verspreiding onder zijn landgenoten is belast. Hij zal dan met medewerking van de overige deelne mende landen én met behulp van hun ervaringen in eigen land een jongeren organisatie in het leven roepen. De nieuwsbrief van Flemming Larsen zal waarschijnlijk „EAMDA youth letter" gaan heten, als variant op de reeds bestaande „EAMDA news letter". Voorzitter Met de komst van voorzitter Bruno Mansson kreeg de oprichting van het internationale jongerennetwerk een verassende steun. Hoewel hij - op uit nodiging van de organisatie - speciaal voor dat doel naar Nederland kwam, onderschreef hij niet klakkeloos elk idee voor het initiatief. „Hij is het ze ker niet overal mee eens", vertelde mede-initiatiefneemster Petra Boekeloo nadat donderdagmiddag Mansson weer richting Denemarken was ver trokken. Ze voegde er opgelucht aan toe: „Maar ik voelde dat hij achter ons doel staat. Hij is blij dat we initia tief tonen". Voor de Europese jongeren ligt nog een lange weg in het verschiet om medezeggenschap te krijgen bin nen de EAMDA. In die organisatie heeft men tot dusver niet de gewoon te jongeren toe te laten tot de jaarver gaderingen. Dit voelde de conferentie gangers als een gemis, temeer daar de landelijke afvaardigingen bij de jaarver gaderingen uit drie personen bestaan. Eén daarvan kan best een jongere zijn, vonden de vorige week op Texel verza melde jongeren. Streven naar eigen personeel In enkele landen leeft een aantal ge handicapten zelfstandig. De beperking van die zelfstandigheid ligt voorname lijk in het regelmatig te hulp moeten roepen van niet-medisch geschoolde mensen. Daarin is van overheidswege voorzien. Een probleem dat zich bij deze vorm van hulpverlening voordoet is het niet zelf mogen uitkiezen van de hulpverle ner. Over dat probleem buigt een groepje gehandicapten van de drie Jan den die daarmee te kampen hebben, Denemarken, Zweden en Nederland. De Nederlander in dat groepje Rob Jordaans uit Dordrecht, meent dat er een vorm van inspraak moet komen. „Ik wil zelf kiezen wie mij helpt", zei hij, „deze hulpverlening vindt plaats in je persoonlijke omgeving en daar wil ik iets over te zeggen hebben". In Zwe den worden al proeven genomen met het kiezen van eigen personeel door de gehandicapten. Jordaans: „In Zwe den zijn gehandicapten zo goed als volledig geïtegreerd. In Göteburg rijdt een gehandicapte hoogleraar in een rolstoel rond en ook hogere posities in het bedrijfsleven worden bezet door gehandicapte mensen. Daar kijkt nie- De Ondernemersvereniging van Den Hoorn vindt dat er meer pu bliek moet komen bij de straten- loop gevolgd door een wielerronde, zoals zaterdagavond in het dorp werd gehouden. Er wordt nu in ernst aan gedacht om het evene ment de eerstvolgende keer te combineren met een Solex-race om het kampioenschap van Texel. Bij zo'n wedstrijd gaat het er dus om te bepalen wie de hoogste snelheid kan bereiken op een Solex, het beken de rijwiel met hulpmotor dat vooral in de vijftiger jaren populair was en in middels een gemoderniseerde opvolger heeft gekregen. Van nature rijdt zo'n brommertje nauwelijk harder dan een fiets, maar door toe te staan dat er aan wordt gesleuteld kan de snelheid worden opgevoerd. De regels en voor waarden die daarbij moeten gelden zullen nog moeten worden bedacht en het is best mogelijk dat in de praktijk nog hinderpalen opdoemen. In ieder geval moet er iets gebeuren om de wielerronde en de stratenloop voor een breder publiek aantrekkelijk te maken. De combinatie stratenloop/wielerronde blijkt niet sterk genoeg om de mensen uit huis te halen, zo bleek zaterdaga vond toen het in Den Hoorn niet merkbaar drukker was dan op een ge wone doordeweekse dag. Het was de bedoeling dat wielerronde en straten- loop elkaar in dat opzicht versterken, doordat het publiek voor de straten- loop komt en blijft „hangen" om ook naat de wielerronde te kijken. Van de andere kant wordt erop gerekend dat de mensen die vooral in de wielersport geintereseerd zijn al wat eerder komen zodat ze ook de stratenloop beleven. Dat blijkt in de praktijd niet goed te werken. Veel mensen die in de straten loop zijn geintereseerd, gaan na afloop weg en wachten het wielerspektakel niet af. Boks winnaar COURANT mand meer van op. In Finland is een gehandicapte als politicus actief". Geslaagde week De week op Texel is alle conferentie gangers goed bevallen. Hoewel niet al len zich aan elkaar verstaanbaar kon den maken heeft de groep zich gea museerd tijdens de uitstapjes. Rob Jordaans besefte dat hij vóór de con ferentie niet eens wist waar Malta lag, maar na een week lang optrekken met onder andere zes Maltezen kon hij zelfs een voorstelling maken van het leven van een gehandicapte op Malta. „De afstanden tussen de deelnemende landen zijn tijdens deze week een meer dan achttien seconden weg. Aad Noord uit Den Helder deed ook nog een gooi naar de eindzege maar faal de. In tegenstelling tot de vorige wie lerrondes waren de Texelse renners (van de wielerclub Texel) met vijftien man naar verhouding goed vertegen woordigd, maar dat was minder te danken aan hun opkomst dan aan het wegblijven van overkanters. Totaal wa ren' er maar 23 deelnemrs die van start gingen een gevolg van concurrentie in de vorm van wedstrijden in Midden- meer en Friesland. Van de Texelse renners staakten Paul van Arnhem en Hans van Osch voor tijdig de wedstrijd. Het parcours dat zaterdagavond werd gereden c.q. gelo pen bestond uit Herenstraat, Kerkstraat, Lagewegje, Rommelpot en stukje kleiner geworden",, aldus Jor daans, die vertelde dat eerder alleen Denen en Nederlanders elkaar als ge handicapten hadden ontmoet. De bur gemeester had vorige week zondag gesproken over feitelijk ongewenste isolering van de gehandicapte tijdens de week op Texel. Rob Jordaans in reaktie daarop: „Het zou zeker beter zijn geweest als we in eens met z'n allen in een discotheek in De Koog waren binnengekomen, in plaats van bijvoorbeeld de mensen van Rotaract hier op de Bartiméushoeve uit te nodigen. Maar zo'n overvalbe- zoek is niet te verwezenlijken, en de gesprekken met Rotaract en anderen waren zeker de moeite waard". Diek. Aanvankelijk was ervan uitge gaan dat dit een afstand was van 2 ki lometer, maar het bleek 1700 meter te zijn. Besloten werd toen de wielren ners dit parcours 30 keer te laten rij den in plaats van 25 keer, zodat een afstand van totaal 50 kilometer werd afgelegd. Franchimon terug De hardlopers, eerder op de avond mochten volstaan met één, twee of drie ronden. Opmerkelijk feit was dat Theo Franchimon uit Den Hoorn over drie ronden won. Franchimon heeft een tijdje in de lappenmand gezeten, maar is nu bezig weer in vorm te ko men. Franchimons plaatsgenoot Minne Goënga was niet van de partij omdat hij moest werken in de zaak van zijn vader. Uitslag: Twee ronden: 1. Rob Bakker (12 minuten, 57 secon den) die gelijk aankwam met Norbert Eelman. 3. Denhard van der Slikke uit Den Burg (13.10) en 4. Janneke Zaadstra uit Den Hoorn (13.14). Eén ronde: 1. Richard Stevens uit Den burg (6.40); 2. Remco Ooms uit Turnhout (7.01); 3. Arjan Ooms uit Turnhout (7.30) en 4. Monique Smit uit Den Burg (7.49). PAGINA 5 Zondagochtend tussen half tien en half elf werden op de Groeneplaats in Den Burg twee zadels van fietsen gestolen. De fietsen zijn eigendom van een verhuurbedrijf in Den Burg en stonden op slot. De huurster is een 22-jarige vrouw uit Scheveningen. De schade bedraagt 730,—. De witte bestelauto van een 24-jarige man uit Den Burg werd zondag aange reden op het parkeerterrein bij de Drij verstraat en de Wilhelminalaan. De da der is onbekend. Zondagmorgen om even voor half elf botsten de auto's van twee vakantie gangers op het kruispunt Haffelder- weg/Emmalaan. Een 66-jarige man uit Amsterdam stopte met zijn Fiat 127 voor de stopstreep, alvorens vanaf de Haffelderweg de Emmalaan op te rij den. Direkt daarop botste hij tegen de Volkswagen Golf, bestuurd door een 26-jarige man uit Gelsenkirchen, die met lage snelheid over de Emmalaan reed. Kennelijk had de Amsterdammer hem niet gezien. Beide auto's werden licht beschadigd. Op de parkeerplaats van camping De Krim bij De Cocksdorp reed zondaga vond om kwart over zes een 20-jarige man uit Ahaus met zijn Ford Sierra achteruit tegen de geparkeerd staande Mazda van een 29-jarige Cocksdorper. Laatstgenoemde auto werd daarbij bij het rechter achterspatscherm beschadigd. Nog te weinig mensen hebben gerea geerd op onze oproep om wijzigingen en tips door te geven voor het herfst- winternummer van het toeristenmaga zine „Texeltoerist". Op alle betrokke nen doen wij een dringend beroep ons uiterlijk deze week te laten weken of met name de gegevens in de „tips" nog kloppen en of aanvullingen ge wenst zijn. Redaktie Texeltoerist, Parkstraat 10, te lefoon (02220) 2741. Drie ronden: I.Theo Franchimon uit Den Hoorn (17.16); 2. Ad Breedijk uit Holysloot (18.01); 3. Daan Welboren uit Den Hoorn (18.14) en 4. Wim Tim mer uit Oosterend (18.37). Afgezien van de betrokkenheid bij de Texelse etappe van de Tour de Lasalle volgende week maandag heeft de wie lerclub Texel nog een tijdrit Oudeschild - De Cocksdorp op het programma staan ter afsluiting van het Jan Brouwerklassement. Franchimon: Terug van weggeweest. toensdagavond om half zeven wor- n in zwembad Molenkoog onderlin- wedstrijden gehouden door ZPC 71. Deze wedstrijden tellen mee orde clubkampioenschappen en jan in het teken van vlinderslag en retcrawl. De jongste leden van ZPC mmen 25 meternummers. »r de wedstrijden gaan de normale «mtrainingen woensdag niet door. bekende estafetteploegen voor ummen moeten echter na afloop aanwezig zijn. honkballers van Texla hebben de oeiende vorm van de laatste weken iderstreept door tegen Vitesse uit istricum beide punten binnen te ha- i. In een spannende wedstrijd werd «7—6 gewonnen. de eerste inning bleken beide iams aan elkaar gewaagd. Vitesse ld daarbij iets meer moeite om de ïde nul te maken, zodat Texla tegel- itiger kon scoren; tussenstanden: 1, 4—2 en 5 5. Vooral het vangen bij Texla beter verzórgd. Daphne omens was hierbij koploopster, met ne vangballen in het midveld. 'de vierde inning gaf Texla de voor rang uit handen na twee harde honkslagen van Vitesse. In de vijfde ning kwam het herstel. Texla kreeg honken vol met slechts één uit Pe- Beers sloeg op het juiste moment 51 een opofferingsslag de winnende rat binnen. Tijdens de laatste inning "pitcher Martin Marinus, die zowel 'wallend als verdedigend een goede «dstrijd speelde, het hoofd koel en tad Vitesse niets meer toe. Na een tochtige beweging op een moeilijke Ikal verzorgde hij de laatste nul »r een aangooi op het eerste honk. Kla hoefde vervolgens geen gebruik maken van de gelijkmakende slag- Mrt; de buit was binnen. te:Texla, winnend werper Martin 'arinus: 3 keer 3-slag, 5 keer 4-wijd, teer geraakt werper, 3 honkslagen ;9en en het veld maakte 3 fouten. W. Vos: 5 keer 3-slag, 8 keer ™|d, 5 honkslagen tegen en het veld «akte ook 3 fouten. Slechts negen sportvissers namen deel aan de eerste sportviswedstrijd na de zomerstop op het strand bij Paal 17. De wedstrijd leverde slechts twee vis sen op. Eerste werd Fup Zegel met een vis van 25 cm en tweede Theo Buren met een 18 cm vis. De volgende wedstrijd is zondag 31 augustus bij Paal 12 of de Mokbaai. Zaterdag 30 augustus kan men bellen met P. Verhagen tussen 8 en 9 uur 's avonds over de wedstrijd (02220) 3986. Gymnastieklessen voor ouderen boven 55 jaar beginnen op 2 september in „De Waldhoorn" in Den Hoorn, van 14.00 tot 14.45 uur, onder leiding van mevr. B. Drijver. Op deze middag is nog plaats voor nieuwe deelnemers. De kosten bedragen 75,— per maand per deelnemer. De training bij Judovereniging Shima kan zaterdag tussen 11 en 12 uur niet doorgaan. Voor hen die op dat uur wilden trainen is het mogelijk dat van 9 tot 10 uur of van 10 tot 11 uur te doen. De Balletvereniging start woensdag 3 september weer. Elke woensdagmid dag en -avond worden de lessen gege ven in de voorspeelruimte van D'Ouwe ULO. De zeven groepen lopen op in leeftijd vanaf vier jaar en zijn als volgt verdeeld over de woensdag: Groep 1: 13.30-14.15 uur. Groep 2: 14.15-15.00 uur Groep 3: 15.00-15.45 uur Groep 4: 16.00-17.00 uur Groep 5: 17.00-18.00 uur Groep 6: 18.20-19.20 uur Groep 7: 19.20-20.20 uur. isurfwedstrijden die zondag bij 'ikmanshuizen werden gehouden tom Klaas Jan van der Vis als Marijke winnaar naar voren. Hij ta met verrassend gemak alle Ranches in de A Poule. De B Ms kende ook een overtuigend tanaar in Remco Molenaar. 'Wedstrijden werden gehouden on ideale weersomstandigheden. De scheen en er stond genoeg wind, Mit drie tot vier. Door een voor- JSsconflict kon nog niet worden steld wie tweede en derde wer- de A Poule. Het conflict rees Sen André van der Berg en Menno profiteren van een voorrangsfout twee de werd in plaats van Loning. Het pro test wordt behandeld door een onaf hankelijke commissie, die vrijdag uit spraak doet. Wordt het protest afge wezen, dan zal Van der Berg tweede worden en Loning derde. Het zal te vens consequenties hebben voor het algemeen klassement. De uitslag luid de zondag als volgt: A. Poule: 1. Klaas Jan van der Vis; 2. (of 3.) André van der Berg/ Menno Loning; 4. Jacob Roeper; 5; Marc van Rijsselberghe; 6. Jan van der Vis; 7. Gerard Roeper en 8. Gerrit Spanhaak. B. Poule: 1. Remco Molenaar; 2. Werner Jas; 3. Niels Karssen; 4. Jan Als ze dat wel hadden gedaan hadden ze zaterdag een tamelijk sensationeel moment kunnen beleven. Niet de „eeuwig" winnende Pink Tesselaar uit Den Helder kwam als eerste over de streep maar Hans Boks uit Breezand. Dirk Vinke werd derde. Tesselaar kwam duidelijk tekort. Na negen ronden be-

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 11