wee akties van „Siegfried Egmundis" Overweldigende belangstelling voor zwemvierdaagse Zwavelzuur kwam in PEN-vijver terecht Klankbeeld over „wilde ganzen' in Hervormde kerk Volksdansen voor ouderen Geslipt op Laagwaalderweg Iverstekende vrouw geschept Achteruit tegen zuil Diefstal uit auto Nog plaats bij rondrit j jmiKZEGGENWOU. Eéns gestolen, altijd een dief??? Ingrid van Lubek tweede in „Punterloop" PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 26 AUGUSTUS De zwemvierdaagse werd vrijdaga vond precies zo afgesloten zoals de organisatie had gehoopt. De be langstelling was overweldigend; er kwamen vrijdag zo'n kleine 1500 mensen naar zwembad de Molen koog. De verschillende onderdelen van de slotavond hadden stuk voor stuk succes. De playbackshow werd gewonnen door Ingrid Brouwer, die Madonna playbackte. Mensen van het Bornrif paardencentrum gaven een demonstra tie paardvoltigeren, waarbij ze oefenin gen op de paarden deden. Ook kust- zwemdemonstratie door de zwemclub verliep soepel en maakte indruk op de toeschouwers. De lootjes bij de mini- kermis gingen grif van de hand en dat gold ook voor de braadworsten, die de .deelnemers na afloop kregen. Het aan tal deelnemers bedroeg precies 400, 25 meer dan vorig jaar. Op de foto een overzicht van het bad tijdens de vier daagse. Deze foto werd donderdaga vond genomen. De nieuwe reddingsboot Siegfried Egmundis moest tijdens het week end tweemaal in aktie komen om een schip met problemen naar de wal te slepen. De visboten „Bravo" en „Branding" hadden respectieve lijk zaterdag en zondag motorpech, enkele zeemijlen ten noordwesten van de vuurtoren. Zaterdagavond vijf over zes brandde de startkabel van de dieselmotor op de Bravo door ten gevolge van kortslui ting. De Bravo is een motorsloep van De volksdanslessen in De Buureton o.l.v. de heer Veldwisch beginnen weer op 12 september van 10.00 tot 11.30 uur. Zowel bij de cursus van mevrouw Drijver op woensdagmorgen als de heer Veldwisch op vrijdagmorgen zijn nieuwe cursisten welkom. Beide cur sussen zijn 's morgens van 10.00 tot half 12 en bedoeld voor ouderen bo ven 55 jaar. De cursus kost f5,— per maand. In verband met de organisatie en voor bereiding van de „Open Dag" van de Buureton worden de volksdansers van de heer Veldwisch en mevrouw Drijver, die 5 september willen optreden, ver zocht woensdagochtend 3 september van 10.00 tot half 12 in de Buureton te zijn. ongeveer acht meter lengte. Door deze motorpech kon het schip niet meer op eigen kracht terugvaren. De Branding, een zes meter lange Shetland kruiser met buitenboordmotor, nam de Bravo op sleeptouw. In de branding kregen de schepen problemen en de Branding moest de Bravo losgooien, waardoor het laatste schip op een zandbank liep. Via de 27 MC werd de KNZHRM ge waarschuwd, waarop de Siegfried Eg mundis te hulp kwam. Om half acht waren de twee opvarenden van de Bravo veilig aan wal gebracht. De vol gende dag om 7 uur 's avonds was het de Branding zelf die in moeilijkhe den kwam doordat zijn motor uitviel, eveneens op ongeveer twee mijlen ten noordwesten van de vuurtoren. Hij ging voor anker en de enige opvaren den riep opnieuw via de 27 MC band de reddingsmaatschappij te hulp. Op de Laagwaalderweg vlakbij de af slag IJsdijk gleed vrijdagochtend om half elf en 18-jarige vrouw uit Oude- schild met haar bromfiets uit over de witte verfstrepen, die daar op de weg zijn aangebracht. Ze hield er enkele schaafwonden aan over; de bromfiets werd licht beschadigd. Op 8 augustus deed zich op het PEN-terrein bij Oudeschild een ongeluk voor bij het overpompen van zwavelzuur. Een paar honderd liter zwavelzuur kwam uiteindelijk in de vijver voor de centrale terecht. aan de regels van de nota aankoopbe leid. Er was niet voor een behoorlijk bestek gezorgd waardoor de betreffen de bedrijven niet wisten waarvoor zij precies prijsopgave moesten doen. Texels Belang heeft een schriftelijke klacht daarover bij het college gedepo neerd. Barendregt zei dat over de kwestie zal worden gesproken in de eerstvolgende b en w vergadering. Het was Gerbrand Poster van Texels Belang die in de vergadering van de raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid wees op deze .gebeurtenis en informeerde of bij de gemeente of andere instantie van het geval melding was gemaakt en of zoiets vaker gebeurt. Volgens Poster was de PEN-vijver als gevolg van het zuur helemaal „dood". Wethouder Ba rendregt en de aanwezige ambtenaren wisten van niets, maar er zou navraag worden gedaan. Desgevraagd hoorden wij van woordvoerders van het PEN- bedrijf Texel dat genoemd ongeluk zich inderdaad heeft voorgedaan. Bij het vullen van de zwavelzuurtank bij de waterfabriek(vanuit de auto van de leverancier) was niet tijdig gestopt, zo dat de tank overliep. Het zuur werd toen met zoveel mogelijk water ver dund en kwam tenslotte in de vijver terecht. Dit sterk verdunde zuur heeft echter toch omzettingen veroorzaakt' van sulfiden die in de modder van de vijver van nature aanwezig zijn, waar door een stank (zoals van rotte eieren) ontstond. Poster herhaalde zijn be schuldiging dat bij de aanbesteding van de centrale verwarming voor de Beatrixzaal, niet de hand is gehouden Jachthaven Interessant nieuws bleek het antwoord te bevatten op een vraag van Erna Eelman-van der Kooi. Die wilde weten of alle beletselen voor de bouw van de jachthaven al uit de weg zijn en of er inderdaad geen btw hoeft te worden betaald over de investeringen. Met dat laatste zat het goed. De inspectie heeft zwart op wit laten weten dat de btw kan worden teruggevorderd, maar met de aanleg van haven kan nog niet worden begonnen. Gebleken is dat de maatvoering van de tekening niet deugde waardoor het plan moet wor den aangepast en waardoor een deel van het asfaltbedrijf moet worden overgeplaatst. Verder is er nog een fi nancieel probleem.. Maar de belangrijkste hindernis Op de Pontweg bij de afslag Keesom- laan werd gistermorgen om 10 uur een 60-jarige vrouw uit Den Burg met haar bromfiets geschept door een Merce des, bestuurd door een 30-jarige man uit Oudeschild. De vrouw reed op haar bromfiets in de richting van De Koog op het linker fietspad van de Pontweg. Om de Keesomlaan in te rijden stak ze zonder uit te kijken de Pontweg over en werd gegrepen door de Mercedes die even eens in de richting van De Koog op de Pontweg reed. De vrouw werd naar het ziekenhuis gebracht en daar werd vastgesteld dat ze een lichte hersen schudding en een onderbeenfraktuur had. De bromfiets was total loss, de Een 38-jarige toerist uit Rösrath (Did.) reed donderdagavond met zijn Ford Escort achteruit op de Nikadel in De Koog tegen een verkeerszuil. De auto raakte hierdoor licht beschadigd en de zuil stond scheef. Tussen vorige week dinsdagmiddag vijf uur en woensdagmiddag vijf uur werd uit de auto van een 19-jarige toerist uit Susterseel (Did.) voor 350,— DM gestolen. De auto stond geparkeerd op de Ruijslaan in De Koog en eruit verdwenen waren een radio- faccottoroporHor IniHcnrol/orc wordt gevormd door het feit dat bij dergelijke waterbouwkundige werken sprake is van een „geslo ten seizoen". In de periode van 15 oktober-15 april mag buitendijks niet worden gewerkt in verband met slechtweerrisico. Het hele jachthavenplan komt op losse schroeven te staan als inderdaad zo lang gewacht moet worden, zo dat met alle betrokken instanties zal worden gepraat om van deze regel ontheffing te krijgen. „We zullen Van Gelder ook met dit gegeven confronteren", aldus ant woordde Barendregt op een andere vraag van zijn partijgenote, betreffende de poging van het Israëlisch bedrijf „IDE" om op Texel een waterfabriek van een nieuw type te plaatsen. Deze zou water kunnen leveren tegen een kostprijs die vergelijkbaar of lager is dan die van hyperfiltratie en een zin ker. Of dat laatste waar is zal nog uit een nadere berekening moeten blijken. Het IDE-bedrijf heeft inmiddels nog een mogelijkheid aan de hand gedaan; combinatie van een IDE waterfabriek met een ontzilter volgens het hyperfil tratie systeem. Laatstgenoemde appa ratuur kan gebruik maken van het „te veel" aan elektriciteit dat straks door de diesels van de PEN-centrale wordt geproduceerd. Dit gecombineerde systeem zou voor EG-subsidie in aan merking komen. De gemeente 'hoopt dat al deze nieu we gegevens, plus de gegevens die het Haskoning-rapport hebben opgele verd nog eens door een onafhankelijk bureau zullen worden doorgerekend. Herinnering Dirk Terpstra herinnerde aan de uitge breide studie die de PvdA Texel aan dit onderwerp heeft besteed. Zoals be kend kwam van die kant het voorstel om windenergie een rol te laten spelen in de drinkwaterproduktie. Ook in dit geval zou op een EG-subsidie kunnen worden gerekend. Terpstra, kennelijk veronderstellend dat het college niet van plan is serieus aandacht aan de PvdA studie te besteden, vroeg na drukkelijk een mening en eiste toezeg ging dat het Pvda-plan als „alternatief 5" volledig in de discussie wordt be trokken. Terpstra was niet erg onder de indruk van het in opdracht van de gemeente gemaakte Haskoning- rapport. Hij vroeg zich af of dit wel een voldoende krachtig wapen is te gen de provincieplannen om een zinker aan te leggen. Met name de passage waarin wordt aangegeven dat de kosten per kubieke meter drinkwater aanzienlijk stijgen als de prijs van de elektriciteit stijgt, had hem te denken gegeven. Barendregt zei het rapport van de PvdA „zeer goed onder bouwd" te vinden, maar windenergie noemde hij een concurrent van de elektriciteitscentrale, een bedreiging van de rentabiliteit ervan. De gemeen te voelt voor oplossingen waarbij de centrale een onmisbare rol speelt, zo dat ook het voortbestaan van die cen trale wordt gewaarborgd. Natte buspassagiers De telkens bij het bushaltehokje op de Bernhardlaan stoppende bus, veroor zaakt ter plaatse een kuil in het weg dek die bij regen in een diepe plas verandert. Wachtende buspassagiers worden drijf nat als een auto passeert, zodat zo'n schuilhokje tegen de regen niet veel zin heeft. Het was Terpstra die vroeg om daar wat aan te doen. Ook herin nerde hij aan de belofte dat aan de IJ- In de Hervormde kerk aan de Bin- nenburg wordt morgen tijdens de laatste folkloredag van dit seizoen voorlichting gegeven over het werk van de hulporganisaties „De Wilde Ganzen". De interkerkelijke vrou- wenkontaktgroep van Texel steunt deze zomer via de Wilde Ganzen het werk van Els Koop, een vrouw die al 17 jaar in Brazilië werkt in een kindertehuis. De voorlichting in de vorm van een „klankbeeld", een dia-voorstelling met uitleg, wordt verzorgd door twee mede werkers van de Wilde Ganzen. Van 's ochtens half elf tot 's middags half vijf staan deze Wilde Ganzen- medewerkers iedereen te woord in de Hervormde kerk en op ieder heel uur begint de dia-voorstelling in „De Schakel", naast de kerk. In de kerk zelf speelt ook elke woens dag één van Texels organisten. Onder andere hebben tot nu toe Jan Visser, Peter Zwart, Margo Pauptit en Dijo Wassink het orgel in de Hervormde kerk bespeeld. Voor informatie over het werk van de interkerkelijke vrou- wenkontaktgroep is het mogelijk te bellen met Arieta Tijssen. (02220) 3584. vestigd. Het is nog steeds niet aange bracht en tenslotte vroeg hij of het voetpad langs de Langeveldstraat in De Cocksdorp (op verzoek van de raad extra op het investeringsplan gezet) er al zit aan te komen. Dat laatste werd bevestigd en het bordje aan de IJzeren Kaap komt er voor het nieuwe seizoen. VVV Terpstra liet verder weten dat de pro- motiebijdrage van het TVO aan de Stichting Texelpromotie er op tijd moet zijn anders komt de gemeente ook niet meer met anderhalve ton over de brug. Zo is het namelijk afgesproken. Barendregt zei ervan uit te gaan dat het goed komt. Bij de begrotingsbe handeling komt deze zaak ongetwijfeld aan de orde. Terpstra vond verder dat het college in het geweer moet komen tegen de enorme rijkskortingen op de uitkeringen van sociaal cultureel werk. In Den Helder laat het gemeente bestuur de protesten ook niet aan an deren over. Barendregt: „Ik zal het in het college aan de orde stellen". Eenzijdig Het was Ate Rienstra opgevallen dat de straatverlichting van de Wilhelmina- laan overdag aan één kant blijft bran den. Een ernstiger misstand waarop dit raadslid wees was een put met ri- oolslib aan de Westerweg bij Den Hoorn die niet behoorlijk is afgezet zo dat mensen erin zouden kunnen val len. Rienstra vond verder dat er „bete re communicatie" moet komen tussen de burgerij en de mensen van de vuil nisophaaldienst. Zakken vuilnis worden veel te vroeg aan de weg gezet waar door huisdieren en/of meeuwen ze ka pot bijten en de onfrisse inhoud van de zak alle kanten opwaait. Verder zouden ook kleine kadavers die langs de weg liggen, doodgereden vogels, katten, egels e.d., door de vuilnisauto meegenomen moeten worden. Direc teur Doppenberg van gemeentewerken merkte op dat het steeds dezelfde mensen zijn die hun vuilnis op een zo danige manier aanbieden, dat genoem de ongelukken gebeuren. Dat de man nen van de reinigingsdienst daardoor wel eens geïrriteerd worden, is begrij pelijk. Wie klachten of opmerkingen heeft over de reinigingsdienst kan het beste de gemeente (chef buitendienst) bellen; er wordt dan aandacht aan ge geven Oud Papier Tenslotte werd vrees geuit dat het re gelmatig ophalen van oud papier op Texel in de versukkeling zal raken nu deelde die vrees niet. Ten eerste is er de gemeentelijke garantieregeling waardoor de ophalers altijd van een bepaalde prijs verzekerd zijn en boven dien is het vrijwilligerswerk zonder kosten; ook bij weinig opbrengst is het geld dat met het oud papier wordt verdiend altijd „schone winst". Voor de zaterdag te houden „rit van de nostalgie" kunnen zelfstandig wo nende ouderen van 70 jaar en ouder zich nog opgeven. De rondrit wordt georganiseerd door „De blijde Rijders" en is nog niet volgeboekt. Opgeven kan bij Bep van der Meer, (02220) 3611. Mijn oprechte dank aan de heer Beumkes, mijn eigen partijgenoot, voor zijn uitspraak in de krant van dinsdag j.l. „Ga niet met de belbus of taxibus naar de plaatselijke taxibedrij ven want die hebben altijd ruzie". Eén keer heer Beumkes, je écht op de hoogte stellen bij één van die bedrij ven zal je leren dat het anders is. De situatie is niet erger dan bij de groen teboer, slagers of raadsleden. Voor zie- kenvervoer en gemeentelijk vervoer, zoals het leerlingenvervoer naar buiten gewone scholen wordt voor gezamen lijk tot stand gekomen tarieven gere den. Alleen de losse taxiritten zijn niet gelijk, maar is de koffie van Albert Heijn „gelukkig voor het publiek" ook niet goedkoper dan Douwe Egberts? Verschil van zaakvoeren mag er toch zijn? Maar als U zegt dat er „altijd" ruzie is, dan moet U dat maar eens waarmaken. Taxi 2323 Nel Smidt Ingrid van Lubek uit Den Burg nam als enige van Texel deel aan de bekende „punterloop" die voor de dertiende keer werd gehouden in Giethoorn. Ze legde de 2/z km af in 9 minuten en 11 seconden en werd daarmee tweede in 2.000,000 19SO.OOO 1850.000 1750.000 1 b so.ooo 1S5Q.000 QgQ-QOO Qso-ooo 750-000 bso.ooo 1150.000 SO.OOO l9oo.ooo 17QO.OOO 900.000 800.000 700.000 kop, ooo 500-000 3 QQ.OCO OOO-ooo Inleveren aan de balie van de Te Courant in de drukkerij en Amroban) Den Burg of Amro bijkantoor in De Koog Naam Adres Woonplaats Te efoon

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2