Naast lezen en schrijven ook taal en rekenen Knappe olieverfschilderijen van Piet van Oosterum Cursus begint volgende maand Expositie in het raadhuis WAT IK ZEGGEN WOU.." Belbus Vreemd geld Gewijzigde spreekuren maatschappelijk werk Texelse brandweer extra streng? PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 29 AUGUSTUS ^0 Het cursusjaar voor het lezen en schrijven-project begint maandag met een informatieavond in d'Ouwe ULO. Daar kunnen belangstellenden tevens inlichtingen krijgen over de twee nieuwe onderdelen van het project. Voor mensen die de lezen- en schrijvencursus af willen ronden of een laatste voorbereiding op andere cursussen nodig hebben is er dit jaar de mogelijkheid een taalcursus te volgen. En voor men sen die problemen hebben met rekenen start er een rekencursus. De nieuwe onderdelen zijn niet zomaar probeersels" van de projectleiders Siem Zijm en Mijkje Uittenbogaard. De behoefte eraan bleek in de huidige groep cursisten te bestaan. Dat wil echter niet zeggen dat mensen van buitenaf de cursussen niet mogen vol gen. ledereen die in het dagelijks leven tekort denkt te schieten door zijn of haar gebrek aan kennis van rekenen of taal kan vanaf 8 september op maandag- of woensdagavond terecht in d'Ouwe ULO om er wat bij te leren. Drempel Er blijkt nog steeds een drempel te bestaan, die mensen ervan weerhoudt toe te geven dat ze niet met de taal overweg kunnen, leder jaar krijgen Mijkje en Siem nieuwe cursisten die aarzelend de eerste les bezoeken maar zich na enkele lessen verbaasd afvra gen wat hen toch al die jaren heeft bezield om niet eerder aan een derge lijke cursus deel te nemen. Een cursiste vertelde dat ze „lang ge- dubt" had alvorens de stap te nemen, uit angst voor wat de mensen van haar zouden denken wanneer ze er achter kwamen dat ze lees- en schrijf- lessen volgde. Na enige tijd deel te hebben deelgenomen aan het project in d'Oude ULO bestond die angst niet meer. De belangrijkste verandering in zichzelf vond ze de toename van haar zelfbewustzijn. Tijdens gesprekken bin nen een groep durfde ze, omdat ze de taal beter beheerste, haar mond open te doen en haar mening te geven. Dat was vóór deelname aan de cursus heel anders geweest. Dat gebrek aan durf en zelfvertrouwen blijkt bij mensen met een beperkte kennis van hun taal een grote rol te spelen. Dikwijls werkt het elkaar in de hand. Door niet met taal uit de weg te kunnen wordt een mens onzeker, waardoor hij niet aan een cursus durft deel te nemen en onstaat een gevoel van minderwaardigheid. De cursisten van het lezen- en schrijvenproject doorbreken die cirkel en het is daarom dat de cursusleiders zelden of nooit negatieve geluiden van cursisten horen. Analfabeten Er nemen mensen deel aan het project die bij aanvang volledig analfabeet zijn, dat wil zeggen: geen woord kun- nen lezen of schrijven. Dat is echter een minderheid. De meestenhebben er alleen veel moeite mee. Omdat de cur sisten geen van allen op dezelfde plaats in hun ontwikkeling op taalge bied zijn, kan niet met de hele groep tegelijk worden gewerkt. Men vormt groepjes van vier of vijf mnensen, soms zelfs twee, zodat elke cursist op eigen tempo zelf inhoud kan geven aan de cursus. Zo is er ook een groep cursisten, die eigenlijk alleen problemen heeft met het op een juiste plaats d's en t's plaatsen in woorden of kampen met de vrag wanneer een ei of en ij te gebruiken. De oorzaken voor de beperkte of soms afwezige kennis van de geschreven taal lopen uiteen. Voor enkelen geldt dat bepaalde gebeurtenissen in hun jeugd, zoals oorlog en ziekte, èen rol spelen. Voor de meesten echter zijn slechte ervaringen met de school de oorzaak. Er zijn vrijwel geen cursisten, die het leuk hebben gehad op school. Hoewel de scholen tegenwoordig beter zijn dan vroeger wil dat niet zeggen dat het aantal leerlingen dat niet goed leert lezen en schrijven afneemt. Geen schoolse cursus Omdat het kennelijk tussen de cur sisten van nu en de school nooit ge klikt heeft, zagen Mijkje Uittenbogaard en Siem Zijm weinig heil in een schoolse opzet toen ze hun „project" in 1983 begonnen. „Het heeft geen zin slechte scholieren weer op school te zetten", meent Siem Zijm. De lessen van de cursus zijn ook niet te vergelijken met de lessen die een kind op de lagere school krijgt. Alles wat tijdens de cursus wordt behan deld, sluit aan op het dagelijks leven. Het is de bedoeling dat de cursisten Amerikaanse dollar 1 7 2,25 Engelse pond 1 7 3,26 Westduitse mark 100 7110,75 Franse frank 100 7 32,75 Belgische frank 100 7 5,23 Zwitserse frank 100 7137,50 Italiaanse lire 10.000 7 15,30 Zweedse kroon 100 7 31,75 Deense kroon 100 7 28,00 Noorse kroon 100 7 29,75 Canadese de 'ar 1 7 1,60 Oostenrijkse schilling 100 7 15,80 Portugese escudo 100 7 1,35 Spaanse peseta 100 7 50 Finse mark 100 7 45,25 Joegoslavische dinar 100 7 0,30 Griekse drachme 100 7 1,45 Ierse pond 1 7 2,96 Het is niet zo, zoals men zou kunnen opmaken uit hetgeen de ambtenaar in de commissie A en O Texelse Cou rant d.d. 19 augustus 1986) heeft ge zegd dat het gereedmaken van één rij- wieldek op het „m.s.Molengat" voor ouderen en invaliden technisch en fi- nancieël niet zou kunnen. Volgens na vraag bij de ambtenaar heeft de direc teur van Teso dit gezegd. Rijkswa terstaat heeft ons destijds desgevraagd gezegd dat het zeker kan. De kwestie zal zijn dat de direkteur van Teso er niet voor voelt het gereedmaken van dit deel voor vervoer van ouderen en invaliden uit te voeren. Als alternatief hebben we op 2 oktober 1983 dit reeds aangegeven. Het probleem voor ouderen en invaliden zou dan zijn op gelost. Het voorstel op initiatief van de directeur van Teso en van wethouder Schilling is in zijn uitvoering niet juist. Waar wij het niet mee eens zijn is, dat de gemeente de bedoeling heeft deze aangelegenheid in handen te geven van de gezamenlijke taxi-ondernemers, die dan zelf alles zullen regelen. Daar komt o.i. niets van terecht. Als ge meentebestuur weet U net zo goed als wij, of nog beter, dat de onderlinge verhoudingen van deze ondernemers dermate grillig, naar en afgunstig zijn dat wij menen dat het niet verant woord is, de ouderen en invaliden daarmee te confronteren. Deze men sen worden dan min of meer speelbal /-.-f+fMA/ol L-itrL-ioL- wan rio li limon wan Ho taxi-ondernemers onderling. Er moet bij het uitvoeren van een der gelijke dienst één instantie algemeen opdrachtgever zijn, b.v. gemeente ofte wel de AOT etc. die aangeeft waaraan de uitvoerder(s) is (zijn) gehouden en de passagiers bij eventuele klachten terecht kunnen. Gelet op de verhou dingen in de taxiwereld op Texel, kan een taxi-ondernemer t.a.v. zijn colle ga's niet als zodanig fungeren. Er zal wellicht vergunning van bovenaf gevraagd moeten worden om een bel- dienst op te zetten. Als men Den Haag - zonnodig via een bezoek - van de bestaande noodzaak op de hoogte stelt, kan dit o.i. toch wel vrij spoedig geregeld worden. Het is duidelijk dat de bestaande situatie op het „m.s. Molengat" een onhoudbare toestand is waarin op korte termijn verandering in moet komen. De ouderen en invali den zijn de toestand op het „m.s. Mo lengat" meer dan zat. Gelet op de werkwijze zoals die de laatste jaren versterkt wordt toegepast door het Rijk, kan de situatie zo wor den dat het ministerie zegt: „Texel je kan het me doen". Wij het jaarlijks te kort, vermoedelijk 250.000 van de lijndiensten betalen en dat steeds gro ter wordt omdat jullie met je belbus de lijndiensten beconcurreren, we houden er mee op deze tekorten voor onze re kening te nemen. Als we het geheel overzien dan is het aan terechte twijfel onderhevig of de belbus ooit op de juiste manier van de grond zal komen, of een vrij kort bestaan zal hebben en we ons in feite blij maken met een dode mus. We besluiten met dezelfde zin als die wij onlangs in een artikel van ons blad „Ouder worden op Texel" hebben geschreven. Als de directeur van de Teso zijn ver antwoordelijkheid in deze niet ziet of niet wil zien, dan mogen wij, ouderen en invaliden van Texel, toch wel ver wachten, dat het Teso-bestuur wel zo veel gevoel voor menselijke waardig heid bezit, dat zij hier ingrijpen en voor het door ons aangegeven alterna tief verbetering doen aanbrengen. Het probleem is dan opgelost. Het bestuur van de ANBO regio Texel. S. de Waard, voorzitter. I A Rrinl^c coorotarig de taal van alle dag leren lezen en schrijven en daarom wordt ze bij het begin van de cursus gevraagd waar ze taal tegen komen, zodat daarover de eerste gesprekken kunnen gaan. De cursisten leren formuliern invullen, zoals het kinderbijslagformulier, bank en giroformulieren en andere papieren, waar tegenwoordig iedereen mee moet kunnen omgaan. Leeftijd De leeftijd van de cursisten ligt tussen de twintig en de zestig en er zijn uit schieters geweest van zeventien en achttien jaar. Mijkje: „Het blijkt nog steeds mogelijk te zijn dat kinderen van de lagere school komen zonder echt te kunnen lezen en schrijven. Vooral door de grotere klassen van te genwoordig worden kinderen die niet goed kunnen meekomen vergeten en desondanks komen ze verder van jaar tot jaar". Een cursist vertelde dat hij in de klas steeds verder naar achteren werd gezet omdat hij moeite had met de lesstof. Op het laatst was hij zo buitengesloten dat hij de „meester" met een kroontjespen bekogelde, die in het schoolbord bleef steken. Het re sultaat was dat hij werd opgesloten in een kolenhok. Op de lange termijn be tekende het dat hij pas anderhalf jaar na zijn huwelijk begon te beseffen dat hij nauwelijks kon lezen en schrijven. Jaren daarna overwon hij zijn schroom en stapte naar Mijkj Uittenbogaard, waar hij de achterstallige kennis snel ledereen welkom De groep waar het project dit jaar mee van start gaat, telt zo'n 25 mensen. Dat wil niet zeggen dat er niet nog veel meer bij kunnen, „ledereen is welkom", zeggen de begeleiders. Hoe moeilijk het voor sommigen ook is om met taal om te gaan, het mag nooit een struikelblok zijn dat deelname aan de cursus verhindert. „Het is opvallend hoe goed de cur sisten elkaar opvangen daarmee", zei Mijkje, die met Siem Zijm, Agna Os kam en Jo van Trigt de cursisten van september tot mei begeleidt. Die laatste twee werken belangeloos mee aan het project. Dat er successen mee worden ge boekt, blijkt wel uit de reacties van de cursisten, die zelf hebben voorgesteld een zogenaamde „eindgroep" te vor men, waaruit later de taalcursus is ge- Siem Zijm en Mijkje Uittenbogaard in de hal v seizoen van de lezen- en schrijvencursus. groeid. Deze cursus dient om de deel nemers in zoverre de taal eigen te ma ken, dat ze kunnen doorstromen naar een volgende cursus. Dat kan de „Open School" zijn, maar bijv. ook een naaicursus is gemakkelijker te vol gen voor „afgestudeerde" cursisten. Bovendien is het mogelijk erna de avond-MAVO te volgen of het mid denstandsdiploma te halen. Rekengroep Een nieuw onderdeel van het project is dus ook rekenen. Ook hierbij speelt de praktijk een hoofdrol. Het omrekenen van een recept van vier naar zes per sonen: het berekenen van benodigde hoeveelheid tapijt voor de kameropper vlakte; hoe werkt het kortingsysteem in winkels etc. Het gaat uitsluitend om elementair re kenen, dus niet om wiskunde. Ook bij de rekencursus zal met kleine 7 d'Ouwe ULO, startklaar voor het nieuwe groepen worden gewerkt, zodat ieder een zijn of haar eigen tempo kan be palen en zjn inbreng heeft in de les sen. Deze rekencursus valt samen met het rekenen van de Open School en zal worden gegeven op woensdag avond van 8 tot 10 uur in d'Ouwe ULO. Ook hierover worden belangstellenden maandagavond van 8 uur tot half 10 ingelicht tijdens de informatieavond, die Mijkje en Siem dan houden. Er ligt materiaal ter inzage en er wordt een videofilm gedraaid met informatie. De lezen- en schrijvencursus wordt in gaand 8 september elke week gegeven van 20.00 tot 22.00 uur. De taalcursus valt samen met de lezen- en schrijvencursus. Deelname aan de cursussen wordt niet apart berekend. Men betaalt voor deel name aan het project éénmaal 7150,— voor een jaar. In verband met studie van maatschap pelijk werker Frank van Lare zijn de spreekuren van het maatschappelijk werk op Texel gewijzigd en zijn nu als volgt geregeld: Maandagochtend van 8.30-9.30 uur; dinsdagavond van 18.30-19.30 uur; woensdagochtend 8.30-9.30 uur en vrijdagmiddag van 15.30-16.30 uur. Daarmee samenhangend is ook het spreekuur van de Dienst Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg voor de kop van Noordholland (Sam van zen en Onno Bosman) gewijzigd. Hei| is nu donderdagmiddag van 14.00 15.00 uur. Genoemde dienst is bereik- baar op het adres Schilderend 39,1] BB Den Burg, telefoon (02220) bij geen gehoor (02230) 15805. Als een circus (of andere grote ai tractie) naar Texel komt, zorgt de brandweer dat tijdens de voorstel lingen mensen en blusmaterieel aanwezig zijn om in geval van brand snel en effektief te kunnen ingrijpen. De kosten van dit diens betoon worden aan het circus it rekening gebracht. Het circus Busch Roland dat onlangs op de Nikadel stond, had echter zelf ee bedrijfsbrandweer. Toch is ookit dat geval de Texelse brandweer! tief geweest en het circus heeft daarvoor ƒ2000— moeten betalen Gerbrand Poster (Texels Belang) had zich daarover verbaasd, vooral omtfe het circus in onder meer Veenendaa Den Haag en Den Helder voorstellin gen heeft gegeven waarbij de plaat lijke autoriteiten de circusbrandweer voldoende vonden. Poster redeneeri dat de gemeente hiermee wellicht weinig gastvrije, onvriendelijke indrul heeft gemaakt. Het circus was een aardige attractie maar heeft te maki t met hoge kosten, zo zei hij in de la gehouden vergadering van de raads commissie voor financieel, econot en technisch beleid. Dirk Terpstra (PvdA) zei er niet aan te twijfelendL de brandweercommandant de aktivi inb', van de Texelse brandweer nodig hei geacht omdat het circus niet volled aan de brandpreventieve eisen voldaan. Hij heeft dan correct geha t' deld, maar het is de vraag of het ji n is de kosten van de brandweerassis tie in dit geval in rekening te Terpstra had daar weinig moeite m( en waarschuwde dat er dan nog wi meer mogelijkheden zijn om gemeejeer telijk dienstbetoon gratis aan te bieden. ip imi IC 9tor de :ur In de expositieruimte van het raadhuis is momenteel een serie landschappen, portretten en stillevens te zien van Piet van Ooste rum (72) uit Den Helder. Ze zijn de moeite van het bekijken waard want het werk is van hoge kwaliteit. De vreugde van de toeschou wers wordt nog vergroot omdat het bijna allemaal „herkenbaar- Texels" is en getuigt van liefde voor zijn onderwerp. De in 1914 in Rotterdam geboren Van Oosterum is van huisuit geen kunste naar. Hij heeft zijn hele beroepsleven bij de Koninklijke Marine doorgebracht (bij de onderzeedienst) en begon in de zestiger jaren uit liefhebberij te tekenen en te schilderen, waarbij hij zich in meerdere technieken bekwaamde. Van Oosterum is wat men noemt au todidact; hij heeft dus geen academie of cursus gevolgd, maar het geleerd uit boekjes en zich ontwikkeld in de praktijk. Volgens het foldertje dat op de exposi tie wordt verstrekt heeft Van Oosterum „een warme, levendige, impressionisti sche stijl" en elke bezoeker zal dat zonder aarzelen bevestigen met dien verstande dat dat „impressionistische" er niet zo dik op ligt. De schilder zet zijn doeken in vrij grove verfsteken op, zodat het zaak is om op tenminste an derhalve meter afstand te gaan staan, maar de natuurlijkheid en herkenbaar heid heeft daar niet onder geleden, in tegendeel. Van Oosterum is het meest bedreven met olieverf. Het merendeel van het nu in het raadhuis tentoon gestelde werk bestaat dan ook uit olie verfschilderijen, hoewel ook enkele knappe etsen, een houtskooltekening en pastelwerk te bewonderen is. Routine De hele collectie straalt routine uit. Van Oosterum weet dat hij het kan, schildert direkt „raak" en is daarbij zeer produktief. Op Texel heeft hij in de loop der jaren onderwerpen te over gevonden. Hij houdt van het eiland (hij heeft een sta-caravan op De Brem akker) wat uit de schilderijen duidelijk blijkt. Die ruige-romantische sfeer die je „typisch Texels" zou kunnen noe men, is perfect getroffen zonder dat de zaak fraaier wordt voorgesteld dan zij is. Eenheidsworst is het niet. Het ene schilderij is wat sterker dan het andere en er zijn ook stijlverschillen, die tegemoet komen aan de aard van het onderwerp.. Een schitterend werk is bijvoorbeeld het kerkje van Den Hoorn met op de voorgrond een bloei end koolzaadveld dat bij een wedstrijd van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie in 1985 de eerste prijs kreeg. Zelf vindt Van Oosterum een schilderij van de haven van Oudeschild met daarin drie aken een uitschieter. Van ongeveer even hoge kwaliteit is het royale doek, dat hij maakte van de inmiddels verdwenen palenrijen op het strand van paal 9. Van Oosterum koos ook onderwerpe stu met wat meer actie. Zo hangt er een schilderij van de Texelse kotter TX 6) die jaren geleden op de Hondsbosse zeewering liep. Van Oosterum kwam toevallig langs toen men bezig schip vlot te krijgen en legde dit tafe ndi reeltje vast. Een ander opmerkelijk oi irt derwerp is de catamaranronde om Texel: een zeegezicht met veel kleurtje zeilen, in een stijl die herinneringen oproept aan sommige Franse impress|m onisten. Andere uitschieters worden gevormd door een magistraal bosge- zicht met bloeiende hyacintjes in de buurt van de Ploegelanderweg en ee gezicht op de Mokbaai. De portrette (van een Texelse boer en een netten boeter) mogen er ook zijn. De expositie is open tot 4 septembei op werkdagen van 8.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. De meeste schilderijen zijn te koop. Voor zover het olieverfschilderijen zijn variëren in prijs van 7300,— tot 7800,—. Piet van Oosterum bij een olieverfschilderij van de haven van Oudeschid dat hij zelf een der beste van de tentoonstelling vindt.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2