—a Jour de Lasalle" begint net Texelse etappe Pyramid of fear orlopig geen uitbreiding les ep „Elba" .WAT IK ZEGGEN WOU.. VVV Oosterender bejaarden naar Den Haag Schilderen kerktoren kost /15.50IL- Gemengd zingen in De Cocksdorp Geluidsmetingen De Koog: meer hinder van publiek dan van cafémuziek Si jdiJDAG 29 AUGUSTUS 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 wielerronde van Den Helder, de four de Lasalle", vangt maandag- oud aan met 75 kilometer lange jppe op Texel. Het is de tweede for dat een etappe van deze tour cfdt verreden op het eiland. Het daartoe werd vorig jaar nomen door de Wielervereniging nel en deze vereniging heeft ook organisatie op het eiland in oden, Aan de ronde nemen ust een volledig Texelse ploeg zeven renners ook vier Texe- s deel in Helderse ploegen. rgemeester Schipper lost maandag precies 6 uur het startschot voor Texelse etappe van de ,,tour de La- fop het Molwerk, nabij de veer- (en. De officiële start van de ronde idt echter plaats in Den Helder voor schouwburg op het Julianaplein. renners gaan zonder strijd naar de ,en waar vandaan men de hele ca se op het bovendek van de Molen- 't Horntje wordt gebracht, nvankelijk was het de bedoeling dat af het bovendek van de TESO-boot worden gestart, maar daar heeft rom veiligheidsredenen vanaf Wisseld succes elaars hebben altijd al aan de dertig den als Ronde rond om Fort prins" begonnen tour deelgenomen, tdeden ze met wisselend succes, [hoogste reikte ooit Leen van Elk, afwezig, met een tweede sis, Douwe Dros werd een keer e. Misschien dat de grootste troef Texel, Dirk Vinke, er dit jaar in jt hoge ogen te gooien. 40 deelnemers aan de koers zijn Noordhollanders van boven Scha- Anderen mogen volgens de regle- nten niet meedoen. Van hen zijn elf waarvan er zeven in een door gesponserde ploeg rijden. De an- vier rijden voor verschillende Hel se ploegen. Dirk Vinke, Willem Willem Keyser, Theo Boom, van Osch, Dirk Eelman en Bram n vormen de volledige Texelse ■g, Piet Roeper, Simon Appel, Edo en Paula Brouwer uit Den :g wilden dat hun kampeerboer- Elba" in Zuid Haffel, in het Btemmingsplan de bestemming eestelijk centrum" krijgt, waar- dan uitbreiding van het aantal applaatsen (thans 50) verbonden moeten zijn. Tevens zou de uit- tiding van de bebouwing moeten orden toegestaan ten behoeve religieuze aktiviteiten van echtpaar. De wens bestaat om op korte termijn gezinnen de ogelijkheid te bieden om te over- ichten, wat mogelijk gemaakt moeten worden door het plaat van tenten of caravans. in W hebben op dit verzoek afwij- beslist. Ze zijn het ermee eens de huidige bestemming „kampeer- irderij" niet klopt, want dan zou het functionerend agrarisch bedrijf Iovernachtingsmogelijkheden moe zijn. ,,Elba" is echter veel meer gewoon kamphuis, bestemd voor fipsverblijf. Als herziening van het ilemmingsplan buitengebied aan de komt, zal dan ook zeker een Kr passende bestemming voor Elba leten worden bedacht, waarbij uit- iding van de beddencapaciteit zeker 'bij voorbaat moet worden uit boten, maar dat zal dan bekeken n worden in samenhang met de toeristiche overnachtingscapaci- op Texel. Daar nu op vooruitlopen "iet verstandig. Het alvast toelaten tenten en caravans zou betekenen 'een sitautie wordt opgeroepen die erg afwijkt van de oorspronkelijk °°gde opzet; er ontstaat in feite een camping, en dat zou op deze !ats wel eens zeer ongewenst kun- 11 zijn. B en W vinden dat eerst de aan de gang zijnde inventarisatie 'bet buitengebied achter de rug 51 zijn, alvorens hierover verder kan !,(fen gepraat. Kooyman en Paul van Arnhem worden door overkantse bedrijven gesponsord. Premiesprints De etappe van maandag kent twee premiesprints. De eerste sprint wordt voor ,,Duinker" in Oudeschild gehou den. Later in de koers, als het peleton al meer dan 50 kilometer erop heeft zitten, zal men om de seconden sprin ten in de Dorpsstraat in De Koog, voor hotel ,,De Zwaluw". De route loopt vanaf de veerhaven over het Molwerk via de Watermolenweg en de Hoornderweg over Zuid Haffel en de Schans naar de Schilderweg. Om kwart over zes rijdt het peleton door Oudeschild en van daaruit gaat het naar De Waal, waar men om tien voor half zeven reeds is. De renners razen met een snelheid van ongeveer veertig a vijftig kilometer per uur over de weg. Met een grote boog fietsen ze om Oosterend, waarna over de Stuif weg en Oorsprongweg richting De Cocksdorp gaat. De kruising Oorsprongweg-Hoofdweg passeert men tweemaal, om tien over half ze ven en om vijf over zeven. Daartussen rijdt men om De Cocksdorp heen. Over de Muyweg en de Postweg wordt via de Pijpersdijk om kwart over zeven De Koog bereikt. Vervolgens rijdt het peleton over de Randweg en de Jan Ayeslag naar Den Hoorn waar men om vijf over half acht over de Diek rijdt. Via Zuid Haffel en de Schans bereikt het peleton de Leem- kuilweg, waar de sprint wordt aange zet naar de finish op de Haffelderweg, en dus niet net zoals vorig jaar op de wielerbaan zelf. De burgemeester zal ook bij de finish aanwezig zijn, want hij volgt de tour in een auto. De dag winnaar wordt bij de finish gehuldigd en daarbij is uiteraard de ronde-miss aanwezig. Draaiboek De etappe van maandag valt in princi pe onder auspiciën van de stichting Tour de Lasalle, maar de voorzieningen op het eiland worden verzorgd door Wielervereniging Texel. Vooral voor het parcours over het eiland zijn tientallen vrijwilligers nodig, die maandagavond in oranje signaalhemden gestoken het verkeer moeten regelen. Medewerking krijgt de vereniging van de Rijkspolitie Texel. Feitelijk wordt voor de etappe het draaiboek gehanteerd van het - of ficieuze - Noordholland kampioen schap, dat jaarlijks eind mei wordt ver reden. Bij deze „klassieker" volgt het peleton dezelfde route over het eiland. Sponsors Echte sponsors voor de etappe van maandag kent de wielervereniging niet. Wel worden broodjes en drankjes bij de finish door Texelse bedrijven be kostigd. ,,En misschien moeten we TESO onze sponsor noemen, zei voor zitter Ko Vinke van de wielervereni ging, want TESO geeft ons korting op het tarief voor het overzetten van de tour-karavaan. Anders kon deze etappe hier nooit gehouden worden.". De etappe op het eiland brengt de organi satie van de „Tour de Lasalle" toch al hogere kosten met zich mee dan een etappe op het vasteland. Niet alleen daarom maar vooral wegens de niet erg grote belangstelling van het pu bliek op Texel, voelde de stichting er weinig voor om met de Texelse etappe door te gaan. Het was wel erg leuk dat zelfs op delen van de route waar wat te beleven viel slechts een handje vol mensen stonden. Dat zal dus beter moeten worden wil de Texelse etappe ook volgend jaar doorgaan. Geen teamsport Trouwe volgers van de tour de Franse zullen weieens denken dat het wielren nen best een teamsport kan zijn, als men gewend raakt aan het wisselspel tussen kopmannen en knechten zoals het zich op de beeldbuis afspeelt. De werkelijkheid is echter dat wielren nen een typisch individuele sport is, waarin teamwerk moeilijk is uit te voe ren. In de recreantenploegen die aan de Tour de Lasalle deelnemen wordt zuiver op sportieve wijze uitgevochten wie wie dient te helpen. Vaak telt daarbij de vorm van de dag. Bij de Texelse ploeg zal waarschijnlijk Dirk Vinke als kopman starten, maar als die zijn dag niet heeft neemt al snel Theo Boom dat over. Beiden moeten een plaats bij de eerste twintig kunnen veroveren. ruin Zes van de elf Texelaars, die maandag deelnemen aan de Texelse etappe van de „Tour de Lasalle", vlnr: Edo Kooyman, Simon Appel, Dirk Vinke, Martin Visser (ploegleider), Willem Keyser, Dirk Vinke en Hans van Osch. Noordzee POLDER.tlERLAND MarsdieD De route van de eerste etappe van de „Tour de Lasalle". In theater „De Vergulde Kikkert" draait van donderdag tot en met maandag een film van Steven Spiel berg „Pyramid of fear" (het geheim van de verborgen pyramide). Een paar weken voor kerstmis 1870, als een plattelands jongen aankomt bij zijn nieuwe school in Londen, volgt er een ontmoeting tussen deze John H. Watson en de nog jonge Sherlock Holmes. Holmes blijkt als jongen ver zot op raadsels, experimenten en poli tieverslagen van Scotland Yard. Naast de kostschoolgrappen en nepmisdaden wordt het spel wel erg serieus wan neer zij ontdekken dat vier mensen op raadselachtige wijze zijn vermoord, waaronder de gepensioneerde school meester Wax Flatter. Holmes legt mid dels twee aanwijzingen de schakel naar een Egyptische fanatieke religieu ze groep. Met een bange Watson en het nichtje, Elisabeth van de vermoor de schoolmeester in het kielzog ont dekt hij een paraffinefabriek, een na maak pyramide en een tempel, waar de fanatieke sekte al vier Londense meisjes heeft geofferd. Op de zolder van de school waar Wax Flatter zijn experimenten en uitvindingen deed vinden ze een tekening waarop de vijf personen staan, waaronder de vier ver moorde mannen. Als de vijfde man gevonden is horen ze van hem dat de vijf in hun jonge jaren bij de bouw van een hotel in Egypte stuitten op een onderaardse pyramide waarin vijf prinsessen waren begraven. De reli kwieën werden onder protest van de bevolking naar Engeland verscheept. Een jongetje dat bij het ontstane ver zet zijn ouders verloor, beloofde wraak op de vijf mannen en zwoer de vijf prinsessen te vervangen. Datzelfde ionaetie bliikt nu hoofd van de sekte te zijn. Een spannende film met een voor Spielberg typerende vorm, ge schikt voor personen van 12 jaar en ouder, aanvang: 20.00 uur. Zaterdag- en zondagmiddag is er weer een nieuw kindermatinee-voorstelling. Een speelfilm genaamd „Pudding Tarzan". Ivan Olsen is een jongetje van acht jaar, de kinderen van zijn school pesten hem wanneer ze maar kunnen en hij doet helemaal niets terug. Ivans vader is gek op Tarzan-verhalen. Hij wou dat zijn zoon net als Tarzan was. Groot, sterk en brutaal. Op een dag valt hij in het water. Ole, een kraan man vist hem er uit en geeft hem dro ge kléren. Zij worden dikke vrienden. Hij zegt dat Ivan zich geen zorgen hoeft te maken, iedereen is immers er gens goed in. Je moet alleen ontdek ken waar je goed in bent. Op zijn ver- Waddenzee jaardagsfeestje ontdekt Ivan waar hij het allerbeste in is. Geheel Nederlands gesproken, aanvang: 14.30 uur. De bejaarden van Oosterend en omge ving maken vrijdag 19 september een busreisje naar Den Haag waar onder andere Madurodam wordt bezocht. Het is de bedoeling om half acht 's morgens te vertrekken vanaf het dorpshuis. Getracht zal worden met de boot van half acht 's avonds naar Texel terug te keren. Onderweg wordt uiteraard koffie gedronken en gegeten. De kosten per persoon bedragen f25,—. Met wordt verzocht zich uiterlijk 12 september op te geven bij W. van Tatenhove, Oranjestraat 3, telefoon (02223) 684 of C. Bremer, Oosterweg 7, telefoon (02223) 837. Geachte mevrouw Kramer, Nadat de redaktie van de Texelse Cou rant aan u mijn stukje gaf voor even tueel kommentaar, heeft u mij opge beld, met mij het stukje doorgenomen en me verteld dat u met die passage over dat achterstallige loon veel moeite had. U vroeg me deze passage weg te laten, wat ik weigerde juist omdat het gaat om een der beste medewerkers van het VVV kantoor en deze kwestie al jaren niet tot oplossing kwam. Bij haarzelf was ik eerder geweest om na te trekken of een en ander juist was. Ze was verbaasd dat ik het wist en ze vroeg mij er niet in de krant over te schrijven. Dat heb ik toch gedaan; ik heb haar verteld dat dit in haar eigen belang is; bovendien lag het verhaal toch al op straat. Misbruik van ver trouwen kan mij niet verweten wor den. Blaam treft alleen de direktie; zo ga je niet om met je personeel. In het telefoongesprek vertelde u dat u mij niet kende, alleen van de ingezonden stukjes. Blijkbaar hebt u die niet gele zen, anders zou u mij niet de raad ge ven om eventuele vragen op het kan toor te bespreken. Ik ben trouw bezoe ker van de vergaderingen, al zolang ik lid ben van de VVV - 40 jaar. Als me daar iets niet duidelijk is, vraag ik het, maar toen ik vorig jaar iets wilde we ten over salarissen kreeg ik geen ant woord van de direkteur en zo ontston den mijn stukjes. Een uur later wist ik toch wel wat ik weten wou, gewoon opgevraagd bij een andere instantie. Over het personeelsbeleid merkt u op dat een en ander zal worden onder zocht door een organisatiebureau en dat de resultaten in de arbeidsovereen komst worden verwerkt. U meent dat iedereen daar arbeidsvreugde heeft. Nu, zolang de N.V. Dekker ongewijzigd blijft voortbestaan zal het nooit goed worden. Buiten dat ze er werken ver vullen ze ook nog een waakhonden functie. Een onderzoek is onlangs al eens uitgevoerd op Texel (door bureau Oranjewoud) met subsidie van de ge meente, maar toen de uitkomst niet vleiend genoeg was, heette het dat het onderzoek niet op juiste wijze was uitgevoerd. Toen ik nog in het VVV bestuur zat, vertelde de afgevaardigde van de gemeente, P. Beemsterboer, dat we als VVV enige krachten door de provincie ruim gesubsidieerd zou den krijgen. Voor de direkteur zou de rang ambtenaar eerste klas als maat staf moeten dienen. Als we kijken wat het salaris van de direkteur nu is, klopi De toren van de Hervormde kerk van Oosterend zal binnenkort wor den geschilderd. Dat had eigenlijk al kort na de restauratie van 1970 moeten gebeuren, maar daar is niets van gekomen. De gemeente (die de toren in eigendom en be heer heeft) wil niet langer wachten en de raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch be leid is er donderdagavond mee ak koord gegaan dat voor dit werk f15.500— wordt uitgetrokken. Er zal een speciaal verfsysteem worden toegepast waarbij de uitvoerende firma garantie geeft. In dit geval is het niet nodig geacht meerdere offertes in te winnen aan de hand van een opdracht met uitgebreid bestek, omdat de voor- bereidingskosten in dat geval waar schijnlijk hoger zouden zijn dat het eventuele financiële voordeel dat zou ontstaan door het „concurrentie- effekt" bij het vragen van een prijs bij meerdere firma's. Dat is de gebruikelij ke benadering bij werken waarmee een betrekkelijk klein bedrag is gemoeid en het is in overeenstemming met de re- aels van de nota aanknnnhplp.id daar niets van. Is er geen tijd geweest voor het maken van een nieuw leden bulletin omdat er zoveel toeristen wa ren? Die toeristendrukte is van de laatste tijd. Voor de periode 3 januari tot juni kan dat excuus niet gelden. Uit de landelijke pers vernemen we dat er veel schort aan de controle op het gebruik van de overheidssubsidies. Dat lijkt me ook te gelden voor de VVV; misschien dat er de komende tijd wat aan gedaan wordt. U vertelde me dat u moeite had met het beant woorden van mijn stukje. Ik heb u er^ op gewezen dat er ook nog een bestuur is en hoewel ik weet dat u een bestuurslid hebt geraadpleegd, heeft deze er de voorkeur aan gegeven het varkentje door u te laten wassen. J.P.K. Zwan Den Burg Nachrift redaktie: Discussie gesloten. Donderdag 11 september van acht tot half tien worden de zangrepetities van de zangvereniging „De Cocksdorp" hervat, onder leiding van mevrouw M. Ronday. De vereniging zoekt nog en kele mannelijke leden om het koor kompleter te maken. Wie eens een avond mee wil maken kan gerust eens langs komen, hij of zij is van harte welkom. Voor inlichtingen: Corrie Boon (02222) 358. Het lawaai dat 's avonds in het centrum van De Koog is te horen bestaat vooral uit het geluid dat wordt veroorzaakt door voorbijgan gers, terrasklanten en andere zich op straat bevindende mensen. Het muziekgeluid dat vanuit de cafes naar buiten dringt wordt daardoor „overschreeuwd". Aldus is geconstateerd door ambtena ren van politie en gemeentewerken die op 29 juli in de Dorpsstraat geluidsme tingen hebben uitgevoerd, naar aanlei ding van de klachten over het lawaai. Het publiekslawaai vormt het zg. ach tergrondgeluidsniveau dat ter hoogte van de shoarmatent van F. Langeveld 62-63 dba bedroeg en nabij de Herv. kerk 53 dba. Dat is een probleem want de geluidshinderverordening schrijft voor dat van de muziek die door een café wordt veroorzaakt buitenniet meer dan 40 dba hoorbaar mag zijn. Bij de metingen is verder geconstateerd dat het lawaai in noordelijke richting snel afneemt. Tgr hoogte van Motel'Texel en hotel Dijkstra is het al 10-15 dba minder. Naar verhouding is bij Dijkstra toch nog veel te horen als gevolg van de overheersende windrichting; motel Texel bevindt zich daarentegen in de „geluidsschaduw". Hoewel het geluid dat uit de disco's en café's naar buiten komt op meerde re punten dus minder hard is dan het lawaai op straat, kan het disco- en ca- felawaai toch worden verminderd door het installeren van geluidsbegrenzers die op de juiste wijze zijn afgesteld. Dat is als verplichting op te leggen, wat ook geldt voor het gesloten hou den van de deur als zou blijken dat na het afregelen met geluidsbegrenzers de muziek binnen niet hard genoeg meer is. De disco- en nachtbedrijven die nog geen geluidsbegrenzer hebben, worden momenteel aangespoord zo'n apparaat spoedig te laten aanbrengen. B en W hebben het geluidsrapport voor kennisgeving aangenomen en zul len er rekening mee houden bij het ne men van beslissingen inzake de open-

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5