Indrukwekkende Gretha Beyert Duits toeristfje) was 30.000ste Postma nam afscheid VERVOLG VAN PAG.l Voortgezette viering mMm* pp 3>.*. MP Jeugdkampioene versloeg oudere garde Diefstal opgelost Botsing tussen Deuce-leden Sporters kunnen conditie testen Noodstop bij De Waal Broedproef voor Haarlemmer Auto uit verkeer PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 2 SEPTEMBER 1555 c Postma bij het zojuist door hemzelf onthulde olieverfportret. er nooit tekorten. Financiële ambtena ren die kwamen kijken werden altijd op prettige wijze „ingepakt". Manager Spreker constateerde in Postma een zeldzame combinatie van kwaliteiten: hij was een goede wetenschapper maar ook een goede manager. Het mi nisterie heeft respect en eerbied voor het levenswerk van Postma in het ver trouwen dat .dit werk wordt voortge zet. Als blijk voor dit respect was hem het officierschap in de Orde van Oran-. je Nassau toegekend. Dr. W. Scharloo, sprak als commissaris van de Neder landse Dierkundige verenging, de „koepelorganisatie" voor het NIOZ, of tewel de beherende vereniging. Dat de vereniging altijd de steun heeft weten te krijgen van het ministerie was vcol- gens hem te danken aan de kwalitei ten van de directie. Het NIOZ heeft zelfstandig kunnen inspelen op de ont wikkeling in wetenschap en maat schappij en dat moest volgens hem in ieder geval kunnen doorgaan. Het be houd van wetenschappelijk vrijheid zou voor Henk Postma het mooiste af scheidsgeschenk zijn. Als blijk van de Nederlands Dierkundige Vereniging overhandigde Scharloo een geschenk onder couvert. Groningen Prof. dr. E. Bleumink, rector'magnifi cus van de Rijksuniversiteit van Gro ningen schetste de banden die Postma en het NIOZ hebben en hadden met zijn universiteit, waaraan Postma als buitengewoon hoogleraar was verbon den. Hij wees daarbij op het vermogen van de scheidende NIOZ directeur om zowel praktisch (op zee) bezig te zijn als om zich te verdiepen in fundamen teel wetenschappelijk onderzoek.. Hij prees ook de „brede" wetenschappelij ke interesse van Postma zodat in hem het multidisciplinaire karakter van het NIOZ kon „resoneren". Als geschenk overhandigde de rector magnificus de plaquette van zijn universiteit. Prof. dr. M. J. Jansen, decaan van de Rijksuniversiteit Groningen herinnerde eraan dat Postma in zijn vrije tijd hoogleraar was aan de R. U. Gronin gen, maar dat het in het verdere verle den ook is voorgekomen dat een hoogleraar van de R.U. in zijn vrije tijd directeur was van het NIOZ. De ver strengeling van belangen waarvan ken nelijk sprake is, werd door Jansen toegejuicht. Leuke omgang Dezelfde spreker getuigde ook van de weer prettige wijze waarop Postma met mensen kon omgaan. Hij was naast een goed diplomaat een scherp onderhandelaar als het erom ging de belangen van het zeeonderzoek veilig te stellen en was - zoals hij persoonlijk had ervaren - een goed gastheer die de bezoekers van het NIOZ op prettige wijze wist op te vangen. Daarbij was hij een geboren docent, die zijn stu denten wist te motiveren en de vrij heid gunde om te publiceren en daarbij eer in te leggen. Postma blijft voorlopig aan de Rijksuniversitiet ver bonden; hij zal er o.a. nog vijf jaar lang promoties begeleiden. Prof. dr. G.P. Baerends (oud commissaris van de Nederlandse Dierkundige vereniging en vroeger ook mede-directeur van het I NIOZ) had de wetenschappelijke car- riére van Postma van zeer nabij mee gemaakt. „In 1947 was Postma juist afgestudeerd als chemicus en hij kwam bij me omdat hij opzoek was naar een baan". Volgens de spreker had Postma daarbij voor de keus gestaan om bij het zoologisch station te komen of bij de zeepindustrie... Baerends vertelde hoe in de loop der jaren het samengaan tot stand is geko men van wetenschappers die zich be zig hielden met biologie van de zee en de mensen die kennis hadden van de chemie van diezelfde zee. Hij noemde de namen van wetenschappers (zoals oud NIOZ-direkteur J. Verweij) én schetste de primitieve omstandigheden waaronder het destijds zoologisch sta tion allemaal begon. Al die inspannin gen zijn uitgemond in het schitterende, multidisciplinaire onderzoeksinstituut dat nu het NIOZ is. De twee directiele den vormden de spreekwoordelijke „twee kapiteins op één schip" maar omdat ieder zijn eigen discipline had en de een de ander aanvulde, werkte dat goed. Bearends had er tenminste alleen maar prettige herinneringen aan. Postma zelf bracht dank aan de spre kers op zijn eigen, geestige en relative rende wijze. De stampvolle zaal vol wetenschappers die meerendeels van ver waren gekomen, zei overziende, hij: „Ik zal nooit meer zeggen dat de afstand van Texel naar het vasteland kleiner is dan de afstand van het vasteland naar Texel". Postma vond het niet zo'n verdienste om veertig jaar hetzelfde vak te beoefenen. Dat vak noemde hij verder „gezond en veilig" al moest hij bij de uitoefening ervan vaak de zee op. „Vroeger stuurden ze jongens die niet wilden deugen ook vaak naar zee". Kosmos Postma vertelde dat hij oorspronkelijk sterrenkunde had willen studeren, maar het werd scheikunde. „Alleen het getij verbindt mij nu nog met de kosmos", aldus Postma die door deze met applaus en gelach begroete op merking treffend duidelijk maakte dat in de natuur alles met elkaar heeft te maken. Hoewel hij dus chemicus werd, had hij grote belangstelling voor biologie. In zijn jonge jaren was dat al gebleken door zijn lidmaatschap van de Nederlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie. Als zodanig had hij veel ge leerd, niet alleen op het gebied van bi ologie maar ook had hij zich leren ver wonderen en had hij in organisatorisch opzicht bekwaamheden opgedaan. Als hij later op al te moeilijke biologi sche vraagstukken stuitte, kon hij te rugvallen op zijn biologisch geschoolde mededirecteur Zijlstra. Van alles wat weten, vond Postma niet zo'n slechte eigenschap. Het mag waar zijn dat twaalf ambachten tot dertien ongeluk ken leiden, van alle markten thuis zijn geeft het vermogen om uiteenlopende wetenschappelijke disciplines op waar de te schatten en samenwerkend te la ten integreren. Dat hij zich ooit heeft geïnteresseerd voor zeep, ontkende hij stellig, eraan toegevoegd: „Alleen om me te wassen en dan nog in beschei- de mate". Postma onderstreepte dat de twee kapiteins op een schip het pri ma samen konden vinden. Met name bracht hij lof aan zijn collega Zijlstra die hij al kende toen hij als 13-jarige lid was van de NJN. „De liefde voor het zeeonderzoek heeft ons verbonden". Postma zou graag willen dat het zee onderzoek niet al te zeer „toegepast" wordt, afhankelijk van de commerciële opdrachtgevers. Tot zijn opvolger Duursma zei hij daarom: „Houd het fundamenteel. Maak er niet teveel een winkel van". Geschenken Aan het slot van het officiële gedeelte van de bijeenkomst overhandigde Prof. Zijlstra enkele opmerkelijke geschenken aan Postma. Buiten medenweten van laatstgenoemde hadden binnen- en buitenlandse wetenschappers ter gele genheid van Postma's afscheid een schriftelijk symposium gehouden, waarbij allen publicaties hadden ver zorgd die te maken hadden met de wetenschappelijke onderwerpen waar mee Postma zich heeft bezig gehou den. De resultaten vormden een dik boek dat als afscheidsgeschenk aan Postma werd overhandigd. Een tweede geschenk bestond uit de bundeling van alle publicaties die Postma ooit over de Waddenzee heeft gemaakt. Ook mevrouw Postma werd in de bloemetjes gezet als troost voor de vaak lange perioden dat zij haar man moest missen en voor haar inspanning op sportief en cultureel gebied voor de NlOZ-medewerkers. Tenslotte werd Postma uitgenodigd een schilderij in de audiotoriumzaal te onthullen. Het bleek een portret van hemzelf te zijn, een geschenk van het Delta Instituut uit Yerseke. Na de formele afscheidsplechtigheid van donderdag, werd vrijdag door de NIOZ mensen zelf afscheid genomen van directeur Henk Postma. Even na vijf uur 's middags werden hij en zijn vrouw met de open landauwer van zijn woning aan het Schilderend in Den Burg gehaald en naar 't Horntje ge bracht, waar in de kantine een uitge breid koud buffet werd gebruikt. Zo veel eters waren er, dat de kantine zelf niet groot genoeg was en er een tent tegenaan was gebouwd. Het zigeune rorkest van André Serban zorgde voor de muziek. In de grote zaal werden toespraken afgestoken die in de kanti ne dankzij een videoscherm gevolgd konden worden. Het woord werd ge voerd door directeur J. J. Zijlstra en J. Rommets. Laatstgenoemde overhan digde als geschenk een kostbare Rus sische oceanografische atlas plus een woordenboek om het Russische schrift te kunnen ontcijferen. H. Hobbelink van de reproduktieafdeling van het NI OZ voegde er een oorkonde aan toe. Postma dankte voor dit alles en lever de een tegen prestatie: een geschenk in de vorm van enkele bank-tafels voor in de NIOZ tuin. Het blaaskwintet van het NIOZ verzorgde klassieke muziek en Maarten Mulder en Marcel Wer- nand brachten de éénacter „De over ledene". Hoofdschotel van de avond was echter een door de NIOZ mensen zelf gemaakt cabaret met veel orginele teksten op bestaande melodieën, waa rin met menige NlOZ-toestand de draak werd gestoken tot grote hilari teit. Ook was er een „nawoordbeeld" waarbij door middel van dia's allerlei NlOZ-figuren werden getoond. Die mensen werden steeds uitgebeeld door dezelfde persoon (Antoon Goes) en met de door Bouwe Kuiper geïmiteer de stem van Postma werd met deze mensen de draak gestoken. Genoemde Antoon Goes had ter gelegenheid van het afscheid ook een speciaal feest nummer vervaardigd van het NIOZ- Prof. dr. Jenne Zijlstra (60) uit Schagen is nu algemeen directeur van het NIOZ. Hij is bioloog en voerde sinds 1971 naast Prof. Postma de directie over het NIOZ als biolo gisch directeur. Voorheen was hij stafmede werker bij het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek. Naast zijn NlOZ-functie is Zijlstra sinds 1 januari 1986 bijzonder hoog leraar mariene zoologie aan de Rijksuniver siteit van Groningen. Ing. Edzard van Abs uit Den Burg (40) is sinds 1 augustus technisch-administratief directeur van het NIOZ, na voorheen sinds 1979) beheerder van het instituut te zijn De 15-jarige Grtetha Beyert won dit weekend bij de clubkampioen schappen van tennisvereniging Deuce de vijf finales waar ze in uit kwam. Dat betekende dat ze ook de senioren-dames van Deuce niet tegen haar waren opgewassen. Al drie jaar achtereen was Gretha Bey ert kampioene bij de jeugd geworden en daarom mocht ze vorig jaar de wis selbeker houden. Wegens die overwin ningen kon zij in 1985 naar een speci aal trainingskamp in Vernray. Mede daardoor kwam ze dit jaar nog overtui gender over dan bij voorgaande kampi oenschappen. ze traint dikwijls tegen Thomas Elksmann, want haar kracht en techniek zijn zo gegroeid dat de da mes van Deuce niet meer tegen haar op kunnen. Ze won dit jaar bij de af gelopen twee weken gehouden club kampioenschappen het damesen kelspel, het damesdubbelspel (met als partner Marita Müller), het gemengd dubbel (met Deuce-trainer Wim Soe- denhuizen) en de enkel- en dubbelspe len bij de jeugd (het dubbel met als partner Frederique Boorsma). Heren als vanouds Bij de heren ging het als vanouds tus sen Thomas Elksmann en Hans van Slooten. Het was een herhaling van de verleden jaar tijdens het „Klein Toernooi" wegens overmatige hitte af gelaste finale. Hans van slooten kon de finale deze keer winnend afsluiten. Uitslagen: Jeugd gemengd: 1. Serge Blom- Muriëlle van Daalen en 2. Remko v.d. Belt-Marike van Bruggen. Meisjes dubbel: 1. Gretha Beyert- Frederici en 2. Jolande de Kleyn- Muriëlle van Daalen. Meisjes verl. ronde: 1. Cintha Stieke ma en 2. Anke van Bruggen. Wisselbeker meisjes enkel: 1.Gretha Beyert en 2. Frederique Boorsma. Wisselbeker jongens enkel: 1. Ro- Vorige wéékTmaandag werd uit een winkel in Di^.Burg een d^adlozè tele foon ter waarde vap /1600— gestolen. De 39-jarige eigenaar van de winkel vermoedde dat de diefstal tussen 10 en 12 uur 's morgens was gepleegd. Door een anonieme tip werd de dief achterhaald. Het bleek een jongen uit Den Hoorn te zijn, die de draadloze te lefoon aan zijn broer had gegeven, omdat hij er zelf niets aan had. Tegen hem en zijn broer werd proces verbaal opgemaakt. IJOË nald van der Wetering en 2. Dennis Beumkes. Jongens dubbel: .Ronald v.d. Wetering-G. Boorsma en 2. Dennis Beumkes-Sidney de Haan (niet gespeeld wegens afwezigheid vanSilLc ney de Haan). Jongens verl. ronde: .1. Gerrit Boorsma en 2. Peter de Groote. Gemengd dubbel senioren: 1. 6. Beyert-W. Soedenhuizen en 2. C, Kroon-B. Munnikhuizen. Dames dubbel: .1. M. Müllen-G.B ert en 2. W. van Daalen-c. Kroon, Dames verl: .1. Wil van Daalen enj'i Janny Zutphen. Wisselbeker dames enkel: 1. G. Beyert en 2. C. Kroon. Wisselbeker heren enkel: 1. H. Slooten en 2. Th. Ellerkmann. Heren dubbel: 1. W. Soedenhuizen B. Munninkhuizen en 2. H. van Slooten-K. doeven. Heren enkel voorl. ronde: 1. Frars Kuip en 2. Jaap Krijnen. Bij de uitrit van het parkeerterrein aai de Emmalaan bij de sporthal in Den Burg kwamen zaterdagmiddag twee den van de tennisvereniging Deuce, beiden rijdend in een Volkswagen, m elkaar in botsing. Een 19-jarig Deuce - lid uit Dortmund kwam vanaf het ps keerterrein en wilde de Emmalaan oprijden. Zijn 42-jarige tegenligger uil Den Burg dacht dat de uitrit breed g noeg was voor twee auto's en wilde het parkeerterrein oprijden. Toen laatstgenoemde inzag dat de auto's: kaar zouden raken, stuurde hij de bo jes in, maar het was al te laat. Zijn e to raakte bij de botsing zwaar besch digd, de Volkswagen van de Duitser licht. Ook beoefenaren van andqre sporten dan atletiek kunnen vrijdag deelnemi aan de Coopertest van de atletiekver niging bij het terrein van Texelse Boi Deze conditieproef is een ideale gras meter om het uithoudingsvermogen maandelijks te testen en te kijken of de trainingen daadwerkelijk tot eent tere conditie leiden. De CoopertestI gint om 18.30 uur en is gratis voorl den. Niet-leden betalen f2— Naaf loop is een scoretabel van de verrich prestaties verkrijgbaar. De familie Postma in open landauer met Henk Spigt op de bok, op weg naar 't Hofntje. Dr. Egbert Klaas Duursma (57) uit Callant- soog wordt per 1 september wetenschappe lijk directeur van het NIOZ. Tot dusver was hij directeur van het Delta-instituut in Zee land. Zijn neven functie is voorzitter van de Nederlandse Raad voor Zeeonderzoek, het orgaan dat coördineerend optreedt ten op zichte van alle wetenschappelijke instituten en andere instanties die zich met een of an dere vorm van zee onderzoek bezig houden. blad „Tussen de Skèpe". Het was een compleet stripboek waarin op komi sche wijze de wetenschappelijke carriè re van Professor Henk Postma uit de doeken was gedaan. Op de kruising Oosterenderweg- Laagwaalderweg bij De Waal had za terdagochtend om half twaalf een bot sing plaats tussen een Volvo en een Opel. De Volvo, bestuurd door een 35-jarige man uit Den Hoorn, reed achter de Opel van een 33-jarige man uit Maarn in de richting van Ooster end. De man uit Maarn remde af om rechtsaf de Laagwaalderweg op te rij den. De Hoornder kon zijn Volvo niet bijtijds stoppen en wilde de berm in sturen. Hij zag dat dat niet lukte en maakte een noodstop, waarbij bij de Opel alsnog raakte. Beide auto's wer den flink beschadigd. Op de Ruijslaan in De Koog werd zon dagochtend om 6 uur een 21-jarige au tomobilist uit Haarlem aangehouden. Na de blaastest bleek een bloedproef noodzakelijk om vast te stellen of hij onder invloed had gereden. Op de Nikadel in De Koog werd zon dagochtend om 6 uur de Simca van een 30-jarige man uit Rotterdam uit het verkeer genomen voor verder tech nisch onderzoek, nadat was vast gesteld dat de banden glad en de uit laat lek was. Bovendien werd tegen de man proces verbaal opgemaakt, omdat hij had gedronken. De 30.000ste bezoeker van het Ma ritiem museum passeerde donder dagmiddag de kassa. Het was het zevenjarige toeristje Tobias Pietsch uit Essen, die met zijn vader, moe der en grootouders het museum bezocht. Opa Fritz Korte, eveneens uit Essen, vertelde dat de cadeaut jes voor Tobias een geweldige ver rassing waren. Voorts deelde de grootvader mee dat hij dikwijls de vakantie op Texel door brengt, niet alleen omdat het een leuk eiland is waarop men heerlijk kan fiet sen, maar ook omdat de Duitse Wad deneilanden veel duurder zijn dan Texel. De laatste dagen echter had hij de fiets laten staan en met zijn familie autotochtjes over het eiland gemaakt. Onder andere bracht hij een bezoek aan het NRC. Juttersmuseun Cor Ellen van het Juttersmuseum schonk de kleine Duitser een hantï doek van Texel en een vlag van Wa tersportbedrijf Duinker. Van Jan Ma kreeg Tobias een speelgoedzeehond In het juttersmuseum zijn de afgelo: dagen talloze aangespoelde sigaret: atgegeven door jutters. De sigarette zijn vermoedelijk afkomstig van hel vrachtschip „Olaf", dat enkele wek: geleden werd geborgen. Cor Ellen meende dat de sigaretten bij de schoonmaak overboord zijn gegoo* Er zouden nog meer spullen van fo vrachtschip kunnen aanspoelen en len hoopt dat de mensen deze voor hen waardeloze dingen aan het Jut tersmuseum zullen schenken. De familie De Korte wordt toegesproken door Cor Ellen van het Juttersmuseum. grond de overgelukkige Tobias Pietsch.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2