Gouden de heer eremedaille voor C. G. van Es Voor Amnesty f4000— bijeen gefietst Scoutingseizoen begon met gezellige middag Schouwburgvoorstellingen Zeiltocht uitgesteld )pgave doen voor lajaars-marathon 'ernieling eclamebord ijverenigingen raar Apeldoorn ifportvissersnieuws it van de Nostalgie een isek uitgesteld rgadering over fexel-competitie Ruiten ingegooid Zwemclub eerste bij driekamp in Brummen Wedstrijd om Noordzeecup twee weken uitgesteld Auto uit de bocht Inbraak bij babyzaak Erwtenspoor Botsing op Boodtlaan IJJ JINSDAG 2 SEPTEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 (bor enkele voorstellingen die de ko mende tijd worden gegeven in de ichouwburg van Den Helder zijn nnog n vrij. Het gaaat om „Drie is Jjveel" (blijspel met Joop Doderer op 20 november, de cabaret voorstelling „Tunpel zonder iuchtstrook" van Youp van 't Hek op /december, en de musical „Madame ^thur" van Jos Brink op 22 januari, fe hier'belangstelling voor heeft jordt verzocht zich met spoed op te bij dorpshuis d'Ouwe Ulo in- ang Wilhelminalaan, telefoon )2220)-4300. >l bijzonder slechte weer in het afge- oen weekend heeft de werkgroep alevenementen van de Watersportve- eniging Texel (in overleg met de aan- ®ige schippers) ertoe gebracht de -prestatietocht „Rond Texel en ileland" twee weken uit te stellen. Je tocht wordt dus zaterdag 13 sep- iber gezeild, dezelfde tijd en onder ««zelfde voorwaarden. De werkgroep fl%lt het belangrijk om ervaring op te Joen met de organisatie van dergelijke :hten. De briefing is weer op het jubschip op vrijdagavond 12 septem- li Ier tussen negen en elf uur. Nieuwe IJ6 selnemers kunnen zich alsnog opge- Bui| en bij H. Collou, Schilderweg 200 te Judeschild, telefoon (02220) 2634. ërder worden de watersporters gewe en op de sluitingswedstrijden die het mende weekend in Den Helder wor- fen gezeild. Nadere mededelingen isrover kunnen worden ingewonnen het clubschip. lp zondag 14 september houdt de fereniging Vrienden van het Paard jar traditionele najaars-marathon. Het •stuur heeft dit jaar een wisselbeker «schikbaar gesteld waarbij ook de re- ultaten van de voorjaars-marathon «etellen. Opgeven bij mevrouw I. de Ïit-Roeper, Diek 46, Den Hoorn, tele- oon (02226) 357 voor zaterdag 6 'ptember. een schilderbedrijf aan de Marico- ig werd een reclamebord van 2% bij neter vorige week maandagavond potgereden, waarschijnlijk door een rende vrachfwagen. De waarde van et bord bedraagt meer dan vijfhon- gulden. Enkele getuigen hebben vrachtwagen gezien, maar deze is dusver niet achterhaald. rijverenigingen Waddenruiters en feppertjes zullen zaterdag de lanqielij- kampioenschappen in het park Berg Bos bij Apeldoorn als toeschouwers iwonen. Belangstellenden van buiten vereniging kunnen ook mee met de die zaterdagochtend met de boot in 07.00 uur vertrekt. Opgeven daar- »r is mogelijk bij mevrouw P. Keij- (02228) 762. ttien vissers waren aanwezig bij de dstrijd in de Mokbaai van zondag: leden en 3 gastvissers. Van de gast- ssers wist de jeugdige Stefan Raate- iid twee vissen te vangen met een i zamenlijke lengte van 59 cm. Zes le digen vis aan de haak. 1. Ad Souwer, 4 vissen (leng- '97 cm); 2. Rein Kuyper, 2 vissen ngte 59 cm) en 3. Andre de Geest 'Map van der Zwaag, 1 vis (lengte M. Totaal gevangen: 12 vissen ngte 340 cm). volgende wedstrijd is op zondag 5 Ptember aan de IJsdijk t/o Nieuw t'tenheim; aanvang 8 uur. Vrijdag 5 'Ptember najaarvergadering in De w,aL"l, aanvang 20.00 uur. door de vereniging „Blijde Rijders" organiseerde rondrit voor zelfstandig 'lende ouderen van 70 jaar en ou- is zaterdag een week uitgesteld 59ens het slechte weer. „Rit van de wordt dus komende zater- gehouden. De start vindt plaats half twee 's middags bij het Rode 'sgebouw aan de Jonkerstraat in 1 Burg. Voor informatie kan Bep der Meer gebeld worden: (02220) De heer C. G. van Es krijgt uit handen van de burgemeester de gouden medaille. Links mevrouw Van Es. Ter gelegenheid van zijn afscheid van de gemeente Texel, te vens 40-jarig ambtsjubileum, is de heer C. G. van Es (59) vrij dagmiddag onderscheiden met de eremedaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, Het was de waarde ring voor de uitstekende wijze waarop deze ambtenaar zijn taak heeft vervuld als administrateur van de dienst gemeen tewerken en het gemeentelijk grondbedrijf en enkele daar mee samenhangende neventaken: secretaris-administrateur van de N.V. Luchtvaartterrein Texel en administrateur van de strandvonderij. In de voordracht voor de onderschei ding was voorts gewezen op enkele ta ken buiten zijn direkte werksfeer: ad ministrateur van de stichting Texels Museum en lid van de kerkeraad van de Gereformeerde Gemeente. Van Es begon op 9 september 1946 als klerk bij de boekhouding van gemeen tewerken in Leiden. Daaraan kwam in juli 1954 een eind toen hij werd be noemd tot commissies-administrateur bij gemeentewerken op Texel. Van 1974 tot 1984 was hij bovendien adjunct-directeur van gemeentewer ken, maar van die taak werd hij op ei gen verzoek ontheven. Onderdeel van zijn werk was onder meer zijn leidende bemoeienis met de strandbewaking. Stormvast Burgemeester A. Schipper, die vrijdag middag tijdens een feestelijke plechtig heid in hotel De Lindeboom de me daille opspeldden stak een originele re devoering af, die geïnspireerd was door het feit, dat een „Es" ook een boomsoort is „met een open kroon, die in zijn jeugd schaduw verdraagt, maar later niet meer". Dezelfde verge lijking hanterend, noemde hij Van Es „uit het goede hout gesneden en stormvast". Een „es" is ook een stuk bouwland rond een dorp „met vrucht bare grond waarop ieder een beroep kan doen". Verder is een es ook een begrip in de muziek, terwijl een es- complex de benaming is voor biolo gisch verankerde impulsen, waaraan Schipper de constatering toevoegde, dat de scheidende Van Es aan anderen heel wat impulsen heeft gegeven. Een woordspiegeling ter afsluiting maakte duidelijk dat Van Es een bescheiden man is, die zich in zeer gunstige zin heeft onderscheiden en daarom een onderscheiding had verdiend, naast de gebruikelijke- gratificaties. Windmeter Ook namens aandeelhouders en werk nemers van de N.V. Luchtvaartterrein bracht de burgemeester dank aan Van Es voor de interesse en inzet die hij als secretaris-administrateur aan de dag had gelegd. Als geschenk overhandig de hij een windsnelheidsmeter en.... een schort dat hem van dienst zal zijn bij het werk in de huiselijke keuken.... Gesproken werd ook door collega W. Stam, die het plichtsgetrouwe, nauw gezette karakter van Van Es in rake termen schilderde. Hij drukte zich zorgvuldig, helder, bescheiden en zon der krachttermen uit, ook als er een meningsverschil was. Als hij het er gens niet mee eens was, begon hij zijn verweer met de stereotype zin: „Dat mag dan wel zo wezen maar....". Stam merkte daarbij op dat sommige lesjes van Van Es te vaak moesten worden herhaald, niet omdat het lesje niet deugde, maar omdat de leerlingen te dom waren en zijn, waarmee werd ge doeld op ded herhaalde discussies rond de omstreden opslagkosten die gemeentewerken in rekening brengt bij bepaalde investeringswerken. Stam vond overigens dat Van Es te dicht leefde bij de „bijbel van gemeen tewerken" oftewel de beheersverorde- ning. Die paste hij letterlijk toe. Dat wat niet altijd wenselijk, maar Stam gaf toe dat Van Es hem daardoor toch voor menige misser had behoed. „Dank voor alles, ook voor de per soonlijke adviezen, al zijn ze niet alle maal opgevolgd". Als geschenk werd een decoupeerzaag overhandigd. Directeur gemeentewerken A. Doppen- berg van gemeentewerken, zei de vier de directeur te zijn, die Van Es had meegemaakt. Hij prees Van Es' loyali teit en plichtsgetrouwheid, maar voeg de eraan toe dat dit geen slaafsheid inhield. Als Van Es een eigen mening had, liet hij zich daarvan niet afbren gen, maar wees op de consequenties voor het geval zijn opponent toch zijn zin wilde doorzetten. Van Es was ook „beleidsgevoelig" die het vermogen had verlangens van de dienst jegens het college zodanig overtuigend te ver woorden, dat ze werden ingewilligd. De scheidende administrateur had ver der grote mensenkennis en hart voor het „bedrijf" waarin hij werkte. Bo vendien en dat vond Doppenberg gezien de levensbeschouwing van Van Es opmerkelijk wist hij te relativeren en had hij gevoel voor humor. Spreker veronderstelde dat er ook wel negatie ve eigenschappen zouden zijn „maar ik heb ze niet kunnen ontdekken". Po gingen om Van Es te bewegen om nog niet de VUT in te gaan, waren helaas vruchteloos geweest. Als ge schenk van de dienst („Je bent nogal technisch") overhandigde de direkteur een opvouwbaar werkbankje, een „Workmate") Profielschets Piet Witte, hoofd van het Grondbedrijf zei zich te hebben verbaasd bij het le zen van de advertentie voor de opvol ger van Van Es. Doorgaans is de „pro fielschets" die in zo'n advertentie is opgenomen, „een opsomming van kwaliteiten, die men miste bij de vori ge man". In dat geval echter was aan alle genoemde eisen in het verleden door Van Es voldaan, zodat het een poging leek om hém alsnog te bewe gen te blijven doorwerken! Piet Witte bracht dank voor de taai en stijllesjes die hij in de loop der jaren van Van Es had gehad. Die kon zich op papier helder, zonder superlatieven en overbodige bijvoeglijke naamwoor den uitdrukken. Het „officiële" deel van de samen komst werd afgesloten met een geïm proviseerd toneelstuk, verzorgd door diverse ambtenaren en tenminste een Bij café Capri in De Koog werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een ruit met een steen ingegooid. De beheer der was aanwezig maar zag geen kans om de dader te pakken. Diezelfde nacht werd bij de Almarkt in De Koog een ruit ingegooid, waarbij de dader ook onbekend bleef. Overigens meldde de rijkspolitie dat er verder geen klach ten zijn binnengekomen tijdens het Tropical Sea Festival. gastspeler, dat een indruk moest ge ven van de dagelijkse gang van zaken op het kantoor van Van Es. Het was duidelijk een kolderstuk, maar in menig dialoogje schuilde toch een kern van waarheid, zoals door Van Es in zijn dankwoord werd opgemerkt. In dat dankwoord bracht hij verder onder meer naar voren, dat hij de mijlpaal die hij nu in goede gezondheid had bereikt, te danken had aan zijn Schep per en dat hij het doen van zijn werk als plicht had beschouwd die hem veel voldoening had gegeven. Dat laatste illustreerde hij door te wijzen op de goede kontakten, die hij met verschil lende personen in dat werk had onder houden. Hij twijfelde er niet aan dat Doppenberg een geschikte opvolger voor hem zou kunnen vinden. „Er zijn administrateurs genoeg. Zöëk gewoon een goede uit en je bent weer voor ja- ren klaar". Alle afdelingen van Scouting-Texel waren zaterdag vertegenwoordigd bij de verrassingsmiddag, waarmee de vereniging het seizoen opende. Ruim de helft van de 120 scouting- leden nam deel aan de strandwan deling, die eindigde bij Paal 17 waar in paviljoen „De Zeeaster" pannekoeken werden verorberd. Om half twee hadden zich 61 scou- tingleden verzameld op het startpunt aan de Bernhardlaan. „Ze waren er al lemaal, van welpen tot voortrekkers", zei Niek Slijderink van Scouting Texel na afloop. De groep ging per bus naar De Texelse zwemclub sloot de drie kamp in Brummen zondag win nend af. De zwem- en polovereni gingen uit Brummen en Gieten ble ken niet tegen de Texelse zwem mers opgewassen. Het trainingsteam van de Texelse club (Ria Keyser, Jannie de Koning en Dirk Haker) was zeer tevreden want ook de estafettes werden vlekkeloos gezwom men en dat was het direct resultaat van intensieve training. Van de 67 on derdelen won Texel er 34. Bovendien, wonnen het dames- en het gemengde waterpoloteam wedstrijden, maar de herenpoloërs verloren hun wedstrijd, 's Avonds werden bij de playback- wedstrijden ook successen behaald. De einduitslag van de driekamp was als volgt: 1. ZPC TX '71, 532 punten; 2. ZZG Gieten, 449 punten en 3. ZPC Brummen, 395 punten. Onderlinge wedstrijden De uitgestelde onderlinge wedstrijden van ZPC worden morgen gehouden, aanvang 19.00 uur. Om half zeven be gint het trainen voor de leden die niet deelnemen aan de wedstrijden. De surfwedstrijden om de Noorzeecup, die de Kustzeilvereniging Westerslag zondag zou houden is twee weken verschoven, dus naar zondag 14 sep tember. De wedstrijd is uitgesteld om dat er zondag te weinig wind stond om door de branding te komen. Bo vendien waren er maar zeven surfers naar het strand gekomen. het Jan Ayeslag, waar vandaan over het strand naar Westerslag werd gelo pen. Daar werd uitgerust en na een half uur ging het naar De Zeeaster bij Paal 17, waar pannekoeken werden ge geten. De tocht was in principe voor iedereen gratis, maar in werkelijkheid werken de Scouting-leden daar weke lijks voor want de verrassingsmiddag wordt gefinancierd uit de „Oud papierpot". Op de kruising Hoofdweg-Lemietweg vloog vrijdagavond om 7 uur een Ford personenauto uit de bocht. De 36-jarige bestuurder uit Oudeschild bleek gedronken te hebben. Na een blaastest werd een bloedproef afgeno men. De auto was in de sloot beland en bleek totaal loss. Bij de babyspeciaalzaak in de Gast huisstraat werden in de nacht van vrij dag op zaterdag twee ruiten ingegooid bij een inbraak. Uit de kas werd f70,— gestolen. De invenstaris werd onge moeid gelaten. Een bromfietser werd vorige week in de nacht in de straten van Den Burg geconfronteerd met onverwachte glad heid. Een Texelse landbouwer had tij dens het transport van een lading erwten een deel van de lading beetje bij beetje verloren. De man was ge makkelijk te achterhalen omdat het erwtenspoor van de Rozendijk over de Nieuwlanderweg en de Georgiëweg naar de Maricoweg voerde. De ge meente heeft nog diezelfde nacht de straten schoongeveegd. Bij de uitrit van motel „Texel" op de Boodtlaan in De Koog botste een Duitse toerist met zijn auto tegen een auto van een Texelaar. De 30-jarige man uit Borken (Did) reed achteruit van het parkeerterrein van het motel de laan op, waar de 52-jarige man uit De Koog hem niet meer kon ontwij ken. Beide vervoermiddelen werden licht beschadigd. Twaalf mensen hebben zaterdag met een fietstocht naar Amster dam f3700— aan sponsorgelden bijeen gebracht voor Amnesty In ternational. Dit bedrag zal volgens de organisatie zeker groeien tot f4000— omdat verwacht wordt dat zich nog enkele sponsors zullen melden. De tocht zelf was voor de deelnemers een harde dobber, voor sommigen zelfs té hard. Maar het was zoals Willem Witte uit Oosterend na afloop zei: „Wij voe len nu een beetje pijn, maar dat is nog niets vergeleken bij wat men sen die gemarteld worden moeten doorstaan. Witte maakte deel uit van het groepje van vijf wielrenners, dat ook de terug weg volbracht op de fiets. De terug weg was nog een stuk zwaarder om dat tegen een straffe noordwesten wind ingetornd moest worden. De vijf, die al van tevoren hadden afgesproken ook van Amsterdam naar Den Burg te fietsen, dachten vanaf Alkmaar minder wind te vangen door over Petten en Callantsoog te fietsen in plaats van langs het Noordhollands kanaal. De windrichting werd echter verkeerd in geschat want de wind blies langs de duinerij vanuit het noordwesten en als nog kregen de vijf renners de volle laag. Niettemin slaagden ze in hun op zet de boot van zeven uur 's avonds te halen. Afgehaakt 's Morgens om zeven uur begonnen de twaalf fietsers de tocht naar Amsterdam. Twee van hen Reinette Zegers en Marleen Barendregt, reden op een tandem. Helaas moesten ze bij Castricum de rit staken. Ze konden niet meer en moesten per auto (met aanhangkarretje waarop de fietsen konden) worden teruggebracht. Bij die twee afhakers bleef het. De overige tien fietsten door naar de hoofdstad, waar ze in de Dominicuskerk werden opgevangen door leden van de Amsterdamse afdeling van Amnesty International. Zij werden daar boven dien geïnterviewd door „Radio Stad", de lokale omroep van Amsterdam. Jenneke Wassink, Eddie Momberg, Le- nie Bremer, Ine van Meieren en Joke Vlaming aanvaardden de terugreis per auto. 150 sponsors Een soortgelijke tocht, die de Texelse afdeling van Amnesty International twee jaar geleden hield, bracht f3100,— op. Dit jaar meldden zich on geveer 150 sponsors voor de fietstocht en die brachten dus met z'n allen bijna f4000,— op. Reden temeer voor de or ganisatie om er een jaarlijks terugke rende tocht van te maken. Van het to tale bedrag blijft duizend gulden bij de Texelse afdeling, de rest gaat naar het hoofddkantoor in Amsterdam. Dat het dit jaar zo'n hoog bedrag werd, is na tuurlijk vooral te danken aan de vijf mannen, die zaterdag zo'n 185 kilome ter fietsten. Albert Hut uit Den Burg, de al eerder genoemde Willem Witte en Bart Weijdt uit Oosterend, Cor Achterberg en Jan Frederici uit Den Burg. Ze hadden het moeilijk op hun toerfietsen, maar door te fietsen als in een ploegentijdrit, achter elkaar be scherming zoekend voor de wind, haalden ze bijtijds de thuishaven. Daar werden ze verwelkomd met bloemen. De vijf „Amnesty-renners" met 185 kilometer in de benen bij hun aankomst in de v Wassink, die de terugreis per auto maakten. verhaven, geflankeerd door Eddie Momberg en Jenneke

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5