Topkwaliteit beheerste Texelse schapenfokdag „WAT IK ZEGGEN WOU* Dubbeldekker TUssen dijk e$ Opa worden Botsing in Waalderstraat Auto uit verkeer PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 2 SEPT De tien beste ramlammeren afkomstig van C. Kikkert, J. Mantje, D. Kikkert, maatschap Tjepkema, L. Eelman en C.M. Veeger. ^et viertal oudere ooien van Kees Kikkert dat tot kampioen werd uitgeroepen. BREVEN WN LEZERS-BUTEN VERANTWOORDELUKHEO WN DE S: K-I n ne ia. De dubbeldekker van de TESO is i 'el op in gebruik. En heel Nederlands- het weten. Via radio en TV wordl 8e clame gemaakt voor een snelle ervo prettige overtocht met korte wacht den. Eén ding en wel een buitengiP" woon belangrijke zaak wordt echte niet vermeld, namelijk: de ontoegi lijkheid van de boot voor ouderen,vo validen, minder-validen en mensen 9® kleine kinderen. Wf In het artikel over TESO in de Te«Wi Courant wordt dit feit gebagatellisst' door te stellen dat er gemiddeld éïmi persoon per overtocht van het rijv-i dek gebruik maakt. Voor mensen o- niet zo goed bekend zijn met de di beldekker: dit is het enige deel var boot dat toegankelijk is voor bovef noemde groep mensen. Zelf behoo ook tot die mensen die de smalle, Ie trappen naar de salons niet mee kunnen „nemen". En toevalligerwj moest ik naar Den Helder op de dat de dubbeldekker voor het eerst bedrijf werd genomen. Laat nu op rijwieldek ongeveer zestien tot twii mensen zitten op de banken, waar de zwemvesten worden bewaardll buiten kijken was er niet bij, want stonden veel fietsen. Daar is dit d: immers voor. De opmerkingen van passagiers over deze wijze van ven varieerden van „schandalig" tot „t rig". Het open- en dichtklappen va de deuren zorgden voor flink watt en bij aankomst in Den Helder zats wij met zijn allen in de stank vanó gestarte motoren en brommers. De rijwieldekpassagiers konden gee kopje koffie halen, immers: wie naa de salons wil, moet beschikken ove jonge, gezonde benen. Laat ik nu ook nog in uw krant lez dat ter ere van de eerste dubbeldekker-dag, TESO haar pass giers trakteerde op gebak. Nu, op' rijwieldek werd niets aangeboden, het TESO-personeel bang om met gebak die beruchte trappen af te gaan, of dacht TESO: laat ze daar) neden maar zitten. Ze mogen blij4 dat ze mee mogen. TESO vindt etf ook, dat rijwieldekpassagiers de vt* prijs voor een overtocht moeten len! Wat zijn de plannen voor detf gende boot? Denkt TESO alleen aï het aantal auto's dat per keer vervW kan worden? Komen voorzieningen voor de passagiers wéér op het ttó de plan. Suggesties voor verbeterd gen worden van alle kanten aanged gen. TESO lijkt ze allen naast zich neer te leggen. Zou TESO wél Iuis3 ren als alle ouderen, invaliden, mii» validen en mensen met kinderen den weigeren voor zo'n overtocht!' betalen? W. Witte, DenJ Arte Brans nam uit handen van Kees Commandeur voor de tweede keer de wisselbeker voor de meest productieve ooi in ontvangst. De rammenkeuringen in volle gang. Wegens de enorme drukte van belangstellenden moest de kring halverwege worden vergroot. Fokker-eigenaar Kees Kikkert met zijn jeugdkampioen. door Klaas Ik werd onlangs opa en. Dat wilde ik toch vermelden Maar misschien dat iemand andt Dat nieuws alreeds vertelde. Maar ik verwacht geen en zelfs geen water/ander, Want ik Het de weeën toch. Maar lekker aan een ander. Maar zo'n pas geboren Dat doet mij' wei verwijzen, In de richting van de en naar het land der grijzen. En kijk ik soms naar de jeugd, Dan word ik wel eens kriegel, En kijk met mijn gerimpeld Vertwijfeld in de spiegel. Maar opa zijn geeft mij toch Een zekere garantie. Want hij geniet bij Jan publiek, Toch vaak wat tolerantie. Want schop ik met mijn Eens iemand voor zijn schenen, Denk dan: och, die ouwe zeur, Die is toch gauw verdwenen, en ieder mens is op zijn tijd. Toch wel eens onbezonnen. Dus ik leg hierbij mijn pen ter /?e|nai En kruip naast Oma Bonne. En al wekt dat dan geen toonbefyü] op. Van schoonheid en van gratie, Wij droegen toch ons steentje tij, Aan de nieuwe generatie. De juryleden kwamen haast woorden tekort, toen zij giste ren na afloop van de Texelse schapenfokdag een toelichting gaven bij de hoge waarderingen, die zij hadden toegekend aan het geëxposeerde fokmateriaal. Over practisch de hele li nie was sprake van topkwaliteit en aan die günstige ontwik keling lijkt zelfs nog geen einde te komen: Het waren vooral de jongere dieren die uitblonken. den beschouwd. Hij vertelde twee we ken eerder bezoek te hebben gehad van mensen, die wilden meedoen aan een evenement in Australië en daarom van de gemeente steun wilden heb benHet Texels schapenstamboek kan echter op een sympathieke bena dering rekenen. „Uw organisatie kon wel eens veel subsidie krijgen". Ook in andere opzichten was de jaarlijkse hoogtijdag van de Texelse schapenfokkerij een succes. Het weer hield zich prima en de be langstelling van het publiek was groter dan ooit. Naast vele Texe laars en overwegend Duitse toe risten was er ook interesse van al dan niet kooplustige fokkers van het vasteland. beste zodat de toekomst nog veel in petto kan hebben, aldus zei Zijlstra tij dens de maaltijd na afloop van de keu ringen. De uniformitiet was groot; een belangrijke verbetering die de laatste jaren is doorgezet betreft het been- werk. Verdere perfectie bij de rammen kon zijlstra zich met moeite voorstel len. „Het kan haast niet beter". Een dergelijk probleem had blijkbaar ook jurylid C. G. Vis uit Venhuizen, hij had zich onder meer bezig gehouden met het uit 53 kandidaten aanwijzen van tien beste ramlammmeren en dat was een bijzonder moelilijk karwei geweest, (Texel, gefeliciteerd met zoveel jonge kwaliteitrammen") maar hij voegde er aan toe dat het tiental van vorig jaar nog iets sterker en uniformer was ge weest. Het oordeel van jurylid J. Wa- gemaker uit Zwaagdijk over de oude schapen, jonge schapen en ooilamme ren was niet veel slechter en er wer den dan ook veel eerste prijzen uitge deeld, „Als ze het waard zijn zijn we er niet zuinig mee". Iets minder geest driftig was het oordeel van jurylid A. C. Zee uit Lambertschraag die vier ru brieken „stellen" (schapen met lam meren) had gekeurd, die rubrieken wa ren nogal wisselend, welliswaar met meer eerste dan tweede prijzen maar ook wat derde prijzen, waarbij het per centage „onderend" aan de ruime kant was. Zie voor uitslagen pagina 8. Op de kruising Waalderstraat-Witte Kruislaan botste woensdagmiddag een 26-jarige bromfietser uit Den Burg ach ter op de Opel van een 28-jarige vrouw uit Gelsenkirchen. Beide reden in de Waalderstraat toen de Opel plot seling remde. Bromfiets en auto wer den licht beschadigd. Bij een controle werd vorige week de Ford Taunus van een 20-jarige man uit De Koog uit het verkeer genomen voor een technisch onderzoek. Ter plekke was reeds geconstateerd dat banden, remmen en verlichting niet goed waren en dat de accubedrading los zat, wat brandgevaar opleverde. Opvallend veel Belgen hadden zich dit jaar naar het Mekka van de schapen fokkerij begeven. Tijdens de rammen keuringen in de „arena" op het terras voor het raadhuis, verdrongen zich zo veel mensen rond de hekken, dat het merendeel van de belangstellenden vrijwel niets zag. Tegen elf uur werd daarom besloten de ring te vergroten door er wat hekken bij te plaatsen, maar ook toen was het voor de ach terste rijen mensen nog moeilijk om een glimp op te vangen van de juryverrichtingen. Kampioen bij de oudere rammen werd het 2 Vz-jarige dier van M. C. Hin C. Jzn. uit Oudeschild, gefokt door L. C. Eelman uit Oosterend. Reservekampi oen was ook eenlVz-jarige ram: van J. Eelman uit Oosterend en gefokt door Kees Kikkert uit Den Burg. Kikkert-glorie Voor Kees Kikkert werd het een glo rieuze dag, want hij was ook de fokker én eigenaar van de jeugdkampioens- ram en de fokker van de reserve jeugdkampioen, eigenaar van de ge broeders Kooiman uit Oosterend. Bo vendien was Kees Kikkert de inzender van het kampioensviertal oudere ooien en de inzender van het kampioensvier tal jonge ooien en alsof het niet op kon, was ook het kampioensviertal ooilammeren van hem. Het reserve-kampioenschap viertal ou dere ooien ging naar C. A. Comman deur, die ook de inzender was van het kampioensviertal éénjarige ooien en van het viertal ooilammeren dat het reserve-kampioenschap behaalde. Het beste tweetal ramlammeren was weer van Kees Kikkert, het beste drie tal ramlammeren van L. C. Eelman en het stel (schaap plus lammeren) van D. C. Kikkert. Mogelijk krijgen de lezers nu de indruk dat de schapenfokkerij een aangele genheid is van enkele mensen, die veel meer dan anderen over het topmateri- aal beschikken. Bij het bestuderen van de totale uitslag blijkt echter dat de kwaliteitsdieren over een behoorlijk aantal fokkers is verdeeld, zodat over een vrij breed front van verdere kwali teitsverbetering sprake is. Dat blijkt ook uit de tien beste ramlammeren, die aan het slot van de keuringen uit meer dan vijftig dieren werden ge haald. Deze geselecteerde dieren kwa men van zes eigenaars. Groeneplaats De gemeente heeft plannen om de Groeneplaats anders in te richten. Bo vendien is het de bedoeling om allerlei dicussie. De schapencommissie van de landbou worganisaties op Texel wil er de aan dacht op vestigen dat „gewone" Texelse schapen heel vruchtbaar kun nen zijn, door het uitloven van een wisselbeker voor de meest productieve ooi van de fokdag. Voor de tweede keer in successie ging die beker naar Arie Brans, die een ooi exposeerde die in vijf worpen achttien lammeren ter wereld heeft gebracht. Iemand als oud-stamboeksecretaris C. Roeper vindt de gemiddelde productie van Texelse" schapen helemaal niet te laag en hij is dan ook tegenstander van ex perimenten om het aantal lammeren op te voeren. Hij vindt wel dat er meer moet gebeuren om de sterfte na de geboorte te verminderen. Er is nog altijd teveel „uitval" waaraan door meer zorg tegemoet is te komen. Indruk Juryarbiter Ir. J. Zijlstra uit Alkmaar bleek vooral onder de indruk te zijn van de rammen die hij op de fokdag had gezien. Van „onderend" was in geen enkele rubriek sprake. De jongere rammen waren naar verhouding de Marcel Hin met de kampioenram van M.C. Hin uit Oudeschild. gemeentelijk dienstbetoon, zoals het plaatsen van dranghekken, het plaat sen en opruimen van de hokken, het schoon vegen van het plein e.d. voor taan in rekening te brengen. Het bestuur van het Texels Schapenstam boek dat de fokdag voor de veertigste keer in samenwerking met de gerpeen- te organiseerd, was daarover ongerust geworden. Het bleek 's morgens toen de dag in Hotel De Lindeboom in aan wezigheid van bestuursleden, juryleden en enkele genodigden officieel werd geopend door Stamboekvoorzitter Jaap W. Hin uit Oosterend. Hin drukte de aanwezige burgemeester Schippers en wethouder Zegers op het hart dat de schapenfokkerij iets is dat ge koesterd moet worden, passend in de totale economische activiteit van Texel dat niet alleen van toerisme leeft. Subsidie Die kritiek bracht wethouder Piet Ze gers na afloop van de keuringen tij dens de maaltijd ertoe om uit te leg gen dat het niet zo'n vaart zal lopen. Het is inderdaad de bedoeling om ge meentelijk dienstbetoon in rekening te brengen, maar als het om niet- commerciële of minder commerciële aktiviteiten gaat, kunnen de kosten in de vorm van subsidie geheel of ge deeltelijk worden teruggevangen. Hoe wel de wethouder geen harde toezeg gingen deed, leek het hem redelijk als de gemeente zich in het geval van de schapenfokdag soepel zou opstellen door de dag als een niet-commercieel evenement te beschouwen. Dat de fokdag recht heeft op gemeentelijk dienstbetoon omdat deze van promoti onele betekenis is, vond Zegers een minder goed argument, want het is moeilijk om de grenzen te bepalen van wat voor Texel als promotie moet wor- In één opzicht was de schapenfokdag minder dan vorig jaar; het aantal in zendingen was wat lager. Volgens voorzitter Hin was dat geen blijk van slechtere belangstelling van de fokkers, want dat er een tiental inzendingen minder was dan in 1985 was door het noodgedwongen moeten wegblijven van twee grote fokbedrijven: Verberne (Spang) en Bakker (Breemhoeve). Als dat in aanmerking wordt genomen is het aantal inschrijvingen juist hoog te noemen. Burgemeester Schipper onderstreepte het belang van de schapenfokdag en van de schapenfokkerij in het alge meen. Texel en de schapen hebben el kaar beroemd gemaakt. Schipper zei tot voor kort te hebben gedacht dat op Texel 20.000 schapen en 30.000 lammeren zijn. Onlangs hoorde hij in Den Hoorn dat deze getallen respectie velijk 16.000 en 18.000 zijn. Wat hem betrof mocht de schapenhouderij zich zodanig uitbreiden dat die foute getal len nog waarheid zullen worden. Produktiviteit Het Texelse schapenras mag dan tot het beste van de wereld behoren, de productiviteit (aantal lammeren) is niet zo hoog. De wenselijkheid om hier verandering in te brengen wordt door niet iedereen onderschreven en is dan ook altijd weer onderwerp van

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 6