Voor het weekend Dialezing Jaap Vlaming over reis door Kameroen Beton storten huisjes Krimgebied gestart Open dag in bibliotheek Voorstellingen omgekeerd Opening seizoen „Aqua Vita' Laatste toertocht fietsliefhebbers Geslaagd Kerkdienst Oudeschild zondag in Oosterend Texels kampioenschap catamaranzeilen Geslaagd voor brandweercursus Sprookjesachtige schilderijen in Quangle Wangle Diplomazwemmen en waterspelletjes in zwembad Molenkoog Op heterdaad.... 6 en 7 september 1986 I Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs i Dierenartsen Noodslachtingen Rijkspolitie Kerkdiensten Kustwacht Eierland Bijenzwermen Brand/ambulance PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 5 SEPTEMBER <R In deze krant stond dinsdag abusieve lijk dat Junnel zonder Vluchtstrook" van Youp van het Hek op 17 december en de musical „Madame Arthur" van Jos Brink op 22 januari opgevoerd worden. Deze data moeten zijn: Mada me Arthur" van Jos Brink op 17 de cember en „Tunnel zonder vluchtstrook" van Youp van het Hek op 22 januari. Voor informatie over schouwburgreizen: (02220) 4300. Toerclub Taxi 2000 houdt zondag de laatste toertocht van het seizoen De afstanden zijn 25 en 75 km. De start en finish zijn in de Warmoesstraat bij Taxi 2000. De begintijd van starten is 10.30 uur en de sluiting van de in schrijving is om 13.30 uur. De prijzen voor het verkrijgen van een herinne ring zijn: 75— voor volwassenen; ƒ2,50 jeugd en 73,50 voor jaar kaart houders. Tien jaar nadat hij als ontwikkelingswerker het land voor het laatst had gezien, keerde Jaap Vlaming uit Den Burg dit jaar terug naar Kameroen. Samen met zijn vrouw Joke reisde hij eenmaand lang door het Westafri- kaanse land en legde zo'n tweeduizend kilometer af (met het openbaar vervoer). Vlaming nam de gelegenheid te baat om zijn kennis en verza meling tropische vissen en waterplanten danig op te frissen en aan te vullen. Hij doet daarvan verslag met een dialezing tijdens de eerste bij eenkomst van de aquariumvereniging Aqua Vita, dvolgende week vrijdag (12 september) in d'Ouwe ULO, aanvang 20.00 uur. Ook andere be langstellenden zijn welkom. Chris Kuip van de Nieuwlanderweg en Dick van der Gracht uit De Cocksdorp slaagden voor het doctoraalexamen in formatica aan de universiteit van Leiden. „In 18 jaar tijd ben ik van iemand die niet eens wist wat een gup was ge worden tot een kenner van Afrikaanse vissen en waterplanten", begint Vla ming zijn verhaal. Achtien jaar geleden namelijk deed hij voor het eerst ont wikkelingswerk in Kameroen. Tijdens dat verblijf hield hij zich op een gege ven ogenblik bezig met dregwerk. Bij het dreggen kwamen telkens kleine visjes mee. Vlaming's nieuwsgierigheid was gewekt en hij stopte een aantal visjes in een leeg jampotje. Briefjes met beschrijving naar de Texelse aqua riumvereniging en andere deskundigen hadden niet tot resultaat dat kon wor den vastgesteld welke vissoort het was. Er bestonden wel vaste beschrij vingen, maar de visjes waren nog „De bouw is begonnen!" zo stond te lezen in een derde pagina grote ad vertentie in enkele bekende kranten afgelopen zaterdag. E inderdaad, Re- né Colthof Beheer B.V. uit Zierikzee laat er geen gras over groeien. In nog geen tien weken tijd zijn 150 vakantiebungalows verkocht, zodat on langs kon worden gestart met het bouwrijp maken van het terrein in het Krim-gebied nabij De Cocksdorp. -Dezer dagen is begonnen met het be ton storten voor de eerste funderin gen, dus de advertentie vermeldde geen loze kreet. Feitelijk is dit de enige ruchtbaarheid die Colthof aan de voortvarende start van de bouw geeft. Feestelijkheden zoals het leggen van een eerste steen zijn voor hem overbo dig. Pas wanneer de huisjes worden opgeleverd en het uiteindelijke resul taat van de verkoop- en bouwactivitei ten bekend is, kan er champagne stro men. De bouw wordt gecoördineerd door Macobouw uit Amsterdam, de hoofdaannemer is de firma Deurwaar der uit Warmenhuizen. Met Texelse onderaannemers zijn onderhandelingen gaande. In de afgelopen weken is de zogeheten „infra-structuur" (leidingen, kabels, weggetjes) aangebracht en zijn de funderingen uitgezet. De huisjes moeten in de periode februari - juni gereed komen. Op de grote adverten ties van zaterdag j.l. zijn bij het ver koopkantoor al weer honderden reac ties ontvangen. „Zelfs op Texel kijken ze vreemd op!" zo luidt de slogan van de advertentie. Kijkt Krim-directeur Martin Warnaar na tien weken RCB ook nog steeds vreemd op? Warnaar: „De eerste maand was het even slik ken, maar nu zijn we er aan gewend. De RCB-mensen kenden de formule en wisten dat die goed was. Voor hen was het alleen afwachten hoe Texel De Openbare Bibliotheek in de Drijverstraat in Den Burg houdt za terdag 13 september open dag. Het is voor de tweede keer dat er lan delijk bij de bibliotheken volgens een bepaald thema een open dag wordt gehouden. Dit jaar is het thema: „De Bibliotheek, thuis in de buurt". De bibliotheek is die zaterdag geopend van 10 tot 16 uur. Aan het thema „De Bibliotheek, thuis in de buurt" wordt onder andere inhoud gegeven door een in eigen beheer opgezette „Texel- documentatie", bestaande uit een ver zameling krantenknipsels en tijdschrif tartikelen uit de landelijke en regionale pers met berichten over begeurteni- seen en activiteiten op en over Texel. Texelkast In de „Texelkast" staat volgende week zaterdag een overzicht van publicaties over het eiland. Deze collectie bestaat onder andere uit geslachtenlijsten, „Het Tessels" van S. Keyser, herdruk ken van boeken uit vorige eeuwen en publicaties over Texel in oorlogstijd. Bovendien hangt er een kaart van car tograaf W. J. Blaeu (1571 - 1638) van Texel in de 17e eeuw. Om drie uur 's middags worden de best gekleurde te keningen beloond van een kleur- wedstrijd waarvoor de tekeningen on der de schooljeugd zijn verspreid. Ou deren kunnen deelnemen aan een prijsvraag. In en om de bibliotheek wordt als het weer meewerkt een ruil beurs voor boeken en strips gehouden. Wie op zaterdag 13 september besluit lid te worden van de bibliotheek hoeft maar een jaar contributie te betalen tot 1 januari 1988. Het personeel van de bibliotheek is er de hele dag om in lichtingen te verschaffen. Voor koffie en limonade wordt gezorgd. zou aanspreken. Maar het loopt prima, we moeten tevreden zijn en Texel ook, want van het projekt blijft hier best wat hangen". Warnaar denkt dat er in de komende weken nog zo'n 20 tot 30 huisjes aan de man zullen worden gebracht en dat de laatste 10 tot 20 van de in totaal 193 te realiseren huisjes in de loop van de bouwperiode worden verkocht. Overigens maken bijzonder weinig ko pers gebruik van de verhuurgarantie waarmee wordt geadverteerd, aldus Warnaar. „Als ze er al van gebruik maken, dan is het nog uitsluitend voor het hoogseizoen. In de zomer gaan ze dan zelf bijvoorbeeld naar Egypte". De overeenkomsten waarin de verhuurga- ranties zijn opgenomen worden overi gens voor -én jaar gesloten; het stelt dus niet zoveel voor. nooit levend gezien in Nederland. Het bleek dat Vlaming een vorm had ont dekt, die duidelijk afweek van de toen bekende soorten Killi's. Deze eireren- leggende tandkappertjes zijn nu Vla ming's specialiteit. Er zijn honderden Killi-soorten over de hele wereld. De Killi's weten zich aan veel uiteenlopen de limaten aan te passen. De vormen kunnen op zeer korte afsatand van el kaar (enkele kilometers!) sterk afwijken. Vindplaats Vlaming heeft nooit gegevens over de vindplaats van de toen door hem ge vonden visjes willen prijsgeven. Hij baalde ervan dat de soort even later bij de „wetenschappelijke ontdekking" is vernoemd naar een Europese weten schapper, die die visjes toevallig in zijn bak had zitten". Jaap Vlaming: „Dat riekt naar kolonialisme, de bevolking daar kent die visjes misschien al eeu wen". Bovendien blijkt de vis onnauw keurig te zijn beschreven. Bioloog Ton- nie Woeltjes doet momenteel een her nieuwde poging en aan hem heeft Vla ming de vindplaats bekend gemaakt. Jaap Vlaming heeft niet alleen een grote kennis van vissen en waterplan ten opgedaan. Ook kwam hij door goed observeren op enkele wetmatig heden in het leven in de natuuur ter plekke. Zo kwam hij erachter dat van twee met elkaar levende vissoorten, de ene soort verdwijnt als het aan meer zonlicht wordt blootgesteld en de an dere juist opkomt. Dat bleek bij het openkappen van dichte bebossing rond de poelen waarin de visjes leven. Thuis bij zijn kweekbakken werd Vla- mings vermoeden nog eens bevestigd. Interessant voor zijn gehoor in D'Ou we ULO is ongetwijfeld dat kenner Vlaming na een afwezigheid van 10 jaar heeft kunnen vergelijken welke veranderingen zijn opgetreden bij de snel evoluerende soorten. Hij zal zijn verhaal niet té specialistisch maken. Het wordt een dialezing in twee delen. Volgende week vertelt Vlaming over zijn reis door het savannedeel van Ka meroen tot aan het vulkanische Adamaoua-gebergte. In de loop van de winter wil hij nog een lezing houden, gewijd aan de reis door het bosgebied. Tijdens de pauze kunnen belangstel lenden de visjes, die Vlaming op zijn reis heeft gevangen, in de kweekbak ken bekijken. Vlaming had pech dat de regentijd een maand eerder dan ge bruikelijk was begonnen. Hierdoor wa ren sommige beekjes te diep - en mijn schepnet te klein" - om alle ver langde visjes te pakken te kkrijgen. Toch slaagde hij erin om met 15 nieu we soorten en vormen naar Nederland terug te keren. Ook gingen een aantal waterplanten, waaronder een zeer bij zonder exemplaar, mee terug in de koffer. Het verdere winterprogramma van Aqua Vita is nog niet helemaal in gevuld. Leden kunnen voor de ver enigingsavonden nog ideeën aan dragen. Hetzelfde geldt voor het Aqua-clubblad. Over twee weken gaat de wekenlijkse visbeurs van start. Wie daar vis wil kopen moet zijn aangesloten bij de visbeurs of Aqua Vita-lid zijn. Het visbeurs lid maatschap bedraagt 717,50 per kalenderjaar. In de Nederlands Hervormde kerk van Oosterend wordt zondagochtend om half tien een gezamelijke dienst gehou den met de geloofsgenoten van Oude schild. De zondagsdienst van Oude schild vervalt. De Cocksdorper Kustzeilvereniging houdt zaterdag en zondag de Texelse kampioenschappen catamaranzeilen. Bij Paal 33 is op beide dagen om 10.00 uur de briefing en om half elf de start van de eerste manche van die dag. In totaal worden zes manches gevaren, verdeeld over zaterdag en zondag. In schrijven is mogelijk bij de briefing van zaterdag. De kosten bedragen voor beide dagen 735,— voor een boot van twee personen en 725,— voor een één persoons boot. Aad Vaars is geslaagd voor de cursus „brandweerinstructeur". Hij volgde de ze cursus een half jaar in Hoorn. Dou- we Dijker, Rob de Vries en Piet Eel- man werden na een half jaar cursus in Den Helder brandwacht eerste klas. Toon Berndsen, Maarten Witte, Joost Smit en Erik Schuurman werden na tweemaal een half jaar cursus in Den Helder brandwacht tweede klas. In hobbygalerie Quangle Wangle op de hoek Warmoesstraat-Weverstraat han gen sinds kort twaalf zijdeschilderingen van Margriet Somogyi-Breeuwer. Vijf ervan zijn afbeeldingen uit een door de schilderes zelf bedacht sprookje, dat in boekvorm ter inzage in Quangle Wan gle aanwezig is. De 41-jarige Breeuwer is geboren en getogen op Texel, maar vertok op 17-jarige leeftijd naar Leiden. Momen teel woont ze in Bussum. Pas vier jaar geleden is ze begonnen met schilde ren. Ze genoot daar geen enkele voor opleiding voor, behalve de tekenlessen die ze op school van Harry Tielemans kreeg. Ze koos als materiaal om mee te werken zijde, waarop ze met een transparante textielverf schilderingen aanbrengt. Dit deed zij zo kunstig dat er inmiddels op diverse plaatsen expo sities van haar werk werden gehouden. Exposities De eerste expositie van Margriets werk was in het „Golden Tulip" hotel nabij Schiphol. Later stelde ze haar werk ten toon in Houten (UTR), waar ze sa- menmet haar zus Margaretha Keyser, nog steeds woonachtig op texel een expositie verzorgde. Margaretha maakt poppen. De derde expositie hield Mar griet in een fitnesscentrum in Hilver sum. Daar verkocht de oud-Texelse een flink aantal schilderijen. Via haar zus raakte de schilderes in contact met Neelie Vinke van hobbygalerie Quangle Wangle. Die had plaats voor een twaalftal schilderijen en vond het een leuk idee een kleine expositie te houden. Schilderijen Er hangt een zelfportret van de schil deres tussen, waarop ze haar harp bespeelt. De kleuren op dat schilderij zijn stemmig en de vorm is zeer pre cies. Met textielverf is het uiterst moeilijk strakke lijnen te verkrijgen op het doek, omdat de verf de neiging heecft uit te vloeien. Om toch een rechte lijn te krijgen moest Margriet sommige delen afdekken met gom al vorens de verf aan te brengen. Die techniek past zij ook toe bij ande re schilderijen, vooral het weergeven van rechthoekige vormen. Door dat raam is een zonovergoten landschap Een zelfportret op zijde van Margriet Breeuwer. zichtbaar, dat een vermoeden van Texelse invloed oproept. Bovendien hangt dit schilderij naast een schilderij van drie lammeren, dat de titel heeft „Texels tafereel". Helemaal los van haar geboorte eiland heeft Margriet zich dus niet gemaakt. Dat wil ze ook niet, want momenteel werkt ze aan meerdere schilderijen met Texelse landschappen. Pakya van Ashya Zoals veel kunstenaars werkt Margriet met thema's. Zo omvat het thema „Texel" de genoemde landschappen, maar het opvallenste werk is gemaakt rond een sprookje. Het verhaal gaat over een mannetje met de fantasie- naam „Pakya", dat leefde op de pla neet „Ashya". Op die planeet viel de regen in grote druppels, waar de kin deren in konden zitten. Pakya sprong in zo'n druppel en viel in slaap. Hij werd wakker op aarde en had het koud. Hij zocht lang naar de warmte en vond die in de zon. Aan het einde van het sprookje gaat de zon onder en duikt Pakya in zee om hem te volgen. Ellen Eggels, mode-journaliste en vriendin van Margriet, schreef het verhaaltje op en Margriet maakte er schilderijen bij. Die fotografeerde ze en stelde op die manier een boekje sa men met illustraties. Een uitgever zag er wel wat in, maar het bleek onmo- Na het succes van het afgelopen weekend voor de zwemclub breekt het komend weekend weer de no dige „natte" drukte aan. De zwem club is meegegaan in de koerswij ziging rond de nieuwe basis- en zwemvaardigheidseisen vanuit de Nationale Raad Zwemdiploma's en vrijdagavond om 19.15 uur zullen wederom twintig leden afzwem men voor het basiszwemdiploma. Eerder dit seizoen zijn in reeds veertig anderen hun voorgaan. Voor het ver- volgdiploma zwemvaardigheid I gaat de zwemclub om zwembadtechnische redenen de komende winter naar het Marinebad opzoeken. Daar de zwem club nogal een flinke aanwas van jeugdige leden heeft ondergaan, f deze zich allemaal nog niet direct thuis voelen in de diverse onderlinge wedstrijdvormen, heeft de ZPC TX'7] voor deze leden alternatieve wedstrij den in petto, en wel in de vorm van diverse leuke waterspelletjes. Dit spee- zich zaterdagmorgen af vanaf 11.00 in zwembad Molenkoog. Bij de Aldi-markt betrapte de be drijfsleider dinsdagmiddag om 3 uur een jongen op heterdaad bij het steli van toffees. De 12-jarige Texelaar ble bij een andere supermarkt al kauwgom te hebben gestolen. Hij werd over zijn misstappen onderhouden door de politie. gelijk om de zijde zichtbaar te maken op de foto's, zodat het net aquarellen lijken. Daarom is van uitgifte afgezien, maar in eigen beheer heeft Margriet dertig boekjes laten maken, waar ze zelf de foto's in heeft ingeplakt. Ellen Eggels vertaalde het verhaal meteen in het Engels, zodat bij de expositie in „Golden Tulip" buitenlandse gasten ook het verhaal konden volgen. Eerste foto's Margriet Somogyi-Breeuwer maakt van een onderwerp eerst foto's alvorens met schilderen te beginnen. Dat moet, omdat het onmogelijk is ter plekke een schilderij te vervaardigen daar de zijde horizontaal moet liggen. Zo zijn er bij Quangle Wangle schilderijen te zien van apen in Artis vanuit de vreemdste hoeken gefotografeerd. In haar fantasie-schilderingen is de schilderes het meest geboeid door paddestoelen, die meerdere malen voorkomen op zijde-doeken. Neelie Vinke en Dawn Mevius houden de expositie in Quang le Wangle waarschijnlijk de hele winter door. Zij hopen dat hierdoor ook wat meer Texelaars komen kijken naar de werkstukken in de galerie, en mis schien zelfs aangezet worden tot zélf maken en tentoonstellen. Van Margriet Breeuwer hangen ook twee schilderin gen in de Pizzeria Bella Vista in De Cocksdorp. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maandag 8.00 uur j Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a, Den Burg, telefoon (02220) I 2016. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. E. M. de Visser en zr. H. J. Nolting-Hilgers, telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - §j 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Lidmaatschapskaart meebrengen. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men zaterdag 18.00 uur precies terecht in het Tandheelkundig Centrum, Witte Kruislaan, Den Burg en zondag bij Tandarts J. G. de Winter thuis op Hogereind 10, De Waal. Tel. (02220) 3911. Kunstgebitreparatie. Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. (02220) 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den j| Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuijl, telefoon (02225) 446. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla. I Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 E (slachtplaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM-centrale. De bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is E dagelijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur. Het bureau te De Koog is dinsdag- en donderdagmiddag geopend van 4 tot 6 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Zondag, 7 september 1986 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar Viering H. Avondmaal Kinderoppas in De Schakel Den Hoorn 9.30 uur ds. Verbeek viering H. Avondmaal De Koog 9.30 uur dhr. M. Kuiper De Waal 11.00 uur ds. Verbeek viering H. Avondmaal Oosterend 9.30 uur ds. De Jong gezamenlijke dienst met Oude schild. Oudeschild dienst in Oosterend De Cocksdorp 11.00 uur ds. De Jong GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds. N. van Tellingen, De Bilt 19.30 uur ds. N. van Tellingen Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur ds. H. Weggemans, Harderwijk 19.30 uur ds. H. Weggemans GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur A. M. den Boer, uit Lisse Bediening Heilig Avondmaal 16.00 uur ds. Den Boer Woensdag 10 september: Oosterend 19.00 uur ds. J. S. v.d. Net, uit Dordrecht GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Knipscheer Uitzending via De Lichtboei Kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE in Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.30 uur. Voorganger Joh. Tensen ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur. Herenkoor zondag: 10.45 uur, Dameskoor Tijdens de mis kindercrèche Oosterend: zondag 9.30 uur Deutsche Messen Den Burg: samtags 18.00 Uhr De Koog: sonntags 11.00 Uhr De Cocksdorp: sonntags 19.30 Uhr JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 10.30 - 11.20 uur Openbare lezing: „Zult u de „laatste" dagen overleden" 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: „Jongeren laatje niet bedriegen" bahA'i Iedere woensdag bestuderen van en lezen uit de Baha'i Heilige Geschrif ten, van 20.00-22.00 uur. Inlicht.: tijdelijk tel. (02228) 896. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Bijenzwermen aangetroffen? Bel de politie, telefoon (02220) 2644. Bij brand en voo^jspoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-?????. Voor niet spoedeisend ambulance vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. SS

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2