Groen <2wartsJ~exels in het hart li' Onenigheid over verkeersrichting Gedeputeerde Van Gelder houdt het been stijf Als de mensen klachten ebben kunnen ze komen" Zinkerplan wordt doorgezet Gemeente start afdeling milieubeheer Hoteliers en andere logiesverstrekkers de 15e september nadert! aandelen zwemparadijs Bestuur R.M.T. lefenïng met chtkogels laders opgespoord erdaeht voorwerp Advendo" begint weer iet zangrepetities Beumkes:Schreeuw om hulp Joyriding in Den Burg Profijtprijs deze week! nu 23,50 BARKER'S IJZERHANDEL I—I GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.113 VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1986 Mie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. isn werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Michèl Gonlag, Kogerstraat Den Burg, telefoon 02220'- 2747. «advertenties, abonnementen, etc.: geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Joon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /Ï8,65 per kwartaal; Iqs 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46,99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Hebt u uw besteld? Wij dienen u graag van advies. telefoon (02220) 2055. laandagavond om kwart voor acht (Sfden lichtkogels gesignaleerd bij De og. De politie werd gewaarschuwd wilde groot alarm slaan omdat het ii kunnen gaan om een schip in od. De kustwacht meldde echter iathet om een oefening ging. De ploeg in De Koog en de Kust- sivereniging Westerslag probeerden chtkogels uit. diefstal bij de firma Schoorl op 31 i, waarbij voor f15.000— schade aan tl bedrijf werd toegebracht, is opge- il, De daders zijn door de politie van jssen (nabij Zwolle) in de kraag ge il na een inbraak aldaar. Het bleken scialisten in de zogenaamde „snel- lak" en ze hadden zich op die ma- ;r reeds voor tonnen verrijkt. Ze zijn komstig uit Schagen en hebben serdere diefstallen bekend. de duinen bij Den Hoorn werd dins- door een toerist een verdacht oorwerp aangetroffen, waaruit draden iken en waarop de tekst ,,COIL - 114 g" stond. De marine in Den slder acht het mogelijk dat het een ekrachtigingspoel of een voordetone- is. Donderdag komt men naar het lorwerp kijken. Ie repetities van .gemengde zangvere- iging „Advendo" uit De Koog begin- en weer. Donderdag 18 september omen de leden bij elkaar onder lei- ling van Hans Kievits, om 20.00 uur Schuilhut achter de Hervormde kerk. Nieuwe leden zijn van harte wei tal, Voor inlichtingen.' tel. (02228) 84 of (02228) 257. Tijdens het gesprek ii Van Sandick. het raadhuis. Links aan de tafel de PWN-direkteuren Haasnoot en Spreij, gedeputeerde Van Gelder en PEN-direkteur Gedeputeerde Van Gelder heeft laten blijken niets te voelen voor de van gemeentewege aangevoerde ideeën om de drinkwaterproduktie op Texel te houden. Het plan om een zinker onder het Marsdiep te leggen, zal dan ook worden doorgezet. Op 22 september zal de Raad van Toezicht voor de provinciale bedrijven er zich over buigen en twee weken later vellen gedeputeerde staten de eindbeslissing. Gemeentebestuur (en eventueel politie ke partijen) kunnen nu alleen nog pro beren om via politieke kanalen druk uit te oefenen. Als dat geen resultaat oplevert, heeft het gemeentebestuur slechts de voldoening dat alles is ge probeerd om de zinker en het daarmee verband houdende verlies aan werkge legenheid tegen te houden. Haskoning Van Gelder was woensdag op Texel, waar hij samen met onder meer de di recteuren van het PEN en het PWN een gespek had met het voltallige col lege van B en W en de directeur ge meentewerken. Belangrijkste discus siestuk was het rapport dat de ge meente door het bureau Haskoning heeft laten maken en waaruit moet blijken dat tegen kosten die vergelijk baar zijn met die van de zinker fabrica ge van drinkwater op Texel (door hy perfiltratie) mogelijk is. Het PWN heeft dit rapport laten doorrekenen en is daarbij tot de conclusie gekomen dat de kosten van de zinker te hoog zijn geraamd en de energiekosten van hy perfiltratie te laag. Gecorrigeerd op de ze punten was het Haskoningrapport eerder een bevestiging dan een ont kenning van de stelling dat een zinker de beste oplossing is voor de drinkwa tervoorziening. Het PWN heeft overi gens nog geen offertes binnen voor de aanleg van de zinker, zodat de kosten daarvan nog niet voor 100% vast staan. Andere mogelijkheden Ook andere mogelijkheden voor plaat selijke drinkwaterproduktie zijn naar voren gebracht, zoals de door de PvdA voorgestelde oplossing (waarbij gebruik wordt gemaakt van windener gie) en de mogelijkheden die worden geboden door het Israëlische bedrijf IDE. Deze plannen werden echter als te duur van de hand gewezen. Dat zich bij de aanleg van de zinker waterbouwkundige problemen zullen voordoen die alleen ten koste van veel extra geld kunnen worden opgelost, werd ontkend. Volgens Van Gelder wij zen kontakten met Rijkswaterstaat in Haarlem erop dat er niets bijzonders aan de hand is. De provincie experimenteert al 14 jaar met hyperfiltratie en meent daarom ze ker te weten dat dit systeem voor Texel niet gewenst is, niet alleen we gens de hogere kosten dan bij een zin ker, maar ook omdat er onvoldoende zekerheid bestaat over de blijvend goe de kwaliteit van het geproduceerde water. Van Gelder stelde zich in de gesprek ken zakelijk op. Hij wilde geen duurde re oplossing kiezen ter wille van de werkgelegenheid,' maar ontkent dat de provincie geen oog heeft voor het be lang van de werkgelegenheid. Volgens hem is dat voldoende gebleken uit de bereidheid om de PEN-centrale op Texel te handhaven en om warm water te blijven afstaan aan de Texvis- kwekerij. Brijn Wat nog wel bespreekbaar lijkt, is een Lees verder pagina 3 De strijd over de verkeersrichting in de parkstraat en het voor ver keer toegankelijke deel van de We verstraat is weer in volle gang. een deel van de aan deze route ge vestigde winkeliers heeft zich tot het gemeentebestuur gewend met het dringende verzoek om de oude verkeersrichting te herstellen. Ze hebben cijfers verstrekt waaruit moet blijken dat hun omzetten flink zijn gedaald. ,,Die mensen krijgen nu per dag zestig tot tachtig klanten minder", aldus Henk Beumkes (PvdA) in de rondvraag van de dinsdagavond gehouden raads vergadering. „Hun brief is een schreeuw om hulp". Beumkes die het kennelijk zeer te doen had met de be treffende winkeliers, vond dat het ge meentebestuur snel („liefst mor- gen")moest gaan praten. Hij zei erg ongerust te zijn geworden door de ver strekte cijfers. Hoorzitting Wethouder Schilling beloofde serieuze aandacht voor het probleem en kon digde aan dat de betrokken winkeliers de volgende week woensdagavond in de gelegenheid zijn om hun grieven te uiten tegenover de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Hij wilde wel kwijt dat het gemeente bestuur er zeker niet op uit is geweest om door verkeersmaatregelen mid denstanders een hak te zetten. „We hebben dit gedaan om de verkeersaf wikkeling zo goed mogelijk te laten zijn". College en raadscommissie konden straks wel eens in een moeilijk parket raken, want de winkeliers in Parkstraat- Weverstraat zijn wat betreft hun me ning over de verkeersrichting niet eenstemmig, een groot deel van de Parkstraat-winkeliers is zelfs zeer dank baar voor de maatregel. Acht bedrijven en zelfs de beheerder van het postkan toor hebben het college daarom ver zocht beslist niet in te gaan op het verzoek om de verkeersrichting weer om te draaien. Waddenzee Erna Eelman-van der Kooi wilde weten wat de gevolgen voor Texel en het aan Texel grenzende wad zullen zijn, van het zojuist openbaar gemaakte be heersplan voor de Waddenzee. Wet houder Schilling zei dat het college zich hierover beraadt en dat het onder werp ter sprake komt in de vergade ring van de raadscommissie voor ruim telijk en huisvestingsbeleid, hij kon al vast meedelen dat het gemeentelijke bestemmingsplan voor het bij Texel horende deel van de Waddenzee bepa lend zal zijn voor het in te nemen standpunt. Nagegaan zal dus worden Sinds maandag kent de gemeente Texel een nieuwe afdeling, met de taone naam „milieubeheer". Er was een sterke behoefte ontstaan aan tae afdeling, die zich in eerste instantie voor het grootste deel zal be- ighouden met de uitvoering van de hinderwet. Het hoofd van de afde- is een bekend gezicht: Joke Meertens (29), die sinds 1980 bij de ge rente werkzaam is. I) hrom een afdeling milieubeheer? reeds zeer nauw verbonden is met de milieubeheer-problematiek. Bijvoor beeld met bouw-en woningtoezicht zal veelvuldig overleg worden gepleegd en de ambtenaren civiele techniek van ge meentewerken hebben de problemen met afvalstoffen in hun takenpakket. Kort samengevat zou de nieuwe afde ling moeten leiden tot een sneller uit gevoerd en duidelijker milieubeleid. Er zal bijvoorbeeld sprake zijn van kortere communicatielijnen. Joke Meertens: „Degenen die zich met milieubeheer bezighouden zitten nu tenminste op één afdeling. Je kunt nu over het bu reau heenpraten, dat werkt veel soepe ler". Andere voordelen: snellere proce dures, betere kostenbewaking, één diensthoofd (Doppenberg) en betere service naar het publiek. In elk geval is de afdeling milieubeheer voor het publiek gemakkelijk bereik baar: direct na de ingang van het raadhuis aan de Groenenplaats links in de hal, in het zaaltje waar de commis sievergaderingen altijd plaatsvonden. Het is een voorlopige (te ruime) huis vesting, en het is nog onduidelijk hoe lang dat het geval zal zijn. Er is plaats voor vier volledige arbeidsplaatsen en één halve formatieplaats. Twee ambte naren zijn juridisch/bestuurlijk en ad ministratief geschoold, twee technisch. Voor één technisch medewerker is nog een vakature (volle dagtaak). Voor de ze functie (waarvoor HBO-opleiding noodzakelijk is) zal komende week een advertentie worden geplaatst. De an deren zijn door interne verschuivingen op de nieuwe afdeling terecht geko men. Hoofd milieubeheer Joke Meer tens is bijvoorbeeld afkomstig van de afdeling ruimtelijke ordening en volks huisvesting, waar zij sinds 1982 werk te. Zij had daar vooral te maken met de bekende artikel 19-procedures. Uit Joke Meertens dien hoofde was Meertens regelmatig actief in Haarlem, bij de hoorzittingen van Gedeputeerde Staten. Zijdelings kwam milieu-problematiek aan de orde in de vele door haar behandelde bestemmingsplannen. Voordien had de in Veenendaal geboren Meertens al an derhalf jaar gewerkt op de afdeling al gemene zaken, waar zij onder meer milieubeheer onder haar hoede had. Ze heeft een juridisch/bestuurlijke ach tergrond, met vooropleiding HEAO en de opleiding Hogere Bestuurs Ambte naar (HBA). Klachten Voor welke zaken kan men op de af deling milieubeheer terecht? Joke Meertens: „Het grootste deel van onze werkzaamheden wordt in beslag genomen door de uitvoering van het HUP-project. Alle hinderwet- plichtigde bedrijven zijn geïventari- seerd. We maken nu een schema en plannen hoeveel vergunnningen er ko mend jaar de deur moeten uitgaan. Ook zal er een controle moeten komen op het naleven van de hinderwet. Voorts zullen we ons bezig houden met klachten over stank- en geluidso verlast en aandacht schenken aan din gen die mogelijk gevaar opleveren, zo als gastanks. Ook andere wetten zoals de geluidshinderwet, zullen worden getoetst. Sommige zaken op mi- lieu(vervuilings)gebied vallen niet on der onze hoede, maar als de mensen klachten hebben kunnen ze komen". Heeft de afdeling milieubeheer ook een voorlichtende taak? Joke Meertens: „Ja, een heel nieuwe taak is milieu-educatie. Over de uitvoe ring hiervan bestaan nog geen concre te plannen, we moeten eerst zorgen dat we zo snel mogelijk goed draaien. In de toekomst kan je eventueel den ken aan milieu-onderwijs, voorlichting op de scholen, maar dat is nog lang niet zeker. in hoeverre beheersplan en bestem mingsplan strijdig zijn. Waterfabriek Hans Roeper (PvdA) had een reactie op de uitlating van Barendregt dat het gebruik van windenergie bij de fabrica ge van drinkwater (zoals bepleit in een voorstel van de PvdA) bedreigend is voor de rentabiliteit van de electriciteitscentrale, waardoor deze ex tra gevaar loopt om op den duur te verdwijnen. Roeper legde uit dat de windenergie zodanig moet worden toe gepast dat de energiekosten erdoor worden „gestabiliseerd". Daarmee wordt tegemoet gekomen aan een be zwaar dat de PvdA heeft tegen de al ternatieven van het bureau Haskoning, waaruit blijkt dat bij geringe stijging van energieprijzen al direkt sprake is van een aanzienlijke kostprijsverhoging van het geproduceerde water. In de rondvraag kwamen verder de ge bruikelijke kleine zaken aan de orde, waarbij nogal eens inherhalingen werd gevallen. Desgevraagd kreeg Tine Krij- nen te horen dat het waarschuwings bord „overstekende kinderen" spoedig bij de nieuwe uitgang van de Ooste- render openbare school aan de Mul derstraat zal worden geplaatst, als het al niet is gebeurd. Proefzinker Op een vraag van Peter Bakker ant woordde de burgemeester dat spoedig de bevindingen bekend worden ge maakt die de ambtenaren hebben op gedaan bij het drinken van „SOS" koffie. De enguète is inmiddels gehou den. Als het positief uitpakt, kan de vraag aan de orde komen of ook de thee voortaan van ontwikkelingsprojek- ten in derde wereldlanden moet wor den betrokken. Gerbrand Poster wilde dat de gemeentelijke vertegenwoordi ger in de stichting Texelpromotie zich bemoeit met een salariskwestie en er voor zorgt dat vroeger verstrekte lo- giesbonnen ook door de nieuwe stich ting worden gehonoreerd, krachtens de afspraak dat de nieuwe stichting al le rechten en plichten van de oude VVV organisatie overneemt. Dezelfde vragensteller vroeg aandacht voor de volgens hem ongelukkige verkeerssitu atie bij Hogereind en Sommeltjesweg in De Waal en ook pleitte hij ervoor dat Texel in september besluit kampe ren bij de boer toe te laten: vijf eenhe den per erf. De BMW van een 35-jarige Texelaar is gebruikt voor „joyriding". De eigenaar zag dat de auto maandagochtend in de Ada van Hollandstraat enkele me ters was verplaatst. Op verschillende plaatsen was hij ingedeukt en ook de bestuurderstoel was kapot. Getuigen worden gezocht. 15 kg witte muurverf Profijtprijzen zijn 1 week geldig. Telefoon 02220 2346 VHBR' 'N WINKEL VOL IDEEEN!

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1